مطالب مرتبط:
پشت پرده قومیتی طرح چند تکه کردن تهران
هیچ شهری از استان مرکزی جدا نمی شود / اجازه چنین اتفاقی را نمی دهیم / طرح تقسیمات کشوری مربوط به استان تهران است
طرح تشکیل استان تهران جنوبی ، بدون کارشناسی
پشت پرده خودکشی صبح امروز در متروی تهران
واکنش استاندار مرکزی به طرح تشکیل استان تهران جنوبی
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 10:162019-12-11سياسي

پشت پرده قومیتی طرح چند تکه کردن تهران


در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، بار دیگر شاهد ارائه طرح های عجیب و ابهام آفرین در مجلس شورای اسلامی هستیم؛ طرح هایی که بی شک تشکیل استان «تهران جنوبی» یکی از عجیب ترین نمونه های آنهاست - در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، بار دیگر شاهد ارائه طرح های عجیب و ابهام آفرین در مجلس شورای اسلامی هستیم؛ طرح هایی که بی شک تشکیل استان تهران جنوبی یکی از عجیب ترین نمونه های آنهاست در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، بار دیگر شاهد ارائه طرح های عجیب و ابهام آفرین در مجلس شورای اسلامی هستیم؛ طرح هایی که بی شک تشکیل استان تهران جنوبی یکی از عجیب ترین نمونه های آنهاست طرحی جدید در مورد تهران یکی از خبرگزاری ها مدعی شده که ساماندهی وضعیت نابسامان استان تهران که بیش از 15 میلیون جمعیت را در درون خود جای داده و شهرستان های جنوبی تهران از نظر قومیت هم با کل استان هم همخوانی ندارند ، دو نکته کلیدی مدنظر طراحان برای تشکیل این استان جدید است؛ یعنی یکی از دلایل ارائه این طرح، تفکیک قومیتی است که ادعایی گزاف و عجیب به نظر می رسد!در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، بار دیگر شاهد ارائه طرح های عجیب و ابهام آفرین در مجلس شورای اسلامی هستیم؛ طرح هایی که بی شک تشکیل استان تهران جنوبی یکی از عجیب ترین نمونه های آنهاست.

روز دوشنبه در شرایطی که موسم بررسی لایحه بودجه سال 99 آغاز شده و مجال چندانی برای بررسی طرح های دیگر در مجلس شورای اسلامی باقی نمانده، طرحی به هیات رییسه مجلس تقدیم شد که یافتن پیشینه ای از آن به غایت دشوار است و تنها یکبار با شکلی متفاوت در شایعات آمده و تکذیب شده بود.

فقدان پیشینه طرح یکباره تقسیم استان تهران و شکل گیری استانی جدید با نام تهران جنوبی شاید یکی از مهم ترین نکاتی باشد که پیرامون این ایده مطرح است.

اینکه روند قانون گذاری و اتخاذ تصمیمات در مجلس، تلاش برای رفع مشکلات با قانون گذاری است، در حالی که در این مورد خاص، مشخص نیست چه مشکلی مدنظر قرار گرفته و قرار است رفع شود؟تردید ها در این خصوص زمانی افزایش می یابد که بدانیم تنها پیشینه این طرح، شایعه ای است که سال گذشته مطرح شده و تاکید داشت که استان تهران به چهار استان تهران ، تهران شرقی ، تهران غربی و تهران جنوبی تقسیم خواهد شد.

شایعه ای که استاندار وقت تهران تکذیبش کرد تا این گونه به نظر برسد که از اساس واقعیت نداشته است.

تفاوت قومی البته این طرح هنوز منتشر نشده و معلوم نیست چه جزییاتی در آن قید شده، اما از آنجایی که یکی از بخش های ثابت هر طرح و لایحه ای که تقدیم مجلس می شود، مقدمه و دلایل توجیهی است، احتمالا طراحان مشخص کرده اند که ریشه شکل گیری این ایده در ذهنشان چه بوده و به دنبال تحقق چه هدفی از تشکیل استان تهران جنوبی هستند.

