مطالب مرتبط:
بیوگرافی ناصر ممدوح و آشنایی با این بازیگر و دوبلور محبوب
سس گوجه و سبزیجات مخصوص انواع پاستا
67 مدل مانتو 2020 با انواع طراحی به روز برای مانتوهای مجلسی و اسپرت
شناخت زمینه های فساد از مبارزه با آن مهم تر است/ بایدها و نبایدهای یک انتخاب
آشنایی با خواص درمانی بالنگ
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 آذر 1398 ساعت 00:332019-12-13سياسي

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه


هبه به معنی بخشیدن چیزی به کسی می باشد که این عمل با صدقه دادن تفاوت دارد و انجام هبه بین دو طرف نیازمند شروطی می باشد که در این نوشتار قصد داریم به احکام هبه و شروط لازم برای انجام آن بپردازیم.

- هبه یعنی بخشیدن که در اصطلاح فقه به عنوان اقسام عقود در نظر گرفته می شود و به این معنا است که ملک خود را از مال خارج ساختن و به نام کردن آن ملک به نام دیگری می باشد.

احکام هبه و مسائل مرتبط با آن را می توانید در استفتائات و توضیح المسائل مراجع تقلید جویا شوید.

احکام هبه از منظر مراجع عظام تقلید اموری که بین دو فرد صورت می گیرد و یک طرف ملک یا مالش را از تصرف خود خارج می سازد و به طور رایگان به طرف مقابل می بخشد را هبه می گویند.

در این بین، ایجاب و قبول از ضروریات آن به شمار می رود، البته با پذیرش لفظی نیز این امر امکان پذیر خواهد بود و همین که دو فرد قصد انجام آن را داشته باشند و این قصد و اراده را به زبان بیاورند کافی است.

پیش از مطالعه احکام هبه بهتر است با ارکان هبه، انواع هبه و شروط هبه آشنا شوید، که سه رکن اصلی هبه به شرح زیر می باشد: واهب شخصی که مالی یا ملکی را هبه کند یا ببخشد، واهب نامیده می شود.

موهب له کسی که مورد هبه قرار می گیرد و مالی به وی بخشیده می شود را موهوب له می نامند.

عین موهوبه به مال یا ملکی که از مالکیت یک طرف خارج می شود و به مالکیت طرف دیگر در می آید، عین موهویه گفته می شود.

انواع هبه هبه به دو نوع هبه معوضه و هبه غیر معوضه تقسیم می گردد.

هبه معوضه در این نوع، واهب باید در زمان عقد، شرط نماید که مالی که به موهوب له می دهد، در عوض آن، موهوب له چیزی را به صورت رایگان به او بدهد.

علاوه بر آن، خود موهوب له نیز در مقابل مالی که به او بخشیده شده، چیزی به واهب می دهد.

هبه غیر معوضه در این نوع، در زمان عقد نه واهب شرط می نماید که در مقابل مالی که به موهوب له می بخشد، چیزی را از مرهوب له بگیرد و نه مرهوب له در عوض چیزی که واهب به او می بخشد، چیزی را به واهب می دهد.

شروط لازم هبه در احکام شرعی هبه شروطی به میان آمده است که چنانچه یکی از شروط زیر وجود نداشته باشد، هبه درست نمی باشد.

قبض یا اقباض قبض و اقباض به معنای دادن و گرفتن می باشد که برای درستی عقد هبه از ضروریات است که واهب مال مد نظر را به موهوب له بدهد و موهوب له نیز آن را از واهب دریافت کند.

لذا در صورتی که پیش از عقد هبه، یکی از طرفین فوت کند، عقدی صورت نمی پذیرد و هبه نادرست می باشد.

عاق بودن و بالغ بودن به هنگام عقد هبه، باید هر دو طرف(واهب و موهوب له) بالغ و عاقل باشند.

مختار بودن واهب و موهوب له باید با اختیار این عمل را انجام دهند.

مجهور علیه نبودن واهب به این معنا که واهب از تصرف در ملک یا مالش منع نگردیده باشد.

در ادامه این بخش می توانید احکام هبه از دیدگاه امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، آیت الله سیستانی و آیت الله بهجت (ره) ملاحظه نمایید.

احکام شرعی هبه در توضیح المسائل امام خمینی(ره) مسئله 1 – در واهب و موهوب له شرط است که بالغ و عاقل باشند و قصد و اختیار داشته باشند؛ در جایی که واهب چیزی به کودک می بخشد اما کودک می تواند برای او قبول کند، هر چند که او هیچ یک از این شرائط را ندارد؛ در شخص موهوب له معتبر است که قابلیت و اهلیت قبول را داشته باشد، یعنی شرعا بتواند مالک آن مال بشود.

