مطالب مرتبط:
مشکلات حقوقی زیادی در شهرداری داریم/ قرار نیست در مورد آنها صحبت کنیم
پسابنزین در بازار و مشکلات مردم/ افزایش 10 تا 25 درصدی قیمت ها
طرفداران از تمامی مشکلات باخبر نیستند
تاکید جهانگیری بر سیاسی نشدن مشکلات واحدهای تولیدی
پژوهش های کاربردی گره های مشکلات فارس را باز کند
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:352019-12-09پزشكي

مشکلات دارویی جانبازان شیمیایی


استفاده غیرانسانی از سلاح های شیمیایی در جنگ تحمیلی، ده ها هزار نفر از هموطنانمان را به درصد های مختلفی از جانبازی مبتلا کرد.

گاز خردل، - تابون و گاز اعصاب ازجمله سلاح های شیمیایی بودند که عراق در جنگ تحمیلی علیه کشورمان به کار برد و رزمندگان و ساکنان شهرهایی که در معرض این گازها قرار گرفتند بعد از گذشت 3دهه از پایان جنگ تحمیلی همچنان با عوارض آن دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ، گاز خردل، یکی از سلاح هایی بود که بیشترین شیوع را در بمباران ها داشت و تأثیرات زیادی را برروی ریه، چشم و پوست رزمندگان گذاشت.

عوارض سلاح های شیمیایی حالا سال هاست همنشین جانبازان شیمیایی و خانواده های شان شده است؛ خانواده هایی که بعضا امکانات کمی در اختیار دارند و در شرایطی سخت، روزگار می گذرانند.

جانبازان شیمیایی که جاودانه های حماسه دفاع مقدس هستند، حالا اکثرا در دهه های 6 و 7زندگی شان به سرمی برند و بیشتر از گذشته به توجه و دریافت خدمات درمانی نیاز دارند، اما آنچه در زندگی روزمره شان مشاهده می شود نه تنها تکریم رشادت، استقامت و پایمردی شان در راه کشورمان نیست، بلکه کم محلی هایی که از سوی نهادهای مسئول به این جانبازان می شود، می گویند حتی بیشتر از عوارض سلاح های شیمیایی آنها را آزار می دهد.

جانبازانی که حالا و با افزایش سن با وخیم تر شدن عوارض شیمیایی روبه رو هستند و داروهای مورد نیازشان به جان آنها پیوند خورده و باید بدون تأخیر در اختیارشان قرار بگیرد؛ اما آنچه در متن زندگی این جانبازان جریان دارد برخلاف آن چیزی است که باید باشد.

کمبود داروهای حیاتی و بی توجهی مسئولان به این افراد از گلایه هایی است که ورد زبان جانبازان شیمیایی است و ظاهرا صدای دادخواهی شان به هیچ کجا نمی رسد.

چشم هایش حمید، جانباز 70درصد شیمیایی است، عوارض سلاح های شیمیایی سال هاست با زندگی روزمره وی عجین شده و نه تنها بهبود پیدا نکرده که روزبه روز نیز بدتر از قبل شده است.

قرار گرفتن در معرض بمب های شیمیایی باعث شده تا 2چشم، ریه و پوست حمید، عوارض جبران ناپذیری را متحمل شوند.

مواد شیمیایی قرنیه چشم هایش را از بین برده و پزشکان دست به دامان پیوند قرنیه شده اند، اما خودش می گوید کمبود و کیفیت پایین داروها باعث شده تا مشکلات زیادی در زندگی داشته باشد.

حمید به همشهری می گوید: تا الان 3 بار پیوند قرنیه را انجام داده ام و قطره اشک مصنوعی مهم ترین دارویی است که در طول روز باید آن را استفاده کنم، اما 2 سال است فقط قطره اشک مصنوعی ایرانی را توانسته ام تهیه کنم.

درحالی که بهترین قطره برای ما قطره ارتلاک ادونس تولید کشور آلمان است که کمتر ما را اذیت می کند و برای افرادی مثل من که پیوند قرنیه دارند بهترین گزینه است.

وی می گوید: از 2 سال قبل تا الان قطر ه آلمانی وارد کشورمان نشده و به اجبار اشک چشم مصنوعی ایرانی استفاده می کنم، اما آنها به آن حساسیت نشان داده و این دارو به جای اینکه باعث نرم شدن چشمم شوند، بیشتر باعث خارش آنها شده اند و احساس می کنم در چشم هایم سوزن می زنند.

حمید ادامه داد: مشکل حادتری که ما داریم درخصوص داروهای پیوند است، داروهای سلسپت و ساندیمون برای افرادی که عمل پیوند انجام می دهند، بسیار ضروری است، اما متأسفانه برای تهیه این داروها مشکلات زیادی داریم و نمی توانیم آنها را تهیه کنیم؛ به همین علت ترس از این داریم پیوندی که انجام داده ایم با مشکل مواجه شود.

از مشکلات مان بی خبرند؟ احمد سال 66 در عملیات بیت المقدس 4 و در 17سالگی جانباز شده و الان در 48سالگی با 70درصد جانبازی با عوارض شیمیایی که روزبه روز بیشتر می شود دست وپنجه نرم می کند.

هر 2چشم احمد پیوندی است، با وجود این یکی از چشمانش بینایی اش را از دست داده و دومی هم بعد از پیوند خونریزی کرده و فعلا بینایی ندارد.

وی با ابراز تأسف از اینکه بنیاد جانبازان از مشکلات جانبازانی مثل وی خبر ندارد، می گوید: بنیاد هیچ احوالی از ما نمی پرسد؛ مگر اینکه خودمان به دلیل مشکلاتی که داریم به بنیاد برویم.

بنیاد باید داروهای ما را که جزو داروهای خاص است به دست ما برساند؛ همانطور که از سال های بعد از مجروحیت مان این کار انجام می شد، اما حالا سال هاست که هیچ فردی از بنیاد جانبازان احوالمان را نپرسیده و گویی برایشان مهم نیست که ما می توانیم داروهایمان را که برایمان حیاتی است، تهیه کنیم یا نه؟احمد از سال 66 تا کنون 13بار پیوند چشم انجام داده و 2 ماه قبل نیز آخرین پیوند چشم را داشته، اما با وجود این، داروهایی را که باید بعد از پیوند در اختیار داشته باشد، نمی تواند تهیه کند.

وی می گوید: بعد از پیوند چشمم باید روزی 4عدد قرص سلسپت بخورم تا پیوند پس نزند.

اگر این قرص در داروخانه ها موجود باشد با بیمه تامین اجتماعی باید 120هزار تومان برای 120عدد آن هزینه کنم.

اگر نه در بازار آزاد باید 420هزار تومان آن را بخرم.

این دارو هم همیشه در داروخانه ها موجود نیست و بیشتر اوقات ناچاریم آن را در بازار آزاد تهیه کنیم.

با وجود این مابه التفاوت هزینه های دارویی را که پرداخت می کنیم، بنیاد شهید به ما پرداخت نمی کند.

نایاب بودن قطره چشم، مشکل دیگری بود که احمد به آن اشاره کرد و گفت: بعد از پیوند قرنیه، چشم هایم دچار خشکی زیاد شده و باید حتما از اشک چشم استفاده کنم.

حالا به دلیل نایاب بودن قطره چشم های آلمانی ناچاریم از قطره سینالون ایرانی هر یک ربع یک بار استفاده کنیم، اما این قطره را هم که البته کارایی قطره آلمانی را ندارد، با مشقت می توانیم از داروخانه ها تهیه کنیم.

وی ادامه داد: ریه هایم هم نیز در اثر بمباران شیمیایی آسیب دیده اند.

اسپری های اسپیروا (Spiriva) و سرتاید تولید کشور فرانسه بهترین اسپری هایی بودند که مصرف می کردم و برای افرادی مثل من حیاتی است، اما این داروها هم دیگر وارد نمی شود و ناچاریم از داروهای هندی که عوارض زیادی دارد، استفاده کنیم.

یکی از مهم ترین عارضه های این داروها پوسیدگی شدید دندان ها و شکستن آنهاست؛ ضمن اینکه این اسپری ها روی دستگاه گوارش و معده ام هم اثرات نامطلوبی داشته و حالا ناچارم دنبال درمان دستگاه گوارشم هم بروم.

با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشته ایم آقا غلام 65 ساله است و در سال های 62 و 65 شیمیایی شده و 70درصد جانبازی ریه دارد.

تحریم ها باعث شده تا داروهای مورد نیاز آقاغلام همچون دیگر جانبازان شیمیایی به دستشان نرسد.

آقا غلام می گوید: مدت زیادی است که دیگر کسی از طرف بنیاد جانبازان به ما سر نزده و احوالی از ما نپرسیده، قبل تر ها به بهانه تحویل داروهایمان هم که بود نماینده ای از بنیاد جانبازان به منزلمان می آمد و حال و احوالی می کرد و دلمان خوش بود که فراموشمان نکرده اند؛ حالا همین دلخوشی هم از ما گرفته شده است.

وی می گوید: مدت زیادی است که داروهایم را از بازار آزاد تهیه می کنم؛ داروهایی که برای ریه هایم استفاده می کنم همه مایع هستند و باید همراه با کپسول اکسیژن مصرف کنم.

داروی ایپراتروپیوم سالبوتامول نبولایزر دائولین و پی.

ام.

اوتور و یک داروی یخچالی دیگر هم هست که برای اینکه زنده بمانم باید آنها را استفاده کنم، اما به زحمت می توانم این داروها را در بازار آزاد تهیه کنم.

آقاغلام ادامه می دهد: چشم هایم در اثر بمباران شیمیایی آسیب دیده و پزشکان توصیه کرده اند که عمل پیوند انجام دهم، اما همرزمانم که پیوند چشم داشته اند به من توصیه می کنند که این کار را انجام ندهم؛ چرا که داروهای بعد از پیوند کمیاب است و مشکلاتم بعد از عمل پیوند چندبرابر می شود.

آقاغلام با بیان اینکه جانبازان شیمیایی با سیلی صورتشان را سرخ نگه می دارند، می گوید: ما دندان به جگر گذاشته ایم و حرفی نمی زنیم چون دوست نداریم آبروی بنیاد جانبازان در انظار مردم ریخته شود، اما واقعیت آنچه در زندگی ما وجود دارد با آنچه مردم تصور می کنند که مثلا بنیاد خیلی به جانبازان رسیدگی می کند تفاوت دارد.

درست است که زبانی به ما احترام زیادی گذاشته می شود، اما در عمل بیشتر بی توجهی بنیاد را شاهد هستیم تا توجه به جانبازان را.

ما فراموش شده ایم آقامراد متولد سال 1338است و از ناحیه ریه، چشم، پرده های گوش و پوست دچار 70درصد جانبازی شده است.

آقامراد هم همانند دیگر همرزمانش داروهایش را شاید بتواند در بازار آزاد با هزینه زیاد تهیه کند.

اسپری های اسپیروا، سرتاید، فکتیو و فورادیل از داروهای فرانسوی هستند که آقامراد ناچار است آنها را از بازار آزاد تهیه کند و امیدی هم به گرفتن هزینه آنها از بیمه دی که عنوان بیمه تکمیلی را برایشان یدک می کشد، ندارد.

وی با ابراز تأسف از اینکه مسئولان بنیاد، جانبازان را فراموش کرده اند، می گوید: آخرین بار عید 2 سال قبل به نمایندگی از بنیاد شهید به خانه مان آمدند و بعد از آن دیگر چشم مان به در خشک شد و هیچ کس حتی برای آوردن داروهایمان نیز نیامد.

الان بهانه ای که برای داروهایمان می آورند این است که آنها وارد نمی شود، اشکالی ندارد حداقل می توانند سالی یک بار بیایند ببینند ما زنده ایم یا نه؟توضیحات معاون درمان بنیاد شهید درباره تأمین داروی جانبازان شیمیاییعبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تامین داروهای جانبازان شیمیایی اظهار کرد: شرکت های وارد کننده که داروهایی مانند اسپری های خاص مورد استفاده شیمیایی ها را برای جانبازان و.

وارد کشور می کردند، به خاطر تحریم های بانکی با مشکلاتی مواجه شدند که در نتیجه ممکن است با کسری کمبود داروها مواجه شویم.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ما این مشکلات را به وزارت بهداشت و سازمان قضا و دارو منعکس می کنیم، ادامه داد: ما وارد کننده دارو نیستیم و آنها هم همیشه همکاری خوبی داشتند و سعی کرده اند که برای ایثارگران به خصوص جانبازان مشکل خاصی به وجود نیاید.

یکی از جانبازان: کسی احوالی از ما نمی پرسد؛ مگر اینکه خودمان به دلیل مشکلاتی که داریم به بنیاد برویم.

بنیاد باید داروهای ما را که جزو داروهای خاص است به دست ما برساند؛ همانطور که از سال های بعد از مجروحیت مان این کار انجام می شد، اما حالا سال هاست که هیچ فردی از بنیاد جانبازان احوال مان را نپرسیده و گویی برایشان مهم نیست که ما می توانیم داروهایمان را که برایمان حیاتی است، تهیه کنیم یا نه؟
کلید واژه ها: سلاح های شیمیایی - شیمیایی - جنگ تحمیلی - جانبازان - رزمندگان - سلاح - خانواده - روزنامه همشهری - هایی - عوارض - سلامت نیوز - دفاع مقدس - بیشترین - استفاده - امکانات - روزنامه - بمباران - همشهری - حماسه - اعصاب - گزارش - سلامت - پایان - درصد - مقدس - نیوز - شیوع - دفاع - علیه - پوست

آخرین اخبار سرویس:
مراقب رژیم های غذایی آنلاین باشید

با جوراب بخوابید+ آثار مفید

وقتی پایِ انسان از مشکلات سلامت خبر می دهد

بدهی 150 میلیاردی بهزیستی به 6 بیمارستان ویژه درمان معتادان

پیشگیری از افزایش وزن در زمستان با توصیه های طب سنتی

اخلاق پژوهش در حوزه علوم اجتماعی

دانستنی هایی درباره حمله قلبی بیوه ساز

بدهی 150 میلیاردی بهزیستی به 6 بیمارستان ویژه درمان معتادان

70 نوع ماده سرطان زا در مواد دخانی

سایه بیماری های واگیردار بر سر سیل زدگان

احتمال لختگی خون در کدام گروه های خونی دیده می شود؟

نوشیدن چای و کاهش خطر سکته!

آخرین وضعیت جسمانی استاد شجریان

رابطه تعداد فرزندان با عمر والدین

ماجرای توریست های مشکوک به کرونا در یزد چه بود؟

15 نشانه ی استرس مزمن

چه بیماری هایی با خون بندناف درمان می شود؟

محمدرضا شجریان از بیمارستان مرخص شد

80 درصد مبتلایان به کرونا بالای 80 سال هستند

درمان احتمالی برای همه ی سرطان ها

این 11 خوراکی شما را چاق می کند

تغذیه نامناسب از عوامل مهم ابتلا به سرطان و دیابت

وزیربهداشت: موردی از ابتلا به کرونا در ایران گزارش نشده

زیره برای لاغری شکم

پیوند عضلات قلب ممکن شد

شایع ترین مشکلات سلامت بانوان بشناسید

محمدرضا شجریان از بیمارستان مرخص شد

طرز تهیه بهترین و قوی ترین انواع ماسک خانگی

جدایی والدین چگونه بر زندگی کودکان تأثیر می گذارد؟

ابطال حق فنی جدید داروخانه ها

طرز تشخیص حساسیت از سرماخوردگی

راهکار های طلایی برای کاهش وزن

مسمومیت هایی که در آشپزخانه به آن دچار می شویم

ویدئو / پرنده های مهاجر، قربانی دو میکروب شده اند

چاقی خطر ابتلا به مسمومیت های بارداری را افزایش می دهد

این بیماری ها با خون بندناف درمان می شود

یک کارشناس بهداشت در گفتگو با یورونیوز: سازمان بهداشت جهانی وضعیت فوق العاده بهداشتی اعلام کند

آخرین وضعیت سلامتیِ استاد شجریان

ویدئو / پرنده های مهاجر، قربانی دو میکروب شده اند

ریسک حمله قلبی دوم مرتبط با چاقی دورشکمی در مردان بیشتر از زنان است

زیره برای لاغری شکم

روش های پاک کردن انواع لکه های چربی در آشپزخانه

طرز تهیه رولت خانگی به دو روش

چه عواملی باعث خشکی پوست می شود؟

پروتکل درمانی شناختی رفتاری CBT افزایش عزت نفس

جزییات جدید از وضعیت دختربچه گلفروش دردیده شده توسط سگ های ولگرد

تاثیر بو های مختلف بر جسم و روح

پارگی تاندون سرشانه در سن میانسالی به بعد بروز می یابد

آنچه باید در صبح از خوردن آن ها خودداری کنید

چرا سیگاری ها دهانشان بوی بد می دهد؟

محمدرضا شجریان از بیمارستان مرخص شد

محمدرضا شجریان از بیمارستان مرخص شد

تشخیص توده های سرطانی حین جراحی ممکن شد

طرح غربالگری اضطراب کودکان پنج تا 6 ساله مهریز آغاز شد

خوردن کدام گیاه آرامش بخش است؟

غربالگری نوزادان نارس در سیستان و بلوچستان

بررسی و طبقه بندی اختلالات یادگیری با تاکید بر نارساخوانی تحولی

ارزیابی تاثیر آموزش مهارتهای زندگی برای مقابله با استرس در محیط کار

راهکار های فوق العاده موثر برای کاهش وزن

محمدرضا شجریان از بیمارستان مرخص شد

دستگاهی که برای محاسبه قند خون زیر پوست را می بیند

آماده باش نوروزی اورژانس/استقرار آمبولانس ها در حاشیه جاده ها

خوراکی هایی که هرگز نباید با شکم خالی خورد

آماده باش نوروزی اورژانس/استقرار آمبولانس ها در حاشیه جاده ها

توده شش و نیم کیلویی از کلیه مرد جهرمی بیرون آورده شد

از لایه برداری شیمیایی و درمان کک و مک با لیزر بیشتر بدانید

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

شناسایی سریع میکروبهای آبی با دستگاه قابل حمل محقق ایرانی

11 خوراکی که شما را چاق می کند

تکذیب خبر شناسایی ویروس کرونا در استان هرمزگان

واکنش دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به خبر شناسایی ویروس کرونا در این استان

تاثیر تفکر و نوع شناخت بر کنترل استرس و سلامتی

میانگین واریانس آب و هوا در چند سال اخیر تغییر کرده است

ستاری: بیش از 23 داروی بیوتکنولوژی در کشور تولید می شود

شایعه حضور توریست چینی مبتلا به کرونا در یزد حقیقت دارد؟

ابتلای 25 درصد از ایرانیان به دیابت در 25 سال آینده!

شیر خانگی درست کنیم

خطرات ناشی از پرتوهای موبایل و کابل های فشار قوی بر بدن/کودکان و نوجوانان قربانیان رده اول

طراحی جالب دفتر کار/ با نشستن خداحافظی کنید!

9 ماده غذایی که باعث افزایش اضطراب می شوند

مشخص شدن علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانکاله

نمکی: چرا مردم باید جلوی بیمارستان چادر بزنند؟

بازسازی اعصاب آسیب دیده با روشی نوین

2 ماده غذایی که موجب چاقی افراد لاغر می شود

حرام اعلام شدن سیگار الکترونیکی در اندونزی

راه اندازی واحد مراقبت بهداشتی شبانه روزی در گمرگ آستارا

کدام گروه خونی زودتر لخته می شود؟

جلوگیری از فحش دادن کودکان

راه اندازی واحد مراقبت بهداشتی شبانه روزی در گمرگ آستارا

مقایسه شرطی سازی ارزشی و شرطی سازی پاولفی و بررسی رویکردها و کاربردهای آن

3 هزار سفیر سلامت در پردیس آموزش دیدند

اورژانس برای خدمت رسانی در تعطیلات نوروزی آماده است

دانشکده علوم پزشکی نیشابور در حوزه پژوهش جایگاه برتر کشوری را کسب کرد

حراج کلکسیون ماشین های بازیگر درگذشته

چگونه در مقابل ویروس کرونا ایمن بمانیم

دردهایی که بدتر از درد زایمان هستند !

قول مساعد وزارت بهداشت برای درمان معتادان متجاهر

پروپوزال سلامت روانی کارکنان شهرداری

توصیه های طلایی درباره مواد شوینده

نقش بازی های هیجانی در رشد کودکان

مشکلات دارویی جانبازان شیمیایی

مشکلات دارویی جانبازان شیمیایی