مطالب مرتبط:
قانون جدید دانشگاهها برای تجمعات دانشجویی | اخبار ایران و جهان
قانون جدید برای تجمعات دانشجویی/ دانشجویان ایرادات شیوه نامه انضباطی را مکتوب ارائه دهند
غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم
غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم
تجلیل از برترین ها جشنواره دانشجویی جهادگران
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 آذر 1398 ساعت 08:172019-12-11سياسي

قانون جدید دانشگاهها برای تجمعات دانشجویی


- رییس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه موضوع بیشتر تجمعات دانشجویی صنفی و آموزشی است، گفت: در همین رابطه در شیوه نامه جدید انضباطی تدابیر و نکات مثبتی دیده شده است.

همزمان با روز دانشجو از رییس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم دعوت کرد تا در نشستی با خبرنگاران این رسانه بخشی از مهمترین دغدغه های دانشجویان را با وی مطرح کند.

مجتبی صدیقی در گفتگویی که با مهر داشت درباره شیوه نامه جدید انضباطی دانشجویان، نقل و انتقال خارج به داخل، طرح پایش سلامت دانشجویان و خدمات رفاهی دانشگاهها موضوعاتی را مطرح کرد.

متن گفتگوی مهر با رییس سازمان امور دانشجویان به شرح زیر است: *با توجه به اینکه به تازگی روز دانشجو را پشت سر گذاشتیم و شما هم در حقیقت مسئول بخش دانشجویی وزارت علوم هستید به عنوان شروع مصاحبه آیا خبر خوشی برای دانشجویان دارید که امروز اعلام کنید؟ این مصاحبه تقریبا همزمان شده با روز 16 آذر از این رو ابتدا این روز را به دانشجویان کشور تبریک می گویم.

جنبش دانشجویی فراز و نشیب های زیادی را هم در قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب داشته است.

قبل از انقلاب می توان به مبارزه با رژیم طاغوت اشاره کرد.

بعد از پیروزی انقلاب نیز در عرصه های حساسی مانند دفاع مقدس، تشکیل جهاد سازندگی، تشکیل سپاه پاسداران، انقلاب فرهنگی و .

نقش مهمی ایفا کرده است.

در سال های اخیر هم تشکل های دانشجویی (سیاسی، فرهنگی و صنفی) حضور خود را در مجموعه دانشگاه ها حفظ کردند.

عرصه حضور تشکل های دانشجویی در درون دانشگاه های ما عرصه محدودی است و یکی از دغدغه های ما این است که بتوانیم مجموعه تشکل ها را نمایندگان جمع وسیعی از دانشجویان بدانیم که در حال حاضر تا رسیدن به این منظور فاصله داریم.

در حال حاضر تشکل های دانشجویی ما پوشش زیادی از مجموعه دانشجویان ندارند و طبیعی است که ما باید در کنار حضور ذی قیمت این تشکل ها به فکر مجموعه وسیع دانشجویان نیز باشیم که احیانا در چارچوب تشکل ها فعالیت نمی کنند.

تلاش ما بر این بوده که تشکل های صنفی که بیشتر کار آنها در حیطه اختیارات سازمان امور دانشجویان است، با استقبال بیشتری مواجه شوند، خیلی خوب نیست که انتخابات شوراهای صنفی به دلیل نرسیدن حد نصاب 25 درصدی حضور دانشجویان در برخی از دانشگاه ها منتفی و دوباره تکرار شود، این نشان دهنده این است که باید در برخی دانشگاه ها اقدام جدی در زمینه فعالیت گسترده تر تشکلهای صنفی داشته باشیم.

باید تلاش کنیم که این در خود رفتن های دانشجویان کمتر شود بخشی هم شاید به دلیل مشکلات فضای مجازی در شبکه های اجتماعی است که دانشجویان سعی می کنند نیازهای خود را در آن چارچوب رفع کنند.

در مورد خبر جدید حوزه دانشجویی هم که به آن اشاره کردید یک بخشی از آن در آغاز سال تحصیلی به دانشجویان اعلام شده است که می توان به بحث خوابگاه ها، تغذیه، ارتقای سطح خوابگاه ها، بهینه سازی و بهبود فضاهای آشپزخانه ها، اشاره کرد.

*یکی از مهمترین اتفاقات جریان ساز روزهای اخیر در حوزه شما موضوع شیوه نامه انضباطی بود که پس از ابلاغ آن اعتراضات زیادی را به همراه داشت و وزیر علوم هم در پاسخ به این اعتراضات قول بررسی و بازنگری به دانشجویان داد لطفا بفرمایید که آیا تا کنون بازنگری و یا تغییر جدی در شیوه نامه صورت گرفته یا خیر.

ما جامعه مخاطب این شیوه نامه که احتمال مشمول شدن در این شیوه نامه را دارند کمتر از نیم درصد می بینیم در نتیجه پس ما در مورد کمتر از نیم درصد دانشجویان در شیوه نامه صحبت می کنیم به ویژه آنجایی که بخشی از این مسائل مربط به شیوه نامه تخلفات آموزشی است، اگر آن را هم کم کنیم بسیار ناچیز است و به زیر دو دهم درصد می رسد.

دوم اینکه ما این شیوه نامه را مبتنی بر روح حاکم بر حقوق شهروندی ریاست جمهوری که ابلاغ شده بود نوشته و تکمیل کردیم و سعی کردیم هرچه آنها مد نظر شان بود دراین شیوه نامه ببینیم.

یکی دیگر از ویژگی هایی که این شیوه نامه داشته و کمتر دیده شده شفاف سازی حقوق دانشجو است ما در این شیوه نامه سعی کردیم از واژگان مبهم یا دو پهلو که ممکن است به ضرر دانشجو تفسیر شود جلوگیری کنیم، مضاف بر اینکه با توجه به صحبت هایی که دکتر غلامی اعلام کردند اگر به هر شکل در شیوه نامه احیانا جایی ابهامی وجود داشته باشد به نفع دانشجو تفسیر می شود.

با این مقدمه طبیعی بود که همه جریان های دانشجویی این را کاملا نپذیرفته و نقدهایی به جنبه هایی از آن داشته باشند.

ما اعلام کردیم که آماده هستیم این نقدها را بپذیریم، جلساتی هم تشکیل شد، دکتر جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور نیز تشکل های دانشجویی را دعوت کرد.

در تعامل با وزارت بهداشت و وزارت علوم اعلام کردیم، هر نقدی هست به صورت مکتوب به ما بدهید ببینیم کدام بندهای شیوه نامه به حقوق دانشجویان آسیب می زند اکنون منتظر هستیم دوستان دیدگاه های خود را ارائه دهند.

نکته آخر اینکه ما این شیوه نامه را نوشته ایم و نمی گوییم این بهترین شیوه نامه ای هست که می تواند نوشته شود، اعلام کردیم اگر جریان های دانشجویی اجازه دهند ما این را در حد دو تا سه ترم اجرا می کنیم و اگر موردی بود، در عمل ما حتما به خلاء و آسیب های آن خواهیم پرداخت.

* آیا تاکنون ایرادات به شما ارائه شده است؟ مهمترین بندهای مورد اعتراض چیست؟ بخشی از اعتراضات و انتقاداتی که توسط دانشجویان صورت گرفت به این دلیل بود که دانشجویان، کل شیوه نامه را مطالعه نکرده و با شیوه نامه قبلی نیز مقایسه نکرده بودند که ببیند تغییرات آن چه بوده و چقدر به سمت جلو رفته ایم و احیانا گیرهای شیوه نامه کجاست.

ما معتقد نیستیم این یک شیوه نامه کامل است و ایرادی ندارد.

برای همین چند هفته است که از جلسه دکتر جنیدی گذشته هنوز حداقل وزارت علوم مورد مکتوبی در این خصوص از تشکل های مجموعه های دانشجویی و شوراهای صنفی دریافت نکرده است.

به صورت پراکنده حرف هایی در فضایی مجازی زده شده ولی آن چیزی که قرار شد مکتوب ارائه کنند تا معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم با توضیحات بررسی کند، ارائه نشده است.

در شیوه نامه قبلی امکان قطعی دفاع حضوری را نداشتیم که اکنون پیش بینی شده است، دانشجو می تواند از شورای بدوی استفاده کرده و اگر از شورای بدوی استفاده نکند می تواند از طریق شورای تجدید نظر توضیحات خود را ارائه کند.

یک بحثی که مطرح می کنند بحث وکیل است که دانشجو بتواند وکیل داشته باشد ما این را امر بدی نمی دانم.

این از آن بحث های بود که حین نوشتن شیوه نامه نیز مطرح بود به هرحال در این زمینه نقطه نظرات موافق و مخالف زیاد است، چیزی که ما به دانشجویان می گوییم این است که شوراهای انضباطی محکمه های قضایی یا دادگاه نیستند، معمولا شورای انضباطی بنا را بر برخوردهای فرهنگی و تربیتی دارد و جمع بندی این بود که شاید به صلاح نباشد بحث وکالت به این صورت وجود داشته باشد.

البته دانشجو می تواند برای تنظیم لایحه و حمایت قضایی از وکیل استفاده کند، به هر حال ما بحث وکیل را نبسته ایم و احتمالا اگر بعد از جمع بندی، دوستان ما نیز به این نتیجه برسند جزء اصلاحات خواهد بود ولی فعلا در این شیوه نامه پیش بینی نکرده ایم.

نکات دیگری که اخیرا توسط دبیران برخی از شورهای صنفی مطرح شده بود، بحث احضار دانشجو است، این هم باز بر می گردد به متوجه نشدن اینکه در شیوه نامه چه چیزی نوشته است.

گفتند که دانشجو احضار شفاهی می شود و اگر هم حاضر نشود به صورت غیابی حکم وی صادر می شود.

اصلا بدین صورت نیست.

قبلا تخلف دانشجو به صورت کتبی برای دانشجو ارسال می شد و احتمال اینکه دیگر دانشجویان متوجه آن شوند وجود داشت به ویژه در خوابگاه.

حال ممکن بود دانشجو تبرئه شود ولی موضوعی که به دلیل آن فراخوانده شده بود برای وی مشکل ایجاد می کرد.

تصمیمی که در شیوه نامه جدید توسط دوستان گرفته شده این است که ابتدا تلفنی تماس بگیرند یا پیامک بدهند تا دانشجو حاضر شود و آنجا به صورت کتبی و حضوری احضاریه یا دعوت نامه را دریافت کند.

حتی در این شیوه نامه از کلمه احضاریه هم استفاده نشده و دعوت نامه مطرح است.

اگر دانشجو به تماسی که گرفته شده پاسخ ندهد در آن صورت دعوتنامه کتبی برای وی ارسال می شود این گونه نیست که بدون اینکه دانشجو بداند بخواهند برای وی تصمیم گیری کنند.

نکات مثبت در شیوه نامه بسیار زیاد است که به آن توجه نشده است حتی بعضی از دوستان که به نمایندگی، آن را پیگیری می کردند گفته بودند ما در بحث تخلفات مشکلی نمی بینیم، فقط در آیین رسیدگی و نحوه رسیدگی ایراد داریم.

شورای انضباطی را نباید به عنوان یک ابزار برخورد با دانشجو در نظر گرفت.

دانشگاه یک محیط تربیتی است که اگر بحثی، تخلفی داخل آن صورت گیرد مسئولان دانشگاه نمی توانند آن را نادیده بگیرند از طرفی هم اگر تخلفی صورت گرفته دانشجو حق دارد حداکثر دفاع را از خود داشته باشد و دانشگاه هم باید از موضع تخفیف و رحمت برخورد کند.

*پس این طور که به نظر می رسد تا کنون در جلسه مشترک با وزارت بهداشت تغییر خاصی در شیوه نامه نداده اید؟ نسبت به آن چیزی که ابلاغ شده هنوز تغییر رسمی اعلام نشده ولی بحث هایی صورت گرفته و ایرادات کلی و پراکنده بررسی شده منتظر هستیم هرچه مشکلات از نظر دانشگاه ها و دانشجویان وجود دارد ارائه شود که یکباره انجام شود.

*شرط بررسی ایرادات دانشجویان به این شیوه نامه چیست؟ در جلسه با دکتر جنیدی قرار شد که دانشجویان پیشنهاد و انتقادات خود را به صورت کتبی ارائه کنند.

ما از دوستان دانشجو انتظار داریم به دقت شیوه نامه را مطالعه کنند، حال این سوال پیش می آید که اگر آنچه که ما می گوییم نباشد، آنچه که آنها می گویند چیست؟ یعنی جایگزین چیست الان ما منتظریم اگر دانشجویان این شیوه نامه انضباطی را نمی پسندند مکتوب به ما بگویند که کدام شیوه حقوقی می تواند جایگزین آن شود.

ما منتظریم اگر دانشجویان این شیوه نامه انضباطی را نمی پسندند مکتوب به ما بگویند که کدام شیوه نامه حقوقی می تواند جایگزین آن شود*یک موضوعی که همیشه در حوزه دانشجویی خبرساز و مهم بوده بحث مطالبات دانشجویان بوده که برخی از آنها در قالب تجمع دانشجویی عنوان می شود آیا شما برآوردی دارید که محتوای مطالبات یا تجمعات دانشجویی بیشتر از چه جنسی است؟ در چند سال اخیر به دلایل مختلف مطالبات و تجمعات دانشجویان بیشتر از جنس صنفی بوده است.

بعد از آن هم تجمعات آموزشی یعنی مطالبه درباره سنوات و شهریه.

تجمعات سیاسی در درجه های بعدی قرار دارند.

البته برخی مواقع به حق هم هست چون کمبود های صنفی وجود دارد.

*نحوه رسیدگی یا برخورد دانشگاه ها با این مطالبات باید چگونه باشد آیا در این زمینه تدبیر جدیدی اندیشیده شده است؟ در شیوه نامه قدیم بحث تجمع پیش بینی نشده بود.

اما یکی از نقطه های قوت شیوه نامه جدید انضباطی که کمتر به آن توجه شده این است که اگر تجمعی کار عادی دانشگاه را به هم نزند، خسارتی نداشته باشد و درگیری خاصی صورت نگیرد می تواند برگزار شود و مشکل خاصی برای آن وجود ندارد.

حال با این شرایطی که گفتم اگر حتی مجوزی هم در کار نباشد، دانشگاه با این دسته تجمعات برخوردی نمی کند، در موارد دیگر هم دانشجو می تواند درخواست مجوز را به دانشگاه بدهد تا در کمیته بررسی و ساعت خاصی برای آن تجمع اعلام شود.

*آیا برای رفع مشکلاتی که موجب اعتراضات و در نهایت تجمع صنفی و آموزشی دانشجویان می شود چاره ای اندیشیده شده؟ در بحث تغذیه از آغاز سال تحصیلی تا کنون خیلی تجمع داشتیم.

به عنوان مثال ما در دانشگاه علم و صنعت موضوع مسمومیت غذایی را داشتیم و اخیرا در دانشگاه تهران و شهید بهشتی نیز در زمینه کیفیت تغذیه تجمعاتی صورت گرفته بود.

مجموعه وظایفی که ما دنبال می کنیم برای رفع مشکلات صنفی و کمک به خدمات رفاهی بیشتر است.

منتهی محدودیت ما نیز مشخص است به ویژه اینکه دانشگاه ها توسعه کمی داشتند اما زیرساخت رفاهی به اندازه جمعیت دانشگاه ها افزایش نیافته است.

به طوری که امکان ساخت خوابگاه با اعتبار دولتی را نداشتیم چون در برنامه پنجم توسعه پیش بینی نشده بود.

با همه اینها قرار شده آشپزخانه دانشگاه ها نوسازی شود و از حالت سنتی به شکل صنعتی در بیاید.

بنابراین مشابه خوابگاه ها آشپزخانه ها را بررسی و رتبه بندی کردیم.

رتبه یک از نظر ما مطلوب و رتبه 3 مقداری ضعیف است که با کمک صندوق رفاه و خود دانشگاه ها به تدریج به سمت صنعتی کردن رستوران و آشپزخانه ها پیش می رویم.

قرار شده آشپزخانه دانشگاه ها نوسازی شود و از حالت سنتی به شکل صنعتی در بیاید.

بنابراین مشابه خوابگاه ها آشپزخانه ها را بررسی و رتبه بندی کردیمتقریباً تا 50 درصد جلو رفتیم امیدواریم تا پایان سال 99 اگر مشکلات اعتباری اجازه دهد این پروژه را تمام کنیم.

بخش دوم تنوع بخشی در غذا است.

اینکه یک دانشگاه حداکثر دو نوع غذا ارائه می کند معلوم نیست که مطلوب دانشجو باشد.

برای همین رستوران های مکمل را پیشنهاد کردیم دانشگاه ها نیز استقبال کردند در این رستوران ها هم یارانه می دهیم و با بخش خصوصی هم صحبت می شود تا تنوع خوبی از غذاهایی که قیمت آنها پایین تر تا بالاتر است ارائه دهند تا دانشجو انتخاب بیشتری داشته باشد.

ما در این رستوران ها حتی غذای مجانی هم داریم.

در برخی دانشگاه ها در رستوارن های مکمل، غذایی که ارائه می شود غذا بسیار ارازان قیمت و معادل با یارانه ای است که داده می شود در نتیجه برای دانشجو رایگان تمام می شود.

این رستوران ها در حال گسترش هستند.

*پس یعنی این سیستم ارائه غذای رایگان توسعه بیشتری پیدا می کند؟ بله.

انشالله.

ضمن اینکه در حوزه بهداشت هم تاکید کرده ایم، مرتب به آشپزخانه ها نظارت کنند از وزارت بهداشت نیز خواسته ایم همان طور که مسئولیت نظارت و کنترل رستوران های سطح شهر را انجام می دهند نظارت بر رستوران های دانشگاه ها را نیز در نظر داشته باشند.

ما تقریبا بیش از 126 میلیون پرس سالانه غذا ارائه می دهیم در این حجم غذا برخی مواقع ممکن است اتفاقی هم رخ دهد که امیدواریم شاهد چنین مواردی دیگر نباشیم، ما می خواهیم این اتفاقات را در حوزه تغذیه به صفر برسانیم.

*اخیرا موضوع افزایش وام ازدواج و ودیعه مسکن دانشجویی توسط نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها مطرح شد و همچنین اعلام شد که با صندوق رفاه دانشجویان نیز در این زمینه رایزنی داشته اند، آیا این وام ها در سال جاری افزایش پیدا می کنند و اینکه آیا بودجه وام شهریه اختصاص داده شد یا خیر؟ بله درست است ما در بحث وام ازدواج و ودیعه مسکن تمایل داریم که این وامها افزایش داشته باشند تا مشکلات دانشجویان کمتر شود منتهی در این دو سه سال اخیر از یک طرف اعتبارات مصوب و از یک طرف هم با عدم تخصیص اعتبارات مصوب روبرو هستیم.

سال گذشته تنها 60 درصد اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان اختصاص داده شد امسال هم خیلی افق مثبت تری نیست، محدودیت اعتباری و عدم تخصیص باعث شده تا دست هیئت امنای صندوق رفاه که محلی برای مشخص کردن تعرفه و میزان وام ها است بسته باشد.

با این وجود ما وام شهریه را افزایش دادیم.

به این شکل که در مقطع کارشناسی 550 هزار تومان به 700 هزارتومان در هر ترم افزایش یافت در مقطع کارشناسی ارشد یک میلیون و 250 هزارتومان به یک میلیون و 500 هزارتومان و در مقطع دکتری در هر ترم از دو میلیون و 500 هزار تومان به 3 میلیون و 500 هزارتومان افزایش یافت.

ردیف وام شهریه هم متاسفانه امسال تخصیص نیافته و صندوق رفاه دانشجویان مجبور است از منابع خود وام شهریه دانشجویان را پرداخت کند، امسال هم این 40 میلیارد که در ردیف شهریه پیش بینی شده تا امروز تخصیص نیافته و امیدواریم قبل از پایان سال پیگیری های ما در این زمینه به جایی برسد.

وام ضرروی دکتری هم افزایش یافت.

در خصوص وام ودیعه مسکن و ازدواج نیز امسال افزایش نداشتیم ولی با نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها صحبتی داشته ایم و امیدواریم در اولویت سال 99 باشد.

*فرایند انتقال دانشجو از خارج به داخل نیز یکی از اخبار جنجالی ماههای اخیر بود.

این موضوع در وزارت بهداشت حاشیه های بیشتری داشت.

آیا در وزارت علوم در فرایند انتقال از خارج با موارد تخلف مواجه بودید؟ انتقال دانشجو از خارج به داخل در وزارت علوم از سال های قبل وجود داشته، سال ها است دانشجو برای تحصیل خارج از کشور می رود اگر به دلایلی نیاز داشته و مجبور باشد یا بخواهد که به داخل کشور منتقل شود از طریق شورای انتقال اقدام می کند.

در دولت قبل این اختیارات به دانشگاه ها داده شد بود و دانشجویان هم می توانستند هم به دانشگاه و هم به وزارت علوم مراجعه کنند.

دانشگاه باید گزارش اقدام خود را به وزارت علوم اعلام می کرد تا کنترل شود و خلافی صورت نگیرد.

در این زمینه خیلی محدود و به تعداد انگشتان یک دست مواردی داشتیم که تخلف صورت گرفته بود که با آن خیلی جدی برخورد کردیم.

برای همین به دانشگاه ها تاکید کردیم تا قبل از اینکه اداره کل دانشجویان داخل تایید را انجام نداده ثبت نام نکنند.

*بیشترین آمار انتقال مربوط به چه رشته هایی بود؟ تقریبا در همه رشته ها بودند ما متناسب با دانشگاهی که دانشجو در آن کشور درس خوانده، یعنی اگر در دانشگاه سطح 3 درس خوانده طبیعی است که به دانشگاه پایین تر ما معرفی شود و اگر در دانشگاه درجه یک تحصیل کرده باشند به دانشگاه های سطح بالا معرفی می شوند.

موضوع انتقال را هم در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داشتیم و تقریبا توزیع یکنواخت است.

.

*طرح پایش سلامت جسم و روان دانشجویان هر ساله در ابتدای سال تحصیلی در دانشگاهها اجرا می شود و تأکید وزارت علوم بر این است که با گسترش بیشتری ادامه یابد.

تحلیل شما از آخرین یافته های این طرح چیست؟ در حال حاضر جامعه آماری ما بالای 30 تا 40 هزار دانشجو رفته است.

ما اکنون 71 مرکز مشاوره تندرستی در 71 دانشگاه راه اندازی و به تجهیز آن کمک کرده ایم، دانشجویان به ویژه ورودی های جدید از نظر نقص ها و ضعف های فیزیکی و مشکلات اسکلتی، قامتی و .

کنترل می شوند.

نتایج پایش از آخر آذر تا 15 دی ماه جمع بندی و اعلام می شود.

ضعف دختران بیشتر در پوکی استخوان و پسران اضافه وزن، صافی کف پا و چربی های مختلف است.

در پایش روانی دانشجویان 3 دوره طرح سیمای زندگی دانشجویان را اجرا کردیم امسال هم قبل از پایان سال انجام می دهیم.

مباحث روانی و نحوه گذارندن اوقات فراغت بررسی شده است.

در مشکلات روانشناختی بیشتر دانشجویان با نگرانی از اشتغال و آینده مواجه هستند.

یکی دیگر از نتایج این طرح بررسی اعتقادات مذهبی در دانشجویان است، توکل به خدا و اعتقاد به معاد در 85 و 90 درصد دانشجویان وجود دارد ولی وقتی به مرحله انجام فرائض می رسد افت کرده و به 70 درصد می رسد.


کلید واژه ها: رییس سازمان امور دانشجویان - دانشجو - دانشجویان - سازمان امور دانشجویان - امور دانشجویان - دانشجویی - روز دانشجو - سازمان - معاون وزیر علوم - گفتگوی - تجمعات - مصاحبه - رییس - جدید - نقل و انتقال - مجتبی صدیقی - موضوع - پایش سلامت - معاون وزیر - وزارت علوم - خبرنگاران - وزیر علوم - علوم - نامه - آموزشی - انتقال - رسانه - خدمات - امروز - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
تعیین معافیت های مالیاتی بخش های مختلف

ارائه محصول برگزیده در حوزه ی زیرساخت های شبکه های موبایل

معرفی فرمانده انتظامی فراهان

چرا بن علوی به تهران آمد؟

باید به کودکان بازمانده از تحصیل توجه ویژه صورت گیرد

اولین جلسه کمیته بررسی حادثه کرمان در مجلس برگزار شد

دومین کنفرانس بین المللی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری»

تصاویر| رقص سارها

انتقاد نماینده کرمانشاه از نحوه توزیع یارانه معیشتی

حجم سیلاب سیستان و بلوچستان سه و نیم برابر سیل گلستان بوده است

«چهارطاقی دره‎بوری» از لالی در فهرست آثار ملی ثبت شد

پدر کیمیا علیزاده: کیمیا از شرایطش راضی است و قصد بازگشت به کشور را ندارد/ آنها قصد ندارند به کشور بازگردند

لزوم ارائه ارزانترین خدمات الکترونیکی

انتظار از دولت الکترونیک؛ یک کارت برای همه کارها

مصادیق جرائم و تخلفات انتخاباتی چیست؟

«یوسف بن علوی» با ظریف دیدار کرد

کواکبیان: شورای نگهبان صلاحیت کاندیداهای فاقد مشکلات مالی و اخلاقی را تایید کند

گردهمایی فعالان مد و لباس در تالار وحدت

تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ملت ها، جنایت علیه بشریت است

باید با همه تعامل کرد، اما منتظر لبخند دیگران نباید شد

آرایش های عجیب در قبایل بومی

استخدام نیروی خدماتی جهت کار در رستوران - رشت

استخدام طراح گرافیست آقا در شرکت صنایع پخت مشهد /خراسان رضوی

درخواست نام گذاری خیابانی به نام پدر بنگلادش در تهران

فریب در ازدواج از نظر حقوق مدنی و حقوق کیفری

شناسایی تاثیر فرآیند ارزیابی عملکرد بر بهسازی نیروی انسانی

فعالیت مطلوب روابط عمومی ‎ها، ضامن امنیت و آرامش جامعه است

استخدام کارمند اداری خانم در هلدینگ ایرانیان در تهران

برگزاری اولین رویداد تخصصی تولید محتوای دیجیتال بسیج در سیستان و بلوچستان

وزرای خارجه ایران و عمان در تهران به گفتگو نشستند

سازمان امور مالیاتی مکلف به اخذ مالیات از سفرهای خارجی شد

نقش نمایندگان مجلس در پیشگیری از تراکم فروشی در تهران

جلسه قرآن تمرین اخلاق و مشی زندگی است

قاسم همیشه زنده است

استخدام مدیر مارکتینگ و تبلیغات در شرکت آوید گشت پارسیان/تهران

رییس جمهور: آنچه ما از دولت الکترونیک انتظار داریم یک کارت است برای همه کارها

دومین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی برگزار شد

نقش نهاد های زیرمجموعه دفتر رهبری در اقتصاد ملی چقدر است؟

استخدام تراشکار ماهر یا جوشکار در منطقه صنعتی دولت آباد

ارتباط سری علی دیواندری با اکبر طبری

رییس سازمان حج: مذاکرات رسمی برای حج سال 99 یک ماه قبل با طرف عربستانی انجام شد / از جمله چالش های جدی در حج سال 98 حمل و نقل زائران بود

مصادیق جرائم و تخلفات انتخاباتی چیست؟

اطلاعیه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در خصوص انتشار لیست های جعلی

استخدام سرایدار متاهل جهت باغ ویلا در بندرعباس

علت سفر دوباره بن علوی به تهران چیست؟ / سخنگوی وزارت خارجه: این سفر در چارچوب رایزنی های مستمر مقامات ایران و عمان است

دعوت به همکاری پزشک مسئول فنی جهت کلینیک ترک اعتیاد در تهران

جزییات حکم پرونده سکه ثامن/متهم تبعید شد

توقف در عملیات نصب مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا

حسین مرصادی دادگاه رسیدگی به اتهامات «علی دیواندری»

منطقه یک آزادراه تهران ـ شمال بهمن ماه افتتاح می شود/ با وجود تحریم ها کشور به پیش می رود

روحانی: ملت مقاوم، آمریکا را از توظئه پشیمان می کند

«یوسف بن علوی» با ظریف دیدار کرد

نهادهای زیرمجموعه دفتر رهبری چقدر در اقتصاد ملی نقش دارند؟

ملت های مستقل آمریکا را پشیمان می کنند

روایت ربیعی از جلسه هیات دولت درباره سیل زدگان سیستان و بلوچستان

دیدار سفرای جدید ایران در سیزده کشور جهان با روحانی

راه اندازی سیستم پایش لحظه ای گازهای خروجی واحد عملیات پالایشگاه ایرانول

ناکارآمدی سیستم های پاتریوت

معایب اختلاف سنی زیاد میان زوجین

ویدئو/ فرهاد جم در برنامه چهل تیکه از ورودش به بازیگری گفت

جزییات حکم پرونده سکه ثامن

روایت های مردمی از تشییع شهیدحاج قاسم سلیمانی جمع آوری و منتشر می شود

یادداشت رسیده| اخلاق در «کوچه » فریدون مشیری

چهره خندان مادر شوهر ساره بیات + عکس

تصویب یک معافیت جدید سربازی!

70درصد بودجه مناطق آزاد کشور صرف طرح های عمرانی می شود

مردم باید از ارزانترین و کوتاه ترین مسیر، خدمات الکترونیکی را دریافت کنند

پیگیری نتایج گزارش های تهیه شده از حادثه پلاسکو

مجموعه خبری ساعت بیست 30 دیماه

حفظ وحدت در همه عرصه ها عامل پیروزی ملت ایران

176 شعبه اخذ رای در شهرستان ابهر/ تلاش برای برگزاری انتخابات سالم و بدون حاشیه

سیل مهربانی همکلاسی ها در خوزستان برای کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

رییس جمهور: دولت الکترونیک یعنی یک کارت برای همه کار

شهریاری: عاقبت «مُرسی» باید برای ما یک درس باشد

انتقاد نماینده رباط کریم از عوارضی های مسیر رباط کریم - تهران

وضعیت رسیدگی به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان در شأن نظام نیست

اقامه روزانه 40 نماز جماعت در واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی لرستان

تصاویر| تشییع جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی در کیف

وزرای خارجه ایران و عمان در تهران به گفتگو نشستند

بررسی باغ و غیرباغ بودن چندین پلاک ثبتی در صحن شورا

دولت نسبت به تامین اعتبار بنگاه های اقتصادی برای پرداخت معوقات کارگران اقدام کند

تکلیف متروی تهران - شهریار را مشخص کنید

دبیر اولین یادواره بین المللی شهید حاج قاسم سلیمانی منصوب شد

برجام تجربه روشن و دقیقی پیش روی همه ملت های عالم است

پیکر یک شهید سانحه هوایی در بابل تشییع شد

روایت های مردمی از تشییع حاج قاسم سلیمانی جمع آوری ومنتشر می شود

جزییات حکم پرونده سکه ثامن/ متهم تبعید شد

شاهنامه هزار واندی سال بعد

روایت های مردمی از تشییع حاج قاسم سلیمانی جمع آوری ومنتشر می شود

تایید اصالت نقاشی مشهور ون گوگ پس از نیم قرن

نظرات کمیسیون های شورا کارشناسی نیست

باید در انتخابات شرکت و مجلسی کارآمد مطالبه کنیم

بیست وسومین جلسه رسیدگی به اتهامات اخلالگران اقتصادی

استخدام فروشگاه فرش سبلان در هرمزگان

اصلاح مهندسی نقاط حادثه خیز شهرهای استان بوشهر ضروری است

روحانی: پیروزی متعلق به ملت های مقاوم بوده و آمریکا را پشیمان خواهد کرد

حضور آگاهانه و مسوولانه در پای صندوق های رای تکلیف است

ممنوع بودن تبلیغات کاندیداها در اماکن عمومی و تالارها

سلامت انتخابات خط قرمز دادگستری اردبیل

بررسی نقش دولت الکترونیک در مبارزه با فساد

قانون جدید دانشگاهها برای تجمعات دانشجویی

قانون جدید دانشگاهها برای تجمعات دانشجویی