مطالب مرتبط:
جهانگیری: در مقطعی قوه قضاییه روی برخی پرونده های خاص متمرکز شد/پشت پرده مساله بابک زنجانی شفاف شود/آنچه از او برگشت داده شده، ناچیز است
ساختار های فسادزا کماکان اصلاح نشده اند/ دولت احمدی نژاد در جریان اختلاس 7 میلیارد دلاری بابک زنجانی بود
جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود
جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود
جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 13:162019-12-09اقتصادي

جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود / این پرونده بزرگ ترین پرونده فساد در دوران جمهوری اسلامی است / یک نفر 2.7 میلیارد دلار پول و نفت را از بیت المال گرفته و مسئولان دولتی هم در جریان بودند! / اینطور نبوده که او از سیستم بانکی وام بگیرد و نپردازد، بلکه پول و نفت از دولت گرفته


در آخرین ساعات یک روز کاری پاییزی ملاقات کردیم.

با لبخند و صمیمی وارد شد و حرفی از خستگی نزد، با آن که ناگفته معلوم بود.

بی گلایه از ناملایمات و نامهربانی ها، - از مشکلات گفت و از آن چه دولت برای رویارویی با آن ها در توان دارد.

در این روزها سخن گفتن از مبارزه با فساد دشوار است و مردم را چندان قانع نمی‎کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنو ، اسحاق جهانگیری هم انکار نکرد، پنهان نکرد، ساده و صمیمی سخن گفت، بخشی از موانع پیش رو را برشمرد و از امیدهایش برای از سر راه برداشتن آن ها حرف زد.

مشروح گفت و گوی اطلاعات با جهانگیری را بخوانید:با سپاس از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، ارزیابی شما از وضعیت کنونی مبارزه با فساد در ایران چیست؟من از شما سپاسگزارم که به یک موضوع فوق العاده مهم در کشور پرداخته اید.

فساد، مسأله ای اساسی به شمار می رود که آرمان همه حکومت ها و دولت‎ها داشتن جامعه ای بدون آن است.

حساسیت مردم نسبت به فساد بالاست، زیرا می تواند زمینه ساز مشکلات دیگر شود.

فساد، مهم ترین بیماری اقتصاد است که تبعات بسیار دارد، ازجمله این که مانع توسعه می شود، برخی افراد حس می کنند برای رسیدن به ثروت می توانند میان بر فساد را در پیش بگیرند، مردم از این‎که یک عده یک شبه راهی طولانی می روند احساس تبعیض و عقب افتادگی می کنند، امید به آینده را از دست می‎دهند و به مسئولان بدبین می شوند.

در نتیجه سرمایه اجتماعی از بین می رود و شکاف دولت و ملت زیاد می شود.

البته فساد فقط در حوزه اقتصاد اتفاق نمی افتد و می‎تواند در حوزه سیاست و در انتخاب ها و تأیید یا رد صلاحیت ها هم وجود داشته باشد.

در هر حوزه که فساد اتفاق بیفتد، مانع توسعه می شود، برای همین است که همه حکومت ها می خواهند با آن مبارزه کنند.

از آن جا که حکومت ما با آرمان های دینی و هدف رفع تبعیض و فقر روی کار آمد، از ابتدا در تضاد جدی با فساد بود و در آن فرد فاسد همیشه به عنوان نمادی ضد ارزشی شناخته می شد.

مقام معظم رهبری در سال 1380 فرمانی صادر کردند و در آن به سران سه قوه مأموریت دادند که بدون محدودیت همه دستگاه ها، حتی دستگاه های زیرنظر رهبری را مشمول بررسی قرار بدهند و سازوکارهایی طراحی کنند تا فساد در آن ها از بین برود.

از طرف دیگر به مرور اعداد و ارقامی نجومی به عنوان فساد در کشور اعلام شد.

من همیشه تأکید داشته ام یکی از دلایلی که علی رغم جدی بودن اراده مبارزه با فساد، باعث شده در این زمینه توفیق حاصل نشود این است که آسیب شناسی دقیقی از مبارزه با فساد انجام نداده ایم.

همه باید معتقد باشند که بدون درنظر گرفتن مصلحت های خاص برای افراد، جریان ها و جناح های مختلف باید با فساد مبارزه کرد.

در غیر این صورت مردم حس می‎کنند مبارزه با فساد جدی نیست و دامنه فساد هم وسیع‎تر شده است.

من معتقدم ما در زمینه مبارزه با فساد چندان موفق نبوده ایم و کارنامه درخشانی نداشته ایم و این نکته بسیار تکان دهنده ای است.

باید در این زمینه عزمی عمومی شکل بگیرد و همه بسیج شوند.

راه مبارزه با فساد راهی علمی و عملی است و باید بدون تبعیض و جهت گیری های سیاسی انجام شود.

به نظر می رسد یکی از مشکلات ما این است که مبارزه با فساد فقط شامل مبارزه با مصادیق فساد بوده و ساختارهای فسادزا کماکان اصلاح نشده اند.

مشکلی که قبل از انقلاب هم وجود داشته این بوده که ساختار اقتصاد بسیار دولتی بود.

مشکل دیگر آن بود که دولت به شدت متکی به منابع نفتی و بی‎نیاز از همیاری اقتصادی مردم بود، در نتیجه خود را موظف به پاسخگویی به مردم نمی دانست و از نظارت مردم هم بی نیاز به نظر می رسید.

بعد از انقلاب، دولتی بودن اقتصاد پررنگ تر شد، حتی بخشی از اموال خصوصی مصادره شد و در اختیار دولت قرار گرفت و دولت نقش بنگاه دار را پیدا کرد.

علاوه بر این ها سازوکارهای نظارتی هم تدوین نشد.

تجربه نشان داده است که رابطه بین فساد و دولتی بودن اقتصاد، یک رابطه یک به یک است و هرچه اقتصاد دولتی تر باشد فساد هم بیشتر است.

ما یک دوره طولانی تلاش کردیم تا ثابت کنیم قانون اساسی ما مخالف بخش خصوصی نیست و نقش آن نباید صرفا مکمل فعالیت های دولتی باشد.

مقام معظم رهبری باتوجه به این که اصول قانون اساسی و اصل 44 باید منجر به پیشرفت کشور شوند، تصمیم شجاعانه ای گرفتند و با رهنمودهای خود موانع خصوصی سازی را از بین بردند.

بخشی از دلایل عدم اصلاح ساختارها نیز فرهنگی است، زیرا ما هنوز نتوانسته ایم از نظر فرهنگی، مؤثر بودن بخش خصوصی را جا بیندازیم.

بعضی نهادها در مقابل هیچ کس پاسخگو نیستند و این عدم پاسخگویی خود را یک امتیاز و حتی افتخار تلقی می‎کنند اما این وضعیت به زیان ملت است.

رسانه‎ها نماد ملت هستند که می توانند روی مخفی گاه های فساد، نورافکن بیندازند و فعل و انفعالات پشت پرده را معلوم کنند.

اشاره شما به نقش رسانه ها این پرسش را ایجاد می‎کند که آیا ما رسانه آزاد و مستقلی داریم که بتواند بدون دردسر به بیان مسائل بپردازد، درحالی که مثلا وقتی خبرنگاری درباره املاک نجومی اطلاع رسانی می کند، خودش پیش از همه به دردسر می‎افتد؟همان طور که قبلا هم اشاره کردم ما در مبارزه با فساد موفق نبودیم و علاوه بر سایر ساختارها در حوزه رسانه هم مشکل داریم.

هنوز نپذیرفته ایم که افکار عمومی مهم است و رسانه ها می خواهند افکار عمومی را نمایندگی کنند.

البته کار رسانه ها فقط بیان و اعلام فساد نیست، زیرا این کار را افراد عادی هم می توانند با بیان تجربه خود در سازمان ها انجام بدهند.

نقش رسانه فراتر از این هاست و باید میان اجزای مختلف جامعه ارتباط برقرار کنند.

حکومت، نخبگان و مردم باید راجع به مسایل مختلف گفتگو کنند و به نتیجه برسند.

در این میان رسانه ها می توانند حلقه واسط باشند و با اطلاع رسانی هایشان این ارتباط را برقرار کنند.

ما نتوانسته ایم حتی راجع به موضوع مهمی مانند فساد اتفاق نظر پیدا کنیم، زیرا در گفتگو موفق نبوده ایم.

عملکرد قوه قضاییه را در مبارزه با فساد چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر می رسد با وجود برخوردهای اخیر قوه قضاییه با پرونده های فساد، مردم هنوز به این باور نرسیده اند که مبارزه با فساد (و نه صرفا مصادیق آن) جدی است.

هزینه فساد در کشور باید بالا برود و یکی از اقداماتی که می تواند هزینه فساد را بالا ببرد مبارزه با مصادیق آن است.

