مطالب مرتبط:
اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند
تجدید میثاق اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با آرمان های امام راحل
10 انجمن عضو دفتر تحکیم وحدت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اهمیت چندانی برای روسای دانشگاه ها ندارد
عباسی: اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی موفق عمل می کرد، رهبر فرمان آتش به اختیار نمی دادند
تجدید میثاق اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با آرمان های امام(ره)
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 21:052019-12-11دانش

شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی


شورای عالی انقلاب فرهنگی در مسیر پیشرفت کشور با تدوین نقشه جامع علمی کشور و سند تحول آموزش و پرورش نقش بسیار حائز اهمیتی در هدایت کلان تربیت نیروی انسانی کشور دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا"، سردار داود عامری رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در یادداشتی نوشت: 19 آذر روز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، یکی از مهمترین ساختار های نظام است.

این نهاد انقلابی دو موضوع مهم تعلیم و تربیت و فرهنگ به مفهوم اعم و اخص آن را راهبری و سیاستگذاری می کند.

از این رو فرصت را غنیمت شمرده، رویکرد های شورای عالی انقلاب فرهنگی را در حوزه علم و فرهنگ مورد توجه قرار دهیم.

پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 با صبغه فرهنگی، پس از استقرار، نیازمند بازنگری در مبانی اصلی خود بود.

به عبارت ساده تر، انقلاب اسلامی برای تحول در بنیاد های اصلی جامعه، نیازمند ایجاد تحول در دو عنصر آینده ساز و اساسی به نام آموزش و فرهنگ بود.

بر این اساس پس از صدور پیام نوروزی امام (ره) در آغاز سال نو 1359، نقطه عطفی در توجه به تحولات فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وجود آمد.

در بند 11 پیام، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بر ضرورت ایجاد انقلاب اساسی در دانشگاه های سراسر کشور و تبدیل کردن دانشگاه به محیط متعالی و متناسب با معیار های فرهنگی انقلاب اسلامی تاکید فرموده بودند.

تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب نیز بر استمرار حیات این نهاد انقلابی استقرار بخشید، چرا که ایشان علاوه بر تاکید روی مسائل فرهنگی و علمی، وظایف بسیار مهم دیگری از جمله تلاش برای تولید علم و یافتن راه های میانبر علمی برای پر کردن خلا و فاصله علمی کشور با کشور های پیشرفته تاکید کردند.

بر این اساس سیاست گذاری های شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان بالاترین نهاد تصمیم گیر در حوزه فرهنگ، آن را به نهادی با وظایف بسیار مهم تبدیل کرده است.

در اینجا هدف نگارنده پرداختن به وظایف شورا نیست، و یا اینکه بخواهیم نسبت به معرفی ساختار شورا بپردازیم.

بلکه در این یادداشت می خواهیم به دو بال مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی که عبارتند از علم و یا بهتر است بگوییم نظام تعلیم و تربیت بپردازیم، اگرچه می توان در خصوص شورا از جهات مختلف وارد بحث شد.

بر این اساس تلاش داریم در این یادداشت به نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در نظام تعلیم و تربیت کشور بپردازیم و در یادداشت دیگری ان شاء الله به مسئله فرهنگ و نقش آن در توسعه متوازن کشور در تمام حوزه ها و نقش شورا در ارتقاء فرهنگی خواهیم پرداخت.

اهمیت و جایگاه نظام تعلیم تربیت در پیشرفت و توسعه کشور ها بر هیچ کس پوشیده نیست و در واقع زیر بنای توسعه بومی و بنیادین از آموزش شروع می شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مسیر با تدوین نقشه جامع علمی کشور و سند تحول آموزش و پرورش نقش بسیار حیاتی و حائز اهمیتی در هدایت و راهبری کلان حوزه تربیت نیروی انسانی کشور دارد.

این شورا از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور کار های بزرگی صورت داده است که یکی از این کار های بزرگ، تربیت اساتید دانشگاه از بین جوانان متعهد و مستعد کشور بوده که در این حوزه با وجود گستردگی شبکه نظام آموزش عالی و تنوع آن، تمامی دانشگاه ها از طریق اساتید بومی اداره می شوند و در هیچ یک از رشته ها و دانشگاه ها، استاد غیر ایرانی تدریس نمی کند که آن را می توان یکی از ریل گذاری های اصلی اسلامی سازی دانشگاه ها برشمرد، هر چند کافی نیست، اما گامی است مهم.

توسعه کمی و توزیع متناسب جغرافیایی واحد های دانشگاهی در سرتاسر کشور و پراکندگی آن خارج از پایتخت و مراکز استان ها، نه تنها انقلاب اسلامی را به یکی از اهداف مهم آن که تحقق عدالت اجتماعی در حوزه تحصیلات عالی است، نزدیک ساخت، بلکه کشور را از جهت نیاز به نیروی انسانی تحصیلکرده در زمانی بسیار سریع تر از حد انتظار به بی نیازی رساند، اگرچه امروزه نوعی نبود تناسب در این حوزه با میزان نیاز کشور به خصوص صنایع و اقتصاد به نیروی دانشگاهی وجود دارد و در مواردی این توسعه را نامتوازن نشان می دهد، اما واقعیت این است که کوتاهی سایر زمینه ها را نباید به توسعه بیش از اندازه در بخش آموزش عالی مرتبط کرد.

این مسئله در تنوع رشته های دانشگاهی نیز کاملا محسوس است و می توان مدعی شد که امروز در ایران بسیاری رشته های مطرح در دنیا، به صورت آکادمیک دارای کرسی دانشگاهی هستند و عدالت اجتماعی در برخورداری از تحصیلات برای همگان در تمامی رشته ها فراهم شده است.

اما مسئله قابل توجه در تعلیم و تربیت کشور، دو نکته اساسی است که می توان به عنوان یک آسیب به آن نگاه کرد و تمرکز روی آن ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی، می تواند مسیر آینده را به درستی ریل گذاری کرده و مانع از افزایش این آسیب ها گردد.

این دو نکته عبارتند از یکی ضعف پیوستگی میان مقاطع مختلف آموزشی از دبستان تا دانشگاه است و دیگری نبود کیفیت در تعلیم و تربیت در مراحل مختلف است که قادر به تامین نیروی انسانی مورد نیاز و در تراز انقلاب نیست.

الف: ضعف پیوستگی بین مراحل آموزشی به نظر می رسد نظام آموزش عالی موجود در کشور، ادامه جریان آموزش دوره متوسطه نیست، به خصوص وقتی که دانش آموزان امکان انتخاب رشته های خارج از رشته های تحصیلی دوران دبیرستان را دارند، به طوری که در مواردی ملاحظه می گردد که دانشجو در کلاس های دانشگاهی در برخی دروس، فقط مهارت های خواندن، نوشتن و قدرت درک مطلب را با خود همراه دارد و از لحاظ اندوخته علمی، با مباحث دانشگاهی فاصله زیادی دارد.

این گسست، اساتید را وادار به سهل گیری و تدریس دروس در سطح متوسط و ضعیف می کند که نتیجه آن، عدم تربیت دانش آموختگان برتر به صورت کلی در تراز انقلاب اسلامی است، به طوری که علاوه بر آن، بحث تربیت نیز که از اهمیت بسیار زیادی در روند تحصیلات ابتدایی، متوسطه اول و دوم و ادامه این تربیت در دانشگاه دارد به طور جدی در دستور کار و سیاست گذاری ها نیست، لذا با توجه به شرایط ضرورت دارد که در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مهمترین نهاد سیاست گذار و نظارت کننده در این حوزه قرار گیرد.

ب: ضعف کیفیت در نظام تعلیم و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز و در تراز انقلاب اسلامی امروزه اکثر کارشناسان بر این نکته متفق القولند که آموزش در ایران هم پای توسعه کمی، عمق و کیفیت نیافته است و متاسفانه دانش آموزان و دانشجویان ما به اندازه مدرک خود، بار علمی ندارند و خروجی آن ها متناسب با خواست و نیاز کشور نیست.

اگرچه این معلول، دلایل مختلفی دارد که می توان از فرهنگ کتاب نخوانی و مدرک گرایی گرفته تا عدم پیوند و ارتباط بین دانشگاه و محیط کار و صنعت و .

اشاره کرد، اما واقعیت امر این است که هر دلیلی برای این معضل برشماریم، تغییری در اصل موضوع که همان تنزل کیفیت تربیت و آموزش است، تغییر ایجاد نمی کند.

امروزه ما در تولید مقالات علمی در رتبه بسیار بالا در جهان قرار داریم، ولی همپای رشد دانش، در حوزه های مرتبط با تولید دانش که منجر به تولید محصولات علمی به اندازه همان تراز علمی باشد، دست پیدا نکرده ایم.

این مسئله اگر چه به تنهایی مرتبط با نظام آموزشی نیست، ولی در نهایت می دانیم که در جامعه فعلی ما دانشجویان باسوادتر و صاحب خلاقیت، جایگاه خود را در بازار کار و تولید به دست می آورند و دلیل اصلی بیکاری تحصیل کردگان، در کنار تقاضای زیاد در این حوزه، به نبود مهارت و دانش نیز برمی گردد و عملاً کشور را از رسیدن به ثروت که محصول تحصیل علم است، محروم می کند؛ بنابراین برای آنکه بتوانیم دانش آموختگانی در تراز انقلاب اسلامی و متناسب با نیاز های کشور داشته باشیم، لازم است شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک سیاستگذار نسبت به ایجاد تناسب بین برون داد های دانشگاهی و نیاز جامعه یک توازن نسبی ایجاد کند.

/882/ 102/ منبع: خبرگزاری دفاع مقدس
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - انقلاب - فرهنگ - فرهنگی - شورای عالی - انقلاب اسلامی - شورای - پیروزی انقلاب اسلامی - نقشه جامع علمی کشور - تربیت نیروی انسانی - عالی - نیازمند - انقلابی - کشور - اسلامی - تعلیم و تربیت - تحول - آموزش و پرورش - نیروی انسانی - پیشرفت کشور - تربیت - دفاع مقدس - قرار - خبرگزاری - سند تحول - اجتماعی - ساختار - ادبیات - پیروزی

آخرین اخبار سرویس:
سازه های فولادی سرد نورد شده در مرکز رشد دانشگاه اصفهان تولید می شود

27 دی ماه آخرین مهلت ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی است

نشریه شورای هماهنگی کانون های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی دانشجویان دانشگاه تهران تاسیس شد

تولید قطعات مقاوم از کربن

اعزام بالغ بر 2000 دانشجوی سمنانی به راهیان نور

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 99-98 دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان اعلام شد

همایش ملی «علوم و فناوری های نوین آب، انرژی و محیط زیست» 5 اسفند برگزار می شود

اعزام بالغ بر 2000 دانشجو به اردو راهیان نور

خانم خبرنگار مهریه اش را بخشید؛ زیارت کربلا به بهای 400سکه

واردات تجهیزات آزمایشگاهی دارای فناوری بالا آزاد شد

کشفی عجیب در دنیای علم+ عکس

ایجاد بورس تحصیلات تکمیلی به نام chr(034)مرضیه فروتنchr(034) از جانباختگان هواپیمای اوکراینی

استخدام مدیر تامین کالا و کارآموز منابع انسانی در تهران

استخدام کارشناس خرید خارجی و صادرات در شرکت آروین آفاق پارسیان

واردات تجهیزات آزمایشگاهی دارای فناوری بالا موقتا آزاد شد

دانشجویان یزدی موفق به تولید محصول جدید «خشتانه» شدند

آخرین مهلت ثبت ‎نام آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

ایجاد بورس تحصیلات تکمیلی به نام مرضیه فروتن از جانباختگان هواپیمای اوکراینی

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون اعلام شد

به بهانه 27 دی ماه، سالروز شهادت 22 دانشجو و روز شهدای جهاددانشگاهی

پویش «سیل سلیمانی ها» جهت کمک به مناطق سیل زده راه اندازی شد

طراحی ماهواره ظفر به پایان رسید/ جزییات کاربرد ماهواره

تاکنون حدود 6 هزار آزمایشگاه و 1478 خدمت در شبکه شاعا ثبت شده است

کارگاه آموزشی روزنامه نگاری اقتصادی مساله محور

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون اعلام شد

جشنواره رویش دانشگاهی ویژه کانون های دانشجویی برگزار می شود/ مهلت ارسال آثار تا 26 بهمن ماه

تامین رایگان سیمان بازسازی مناطق سیل زده توسط بنیاد مستضعفان

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون اعلام شد

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون اعلام شد

جزییات برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه فرهنگیان

30 دی؛آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون

آخرین مهلت ثبت نام در دوره های بدون آزمون اعلام شد

یکی بود یکی نبود / سومین شماره از نشریه علمی «بنیادی» منتشر شد

اعلام نیاز مجدد دانشگاه ها برای جذب هیات علمی /30 دی آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان

اعلام نیاز مجدد دانشگاه ها برای جذب هیات علمی /30 دی آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان

محققان از باکتری «سیمان زنده» تولید کردند

وزارت علوم حمایت بیشتری از دانشگاه هرمزگان داشته باشد

وزارت علوم حمایت بیشتری از دانشگاه هرمزگان داشته باشد

استخدام 3 ردیف شغلی در موسسه علمی پژوهشی ضامن سلامتی

استخدام منشی در موسسه علمی پژوهشی ضامن سلامتی

استخدام کارشناس عمران ، برق ، علوم مهندسی آب - آبیاری

استخدام کارمند وصول مطالبات ( حداقل فوق دیپلم حسابداری)/تهران

2 آزمون استخدامی امروز، 27 دی ماه 98 برگزار می شود

خانواده نخبه سقزی سانحه هواپیمای اوکراینی را بهتر بشناسید

ساخت و بومی سازی تجهیزات قفس های پرورش ماهی در دریا

کمبود حمایت های مالی تحقیقات دانشگاهی را دچار ضعف می کند

کمبود حمایت های مالی تحقیقات دانشگاهی را دچار ضعف می کند

افسانه کمالی بیوگرافی و عکسهای افسانه کمالی

امیر جعفری بیوگرافی و عکسهای امیر جعفری

احمد پورخوش بیوگرافی و عکسهای احمد پور خوش

شراره ارمغانی بیوگرافی و عکسهای شراره ارمغانی

ماجرای ازدواج های حمید گودرزی + تصاویر جدید و بیوگرافی

بهنام فیروزی عکس| نکوداشت جهان پهلوان تختی در لاهیجان

مهران غفوریان بیوگرافی و عکسهای مهران غفوریان و همسرش

حامد بهداد بیوگرافی و عکسهای حامد بهداد و همسرش

23 دانش آموخته دانشگاه های ایران در میان جان باختگان هواپیمای اوکراینی بودند

مهتاب جامی بیوگرافی و عکسهای مهتاب جامی و همسرش

اروین گالستیان بیوگرافی و عکسهای اروین گالستیان و همسرش

23 دانش آموخته دانشگاه های ایران در میان جان باختگان هواپیمای اوکراین بودند

مریم شاه ولی بیوگرافی و عکسهای مریم شاه ولی و همسرش

مهدیه نساج بیوگرافی و عکسهای مهدیه نساج و همسرش

رامتین خداپناهی بیوگرافی و عکسهای رامتین خداپناهی و همسرش

نفیسه روشن بیوگرافی و عکسهای نفیسه روشن و همسرش

سارا سهیلی بیوگرافی و عکسهای سارا سهیلی و همسرش

محققان از باکتری «سیمان زنده» تولید کردند

وزیر علوم: نگران رفتارهای خارج از عرف دانشجویان هستم

سپیده خداوردی بیوگرافی و عکسهای سپیده خداوردی و همسرش

نگران رفتارهای خارج از عرف دانشجویان هستم

پانته آ سیروس بیوگرافی پانته آ سیروس و همسرش

شهرام پوراسد بیوگرافی شهرام پوراسد و همسرش

وزیر علوم: نگران رفتارهای خارج از عرف دانشجویان هستم

45 جهادگر دانشگاه های فارس به مناطق سیل زده اعزام می شوند

راز پنهان دکتر رحیمی جانباخته حادثه هواپیمای اوکراین لو رفت +عکس

مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهیده «الناز نبیی» در زنجان برگزار شد

انتخاب واحد نیمسال دوم تحصیلی 99-98 دانشگاه باختر ایلام از 14 بهمن ماه آغاز می شود

افشای راز نیکوکاری های یکی از شهدای سانحه هوایی

دانشگاه آزاد نجف آباد به متروی اصفهان متصل می شود

دانشگاه آزاد واحد کازرون برای نیم سال دوم دانشجو می پذیرد

بازسازی مناطق سیل زده سیستان با سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان

دانلود آهنگ جدید آزاد کمالیان بنام میلرزه دستام

مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان با سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان بازسازی و تعمیر می شود

بازدید قائم مقام وزیر علوم از پروژه های عمرانی دانشگاه صنعتی بیرجند

بازدید قائم مقام وزیر علوم از پروژه های عمرانی دانشگاه صنعتی بیرجند

راز پنهان دکتر رحیمی جانباخته حادثه هواپیمای اوکراین لو رفت +عکس

زمین چمن مصنوعی دانشگاه صنعتی بیرجند افتتاح شد

بازسازی مناطق سیل زده سیستان با سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان | اخبار ایران و جهان

بازسازی مناطق سیل زده سیستان با سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان

محققان از باکتری «سیمان زنده» تولید کردند

تایید فسیل انسان هوشمند غار «کلدر»

جزییات مصوبه تازه هیات مقررات زدایی

مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان با سیمان اهدایی بنیاد مستضعفان بازسازی و تعمیر می شود

آزمون زبان انگلیسی عمومی در دانشگاه تبریز برگزار می شود

21 هزار طرح پژوهشی در کشور حمایت شده است + اینفوگرافی

مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان با سیمان اهدایی بازسازی و تعمیر می شود

نشست اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران با شرکت شهدآوران باب

نام پژوهشگر دانشگاه مازندران در جمع پژوهشگران یک درصد برتر جهان قرار گرفت

راز پنهان دکتر رحیمی جانباخته حادثه هواپیمای اوکراین لو رفت / او دکترای الکترونیک داشت + عکس

هوش مصنوعی در خدمت بررسی سرطان

تایید فسیل انسان هوشمند غار «کلدر» توسط متخصصان دانشگاه «سوربن» | اخبار ایران و جهان

تایید فسیل انسان هوشمند غار «کلدر» توسط متخصصان دانشگاه «سوربن»

شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی