مطالب مرتبط:
کاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری
کاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری/ این همه دکتر و غیر دکتر،برای خوشگل کردن مردم؟
کاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری/ این همه دکتر و غیر دکتر،برای خوشگل کردن مردم؟
سازمان های مردم نهاد سلامت ساماندهی شوند/ لزوم بازسازی بیمارستان فاطمیه
3 کشته و 4 مجروح بر اثر آتش سوزی در کارگاه ضایعاتی/سازمان بیمه سلامت نمی تواند وسعِ مردم را اجتهاد کند/تسویه هزار میلیارد از طلب 18.2 هزار میلیاردی بخش تعاون/ حاشیه سازی برای تعیین حداقل دستمزد کارگران ادامه دارد/در مورد رتبه بندی پروپاگاندا می کنند
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 09:252019-12-11پزشكي

کاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری


- ایران نوشت: این روزها در دایره بزرگ حوزه پزشکی، اتفاق تازه ای از سوی دکترنماها در حال رخ دادن است.

بر اساس آخرین آماری که معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور می دهد در یک سال گذشته بیش از 10 هزار پرونده تخلف در حوزه بهداشت، درمان، دارو و مواد غذایی به کمیسیون ماده 11 سازمان نظام پزشکی ارجاع شده است که حدود یک و نیم درصد این تخلفات مربوط به فعالیت افراد غیرپزشک در امور پزشکی گزارش شده است.

این آمار که مربوط به تهران است نشان می دهد، در سال 97، بیش از 150 نفر دکترنما در تهران شناسایی شده اند که مدعی هستند پزشک اند، کلینیک دارند، جراحی زیبایی انجام می دهند و پای نسخه های دارویی شان مهر نظام پزشکی شان را می زنند.

فعالیت غیر پزشکان در مطب های زیرزمینی خبر فعالیت 150 فرد غیرپزشک در مطب های زیرزمینی در تهران را دکتر علی فتاح معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور به ما می دهد و اظهار می دارد که این افراد به ترتیب در کارهای دندانپزشکی، طب سنتی، کارهای زیبایی از جمله لیزر، کاشت مو و پوست، فیزیوتراپی و اپتومتری دخالت و فعالیت داشتند.

البته بررسی پرونده های کمیسیون ماده 11 نشان می دهد، اغلب این غیر پزشکان به دلیل ضعف قدرت بازدارندگی قانون بعد از شناسایی شان از سوی وزارت بهداشت بلافاصله سر از جای دیگر در می آورند و دوباره اقدام به احداث کلینیک های لاکچری و مطب های زیرزمینی می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایران ،اگر نگاهی به شبکه های اجتماعی بیندازیم می بینیم فضای مجازی پر از تبلیغات افرادی است که یا دکترند یا دندانپزشک، یا واقعاً دکترند، یعنی مجوز پزشک دارند یا در یکی از رشته های پیراپزشکی لیسانس گرفته اند یا حتی در تزریقاتی و داروخانه ای کار می کنند و ادعای طبیب بودن دارند.

حالا در کنار تبلیغات پزشکان واقعی در شبکه های اجتماعی، یکسری غیرمتخصص هایی در حوزه پزشکی هم پا به این عرصه گذاشته اند که عملکردشان یعنی آنچه از خود نشان می دهند، درست عکس عنوان شان است یعنی آرایشگر یا تکنیسین گروه های پیراپزشکی که پا را از گلیمش درازتر کرده و در کارهایی وارد شده اند که نه تنها تخصصی ندارند بلکه با سلامت مراجعه کنندگان شان بازی می کنند.

این غیرمتخصصان از عمل جراحی بینی، پی آرپی و لیزر گرفته تا تزریق ژل و بوتاکس و پاکسازی و جوانسازی پوست انجام می دهند.

موضوع ورود افراد غیرپزشک بویژه به حوزه دندانپزشکی، زیبایی و پوست و مو به دلیل تبلیغات گمراه کننده در شبکه های اجتماعی به مشکل جدی برای مسئولان وزارت بهداشت بدل شده و کار کنترل و شناسایی را برای ناظران این وزارتخانه سخت تر کرده است.

این در حالی است که ایران یکی از 10 کشور اول متقاضی انجام عمل های زیبایی در دنیا شناخته می شود.

همین امر زمینه فعالیت افراد غیرمتخصص و گاه غیرمرتبط با رشته های زیبایی را فراهم می آورد.

ورود افراد غیرمتخصص در رشته های تخصصی حوزه سلامت گریبان بخش سلامت را گرفته است با وجود این مسئولان سازمان نظام پزشکی می گویند، قانون قدرت بازدارندگی با متخلفان را ندارد چرا که با حذف زندان و محدود شدن مجازات ها به مصادره اموال و پرداخت جریمه نقدی آمار غیرمتخصصانی که به صورت زیرزمینی کسب درآمد می کنند بیش از آمارهای رسمی اعلام شده است.

به گفته دکتر فتاح، بیشتر این افراد با اسامی و القابی که سندیت و ارزش قانونی و علمی ندارد سعی در گمراه کردن مراجعه کنندگان دارند طوری که حتی در برخورد با تابلو و سرنسخه های بیشتر این مراکز و مطب ها تشخیص اینکه فرد خدمات دهنده آیا متخصص است یا اینکه متخصص کدام رشته است قابل تشخیص نیست و بیشتر مراجعه کنندگانی که به مشکلاتی برخورد می کنند در محاکم متوجه عنوان اصلی فرد می شوند.

از این رو افراد می توانند با مراجعه به سایت سازمان نظام پزشکی از صحت و سقم شماره نظام پزشکی و تخصص مربوطه پزشک اطلاع پیدا کنند.

او با بیان اینکه تبلیغات فضای مجازی و هرگونه ادعا در سایت ها به هیچ عنوان قابل استناد نیست، می گوید: مجوز هر گونه تبلیغ در حوزه سلامت از سوی سازمان نظام پزشکی ارائه می شود.

پر واضح است وقتی فرد غیرپزشک در شبکه های اینستاگرام مردم را برای انجام کارهای زیبایی و دندانپزشکی ترغیب می کند این افراد مجوز فعالیت از سوی سازمان نظام پزشکی ندارند و تبلیغات شان از اساس غیرمجاز و عوام فریبانه است.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کشور درباره ورود غیرپزشکان در امور پزشکی به ایران اینگونه توضیح می دهد: آنچه که مسلم است هیچ فردی بدون داشتن پروانه پزشکی حق دخالت در امور پزشکی ندارد.

با وجود این، در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی، شاهد ارائه برخی خدمات پزشکی در آرایشگاه ها توسط آرایشگران هستیم.

در قانون مقررات مربوط به امور دارویی بهداشتی پزشکی سال 1334 مجازات دخالت غیرمجاز در امور پزشکی 6 ماه تا 2 سال زندان بود.

ماده 3 این قانون صراحتاً عنوان می کند هر کس بدون داشتن پروانه رسمی پزشکی - داروسازی - دندانپزشکی - به فنون مزبور اشتغال ورزد یا بدون اخذ پروانه از وزارت بهداری اقدام به تأسیس یکی از مؤسسات پزشکی مصرح در ماده یک کند یا پروانه خود را به دیگری واگذار کرده یا پروانه دیگری را مورداستفاده قرار دهد بلافاصله محل کار او از طرف وزارت بهداری تعطیل و به حبس تأدیبی از شش ماه تا دو سال و پرداخت غرامت از پنج هزار ریال تا پنجاه هزار ریال محکوم خواهد شد.

متأسفانه اصلاح این قانون در تاریخ 10/12/79 منجر به حذف مجازات حبس از این ماده شد.

علت اشاره صریح به این خلأ قانونی (به رغم دربرداشتن عوارضی) نوعی مطالبه گری و جلب توجه نمایندگان مجلس است.

دکتر فربد رهنما می گوید که چند سال قبل شاهد این تداخلات عمده در فعالیت های زیبایی بین پزشکان و آرایشگران نبودیم ولی با تغییرات تکنولوژیک و افزایش پروسیجرها فاصله بین اقداماتی که در آرایشگاه ها توسط افراد غیرپزشک انجام می شود و مراقبت هایی که توسط پزشکان ارائه دهنده خدمات پوست و زیبایی انجام می شد، نزدیک شد و این وضع نابسامان را ایجاد کرد.

او با بیان اینکه ورود افراد غیرمجاز به کارهای پزشکی بویژه در حوزه زیبایی در حال افزایش نیز هست تأکید می کند: هرگونه برداشتن موهای زائد توسط دستگاه لیزر، بوتاکس یا تزریق ژل از جمله فعالیت های پزشکی محسوب شده و هیچ غیرپزشکی اجازه دخالت در این امور را ندارد.

به گفته وی، هیچ مرکز و کلینیک تخصصی پوست و زیبایی بدون حضور پزشک اجازه فعالیت ندارد.

همچنین هیچ فرد غیرمرتبط با رشته های پزشکی نمی تواند حتی زیر نظر پزشک به عنوان تکنیسین در این مراکز فعالیت کند.

او صراحتاً اعلام می کند که مطابق ماده 3 امور دارویی هرکس بدون داشتن پروانه رسمی پزشکی اقدام به انجام امور پزشکی کند یا هر پزشکی که پروانه طبابت خود را به دیگری واگذار کند یا هر فردی که پروانه پزشکی فرد دیگری را مورد استفاده قرار دهد مشمول مجازات می شود.

او درباره نحوه برخورد با تبلیغاتی که بدون اخذ مجوزهای قانونی از سازمان نظام پزشکی در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند، توضیح می دهد: تبلیغات پزشکی در اینستاگرام و فضای مجازی بدون مجوز ممنوع است و تخلفات تبلیغات پزشکی به هیأت های انتظامی سازمان نظام پزشکی یا پلیس فتا ارجاع می شود.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی می افزاید: دغدغه اصلی نظارتی ما تبلیغات غیرمجاز امور پزشکی در فضای مجازی بویژه اینستاگرام است که البته بخشی از آن توسط افراد و مراکز فاقد صلاحیت انجام می شود.

این تبلیغات موجب بروز مشکلات زیادی از جمله القای خدمات شده است.

او با اشاره به موضوع تداخل حوزه وظایف و صلاحیت های حرفه ای پزشکان اظهار می دارد، آیین نامه تعیین حوزه فعالیت و صلاحیت حرفه ای مشاغل پزشکی ظرف یک سال گذشته توسط وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تدوین و در خرداد ماه سال جاری توسط وزیر بهداشت ابلاغ شد و کمیسیونی متشکل از نمایندگان سازمان، وزارت بهداشت، انجمن های علمی پزشکی و کمیسیون بهداشت مجلس به بررسی و رفع این مشکلات و تدوین و ابلاغ دستورالعمل های مربوطه خواهند پرداخت.

پزشکان عمومی در کلینیک های زیبایی به گفته معاون پارلمانی و حقوقی وزارت بهداشت، کمیسیون مشترکی در وزارت بهداشت در حال تعیین مصادیق فعالیت های پزشکان عمومی در کلینیک های زیبایی است.

دکتر کریم همتی درباره تأسیس کلینیک های تشخیصی و درمانی در حوزه زیبایی، گفت: مسئول فنی این کلینیک ها باید متخصص مرتبط با حوزه کاری درمانگاه باشد.

به عنوان مثال کسی که تخصص گوش، حلق و بینی ندارد نمی تواند در این حوزه تبلیغات کرده یا کلینیک دایر کند.

به عنوان مثال، در کلینیک های جراحی زیبایی بینی، هم جراحان پلاستیک و هم متخصصین گوش، حلق و بینی می توانند فعالیت کنند.

معاون حقوقی وزارت بهداشت درباره فعالیت پزشکان عمومی در کلینیک های زیبایی و انجام اقداماتی مانند لیپوساکشن، کاشت مو و.

می گوید: اقدامات زیادی از لیپوساکشن گرفته تا تزریق و کاشت مو و.

توسط پزشکان عمومی در کلینیک ها انجام می شد، اما وزارتخانه این اقدامات را ممنوع کرد.

با این حال به دنبال شکایت پزشکان عمومی پروسه اعلام مصادیق در دیوان عدالت در حال انجام است که زمانی که نهایی شود، آنها را اعلام می کنیم.


کلید واژه ها: سازمان نظام پزشکی - سازمان نظام پزشکی کشور - پزشک - نظام پزشکی - پزشکی - سازمان - فعالیت - زیرزمینی - نظام - تهران - انتظامی - دکتر - کمیسیون ماده - جراحی زیبایی - معاون - مواد غذایی - آمار - کشور - دارو - حوزه - تخلف - کمیسیون - شناسایی - کلینیک - تخلفات - زیبایی - پزشکان - پرونده - لاکچری - آخرین

آخرین اخبار سرویس:
صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان

# ویروس-کرونا

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با مصرف ماست

اعلام نتایج جذب هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی تا پایان سال/زنان،بیشترین متقاضیان

درمان «درد» با استفاده از «سلول های بنیادی»

آماده باش تیم های اورژانس ایران برای اعزام به ترکیه

اعلام نتایج جذب هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی تا پایان سال/زنان،بیشترین متقاضیان

چه غذاهایی سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند؟

3 تکنیک برای مقابله با تنگی نفس

مبتلایان به پرکاری تیرویید از مصرف نمک های یددار خوداری کنند

مصرف روزانه گردو موجب تکثیر باکتری های خوب روده می شود

مناطق جنوبی کشور نیاز بیشتری به اقامتگاه های پرستاری دارند

مناطق جنوبی کشور نیاز بیشتری به اقامتگاه های پرستاری دارند

دمنوش های شفابخش برای دستگاه گوارش

ویروس تبخال، نشان دهنده ضعف سیستم ایمنی بدن است

مرض چاقی عامل کاهش عمر متوسط

اهمیت مراقبت های دوران بارداری مادران مبتلا به صرع

43 هزار تخت بیمارستانی به تخت های درمانی کشور اضافه می شود

3 تکنیک برای مقابله با تنگی نفس

انواع انحراف جنسی را بشناسید

بحران دندان های خراب در میان گروه های سنی مختلف ایرانی ها

شروع زودهنگام یائسگی، زنان را در معرض ریسک بالای بیماری ها قرار می دهد

نحوه پخت کیک مارمالاد

برخی عادات غذایی غلط سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

تبخال زدن مکرر را جدی بگیرید

ویروس کرونا به اروپا رسید

بحران دندان های خراب ایرانی ها/ چالش دو گروه سنی کودکان و سالمندان

ویروس مرگبار به اروپا رسید

مصرف مکمل های «اومگا سه» برای قلب مفید است

سوپی که باعث مرگبارترین ویروس جهان شد+ تصاویر

ویروس کرونا به اروپا رسید

ویروس کرونا به اروپا رسید

مناطق جنوبی کشور نیاز بیشتری به اقامتگاه های پرستاری دارند

ویروس کرونا به اروپا رسید

ساخت بیمارستان 1000 تخته در چین طی یک هفته

معرفی مرگبارترین ویروس هایی که در دنیا زندگی می کنند! +اینفوگرافی

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با مصرف ماست

ساخت بیمارستان 1000 تخته در چین طی یک هفته

درمان درد با استفاده از سلول های بنیادی

رییس کل سازمان نظام پزشکی: آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود

ایرانی ها؛ با نمک ترین مردم جهان!

5دانه شگفت انگیز برای کاهش وزن و لاغری

رییس کل سازمان نظام پزشکی: آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با مصرف ماست

رییس کل سازمان نظام پزشکی: آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود

ربات «گیرنده جوندگان» هوشمند ساخته شد

یک رژیم ساده ژاپنی برای لاغر شدن

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

سرزن های فوتبال در معرض خطر فراموشی

5 عادت خطرناک در هنگام استفاده از تلفن هوشمند

اتفاقی عجیب برای زن 80 ساله در کیار / او از دنیای مردگان بازگشت

دستورالعمل مراقبت، تشخیص و درمان ویروس کرونا

اجرای طرح تزریق واکسن فلج اطفال در استان

بیماران مبتلا به پرکاری تیرویید نان فانتزی نخورند!

چند افسانه درباره سلامتی

کشورهای حاشیه دریای خزر از ویروس کرونا پاک است

مرهم بر زخم نیازمندان

حکایت بیمارستانی 64 ساله و کودکان بیماری که شهید شدند + عکس

مصرف این غذای خوشمزه برای کاهش کم خونی توصیه می شود

کشورهای حاشیه دریای خزر از ویروس کرونا پاک است

ظهر وقت مناسبی برای جر و بحث است!

فلزاتی که باروری مردان را تهدید می کند

کشورهای حاشیه دریای خزر از ویروس کرونا پاک است

شکر برای مغز حکم ماده مخدر دارد!

سازمان جهانی بهداشت: هنوز وضعیت جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا اضطراری نیست

نتایج یک پژوهش: هیچ کس محکوم به ابتلاء به فراموشی نیست

به روش ژاپنی ها لاغر شوید! /بخوانید

یک صبحانه جذاب و مقوی برای افرادی که از صبحانه معمولی خسته شده اند!

عروس جنجالی بعد از رهایی از قوانین قصر

حقایقی درباره غده تیرویید

ساده ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی

رابطه ویتامین دی با کبد چرب

هر آنچه باید درباره روزه آب بدانید

روحانی فداکار

سازمان جهانی بهداشت: هنوز وضعیت جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا اضطراری نیست

جوان سازی تخمدان زنان با استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی

چرا نباید در سفر فست فود خورد؟

نشانه های خاموش سرطان

درمان «درد» با استفاده از «سلول های بنیادی» سلول

آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود

این غذا ها برای جبران کم خونی مفید هستند

پیش بینی یائسگی زودرس با آزمایش خون ساده

آیا لاغری با مصرف این دانه گیاهی امکان پذیر است؟

جوان سازی تخمدان زنان با استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی

تازه های علمی

بحران دندان های خراب ایرانی ها

آتش زدن کتاب علمی باعث وهن دین و ایران می شود

کشف علت شیوع سرطان در مردان

حقایق مهم و خواندنی درباره استحمام که نمی دانستید

ربات «گیرنده جوندگان» هوشمند ساخته شد

خبرنگاران مازندران از تخفیف خدمات پزشکی بهره مند می شوند

بیماری «پرفشار ریوی»: رنج ناشناخته 5500 هموطن

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

تغییر رنگ چشم با پیاز!

واکنش وزارت بهداشت به آتش زدن کتاب پزشکی توسط یک مدعی طب اسلامی

بیماری دردناک و وحشتناکی که کارمندان را تهدید می کند

آب آشامیدنی به صورت بطری در اختیار مردم مناطق سیل زده قرار بگیرد

(تصاویر) ویروس کرونا چیست و بیماری ویروسی کرونا چگونه منتقل می شود؟

کاهش آسیب های مغزی با این راه حل صورت می گیرد!/بخوانید

کاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری

کاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری