مطالب مرتبط:
دلیل صدور بخشنامه معافیت مالیاتی سود سپرده های بانکی
معافیت مالیاتی را بردارید تا کسری بودجه نداشته باشیم
کمالوندی: روسیه به خاطر لغو معافیت های آمریکا از فردو کنار نکشید
خسارت 147 میلیاردی باران به مزارع شادگان 
کاهش 1000 میلیاردی اعتبار فرهنگی در بودجه 99
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 16:132019-12-09اقتصادي

معافیت مالیاتی برای ناشرانی با گردش میلیاردی


- کتابهای کمک آموزشی و کنکوری از پرداخت مالیات معاف هستند؛ همین ترکیب کافی است تا مخالفانی داشته باشد و البته در این میان نکته های ظریفی نیز وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، چندی است که بحث معافیت های مالیاتی بحث روز در فضای مجازی و میان کارشناسان است.

هر چند بیش از همه بحث معافیت مالیاتی هنرمندان در سطح جامعه مورد نقد قرار گرفت و با وجود آنکه در نهایت دولت از طرح برداشتن این معافیت مالیاتی گذشت، اما در میان همه هیاهوها با نگاهی به آنچه معافیت مالیاتی قشری از جامعه نامیده می شود، در بخشی که معافیت مالیاتی ناشران فرهنگی دیده می شود، شمول این قانون برای ناشران کتابهای کمک آموزشی و کنکوری خود داستان دیگری است.

شاید تعجب کنید اما برخی موسسات کنکوری که چرخش مالی آنها میلیاردی است، از پرداخت مالیات معاف هستند! فعالیت آنها فرهنگی تلقی می شود! و البته که اگر دانش آموز پشت کنکور داشته باشید می دانید که باید چقدر در دوره متوسطه دوم برای خرید همین کتاب ها که عموما نکته و تست هستند باید هزینه کنید! حتی اگر کودک کلاس اول دبستان هم داشته باشید حتما در جریان هزینه برای خرید کتاب های کمک درسی فرزندانتان در طول سال قرار گرفته اید! کتاب هایی که از اساس قرار نبوده بار مالی اش بر شما تحمیل شود چرا که قرار بوده کتاب های درسی، نیاز شما را برآورده کند.

حال در کنار حوزه کتاب های درسی، بازار کتاب های کمک درسی و کنکوری درست شده است، برخی از آنها هزینه ای که برای تبلیغات می کنند، نشان می دهد که بازار خوبی هم درست شده، نگاه به کیفیت این کتاب ها هم حکایت دیگری است.

از سوی دیگر ما برای کتاب های کمک آموزشی جشنواره رشد را هم برگزار می کنیم که به نوعی نشان می دهد حضور کتاب ها و وسایل کمک آموزشی مطلوب آموزش و پرورش نیز هست.

دبیر هفدهمین دوره جشنواره کتاب رشد خبر داده است که امسال 4264 عنوان کتاب به جشنواره ورود پیدا کردند که از این تعداد 2263 کتاب مناسب بود و 959 کتاب نیز دارای رتبه 1 و 2 بودند.

این کتاب ها در 27 گروه دسته بندی شدند که این گروه ها مجموعا 81 داور تخصصی را در خود به همراه داشتند.

امسال گروهی متشکل از گرافیست ها نیز کتاب ها را مورد ارزیابی قرار دادیم و از میان 120 عنوان کتاب به عنوان کتب شایسته تقدیر شناخته شدند.

مجموعا 64 ناشر نیز این 120 کتب را به خود اختصاص داده اند.

امسال 15 عنوان کتاب برگزیده داشتیم و کتب برگزیده مخاطبان رده های سنی مختلف را هم داریم.

کنار هم چیدن این پازل کار ساده ای نیست؛ اما واقعیت این است که تشخیص نیاز واقعی و نیاز کاذب در حوزه کتاب های کمک درسی و کنکوری کار پیچیده ای شده است و حال هم که بحث معافیت مالیاتی موسسات کنکوری و ناشران کتاب های کمک آموزشی مطرح شده است.

بسیاری از موسسات کنکوری رویکرد غیر فرهنگی دارند حجت الاسلام علی ذوعلم رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به خبرنگار مهر" در خصوص این معافیت مالیاتی گفت: عدالت اقتضا می کند که هر فردی در جامعه هر کاری که انجام می دهد و درآمدزاست، برابر با میزان درآمدش مالیات بدهد و اگر تبعیضی قائل شویم، تبعیضی نارواست.

در مجموعه فرهنگی که در حد ضعیفی از وضعیت اقتصادی هستند یا حتی برای یک تولید کننده تازه کار می شود معافیت لحاظ کرد و لازم است.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده هیچ فرقی میان فعالیت فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی و.

نیست و نباید در بحث مالیات تبعیض قائل شد.

بلکه به نسبت درآمد باید در هزینه ها مشارکت داشته باشند.

وی با تاکید بر این نکته که برخی از انتشاراتی های حوزه کمک درسی و کنکوری فعالیت فرهنگی نمی کنند، بیان کرد: بخش مهمی از مساله ما با بسیاری از این موسسات کنکوری رویکرد غیرآموزشی است که دارند.

بحث ما با آنها اقتصادی نیست بلکه تربیتی است.

آنها باید در راستای اسناد تحولی حرکت کنند اما بسیاری مواقع خلاف آن جهت حرکت می کنند.

ما به عنوان سازمان پژوهش با بحث مالیاتی کاری نداریم اما به عنوان یک فرد معمولی معتقد هستم باید به درآمد برای اخذ مالیات نگاه کرد نه جنس فعالیت.

ما بیش از 100 ناشر داریم و تنها نام چند برند و درآمدهای کلانشان مطرح است هامون سبطی کارشناس حوزه آموزش و پرورش و مدیر سابق انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در گفتگو با خبرنگار مهر"، در خصوص مسئله معافیت مالیاتی ناشران کمک آموزشی و کنکوری و خصوصا اعتراض بسیاری از مردم نسبت به اعمال این معافیت برای برخی از برندهای کنکوری که گردش مالی بسیاری بالایی دارند و فعالیت فرهنگی نیز نمی کنند، بیان کرد: در نگاه کلان این رویکرد یک قلب واقعیتی دارد و در آن حق خیلی ها نادیده گرفته می شود.

ما بیش از 100 ناشر داریم که در حوزه آموزش فعال هستند اما هر زمان اسم ناشر آموزشی می آید، نامِ دو یا سه انتشاراتی مطرح می شود.

پس سؤال را نباید این گونه مطرح کرد بلکه باید پرسید آیا باید تبصره و موارد خاص برای معافیتها در نظر گرفت یا خیر که البته در این باره من نمیتوانم پاسخگو باشم، چرا که تخصص مالیاتی ندارم و نمی دانم همین تبصره ها می تواند باعث مفاسد و رانتهای احتمالی بشود یا خیر، فقط می توانم بگویم سؤال معافیت مالیاتی ناشران کمک آموزشی را نمی توان به صورت کلان پرسید، چرا که ما درباره چند نفر صحبت می کنیم اما به 100 نفر تعمیمشان می دهیم.

سبطی ادامه داد: اتفاقا باید بگویم یکی از همان معدود ناشران کمک آموزشی که در میان جامعه مطرح است، خدمات رایگان و عام بسیاری در حوزه آموزش ارائه کرده است، حتی می توانم بگویم در این جمع شاید تنها بتوان یک ناشر کمک آموزشی را مورد خطاب وجدان عمومی جامعه قرار داد و باید درباره آن گفت که صرف یدک کشیدن عنوان ناشر و ورود به فعالیت های اقتصادی پنهان و شاید در لوای معافیت مالیاتی آیا مورد بررسی نهادهای مسئول قرارگرفته است یا نه و در هر صورت این یک مورد ربطی به بدنه ناشران کمک آموزشی ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که در حوزه معافیت مالیاتی هنرمندان نیز چنین بحثی مطرح شده است که آنچه درباره درآمدهای میلیاردی برخی هنرمندان می گویند ناظر به درصد کمی از جامعه هنرمندان است نیز گفت: در همه جا همین صدق می کند.

به خاطر حضور یک یا چند هنرمند و نویسنده و ناشر با درآمد بالا، اشتباه عظیم این است که کل صنف را مورد عتاب و خطاب قرار داد.

بسیاری از ناشران آموزشی می توانند سرمایه خود را جای دیگری ببرند.

اگر ناشری با پول خودش کاغذ بخرد و کاغذها را از دیدِ یک تاجر کاغذ سیاه نکند و بفروشد، درآمد بیشتری دارد.

ناشران ما جرمشان این است که روی کاغذ سفید می نویسند.

کتاب های کمک درسی از استانداردهای حداقلی سال های قبل پا پس کشیده اند سبطی در پاسخ به این پرسش که آیا ناشران کتاب های کمک آموزشی و کنکوری درآمدهای خوبی ندارند که به این فعالیت ادامه می دهند، گفت: در یک سال گذشته شخصا 4 ناشر کنکوری معروف را می شناسم که از چرخه نشر حدودا خارج شده اند، چرا که با این قیمت گران کاغذ، ادامه فعالیت برایشان سودی نداشت.

وی در پاسخ به پرسش آخر در این باره که آیا فعالیت ناشران کتاب های کنکوری را می توان در زمره فعالیت های فرهنگی نامید، بیان کرد: این یک موضوع جداگانه است.

محتوای اغلب کتاب های کنکوری را که در نظام جدید نوشته شده است، تأیید نمی کنم.

به خاطر سرعت و تشتت موضوعات و کم مایه شدن کتاب های درسی، کتاب های کمک درسی هم از استانداردهای حداقلی سال های قبل پا پس کشیده اند و وضعیت خوبی در نظام جدید کنکوری نمی بینم و درصد کتاب های نازل آموزشی کنکوری بسیار بیشتر شده است اما قویا می گویم میزان تولید محتوا در نشر آموزشی از یکی دو نشر دیگر از جمله نشر کتاب های خارجی که بیشتر کارشان افست کردن است و یا ناشران کتاب های کودک که عمدتا ترجمه می کنند و تولید محتوا ندارند، بیشتر است.

حتی اغلب کتاب های دانشگاهی ما نیز ترجمه است.

یک ترجمه از یک رمان پرفروش را به چندین ترجمه تبدیل کردن و در موسسات انتشاراتی گوناگون به چاپ رساندن از آفت های جدید نشر کشور است که در حوزه کتابهای آموزشی رخ نمی دهد.


کلید واژه ها: معافیت مالیاتی - مالیات - مالیاتی - معافیت - مالی - معاف - پرداخت مالیات - معافیت مالیاتی هنرمندان - ناشران - میلیاردی - آموزشی - پرداخت - فرهنگی - جامعه - فضای مجازی - کارشناسان - دانش آموز - هنرمندان - خبرنگار - داستان - فعالیت - مجازی - قانون - ترکیب - گزارش - گردش - مورد - قرار - دانش - دولت

آخرین اخبار سرویس:
981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

981 بانوی کارآفرین در خراسان رضوی شناسایی شد

ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین ممنوع شد

راندمان آب کشاورزی قزوین قابل قبول نیست

رشد اقتصادی کره جنوبی به پایین ترین سطح رسید

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

بیشترین و کمترین واحد های مسکونی به فروش رفته در شهر تهران + جدول

پرداخت پاداش به مشترکان خوش مصرف برق و گاز

تصاویر/ پدیده ماشین خوابی در تهران

هشدار شرکت گاز به ادارات پرمصرف لرستان

احتمال یخ زدگی لوله و ترکیدگی کنتور های آب

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

مقایسه خودرو چانگان CS35 و جیلی GC6

ترخیص برنج های جدید در انتظار تخصیص ارز

دارایی های شستا افزایش یافت

مدیرعامل فولاد خوزستان :تحریم تاثیر زیادی بر روند تولید نداشته است

دومین شهر چین هم قرنطینه شد

گزارش دنیای اقتصاد از قیمت بسته شده بازار طلا، سکه و دلار امروز 1398/11/03 +جدول

آخرین وضعیت صادرات محصولات شیلات

بالا و پایین بازار ایران در اولین ماه زمستان

ممنوعیت واردات 1600 کالا به کشور

جزییات تورم کالاهای اولویت دار/ سبد مصرفی خانوار چه تغییری کرد؟ 

خودرو اندکی ارزان شد

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

نمایشگاه بین المللی انرژی کیش به کار خود پایان داد

برای خرید آپارتمان در صادقیه چقدر باید پرداخت کرد؟

بازار داغ اسپیکرهای هوشمند تا سال 2022

برنج های رسوبی در بنادر منتظر تخصیص ارز/ فروش برنج پاکستانی با نرخ 13 هزار تومان غیر منطقی است

ویروسی که قیمت نفت در بازارهای جهانی را زمین زد

بازدهی بازار ایران در هفته ای که گذشت

46 فرآیند شهری در شهرداری مشهد الکترونیکی شد

افزایش 70 درصدی توزیع آسفالت در شهر تبریز

ترخیص برنج های جدید در انتظار تخصیص ارز

سهام بویینگ باز هم پایین آمد

پیش بینی قیمت نفت با شیوع ویروس چینی

تصاویر| پسر نمک فروش و اسبش در تهران

رشد اقتصاد کره جنوبی در پایین ترین میزان ده ساله

نمایشگاه بین المللی انرژی کیش به کار خود پایان داد

تصاویر| پسر نمک فروش و اسبش در تهران

تجاری‎سازی حدود 10 فناوری در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

چرا ایران، ونزوئلا نمی شود؟

افزایش 5برابری ترانزیت ریلی ایران

ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین ممنوع شد

افزایش 5 برابری ترانزیت ریلی ایران

آمادگی کامل ستاد بحران/ بازگشایی 90 درصد راه های روستایی بروجرد

شهرستان بهار صاحب مجمع خیرین ازدواج می شود

124 نفر در خراسان جنوبی اسکان اضطراری شدند

قیمت روز گوشی موبایل اپل

تلویزیون های پرفروش در بازار چند است؟

شوینده لباس را جند بخریم؟

صرافان دلار را امروز چند خریدند؟

صرافان دلار را امروز چند خریدند؟

آمریکا چند شخص حقیقی و حقوقی را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرد

ببینید | اهانت وزیر انرژی سعودی به خبرنگار انگلیسی که از هک تلفن مدیر آمازون سوال کرد!

صادرات شیرخشک و لبنیات از آذربایجان شرقی به روسیه و ترکیه

طلب 60 میلیارد تومانی شهرداری بابت اخذ عوارض

لوکس ترین شهرهای جهان را بشناسید

فیلم| آیا همتی، در بانک مرکزی موفق بوده است؟

صرافان دلار را امروز چند خریدند؟

هشدار شرکت آب و فاضلاب درباره احتمال ترکیدگی کنتورهای آب

ثبات اقتصادی کشور را مدیون صادرکنندگان هستیم

آمریکا چند شخص حقیقی و حقوقی را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی ایران تحریم کرد

قول نوبخت برای اتمام راه آهن چابهار-زاهدان

وزیر راه: آسمان ایران جزو امن ترین مناطق پروازی جهان است

«نیکلاس مادورو» فقیرتر از «کایلی جنر»؛ کاهش دارایی های نقدی دولت ونزوئلا به زیر یک میلیارد دلار

آمادگی کامل ستاد بحران/ بازگشایی 90 درصد راه های روستایی بروجرد

ایران در علم نانو رتبه چهارم جهان است

سهم 30 درصدی نیروگاه های حرارتی در آلودگی هوا/پاداش در انتظار مشترکان خوش مصرف برق/تامین مرغ و گوشت شب عید/صرف جویی 20 درصدی برای جلوگیری از خاموشی

واگذاری قانونی ورزشگاه نقش جهان اصفهان تایید شد

نفت با «کرونای چینی» پایین آمد

کنترل مصرف گاز منتظر بهینه سازی ساختمان ها

تلاش فعالان اقتصادی برای توجه به سیستان و بلوچستان

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور با وجود تحریم های آمریکا

صادرات بیش از 1200 تن کشمش از شهرستان مراغه

آیا آلودگی میکروپلاستیکی برای سلامتی مضر است؟

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

نرخ طلا و ارز در بازار آزاد استانبول

شهرستان بهار صاحب مجمع خیرین ازدواج می شود

شهروندان در مصرف گاز صرفه جویی کنند

جرایمی که خنده دار است

اجرای طرح بازآفرینی در شهرهای لرستان به ارزش 181 میلیارد ریال

طرح مفهومی جدید از کراس اوور جذاب لکسوس

رشد اقتصادی کره جنوبی به پایین ترین سطح رسید

ممنوعیت ورود و خروج در چهار شهر دیگر چین

بهترین شهرهای ایران برای سفر زمستانی

مراجعه بیش از 298 نفر به مراکز انتقال خون تهران

بازار داغ اسپیکرهای هوشمند تا سال 2022

صادرات چاقو های چینی با نام چاقوی زنجان از ایران

استاندار خوزستان:کتابخوانی در افزایش شاخص امنیت اثرگذار است

استاندار خوزستان:کتابخوانی در افزایش شاخص امنیت اثرگذار است

استخدام مهندس مکانیک مسلط به نقشه کشی در محدوده شهر قدس

تهرانی ها برای پیشگیری از قطع برق، 20 درصد در مصرف خود صرفه جویی کنند

استخدام کارمند خانم مسلط به زبان انگلیسی در یک گروه معتبر بازرگانی

مراحل نهایی تصویب منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد در حال انجام ا...

از بازداشت های غیرضرور خودداری شود/فعالان اقتصادی هیچگاه نباید به دلیل مشکلات و کمبودها دلسرد شوند

آنچه در مورد ویروس جدید کرونا باید بدانید

ذوب آهن اصفهان همه ارز حاصل از صادرات را بازگردانده است

تغییر اقلیم از مخاطرات زنبورداری است

معافیت مالیاتی برای ناشرانی با گردش میلیاردی

معافیت مالیاتی برای ناشرانی با گردش میلیاردی