مطالب مرتبط:
دلیل صدور بخشنامه معافیت مالیاتی سود سپرده های بانکی
معافیت مالیاتی را بردارید تا کسری بودجه نداشته باشیم
کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید
خسارت 147 میلیاردی باران به مزارع شادگان 
کاهش 1000 میلیاردی اعتبار فرهنگی در بودجه 99
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:132019-12-09اقتصادي

معافیت مالیاتی برای ناشرانی با گردش میلیاردی


- کتابهای کمک آموزشی و کنکوری از پرداخت مالیات معاف هستند؛ همین ترکیب کافی است تا مخالفانی داشته باشد و البته در این میان نکته های ظریفی نیز وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، چندی است که بحث معافیت های مالیاتی بحث روز در فضای مجازی و میان کارشناسان است.

هر چند بیش از همه بحث معافیت مالیاتی هنرمندان در سطح جامعه مورد نقد قرار گرفت و با وجود آنکه در نهایت دولت از طرح برداشتن این معافیت مالیاتی گذشت، اما در میان همه هیاهوها با نگاهی به آنچه معافیت مالیاتی قشری از جامعه نامیده می شود، در بخشی که معافیت مالیاتی ناشران فرهنگی دیده می شود، شمول این قانون برای ناشران کتابهای کمک آموزشی و کنکوری خود داستان دیگری است.

شاید تعجب کنید اما برخی موسسات کنکوری که چرخش مالی آنها میلیاردی است، از پرداخت مالیات معاف هستند! فعالیت آنها فرهنگی تلقی می شود! و البته که اگر دانش آموز پشت کنکور داشته باشید می دانید که باید چقدر در دوره متوسطه دوم برای خرید همین کتاب ها که عموما نکته و تست هستند باید هزینه کنید! حتی اگر کودک کلاس اول دبستان هم داشته باشید حتما در جریان هزینه برای خرید کتاب های کمک درسی فرزندانتان در طول سال قرار گرفته اید! کتاب هایی که از اساس قرار نبوده بار مالی اش بر شما تحمیل شود چرا که قرار بوده کتاب های درسی، نیاز شما را برآورده کند.

حال در کنار حوزه کتاب های درسی، بازار کتاب های کمک درسی و کنکوری درست شده است، برخی از آنها هزینه ای که برای تبلیغات می کنند، نشان می دهد که بازار خوبی هم درست شده، نگاه به کیفیت این کتاب ها هم حکایت دیگری است.

از سوی دیگر ما برای کتاب های کمک آموزشی جشنواره رشد را هم برگزار می کنیم که به نوعی نشان می دهد حضور کتاب ها و وسایل کمک آموزشی مطلوب آموزش و پرورش نیز هست.

دبیر هفدهمین دوره جشنواره کتاب رشد خبر داده است که امسال 4264 عنوان کتاب به جشنواره ورود پیدا کردند که از این تعداد 2263 کتاب مناسب بود و 959 کتاب نیز دارای رتبه 1 و 2 بودند.

این کتاب ها در 27 گروه دسته بندی شدند که این گروه ها مجموعا 81 داور تخصصی را در خود به همراه داشتند.

امسال گروهی متشکل از گرافیست ها نیز کتاب ها را مورد ارزیابی قرار دادیم و از میان 120 عنوان کتاب به عنوان کتب شایسته تقدیر شناخته شدند.

مجموعا 64 ناشر نیز این 120 کتب را به خود اختصاص داده اند.

امسال 15 عنوان کتاب برگزیده داشتیم و کتب برگزیده مخاطبان رده های سنی مختلف را هم داریم.

کنار هم چیدن این پازل کار ساده ای نیست؛ اما واقعیت این است که تشخیص نیاز واقعی و نیاز کاذب در حوزه کتاب های کمک درسی و کنکوری کار پیچیده ای شده است و حال هم که بحث معافیت مالیاتی موسسات کنکوری و ناشران کتاب های کمک آموزشی مطرح شده است.

بسیاری از موسسات کنکوری رویکرد غیر فرهنگی دارند حجت الاسلام علی ذوعلم رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به خبرنگار مهر" در خصوص این معافیت مالیاتی گفت: عدالت اقتضا می کند که هر فردی در جامعه هر کاری که انجام می دهد و درآمدزاست، برابر با میزان درآمدش مالیات بدهد و اگر تبعیضی قائل شویم، تبعیضی نارواست.

در مجموعه فرهنگی که در حد ضعیفی از وضعیت اقتصادی هستند یا حتی برای یک تولید کننده تازه کار می شود معافیت لحاظ کرد و لازم است.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده هیچ فرقی میان فعالیت فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی و.

نیست و نباید در بحث مالیات تبعیض قائل شد.

بلکه به نسبت درآمد باید در هزینه ها مشارکت داشته باشند.

وی با تاکید بر این نکته که برخی از انتشاراتی های حوزه کمک درسی و کنکوری فعالیت فرهنگی نمی کنند، بیان کرد: بخش مهمی از مساله ما با بسیاری از این موسسات کنکوری رویکرد غیرآموزشی است که دارند.

بحث ما با آنها اقتصادی نیست بلکه تربیتی است.

آنها باید در راستای اسناد تحولی حرکت کنند اما بسیاری مواقع خلاف آن جهت حرکت می کنند.

ما به عنوان سازمان پژوهش با بحث مالیاتی کاری نداریم اما به عنوان یک فرد معمولی معتقد هستم باید به درآمد برای اخذ مالیات نگاه کرد نه جنس فعالیت.

ما بیش از 100 ناشر داریم و تنها نام چند برند و درآمدهای کلانشان مطرح است هامون سبطی کارشناس حوزه آموزش و پرورش و مدیر سابق انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در گفتگو با خبرنگار مهر"، در خصوص مسئله معافیت مالیاتی ناشران کمک آموزشی و کنکوری و خصوصا اعتراض بسیاری از مردم نسبت به اعمال این معافیت برای برخی از برندهای کنکوری که گردش مالی بسیاری بالایی دارند و فعالیت فرهنگی نیز نمی کنند، بیان کرد: در نگاه کلان این رویکرد یک قلب واقعیتی دارد و در آن حق خیلی ها نادیده گرفته می شود.

ما بیش از 100 ناشر داریم که در حوزه آموزش فعال هستند اما هر زمان اسم ناشر آموزشی می آید، نامِ دو یا سه انتشاراتی مطرح می شود.

پس سؤال را نباید این گونه مطرح کرد بلکه باید پرسید آیا باید تبصره و موارد خاص برای معافیتها در نظر گرفت یا خیر که البته در این باره من نمیتوانم پاسخگو باشم، چرا که تخصص مالیاتی ندارم و نمی دانم همین تبصره ها می تواند باعث مفاسد و رانتهای احتمالی بشود یا خیر، فقط می توانم بگویم سؤال معافیت مالیاتی ناشران کمک آموزشی را نمی توان به صورت کلان پرسید، چرا که ما درباره چند نفر صحبت می کنیم اما به 100 نفر تعمیمشان می دهیم.

سبطی ادامه داد: اتفاقا باید بگویم یکی از همان معدود ناشران کمک آموزشی که در میان جامعه مطرح است، خدمات رایگان و عام بسیاری در حوزه آموزش ارائه کرده است، حتی می توانم بگویم در این جمع شاید تنها بتوان یک ناشر کمک آموزشی را مورد خطاب وجدان عمومی جامعه قرار داد و باید درباره آن گفت که صرف یدک کشیدن عنوان ناشر و ورود به فعالیت های اقتصادی پنهان و شاید در لوای معافیت مالیاتی آیا مورد بررسی نهادهای مسئول قرارگرفته است یا نه و در هر صورت این یک مورد ربطی به بدنه ناشران کمک آموزشی ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که در حوزه معافیت مالیاتی هنرمندان نیز چنین بحثی مطرح شده است که آنچه درباره درآمدهای میلیاردی برخی هنرمندان می گویند ناظر به درصد کمی از جامعه هنرمندان است نیز گفت: در همه جا همین صدق می کند.

به خاطر حضور یک یا چند هنرمند و نویسنده و ناشر با درآمد بالا، اشتباه عظیم این است که کل صنف را مورد عتاب و خطاب قرار داد.

بسیاری از ناشران آموزشی می توانند سرمایه خود را جای دیگری ببرند.

اگر ناشری با پول خودش کاغذ بخرد و کاغذها را از دیدِ یک تاجر کاغذ سیاه نکند و بفروشد، درآمد بیشتری دارد.

ناشران ما جرمشان این است که روی کاغذ سفید می نویسند.

کتاب های کمک درسی از استانداردهای حداقلی سال های قبل پا پس کشیده اند سبطی در پاسخ به این پرسش که آیا ناشران کتاب های کمک آموزشی و کنکوری درآمدهای خوبی ندارند که به این فعالیت ادامه می دهند، گفت: در یک سال گذشته شخصا 4 ناشر کنکوری معروف را می شناسم که از چرخه نشر حدودا خارج شده اند، چرا که با این قیمت گران کاغذ، ادامه فعالیت برایشان سودی نداشت.

وی در پاسخ به پرسش آخر در این باره که آیا فعالیت ناشران کتاب های کنکوری را می توان در زمره فعالیت های فرهنگی نامید، بیان کرد: این یک موضوع جداگانه است.

محتوای اغلب کتاب های کنکوری را که در نظام جدید نوشته شده است، تأیید نمی کنم.

به خاطر سرعت و تشتت موضوعات و کم مایه شدن کتاب های درسی، کتاب های کمک درسی هم از استانداردهای حداقلی سال های قبل پا پس کشیده اند و وضعیت خوبی در نظام جدید کنکوری نمی بینم و درصد کتاب های نازل آموزشی کنکوری بسیار بیشتر شده است اما قویا می گویم میزان تولید محتوا در نشر آموزشی از یکی دو نشر دیگر از جمله نشر کتاب های خارجی که بیشتر کارشان افست کردن است و یا ناشران کتاب های کودک که عمدتا ترجمه می کنند و تولید محتوا ندارند، بیشتر است.

حتی اغلب کتاب های دانشگاهی ما نیز ترجمه است.

یک ترجمه از یک رمان پرفروش را به چندین ترجمه تبدیل کردن و در موسسات انتشاراتی گوناگون به چاپ رساندن از آفت های جدید نشر کشور است که در حوزه کتابهای آموزشی رخ نمی دهد.


کلید واژه ها: معافیت مالیاتی - مالیات - مالیاتی - معافیت - مالی - معاف - پرداخت مالیات - معافیت مالیاتی هنرمندان - ناشران - میلیاردی - آموزشی - پرداخت - فرهنگی - جامعه - فضای مجازی - کارشناسان - دانش آموز - هنرمندان - خبرنگار - داستان - فعالیت - مجازی - قانون - ترکیب - گزارش - گردش - مورد - قرار - دانش - دولت

آخرین اخبار سرویس:
قرنطینه چهار شهر دیگر چین در پی شیوع ویروس کرونا

برخی معترضان دریافت کمک معیشتی قانع نشدند

آزادراه تهران-شمال تا 6 سال دیگر تکمیل می شود

برخی معترضان دریافت کمک معیشتی قانع نشدند

هشدار شرکت گاز به ادارات پرمصرف لرستان

طرز تهیه کافه لاته

افزایش 4درصدی بودجه دانشگاه در مقابل بالارفتن 20درصدی هزینه ها

ویروس مرموز چینی بازارهای جهانی را فلج کرد

افزایش 4درصدی بودجه دانشگاه در مقابل بالارفتن 20درصدی هزینه ها

زن شکاک: برای نجات زندگی ام 40 میلیون به رمال دادم!

بازنشستگان چشم انتظار جلسه دستمزد 99

مصرف گاز در زنجان رکورد زد

پیگیری جذب دندانپزشک برای درمانگاه تامین اجتماعی رزن

افزایش 4درصدی بودجه در مقابل بالارفتن 20درصدی هزینه های دانشگاه

واردات 2 میلیون دلاری لوبیا چیتی

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ای و فرودگاهی

استخدام همکار پروموتر با حقوق توافقی در پارسوآ تراول

چگونه کودکان را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟

چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

گروه بیوتکنولوژی قارچ های صنعتی، گروه پژوهشی برتر جهاد دانشگاهی خراسان رضوی شد

مصرف بنزین چقدر کم شد؟

مصرف بنزین چقدر کم شد؟

ممنوعیت واردات 1600 کالا به کشور

اما و اگرهای افتتاح ساختمان اورژانس اجتماعی شهر گلستان در دهه فجر

چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

مشارکت هلدینگ دانش بنیان در ساخت سیکلوترون و راه اندازی دهکده سلامت/خدماتی برای حفظ نخبگان

ظرفیت بارگیری خط ریلی اینچه برون به 10 میلیون تن افزایش پیدا می کند

قیمت دلار در بازار امروز

هرآنچه که لازم است از امضای الکترونیکی و انواع آن بدانید

ترخیص برنج های جدید در انتظار تخصیص ارز

چرا مردم بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند؟

مشارکت هلدینگ دانش بنیان در ساخت سیکلوترون و راه اندازی دهکده سلامت/خدماتی برای حفظ نخبگان

مدیرعامل فولاد خوزستان :تحریم تاثیر زیادی بر روند تولید نداشته است

وقفه ای موقتی در بازار طلا/ قیمت طلا تا دو ماه آینده به 1700دلار می رسد

بازنشستگان چشم انتظار جلسه دستمزد 99

واکنش عضو شورا به احتمال سمی بودن مواد لبنی

1.1 درصد؛ کاهش قیمت دلار

46 میلیون و 300 هزار قطعه؛ صدور کارت ملی هوشمند

40 درصد؛ افت قدرت خرید خانوار

800 هزار تومان؛ حداکثر افزایش حقوق معلمان

راه های قوی شدن اقتصاد ایران

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال های 97 و 98

سکه در بازار امروز چند؟

جزییات رشد قیمت مسکن در 2سال گذشته

دانلود آهنگ جدید حسین آرمانی بنام دیوار

عکس هایی دیده نشده از شو جواهرات لاکچری و گران قیمت علی دایی در شمال شهر + تصاویر

9درصد مالیات بر تولیدات ورودی مناطق آزاد

قیمت سکه امروز پنجشنبه 3 بهمن ماه 98/ سرمایه گذاران نگران تهدید گسترش ویروس جدید

مالیات بر تولیدات مناطق آزاد برای ورود به کشور

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ای و فرودگاهی

آخرین وضعیت صادرات محصولات شیلات

آنالیز بازارها در دی ماه

در آستانه جشنواره بهار هنگ کنگ

افزایش 200 تا 2 دو میلیون تومانی برخی خودروها

دانلود آهنگ جدید شمس بنام ریسک

پیش بینی بازار بورس در ماه های آینده

در این شهر با پرداخت یک یورو صاحب خانه شوید+تصاویر

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

فرمول های موفقیت در کسب و کار را بشناسید

گران ترین شهرهای جهان برای اجاره خانه

تولیدات مناطق آزاد برای ورود به کشور 9 درصد مالیات ارزش افزوده می پردازد

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

آنچه در مورد ویروس جدید کرونا باید بدانید

استقلالی ها در فرودگاه مهرآباد/عکس

طرح جدید فروش قسطی محصولات ایران خودرو + جزییات

با گاز سوز کردن خودرو ها چقدر در مصرف سوخت صرفه جویی می شود؟

افزایش سهمیه سوخت تاکسی های پایانه ای و فرودگاهی

هرآنچه که لازم است از امضای الکترونیکی و انواع آن بدانید

صادرات گاز نمی تواند جایگزین کسری بودجه شود / مصرف 80 درصد از منابع گازی در داخل کشور

قیمت رهن و اجاره آپارتمان های نقلی در تهران +جدول

فارس من| قطع برق مشترکان آیین نامه و بخشنامه دارد

دومین شهر چین هم قرنطینه شد

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال های 97 و 98

تحول مشاغل در انقلاب چهارم صنعتی

توزیع برنج دولتی برای تنظیم بازار در بهارستان

ایران در علم نانو رتبه چهارم جهان است

راه های قوی شدن اقتصاد ایران

فولاد مبارکه حمایت ویژه می خواهد

مقایسه رشد قیمت مسکن در سال های 97 و 98

افزایش صادرات نفت روسیه به ترکیه پس از تحریم ایران

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین ممنوع شد

راندمان آب کشاورزی قزوین قابل قبول نیست

رشد اقتصادی کره جنوبی به پایین ترین سطح رسید

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

بیشترین و کمترین واحد های مسکونی به فروش رفته در شهر تهران + جدول

پرداخت پاداش به مشترکان خوش مصرف برق و گاز

تصاویر/ پدیده ماشین خوابی در تهران

هشدار شرکت گاز به ادارات پرمصرف لرستان

احتمال یخ زدگی لوله و ترکیدگی کنتور های آب

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

مقایسه خودرو چانگان CS35 و جیلی GC6

ترخیص برنج های جدید در انتظار تخصیص ارز

دارایی های شستا افزایش یافت

مدیرعامل فولاد خوزستان :تحریم تاثیر زیادی بر روند تولید نداشته است

دومین شهر چین هم قرنطینه شد

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/11/03 +جدول

آخرین وضعیت صادرات محصولات شیلات

بالا و پایین بازار ایران در اولین ماه زمستان

معافیت مالیاتی برای ناشرانی با گردش میلیاردی

معافیت مالیاتی برای ناشرانی با گردش میلیاردی