این موضوعی است که یکی از خبرگزاری ها در گزارشی بدان پاسخ گفته و مدعی شده که ساماندهی وضعیت نابسامان استان تهران که بیش از 15 میلیون جمعیت را در درون خود جای داده و شهرستان های جنوبی تهران از نظر قومیت هم با کل استان هم همخوانی ندارند ، دو نکته کلیدی مدنظر طراحان برای تشکیل این استان جدید است؛ یعنی یکی از دلایل ارائه این طرح، تفکیک قومیتی است که ادعایی گزاف و عجیب به نظر می رسد! بدون فوریت نکته کلیدی بعدی در این خصوص، شیوه ارائه طرح به هیات رییسه مجلس است.

اینکه چنین طرحی نه برآمده از کمیسیون خاصی در مجلس است که بشود گفت: پشتوانه پژوهشی یا بررسی خاصی دارد و نه با قید فوریت (چه یک فوریت و چه دو فوریت) تقدیم هیات رییسه مجلس شده، بلکه طرحی عادی است که احتمالا تا قرار گرفتنش در نوبت بررسی کمتر از یکسال طول نخواهد کشید.

مدت زمانی بسیار طولانی که با توجه به عمر کوتاه باقی مانده از مجلس فعلی و احتمال تغییرات گسترده در ترکیب نمایندگان در مجلس بعدی، مجابمان می کند تهران جنوبی چیزی فراتر از یک طرح پر سر و صدا نیست که احتمالا اهداف تبلیغاتی و انتخاباتی را دنبال می کند.

طرحی که اگر فرجامش اهمیت داشت، می شد به گونه ای دیگر مطرحش کرد.

جنوب یا شمال یکی دیگر از نکات کلیدی این طرح را می توان در نام استان جدید دریافت که در آن تاکید شده بخشی از تهران است که در جنوب آن واقع شده است.

موضوعی که هم با ادعای تفکیک قومیتی همخوانی ندارد و هم از این رو عجیب است که تهران جنوبی متشکل از 6 شهرستان معرفی شده که سه تایشان در استان مرکزی واقع شده اند و دست بر قضا، وسعت چند برابری به نسبت سه شهرستان دیگر دارند.

این را می شود با نیم نگاهی به نقشه تهران جنوبی دریافت که سه شهرستان اسلامشهر، بهارستان و رباط کریم را از استان تهران گرفته و سه شهرستان زرندیه، ساوه و تفرش را از استان مرکزی.

سه شهرستان پهناور در شمال استان مرکزی که اگر قرار باشد از مرکزی جدا شوند، این سوال به وجود می آید که چرا استان مرکزی شمالی شکل نگیرد؟! تعریف جدید از مرکز البته نیم نگاهی به نقشه استان تهران جنوبی نکات جالب توجه دیگری را هم به ذهن متبادر می کند، از جمله اینکه چرا باریکه باقیمانده از استان تهران در غرب اسلامشهر، بهارستان و رباط کریم، به این استان جدید پیوند نخورده یا حتی چرا بخش هایی از شهرستان ری در شرق سه شهرستان یاد شده، قرار نیست به تهران جنوبی پیوند بخورند؟ آیا همه معضل تهران سه شهرستان یاد شده هستند؟سوالات و ابهاماتی که صرف نظر از آن ها هم شیوه تقسیم بندی جدید و استخراج تهران جنوبی از نقشه دو استان تهران و مرکزی، سوال برانگیز است، به ویژه اگر بدانیم در طرح یاد شده، شهر جدید پرند به عنوان مرکز استان تهران جنوبی پیشنهاد شده است.

مرکزی که در منتهی الیه شمال غربی استان قرار دارد و تعریفی نوین از مرکز محسوب می شود! 14+2 امضا اما بشنوید از یک نکته بسیار جالب این طرح که 16 امضا ذیل آن نقش بسته است.

امضای 16 نماینده مجلس شورای اسلامی که تنها دو تایشان از نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی هستند.

ترکیب جالبی از نمایندگانی که قصد دارند مشکلات استان تهران را با تشکیل استانی جدید حل کنند و به این منظور، جدا کردن پهنه وسیعی از استان مرکزی را هم در ایده شان گنجانده اند، بی آنکه نماینده از آن استان با ایشان همسو باشد.