پس هبه قرآن کریم به کافر صحیح نیست و در خصوص واهب معتبر است که ملک خود را ببخشد.

پس بخشیدن مال غیر صحیح نیست مگر به وکالت و یا به طور فضولی (یعنی با مال دیگری معامله انجام دهد در صورتی که خود مالک مال خبر نداشته باشد) که با اجازه بعدی مالک صحیح می شود.

همچنین شرط است که محجور (یعنی به حکم حاکم و به علت سفاهت یا ورشکستگی ممنوع از تصرف در مالش نباشد).

اما هبه کردن مریض صحیح است هرچند که در مرض موت و هر چند که بیش از ثلث مالش باشد.

مسئله 2 – در موهوب (یعنی چیزی که بخشیده می شود) شرط است که عین باشد.

بخشیدن منافع (نظیر سکنای در خانه) صحیح نیست، اما بخشیدن دِین در صورتی که به خود مدیون ببخشد صحیح است بدون اشکال و بنابر اقوی قبول مدیون معتبر است.

این قسم بخشیدن نیز اثر ابراء (یعنی ساقط کردن حق فردی که بر ذمه دیگری است) را دارد.

لکن ابراء نیست زیرا ابراء قبول نمی خواهد و این بخشیدن از آن جا که تملیک است قبول می خواهد به خلاف ابراء که سقوط ما فی الذمه مدیون و اسقاط آن از طرف طلبکار است.

اما اگر بخواهد دِین در ذمه زید (فرد الف) را به عمرو (فرد ب) ببخشد اقوی آن است که آن نیز صحیح است و قبض موهوب به قبض مصداق آن است.

مسئله 3 – در صحت هبه قبض شخص موهوب له شرط است هر چند که در غیر مجلس قرار و عقد صورت بگیرد (مثلا در بازار هبه کند و در خانه تحویل موهوب له دهد)، و در صحت قبض، بنابر احتیاط شرط است به اذن بخشنده باشد.

اگر چیزی را به وی ببخشد که در دست اوست، کافی و صحیح است و احتیاج به قبض جدید و گذشتن زمانی که قبض در آن ممکن باشد ندارد.

همچنین اگر بخشنده ولایت بر موهوب له دارد و چیزی را به او ببخشد که در دست اوست صحیح است؛ هرچند که نزدیکتر به احتیاط آن است که بعد از هبه قصد کند قبض از طرف او را! اما اگر غیر ولی چیزی را مثلا به کودکی ببخشد باید ولی کودک از طرف او آن را قبض کند یعنی تحویل بگیرد.

مسئله 4 – قبض در هبه مثل قبض در بیع (یعنی مبادله ی مال در مقابل کالا یا وجه نقد) است و آن در مثل خانه و بستان (باغ) که غیر منقول است به این است که خانه را تخلیه کند و رفع ید از خود نماید و منافیاتی اگر در آن جا است بردارد به طوری که در تحت استیلاء موهوب له قرار گیرد و در منقول آن است که آن را آن چنان در تحت اختیار او قرار دهد که بتواند به طور استقلال در آن تصرف کند؛ مثلا آن را در دامن وی بگذارد.

مسئله 5 – هبه مشاع جائز است، چون قبض آن ممکن است ولو به اینکه موهوب له همه آن را با اذن شرکاء تحویل بگیرد و یا شرکاء را وکیل کند در اینکه سهم او را تحویل بگیرند، بلکه ظاهر این است که قبضی که شرط صحت در هبه مشاع است به همین تحقق می یابد که متهب (موهوب له) مسلط بر موهوب بشود هرچند که اذن شرکاء هم در میان نیاید و اثر قبض ‍ مترتب می شود هرچند که در بعضی از صور تعدی به سهم شریک باشد.

مسئله 6 – در قبض فوریت معتبر نیست و نیز شرط نیست که قبض در مجلس ‍ قرار هبه واقع شود، پس جائز است امروز عقد هبه جاری شود و قبض در زمان بعد ولو زمانی طولانی صورت بگیرد، اما اگر قبض فوری هم نباشد انتقال در حین قبض حاصل می شود، نتیجه آن که نماء (یعنی زیاده مثلا درختی میوه دهد) و درآمد های بعدی از عقد و قبل از قبض مال واهب است (پس اگر بخشنده اول ماه گاو خود را به زید (فرد الف) ببخشد ولی در آخر ماه آن را تحویل بدهد.

در این مدت یکماه گاو به زید منتقل نشده در نتیجه شیر و گوساله آن متعلق به خود بخشنده است.

) مسئله 7 – اگر واهب بعداز عقد و قبل از قبض متهب از دنیا برود عقد باطل می شود و هرچه را که بخشیده ورثه اش می برند و ورثه او قائم مقام او در قبض دادن به متهب نیستند و همچنین عقد باطل می شود در صورتی که متهب در این فاصله بمیرد ورثه او نیز قائم مقام او در قبض نیستند.

احکام شرعی هبه در استفتائات آیت الله بهجت(ره) سؤال 1114: فرق بین هبه و صدقه چیست؟ جواب: در صدقه قصد قربت معتبر است و رجوع در آن بعد از قبض جایز نیست، به خلاف هبه.

سؤال 1117: اگر میّت در وصیّت نامه خود گفته است فلان شیء را به کسی بخشیده ام، در حالی که فردی که به او هبه شده خبر نداشته و اکنون هم شک دارد که به او این مطلب را گفته است یا نه، آیا آن فرد مالک آن چیز می شود؟جواب: در هبه قبول شرط است و اگر بعد از بخشیدن و قبل از قبول فردی که به او هبه شده واهب (بخشنده) بمیرد، به ورثه منتقل می شود و قبول شخص بعد از مرگ واهب بی تأثیر است، بلکه اقباض (یعنی گرفتن) هم در هبه شرط است.

سؤال 1118: این که فرموده اید در هبه قبض معتبر است، منظور و مراد از قبض چیست و آیا در قبض منزل، گرفتن کلید خانه کافی است یا سکونت در آن لازم است؟جواب: قبض در این جا با سایر موارد فرقی ندارد و اگر با گرفتن کلید هم صدق عرفی قبض شود، کافی است.

سؤال 1120: در هبه به ذی رحم در صورتی که عوض شرط شده باشد (یعنی شرط کند در مقابل آن چیزی را به بخشنده بدهد) و فردی که به او هبه شده به شرط عمل نکند و مال عوض شرط شده را نداده باشد، آیا واهب می تواند بعد از گذشت چند سال شیء بخشیده شده را استرداد کند؟جواب: با فرض تخلّف شرط می تواند شیء بخشیده شده را پس بگیرد.

سؤال 1122: اگر شخصی در زمان حیات خود به این عبارت مرقوم کرده باشد [برادرجان راجع به ملک که نوشته بودید، من به شما واگذار نمودم، احدی حقّ دخالت ندارد و هیچ کس حقّ ندارد شما را اذیّت کند.

] آیا ورثه بعد از فوت آن شخص می توانند ادّعا کنند که حقّ وراثت در ملک مزبور را دارند؟جواب: با توجّه به این که قبض شده است و عبارت فوق دلالت بر هبه دارد، ورثه حقّ دخالت ندارند.

سؤال 1123: شخصی ملک و زمین خود را به نفر دیگر هبه می کند و می گوید: مشروط بر این که تا زنده ام اختیار آن را داشته باشم، آیا این هبه نافذ و آن شرط لازم است؟جواب: ظاهرا نافذ است.

احکام شرعی هبه در استفتائات آیت الله خامنه ای(مدظله) سؤال 1715: آیا شرعاً تصرّف در هدیه ای که یتیم غیر بالغ اهدا می کند جایز است؟ جواب: منوط به اجازه ولیّ شرعی اوست.

سؤال 1721: آیا چیز هایی که فرزندان در زمان حیات مادرشان برای او می خرند تا از آن ها استفاده کند، از اموال شخصی او محسوب می‏ شود، به طوری که بعد از وفاتش از ترکه (یعنی باقیمانده مال) او محسوب شود؟ جواب: اگر فرزندان، اشیاء مذکور را به مادرشان بخشیده و در اختیار او گذاشته باشند، ملک شخصی مادرشان است و بعد از وفات او جزء ترکه ‏اش محسوب می شود.

سؤال 1722: آیا زیورآلات طلا که شوهر برای همسرش می ‏خرد، از اموال شوهر محسوب شده و بعد از وفاتش جزء ترکه ‏اش محسوب می شود، به طوری که بین ورثه تقسیم شده و همسر او سهم خود را می‏ برد یا آنکه ملک زوجه است؟ جواب: اگر جواهرات در اختیار و تحت تصرّف همسرش باشد به طوری که در آن ها تصرّفات مالکانه داشته باشد، حکم به ملکیّت آن جواهرت برای او می شود مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

سؤال 1723: آیا هدایایی که در طول زندگی زناشویی زن و شوهر به آنان هدیه می شود، ملک شوهر است یا زن و یا هر دو؟ جواب: مسأله با اختلاف هدایا از این جهت که مختص مردان باشد یا زنان یا اینکه قابل استفاده برای هر دو باشد، یا برای یکی از آنان تفاوت پیدا می کند، آنچه که بر اساس ظواهر امر به خصوص یکی از زوجین هدیه شده ملک خود اوست و آنچه که به هر دوی آنان به طور مشترک هدیه شده، ملک مشترک آنان است.

سؤال 1726: پدرم قطعه زمینی را به من بخشید و سند آن را به طور رسمی به نام من کرد، اما بعد از یک سال از کار خود پشیمان شد، آیا جایز است در آن زمین، تصرّف کنم؟ جواب: اگر پدرتان بعد از آنکه زمین را از او تحویل گرفتید و بر آن استیلاء پیدا کردید، از هبه خود پشیمان شد و رجوع نمود، رجوع او صحیح نیست و شرعاً زمین، ملک شماست.

اما اگر پشیمانی و رجوع او قبل از قبض زمین توسط شما باشد، حق دارد از هبه خود عدول نماید و شما پس از آن دیگر در زمین مزبور حقّی ندارید و مجرّد ثبت سند به نام شما برای تحقّق قبضی که در هبه معتبر است، کافی نمی باشد.

سؤال 1727: اینجانب زمینی را به فردی بخشیدم و او هم در قسمتی از آن، خانه ای مسکونی بنا کرد، آیا جایز است عین یا قیمت آنچه را که به او بخشیده ام از او مطالبه کنم؟ و آیا جایز است آن مقدار از زمین را که ساختمان در آن بنا نکرده از او پس بگیرم؟ جواب: بعد از آنکه آن شخص با اذن شما زمین را قبض کرد و با ساختن ساختمان در آن تصرّف نمود، دیگر حق فسخ هبه و پس گرفتن اصل زمین یا قیمت آن را از او ندارید و اگر مساحت زمین به مقداری باشد که ساخت خانه در قسمتی از آن به نظر اهالی منطقه عرفاً تصرّف در همه زمین محسوب شود، حق پس گرفتن هیچ مقداری از آن را ندارید.

سؤال 1728: آیا جایز است شخصی همه اموال خود را به یکی از فرزندانش هبه کند و بقیه را از آن محروم نماید؟ جواب: اگر این کار موجب برانگیخته شدن فتنه و اختلاف در بین فرزندان شود، جایز نیست.

احکام شرعی هبه در استفتائات آیت الله سیستانی(مدظله) پرسش: در چه صورتی چیزی را که هبه کنیم (هدیه بدهیم) می توانیم آن را پس بگیریم؟ پاسخ: کسی که به دیگری هدیه می دهد می تواند آن را پس بگیرد، به غیر از پنج مورد:اول: هدیه را از روی قصد قربت داده باشد.

دوم: هدیه را به یکی از ارحام (خویشاوندان) داده باشد.

سوم: شخصی که هدیه را گرفته به او عِوضی در مقابل داده باشد، خواه با شرط باشد یا بدون آن.

چهارم: هدیه به ملک شخص دیگری منتقل شده باشد مانند فروش آن یا غیره.

پنجم: گیرنده هدیه تصرفی کند که در هدیه تغییری ایجاد شود.

پرسش: آیا قرآن، دعا ها و ذکر های ویژه محافظت، روزی و یا عافیت و سلامت را می توان به کافران هدیه داد؟پاسخ: اگر جانب احترام رعایت شود و آن ها در معرض بی حرمتی قرار نگیرند، مانعی ندارد.

پرسش: هدیه گرفتن از کفار چه حکمی دارد؟ پاسخ: اشکال ندارد و ملک انسان می شود.

پرسش: اگر کسی هدیه ای بدهد و شرطی در ضمن آن بکند، مثلاً بگوید این پول را بگیر و با آن فلان چیز را بخر آیا می شود از این شرط تخلف کرد و در جای دیگر آن پول را خرج کرد؟ با توجه به این مطلب که آن پول فقط هدیه است نه کفاره و نذر و اگر شک داشته باشم که هدیه است یا کفاره و … حکم چیست؟پاسخ: در هر دو فرض نمی شود تخلف کرد.

همان گونه احکام هبه را در این نوشتار مورد مطالعه قرار دادید، با کلیک بر روی
کلید واژه ها: احکام - مراجع عظام تقلید - بخشیدن - شروط - مراجع تقلید - تقلید - مسائل - مراجع - نیازمند - رایگان - مرتبط - پذیرش - انواع - تفاوت - اراده - اموری - معنا - صورت - لازم - صدقه

آخرین اخبار سرویس:
جنجال ارکستر سمفونیک تهران/ فرار شهرداد روحانی از ایران!

رییس دومای روسیه به تهران می رود

اصلاح طلبان در تعلیق؛ اصولگرایان در تدارک جشن پیروزی/ یاران جلیلی، سربازان قالیباف شدند

برخی از روحانیون زندگی پرتجملی دارند/ دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی است

واکنش رضایی به روند ابلاغ تعهدات توافق پاریس

اختتامیه اولین رویداد تخصصی تولید محتوای دیجیتال در لرستان

قاضی سراج: بارها به مرگ تهدید شده ام

توضیحات وکیل ترانه علیدوستی درباره اتهامات این بازیگر +عکس

سردار سلیمانی فراجناحی بود اما ...

IGTV اینستاگرام حذف می شود؟

برای بخشیدن مهریه چه باید کرد؟

واکنش رضایی به روند غیرقانونی ابلاغ تعهدات توافق پاریس

اعضای شورای عالی سیاستگذاری امور آموزش در صنعت بیمه منصوب شدند

برگزاری نشست هم اندیشی با نمایندگان و کارگزاران به میزبانی سندیکا و حضور دبیرکل

همکاری بیمه حکمت با پژوهشکده بیمه در امر آموزش و پژوهش

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

اعتراف عجیب یک مرکز امنیتی آمریکایی درباره نیروی قدس سپاه پاسداران و سردار قاآنی

دومین مدرسه زمستانی chr(034)کمومتریکسchr(034) ایران 12 تا 14 بهمن ماه برگزار می شود

بیماری فصلی به عنوان علت مرگ پرندگان در میانکاله منتفی است

فیلم | واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط «تبریزیان» | مراجع دینی و علمی واکنش نشان دهند

نگران آینده مردم سیل زده شرق هرمزگان هستم/ بشاگرد با وجود بارش ها هنوز تشنه است

امام جمعه خاش: رسیدگی به مردم از وظایف مهم مسئولان است

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

آیت الله سیستانی: تشکیل دولت بسیار به طول انجامیده است

احداث سینمایی 13 سالنه در مشهد

هراس آمریکایی ها از نام «سلیمانی»

رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه دوشنبه در تهران

برگزاری چهارمین نشست شورای هماهنگی علمی صنعت بیمه به میزبانی بیمه پارسیان

مراسم بزرگداشت سردار سلیمانی در ونزوئلا + فیلم

تخفیف ویژه بیمه پاسارگاد به مناسبت بزرگداشت ایام دهه مبارک فجر

لزوم استمرار خدمات رسانی ها به مناطق سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان

روایت پرابهام عمارت اقدسیه/تأکید بر آیینه کاری و گچ بری های فاخر

انصاف ورزی در برخورد با منتقد و مخالف خود را از رهبری بیاموزیم

احکام شرعی | حکم مخالفت با برپایی مراسم فاطمیه

موعد اخراج اشغال گران آمریکایی از منطقه رسیده است

خبرخوب| خانواده های شهدای محله حصار و سربازان سپاه طرقبه شاندیز، بانیان کمک به هموطنان سیل زده شدند

چهارمین نمایشگاه گل و گیاه بندرعباس آغاز به کار کرد

احداث سینمایی 13 سالنه در مشهد

29 زن زندانی به مناسبت روز مادر در منطقه 5 تهران آزاد می شوند

2 جلد کتاب شعر از شاعران آذری در مراغه رونمایی شد

مسوُولان برای رفع مشکلات معیشتی مردم تلاش کنند

اگر نمایندگان رد صلاحیت شده مشکل اقتصادی دارند قوه قضاییه با آنان برخورد کند

تولید محتوای فضای مجازی نیازمند ساماندهی است

اگر نمایندگان رد صلاحیت شده مشکل اقتصادی دارند قوه قضاییه با آنان برخورد کند

29 زن زندانی به مناسبت روز مادر در منطقه 5 تهران آزاد می شوند

داوری بخش داخلی پانزدهمین جشنواره رادیو آغاز شد

دلیل احضار سفیر ایران به وزارت خارجه کویت

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

آثار تکان های اقتصادی در حوزه فرهنگ نمایان است/ اقتدار فرهنگی محصول یک کار جمعی است

نیابت از مردم کرمان برای ترور؟ لطفا خون بهای ترامپ را در کهنوج هزینه کنید

مکانیسم ماشه چگونه اجرا می شود؟

نه بر سر «کمتر انقلابی» و «بیشتر انقلابی» بلکه بر سر صورت مسأله ها رقابت کنید

همایش خودرو های تاریخی‎ - اصفهان

تصاویر دیدنی از حرکت دسته جمعی گربه ماهی ها

روایت پرابهام عمارت اقدسیه/تأکید بر آیینه کاری و گچ بری های فاخر

سوگواره یاس نبوی و تجلیل از واقفان برتر کشور برگزار شد

هم اکنون هم از مسلمانان محافظت می کنیم!

برنا نوشت/ امام خمینی (ره) خطاب به شورای نگهبان:سعی شود آقایان به عنوان منبری پرخاشگرمعرفی نشوند

آیا سلبریتی ها قانونا مجاز به استخدام بادیگارد هستند؟

مکانیسم ماشه چگونه اجرا می شود؟

امام جمعه کرج: مردم، جوانان انقلابی و کاربلد را راهی مجلس کنند

مسوُولان برای رفع مشکلات معیشتی مردم تلاش کنند

تولید محتوای فضای مجازی نیازمند ساماندهی است

ورسوس به دنبال حمایت از جوانان است / اعزام نفر برتر به اتریش

بیت المال باید برای رفاه و گشایش کار مردم باشد

سفر رییس قوه قضاییه به یزد

آغاز ثبت نام مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در بخش آقایان

مکتب شهید سلیمانی ادامه خواهد داشت

بیمه آسیا به مسافرین خارج از کشور، 20 درصد تخفیف می دهد

اصلاح طلبان فارس: نامزدی در انتخابات نداریم

تامین غذای کافی برای حیوانات پارک ملی بمو/ تهیه 2 تن علوفه توسط دندان پزشکان شیراز برای حیوانات

زمان ثبت نام مجدد آزمون ارشد 99 مشخص شد

دیدار وزیر آموزش و پرورش با نخست وزیر سوریه

آشنا: هر ائتلافی آبستن اختلافی است

برنامه های مراسم فاطمیه مسجد امام جعفر صادق (ع) اعلام شد + تیزر

رییس دومای روسیه به تهران می رود

اقلید چهره زمستانی به خود گرفت

نمازجمعه27دی تهران یوم الله دیگر

دشمنی با ملت ایران وجه مشترک اروپا و آمریکاست

امام جمعه کرج: مردم، جوانان انقلابی و کاربلد را راهی مجلس کنند

1100 مبلغ فاطمی توسط سازمان اوقاف اعزام می شوند

واکنش آزمون به حرکت زشت یکی از کارکنان فرودگاه با دیاباته

خبرآنلاین نوشت/ میرتاج الدینی: جامعه به کاندیداهای ناشناخته رای نخواهد داد

اگر نمایندگان رد صلاحیت شده مشکل اقتصادی دارند قوه قضاییه با آنان برخورد کند

تاکید آیت الله سیستانی بر وحدت ملی و تمامیت سرزمینی عراق

واکنش شهرداد روحانی به شبِ جنجالی ارکستر سمفونیک

مقاومت بی نام سردار سلیمانی ناشناخته بود

موقوفات با نیت اقامه عزای فاطمی افزایش پیدا کند

برترین عبادت انتظار فرج است/فرد منتظر باید آمادگی کامل برای ظهور داشته باشد

حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور

در خرج کردن بیت المال حساب و کتاب داشته باشید

لازمه پیشرفت کشور وجود مدیرانی مانند سردار سلیمانی است

مکانیسم ماشه چگونه اجرا می شود؟

همایش مبلغان اعزامی ایام فاطمیه سازمان اوقاف

کسی که در مسیر خداست به دشمن تکیه نمی کند/ حاج قاسم سلیمانی مصداق بارز فرهنگ اسلامی

شرور معروف بلوچستان به هلاکت رسید

شهید سلیمانی به معنای واقعی یک مرد جهادی بود

شهردار خوب، باید جنتلمن و هفت تیرکش باشد!

تشیع توسط حضرت زهرا(س) تثبیت شد

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه