مطالب مرتبط:
شاخص اصلاح طلبان؛ وفاداران- مطالبات مردم
چرا مردم از اصلاح طلبان رویگردان شدند؟
تحلیل کیهان از ناامیدی اصلاح طلبان و کنایه به قوچانی/آیا ژاپن می تواند میانجیگر خوبی باشد؟ /هنر نیست هر سال صدقه جدیدی اختراع کنیم و مردم هر سال فقیرتر شوند
پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح طلبان: ناطق نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند
آفتاب یزد: مشکل اصلاح طلبان از کارگزاران است نه عارف
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 09:272019-12-11سياسي

شاخص اصلاح طلبان؛ وفاداران- مطالبات مردم


- پایان یافتن ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلسی یازدهم بیانگر این پیام بود که یک گام دیگر به انتخابات مجلس نزدیک تر شدیم و حدود 2 ماه دیگر باید خود را آماده حضور در انتخاباتی حساس و سرنوشت ساز کنیم انتخاباتی که یک سر آن جریانات سیاسی و حاکمیت قرار دارند و در سر دیگر آن مردم و فقط همگرایی این دوسر می تواند انتخاباتی خوب و پرشکوه را رقم بزند.

در این راستا اصولگرایان که حضور گسترده ای نیز در ثبت نام های انتخابات داشتند درصددند به هر نحوی که شده مجلس یازدهم را از آن خود کنند تا بتوانند برنامه هایی را که از پیش برای دولت روحانی داشتند پیاده کنند.

موید این حرف را شاید بتوان در بیانیه اخیر آقای قالیباف در جریان ثبت نام در انتخابات دید.

از سوی دیگر اصلاح طلبان که به قرائت فعالان سیاسی این جریان رقیب اصلی خود را مردم می بینند درصدد راهکاری برای اقناع افکار عمومی جهت حضور گسترده در انتخاباتند.

چرا که به خوبی می دانند فقط مشارکت حداکثری مردم است که آنها را پیروز بهارستان 98 می کند.

لذا همه چیز در گرو مشارکت یا عدم مشارکت مردم در انتخابات است و برای این مشارکت نیز باید درصدی از نارضایتی های مردم کاهش یابد.

در این بین دولت می تواند با برخی اقدامات این رضایت را به وجود آورده و مردم را به صحنه بکشاند.

برای بررسی عملکرد اصلاح طلبان و اصولگرایان در انتخابات، رویکرد جامعه، تاثیر اتفاقات اخیر بر جریانات سیاسی و آنچه در سپهر سیاست ایران می گذرد داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده سابق مجلس به گفت وگو پرداخته است که می خوانید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :اتفاقات و ناآرامی های اخیر در هفته آخر آبان را چه میزان بر کاهش مشارکت مردم در انتخابات و رویگردانی از اصلاح طلبان موثر می دانید و اساسا راهکار اصلاح طلبان برای خروج از این شرایط و رسیدن به موفقیت چیست؟ قطعا و یقینا نمی توان نقش این اتفاقات را نادیده بگیریم و حتما باید به این نکته اذعان داشته باشیم که اتفاقاتی که افتاد و نارضایتی هایی که ایجاد شده قطعا در ایجاد سطح مشارکت تاثیر گذار خواهد بود و تا اینجا به نظر من نوعی دلسردی را در میان مردم ایجاد کرده است.

با این حال رویکرد اصلاح طلبان نیز بستگی به این دارد که رقابت ها به چه شکل باشد و اعتماد عمومی به چه شکلی مجددا بازسازی شود که مردم برای حضور گسترده در انتخابات ترغیب شوند.

اما این نکته را نیز نباید از یاد ببریم که مردم در شرایط بحرانی و خاص نیز مبتنی بر عقل و منطق و آنچه به نفع خودشان باشد تصمیم گیری می کنند.

بنابر این اینکه گفته می شود مردم در انتخابات مشارکت نخواهند کرد سخن درستی نیست هر چند که مردم با مشکلات اقتصادی و معیشتی فراوانی روبه رو هستند، اما به خوبی می دانند که هرگونه تغییری در شرایط جامعه و کشور از طریق صندوق رای ممکن است.

از این رو است که همواره تلاش کرده اند سرنوشت خود را به دست خودشان رقم بزنند.

در انتخابات پیش رو نیز مردم با در نظر گرفتن شرایط و آنچه به صلاح خودشان و جامعه است به مشارکت خواهند پرداخت گرچه این حضور شاید مثل دوره قبل حداکثری نباشد، اما نمی توان نام حداقلی نیز بر آن نهاد.

مردم نشان داده اند که در ارتباط با سرنوشت کشور در شرایط حساس هم حساسیت های خاص خود را داشتند و تجارب خاصی از عدم حضور در انتخابات هایی که در گذشته بوده پیش رو دارند.

لذا من فکر می کنم نباید اینها را هم نادیده یا دست کم بگیریم و قطعا به نظر می رسد که اینها نیز در نحوه و مشارکت مردم در کنار سطح رقابتی که وجود دارد تاثیر گذار خواهد بود.

برخی معتقدند که اتفاقات اخیر صرفا بر جریان اصلاحات تاثیر گذار بوده و موجب ریزش سرمایه اجتماعی آنها شده است؛ این رویکرد امری واقع است یا فرار به جلوی اصولگرایان از اعتراف به تاثیر این اتفاقات بر سبد رای آنها؟ با توجه به ناآرامی های اخیر در جامعه که واقعا هم به لحاظ مختلف آسیب هایی را به جامعه وارد کرد برخی جریانات از این شرایط سوء استفاده کرده و صرفا تاثیر اتفاقات اخیر را بر اصلاح طلبان و حامیان دولت می دانند و از طرفی خود را کنار می کشند.

این در حالی است که تاثیرات اتفاقات اخیر در جامعه کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را نسبت به همه جریانات سیاسی، دولت و.

.

به همراه داشته و اینکه بگوییم این رخدادها بر اقبال عمومی نسبت به جریانی تاثیر گذاشته و بر جریان دیگری تاثیر نمی گذارد صحیح نیست.

به همین جهت است که با توجه به نا رضایتی های اخیری که در حوزه افزایش قیمت بنزین و به واسطه نارضایتی های اقتصادی که به خاطر تحریم ها در جامعه به وجود آمده اصولگرایان دچار نوعی توهم شده اند و احساس می کنند که با توجه به این نارضایتی ها می توانند به نوعی این شرایط را مبنا و دستاویزی برای تبلیغات انتخاباتی قرار دهند تا با حمله به دولت و تخریب آن از نمد این نارضایتی ها برای خود کلاهی ببافند و مجددا به قدرت بازگردند.

البته لام به ذکر است که اصولگرایان همواره در قدرت هستند و اگر به طور دقیق حساب کنید اصولگرایان در بخش های مختلف از نظام در قدرتند.

بخش قابل توجهی از قدرت در دولت و سایر ارگان های انتخابی یا انتصابی در اختیار اینهاست.

مجلس دهم نیز در اختیار این طیف بود و در کل اصلاح طلبان در بهترین حالت یک سوم نیروهای مجلس را تشکیل می دادند.

اگر مجلس دهم مجلس اصلاح طلبی بود حداقل آقای عارف به عنوان رییس مجلس انتخاب می شد.

لذا اینکه طیفی که در اپوزیسیون هستند، اما اکنون نقش اپوزیسیون را بازی می کنند بدین خاطر است که بگویند ما از مسائلی که پیش آمده مبرا هستیم، اما پر واضح است که به دنبال بهره برداری های تبلیغاتی و انتخاباتی هستند.

در حالی که واقعیت این است که جریان اصولگرا نمی تواند ناراضیان را به سمت و سوی خود جلب کند و طیف نارضایتی ها نیز به سمتی نیست که بخواهند به اصولگراها اقبالی نشان دهند.

شاید امید اصولگرایان بر این باشد که نارضایتی ها باعث کاهش مشارکت شود و با توجه به اینکه جریان حامی اصولگرایان همواره مشارکت ثابت و ناچیزی دارند، آنها بتوانند برنده بازی انتخابات شوند.

این هم فعلا مشخص نیست که این اتفاق بیفتد و خواب آنها تعبیر شود.

رویکرد اصولگرایان برای حضور و موفقیت در انتخابات پیش رو را چطور تبیین می کنید؟ من معتقدم طیف اصولگرا به 2 طریق پیش می روند که بتوانند فاتح انتخابات پیش رو باشند.

نخست استفاده و بهره برداری از نارضایتی هایی که خودشان زمانی در ایجاد آن تاثیر گذار بودند و هم اکنون نیز مشی و روشی که آنها در پیش گرفتند سبب ساز تحریم ها است و لذا در کنار عامل خارجی یعنی آمدن ترامپ ما دلواپسان را نیز در به وجود آمدن این شرایط تحریمی شریک دانسته و مانعی بر سر تحقق اهداف دولت قلمداد می کنیم.

بنابراین آنها به این راحتی نخواهند توانست به قول عامیانه قسر در بروند و از موضع طلبکارانه به مسائل بنگرند و اظهارنظر کنند، البته هدف دوم اصولگرایان کاهش مشارکت و موفقیت در یک مشارکت حداقلی است که نوعی تهدید محسوب می شود، چراکه کاهش مشارکت قطعا می تواند به نفع آنها و به ضرر اصلاح طلبان تمام شود.

باید ببینیم که مردم با توجه به تجربیاتی که در گذشته کسب کردند چه واکنشی نشان خواهند داد و به چه شکلی در انتخابات حضور پیداد می کنند.

البته ایجاد شرایطی برای حضور تمام جریانات سیاسی در انتخابات رقابتی نیز در ایجاد مشارکت تاثیر گذار خواهد بود.

هرچند که معتقدم هنوز زود است که بخواهیم در مورد اینکه در انتخابات دوم اسفند مشارکت مردم در چه سطحی خواهد بود قضاوتی داشته باشیم.

باید منتظر ماند و دید که سطح مشارکت چگونه است؛ اگر سطح مشارکت پایین باشد که به هر حال خواب اصولگرایان تند و افراطی که معتقدند در یک انتخابات کم شور و غیررقابتی آنها برنده هستند تعبیر خواهد شد، اما اگر انتخابات مشارکتی و با حضور وسیع تر مردم باشد طبیعتا هیچ شانسی برای پیروزی طیف تند و افراطی وجود نخواهد داشت.

در مجموع به نظر من طیف اصولگرا در یک شرایط مشارکتی با مشارکت حداکثری شانس چندانی برای پیروزی نخواهد داشت.

برخی مطرح می کنند که امروز اصلاح طلبان باید اولویت خود را بر حل مشکلات مردم قرار دهند و سپس به امر انتخابات ورود کنند تا به نحوی سرمایه اجتماعی را بازگردانند؛ ارزیابی شما از اولویت های اصلاح طلبان در شرایط کنونی چگونه است؟ جریان اصلاح طلب جریانی مردمی است و هیچ سرمایه جز مردم و مشارکتشان در انتخابات های گوناگون نداشته است.

این جریان همواره خود را برخاسته از بطن مردم تلقی کرده و نیاز به این دارد که پایگاه مردمی خود را بازسازی کند.

آنچه که هست به هر حال تبلیغات رقیب به پایگاه جریان اصلاحات آسیب زده است.

یکی از نمونه های تبلیغات رقیب این است که اصلاح طلبان در مجلس دهم حضور داشتند، اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

در این ارتباط باید اذعان داشت که بله اصلاح طلبان حضور داشتند، اما اصلاح طلبان باید این مساله را برای جامعه روشن کنند که جریان اصلاح طلب در مجلس دهم در اقلیت قرار داشت و در بسیاری از فرایندهایی که در مجلس رخ می نمود نمی توانستند آنطور که باید و شاید تاثیر گذار باشند.

از اقلیت نیز نمی توان انتظار داشت که نقش اکثریت را ایفا کند.

البته اصلاح طلبان باید دقت لازم را داشته باشند هر کسی را به لیست های خود راه ندهند که سرمایه اجتماعی آنها تنزل پیدا کند.

به هر حال در ارتباط با بستن لیست ها باید دقت شود و افرادی را در لیست ها قرار دهند که وجهه اجتماعی و تعهد به تحقق مطالبات مردم داشته باشند.

آنها ضمن اینکه برای خنثی کردن تبلیغات رقیب تلاش می کنند باید توجه داشته باشند که با چه ترکیب و کیفیتی در انتخابات حضور پیدا می کنند.

به هر حال نباید صرفا بحث موفقیت در فرستادن تعدادی از افراد به مجلس مدنظر باشدباید این موضوع مورد توجه قرار گیرد تا افرادی که به مجلس می روند متعهد به تحقق مطالبات مردم باشند و آنها را پیگیری کنند.

با توجه به اینکه در مجلس دهم نیز این مساله مطرح شد، اما کمتر به مطالبات مردم جامه عمل پوشانده شد.

اصلاح طلبان باید در این دوره مساله مطالبات مردم را به عنوان یک مساله مهم و شاخص جدی وکلی در انتخابات مدنظر قرار دهند.

در مساله ثبت نام ها مشاهده شد حتی با پیام رییس دولت اصلاحات مبنی بر حضور همه اصلاح طلبان در ثبت نام انتخابات یازدهم چهره های زیادی حضور نیافتند؛ این مساله ناشی از رویکرد سلبی اصلاح طلبان نسبت به انتخابات است یا به علت رویکرد شورای نگهبان نسبت به اصلاح طلبان؟ من هم قبول دارم که در سطح ثبت نام ها استقبال زیادی نشده و تعداد افرادی که ثبت نام کردند زیاد نیست.

هرچند که به نظر می رسد برخی اصلاح طلبان به دلیل شرایط حاکم بر جامعه و ریزش پایگاه اجتماعی اصلاحات به جهت عملکردهای دولت و اتفاقات اخیر در جامعه به ثبت نام نپرداختند.

به هر صورت اصلاح طلبان برای اقناع افکار عمومی شرایط سختی دارند و اینکه صرفا ثبت نام کنند، اما مردم به آنها رای ندهند مساله ای است که برخی را از حضور در این عرصه باز داشته است.

با این حال به نظر من اصلاح طلبان در حد اینکه لیست بسته شود کاندیدا دارند که البته باید منتظر ماند و دید که چه تعداد از اینها از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت می شوند و اصلاح طلبان با چه ترکیبی می توانند در انتخابات حضور پیدا کنند.

تاکنون بارها نسبت به نگاه باز و با اغماض شورای نگهبان به مساله صلاحیت نامزدهای انتخابات صحبت شده؛ از دیدگاه شما با توجه به شرایط جامعه و لزوم مشارکت حداکثری شورای نگهبان رویکردی در این راستا خواهد داشت؟ من معتقدم شرایط کشور ایجاب می کند که جامعه به مشارکتی حداکثری و وسیع تشویق شود و در وضعیتی که دشمنان هجمه هایی را علیه نظام شروع کرده اند یکی از بهترین کارها ارجاع دادن به صندوق های رای خواهد بود و اینکه زمینه برای حضور حداکثری فراهم شود.

امید ما بر این است اینگونه عمل گردد، اماباید منتظر ماند و دید که در مقام عمل چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

دولت چه اقداماتی در راستای رضایتمندی مردم و مشارکت در انتخابات می تواند انجام دهد؟ به نظر من در وهله اول دولت باید از عملکرد خود دفاع کند.

واقعیت این است که خیلی از مسائلی که امروز برای تخریب و تبلیغات دستاویز جریان مخالف دولت قرار می گیرند مواردی هستند که همین رقبا به دولت تحمیل کرده اند.

کیست که نداند تحریم هایی که منشأ تمام مشکلات اقتصادی است نتیجه دو متغیر داخلی و خارجی یعنی روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و همراهی دلواپسان داخلی است.

اکنون همان دلواپسان داخلی می خواهند از پیامدهای تحریم هایی که خودشان در ایجاد آن نقش داشتند استفاده کرده و دولت را زیر سوال ببرند.

لذا دولت باید به اطلاع رسانی شفافی بپردازد؛ پاسخ مخالفین را به شکل مناسبی دهد و البته برای ایجاد گشایشی در زندگی مردم در جهت بی اثر کردن تحریم ها برای تحولی در کشور و جامعه تلاش کند.

اکنون عده ای در کشور در سن کار، اما بیکار هستند که دولت باید در سیاستگذاری های خود آنها را مورد توجه قرار دهد و تا زمانی که شغلی برای اینها ایجاد شود حقوق مقرری و ماهانه خاصی تحت عنوان بیمه بیکاری به اینها داده شود.

دولت باید بحث بیمه همگانی و بیمه بیکاری را با توجه به قانون اساسی در صدر اولویت های خود قرار دهد و حداقل های معیشت مردم در شرایط فعلی تامین شود.

اینکه ما انتظار داشته باشیم دولت در شرایط تحریمی کشور را به اوج قله پیشرفت در شرایط تحریمی برساند شاید مقداری بلند پروازانه باشد و با توجه به این محدودیت ها انتظاری خارق العاده ای از دولت نمی رود، اما حداقل انتظار از دولت این است که حداقل های معیشتی مردم در اولویت قرار گیرد.

از طرف دیگر نباید اجازه نداد کسانی که در مسیر پیشبرد منافع مردم کارشکنی و سنگ اندازی کردند اکنون طلبکارانه دولت را زیر سوال برده و بتازند.

دولت باید تبلیغات خود را در مقابل مخالفان بیشتر کند یا ضد تبلیغات زده و حقایق را با مردم در میان بگذارد.

به نظر من صادقانه رفتار کردن در این مدت می تواند به بهبود وجهه دولت کمک کند.

ضمن اینکه دولت باید بپذیرد که حوادث به وجود آمده اخیر به وجهه ا ش آسیب زده و می تواند با تغییراتی در برخی روش ها این وجهه را باز سازی کند.


کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات مجلس - ثبت نام نامزدهای انتخابات - اصلاح طلبان - ثبت نام - نامزدهای انتخابات - دیگر - گسترده - مجلس - حضور - مردم - مطالبات مردم - فعالان سیاسی - دولت روحانی - افکار عمومی - اصلاح - سیاسی - اصولگرایان - مطالبات - همگرایی - قالیباف - برنامه - حاکمیت - فعالان - بیانیه - سرنوشت - روحانی - نزدیک - عمومی - افکار

آخرین اخبار سرویس:
رفتار گردشگران با فرهنگ یزد همسو شود

لزوم ارائه لایحه بودجه 99 شهرداری تا هفته آینده

دیدار وزیر خارجه عمان با ظریف

برپایی «سوگواره فاطمی» در تالار وحدت

انتقاد یک مرجع تقلید از نزاع های جناحی در کشور/ نباید اجازه داد افرادی با اختلافات آرامش مردم را برهم بریزند

انتشار یک فایل ویدئویی رابطه ترامپ با دو شخص جنجالی «اوکراین گیت» را ثابت کرد

41 گزارش سازمان بازرسی مربوط به املاک است / گزارش ها تا تیر 98 است

ترامپ: آدام شیف سیاستمداری فاسد و مردی بیمار است

اعلام برنامه های سازمان بهشت زهرا(ره) در ایام دهه فجر

آیت الله سبحانی: چطور از مجلسی که در راس امور است 90 نماینده ردصلاحیت می شوند؟ | کاش رقم را اعلام نمی کردید

از عبارت chr(034)فناوری های نوظهورchr(034) چه می دانید؟

مبانی نگاه فلسفی به طبیعت در فصلنامه پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب

جلایی پور: جامعه ایران جنبشی شده است

مراسم تکریم و معارفه مدیرکل سازمان بازرسی استان قم

تصویب طرح بازسازی بقعه امامزاده حمزه علی

چهارمین دیدار و گفتگوی ظریف و بن علوی در ظرف یک ماه

بررسی مسائل فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها

تبلیغات محیطی در بیرجند برای اطلاع رسانی دستگاه ها فراهم است

فتوتیتر | هر جا روحیه لیبرال حاکم بوده به مشکل خورده ایم

بررسی کاربست های تاریخ در قرآن کریم در فصلنامه «مطالعات قرآن و فرهنگ اسلامی»

منبر فاطمی| حجت الاسلام عالی: چرا مردم در برابر جنایت کوچه بنی هاشم نظاره گر بودند؟

ایران و عمان بر تداوم همکاری با هدف تضمین دریانوری تاکید کردند

حمله لفظی ترامپ به مسئول گروه استیضاح کننده خود

تکذیب ادعای برخی از مسئولان دولتی درباره شورای نگهبان

یک مرجع تقلید از نزاع های جناحی در کشور انتقاد کرد

30 موکب اربعینی 952 هزار پرس غذا بین هموطنان سیل زده توزیع کردند

یارانه معیشت سال آینده به همه یارانه بگیران به طور مساوی تعلق می گیرد

سالن شهدای بسیج میبد با 600 میلیون تومان بازسازی شد

سینماهای کشور تعطیل می شوند

سالم بودن فضای انتخاباتی در گلستان

اختتامیه همایش فعالان فضای مجازی استان اردبیل

لبنان میدان شکست صهیونیسم و آمریکا

فیلم | شب های نابودی اسراییل نزدیک است

ضرورت ایجاد نشاط اجتماعی در کرمانشاه/ سازمان های مردم نهاد، تسهیل گر امور هستند

آیت الله سبحانی: چطور از مجلسی که در راس امور است 90 نماینده ردصلاحیت می شوند؟ | کاش رقم را اعلام نمی کردید

آغاز اصلاح و جایگزین موتورسیکلت های فرسوده از سوی وزارت نیرو/ برقی کردن 3 هزار دستگاه موتورسیکلت

جایگاه جلوس و سخنرانی حضرت امام(ره) در بهشت زهرا گلباران می شود

ترامپ: آدام شیف سیاستمداری فاسد و مردی بیمار است

برگزاری نشست شعر و کارگاه کتاب کودک

سرنوشت محمدعلی نجفی در دستان رازینی

انتقاد یک مرجع تقلید از نزاع های جناحی در کشور/ نباید اجازه داد افرادی با اختلافات آرامش مردم را برهم بریزند

درخواست تشکل های دانشجویی دانشگاههای تهران از 3 نامزد انتخابات مجلس برای ارائه برنامه های خود

شورای مرکزی جدید اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا مشخص شد

ششمین سفر بن علوی به تهران/ماموریت او چیست؟

تصاویر/ دیدار مدیر حوزه های علمیه خواهران با آیت الله العظمی جوادی آملی

وزیر امور خارجه عمان با ظریف دیدار کرد

رضایی در بازدید از ماهواره ظفر: اثبات می کنیم که جوانان انقلابی تمام شدنی نیستند

مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در حرم امام خمینی (س)

12متهم ارزی دیگر محاکمه می شوند

هر روز واگذاری های جدیدی در تهران کشف می شود

مبانی نگاه فلسفی به طبیعت در فصلنامه پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب

وضع نگران کننده آب شهری ماهشهر و شادگان

درخواست ورود به اتهامات مالیِ برخی نمایندگان

عباسی: کاندیدای انقلابی باید برای رفع مشکلات اقتصادی برنامه عملی داشته باشد

سمنوپزان در میدان امام حسین(ع)

استخدام مسئول امور منابع انسانی و مسئول دفتر در یک شرکت /تهران

یارانه معیشت بنزین در سال آینده به همه یارانه بگیران به طور مساوی تعلق می گیرد

اعلام برنامه های سازمان بهشت زهرا(ره) در ایام دهه فجر

کیفیت نتیجه تکلیف مداری است

برگزاری سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) در 1500 بقعه کشور

بانکداری دیجیتال بانکداری مردم محور است

نمایش خودروهای تاریخی در میدان نقش جهان+ تصاویر

تبلیغات محیطی در بیرجند برای اطلاع رسانی دستگاه ها فراهم است

انتقاد یک مرجع تقلید از نزاع های جناحی در کشور/ نباید اجازه داد افرادی با اختلافات آرامش مردم را برهم بریزند

گرامی داشت 100 سالگی شهید مطهری در فرهنگسرای ارسباران

فراخوان چهارمین دوره جشنواره رسانه های شهری منتشر شد

فیلم/ قرائت جذاب قاری ایرانی در بنگلادش/ جوانان، محور اصلی همایش سلامت معنوی اسلامی

با مصوبه تلفیق 78 میلیون ایرانی از سال 99 یارانه معیشتی دریافت می کنند

اعلام برنامه های سازمان بهشت زهرا(ره) برای مراسم دهه فجر

جشن هفتاد و یکمین سالگرد روز جمهوری هند

قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد دائمی شد

جشن هفتاد و یکمین سالگرد روز جمهوری هند

انتخابات در جمهوری اسلامی نماد بارز مردم سالاری دینی است

زمان واریز عیدی کارگران اعلام شد

جزییات بیشتر درباره جابه جایی در بهزیستی مازندران

 رونمایی از کتاب خوزستان در افق نزدیک

اردکانیان: تا سال آینده 3هزار موتورسیکلت برقی می شود

بازپس گیری کاخ مرمر بعد از 23 سال

همه یارانه بگیران، بسته معیشتی می گیرند

واردات بی رویه و قاچاق تولید داخلی را فلج کرده است

ویدئو | آماده باش در فرودگاه امام خمینی

اقتصاد مقاومتی به زبان داستان بیان شود

رایزنی ظریف و همتای عمانی در تهران

بزرگداشت شهید سلیمانی در سوریه برگزار شد +عکس

اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با ویروس کرونا در فرودگاه های کشور

مستندهای شبکه سه در دهه فجر اعلام شد

برگزاری نشست شعر و کارگاه کتاب کودک

کاپ هلدینگ دلتا به آژانس 5 بازگشت

ایجاد سیستم یکپارچه شهری در اراک

اگر جامعه ای اهل ریا و باج خواهی نبود دیگر تحریم کاری از پیش نمی برد

نماینده ولی فقیه در سپاه: مجلس انقلابی با تقویت مکتب سردار سلیمانی محقق می شود

سری آ ایتالیا| توقف نابهنگام اینترمیلان در جوزپه مه آتزا

نشست «موانع رشد سیاستگذاری عمومی کارآمد در ایران» برگزار می شود

پستی به بهانه (6 بهمن) روز ملی استرالیا

بیش از 100 عنوان برنامه قرآنی دهه فجر در سمنان

حضور مدیران استان در 700 مسجد کرمانشاه

ارتقاء رتبه استان تهران در حوزه اشتغال روستایی

ایران و عمان بر تداوم همکاری با هدف تضمین دریانوری تاکید کردند

اعلام علت مرگ هزاران پرنده مهاجر در میانکاله تا هفته آینده

گزارش جدید از سیلابهای اخیر به رییس جمهور ارائه شد

شاخص اصلاح طلبان؛ وفاداران- مطالبات مردم

شاخص اصلاح طلبان؛ وفاداران- مطالبات مردم