مطالب مرتبط:
محمدتقی سبحانی مطرح کرد: نگاه تشریفاتی حوزه و دانشگاه به پژوهش/ نیازمند شبکه تحقیقات حوزوی در علوم هستیم
رشد 97 درصدی ورود واگن های باری و مسافر به شبکه ریلی کشور
راههای توسعه و تقویت شبکه ملی اطلاعات بررسی شد
بررسی راه های توسعه و تقویت شبکه ملی اطلاعات
راههای توسعه و تقویت شبکه ملی اطلاعات بررسی شد
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 آذر 1398 ساعت 23:002019-12-14سياسي

شبکه تحقیقات حوزوی ایجاد شود


رسیدن به یک شبکه تحقیقات حوزوی در علوم یکی از ضروریات بوده و پایه این شبکه نظام موضوعات است، تصمیم گیران باید نقشه راه برای نظام موضوعات ترسیم کنند، - حوزه/رییس مرکز تخصصی امامت گفت: رسیدن به یک شبکه تحقیقات حوزوی در علوم یکی از ضروریات بوده و پایه این شبکه نظام موضوعات است، تصمیم گیران باید نقشه راه برای نظام موضوعات ترسیم کنند، اگر این اتفاق رخ ندهد پژوهش های تکراری انجام می شود که ربطی به مسئله ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه" ، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که در مرکز تخصصی مهدویت برگزار شد، با اشاره به دو نگاه موجود به پژوهش عنوان کرد: یک نگاه تشریفاتی و تصنعی بوده و برخی از افراد وقتی نام پژوهش می آید به آن به عنوان یک کالای لوکس و تزیینی در جامعه علمی می نگرند.

وی افزود: متاسفانه این نگاه تشریفاتی در حوزه و دانشگاه وجود دارد و تا این نگاه اصلاح نشود، ما نمی توانیم به جایگاه واقعی پژوهش برسیم.

رییس مرکز تخصصی امامت گفت: پژوهش برای برداشتن موانع، افق گشایی در مسیر حیات و پیشبرد اهداف در جامعه است و نمی توان پژوهش را هدف دانست، اگر ما بخواهیم به تعداد کتاب ها اکتفا کنیم و تعدد پژوهش ها را عامل پیشرفت بدانیم، راه ناصواب را پیموده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی ادامه داد: منطق حقیقی پژوهش حل مشکلات بوده و اگر بخواهیم شاخصی برای موفقیت پژوهش ها تعیین کنیم باید ببینیم این پژوهش ها چه مقدار از مسائل را حل و مسیر را روشن کرده اند.

وی تاکید کرد: تکامل پژوهش و توسعه آن زمانی رخ می دهد که ما از تک مسئله ها به گروه مسئله ها منتقل شویم و از موضوعات موردی و اقتضایی به کلان پروژه ها برسیم.

رییس مرکز تخصصی امامت اضافه کرد: ما به جای اینکه به یک موضوع توجه کنیم، باید آن موضوع را در مجموعه مسئله ها ببینیم، ما باید به یک شبکه عام و کلان برسیم و اگر به شبکه علمی دست پیدا نکنیم، نمی توانیم به سازمان عام پژوهش برسیم.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی اظهار داشت: موسسات و گروه های علمی ما در حال شکل گیری بوده و نسل جوان وارد این عرصه می شود، برخلاف گذشته که به سبک های سنتی اکتفا می شود، نسل گذشته در حال یادگیری برای به سرانجام رساندن پژوهش ها می باشد.

وی بیان کرد: رسیدن به یک شبکه تحقیقات حوزوی در علوم یکی از ضروریات بوده و پایه این شبکه نظام موضوعات است، تصمیم گیران باید نقشه راه برای نظام موضوعات ترسیم کنند، اگر این اتفاق رخ ندهد پژوهش های تکراری انجام می شود که ربطی به مسئله ندارد.

رییس مرکز تخصصی امامت مطرح کرد: اساتید و پژوهشگران جوان باید یک نقشه راه پژوهشی برای مطالعات مهدویت تدوین کنند، ما در بحث امامت با برگزاری بیش از 50 جلسه، یک نقشه راه تدوین کرده ایم و اگر این نقشه در بخش های مختلف مربوطه بحث و نقد شود، در نهایت به نقشه راه مشترک خواهیم رسید.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی ابراز کرد: علی رغم کارهای فراوانی که انجام شده، ما نسبت به آن چیزی که باید انجام دهیم راه درازی در پیش داریم واگر به وضعیت موجود و نوع مطالعات خود راضی شویم، آغاز درجا زدن در عرصه مطالعات مهدویت خواهد بود.

وی با اشاره به کارهای شیعه پژوهشی در ادیان دیگر و مراکز غیرشیعی مطرح کرد: اینکه ما صرفا به خودمان بپردازیم و به رقبا بی توجه باشیم، یک خطر بزرگ در عرصه علم و پژوهش به شمار می رود، جریان شیعه پژوهشی معاصر که بیش از سه دهه سابقه پژوهشی دارد، عملا عرصه را برای ما تنگ می کند و اگر ما در عرصه مفاهیم شیعه مانند مهدویت کار نکنیم، دیگران گوی رقابت را از ما می ربایند.

رییس مرکز تخصصی امامت بیان کرد: ما عقب ماندگی های فراوانی داریم، در عین حال افق های بلندی نیز پیش روی ما است، در 30 سال گذشته مجموعه محققان ما در عرصه مهدویت مجموعا ده نفر نبود اما امروز جوانان بسیاری وارد این عرصه شده اند، اما از طرف دیگر این نکته نیز باید موردتوجه قرار بگیرد که در 30 سال گذشته در عرصه مهدویت مسائل به اندازه امروز مطرح نبود.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی ادامه داد: ما نباید به کارهای خود اکتفا کنیم، بلکه در پژوهش ها باید به کاربردها، شبهات و پژوهش های رقیب توجه جدی داشته باشیم.

وی با اشاره به مطالعات تاریخی در حوزه مهدویت و امامت تصریح کرد: یکی از ویژگی های دوران معاصر توجه به تاریخ بوده و در گذشته این نگاه تاریخی کمتر وجود داشت.

رییس مرکز تخصصی امامت خاطرنشان کرد: مطالعات تاریخی جزءلاینفک علوم انسانی بوده و اگر ما به بستر تاریخی یک علم توجه نداشته باشیم، در فهم آن به مشکل می خوریم.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی تاکید کرد: امروز موج عظیم شیعه پژوهشی به صورت سهمگین در غرب به راه افتاده و اطلاعاتی که این مراکز از مباحث شیعی دارند بعضا بیش از اطلاعات موجود در بین ما است.

وی ادامه داد: روش شناسی تاریخی و پدیدارشناسی یکی از اهرم های مهم در راه پیشرفت علمی بوده و استفاده از این موارد به معنای عدول از روش های علمی نیست، بلکه این ها ابزار هایی اند که موردنیاز امروز ما هستند.

رییس مرکز تخصصی امامت خاطرنشان کرد: در بحث های مهدویت اگر بنیادهای امامت در دسترس پژوهشگران نباشد، در تک تک بخش های تحقیق مشکل ایجاد می شود.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی مطرح کرد: اگر تحقیقات در زمینه امامتی باشد که با مهدویت مطابق نباشد کاری از پیش نخواهیم برد.

وی امامت را مهم ترین نهاد اجتماعی دانست و تاکید کرد: معتقدیم در حوزه مهدویت و امام چهار بعد باید موردتوجه قرار گیرد، نخست نهاد امامت است، ما اعتقاد داریم که امامت یک نهاد بوده و جامعه شیعه بدون اهتمام به امام شکل نمی گیرد.

رییس مرکز تخصصی امامت تصریح کرد: تاریخ امامت به صورت اجتماعی نهادی مطالعه نشده و نهاد امامت به مطالعات تاریخی متفاوت است، همه گزارش های تاریخی می گویند امامت و جامعه شیعه در حال فروپاشی است، وضعیت پراکندگی شیعیان در زمان امام حسن عسکری(ع) این وضعیت را نشان می دهد، در این نگاه تاریخی یک عصر پریشانی مسلط است، اما در همین عصر پریشانی بزرگترین دولت های شیعی را شاهد هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی ادامه داد: امام موسی کاظم(ع) بیشترین زندان و حصر را در بین امامان ما دیده اند، اما بزرگترین شبکه وکالت در این زمان شکل می گیرد، اوج شکوفایی جامعه شیعه در عصر امام کاظم(ع) شکل می گیرد، بنابراین امام وقتی در وضعیت خفقان قرار گرفته است نیز ارتباط خود را با جامعه حفظ می کند.

وی بیان کرد: اگر می خواهیم مهدویت را بشناسیم باید باورهای عمیق شیعه در باب مهدویت را بشناسیم و برای این کار ناگزیر از مطالعه تاریخی هستیم.


کلید واژه ها: تحقیقات - شبکه - پژوهش - مرکز تخصصی مهدویت - تشریفاتی - نظام - نقشه راه - حوزه و دانشگاه - برگزار - حوزه - تصمیم - کالای لوکس - هفته پژوهش - گرامیداشت - علوم - خبرگزاری - پایه - نقشه - خبرنگار - دانشگاه - مهدویت - مراسم - امامت - اتفاق - گزارش - جامعه - علمی - لوکس - هفته

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام بیش از 17 هزار زوج دانشجو در بیست و سومین ازدواج دانشجویی تاکنون / اعزام ها به مشهد تا 26 اسفند ادامه دارد

سردار سلیمانی با پیروی از حضرت زهرا (س) خود را سپر دین خدا و ولایت کرد

استخدام فروشنده در یک نمایندگی پوشاک زنانه در خوزستان

استخدام مسئول حسابداری آقا جهت کار در شرکت زر ماکارون /خوزستان

تصادف وحشتناک هیوندای i20 در مسابقات رالی مونت کارلو

استخدام مدیر داخلی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تبعات رها کردن کودک در فضای مجازی

مقام سابق وزارت بهداشت: عباس تبریزیان در دادگاه روحانیت به 3 سال حبس محکوم شد، اما نمی دانم اجرا شد یا نه

جزییات تشییع و تدفین شهدا در یزد اعلام شد

احتمال افزایش حقوق بازنشستگان + جزییات

دوستان اصلاح طلب از انفعال خارج شوند و در انتخابات قوی شرکت کنند/ به جای پارلمان در سایه، مجلس را دریابید/ هاشمی وقتی رد صلاحیت شد اعضای ستادش را به دیگر ستادها فرستاد

تصویر قدیمی از شهید حاج قاسم سلیمانی در حرم امام رضا (ع)+عکس

فعال شدن مکانیزم ماشه نتیجه فشار واشنگتن بر اروپا است

دریافت پول از کاندیدا برای حضور در مراسم تبلیغاتی

حسین کروبی در حبس انفرادی | جزییات نامه اعتماد ملی به رییس قوه قضاییه

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 7 بهمن 98

چگونه قالیباف با پرونده چند هزار میلیارد بدهی تایید صلاحیت می شود؟/ پایداری آزاد است اما جبهه مشارکت آزاد نیست

موسسات و شرکت ها نمی توانند به نامزدها کمک مالی کنند/ میزان استفاده از کمک هواداران نباید بیشتر از حد متعارف باشد

اکثریت مجلس آینده در اختیار جبهه پایداری است!/ پایداری ها خود را فراتر از قانون را می دانند/ پایداری ها با کنار زدن بقیه و انقلابی خواندن خود کاسه داغ تر از آش شده اند

اولین موشک ماهواره بر چهار مرحله ای ایران را ببینید

ظریف به اشپیگل چه گفت که سخنانش در داخل تحریف شد

استخدام تکنسین مکانیک ماشین آلات (مکانیک) در فارس

استخدام ویزیتور با مزایا در در یک شرکت در حوزه پوشاک در تهران

استخدام دو نفر کارشناس فروش تلفنی خانم در انقلاب

باهنر: اصولگرایان با دو لیست حتماً انتخابات را می بازند/ اصلاح طلبان کاندیدای کافی دارند / اکثریت مجلس احتمالا با اصولگرایان است

ببینید | چشمان اشکبار آیت الله خامنه ای در زمان ذکر یاد شهید حاج قاسم سلیمان در مراسم سوگواری حضرت زهرا (س)

جزییات جلسه امروز هیئت دولت به ریاست حسن روحانی/ میزان عیدی پایان سال 1398 کارکنان دولت تعیین شد

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 7 بهمن 98

ظریف به اشپیگل چه گفت که سخنانش در داخل تحریف شد

توهین سخنگوی کاخ سفید به رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 7 بهمن 98

اولین موشک ماهواره بر چهار مرحله ای ایران را ببینید

احمدی نژاد هم برای انتخابات مجلس لیست می دهد؟ | واکنش استاندار اسبق تهران

ظریف به اشپیگل چه گفت که سخنانش در داخل تحریف شد

روحانی مدعی طب اسلامی از دادگاه روحانیت حکم محکومیت گرفته بود | او به سه سال حبس محکوم شده بود

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 7 بهمن 98

«افسانه پاکرو» و ظاهر جدیدش/ عکس

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز دوشنبه

استخدام کارشناس تبلیغات در موسسه خیریه رفاه کودک در تهران

استخدام کارشناس مرکز تماس خانم در شرکت شرکت پیتام در تهران

مجمع تشخیص مطابق آیین نامه درباره پالرمو عمل می کند

مذاکره ایران و عربستان باید در سطح مقامات عالی دو کشور باشد/ اگر روابط ایران و آمریکا خط قرمز داشت، مسافران هواپیمای اوکراینی قربانی نمی شدند

واقعه «19 ژانویه» توطئه تحریف تاریخ توسط دشمنان را نقش بر آب کرد

هویت و برند بین المللی قشم و ایران در خطر اخراج از یونسکو/ پرورش میگو مهمتر از حفظ اثر ملی!

آشنا: با تحریم کنندگان و تروریست ها مذاکره نمی کنیم

توضیح کدخدایی درباره تخلفات برخی نمایندگان

عارف تکلیف حضور اصلاح طلبان در انتخابات را روشن کرد

چه کسان دیگری باید حقوق نمایندگان ملت را اعاده کنند؟

«افسانه پاکرو» و ظاهر جدیدش/ عکس

فال روزانه 07/ 11/ 1398

استخدام منشی خانم آشنا به امور دفتری املاک در شیراز

هیأت علی اکبری ها در سیدنی/ نذر 100 دلاری برای تأمین شام هیأت +فیلم

اعطای تسهیلات ارزان به کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح

شوخی نظافتچی فرودگا و دیاباته از زاویه ای دیگر!

شرکت در انتخابات آبروی نظام جمهوری اسلامی است، آبروی اسلام است، آبروی ملّت ایران است

امام جمعه اردبیل : 19 ژانویه روز بازگشت آذری ها به هویت واقعی خود است

احکام ویژه ایام فاطمیه

حدیث روز | سه عمل دوست داشتنی دنیا

استخدام حسابدار در شرکت تحفه در تهران

ایرانیان بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان+فیلم

خروج از بن بست مذاکره با عربستان در گروی تغییر رویکرد طرف سعودی

تنها 11 درصد آثار ثبت ملی حریم تاریخی دارند!

واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت ها/ سلیمی نمین: اصلاح طلبان مظلوم نمایی می کنند

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به رد صلاحیت 90 نماینده کنونی مجلس

استخدام گرافیست در شرکت تبلیغاتی فرادید هنر در تهران

دختران 7 تا 18 سال مخاطب سومین جشنواره شایستگان طراز انقلاب اسلامی

اوقات شرعی هفتم بهمن در سمنان

استخدام تعدادی خانم و آقا در بازرگانی ایران قطعه در کرمان

انصاریان: شوهرداری خوب جهاد زن است

انصاریان: شوهرداری خوب جهاد زن است

ورود به عرصه پژوهش منجر به شناسایی نخبگان علمی می شود

بعضی دستگاه ها حق تبلیغ طلبه ها را نمی دهند

تظاهرات ضد آمریکایی روز جمعه در عراق هیمنه آمریکا را در هم کوبید

زمان انتشار اسامی واجدان شرایط مسکن ملی

تعیین منابع مالی تبلیغات نامزدهای انتخاباتی +فیلم

استخدام مشاور آقا جهت املاک یاس در تهران

استخدام ویزیتور با مزایا در در یک شرکت در حوزه پوشاک در تهران

اسم های عجب و غریب خود را تغییر دهید

نقش موثر رسانه ها در تثبیت نظام اسلامی و سلامت انتخابات

واکنش شدید کمیسیون امنیت ملی مجلس به اظهارات اخیر ظریف

اسکی همچنان در حال کسب تجربه/ لوزان رفتند، لیز خوردند و به خط پایان نرسیدند!

تصویر کمتر دیده شده از سپهبد سلیمانی با اسلحه

3 مقصد برتر سفر برای علاقه مندان به یوگا

حمله به عین الاسد ایران را تا سالها از حمله نظامی مصون کرد/ «ضربه مغزی» اسم رمز کشته های آمریکاست

تجدید میثاق مسئولان و کارگروه های ستاد دهه فجر انقلاب با بنیانگذار جمهوری اسلامی

استخدام بازاریاب در شرکت بهبود گستر سانیا در خراسان رضوی

استخدام کارشناس تبلیغات در شرکت آذران فضانما در تهران

خبر خوش هیئت مقررات زدایی برای مرغداری ها

الزام اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کارگری وزارت نیرو

جلودارزاده: حضور جناح های مختلف موجب نشاط در انتخابات می شود

استخدام منشی خانم در شرکت طراحان پایدار آذین البرز

دوره آموزشی مبشران ویژه روحانیان یزد برگزار شد

زوج های طلبه دارای پایین ترین آمار طلاق هستند

واردات بی رویه و قاچاق تولید داخلی را فلج کرده است

جلودارزاده: حضور جناح های مختلف موجب نشاط در انتخابات می شود

حمایت همه جانبه ایران از دولت جدید لبنان

پایان عصر رییس 4 دوره ای در بدنسازی؛ بازنشسته ای که باید صحنه را ترک کند

آدام شیف: ترامپ فردی کینه توز است

عکس/نقشه پراکندگی کرونا در سراسر جهان

آدام شیف: ترامپ فردی کینه توز است/هدف ترامپ از توییت،ارعاب من بود

شبکه تحقیقات حوزوی ایجاد شود

شبکه تحقیقات حوزوی ایجاد شود