مطالب مرتبط:
طنین زنگ پژوهش از فردا با طعم پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید
رتبه نخست ایران در تولید محصولات زیست فناوری غرب آسیا
برگزاری دومین نمایشگاه عرضه و تقاضای فناوری در هفته پژوهش
مسیر صادرات برای رونق تولید باز شود/ صادرات 88 میلیون تن کالای ایرانی
پژوهش های مسئله محور می تواند به بهبود فرآیندهای تولید کمک کنند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 22 آذر 1398 ساعت 00:352019-12-12اقتصادي

طنین زنگ پژوهش از فردا با طعم «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»


در حالی هفته پژوهش و فناوری از فردا برگزار می شود که 19 سال از آغاز آن سپری شده است و مفاهیمی چون پارک های علم و فناوری، واحدهای رشد و شرکت های دانش بنیان به ادبیات پژوهش و فناوری کشور اضافه شده و با نهادینه سازی این مفاهیم، - علاوه بر آنکه گردش مالی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری به رقم 9 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است، 525 فناوری نیز از سوی این واحدهای فناور به سایر کشورها صادر شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توجه به نامگذاری 25 آذرماه به نام "روز پژوهش" از طرف شورای فرهنگ عمومی، چهارمین هفته آذرماه به نام "هفته پژوهش" نام گذاری و مسئولیت برگزاری این هفته به معاونت پژوهش وفناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سپرده شد.

هفته پژوهش و فناوری، فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز بر روی ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور است تا کلیه ذی نفعان ضمن اطلاع از روند و وضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه ریزی و اقدامات بهتر و مهمتری را در دستور کار خود قرار دهند.

به همین منظور ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال 1379 برنامه های متعددی را با همکاری سازمان ها، نهادها، دانشگاه ها و مؤسسات مرتبط با پژوهش و فناوری برگزار می کند.

امسال نیز هفته پژوهش از مورخ 23 تا 29 آذرماه برگزار می شود.

شناسایی توانمندی های پژوهش و فناوری مراکز تحقیقاتی، شناسایی و معرفی پژوهشگران برتر، امکان تجاری سازی یافته های پژوهش و فناوری (فن بازار)، فراهم کردن فضای همکاری بین پژوهشگران، برقراری ارتباط مراکز صنعتی و تولیدی با مراکز تحقیقاتی و نهادینه کردن پژوهش در سطح جامعه از اهداف برگزاری هفته پژوهش و فناوری به شمار می رود.

هفته ملی پژوهش و فناوری سال 1398 با شعار "پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین، رونق تولید" از فردا شنبه، 23 آذر ماه با به صدا در آمدن "زنگ پژوهش" آغاز به کار می کند و در طی این هفته "بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار (عرضه و تقاضای فناوری)" و "هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" برگزار خواهد شد.

در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار سال گذشته بیش از 800 تقاضای فناورانه از سوی 70 سازمان و شرکت در "سامانه تستا" ثبت شد که از این تعداد منجر به عقد 89 تفاهم نامه به ارزش تقریبی 120 میلیارد تومان در حوزه صنایع معدنی و فلزی، دفاعی، برق و انرژی، فناوری اطلاعات، تجهیزات پزشکی، گاز و پتروشیمی شد.

از مجموع 89 تفاهم نامه امضا شده در نمایشگاه تستای سال گذشته، 19 تفاهم نامه تبدیل به قرارداد شد، ضمن آنکه 8 قرار نیز بین صنعت و فناوران در شرف انعقاد است.

45 تفاهم نامه بی نتیجه مانده و 17 تفاهم نامه در دست بررسی است تا در نهایت به قرارداد قطعی منتهی شود.

در کنار برگزاری دو نمایشگاه نیازهای فناورانه و عرضه توانمندی ها برنامه های دیگری اجرایی می شود که همراستا با انتخاب عناوین روزهای هفته پژوهش، اجرایی می شود که به این شرح است: شنبه 23 آذر: روز پژوهش و فناوری؛ مدرسه، دانشگاه و جامعه در این روز زنگ پژوهش با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش به صدا درخواهد آمد و با برگزاری مراسمی از 28 دانش آموز پژوهشگر برگزیده تقدیر خواهد شد.

