مطالب مرتبط:
تیم ملی گلبال به فینال مسابقات قهرمانی آسیا صعود کرد آفتاب نو | اخبار ورزشی
تنها ایراد ستاره ملی پوش قلعه نویی؛ بی حاشیه ای که کارت قرمز دوست دارد
طرح ملی بسیج همگانی درختکاری در نایین آغاز شد
ثبت نام مسکن ملی در خراسان رضوی از فردا آغاز می شود
معرفی آثار راه یافته به جشنواره تئاتر ثمر/داوران بخش ملی جشنواره قصه گویی تعیین شدند
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 17:062019-12-09اقتصادي

فکری برای ارزش پول ملی بکنید


دولت در طی 5 سال تصدی، با مدیریت غلط، عنان نرخ ارز را به دست کسانی سپرد که روند کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار حتی صدای صندوق بین المللی را نیز در آورد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا"، محمدکاظم انبارلویی در یادداشتی نوشت: دیروز بودجه 1988 هزار میلیارد تومانی سال 1399 توسط رییس جمهور تسلیم مجلس شد.

بودجه عمومی دولت 563 هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت های دولتی سه برابر بودجه عمومی دولت تقویم شده است.

ویژگی های خوب و مهم بودجه سال 1399 این است.

در جداول بودجه، برنامه هر یک از وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی دقیقا تعریف و بودجه آنها برای سال آینده، برآورد و حتی افق بودجه 1400 هم دیده شده است.

این یک گام بزرگ در شفافیت، بودجه نویسی و بودجه ریزی و اصلاح ساختار بودجه است، اما همین ماشین شفافیت وقتی به دستگاه نفت می رسد، از نفس می افتد.

اعداد و ارقام مربوط به برنامه های وزارت نفت عدد صفر را نشان می دهد و هیچ تصویر روشنی از هزینه های بزرگ ترین بنگاه اقتصادی کشور نمی دهد.

(1)همچنان عظیم ترین بنگاه اقتصادی دولت یعنی شرکت ملی نفت معاف از مالیات و تقسیم سود سهام است و 5/14 درصد از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را به عنوان سهم خود می برد، بی هیچ توجیه، تفسیر و تغییری! قیمت نفت بالای 100 دلار باشد، سهم شرکت ملی نفت همین است! صادرات نفت بالای دو میلیون بشکه باشد، سهم شرکت ملی نفت همین است! قیمت نفت زیر 50 دلار و صادرات زیر یک میلیون بشکه باشد، سهم شرکت ملی نفت همچنان 5/14 درصد است.

رییس جمهور نتوانست طی 6 سال گذشته پرده از این معما بردارد که بالاخره هزینه های این بنگاه بزرگ اقتصادی چقدر است که در این نوسان ها این سهم و سهام به بهانه تأمین هزینه های شرکت ملی نفت هیچ تغییری نمی کند! امسال نیز گامی برای شفاف سازی و اصلاح ساختار بودجه و بودجه بندی و بودجه ریزی براساس عملکرد حوزه نفت برداشته نشد و تلاش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این وادی به نتیجه نرسید.

درخصوص اعداد و ارقام و ویژگی های بودجه سال 99 حرف و حدیث زیاد است که در اولین فرصت با سنجه تفریغ بودجه سال 97 که به زودی تسلیم مجلس می شود، سخن خواهیم گفت، اما به بهانه تسلیم بودجه 1399 یک بحث مهم و کلیدی که بی ارتباط با بودجه هم نیست، مطرح می نمایم و آن بحث ارزش پول ملی است که در این سال ها به پایین ترین حد خود رسیده است و اراده ای از سوی رییس جمهور و مسئولان پولی و مالی کشور برای حفظ ارزش آن دیده نمی شود.

ذیل اسکناس های رایج در هر کشوری ممهور به امضای رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی است! پول، پول است و چک وسیله انتقال پول.

چاپ مسکوک پول و اسکناس و امحاء و اندراس آن در هر کشوری یک حساب و کتابی دارد.

در قانون پولی و بانکی هیئت نظارت بر اندوخته و چاپ اسکناس متکفل این امر مهم است.

​​​​​​​اعضای این هیئت براساس قانون پولی و بانکی عبارتند از:1- رییس کل بانک مرکزی ایران یا معاون او2- دو نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس3- دادستان کل کشور یا معاون او4- خزانه دار کل کشور5- رییس دیوان محاسبات6- رییس هیئت نظارت بانک مرکزی ایراناین جماعت وظایف مهم و کلیدی به عهده دارند که اگر خوب به آن عمل کنند، ارزش پول ملی حفظ می شود.

چند سالی است اسکناس های 50 هزار تومانی در جریان است.

این اسکناس ها ابتدای انتشار به آن چک پول می گفتند که مقررات خاص داشت.

بعد گفتند تراول چک، آن هم مقررات خاص داشت، اما الان همه آن مقررات برداشته شده است و خاصیت پول ملی رایج کشور را دارد و مثل همه اسکناس های رایج کشور، اسکناس یک هزار تومانی، دو هزار تومانی و اسکناس های 10 هزارتومانی و 5 هزار تومانی، همگی با دو امضای رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و داریی است، اما اسکناس 50 هزار تومانی که به وفور در بازار رایج است، فقط با یک امضای رییس کل بانک مرکزی است.

مفهوم این رویکرد چیست؟1- چه مبلغ از این اسکناس های 50 هزار تومانی در چه تیراژی چاپ شده است؟2- چه مقدار به جریان افتاده است؟3- آیا مجوزهای قانونی از سوی مرجع صالحه برای چاپ و انتشار آن اخذ شده است؟ اگر صادر شده، چند میلیارد و با چه پشتوانه ای و چرا با یک امضا است؟4- اعضای هیئت نظارت بر چاپ و اندوخته اسکناس در این باره چه می گویند؟5- چاپ پول بدون پشتوانه چه بلایی بر سر اقتصاد کشور می آورد؟6- چه کسی پاسخگوی کاهش ارزش پول ملی به یک سوم واقعی آن در دوران دولت تدبیر و امید است؟7- چه مقدار از افزایش نقدینگی که چون اختاپوسی بر جان اقتصاد کشور افتاده است، مربوط به چاپ اسکناس های یک امضایی است؟! پاسخ دقیق، علمی و فنی به این سؤالات از سوی کارشناسان و اقتصاددانان در خدمت دولت می تواند به این سؤال کلیدی پاسخ دهد که بر سر پول ملی چه آمده است؟ تصمیمات نادرست منتهی به تضییع بیت المال و نابلدی در کار، در حوزه پولی و مالی چه زیان هایی را متوجه مردم کرده است؟ این حوزه و مجموعه تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در اختیار شخص رییس جمهور و رییس دولت و اختیارات مطلقه ای که در این زمینه دارد، مربوط می شود.

او قطعا باید پاسخگوی این معضل که نوعی دست درازی به جیب مردم است، باشد.

دولت در طی 5 سال تصدی، با نادیده گرفتن نرخ ارز محاسباتی در بودجه که برای آن مقابل ریال منتهی به بودجه سال 97 فقط 3500 تومان بوده، اما با مدیریت غلط شناور کردن آن از این سقف محاسباتی که بودجه کل کشور با آن بسته شده، برخلاف بندهای ماده یک قانون پولی و بانکی عنان نرخ ارز را به دست کسانی سپرد که روند کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار حتی صدای صندوق بین المللی را نیز در آورد.

صندوق هشدار داد که بیایید ریال و طلایی که نزد ما دارید تعدیل کنید.

دولت تاکنون چندین مصوبه در این زمینه داشته از جمله مصوبه زیر: هیئت وزیران در جلسه 9/4/1395 به پیشنهاد شماره 49816/54 مورخ 26/3/1395 وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یک صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است از محل منابع داخلی خود نسبت به تأمین و پرداخت مبلغ 9 هزار و هشتصد و هشتاد و دو میلیارد و ششصد و سیزده میلیون و چهارصد و بیست و شش هزار و دویست و هفتاد و سه (273/426/613/882/9) ریال بابت تسویه بدهی ناشی از تعهدات جمهوری اسلامی ایران به صندوق بین المللی پول به منظور تعدیل ارزش ریالی اقدام کند.

2- وزارت امور اقتصادی و دارایی بابت تسویه این بدهی، تضمین کتبی لازم را در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار می دهد.

(2)برخی مدعی بودند اگر آقای رییسی رییس جمهور می شد، دلار می شد 40 هزار تومان، حالا آنها می دانند سرمایه ایران به صورت ریال یا ارز یا طلا در صندوق بین المللی پول چند میلیارد ریال یا چند میلیون دلار است که دولت برای تعدیل و جبران کاهش ارزی آن بیش از 9 هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی جواز داده که در وجه این صندوق پرداخت شود؟ فقط مصوبه فوق نبوده و دولت فقط در سال های 95 و 96 چندین بار مرتکب این تعدیل و پرداخت وجه مابه التفاوت کاهش ارزش پول ملی به صندوق بین المللی پول شده که آدرس آنها به شرح زیر است: 1- مصوبه 124479 مورخ 8/10/95 به مبلغ 591/833/175/962 ریال2- مصوبه 34866 مورخ 27/3/96 به مبلغ 032/651/993/010/4 ریال3- مصوبه 141742 مورخ 9/11/96 به مبلغ 826/821/894/794 ریال آقایان بیایند توضیح دهند که مجموع این چند مصوبه طی دو سال می شود 648/15 میلیارد ریال.

آیا کسی در دولت و مجلس و مجمع عقلا هست به مردم توضیح دهد این 1564 میلیارد تومان بابت کاهش ارزش چند میلیارد تومان سهمیه ما در این صندوق به اسم تعدیل پرداخت شده است؟ و بانک مرکزی این مقدار پول را از کجا آورده است؟ از ذخایر ارزی و ریالی خود داده یا پول چاپ کرده است؟ کدام یک؟ پی نوشت ها:(1) جدول شماره 7 بودجه دستگاه های سیاست گذار در سال های 1399 و 1400، صفحه 108 و 109 لایحه بودجه 99 ماده واحده و جدول کلان منابع و مصارف بودجه
کلید واژه ها: بودجه - میلیارد تومان - دولت - بودجه شرکت های دولتی - دستگاه های دولتی - برابر - میلیارد - برنامه - شفافیت - دستگاه - ارزش پول ملی - دولتی - وزارت - عمومی - رییس جمهور - بین المللی - وزارتخانه - انبارلویی - وزارت نفت - خبرگزاری - نرخ ارز - پول ملی - ساختار - مدیریت - تقویم - صندوق - تصویر - اصلاح - گزارش - ماشین

آخرین اخبار سرویس:
ایران 6 ماهواره آماده پرتاب دارد/توسعه مراکز فضایی و زیرساخت های زمینی در مناطق مختلف کشور

انتقاد استاندار یزد از کم توجهی اداره های دولتی در جذب وام تبصره 18

مقایسه فروش خودروهای برقی در 4 کشور

وضعیت تامین مرغ برای نوروز 99

رشد تاریخی سهام مخابرات با تکیه بر سود مستمر و پایدار فارغ از تاثیر تحریم ها

افزایش ورود سرمایه گذاران به بازار سهام

تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران 1398/11/07

ادامه رکوردشکنی ها در بورس تهران

وعده بسته حمایت از صادرات روی کاغذ ماند

وزارت صمت: 50 هزار تن به ظرفیت تولید نخ های سیستم پنبه ای اضافه می شود

نصب 3500 کنتور فهام برای مشترکین دیماندی در مازندران

واریز عیدی کارکنان دولت تا آخر بهمن ماه

طرح کاهش قیمت مواد اولیه صنعت خودرو هفته آینده نهایی می شود

استخدام کارشناس فروش در گروه صنعتی آترین در تهران

کشاورزان استان بوشهر مراقب کاهش دمای هوا باشند

مدیرعامل منطقه ویژه: صادرات منطقه سلفچگان 96 درصد رشد داشته است

بهترین تبلت های سال 2020 در بازار +عکس

چرا باید سواد حرکتی داشته باشیم؟

تولید سالانه 500 تن گوشت بوقلمون در خراسان جنوبی

پرداخت تسهیلات به خودروسازان نهایی شد

دسیسه مرد لاکچری برای زنان ساده لوح

انجام نخستین روز ازطرح واکسیناسیون فلج اطفال در کیش

قیمت گوشت بوقلمون بسته بندی و قطعه بندی

پیاز کیلویی چند؟

بخاری برقی در بازارچند؟

جدیدترین لوستر در بازار چند بخریم؟

تخصیص اعتبارات فاروج، بالاتر از میانگین استانی

لزوم تکمیل سامانه های مبارزه با قاچاق تا پایان سال/دستگاههای ناموفق باید به دولت پاسخگو باشند + فیلم

پاسخ رسمی به انفعال سکانداری بورس

خروش نقدینگی در بازار سهام

افتتاح ساختمان اداری گمرک سمنان در دهه فجر

استخدام بازاریاب فعال با پورسانتی عالی در یک شرکت معتبر /گیلان

فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد

فال روزانه دوشنبه 7 بهمن 1398

استخدام 2 ردیف شغلی در کنسرسیوم دیالیز ایران/البرز

قیمت روز گوشی موبایل هوآوی در 6 بهمن

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/11/06 +جدول

واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی سال 1400 تحویل متقاضیان می شود

وحید عبدی بازار داغ لبو، دلچسب زمستانی روزهای سرد تبریز

معرفی آوت بک 2020 / کراس اوور ژاپنی با برچسب قیمت رقابتی! (+تصاویر)

آمریکایی ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند/ تولید اعضای مصنوعی در کارخانه وطنی

واردات قانونی یک میلیون و 600 تلفن همراه

چپاول اموال عمومی به نفع گروه های خاص

انفجار یک مرکز غیرمجاز تبدیل گاز مایع در اسلامشهر

استخدام کارشناس حسابداری در یک استارتاپ معتبر رسانه ای/تهران

99 قطعه خودرو داخلی سازی شد

استخدام تولیدکار نایلون و کارگر ساده در تهران

معافیت دفاتر خدمات مسافرتی فعال در حوزه ورود گردشگران خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

نخستین مزرعه نمونه نژادهای ممتاز گوساله در کشور راه اندازی می شود

مشخص شدن زمان ثبت نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن

استخدام نیروی تکنسین تاسیسات در شرکت صنایع لفاف زرین

نحوه پیگیری واریز عوارض خروج از کشور

مدیرعامل ایران خودرو:پیش فروش محصولات مطابق با برنامه تولید انجام می شود

یک مرکز غیرمجاز تبدیل گاز مایع در اسلامشهر منفجر شد + عکس

استخدام صندوق دار و ادمین اینستاگرام در فارس

مجری طرح پنبه : افزایش 40 درصدی تولید پنبه

استخدام کارگر انبار و بازرس کنترل کیفیت در البرز

راهنمای جامع خرید انواع تخت خواب/ سرویس خواب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی و سرپرست حسابداری /تهران

اجرای پروژه فاضلاب کاشمر نیازمند 5 هزار میلیارد ریال اعتبار است

آخرین مسافران هتل ها هم رفتند!/ کاریکاتور

نرخ سکه و طلا در 6 بهمن/ سکه به قیمت 4 میلیون و 935 هزار تومان رسید

خطاهای استراتژیک ایران در بازار بین المللی گاز

مقایسه خودرو بایک X25 و جک S5 اتوماتیک

صدور مجوز اولیه تاسیس 6 مجموعه جدید گردشگری در استان اصفهان

در برخی از کشورها با افزایش قیمت سوخت، ترافیک را کنترل می کنند

رونمایی از 2 رقم انگور مقاوم در قزوین

اولین فرماندار زن ایران +عکس

ساماندهی 15 انبار ضایعات در سمنان

در دفاع از حقوق کارگران شهرداری کوتاه نمی آیم

فروش توالت با روکش طلای ستاره هالیوود در حراجی آتلانتیک +عکس

اخبار پربازدید اقتصادی یکشنبه 6 بهمن

تخته گاز قیمت خودروها در بازار راکد/2008 به 400 میلیون رسید

وزیر کار: عیدی بازنشستگان بهمن ماه پرداخت می شود

تخته گاز قیمت خودرو ها در بازار راکد/2008 به 400 میلیون رسید

هشدار انجمن قطعه سازان به انحصارگرایی در خودروسازها

تخته گاز قیمت خودروها در بازار راکد/2008 به 400 میلیون رسید

عیدی یک میلیون و200هزار تومانی کارکنان دولت آخر بهمن واریز می شود

اجرای پروژه فاضلاب کاشمر نیازمند 5 هزار میلیارد ریال اعتبار است

سود بیشتر نصیب کدام سهام داران شد؟

پلتفرم بانک مشاغل ایرانی، راهی برای اتصال کارجو و کارفرما

عیدی سال 99 کارمندان مشخص شد + مبلغ عیدی

42 درصد ثبت نام کنندگان مسکن ملی حذف شدند

چین تجارت حیات وحش در کل این کشور را ممنوع کرد

آیفون امسال با رنگ آبی اناری وارد بازار می شود

قیمت محصولات ایران خودرو در 6 بهمن

قیمت سکه روی مرز 5 میلیون تومان ایستاد

خواننده معروف پس از 45 کیلو کاهش وزن! +عکس

استخدام مهندس مکانیک و کارشناس فروش در تهران

طرح تبدیل محصولات ایران خودرو | بهمن ماه 98

ترخیص شدن بیش از 900 بیمار بدون دریافت هزینه درمان!

مدیرعامل ایران خودرو: پیش فروش محصولات مطابق با برنامه تولید انجام می شود

فیلم/ گاف سایت دولت در اعلام مبلغ عیدی 98

کدام بخش ها از پرداخت مالیات معافند؟

استخدام 7 ردیف شغلی در شرکت تولیدی بهار نارنج بستنی شیراز

میزان عیدی کارکنان دولت: یک میلیون و 200 هزار تومان

فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی به تخلفات و مفاسد پایان می دهد

استخدام کارشناس فاینانس در شرکت هلدینگ معتبر در تهران و اصفهان

پاییز امسال 81 هزار تن گوشت قرمز تولید شد

سقفی برای طلاق یا سقفی بر درآمدهای میلیاردی

فکری برای ارزش پول ملی بکنید

فکری برای ارزش پول ملی بکنید