مطالب مرتبط:
خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می پوشاند
خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می پوشاند
خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می پوشاند
تخریب چهره نظام و سیاه نمایی توسط کارگزاران انتخاباتی رصد شود
برابری شبهات 10 سال اخیر با تاریخ تشیع
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 23:552019-12-09بين الملل

خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می پوشاند


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: این کسوف که از نوع حلقوی است در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس آغاز خواهد شد و تا جنوب شرق آسیا ادامه خواهد داشت.

این گرفت در بخش هایی از اروپا، آسیا و همچنین شمال و غرب استرالیا به صورت جزیی دیده خواهد شد.

این گرفت به ساروس (دوره) 132 تعلق دارد و چهل و ششمین گرفت از 71 خورگرفت این ساروس است.

مسیر خورشید گرفتگی پنجم دی ماه 98 عتیقی ادامه داد: این گرفت از ساعت 2:29 دقیقه و 53 ثانیه به وقت جهانی روز پنجشنبه پنجم دی ماه 98 برابر با 26 دسامبر 2019 ، در اولین نقطه از کره زمین آغاز و تا ساعت 8:05 دقیقه و 40 ثانیه به وقت جهانی که سایه ماه زمین را ترک می کند، ادامه خواهد داشت.

این خورشید گرفتگی سومین کسوف در سال میلادی جاری و دومین و البته تنها خور گرفت قابل مشاهده در ایران در سال 1398 است.

بیشترین درصد خورشید گرفتگی در کیش و قشم صورت می گیرد وی خاطر نشان کرد: گرفت قبلی امسال که یک کسوف کامل و غیر قابل رویت در ایران بود، روز سه شنبه 11 تیر 98 رخ داد.

گرفت 5 دی ماه در تهران با حدود 61 درصد پوشش سطح خورشید توسط ماه و در جنوبی ترین نقاط کشور همچون کیش و قشم با 86 درصد پوشش، بیشترین درصد گرفت در کشور است.

این در حالی است که در برخی نقاط کشور درصد پوشش خورشید به 45 درصد می رسد.

این خورشید گرفتگی در تهران حدود ساعت 7:13 دقیقه صبح روز پنجشنبه پنجم دی ماه و همزمان با طلوع خورشید قابل مشاهده خواهد بود و تا ساعت 8:23 دقیقه صبح این روز ادامه خواهد داشت.

زمان گرفت خورشید در شهرهای مختلف ایران - استان کرمان: ساعت شروع گرفت 6:36 دقیقه و تا ساعت 8:27 دقیقه ادامه خواهد داشت ؛ در این استان 73 درصد خورشید پوشیده می شود.

- استان یزد: ساعت 6:50 دقیقه گرفت آغاز و تا 8:25 دقیقه صبح ادامه دارد؛ در این استان 68 درصد خورشید می گیرد.

- استان فارس: ساعت 6:52 دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و ساعت 8:23 دقیقه پایان می یابد؛ در این استان 77 درصد خورشید پوشیده می شود.

- استان سیستان و بلوچستان: ساعت 6:57 دقیقه خورگرفتگی آغاز و 8:24 دقیقه پایان می یابد؛ در این استان 67 درصد خورشید می گیرد.

- استان آذربایجان شرقی: ساعت 6:57 دقیقه خورشیدگرفتگی آغاز می شود و تا ساعت 8:24 دقیقه ادامه دارد؛ در این گرفت 67 درصد خورشید پوشیده می شود.

- استان اصفهان: ساعت 7:02 دقیقه گرفت آغاز و ساعت 8:23 دقیقه پایان می یابد؛ در این استان 68 درصد می گیرد.

- استان مازندران: ساعت 7:13 دقیقه خورشید گرفتگی آغاز و تا ساعت 8:24 دقیقه ادامه دارد؛ در این استان 58 درصد خورشید پوشیده می شود.

- استان مرکزی: ساعت 7:17 دقیقه گرفت آغاز می شود و ساعت 8:22 دقیقه پایان می یابد؛ در این استان 64 درصد خورشید گرفته می شود.

- استان همدان: ساعت 7:24 خورشید گرفتگی آغاز می شود و ساعت 8:21 دقیقه پایان می یابد؛ 59 درصد خورشید در این استان می گیرد.

- استان کردستان: ساعت 7:32 خورشید گرفتگی آغاز می شود و تا ساعت 8:20 دقیقه ادامه دارد؛ در این استان 56 درصد خورشید می گیرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: امکان رصد خورشید گرفتگی جزیی در سراسر ایران همزمان با طلوع آفتاب خواهد بود.

گرفت حلقوی خورشید از کشور عربستان سعودی آغاز می شود عتیقی خاطر نشان کرد: در گرفت حلقوی پنجم دی، سایه ماه بیش از سه ساعت بر روی کره زمین، 12 هزار و 900 کیلومتر را طی می کند.

گرفت حلقوی خورشید از کشور عربستان سعودی آغاز می شود و سپس کشورهای قطر، امات و عمان را طی خواهد کرد و پس از عبور از اقیانوس هند وارد خاک کشور هند می شود و از آنجا کشورهای سریلانکا، مالزی، اندونزی و سنگاپور را پشت سر گذاشته و از شمال جزایر ماریانا و گوام عبور خواهد کرد.

هر چند در کشورهای جنوبی خلیج فارس مدت زمان گرفت حلقوی یک دقیقه است اما در کشور هند زمان گرفت حلقوی به بیش از سه دقیقه می رسد.

بیشترین زمان گرفت حلقوی در روز پنج دی ماه 3 دقیقه و 40 ثانیه خواهد بود.

مسیر خورشیدگرفتگی حلقوی در پنجم دی ماه گرفت خورشید در ایران به صورت جزیی است و استفاده از عینک های مخصوص رصد خورشید برای رصد این گرفت ضروری است مدیر انجمن نجوم با اشاره به اینکه کسوف 5 دی ماه به صورت جزیی در ایران مشاهده می شود، به هموطنان توصیه کرد که حتما از عینک های مخصوص رصد خورشید برای مشاهده این واقعه استفاده کرده و به هیچ وجه با چشم غیر مسلح این خورشید گرفتگی را رصد نکنند.

عتیقی افزود: همچنین در صورت رصد با تلسکوپ و یا دوربین دو چشمی و حتی برای عکاسی نجومی از این رویداد حتما از قبل باید تجهیزات خود را مجهز به فیلتر استاندارد از جمله فیلتر مایلار کرد؛ وی بار دیگر تاکید کرد که نگاه مستقیم به خورشید حتی برای یک مدت کوتاه، بسیار خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

امارات متحده عربی و عمان دو مقصد نزدیک به ایران برای رصد خورشیدگرفتگی حلقوی وی امارات متحده عربی را یکی از مقاصد نزدیک به ایران برای رصد این خورشید گرفتگی حلقوی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در هنگام وقوع کسوف ارتفاع خورشید از افق کم است، در تلفیق با مناظر طبیعی و ساختمانها تصاویر جذابی را از این خورشید گرفتگی می توان ثبت کرد.

کشور عمان یکی دیگر از کشورهایی است که در مسیر کسوف حلقوی قرار دارد و شانس ثبت تصاویر این کسوف برای علاقمندان بر روی اقیانوس هند در این کشور فراهم است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: البته این دو کشور تنها گزینه ها برای مشاهده خورگرفت حلقوی نیستند و کشورهای اندونزی و هند با طول زمان بیشتر برای مشاهده گرفت حلقوی گزینه های مطرحی هستند اما طبیعتا هزینه بالاتری نسبت به کشورهای جنوبی خلیج فارس برای سفر به آنجا وجود دارد.

خورشید گرفتگی حلقوی کسوف حلقوی چیست؟ در مورد حلقوی شدن کسوف این گونه می توان توضیح داد که با وجود عبور قرص کامل ماه از مقابل دیسک (صفحه ) خورشید، گاهی اوقات تمام قرص خورشید پوشیده نشده و گرفت کامل رخ نمی دهد.

دلیل این موضوع عموما آن است که ماه اگر در کمترین فاصله با زمین نباشد( مثلا در اوج زمینی و یا نزدیک به آن باشد) قطر ظاهری آن کوچکتر از قرص خورشید بوده و حلقه ای از آتش در اطراف دیسک سیاه ماه دیده خواهد شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در گرفت پنجم دی ماه امسال با وجود اینکه ماه 16 هزار کیلومتر نسبت به گرفت تیرماه 98 (که یک گرفت کامل خورشید بود) به زمین نزدیک تر است اما باز شاهد گرفت حلقوی هستیم و علت این امر در گرفت 5 دی ماه نه بر قطر ظاهری ماه بلکه بر قطر ظاهری خورشید نهفته است.

عتیقی ادامه داد: به این صورت که در گرفت 11 تیر امسال خورشید 5 میلیون کیلومتر از زمین نسبت به گرفت پنجم دی ماه دورتر بود و در نتیجه همین مسئله باعث می شود که در گرفت دی ماه امسال قطر ظاهری خورشید با توجه به اینکه 5 میلیون کیلومتر به زمین نزدیک تر است، بزرگتر باشد و قرص ماه نتواند آن را کاملا بپوشاند و گرفت حلقوی رخ خواهد داد.

طولانی ترین گرفت کامل چه زمانی رخ می دهد؟ طولانی ترین گرفت کامل زمانی رخ می دهد که ماه در حضیض زمینی (کمترین فاصله با زمین) و زمین در اوج خورشیدی (بیشترین فاصله با خورشید ) باشد که در قرن 21 این اتفاق در روز چهارشنبه 31 تیر 1388 خورشیدی رخ داد و ساکنان زمین شاهد طولانی ترین کسوف قرن 21 بودند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این رابطه اظهار داشت: بدیهی است طولانی ترین کسوف حلقوی زمانی رخ می دهد که ماه در اوج زمینی و زمین در کمترین فاصله با خورشید باشد که شش ماه بعد از طولانی ترین کسوف قرن 21 در تابستان 88، طولانی ترین گرفت حلقوی خوشید در قرن جاری رخ داد و در 15 ژانویه 2010 میلادی مصادف با روز جمعه 28 دی 88، به مدت زمان 11 دقیقه و 8 ثانیه کسوف حلقوی به درازا انجامید؛ اما این رویداد در ایران به صورت کسوف جزیی قابل مشاهده بود.

خورشیدگرفتگی های سال 99 عتیقی افزود: خورشید گرفتگی های بعدی در سال 1399 یکشنبه اول تیر و دوشنبه 24 آذر رخ می دهد که به ترتیب اولی حلقوی و دومی کلی خواهد بود.

در اکثر نقاط ایران کسوف اول تیر به صورت جزیی قابل مشاهده است و این خورشید گرفتگی جزیی به جز در شمال و شمال غرب کشور در بقیه نقاط ایران قابل مشاهده خواهد بود.

وی ادامه داد: اما خورشید گرفتگی 24 آذر 99 در آمریکای جنوبی رخ خواهد داد و در ایران قابل مشاهده نیست.


کلید واژه ها: خورشید گرفتگی - مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران - خورشید - انجمن نجوم آماتوری ایران - گرفتگی - ادامه - جنوب شرق آسیا - جهانی - ایران - خلیج فارس - زمین - ساعت - استرالیا - جنوب - صورت - آسیا - پنجم - کره زمین - در ایران - بیشترین - پنجشنبه - جنوبی - برابر - حاشیه - انجمن - آخرین - گزارش - اولین - سال 98 - قابل

آخرین اخبار سرویس:
سربازان آمریکایی در حمله ایران دچار جراحات مغزی شدند

وزیرخارجه جدید کره شمالی به طور رسمی معرفی شد 

ترامپ از چین برای کنترل ویروس کرونا تشکر کرد 

ترامپ از چین برای کنترل ویروس کرونا تشکر کرد 

نشست محرمانه مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا با سنا درباره ایران

کوروناویروس جدید چینی به اروپا رسید| قرنطینه شهرها در چین ادامه دارد

نشست محرمانه مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا با سنا درباره ایران

واکنش سفارت آمریکا در عراق به تظاهرات بغداد

انتقاد بایدن از پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد

بلغارستان 2 دیپلمات روسی را اخراج کرد 

34 نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران دچار صدمات مغزی شده اند

محاکمه سارقان ساعت های مچی پادشاه مغرب

ورزشت کاران| یا انصراف می دیم یا... یا خب باشه همون که شما گفتین!

بلغارستان 2 دیپلمات روسی را اخراج کرد 

زخمی شدن 12 فلسطینی در قدس اشغالی

ترس از ویروس کرونا به هند رسید

آمریکا: آماده مذاکره برای خروج از عراق هستیم

صدر خطاب به میلیون ها تظاهرکننده: عراق را سربلند کردید

پاکستان پروازهای چینی را لغو کرد

مسئولان دولت ترامپ درباره ایران به سنا گزارش می دهند

کوروناویروس جدید چینی به اروپا رسید| قرنطینه شهرها در چین ادامه دارد

روسیه: نامه ایران را دریافت کرده ایم

تخریب خانه های اطراف فرودگاه ابیجان در ساحل عاج

بایدن: پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد تنفر انگیز است

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران

ویروس کرونا به اروپا رسید

وخامت وضع جسمانی شیخ زکزاکی

پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد تنفرانگیز است

عناوین روزنامه های سیاسی 5 بهمن 98/ قیام عراق برای انتقام سخت +تصاویر

بایدن: پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد تنفر انگیز است

تیپ زرد ستاره پسیانی در کنار پدرش+عکس

بایدن: پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد رقت انگیز است

نشست محرمانه مقام های دولت ترامپ با اعضای سنا درباره ایران

اگر با ایران همکاری کنید تحریم می شوید

گفتگوی ظریف با وزیر خارجه استرالیا درباره یک زندانی تکذیب شد

بی بی سی از کما درآمد فقط چند ده هزار نفر بودند

رمزگشایی پیام جدید عربستان به ایران

بایدن به پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد واکنش نشان داد

مقامات ساحل عاج خانه های اطراف فرودگاه ابیجان را تخریب کردند

طفره مارک اسپر از اعلام میزان جراحات سربازان آمریکایی در عین الاسد

شهرک راهبردی الدیر در ادلب سوریه آزاد شد

بایدن به پنهانکاری ترامپ درباره تلفات عین الاسد واکنش نشان داد

دیدار رییس جمهوری عراق و نخست وزیر ایتالیا در رم

رستاخیز عراق علیه آمریکا شیطان بزرگ

روزنامه ایران ورزشی| فرهاد علیه همه

دروغ ترامپ درباره تلفات امریکا در عین الاسد لورفت + عکس

واکنش سناتور آمریکایی به نفوذ عربستان به گوشی داماد ترامپ

کشورهای عادی از مذاکره سر باز نمی زنند

حمله ویروس مرگ به جهان

غنی : مردم افغانستان برای خروج امریکایی ها آماده اند

روزنامه هدف| ما خانه به دوشیم!

رفراندوم ضد آمریکایی در یوم الله بغداد/ بهمن عراق/ سایه مرگ

تصاویر(2)/ تظاهرات میلیونی عراقی ها در مخالفت با حضور آمریکا

غنی : مردم افغانستان برای خروج امریکایی ها آماده اند

خسارات سنگین تروریست های النصره در ریف ادلب

تلاش سناتور آمریکایی برای انتشار علنی گزارش درباره مسئول قتل خاشقچی

تمدید بازه زمانی مکانیسم حل اختلافات در برجام

افشای آلودگی گسترده آب شرب مردم آمریکا

تیراندازی خونین در اشتوتگارت آلمان با 6 کشته

اوضاع بورس در سال آینده بهتر هم خواهد شد

مقابله با تحریم و سلطه دلار از طریق رمز ارزها

ویروس کرونا بازارها را آلوده کرد

بارزانی ادامه حضور ائتلاف به اصطلاح ضدداعش در عراق را خواستار شد

اذعان نشریه کنگره آمریکا: پاسخ موشکی به عین الاسد، تحقق خودباوری ایران

هشدار سخنگوی صدر درباره نقشه خطرناک آمریکا

کشورهای عادی از مذاکره سر باز نمی زنند

امارات درلیبی به دنبال چیست؟

جوبایدن پنهانکاری های ترامپ در مورد تلفات عین الاسد را چندش آور خواند

تلاش شبانه روزی راهداری آذربایجان غربی

از مقامات سازمان ملل خواسته شده از واتس اپ استفاده نکنند

دانش و تکنولوژی جایگزین منابع طبیعی در جهان

جوبایدن پنهانکاری های ترامپ در مورد تلفات عین الاسد را چندش آور خواند

جانسون توافق برگزیت را امضا کرد

دو دیپلمات روس در بلغارستان عنصر نامطلوب اعلام شدند

آمریکا خبرگزاری فارس را تحریم کرد/ توضیح شرکت زیر ساخت ایران

آماده باش تیم های اورژانس ایران برای اعزام به ترکیه

شیشه سازان ایتالیا

خانه در اروپا چه قدر گران شد؟

هزاره سوم و فاشیسم

ترامپ: رونمایی از معامله قرن، بزودی

خیزش برای خروج

پوتین و »ریاست جمهوری در سایه «

هند در آستانه افتراق ملی

آمریکا خبرگزاری فارس را تحریم کرد/ توضیح شرکت زیر ساخت ایران

بایدن همچنان پیشتاز نظرسنجی ها

بزرگ ترین دموکراسی جهان بر لبه نابودی

عراقی ها، بی بی سی را مجبور به اعتراف کردند

مرگ موتورسواری هلندی در عربستان

آماده باش ایران برای مهار ویروس کرونا در فرودگاه امام

بارزانی ادامه حضور ائتلاف به اصطلاح ضدداعش در عراق را خواستار شد

آماده باش تیم های اورژانس ایران برای اعزام به ترکیه

آمریکا دامنه بین المللی خبرگزاری فارس را تحریم کرد

ریشه های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

رونمایی از معامله قرن در روز سه شنبه

حمله ویروس مرگ به جهان

«نه» میلیـونی به حضـور آمریکـا

تسلط ارتش سوریه بر شهرکی در حومه ادلب

جانسون توافق برگزیت را امضا کرد

آمریکا دامنه بین المللی خبرگزاری فارس را تحریم کرد

تصاویر(1)/ تظاهرات میلیونی مردم عراق در مخالفت با حضور آمریکا

خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می پوشاند

خورشید برای آخرین بار در سال 98 چهره خود را می پوشاند