علاوه بر آن مراسم "درهای باز" به منظور بازدید دانش آموزان از دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری و موزه علم و فناوری برگزار می شود.

یکشنبه 24 آذر: روز پژوهش، فناوری و توسعه ملی دوشنبه 25 آذر: که در تقویم به نام "روز پژوهش" نامگذاری شده است، روز گام دوم در پژوهش و فناوری سه شنبه 26 آذر: پژوهش، فناوری و رونق تولیددر این روز علاوه بر تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور، بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار (نمایشگاه تستا) و هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخلبرگزار می شود.

چهارشنبه 27 آذر: روز "وحدت حوزه و دانشگاه" و عنوان آن: پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی پنج شنبه 28 آذر: روز پژوهش و فناوری، مشارکت ملی عملکرد حوزه پژوهش و فناوری در سال 1393 تعداد واحدهای مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد 3 هزار واحد بوده است که این تعداد تا پایان سال گذشته به 7 هزار و 864 واحد رسید، ضمن آنکه تا پایان سال 1397 تعداد هزار و 625 شرکت مستقر در پارک‏های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور، موفق به دریافت تأییدیه دانش بنیان از کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شدند.

این در حالی است که تعداد این شرکت ‏ها در سال 1392 در کشور تنها 11 مورد بوده است.

راه اندازی این واحدهای فناور در پارک های علم و فناوری موجب اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها شد، به گونه ای که بیش از 56 هزار نفر از این افراد تا پایان سال 1397 در پارک‏های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور مشغول به فعالیت شدند.

حدود 80 درصد از شاغلین دارای مدرک کارشناسی به بالا بودند.

این تعداد در سال 1391 حدود 19 هزار نفر بوده است.

وزارت علوم پیگیری هایی برای افزایش بودجه مصوب پارک های علم و فناوری در سال 1398 داشته است که در این افزایش 3 پارک علم و فناوری "دانشگاه شهید بهشتی"، "فناوری های نرم و صنایع خلاق جهاد دانشگاهی" و "فناوری اطلاعات و ارتباطات" وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موفق به اخذ ردیف جدید شدند.

به استثنای یکی از پارک های علم و فناوری، اعتبارات هزینه ای 38 پارک علم و فناوری که از قبل دارای ردیف اعتباری بودند، از 50 درصد تا نزدیک به 145 درصد افزایش پیدا کرده است.

بودجه مصوب پارک های علم و فناوری (میلیارد تومان) تعداد ایده های تجاری شده در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد از 587 ایده در سال 1391 به 2 هزار و 888 ایده در سال 1396 رسید و این میزان در سال 1397 بالغ بر 7 هزار و 708 ایده گزارش شد.

در سال 1391 تعداد 36 فناوری، خدمات و محصولات از سوی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور صادر شد که این میزان در سال 1395 به 234 فناوری و در سال 1396 به عدد 375 فناوری رسید.

گردش مالی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری در سال 1391، 171 میلیارد تومان بوده است که این میزان تا سال 1397 رشد صعودی داشته، به گونه ای که این میزان برای سال 1396 بالغ بر 7 هزار و 783 میلیارد تومان و برای سال 1397 به 9 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است.

به منظور توسعه فعالیت های پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها از استقرار پارک های علم و فناوری در مجاورت دانشگاه ها با واگذاری بخشی از اراضی خود مشارکت داشتند که در این راستا همکاری دانشگاه با راه اندازی پارک در "هرمزگان"، "شیراز"، "قزوین"، "ساری" و "کاشان" محقق شده و در شهرهای "تبریز"، "مشهد"، "کردستان"، "ایلام"، "گلستان"، "اراک" و "کرمانشاه" در دست مذاکره است.

علاوه بر آن صندوق نوآوری و شکوفایی همکاری های خوبی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشته است، به گونه ای که بسته همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک های علم و فناوری و مراکز فناوری وزارت عتف طراحی شد و 300 میلیارد تومان (بیش از 30 برابر) از منابع مالی صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق های پژوهش و فناوری برای حمایت از واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد و پارک ها اختصاص یافت.

تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در حال اجرا در سال 1392، سه هزار و 35 قرارداد همکاری صنعت با دانشگاه منعقد شد و این تعداد در سال 95 به 4 هزار و 249 قرارداد و در سال 1396 به 4 هزار و 723 قرارداد ارتقا یافت.

