مطالب مرتبط:
کلاف پیچیده آلودگی هوای اصفهان/کارخانجات یا خودروها مقصر کدامند؟ | اخبار ایران و جهان
کلاف پیچیده آلودگی هوای نصف جهان/ «کارخانه ها» یا «خودروها» مقصر کدامند؟
برخی جاده های غربی استان اصفهان لغزنده است
آلودگی صوتی در 11 نقطه تهران در وضعیت خطرناک است
چهار عضو شبکه سلطنت طلبان در اصفهان دستگیر شدند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 آذر 1398 ساعت 00:482019-12-13اجتماعي

کلاف پیچیده آلودگی هوای اصفهان/کارخانجات یا خودروها مقصر کدامند؟


هوای آذرماه با وضعیت نارنجی و قرمز، نفس اصفهانی ها را تنگ کرده، پایداری و سکون هوا مدارس را به تعطیلی 6روزه کشانده و دغدغه مندان امیدوار به پیگیری مشکل و سناریوی جدید معرفی مقصران مانده اند.

- خبرگزاری مهر" گروه استان ها: سال هاست که با سردی هوا سایه آلاینده های جوی بر نصف جهان سنگینی می کند و هرکدام از مسئولان علت آن را به ظن خود، یکی از منابع نام آشنای آلودگی هوای اصفهان می دانند؛ عده ای 9 هزار واحد صنعتی و نیروگاه های استان اصفهان را مقصر برمی شمارند که به طور مستقیم و غیرمستقیم ذرات آلاینده را وارد ریه اصفهانی ها کرده و قربانی می گیرند برخی نیز عقیده دارند منشأ آلودگی تردد تعداد بالای وسایل نقلیه است.

در این میان تنها راه علاج بحران ها انگار تشکیل یک یا چند جلسه برای تعطیلی مدارس بوده و مدیریت کلان استان هرسال بیشتر از سال گذشته از حل بحران های زیست محیطی اصفهان عاجز مانده است.

این درد کهنه است و از گذشته توسعه بیش ازحد صنایع در اصفهان زمینه ساز جذب جمعیت و پیامدهایی شده که به تبع آن آلودگی محیط زیست را به همراه داشته و باعث قطب شدن اصفهان در بخش صنعت شده است تا دردهای زیست محیطی اصفهان تنها یک منشأ نداشته باشد؛ این قطب بودن باعث شده است تا در روزهای آلوده مسئولان به هر وسیله و راه حلی چنگ بیندازند به جز اینکه از فعالیت یکی از عوامل اصلی یعنی کارخانه های بزرگ صنعتی اصفهان بکاهند و در این میان کاهش فعالیت کارخانه های بزرگ، آخرین راه حلی است که پس از انتقادهای رسانه ای و به تنگ آمدن مردم گویی به ذهن مسئولان می رسد! یک کارشناس محیط زیست معتقد است که آلایندگی ناشی از کارخانجات اصفهان بیش از آنچه بیان می شود در آلودگی هوای اصفهان نقش دارد.

آلودگی هوا در کاهش بارشهای جوی نیز تاثیر دارد مسعود کشاورز با بیان اینکه آلودگی هوا در کاهش بارش های جوی نیز تأثیر دارد، تأکید کرد: به گفته مسئولان سازمان محیط زیست دو کارخانه بزرگ اصفهان همچنان در لیست سبز قرار ندارند، این در حالی است که این دو کارخانه در سال های گذشته تبلیغات بسیاری در ارتباط با عدم تأثیر در آلودگی هوا داشته اند.

وی ادامه داد: مطابق گفته رییس سابق اداره کل محیط زیست استان اصفهان، فولاد مبارکه گرچه فعالیت های خوبی درزمینهٔ استفاده از فیلترها و اقدامات زیست محیطی مؤثر در کاهش آلایندگی داشته است اما همچنان آلاینده محیط زیست محسوب می شود.

این کارشناس محیط زیست بیان داشت: برخی شنیده ها حاکی از این است که برخی کارخانه های بزرگ با اجازه برخی مسئولان از فیلترهای تصفیه استفاده نمی کنند که البته صحت این مطلب نیازمند بررسی توسط مسئولان ذی ربط است.

اصفهان و طرح بی ثمر جامع کاهش آلایندگی هوای اصفهان وی تأکید کرد: سال هاست اداره کل محیط زیست و مسئولان استان مردم را معطل طرح جامع کاهش آلایندگی هوای اصفهان نگه داشتند، هر بار صحبت که از آلایندگی هوای اصفهان به میان آمد از اثرات مهم این طرح سخن گفتند و این طرح را به عنوان اصلی ترین فعالیت نهادهای استانی در راستای کمک به کاهش آلودگی هوای اصفهان معرفی کردند.

کشاورز تصریح کرد: از سویی در طول سال های گذشته دوستان محیط زیست اصفهان مدام از انتشار لیست نهادهایی که در اجرای این طرح همکاری نکردند صحبت می کردند اما نکته مهم اینجاست که نه تنها این مقصران هیچ گاه به مردم معرفی نشدند بلکه درنهایت دانیالی مدیر سابق محیط زیست اصفهان اعلام کرد که این طرح هیچ ثمره ای نداشته است! طرح جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان بر چه مبنایی طراحی شده بود وی تأکید کرد: در کمال تعجب روز گذشته در جلسه ای که برای اعلام نتایج یافته های مطالعاتی آلاینده های شهر اصفهان تشکیل شده است نیز این مطب بیان شد که تا پیش ازاین پژوهش جامعی در ارتباط با آلاینده های جوی اصفهان انجام نشده است و ازاین پس با توجه به یافته های بیان شده باید برای آلودگی هوای اصفهان برنامه ریزی شود، پس جای تعجب دارد که طرح جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان بر چه مبنایی طراحی شده بود.

نکته بسیار مهم در این میان صحبتی است که صادقیان پیش ازاین در ارتباط با یک اشتباه رایج رسانه ای مطرح کرد؛ وی در یک گفت وگوی رسانه ای با خبرنگار مهر" اعلام کرده بود که اشتباه رسانه ها در تخصیص رتبه یک سهم آلایندگی هوای اصفهان به خودروها موجب شده است تا تحقیق در ارتباط با سهم دیگر آلاینده ها مانند کارخانجات و صنایع کمرنگ شود.

خودروها سهم نخست آلایندگی هوا را در ارتباط با مبحث سوخت دارند اما در مجموع اینکه کدام عامل بیشترین تاثیر را در آلودگی هوای اصفهان داشته است هنوز به شکل دقیق و علمی مشخص نشده است سهم زیاد خودروها در آلودگی هوا؛ اشتباهی که رسانه های جمعی رقم زدند به گفته رییس امور آزمایشگاه های محیط زیست اصفهان هنوز پژوهش در ارتباط با سهم دقیق عوامل آلاینده مانند خودرو، کارخانه ها و غیره کامل نشده است و آمار و درصدهایی که این روزها مبنای اظهارنظر بسیاری از مسئولان در رسانه ها قرار می گیرد مبنی بر سهم بیشتر خودروها در آلودگی هوای اصفهان تنها در ارتباط با مبحث سوخت مطرح بوده است.

وی تأکید کرد: درواقع خودروها سهم نخست آلایندگی هوا را در ارتباط با مبحث سوخت دارند اما درمجموع اینکه کدام عامل بیشترین تأثیر را در آلودگی هوای اصفهان داشته است هنوز به شکل دقیق و علمی مشخص نشده است.

باید توجه کنیم که در این میان نه تنها شهروندان در چند شهر استان اصفهان با مشکلات بسیاری ناشی از این آلودگی ها روبه رو هستند، بلکه آثار تاریخی آجری و سنگی کهن شهر اصفهان نیز بر اثر آلودگی هوا دچار فرسودگی شده و خطر تخریب آن ها را تهدید می کند.

چرخه بسته توسعه در اصفهان در کنار آنچه گفته شد، یک پژوهشگر در حوزه مدیریت آلودگی هوا معتقد است ویژگی های اقلیمی استان در ارتباط متقابل با فعالیت های انسانی زمینه ظهور آلودگی هوا را ایجاد کرده است.

محمد کوشافر در گفت وگو با مهر با اشاره به نقش خودروها در تولید آلودگی های شیمیایی در فصل سرد تصریح کرد: با تشدید مصرف سوخت های فسیلی در فصل سرما زمینه آلودگی هوا فراهم می شود که برای مقابله با آلودگی باید همراهی و هم افزایی بیشتری بین شهروندان با مسئولان ایجاد شود.

وی افزود: اصفهان در چرخه بسته توسعه قرار گرفته است و تا از این وضعیت رها نشود نمی توان برای مقابله با آلودگی چاره ای نهایی اندیشید و هرسال در دوره های زمانی این وضعیت رخ خواهد داد.

چنانچه دو صنعت خودروسازی در ایران استانداردهای لازم را رعایت کنند و یا فناوریهای نوین خودروسازی را مورد استفاده قرار دهند می توان به راه حلی برای کاهش این مشکل امید بست عامل آلودگی هوای اصفهان را باید در پارامترهای مختلف جست و جو کرد کوشافر یک عامل را در آلودگی اصفهان مؤثر نمی داند و معتقد است این امر را باید در پارامترهای مرتبط به هم جست وجو کرد.

وی می گوید: اگرچه ازنظر برخی وسایل نقلیه عامل اصلی آلودگی هوای اصفهان معرفی می شود اما تنها نتایج تحقیقات مستدل و با تکیه بر داده های کمی می تواند این ادعا را تأیید کند.

وی ادامه داد: اصفهان شهری صنعتی است که تردد بخشی از وسایل نقلیه در شهر در خدمت نیاز صنایع است.

از سوی دیگر چنانچه دو صنعت خودروسازی در ایران استانداردهای لازم را رعایت کنند و یا فناوری های نوین خودروسازی را مورداستفاده قرار دهند می توان به راه حلی برای کاهش این مشکل امید بست.

این عضو سازمان های مردم نهاد زیست محیطی یکی از وظایف مسئولان در کنترل آلودگی هوا را نظارت دانست و گفت: نظارت بر واحدهای صنعتی و الزام به استفاده کارخانه ها از فیلتر و تولید خودروهای باکیفیت در کنترل آلودگی هوا مؤثر است.

این در حالی است که نیاز است شهروندان احساس مسئولیت را بر حق شهروندی خود در استفاده از وسایل نقلیه شخصی در روزهای آلوده مقدم بدانند.

نظارت ها بر کدام صنایع تشدید می شود؟ نظارتی که از آن سخن گفته می شود بارها اتفاق افتاده اما هر بار انگشت اتهام به سوی صنایع کوچک بوده و این صنایع مجبور به پرداخت هزینه های بسیار شده اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان این بار اما، از نظارت های بیشتر در کنار تعطیلی مدارس که نوعی راهکار کوتاه مدت است، خبر داد و گفت: کارگروه اضطرار در ابتدای آذرماه با اعضای اصلی به صورت روزانه تشکیل جلسه داد و برخی از محدودیت ها درزمینهٔ حمل ونقل، واحدهای تولیدی و صنایع آلاینده اعمال شد.

منصور شیشه فروش با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی آلاینده اعم از سیمان، گچ، کوره های آجرپزی و صنایع فلزی آهن و فولاد تذکر لازم را دریافت کردند، افزود: گشت های پایش و بازرسی هم در منطقه مرکزی استان واحدهای متخلف را شناسایی و پس از اخطار چند مورد هم پلمب شدند.

وی با اشاره به محدودیت فعالیت 350 واحد تولیدی گچ و آجر خاطرنشان کرد: تردد کامیون ها به عنوان یکی از عوامل تولیدی آلاینده های جوی در شب ممنوع شد.

اپیدمی محدودیت های زمستانه؛ مُسکنی که علاج درد آلودگی نیست البته مثل اینکه این محدودیت ها طبق یک اپیدمی هرساله تنها در فصل سرد سال اتفاق می افتد و هنوز هم قرار نیست طرح جامعی توسط مدیران استان برای آن در نظر گرفته شود، چنانچه شیشه فروش اضافه کرد: انتظار می رود این شرایط حداقل تا آخر دی ماه ادامه داشته باشد؛ با اعلام سازمان هواشناسی نیز کمیته اضطرار آلودگی هوا در این مدت در حالت آماده باش خواهد بود.

تابستان سال جاری بود که در راستای احقاق حقوق عامه و با تذکرات دادستانی، یکی از صنایع بزرگ اصفهان یعنی کارخانه ذوب آهن قول داده بود اقدامات گسترده تری برای کاهش آلودگی به کار گیرد.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب شهرستان لنجان، 25 صفحه گزارش از اقدامات کارخانه برای رفع آلایندگی به دادستانی ارائه شده است اما آنچه دیده می شود و ادعای مردم محلی است، امر دیگری را حکایت می کند.

رد کارخانجات بزرگ اصفهان در معضلات زیست محیطی شهر و استان در روزها به چشم پیدا و در شب ها به ظن مردم مشخص است که آلایندگی ذوب آهن همچنان باقی مانده اما جای شگفتی است که صنایع کوچک تر جریمه می پردازند؛ از طرفی اگرچه حمل ونقل نیز سهم قابل توجهی در آلودگی هوا دارد اما نمی توان رد کارخانجات بزرگ اصفهان را در تمام معضلات زیست محیطی شهر و استان نادیده گرفت.

مقصران مشخص می شوند؟! در سال های گذشته به دلیل آنکه تقریباً هیچ پژوهش جامعی در رابطه با دلیل آلودگی اصفهان در دست نبود، مقصران نیز دست به حاشا می زدند اما این بار سخن از طرح جامعی است که به زودی عاملان تیره بختی هوای اصفهان را معرفی می کند.

رییس اداره آزمایشگاه های محیط زیست اصفهان در گفت وگو با خبرنگار مهر" آلودگی هوای اصفهان را به عوامل عدیده اقلیمی و مسائل انسانی مرتبط دانسته و اظهار کرد: بر اساس مطالعه انجام شده سهم عمده ذرات معلق میکرونی در شهر اصفهان به خودروهای دیزلی و در نوبت دوم به موتورسیکلت ها اختصاص دارد و اتوبوس ها هم در رتبه سوم تولید این نوع آلاینده ها هستند.

تا زمانی که ناوگان حمل و نقل فرسوده بازسازی و احیا نشود، زیرساخت ها معیوب باشد و صنایع آلاینده گچ و کوره های آجرپزی در مجاورت واحدهای مسکونی باشد اتفاق خاصی برای مدیریت آلودگی هوا نخواهد افتاد بابک صادقیان بر نقش حمل ونقل در آلودگی اصفهان تاکید کرده و افزود: خودروهای سواری از جمله آلاینده ها محسوب می شوند اما آلایندگی توسط ذرات PM خروجی از اگزوز خودروهای دیزلی که فرسوده و فاقد فیلتر هستند درخور توجه است.

وی این آمار را به طور مستند برای اولین بار با استناد به مطالعه جامع درباره آلودگی هوای اصفهان توسط شهرداری اصفهان و با نظارت کامل اداره کل محیط زیست استان اعلام کرده و ادامه داد: سهم هر راکب موتورسیکلت در تولید آلودگی هوا هفت برابر آلودگی خودرو بوده و تا زمانی که ناوگان حمل ونقل فرسوده بازسازی و احیا نشود، زیرساخت ها معیوب و صنایع آلاینده گچ و کوره های آجرپزی در مجاورت واحدهای مسکونی باشد اتفاق خاصی برای مدیریت آلودگی هوا نخواهد افتاد.

صادقیان با بیان اینکه هنوز هم از میزان دقیق وسایل نقلیه در شهر آگاه نیستیم و بر برآوردها تکیه می کنیم، اضافه کرد: آلودگی هوای اصفهان یک کلاف چندبعدی و پیچیده زیست محیطی با تبعات اقتصادی و اجتماعی و در نهایت امنیتی است.

مثلث پایانه ها، شهرک های صنعتی و خودروها پژوهش جامعی که رییس اداره آزمایشگاه های محیط زیست اصفهان از آن سخن می گوید آمار خام آن خاصه برای شهر اصفهان توسط شورای شهر در روزهای اخیر منتشر شد؛ طبق این پژوهش حمل ونقل ریلی، هوایی و ماشین آلات کشاورزی سهم مهمی در آلودگی ها دارند و پراید و وانت با بیش از 50 درصد حضور در معابر اصفهان، یکه تاز آلایندگی در میان وسایل نقلیه شهری هستند.

به این آمار تردد 600 هزار موتورسیکلت در اصفهان نیز اضافه می شود تا مجموع آن ها عامل اصلی انتشار مونوکسید کربن در اصفهان باشد.

همچنین موضوع دیگری که در این مطالعه جامع در خصوص شهر اصفهان به آن اشاره شده، وجود پایانه ها و شهرک های صنعتی است که بیشترین سهم ذرات معلق را دارند؛ در مناطق پرترافیک داخل شهر، این مقدار از حد مجاز تجاوز کرده است.

چند خطر بزرگ بیخ گوش اصفهان اگر یک بار دیگر از اول به صورت مسئله آلودگی هوای اصفهان نگاه شود، به خوبی مشخص خواهد شد که چند خطر بزرگ آینده نصف جهان را تهدید می کند.

یافته های اپیدمیولوژی نشان می دهد قرار داشتن در معرض ذرات معلق موجب مرگ ومیرهای زودرس، سرطان ریه، سرطان خون، برونشیت، آسم و بسیاری دیگر از بیماری های تنفسی خواهد شد.

آبگیری تنها چنددرصدی تالاب گاوخونی سبب فعالیت و روانه شدن کانون های گردوغبار به شهر اصفهان شده است، همچنین اندازه گیری میزان آلودگی هوا در مرکز شهر و در ناحیه بافت تاریخی، وجود آلاینده های گوناگون ازجمله اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای ازت، ذرات سیاه کننده هوا شامل دوده و مواد حاصل از احتراق ناقص مواد سوختنی، مونوکسید کربن و ذرات معلق ازجمله سرب، آهن، منگنز و گردوغبار را نشان می دهد.

متأسفانه بااینکه بر اجرای اصل یک صد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با عنوان قانون هوای پاک تأکید شده است اما مدیریت استان و شهر اصفهان، در مقابله با علت آلودگی هوا به جای توجه به مطالعات دقیق و موردی و مستدل، شیوه برخورد مُسکن وار به موضوع بحران آلودگی هوا را کافی می دانند امری که در تعطیلی ابتدای آذرماه مشهود بوده و معلوم نیست چه زمانی باید اصفهان و دوازده شهر دیگر استان یعنی کاشان، زرین شهر، فولادشهر، باغ بهادران، خمینی شهر، نجف آباد، شاهین شهر، فلاورجان، پیربکران، برخوار، مبارکه و سگزی از گزند آلودگی هوا مصون بمانند.

باید منتظر ماند و دید طرح جامعی که از آن نام برده شد، می تواند بهانه ها و تعارف ها را برای مماشات با مقصران آلودگی هوا را از میان بردارد یا نه.


کلید واژه ها: آلودگی هوای اصفهان - اصفهان - آلودگی - استان - اصفهانی - آلاینده - مقصر - تعطیلی - تعطیلی مدارس - استان اصفهان - وسایل نقلیه - مدارس - بحران - واحد صنعتی - خبرگزاری - سردی هوا - نیروگاه - خودروها - پایداری - مسئولان - پیگیری - مدیریت - نارنجی - قربانی - صنعتی - تشکیل - وسایل - منابع - دغدغه - معرفی

آخرین اخبار سرویس:
بذرکاری بادام کوهی در منطقه پلنگ دره قم

50 درصد راه های روستایی هشترود بسته است

بحران در مدیریت بحران!

اگر قصد رانندگی در برف و کولاک را دارید این توصیه ها را جدی بگیرید

فروش اینترنتی پوست روباه در ایران ! +عکس

روایتی از سیل بلوچستان / آیا کسی صدای من «دانش آموز بلوچ» را می شنود؟!+فیلم

سقوط بهمن «گله بادوش» لرستان را مسدود کرد

ورود سامانه سرمایشی جدید در استان قزوین

با ورود سامانه بارشی جدید هوا سرد تر خواهد شد

توده هوای سرد و پایدار به تدریج در استان تهران مستقر می شود

بارش باران و مسدود شدن راه های ارتباطی در بشاگرد

بذرکاری بادام کوهی در منطقه پلنگ دره قم

تصادف زنجیره ای 80 خودرو در نقاط مختلف شیراز

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

تداوم بارش ها در خوزستان

طرح خشونت زدایی از مدارس ابتدایی تدوین شد

احتمال بوران و برف در جاده های مازندران

سازمان هواشناسی اعلام کرد: سرمای هوا نامتعارف نخواهد بود

دریاهای شمال و جنوب کشور متلاطم می شود

استخدام فروشنده در مبل ایده آل در مازندران

سقوط بهمن گله بادوش لرستان را مسدود کرد

برخورد 80 خودرو با یکدیگر در تصادف های زنجیره ای شیراز

همایش دوچرخه سواری یزدی ها بمناسبت روز هوای پاک

امدادرسانی اورژانس چهارمحال و بختیاری به 4 مادر باردار در روز برفی

سقوط بهمن گردنه گله بادوش را مسدودکرد

توصیه هایی به مسافران برای رانندگی در برف و کولاک

فیلم/پدری مهربان که پر کشید

پروازها در فرودگاه ارومیه علی رغم بارش برف برقرار است

«جنگل فندقلو» نماد زیبایی های طبیعی شمال غرب ایران+تصاویر

ترافیک در مسیرهای شمالی تهران سنگین است

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

برف و کولاک در 23 استان/ امدادرسانی به بیش از 10 هزار نفر در 102 محور کوهستانی

دریاهای شمال و جنوب کشور متلاطم می شود

ترافیک در مسیرهای شمالی تهران سنگین است

کیفیت هوای تهران قابل قبول است

راه اندازی سامانه جامع نظارت بر مهدهای کودک تا پایان سال آینده

اعلام اسامی فرهنگیان فاقد مسکن تا 15 بهمن

استخدام کارشناس شیمی در یک شرکت معتبر در البرز

یک روز برفی و پرهیجان در شهمیرزاد

هوای استان رو به سردی است/ هفته پیش رو، سرد، بارانی و برفی است

رستورانگردی مهراوه و ملیکا شریفی نیا با پدر و مادرشان+عکس

کاهش دمای تهران به منفی 4 درجه تا روز دوشنبه

فروش اینترنتی پوست روباه +عکس

اعلام اسامی فرهنگیان فاقد مسکن تا 15 بهمن

پیش بینی کاهش دمای هوا ی ایلام به 8 درجه زیر صفر

ترافیک فوق العاده سنگین در محدوده پیست آبعلی

اعلام اسامی تأیید شده فرهنگیان فاقد مسکن تا 15 بهمن

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

دمای هوا در تهران به منفی 4 درجه می رسد

ترافیک فوق العاده سنگین در محدوده پیست آبعلی/ اعلام محور های برفی

تصادف زنجیره ای 80 خودرو در شیراز

جاده های بندزرک در انتظار نگاه مسؤولان

تداوم بارش ها در کشور

امدادرسانی راهداری تالش به 230 خودرو گرفتار در کولاک

آمادگی موکب های آذربایجان شرقی برای اعزام به مناطق سیل زده

طرح خشونت زدایی از مدارس ابتدایی تدوین شد

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی در یک موسسه مهاجرتی در تهران

ترافیک فوق العاده سنگین در محدوده پیست آبعلی/ اعلام محورهای برفی

آخرین وضعیت جاده های کشور در 4 بهمن 98

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

ترافیک فوق العاده سنگین در محدوده پیست آبعلی/ اعلام محورهای برفی

تصاویر/ شیراز در دومین روز برفی

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

ترافیک فوق سنگین در پیست آبعلی

والدین فرزند خود را چگونه تربیت کنند؟

دشت های برفی شاهرود

برخورد 80 خودرو با یکدیگر در تصادف های زنجیره ای شیراز

کشاورزان و دامداران مراقب باشند

وصل مجدد برق 70 روستای شهرستان چگنی در لرستان

برخورد 80 خودرو با یکدیگر در تصادف های زنجیره ای شیراز

کاهش دما در استان زنجان

نشاط مردم پاسارگاد در روز برفی

70 روستای شهرستان چگنی لرستان، برق دار شدند

154 مرکز در استان اصفهان به معلولان خدمات می دهند

ترافیک فوق العاده سنگین در محدوده پیست آبعلی

سقوط بهمن گله بادوش لرستان را مسدود کرد

هشدار کولاک برف و بهمن در برخی استان ها

نقش پرندگان بر آسمان

سقوط بهمن گله بادوش را مسدود کرد

ورود سامانه بارشی جدید از عصر شنبه به جو استان

دمای هوا در ایلام به پنج تا هشت درجه زیر صفرمیرسد

بارش برف در گردنه حیران آستارا

تردد در محورهای هراز و چالوس روان است/لزوم به همراه داشتن زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

والدین فرزند خود را چگونه تربیت کنند؟

کاهش دمای تهران به منفی 4 درجه تا روز دوشنبه

امدادرسانی به 186 گرفتار در سیلاب

جاده های کدام استان ها برفی و بارانی و مسدود است؟

انسداد برخی محورهای استان های جنوبی/ احتمال محدودیت ترافیکی در جاده چالوس

برخورد 80 خودرو با یکدیگر در تصادف های زنجیره ای شیراز

چادگان سردترین شهر استان اصفهان

موقوفات شاخص استان تابلودار می شود

جای مدارس تخصصی کارآفرینی در مازندران خالی است

سقوط بهمن گردنه «گله بادوش» الیگودرز را مسدود کرد

آخرین وضعیت جاده های کشور در 4 بهمن 98/ترافیک سنگین در محور هراز

جاده های آذربایجان شرقی برفی و باز است

کیفیت هوای تهران قابل قبول است

شور و نشاط مردم از بارش برف در اقلید

نشاط مردم پاسارگادر در روز برفی

کلاف پیچیده آلودگی هوای اصفهان/کارخانجات یا خودروها مقصر کدامند؟

کلاف پیچیده آلودگی هوای اصفهان/کارخانجات یا خودروها مقصر کدامند؟