به ترکیب امضا کنندگان طرح دقت کنید:حجت السلام و المسلمین حسن نوروزی (نماینده بهارستان و رباط کریم)، احمد سالک (نماینده اصفهان)، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی (نماینده رشت)، روح اله بابایی صالح (نماینده بویین زهرا)، ذبیح نیکفر لیالستانی (نماینده لاهیجان و سیاهکل)، محمدرضا امیرحسنخانی (نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه)، محمد محمودی شاه نشین (نماینده شهریار، قدس و ملارد)، حمداله کریمی (نماینده بیجار)، حبیب الله نیکزاده پناه (نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیر)، یعقوب شیویاری (نماینده میانه)، مهرداد بائوج لاهوتی (نماینده لنگرود)، منوچهر جمالی سوسفی (نماینده رودبار)، عزیز اکبریان (نماینده کرج، اشتهارد و فردیس)، شمس الله شریعت نژاد (نماینده تنکابن و رامسر و عباس آباد)، سیدحمیدرضا کاظمی (نماینده پلدختر)، حیدرعلی عابدی (نماینده اصفهان) سکوت تهران البته نباید از این نکته غافل شد که نمایندگان حاضر در مجلس شورای اسلامی، نماینده همه مردم ایران نیز هستند، اما با این وجود، ترکیب نمایندگانی که طرح تهران جنوبی را امضا کرده اند، یک نکته جالب توجه دیگر هم دارد.

اینکه استان تهران با 35 نماینده، با اختلاف رکورددار تعداد نمایندگان در میان استان های کشورمان در مجلس است، اما تنها دو نفر از این جمع ذیل طرح فوق را امضا زده اند.

از این عجیب تر، سکوت 33 نماینده دیگر در قبال این طرح است که می تواند تعابیری مختلفی داشته باشد، اما در قیاس با واکنش نمایندگان شهر ها و استان هایی که در گذشته با مساله تقسیمات کشوری درگیر شده اند، تفاوت چشمگیری دارد.

سکوتی که شاید ناشی از شوکه شدن ایشان با اطلاع از طرح تشکیل استان تهران جنوبی بوده!
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - شورای اسلامی - انتخابات مجلس - اسلامی - تهران - استان تهران - شورای - عجیب ترین - استان - مجلس - عجیب - انتخابات - جنوبی - آستانه - نمونه - ابهام - تشکیل - دیگر - هایی - خبرگزاری ها - قومیت - خبرگزاری - ساماندهی - شهرستان - وضعیت - جمعیت - پرده - جدید - مورد

آخرین اخبار سرویس:
آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه برگزار شد

ضرورت پرداخت فوری غرامت به بازماندگان قربانیان حادثه سقوط هواپیما

سردار «سید محمد حجازی» جانشین نیروی قدس سپاه شد

بازدید سرزده رییس کل دادگستری قزوین از زندان مرکزی

زنده نگه داشتن فرهنگ مقاومت توطئه‎های دشمن را خنثی می‎کند

تاثیر فعال شدن مکانیزم ماشه بر اقتصاد ایران

48 پروژه عمرانی ایلام دهه فجر افتتاح و کلنگ زنی می شود

تصویرسازی کودکان نابینا و کم بینا را در نگارخانه برگ ببینید

564 واحد مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد کردستان شد

ژاپن به دنبال توسعه شبکه 6G

خبر خوش لاریجانی برای معلمان و کارکنان آموزش و پرورش

جانشین جدید نیروی قدس سپاه کیست و چه سوابقی دارد؟

ظریف خطاب به ذوالنوری درباره برجام : کار خودمان را به من یاد ندهید/ ذوالنوری: کار ما آخوندها را هم به ما یاد ندهید

رییس قوه قضاییه: دشمن تصور می کرد بتواند با القای شایعات، وانمود کند میان مردم و نظام خلل وارد شده، اما مراسم تشییع رای به نظام بود

فرهنگیان همزمان دو بار می‎توانند وام مسکن بگیرند/جزییات اجرای رتبه بندی معلمان

پاسخ های ظریف نمایندگان را قانع کرد

قابلیت های فنی پهپاد مرصاد، اسلحه ای مخفی برای نبرد با تروریست ها +تصاویر

فعالیت های فرهنگی و قرآنی شهرداری ها توسعه یابد

دستگاه های اجرایی ایلام پیگیر جذب اعتبار تبصره 18 باشند

بصیرت و ولایت مداری در سراسر زندگی سردار سلیمانی مشهود است

یادداشت رسیده| مقَوِّمات اصلی مقابله با دشمن در نگاه امام خامنه ای

17 هزار زوج دانشجو در بزرگترین جشن ازدواج حاضر می شوند/ 15بهمن آخرین مهلت نام نویسی

رهیافت های تازه علمی در کاشت حلزون شنوایی

سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر عزل شد/انتصاب سرپرست جدید

استخدام انباردار، جوشکار و کارگر ساده بسته بندی در شرکت داواخگر

مردم مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران تثبیت مالکیت اراضی خود نباشند

دستگاه های اجرایی؛ مکلف به ثبت اطلاعات کارکنان در سامانه کارمند ایران

جلسه شورای اقتصاد با حضور معاون اول رییس جمهوری

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به ماموستا قادری و آیت الله کریمی

استخدام مونتاژکار حرفه ای و رشته الکترونیک در تهران

موسوی: کانادا کاسه داغ تر از آش شده است | ما تابعیت دوگانه را نمی پذیریم

در نقد «بازرگان» جانب انصاف را رعایت نکردیم

سردار شاهوارپور و همراهانش در وقت مقرر برای فتح کاخ سفید بدون ویزا به آمریکا خواهند رفت

استخدام پیک موتوری در رستوران سیمرغ طلایی

نمی توان با افزایش محدود بودجه، کانون هنر شهری ایران بود

خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی تایید شد

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به موموستا ملاقادر قادری

پیشرفت پروژه دهکده ساحلی خلیج فارس با سرعت و کیفیت قابل تامل

سازمان تبلیغات ابزاری برای توسعه فرهنگ ناب اسلامی است

الگوی سوم زن مسلمان بر پایه نظریه زوجیت گرایی است

رایزنی ظریف و همتای ونزوئلایی در تهران

آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه برگزار شد

پیام تسلیت رهبر انقلاب به موموستا ملاقادر قادری

اولین یادواره بین المللی شهید قاسم سلیمانی درخرمشهر برگزار می شود

اس ام اس تبریک روز عشق با متن های جدید و تو دل برو برای عشاق

محمدرضا گلزار جذابتر از همیشه + عکس

پیام تسلیت رهبر انقلاب به آیت الله سیدجعفر کریمی

راهکار کاهش آسیب های فضای مجازی در خانواده چیست؟

حمله نماینده عضو پایداری به ظریف: رونالدو را بچسبیم یا غضنفر و مسی را؟/ رگ گردنتان برای داخلی ها متورم می شود و به خارجی ها لبخند می زنید

ماجرای احتمال هجوم سایبری در سقوط هواپیمای اوکراینی منتفی است

هیچکس به اندازه من از توان موشکی ایران دفاع نکرده است/ آمریکا قصد انهدامفردو را داشت، اما انسجام مردم ایران مانع شد

لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی امان با فساد است/ مردم مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران تثبیت مالکیت اراضی خود نباشند/ حضور میلیونی مردم در نماز جمعه اخیر تهران از روزهای به یادماندنی انقلاب اسلامی شد

پاسخ به سخنان پرویز فتاح: تشکیل جلسات مجمع در کاخ مرمر ربطی به نظر آیت الله هاشمی رفسنجانی نداشت/ کسی به زور وارد ساختمان مرمر نشد/ کاخ پیش از مجمع در اختیار آیت الله یزدی بود

محمدرضا گلزار جذابتر از همیشه + عکس

سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد

شهرداری قم سه میلیارد ریال به سیل زدگان شرق کشور کمک می کند

استاندار البرز: برگزاری انتخابات سالم را تضمین می کنیم

دستگاه های اجرایی اطلاعات کارکنان خود را در سامانه کارمند ایران ثبت می کنند

بازدید سرزده رییس کل دادگستری قزوین از زندان مرکزی

مسابقه طراحی و ساخت اسباب بازی های خلاقانه نانو برگزار می شود

رهبر انقلاب درگذشت همسر آیت الله سیدجعفر کریمی را تسلیت گفتند

پیام تسلیت رهبر انقلاب به آیت الله سیدجعفر کریمی

فریاد انتقام ملت

فیلم | توضیحات ظریف درباره ترک زود هنگام صحن مجلس در آبان ماه

جانشین نیروی قدس سپاه معرفی شد /حضور خانواده سردار سلیمانی در مراسم معارفه سردار قاآنی

رحیمی: مسئولان طبق قانون با تهمت AFC مقابله کنند

برگزاری نخستین رویداد تولید محتوای تخصصی بسیج گیلان

توجه به مشکلات مردم در بررسی لایحه بودجه 99 شهرداری شیراز

عملکرد غیرشفاف سهم یک درصد وزارت اقتصاد از درآمدهای مالیاتی/ دژپسند گزارش نداد

شب شعر شاعران مقاومت

زاینده رود را به استان اصفهان برگردانید

وزارت ارتباطات اسناد مربوط به شبکه ملی اطلاعات را ارائه کرد

سردار «سید محمد حجازی» جانشین نیروی قدس سپاه شد

رییس قوه قضاییه: قوت در حوزه قضایی یعنی اجرای عدالت و مبارزه با فساد

سردار «سیدمحمد حجازی» به عنوان جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد

زنده نگه داشتن فرهنگ مقاومت توطئه‎های دشمن را خنثی می‎کند

نایب رییس مجلس: امام علی(ع) می فرمایند، شاخص مردم هستند و حق با مردم است و باید با انصاف با مردم برخورد کنیم

استخدام سالن دار و منقل دار جهت رستوران معین درباری در مشهد

ماجرای یک مرمت؛ از دو رنگ شدن گنبد تا اتهام فتوشاپ

پیام تسلیت رهبر انقلاب به آیت الله سیدجعفر کریمی

وزیر اطلاعات با امام جمعه اصفهان دیدار کرد

استخدام مسئول دفتر مدیریت مسلط به امور اداری و مکاتبات انگلیسی

استخدام فروشنده جوان جهت فروشگاه کتونی در تهران

نظر حقوقدانان درباره نحوه تایید صلاحیت ها در انتخابات/ از اعتقاد به شکل نگرفتن یک رقابت جدی تا انتقاد از شیوه گزینش کاندیداها/ ردصلاحیت ها چه پیامدهایی دارد؟

استخدام کارمند خانم با روابط عمومی بالا جهت کار در تهران

لزوم ثبت اطلاعات کارکنان در سامانه کارمند ایران

فرمانده سپاه همدان: نیاز به وحدت یکپارچه در مقابل آمریکا داریم

اتمام حجت شورای امنیت عراق با اخلالگران

برخی از مهمترین وقایع دی ماه +عکس

استخدام مشاور و منشی جهت کلینیک زیبایی و لیزر در تهران

نمایندگان از پاسخ وزیر خارجه درباره پولشویی قانع شدند

استخدام تعدادی راسته دوز، وردست و پادو در همدان

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد

وزیر اطلاعات با امام جمعه اصفهان دیدار کرد

صلح افغانستان در انحصار یک فرد نیست

استخدام نیروی قصاب جهت یک رستوران در تهران

جلسه شورای اقتصاد با حضور معاون اول رییس جمهور

دلجویی استاندار کرمان از خانواده جانباخته مراسم تشییع پیکر سردار شهید سپهبد سلیمانی در فاریاب

آیین گرامیداشت سردار سلیمانی اول بهمن در دانشگاه علوم کشاورزی گرگان برگزار می شود

استخدام پیک موتوری در تهیه غذای چاشنی

پشت پرده قومیتی طرح چند تکه کردن تهران

پشت پرده قومیتی طرح چند تکه کردن تهران