بر طبق آخرین آمارها در سال 1397 تعداد 7 هزار و 24 قرارداد ارتباط دانشگاه با صنعت به امضا رسید.

راه حل های رفع چالش های دستگاه ها در پایان نامه ها تعداد پایان نامه های تحصیلات تکمیلی که مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه بودند، در سال 92، 559 مورد بود که این میزان در سال 96 به 657 پایان نامه و در سال 1397 به هزار و 548 پایان نامه رسید.

یکی دیگر از برنامه های وزارت علوم پشتیبانی از سازمان ها و وزارتخانه ها برای حل معضلات و چالش های آنها است که در این راستا "وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح"، "نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران" و "وزارت نفت" تفاهم نامه هایی را با دانشگاه ها منعقد کردند.

علاوه بر آنها وزارت نفت تفاهم نامه همکاری با 9 دانشگاه و پژوهشگاه در حوزه بالادست صنعت نفت، همکاری با 12 دانشگاه و مرکز پژوهشی در حوزه پایین دست صنعت نفت و همکاری با دانشگاه و مرکز پژوهشی در حوزه اکتشاف منعقد کرده است.

سازمان محیط زیست نیز علاوه بر تشکیل کنسرسیوم دانشگاه ها برای مشارکت در پروژه های علمی بزرگ زیست محیطی، همکاری هایی در زمینه "راه اندازی شبکه جامع پایش آلودگی کشور" و استفاده از آزمایشگاه های "شاعا" داشته است.

همکاری با دانشگاه ها برای احیاء تالاب های کشور از دیگر همکاری های این سازمان با وزارت علوم در جهت رفع چالش ها بوده است.

علاوه بر آن در راستای تقویت و برقراری ارتباط منسجم در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با بخش های جامعه و صنعت در همه حوزه های مختلف و همچنین عملیاتی کردن یافته های اعضای هیات علمی و آشنایی با نیازهای واقعی صنعت و جامعه، "آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت" از سوی وزارت علوم تدوین و ابلاغ شد.

همچنین برای "تسهیل در اجرای دوره های فرصت مطالعاتی" تفاهم نامه های همکاری با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت نیرو، وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا شد.

تعداد فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت در سال 96 به تعداد 17 نفر بود که این تعداد در سال 97 به 50 نفر رسید.

اجرای طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی به منظور فرهنگ سازی رصد وضعیت اشتغال دانش آموختگان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و ایجاد نظام مناسب اطلاع رسانی به ذی نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هریک از رشته های دانشگاهی و به منظور آگاهی بخشی به متقاضیان آموزش عالی، طرح اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در سال 97 با مشارکت بیش از 80 دانشگاه و مرکز آموزش عالی انجام شد.

در این مطالعات برای بررسی درصد اشتغال دانش آموختگان برای رشته های مختلف، 15رشته به عنوان نمونه، انتخاب و درصد اشتغال این رشته ها در مقاطع مختلف در کل کشور با استفاده از داده های ثبت شده دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی ترسیم شد که بر این اساس در مقطع کارشناسی دانش آموختگان رشته آموزش زبان انگلیسی بالاترین میزان اشتغال را داشتند و فارغ التحصیلان رشته تاریخ در انتهای این جدول قرار گرفتند.

وضعیت اشتغال دانش آموختگان در 15 رشته مقطع کارشناسی نتایجه این مطالعات در مقطع کارشناسی ارشد به گونه دیگر شد؛ رشته مهندسی کامپیوتر از نظر میزان اشتغال دانش آموختگان در صدر قرار گرفت و پس از آن مهندسی هوافضا و حسابداری قرار گرفتند.

رشته های تاریخ و آمار در انتهای این نمودار جایگزین شدند.

وضعیت اشتغال دانش آموختگان کارشناسی ارشد در 15 رشته بررسی وضعیت اشتغال دانش آموختگان در دوره دکتری نشان می دهد کهرشته مهندسی کامپیوتر در جایگاه چهارم قرار گرفت و به ترتیب رشته های اقتصاد، مهندسی هوافضا و مهندسی عمران در رتبه های اول تا سوم هستند.

رشته های آمار و تاریخ نیز همچنان در انتهای این لیست قرار گرفتند.

وضعیت اشتغال دانش آموختگان دکتری در 15 رشته به طور کلی نتایج این پایش نشان می دهد در تمامی مقاطع تحصیلی، رشته های فنی و مهندسی درصد اشتغال بالاتری دارند و در رشته های علوم انسانی و علوم پایه درصد اشتغال دانش آموختگان کاهش می یابد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فناوری - پژوهش و فناوری - پژوهش - پارک های علم و فناوری - شرکت های دانش بنیان - هفته پژوهش - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - علم و فناوری - هفته - دانش بنیان - میلیارد تومان - برگزار - کشور - سایر کشورها - فرصت مناسبی - بنیان - گردش مالی - نامگذاری - دانش - شرکت - پارک - تحقیقات - نهادینه - میلیارد - برگزاری - کشورها - معاونت - ادبیات - مستقر - تمرکز

آخرین اخبار سرویس:
تشریح جزییات بیمه زنان خانه دار

استخدام مهندس برق آقا در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت روز خودرو در بازار آزاد +جدول

نادر بذرافشان:قیمت طلا در این هفته ثابت باقی می ماند / به جای طلای خام مصنوعات طلا بخرید

جزییات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

در تامین میوه شب عید هیچ گونه مشکلی نداریم

آمادگی شهرداری بوشهر برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه گردشگری

بومی سازی70 نوع قطعه و تجهیز درفولادسفیددشت

پرداخت 24 میلیارد ریال برای پروژه های آب شیرین کن شهرهای دشتستان

کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان ابطال شد/ نحوه دریافت کارت جدید

دلار به کانال 12 هزار تومان سقوط کرد

روش دریافت کارت جدید سوخت خودروهای پلاک معلولان و جانبازان

بورس باز هم رکورد شکست

چند درصد ظرفیت سدها پر از آب است؟

استخدام کارگر ساده خانم در کارگاه بسته بندی زعفران

استخدام تعدادی مزدی دوز مانتو با مزد خوب در تهران

فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر تا پایان خرداد 99

استخدام اپراتور تولید مجرب آقا برای شرکت معتبر در تهران

جایگاه مجتمع فولاد صنعت بناب ارتقاء می یابد

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت کارگاه فنی در تهران

عملیات بازار باز برای نخستین بار در کشور کلید خورد

حضور فعالان بخش معدن در یک رویداد ارائه نیازهای فناورانه

فروش داخلی و خارجی پتروشیمی پارس افزایش یافت

خودروی خود را چگونه به صورت رایگان گازسوز کنیم؟

قیمت گوشی انعطاف پذیر گلکسی Z Flip سامسونگ لو رفت!

طارم روشن ، برگ برنده خودکفایی برنج

بهره برداری از300 کیلووات نیروگاه خورشیدی تا پایان سال جاری

وام ازدواج به افراد زیر 15 سال پس از 18 سالگی پرداخت شود

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت حمل و نقل در تهران

خسارت های سیل در بهشت میوه های گرمسیری

مسافران سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور یابند

طارم روشن ، برگ برنده خودکفایی برنج

چند درصد ظرفیت سدها پر از آب است؟

تخصیص 14 هزار میلیارد ریال برای رتبه بندی معلمان

افزایش 4 برابری دریافت وام ازدواج از سوی دختران زیر 15 سال

ارتفاع بارش های کشور به 128.5 میلی متر رسید

بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی ها عملیاتی می شود

بلوک 20 درصدی شرکت پالایش نفت تبریز در بورس عرضه می شود

تسهیل مسیر کسب و کار جوانان با اجرای طرح منش

فروش فوق العاده صنوف استان مرکزی همزمان با برگزاری نمایشگاه بهاره برگزار شود

ماجرای سهمیه بنزین تاکسی های اینترنتی و آژانس ها چه شد؟

خبر خوش برای بیکاران

پشتیبانی از تولید با استمرار فعالیت کارگاه های مرکزی نفت خیز جنوب

صادرات از منطقه آزاد ارس 100 درصد افزایش یافت

تشکیل کمیت? هماهنگی پیشگیری از بیماری «تب برفکی» در بام ایران

تلاش برای پویایی روابط خواهرخواندگی/ آماده استفاده از تجارب موفق شهرهای بلاروس هستیم

تولید 26هزار600 تن گوشت قرمز در چهارمحال و بختیاری

طرح بسته بندی بهداشتی گوشت های کشتارگاه افتتاح شد

برای خرید روزانه طرح ترافیک چگونه اقدام کنیم؟

آغاز فروش اوراق قرضه دولتی در قالب عملیات بازار بار

راهنمای خرید بلیط هواپیما از طریق مستر تیکت

اعزام کارگزاران بیمه جهت ارزیابی میزان خسارت سیل به بخش کشاورزی جاسک/ ادامه حمایت از کشاورزان و دامداران در سیل اخیر

خرید خودروی شب عید، قیمت را افزایش داد

استخدام نیروی جوشکار جهت کارگاهی در تهران

مرز خسروی 250 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل زیرساخت ها نیاز دارد

استخدام کارگر جهت کارگاه اسکلت فلزی در محدوده پاکدشت

اهدا جهیزیه به نوعروسان جهرمی

تسهیل مسیر کسب و کار جوانان با اجرای طرح منش

استخدام نیروی نجار نیروی پلی استر کار جهت کار دائم در واحد تولیدی

ابتکار: افزایش 20 درصدی نرخ انتصاب زنان در پست های کلیدی

مسکن ارزان می شود + جزییات

استخدام چند ردیف شغلی جهت یک بیرون بر و رستوران در فارس

فروش فوق العاده صنوف استان مرکزی همزمان با برگزاری نمایشگاه بهاره برگزار شود

استخدام کارگر ساده جهت بسته بندی شیرینی در محدوده شرقِ تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم جهت مهدکودک در محدوده مجیدیه تهران

مالیات بر ارزش زمین برای حل چالش های بازار مسکن ایران

کارت های سوخت متخلف توقیف می شود

استخدام ویزیتور دارویی و بهداشتی در شرکت پخش داروگستر دراک پارس

ارتقاء جایگاه مجتمع فولاد صنعت بناب با حمایت هلدینگ صنایع و معادن ماهان

67 واحد گاوداری صنعتی در قزوین تحت پوشش عملیات تست سل و بروسلوز

ازبکستان بیش از 6 میلیون گردشگر دارد

کباب با گوشت قورباغه واقعیت دارد؟

گوشت قرمز ارزان شد +قیمت ها

فروش برندهای جعلی با نام شرکت دخانیات ایران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در کاشان

استخدام مدیر داخلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی با یک سال سابقه کار مرتبط / یزد

جهانگیری: هیچ کالایی نیست که نتوانیم نسبت به صادرات و واردات آن اقدام کنیم

صادرات نفتی از بندر های هرمزگان افزایش یافت

بازار باز به برج لاجوردی رسید

فردا، آخرین مهلت ثبت نام جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها

توزیع 40دستگاه بخاری از محل جمع آوری زکات در سبزوار

راه اندازی باشگاه مشتریان

آغاز فصل حراج در استانبول

افزایش 20 درصدی نرخ انتصاب زنان در پست های کلیدی

با پات به سیل زدگان سیستان و بلوچستان کمک کنید

سرمایه گذاری در بافت تاریخی شیراز مطمئن است

کمک 80 میلیون تومانی تهیه کننده انیمیشن «بنیامین» به کودکان سیل زده

برای خرید روزانه طرح ترافیک چگونه اقدام کنیم؟

کاهش ارزبری 1.2 میلیارد یورویی با میزهای ساخت داخل

ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست

وام ازدواج افراد زیر 15 سال بعد از 18 سالگی پرداخت شود

استخدام کارشناس حسابداری در یک هلدینگ معتبر دارویی/تهران

استخدام لیسانس صنایع غذایی در یک شرکت معتبر در البرز

ثبت یک رکورد جدید در بورس / شاخص کل به 410 هزار واحد نزدیک شد

دستور نوبخت برای تخصیص اعتبار به رتبه بندی معلمان + سند

جزییات نخستین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

عبور صادرات بناب از مرز 200 میلیون دلار

با رعایت دستورالعمل سوخت گیری سهمیه بنزین کم نمی شود

طنین زنگ پژوهش از فردا با طعم «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»

طنین زنگ پژوهش از فردا با طعم «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید»