مطالب مرتبط:
تقویت حوزه های علمیه در دستور کار اوقاف قرار دارد
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم؛ تشکلی حوزوی با دغدغه های اصلاح طلبانه
راه اندازی قرارگاه سایبری در سمنان از سوی حوزه علمیه
بودجه حوزه های علمیه در سال 99
استقلالی مالی حوزه علمیه از دولت حفظ شود/ انتقاد از مدرک گرایی در حوزه
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 17:062019-12-09سياسي

خاستگاه نگارش تجربه نگاری دینی در حوزه های علمیه است


نقطه مرکزی خودمردم نگاری، خود شخص محقق است و نگاه به خود، در ادبیات اسلامی، در آیات قرآن کریم، سخنان امیرمؤمنان(ع) ائمه معصومان و نگاه فلاسفه نیز وجود دارد.

- نقطه مرکزی خودمردم نگاری، خود شخص محقق است و نگاه به خود، در ادبیات اسلامی، در آیات قرآن کریم، سخنان امیرمؤمنان(ع) ائمه معصومان و نگاه فلاسفه نیز وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا"، دومین نشست تجربه نگاری فرهنگی با موضوع خود مردم نگاری؛ شیوه ای در تجربه نگاری فرهنگی با حضور حجت الاسلام والملسمین خان محمدی، مدیر گروه مطالعات فرهنگی و ارتباطات دانشگاه باقرالعلوم (ع)، حجت الاسلام سید محمد ذوالفقاری، رییس پیشین دانشگاه المصطفی در کنگو و دکتر مجید مبینی، مدیر گروه تجربه نگاری فرهنگی در پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر مبینی، دبیر علمی نشست، به بیان کلیاتی از خود مردم انگاری پرداخت و گفت: یک پژوهشگر وقتی می خواهد پژوهش را انجام دهد باید از یک روش استفاده کند؛ روش ها در علوم اجتماعی به روش های کمی و کیفی تقسیم می شود؛ روش های کمی در پاردایم اثباتی و روش های کیفی در پارادایم تفسیری ریشه دارند؛ برخی روش های کیفی برجسته تر هستند مثل مردم نگاری، پدیدار شناسی، نشانه شناسی و روایت پژوهی.

دبیر علمی این نشست درباره روش مردم نگاری بیان کرد: مردم نگاری یا قوم نگاری یا اتنوگرافی در گذشته به معنای این بود که پژوهشگرانی میان قوم هایی حضور می یافتند و درباره آن قوم تحقیق می کردند؛ اما امروزه از روش مردم نگاری یا قوم نگاری حتی درباره مطالعه یک گروه خاص هم استفاده می شود.

وی گفت: یکی از روش نزدیک به مردم نگاری، خود مردم نگاری یا اُتواتنوگرافی است که لازم است این روش به جامعه علمی بیشتر معرفی شود.

مبینی گفت: کتاب خودمردم نگاری هویت دانشگاهی و کتاب پشت دریا شهری است، هر دو به قلم دکتر نعمت الله فاضلی و رساله دکتری خانم حیدری با عنوان هویت معلمی از معدود منابع فارسی در این باره است و رساله دکتری آقای ذوالفقاری نیز جزء معدود کارهایی است که درباره خودمردم نگاری نوشته شده است و ایشان با استفاده از روش خودمردم نگاری، تجارب زیسته خود در کنگو را بیان کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین خان محمدی در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلیمن خان محمدی به توضیح روش مردم نگاری پرداخت و گفت: خودمردم نگاری ذیل مردم نگاری قرار دارد و از این رو برای شناخت روش خودمردم نگاری، شناختن روش مردم نگاری ضروری است.

وی با تفکیک سه گانه مردم نگاری (قوم نگاری، اتنوگرافی)، مردم شناسی (اتنولوژی) و انسان شناسی فرهنگی (آنتروپولوژی) گفت: مردم نگاری یا اتنوگرافی، رویکرد توصیفی دارد؛ اما مردم شناسی یا اتنولوژی، یک مرحله تکامل یافته تر از آن است؛ چرا که می گویند ما می خواهیم کلیت فرهنگ انسانی را بشناسیم؛ در عین حال، امروزه آنتروپولوژی یا انسان شناسی فرهنگی، ادعایی بیش از مردم نگاری هم دارد.

حجت الاسلام والملسمن خان محمدی، رویکرد انسان شناسی فرهنگی را یک رویکرد کیفی توصیف کرد و گفت: روش های کیفی در مقابل روش های کمی است، روش های کمی یا آماری در قرن نوزدهم و بعد در قرن بیستم روش غالب بود، ولی امروزه روش های کیفی مورد استفاده بسیاری قرار می گیرد.

وی به تبیین روش ها و مراحل پژوهش کیفی پرداخت و بیان کرد: روش کیفی، هنری است و دست پژوهشگر را بازتر می کند و همچنین تکنیک های این روش متنوع تر است و نمی توان آن را به یک سری تکنیک های خاص محدود کرد.

انسان شناسی فرهنگی، رویکردی دینی دارد وی با بیان این که مردم شناسی و انسان شناسی فرهنگی خاستگاه کلیسایی دارد، گفت: روش انسان شناسی را کشیش ها تولید کردند؛ یعنی نویسندگان اصلی در این عرصه کشیش ها و مذهبی ها بودند.

حجت الاسلام والمسلمین خان محمدی بیان کرد: در ابتدا انسان شناسی فرهنگی، رویکردی دینی داشت؛ یعنی کشیش هایی که به تبلیغ می رفتند برای بقیه کشیش ها گزارش می آوردند تا اینکه بقیه کشیش ها که می خواهند بروند، اطلاعاتی درباره آنها داشته باشند و کلیسا از این اطلاعات استفاده می کرد و اگر ما این رویکرد انسان شناسی را در حوزه علمیه ترویج کنیم و آموزش بدهیم هیچ قشری همانند طلاب نمی توانند در این زمینه موفق باشند.

پژوهش در موضوعات مذهبی متناسب با روش کیفی است این استاد دانشگاه ابرازکرد: بعدها دولت های استثماری این اطلاعات را از کلیسا گرفتند؛ زیرا که اگر کشورهای استعمارگری بداند که در آن مناطق چه خبر است و ارزش های مردمان چیست، به راحتی می تواند به استثمار و چپاول گری در آن کشورها بپردازد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برای بررسی موضوعات مذهبی بهترین روش، همان روش های کیفی و انسان شناختی است، گفت: موضوعات مذهبی متناسب با روش کیفی است و با روش های کمی نمی توان رفتارهای مذهبی را فهمید و کشف کرد، یعنی شما اگر با فرد مصاحبه عمیق انجام ندهید؛ نمی توانید موضوع را درک کنید و به رویکرد پدیدار شناسانه و نشانه شناسانه نیاز است مثلا کشورهایی مثل مصر ایران و هندوستان دارای فرهنگ لایه لایه عمیق هستند؛ این جا حرف ها چند لایه است خیلی به لحاظ عمق فرهنگی عمیق هستند؛ بنابراین اینجا شما استعاره و کنایه و رمز زیاد دارید.

متناسب ترین روش برای مطالعه در این نوع کشورها رویکرد انسان شناختی و مردم شناختی است اصلا روش های پیماشی جواب نمی دهد.

رویکرد انسان شناختی یا تجربه نگاری؛ علم، فن و هنر است حجت الاسلام والمسلمین خان محمدی بیان کرد: آثاری که از طریق مردم شناسی یا انسان شناسی تولید می شود دارای لذت متن هستند و بعد هنری دارند؛ در مقابل کارهای پیمایشی، یک مقاله جامعه شناختی که شما مطالعه کنید، اصلا دلتان نمی خواهد آن را مطالعه کنید چون همه اش فرمول و آمار همه اینهاست.

وی با بیان اینکه رویکرد انسان شناختی یا تجربه نگاری؛ علم، فن و هنر است، گفت: انشان شناختی علم است؛ یعنی شما باید انسان شناسی را در کلاس و برخی از تکنیک ها فنون و علم آن را یاد بگیرد.

رویکرد انسان شناختی، فن هم هست؛ به این معنا کسی که کار انسان شناسی انجام ندهد، خودش نمی تواند یاد بگیرد.

اصلا یاد گرفتن این روش باید در میدان باشد؛ مثل یاد گرفتن کامپیوتر است؛ شما هر چه بگویید کامپیوتر چیست؛ مادامی که پشت کامپیوتر ننشینید، یاد نمی گیرید.

مدیر گروه مطالعات فرهنگی و ارتباطات دانشگاه باقرالعلوم(ع) عنوان کرد: انسان شناسی به نگارنده اجازه می دهد که خودش را هم نشان بدهد و او در این کار باید نوآوری داشته باشد هنر خودش را بروز بدهد، در این ز مینه نگارنده می تواند هنرنمایی کند.

تکنیک های جمع آوری اطلاعات این استاد دانشگاه به چهار تکنیک جمع آوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: جمع آوری اسناد، مشاهده، مشاهده مشارکتی و مصاحبه عمیق از تکنیک های جمع آوری اطلاعات است که پژوهشگر آنها را برای هر کار پژوهشی لازم دارد.

وی مرحله دیگر تجربه نگاری با رویکرد انسان شناسی را توصیف پدیده های اطراف خویش دانست و بیان کرد: توصیف، یعنی محقق رفته اسناد را دیده و خودش در آن مشاهده و مشارکت کرده و ممکن است او است آن پدیده را به گونه ای توصیف کند که انگار فیلمبرداری کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین خان محمدی بیان کرد: نقطه تلاقی انسان شناسی فرهنگی با اتنوگرافی (مردم نگاری)، در همین توصیف گرایی پدیده های موضوع است، به گونه ای که 20 مصاحبه از افراد مختلف به یک مصاحبه 30 صفحه ای توصیفی تبدیل می شود.

استاد حوزه ودانشگاه با بیان اینکه مرحله دیگر انسان شناسی فرهنگی، معناکاوی پدیده است، گفت: معناکاوی پدیده به معنای توصیف عمیق از منظر کنشگران و نیز از دیدگاه محقق است.

حجت الاسلام و المسلمین خان محمدی ابراز کرد: معناکاوی از منظر کنشگران از طریق مصاحبه با افراد کسب می شود؛ اینکه معنای این پدیده چیست و سپس در گام بعدی، خود کنشگر پاسخ می دهد و معناکاوی از منظر محققان مسائلی است که خود، کنشگران به زبان نمی آورند یا نمی خواهند بگویند یا نمی دانند و محقق، به پدیده نگاه کرده و برخی از معانی را به آن الصاق می کند.

حجت الاسلام ذوالفقاری در ادامه این نشست، حجت الاسلام ذوالفقاری به تشریح روش خود مردم نگاری پرداخت و با بیان اینکه خود مردم نگاری در واقع به نوعی اعتراض به روش های تجربی است، گفت: زمانی روش های تجربی بر جوامع علمی سیطره داشتند و بعد از آن خلاصه، تفسیری ها آمدند در مقابل روش های پوزیتویستی جبهه گرفتند؛ از این رو خود مردم نگاری یا مردم نگاری به نوعی یک اعتراض بلند به روش های پوزیتویستی و تجربی است.

رییس پیشین دانشگاه المصطفی در کنگو، گفت: نقطه مرکزی خودمردم نگاری، خود شخص محقق است و نگاه به خود، در ادبیات اسلامی نیز وجود دارد، در آیات قرآن کریم، سخنان امیرمؤمنان(ع) ائمه معصومان و نگاه فلاسفه و علمای خودمان یک نگاه جدی به خود، به نفس، علم النفس و معرفت نفس وجود دارد.

دکتر ذوالفقاری با بیان اینکه اتواتنوگرافی برای تجارب عام و دم دستی استفاده نمی شود و برای تجارب جذاب و خاص استفاده می شود که در دسترس همگان نباشد؛ ابراز کرد: تجربه روزمره، ارزش آن چنانی ندارد؛ در سایر پژوهش ها نیز محقق زمانی سراغ شخصی می رود که شخص خاصی بوده و تجربه منحصر به فرد تری داشته باشد.

هرچه این فرد خاص تر باشد، ارزش تجربه وی بالاتر است؛ هر چند ممکن است وی را کسی نشناسد؛ اما تجربه منحصر به فردی دارد.

وی در ادامه بر رویکردهای اتواتنوگرافی مروری داشت و گفت: خود مردم نگاری دارای رویکرد توصیفی و واقع گرایانه، احساسی و عاطفی، تحلیلی و تفسیری و تخیلی و خلاقانه است که از این میان انها مورد اولی و سومی علمی است؛ اما دومی و چهارمی، رویکردی است که موجب جذاب شدن متن می شود.

رییس پیشین دانشگاه المصطفی در کنگو، بیان کرد: پژوهشگری که از روش خود مردم نگاری استفاده می کند، باید روزنگاری داشته باشد و مدت ها اطلاعات جمع آوری کند و همه تقریرات و یادداشت ها.

عکس ها، یادگاری های وی در این زمینه ارزش خواهند داشت.

حجت الاسلام ذوالفقاری ابراز کرد: با هر اتفاقی، ابعاد خود بودن هر فرد، تغییر می کند؛ در تجربه نگاری، نخستین قدم این است که وقتی کسی روایتی می کند، از جایگاه چه هویتی به این کار می پردازد؟ وی از چه موضعی تجاربش را می گوید؟ با چه هویتی سخن می گوید؟ اتواتنوگرافی متکی بر تجربه و زیست مستمر است رییس پیشین دانشگاه المصطفی در کنگو با بیان اینکه در مردم نگاری، محقق عقب ایستاده است؛ از این رو خطا در تحلیل آن بسیار زیاد است، گفت: تجربه کسانی که که دو روز، یا شش ماه یا چند سال با مردمان یک منطقه و کشور خاصی زندگی کرده و تجربیات خویش را درباره، آداب و رسوم آن مناطق نوشته اند؛ بسیار متفاوت است؛ بنابراین، بیشتر تجربه کردن می تواند نوشتن را مشکل تر اما علمی تر و دقیق تر کند.

حجت الاسلام ذوالفقاری با بیان اینکه اتواتنوگرافی متکی بر تجربه و زیست مستمر است، گفت: پژوهشگر باید بخشی از مردم ان منطقه شود و البته هویت خودمردم نگاری خود را نیز حفظ کند و در اتواتنوگرافی، هم خودش را و هم لحظاتی را می نویسد که در حال تغییر است؛ او تحولات، تغییرات و آنات خود را ثبت می کند.

/998/گ 504
کلید واژه ها: فرهنگی - اسلامی - دانشگاه - مطالعات فرهنگی - حوزه های علمیه - مردم - ادبیات - برگزار - سخنان - خبرگزاری - نشست - آیات - محقق - محمد - دکتر - پژوهشکده - ارتباطات - قرآن - ائمه - مدیر - سید محمد - المصطفی - خبرنگار - تبلیغ - گزارش - نگارش - موضوع - سرویس - کتاب - حوزه

آخرین اخبار سرویس:
دوره های آموزشی ازدواج باید کاربردی باشد/باید جوانان را باور داشته باشیم

آشنایی بانوان با قرآن مقدمه تشکیل خانواده قرآنی است

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

انتقاد استاندار قم از عدم دعوت از جوانان در جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان

همایش بزرگ مبلغین اعزامی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می شود

40 سال سینمای انقلاب روی پرده «شب سینما»

برگزاری تجمع اعتراضی مقابل سفارت آمریکا در پرتوریا

گزارش های تأیید نشده از حمله هواپیماهای ناشناس به مقر حزب الله عراق

مسابقات سراسری قرآن کریم خواهران در قم آغاز شد

فعالان اقتصادی در اردکان، مقررات زیست محیطی را رعایت کنند

درخواست ها برای ادای شهادتِ جان بولتون و پسر بایدن رد شد

تبیین جایگاه شهید نزد خدا

فعالان اقتصادی در اردکان، مقررات زیست محیطی را رعایت کنند

فضای مجازی درصدد تخریب دستاورد های انقلاب است

رییس قوه قضاییه بر تدوین راهبردی برای بررسی چالش مهاجرپذیری یزد تاکید کرد

تصویر رهبری و روحانی روی جزوه تبلیغاتی جو بایدن +عکس

آیت الله سبحانی: بانوان در حفظ قرآن کریم از آقایان پیش افتاده اند

مسابقات سراسری قرآن کریم خواهران در قم آغاز شد

وقتی شعر به موقع به دست مخاطب نمی رسد

پامپئو به نقش خود در ترور سردار سلیمانی اعتراف کرد

47 درصد؛ افزایش قیمت خانه های نقلی

برگزاری مراسم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در قم به روایت تصویر

راه اندازی قرارگاه فرهنگی دیده بان ظهور در استان قم

5615 نفر در بخش خواهران سیزدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) شرکت کردند

ترامپ باید بداند که ایران نحوه تقابل با آمریکا را می داند

زندانیان غیربومی در یزد منتقل می شوند

تصاویر/ سوگواره شعر فاطمی

یادداشت های اعتمادالسلطنه، شنبه 3 بهمن 1264: امروز وزرا مثل خر در گل فرو رفته بودند!

خاطرات آیت الله هاشمی؛ 3 بهمن 1371 تا 1375: احمدآقا اجازه خواسته که در شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت شرکت کند / جواد رفیق دوست درخواست نمود که برای نجات برادرش [مرتضی رفیق دوست] کمک کنم؛ معتقدند که در جریان دادگاه، با جوسازی بعضی از مطبوعات، به او ظلم شده

فیلم| بخش های مهم صحبت های آیت الله رییسی در یزد

اولین فرمانده ایرانی ابومهدی المهندس که بود؟+ عکس

استقلالی ها در فرودگاه مهرآباد/عکس

فرآیند آموزش در شهرداری اصفهان

رییس قوه قضاییه: راهبردی برای بررسی چالش مهاجرپذیری یزد تدوین شود

تصاویر/ اختتامیه همایش بین المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای

رییس قوه قضاییه: راهبردی برای بررسی چالش مهاجرپذیری یزد تدوین شود

پامپئو به نقش خود در ترور سردار سلیمانی اعتراف کرد

توییتر / تکذیب دیدار انتخاباتی روحانی با اصلاح طلبان از سوی معاون ارتباطات ریاست جمهوری

دشمن را با خون شهدا رسوا خواهیم کرد

یادواره شهدای بدون مرز در سبزوار برگزار شد

مهلت 2ماهه به شهرداری شهرهای پرتلفات رانندگی خوزستان

وقتی شعر به موقع به دست مخاطب نمی رسد

جهش مطلوبی دربخش درآمد شهرداری ها خواهیم داشت

چگونه نگاه مان به پیرامون تلخ نباشد

چهلمین دوره رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی در شیراز

ترامپ، هر هفته 6 روز و روزانه 6 ساعت محاکمه می شود

مهدی حاجتی آزاد شد

پرهیز از گمانه زنی غیرمستند صلاحیت ها

تصاویر/ یازدهمین مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

استیضاح ترامپ؛ درخواست ها برای شهادت جان بولتون و پسر بایدن رد شد

 بخشی از علت ردصلاحیت 90 نماینده فعلی مجلس و پیشنهاد یک راهکار+فیلم

توضیحات وکیل ترانه علیدوستی درباره اتهامات این بازیگر

برگزاری تجمع اعتراضی مقابل سفارت آمریکا در پرتوریا

برگزاری کارگاه تخصصی «صوت و لحن» در آستان عبدالعظیم(ع) + عکس

چه هدیه ای بیشتر خانم ها را خوشحال می کند؟

رقابت 5600 نفر از بانوان در مسابقات قرآن کریم دارالقرآن امام علی(ع)

چند نکته قرآنی در باب انتخاب

سخنان زیبا و دلنشین + جملات با معنی از بزرگان جهان

در نقد «بازرگان» جانب انصاف را رعایت نکردیم

صحبت های درگوشی وزیر جوان با وزیر کشور سوژه خبرنگاران شد +عکس

مادر شهیدان بیات در زنجان به فرزندانش پیوست

هشدار شورای نگهبان به مسئولان و رسانه ها نسبت به انتشار شایعات درباره رد صلاحیت ها

شاعران خرمشهری به عشق سردار دلها گرد هم آمدند

600 پروژه استان سمنان دهه فجر امسال افتتاح می شوند

تبیین نظریه انتظار در اندیشه رهبری به روایت آیت الله امامی کاشانی

مادر شهیدان بیات در زنجان به فرزندانش پیوست

یادواره شهدای بدون مرز در سبزوار برگزار شد

دشمن را با خون شهدا رسوا خواهیم کرد

مدیرعامل فولاد خوزستان :تحریم تاثیر زیادی بر روند تولید نداشته است

حاشیه پیکارهای بین المللی کشتی فرنگی  جام تختی در شیراز

نیروهای انقلابی نباید فضای مجازی را خالی کنند

برگزاری یادواره شهیدان نیازآذری در بابل

عرضه توانمندی های ایرانی در جشنواره ای به نام «خیام»

امار کشته های عین الاسد در حمله موشکی ایران فاش شد

برگزاری سومین محفل «نائب الشهید»

اقدام مهمی جهت رفع موانع توسعه گلستان انجام نشده است

حاشیه پیکارهای بین المللی کشتی فرنگی  جام تختی در شیراز

مادر شهیدان بیات در زنجان به فرزندانش پیوست

نظر کانادایی ها درباره ترور سردار سلیمانی +نمودار

احساس زیبایی خانم بازیگر حتی با جوش های روی صورتش/ عکس

برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل سفارت آمریکا در پرتوریا

دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است/مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور

توطئه رسانه ملی علیه تولید ملی/ صدا و سیما دست به تخریب می زند تا سازمان های ذی ربط را زیر سوال ببرد

همایش «الگوی وحدت مذاهب اسلامی؛ زمینه ساز تمدن نوین اسلامی» برگزار شود

ملی پوش ایرانی درگیر ویروس کرونا شد

وزیر راه: آسمان ایران از امن ترین مناطق پروازی جهان است/واعظی: حمایت از برجام یکی از علل رد صلاحیت نامزدهاست/کدخدایی: اگر قرار بود به خاطر برجام رد صلاحیت شوند، دور قبل رد می شدند

برگزاری مراسم سوگواری ایام فاطمیه در دارالقرآن امام رضا(ع)

رد صلاحیت نمایندگان ارتباطی با اعلام نکردن لیست اموال ندارد

نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم های دارویی + فیلم

دختران بیش از پسران به دنبال دوست یابی در فضای مجازی!

پرونده طلب ایران در انتظار رای دادگاه انگلیس

آغاز ساخت اردوگاه هفت تپه از بهمن ماه

شانزدهمین مرحله سیر مطالعاتی تفسیر نمونه برگزار می شود

زندانیان غیربومی یزد درصورت درخواست، به محل زندگی خود منتقل می شوند

فال حافظ امروز / 4 بهمن ماه با تفسیر دقیق

فال ابجد امروز / 4 بهمن ماه

طالع بینی شخصی امروز / 4 بهمن ماه

معنی اسم رایان و آشنایی با نام های مشابه و درصد فراوانی این اسم

دختر سردار سلیمانی در لبنان: به نام قاسم سلیمانی و ندای حق و دین پیش شما آمده ام /دشمنان نمی خواهند که جوانان ما جسور باشند

ادامه جلسه استیضاح ترامپ در مجلس سنا؛ نماینده دموکرات: برکناری ترامپ نیازمند چهار رای جمهوری خواه

خاستگاه نگارش تجربه نگاری دینی در حوزه های علمیه است

خاستگاه نگارش تجربه نگاری دینی در حوزه های علمیه است