مطالب مرتبط:
مشکلات حقوقی زیادی در شهرداری داریم/ قرار نیست در مورد آنها صحبت کنیم
پسابنزین در بازار و مشکلات مردم/ افزایش 10 تا 25 درصدی قیمت ها
طرفداران از تمامی مشکلات باخبر نیستند
تاکید جهانگیری بر سیاسی نشدن مشکلات واحدهای تولیدی
پژوهش های کاربردی گره های مشکلات فارس را باز کند
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:352019-12-09پزشكي

مشکلات دارویی جانبازان شیمیایی


استفاده غیرانسانی از سلاح های شیمیایی در جنگ تحمیلی، ده ها هزار نفر از هموطنانمان را به درصد های مختلفی از جانبازی مبتلا کرد.

گاز خردل، - تابون و گاز اعصاب ازجمله سلاح های شیمیایی بودند که عراق در جنگ تحمیلی علیه کشورمان به کار برد و رزمندگان و ساکنان شهرهایی که در معرض این گازها قرار گرفتند بعد از گذشت 3دهه از پایان جنگ تحمیلی همچنان با عوارض آن دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ، گاز خردل، یکی از سلاح هایی بود که بیشترین شیوع را در بمباران ها داشت و تأثیرات زیادی را برروی ریه، چشم و پوست رزمندگان گذاشت.

عوارض سلاح های شیمیایی حالا سال هاست همنشین جانبازان شیمیایی و خانواده های شان شده است؛ خانواده هایی که بعضا امکانات کمی در اختیار دارند و در شرایطی سخت، روزگار می گذرانند.

جانبازان شیمیایی که جاودانه های حماسه دفاع مقدس هستند، حالا اکثرا در دهه های 6 و 7زندگی شان به سرمی برند و بیشتر از گذشته به توجه و دریافت خدمات درمانی نیاز دارند، اما آنچه در زندگی روزمره شان مشاهده می شود نه تنها تکریم رشادت، استقامت و پایمردی شان در راه کشورمان نیست، بلکه کم محلی هایی که از سوی نهادهای مسئول به این جانبازان می شود، می گویند حتی بیشتر از عوارض سلاح های شیمیایی آنها را آزار می دهد.

جانبازانی که حالا و با افزایش سن با وخیم تر شدن عوارض شیمیایی روبه رو هستند و داروهای مورد نیازشان به جان آنها پیوند خورده و باید بدون تأخیر در اختیارشان قرار بگیرد؛ اما آنچه در متن زندگی این جانبازان جریان دارد برخلاف آن چیزی است که باید باشد.

کمبود داروهای حیاتی و بی توجهی مسئولان به این افراد از گلایه هایی است که ورد زبان جانبازان شیمیایی است و ظاهرا صدای دادخواهی شان به هیچ کجا نمی رسد.

چشم هایش حمید، جانباز 70درصد شیمیایی است، عوارض سلاح های شیمیایی سال هاست با زندگی روزمره وی عجین شده و نه تنها بهبود پیدا نکرده که روزبه روز نیز بدتر از قبل شده است.

قرار گرفتن در معرض بمب های شیمیایی باعث شده تا 2چشم، ریه و پوست حمید، عوارض جبران ناپذیری را متحمل شوند.

مواد شیمیایی قرنیه چشم هایش را از بین برده و پزشکان دست به دامان پیوند قرنیه شده اند، اما خودش می گوید کمبود و کیفیت پایین داروها باعث شده تا مشکلات زیادی در زندگی داشته باشد.

حمید به همشهری می گوید: تا الان 3 بار پیوند قرنیه را انجام داده ام و قطره اشک مصنوعی مهم ترین دارویی است که در طول روز باید آن را استفاده کنم، اما 2 سال است فقط قطره اشک مصنوعی ایرانی را توانسته ام تهیه کنم.

درحالی که بهترین قطره برای ما قطره ارتلاک ادونس تولید کشور آلمان است که کمتر ما را اذیت می کند و برای افرادی مثل من که پیوند قرنیه دارند بهترین گزینه است.

وی می گوید: از 2 سال قبل تا الان قطر ه آلمانی وارد کشورمان نشده و به اجبار اشک چشم مصنوعی ایرانی استفاده می کنم، اما آنها به آن حساسیت نشان داده و این دارو به جای اینکه باعث نرم شدن چشمم شوند، بیشتر باعث خارش آنها شده اند و احساس می کنم در چشم هایم سوزن می زنند.

حمید ادامه داد: مشکل حادتری که ما داریم درخصوص داروهای پیوند است، داروهای سلسپت و ساندیمون برای افرادی که عمل پیوند انجام می دهند، بسیار ضروری است، اما متأسفانه برای تهیه این داروها مشکلات زیادی داریم و نمی توانیم آنها را تهیه کنیم؛ به همین علت ترس از این داریم پیوندی که انجام داده ایم با مشکل مواجه شود.

از مشکلات مان بی خبرند؟ احمد سال 66 در عملیات بیت المقدس 4 و در 17سالگی جانباز شده و الان در 48سالگی با 70درصد جانبازی با عوارض شیمیایی که روزبه روز بیشتر می شود دست وپنجه نرم می کند.

هر 2چشم احمد پیوندی است، با وجود این یکی از چشمانش بینایی اش را از دست داده و دومی هم بعد از پیوند خونریزی کرده و فعلا بینایی ندارد.

وی با ابراز تأسف از اینکه بنیاد جانبازان از مشکلات جانبازانی مثل وی خبر ندارد، می گوید: بنیاد هیچ احوالی از ما نمی پرسد؛ مگر اینکه خودمان به دلیل مشکلاتی که داریم به بنیاد برویم.

بنیاد باید داروهای ما را که جزو داروهای خاص است به دست ما برساند؛ همانطور که از سال های بعد از مجروحیت مان این کار انجام می شد، اما حالا سال هاست که هیچ فردی از بنیاد جانبازان احوالمان را نپرسیده و گویی برایشان مهم نیست که ما می توانیم داروهایمان را که برایمان حیاتی است، تهیه کنیم یا نه؟احمد از سال 66 تا کنون 13بار پیوند چشم انجام داده و 2 ماه قبل نیز آخرین پیوند چشم را داشته، اما با وجود این، داروهایی را که باید بعد از پیوند در اختیار داشته باشد، نمی تواند تهیه کند.

وی می گوید: بعد از پیوند چشمم باید روزی 4عدد قرص سلسپت بخورم تا پیوند پس نزند.

اگر این قرص در داروخانه ها موجود باشد با بیمه تامین اجتماعی باید 120هزار تومان برای 120عدد آن هزینه کنم.

اگر نه در بازار آزاد باید 420هزار تومان آن را بخرم.

این دارو هم همیشه در داروخانه ها موجود نیست و بیشتر اوقات ناچاریم آن را در بازار آزاد تهیه کنیم.

با وجود این مابه التفاوت هزینه های دارویی را که پرداخت می کنیم، بنیاد شهید به ما پرداخت نمی کند.

نایاب بودن قطره چشم، مشکل دیگری بود که احمد به آن اشاره کرد و گفت: بعد از پیوند قرنیه، چشم هایم دچار خشکی زیاد شده و باید حتما از اشک چشم استفاده کنم.

حالا به دلیل نایاب بودن قطره چشم های آلمانی ناچاریم از قطره سینالون ایرانی هر یک ربع یک بار استفاده کنیم، اما این قطره را هم که البته کارایی قطره آلمانی را ندارد، با مشقت می توانیم از داروخانه ها تهیه کنیم.

وی ادامه داد: ریه هایم هم نیز در اثر بمباران شیمیایی آسیب دیده اند.

اسپری های اسپیروا (Spiriva) و سرتاید تولید کشور فرانسه بهترین اسپری هایی بودند که مصرف می کردم و برای افرادی مثل من حیاتی است، اما این داروها هم دیگر وارد نمی شود و ناچاریم از داروهای هندی که عوارض زیادی دارد، استفاده کنیم.

یکی از مهم ترین عارضه های این داروها پوسیدگی شدید دندان ها و شکستن آنهاست؛ ضمن اینکه این اسپری ها روی دستگاه گوارش و معده ام هم اثرات نامطلوبی داشته و حالا ناچارم دنبال درمان دستگاه گوارشم هم بروم.

با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشته ایم آقا غلام 65 ساله است و در سال های 62 و 65 شیمیایی شده و 70درصد جانبازی ریه دارد.

تحریم ها باعث شده تا داروهای مورد نیاز آقاغلام همچون دیگر جانبازان شیمیایی به دستشان نرسد.

آقا غلام می گوید: مدت زیادی است که دیگر کسی از طرف بنیاد جانبازان به ما سر نزده و احوالی از ما نپرسیده، قبل تر ها به بهانه تحویل داروهایمان هم که بود نماینده ای از بنیاد جانبازان به منزلمان می آمد و حال و احوالی می کرد و دلمان خوش بود که فراموشمان نکرده اند؛ حالا همین دلخوشی هم از ما گرفته شده است.

وی می گوید: مدت زیادی است که داروهایم را از بازار آزاد تهیه می کنم؛ داروهایی که برای ریه هایم استفاده می کنم همه مایع هستند و باید همراه با کپسول اکسیژن مصرف کنم.

داروی ایپراتروپیوم سالبوتامول نبولایزر دائولین و پی.

ام.

اوتور و یک داروی یخچالی دیگر هم هست که برای اینکه زنده بمانم باید آنها را استفاده کنم، اما به زحمت می توانم این داروها را در بازار آزاد تهیه کنم.

آقاغلام ادامه می دهد: چشم هایم در اثر بمباران شیمیایی آسیب دیده و پزشکان توصیه کرده اند که عمل پیوند انجام دهم، اما همرزمانم که پیوند چشم داشته اند به من توصیه می کنند که این کار را انجام ندهم؛ چرا که داروهای بعد از پیوند کمیاب است و مشکلاتم بعد از عمل پیوند چندبرابر می شود.

آقاغلام با بیان اینکه جانبازان شیمیایی با سیلی صورتشان را سرخ نگه می دارند، می گوید: ما دندان به جگر گذاشته ایم و حرفی نمی زنیم چون دوست نداریم آبروی بنیاد جانبازان در انظار مردم ریخته شود، اما واقعیت آنچه در زندگی ما وجود دارد با آنچه مردم تصور می کنند که مثلا بنیاد خیلی به جانبازان رسیدگی می کند تفاوت دارد.

درست است که زبانی به ما احترام زیادی گذاشته می شود، اما در عمل بیشتر بی توجهی بنیاد را شاهد هستیم تا توجه به جانبازان را.

ما فراموش شده ایم آقامراد متولد سال 1338است و از ناحیه ریه، چشم، پرده های گوش و پوست دچار 70درصد جانبازی شده است.

آقامراد هم همانند دیگر همرزمانش داروهایش را شاید بتواند در بازار آزاد با هزینه زیاد تهیه کند.

اسپری های اسپیروا، سرتاید، فکتیو و فورادیل از داروهای فرانسوی هستند که آقامراد ناچار است آنها را از بازار آزاد تهیه کند و امیدی هم به گرفتن هزینه آنها از بیمه دی که عنوان بیمه تکمیلی را برایشان یدک می کشد، ندارد.

وی با ابراز تأسف از اینکه مسئولان بنیاد، جانبازان را فراموش کرده اند، می گوید: آخرین بار عید 2 سال قبل به نمایندگی از بنیاد شهید به خانه مان آمدند و بعد از آن دیگر چشم مان به در خشک شد و هیچ کس حتی برای آوردن داروهایمان نیز نیامد.

الان بهانه ای که برای داروهایمان می آورند این است که آنها وارد نمی شود، اشکالی ندارد حداقل می توانند سالی یک بار بیایند ببینند ما زنده ایم یا نه؟توضیحات معاون درمان بنیاد شهید درباره تأمین داروی جانبازان شیمیاییعبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تامین داروهای جانبازان شیمیایی اظهار کرد: شرکت های وارد کننده که داروهایی مانند اسپری های خاص مورد استفاده شیمیایی ها را برای جانبازان و.

وارد کشور می کردند، به خاطر تحریم های بانکی با مشکلاتی مواجه شدند که در نتیجه ممکن است با کسری کمبود داروها مواجه شویم.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ما این مشکلات را به وزارت بهداشت و سازمان قضا و دارو منعکس می کنیم، ادامه داد: ما وارد کننده دارو نیستیم و آنها هم همیشه همکاری خوبی داشتند و سعی کرده اند که برای ایثارگران به خصوص جانبازان مشکل خاصی به وجود نیاید.

یکی از جانبازان: کسی احوالی از ما نمی پرسد؛ مگر اینکه خودمان به دلیل مشکلاتی که داریم به بنیاد برویم.

بنیاد باید داروهای ما را که جزو داروهای خاص است به دست ما برساند؛ همانطور که از سال های بعد از مجروحیت مان این کار انجام می شد، اما حالا سال هاست که هیچ فردی از بنیاد جانبازان احوال مان را نپرسیده و گویی برایشان مهم نیست که ما می توانیم داروهایمان را که برایمان حیاتی است، تهیه کنیم یا نه؟
کلید واژه ها: سلاح های شیمیایی - شیمیایی - جنگ تحمیلی - جانبازان - رزمندگان - سلاح - خانواده - روزنامه همشهری - هایی - عوارض - سلامت نیوز - دفاع مقدس - بیشترین - استفاده - امکانات - روزنامه - بمباران - همشهری - حماسه - اعصاب - گزارش - سلامت - پایان - درصد - مقدس - نیوز - شیوع - دفاع - علیه - پوست

آخرین اخبار سرویس:
نشانه هایی که می گویند بدنتان شدیدا به سم زدایی نیاز دارد

راهکار های موثر برای مقابله با چاقی شکمی

ربات «گیرنده جوندگان» هوشمند ساخته شد/ نابودی بدون ایجاد آلودگی

مرگبارترین غذاهایی که می خورید را بشناسید

چرا در نقرسی ها خطر لخته شدن خون بالاست؟

سوپ عجیبی که باعث مرگبارترین ویروس جهان شده

اصفهان قطب تولید منسوجات پزشکی در کشور

هشدار به تجار ایرانی در مورد ویروس مرگبار کرونا/قبل از سفر به چین آخرین وضعیت شیوع ویروس را چک کنید

ساده ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی

کلید آزمون دستیاری فوق تخصصی پزشکی منتشر شد

اپیدمی «آنفلوآنزا نوع B »در کشور وجود ندارد

استخدام نیروی خدماتی در یک کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

روزه آب؛ از فواید تا خطرات

واکسیناسیون دام های سنگین در آذربایجان شرقی

مدل اداره بیمارستان ها باید تغییر کند/ایجاد بیمارستان هوشمند

پیش بینی «یائسگی» زودرس با یک آزمایش ساده

اختلال در باروری در کدام زنان بیشتر است؟

بیمارستان های هرمزگان با کمبود پرستار مواجه هستند

ربات «گیرنده جوندگان» هوشمند ساخته شد/ نابودی بدون ایجاد آلودگی

چه غذاهایی سیستم ایمنی شما را ضعیف می کند؟

بهترین روش برای مصرف آجیل

پیش بینی یائسگی زودرس با آزمایش خون ساده

آب آشامیدنی باید به صورت بطری در مناطق سیل زده در اختیار مردم قرار بگیرد

فضای مجازی میزان سم آفلاتوکسین را افزایش داد

روش صحیح تفت دادن زرشک برای غذاهای مجلسی

آب آشامیدنی باید به صورت بطری در مناطق سیل زده در اختیار مردم قرار بگیرد

چاق ها در برابر سرطان مقاوم ترند!

تاثیر عجیب موسیقی بر هوش جنین

رگ های خونی در زنان زودتر پیر می شوند یا مردان؟

اهمیت تزریق واکسن HPV + چند بار باید واکسن HPV بزنیم؟

کشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول های سرطانی

عوارض کرم های ضد آفتاب برای بدن

سرفصل جنایات و توطئه های آمریکا به کتب مدارس و دانشگاه ها اضافه می شود

هشداری در خصوص کرونا اعلام نشده است/ هیچ مورد بیماری در کشور نداشتیم

فضای مجازی میزان سم آفلاتوکسین را افزایش داد

کشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول سرطانی

سیستم ایمنی بدن را با خوردن 7 ماده غذایی ضعیف نکنید

دمنوش های شفابخش برای دستگاه گوارش

شهر 11 میلیون نفری در قرنطینه / آمار مرگ و میر با ویروس مرگبار «کرونا»

روش های خانگی درمان کمر درد

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی

فضای مجازی میزان سم آفلاتوکسین را افزایش داد

بحران دندان های خراب ایرانی ها

چه چیزی موجب بروز لکه های سفید و گرد روی زبان می شود؟

کشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول های سرطانی

فواید شگفت انگیز این ماده غذایی برای سلامتی قلب و گوارش

بیماران مبتلا به پرکاری تیرویید این نان را نخورند!

سیستم ایمنی بدن را با خوردن 7 ماده غذایی ضعیف نکنید

تاثیر چاقی در باروری زنان

طرز تهیه چلو دیزی یک غذای معرکه کاشانی که حتما باید امتحانش کنید

فقدان دامپزشکان متخصص حیات وحش در ایران

حقایقی درباره خونریزی چشم

یک عامل مهمِ پیشگیری از دومین حمله قلبی

فلزاتی که باروری مردان را تهدید می کند

زن های بداخلاق باهوش ترند!

خواص صدف خوراکی و فوایدی که با مصرف این ماده غذایی بدست می آورید

ویزیت بیش از 10 هزار نفر در ماه

ببینید | ویروس کشنده کرونا در کدام نقاط دنیا شیوع یافته و راه مقابله اش چیست؟

هزار و یک خاصیت روغن کرچک برای پوست و مو!

از کجا بفهمیم دارای اختلال اضطرابی هستیم؟ +راه های درمان

خواص بی نظیر لیموترش برای سلامتی و کاهش وزن

شش ماه حبس و 2سال منع فعالیت، جزای پیمانکار متخلف

از کجا بفهمیم دارای اختلال اضطرابی هستیم؟ +راه های درمان

شیوع اختلالات باروری در زنان چاق

مفیدترین گوشت ها برای سلامتی بدن شما

عوارض کرم های ضد آفتاب برای بدن

شش ماه حبس و 2سال منع فعالیت، جزای تخلف بهداشتی پیمانکار متخلف

میزان مرگ و میر کودکان کردستانی کمتر از متوسط کشوری است

عربستان ابتلا به ویروس چینی در این کشور را تکذیب کرد

مواد شیمیایی کرم های ضدآفتاب جذب خون می شود

بهترین ماسک های کلاژن ساز خانگی

میزان مرگ و میر کودکان کردستانی کمتر از متوسط کشوری است

روکشی که اجازه سوراخ شدن دندان را نمی دهد

ببینید | تصویر سوپ عجیب و غریبی که باعث مرگبارترین ویروس این روزهای جهان شده

دمنوش های شفابخش برای دستگاه گوارش

از کجا بفهمیم دارای اختلال اضطرابی هستیم؟ + راه های درمان

پوست اندازی مار کبری

چاق ها در برابر سرطان مقاوم ترند!

ببینید | تصویر سوپ عجیب و غریبی که باعث مرگبارترین ویروس این روزهای جهان شده

20 شماره تا جلوگیری از چروک دور چشم

رگ ها در زنان زودتر پیر می شود یا مردان؟

چگونه گوش نوزاد را تمیز کنیم ؟ (آموزش + عکس)

خواص بی نظیر لیموترش برای سلامتی و کاهش وزن

از فواید کله جوش چه می دانید؟

آشنایی با 5 رنگ خاص تیره برای دیوارها

ببینید | تصویر سوپ چندش آوری که باعث مرگبارترین ویروس این روزهای جهان شده

اولویت های پژوهشی در طب سنتی ایرانی کدامند؟

حکایت بیمارستانی 64 ساله و کودکانِ بیماری که شهید شدند

5 عادت خطرناک در هنگام استفاده از تلفن همراه

حکایت بیمارستانی 64 ساله و کودکانِ بیماری که شهید شدند

درمان گرفتگی بینی هنگام خواب

بحران دندان های خراب ایرانی ها/چالش دو گروه سنی کودکان و سالمندان

خدمات پرستاری 5 بیماری درمنزل انجام می شود

نکات مهم مربوط به بهداشت قاعدگی

خبر غافلگیرکننده خواننده معروف برای طرفدارانش

خدمات پرستاری 5 بیماری درمنزل انجام می شود

فارس من| زمین مناسب برای ساخت بیمارستان در تایباد در اختیار علوم پزشکی مشهد قرار نگرفته است

آبلیمو تازه را چگونه نگهداری کنیم؟

رگ های خونی در زنان زودتر پیر می شوند یا مردان؟

جدیدترین راه حل برای کاهش آسیب مغزی

مشکلات دارویی جانبازان شیمیایی

مشکلات دارویی جانبازان شیمیایی