بنابراین قوه قضاییه به عنوان نقطه اصلی مبارزه با فساد باید در این زمینه آن چنان قاطع عمل کند که هیچ کس تصور نکند می تواند به نحوی از دست قانون قسر در برود.

مردم باید باور داشته باشند که قوه قضاییه خودش پاک پاک است و با هر فسادی بدون هیچ شائبه سیاسی برخورد می کند.

در دوره اخیر که قوه قضاییه اختیارات ویژه ای پیدا کرد و روی برخی پرونده ها متمرکز شد، فکر کرد تنها راه اقناع افکار عمومی پخش دادگاه هاست؛ آن هم به‎صورتی که مواردی که خودشان می‎خواهند از دادگاه منعکس شود.

به نظر من باید از دادگاه هایی که طی یک سال اخیر برگزار و در آن ها احکام اعدام و حبس طولانی‎مدت نیز صادر شده، آسیب شناسی دقیقی صورت بگیرد تا معلوم شود مردم –نه فقط یک گروه از سیاسیون- عامه مردم، از این شیوه مبارزه راضی هستند؟ آیا اطلاعات دیگری نباید به مردم داده می شد؟در دوران برگزاری دادگاه بابک زنجانی، من در مورد آن بسیار صحبت کردم.

این پرونده بزرگ ترین پرونده فساد در دوران جمهوری اسلامی است و دست کم در دولت ما مشابه آن اتفاق نخواهد افتاد که یک نفر 2.

7 میلیارد دلار پول و نفت را از بیت المال بگیرد و مسئولان دولتی هم در جریان باشند! پرونده بابک زنجانی با همه پرونده های فساد دیگر فرق دارد یعنی اینطور نبوده که وی برود و از سیستم بانکی وام بگیرد و نپردازد، بلکه پول و نفت از دولت گرفته و پس نمی دهد.

در وهله اول این مبلغ قابل توجه حتما باید به بیت المال برگردد؛ آن چه برگشته ناچیز بوده و بیشتر شامل املاکی است که در آن هم حرف و حدیث زیاد وجود دارد.

بحث دوم این است که پشت پرده مسأله باید شفاف و روشن شود تا دریابیم چه اتفاقی می افتد که یک نفر در چنین سطحی با مسئولان ارتباط می گیرد که یک مقام بلندپایه دولتی وسط جلسه بیرون می آید و با او ملاقات می کند؟ چه اتفاقاتی می افتد که دولت تا این حد به یک نفر اعتماد پیدا می‎کند که به او چنین مبالغی می پردازد؟اگر پاسخ این پرسش ها روشن شود معلوم می شود در کجاها ایراد داشته ایم و با تغییر چه چیزهایی می توانیم وضعیت را اصلاح کنیم.

قوه قضاییه باید چنین پرونده هایی را آسیب شناسی کند.

در پرونده مه آفرید خسروی باید دید چه می شود که یک نفر ظرف سه سال به چنان نقطه ای می رسد، درحالی که صنعتگران بسیار بزرگی داشتیم که سه نسل در صنعت کشور فعالیت دارند حتی نتوانستند وام بگیرند.

در یک پرونده دیگر شخصی دائم از رییس شعبه یک بانک، ضمانت نامه های صوری می گرفت و با وجود نظارت رییس بانک و بازرسان و مأموران حراست و اطلاعات و غیره این کار را بارها تکرار کرده بود.

البته در نهایت دستگیر شد اما باید طی همان دو، سه بار اولی که این کار را انجام داده بود متوجه کارش می شدند.

اگر بخواهید عملکرد دولت خودتان را با دولت قبلی مقایسه کنید به چه نتیجه ای می رسید؟آن چه ما از ابتدای دولت اعلام کردیم و تا امروز هم روی آن ایستاده ایم این بوده که دولت هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد و هر کس در هر رده ای فساد کرد باید با او برخورد شود.

این نخستین تفاوت ما با دولت قبل است.

دوم آن که ما برای خودمان هم سازوکاری طراحی کردیم که گلوگاه های فسادخیز داخل دولت را شناسایی کنیم و بسیاری از آن ها برطرف شدند.

سوم تلاش برای ایجاد سامانه هایی است که بتوانیم از هر حرکت اقتصادی که می تواند منجر به فساد شود به موقع اطلاع داشته باشیم.

مثلا خانمی در یکی از شعبات یکی از بانک ها در یکی از شهرهای کشور هزار حساب بانکی داشت که توسط این سامانه شناسایی شد.

همه سازمان ها به تدریج به این سامانه وصل می شوند، کمااین که گمرک به این سامانه وصل شده و پرونده نظام سلامت اداری نیز تقریبا کامل شده است.

به طور کلی مجموعه اقدامات اخیر مانند بهادادن به شفافیت اقتصادی می تواند تاحد زیادی در مبارزه با فساد کمک کننده باشد.

یکی از نخستین تصمیمات در دولت آقای روحانی، تشکیل کارگروهی با مسئولیت معاون اول رییس جمهور بود که از همه سازمان ها و وزارتخانه ها و دستگاه ها بخواهد گلوگاه های فساد را در دستگاه خود مشخص و برای ازبین بردن آن ها برنامه ریزی کنند.

به عنوان مثال در دوره ای که من در دولت آقای خاتمی وزیر صنعت و معدن شدم، مُهر عدم ساخت ، یک گلوگاه منجر به فساد بود.

به این ترتیب که هر واردکننده ای باید به وزارت صنایع و معادن مراجعه می‎کرد و مهر تأیید می‎گرفت که آن کالا در داخل کشور ساخته نمی شود.

در آن بین کارشناسانی بودند که می‎دیدند واردات فلان کالا فلان مقدار سود دارد، درحالی که حقوق خودشان کم بود.

طبیعی است که ممکن بود وسوسه شوند و فسادی شکل بگیرد.

وقتی ما خواستیم این وضعیت را اصلاح کنیم برخی کارشناسان دلسوز گفتند با این کار، تولید و صنعت نابود می شود اما ما این کار را انجام دادیم و چیزی هم نابود نشد.

بنابراین گاهی مسأله این است که مدیران را از اصلاحات اساسی می ترسانند.

در دولت فعلی سه لایحه تصویب و به مجلس فرستاده شد.

اولین لایحه درباره شفافیت در حوزه اقتصادی است.

پیش از این قانون دسترسی آزاد به اطلاعات وجود داشت اما هنوز برای کاربردی شدنش فکری نشده بود.

دوم لایحه تعارض منافع است که مطابق آن هیچ کس نمی تواند در مسند تصمیم گیری هایی قرار بگیرد که خودش در آن ها منافعی داشته باشد و اگر قرار گرفت و اعلام نکرد، جرم تلقی می شود.

سوم لایحه مربوط به ارتقای سلامت نظام اداری کشور است که در کنار دو لایحه دیگر، سه ضلع پیشگیری از فساد را تشکیل می دهد.

این لایحه ها در دولت تصویب شده و ممکن است قبل از تصویب در مجلس، به صورت داوطلبانه در دولت اجرا شود.

ما می خواهیم مبارزه با فساد، مبارزه همه جانبه و مؤثری باشد و مردم مطمئن شوند که دولت با عزمی جدی وارد این حوزه شده است.

به همین منظور از آغاز این دولت، جلسات دائمی ستاد مبارزه با فساد با حضور معاونان اول و مقامات ارشد سه قوه و دستگاه های نظارتی برگزار شده است و هر سه قوه در این زمینه عزم و اراده جدی دارند؛ درحالی‎که جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دولت قبل تشکیل نمی‎شد.

من خودم با رییس وقت قوه قضاییه ملاقات کردم و گفتم می خواهیم جلسات ستاد را فعال کنیم که ایشان گفت چون برخی مسئولان دولت وقت، خود سوژه مبارزه با فساد ما هستند ما چطور در جلسات شرکت کنیم؟کارهایی وجود دارد که دیگران باید برای مبارزه با فساد انجام می دادند و ندادند اما ما آن ها را پیگیری می‎کنیم و امیدواریم این لکه ننگ از دامن جمهوری اسلامی حذف شود.

مهم این است که ما با فضایی که در افکار عمومی ایجاد می کنیم به یکدیگر کمک کنیم تا در حل مشکل فساد که دغدغه بزرگ دولت است موفق عمل شود.


کلید واژه ها: جهانگیری - اسحاق جهانگیری - مبارزه با فساد - جمهوری اسلامی - مسئولان دولتی - دولت - پرونده - بابک زنجانی - سیستم بانکی - صمیمی - بزرگ ترین - بیت المال - گفت و گوی - فساد - پشت پرده - سخن گفتن - میلیارد - مسئولان - اطلاعات - جمهوری - مشکلات - زنجانی - پاییزی - اسلامی - مبارزه - خستگی - بانکی - اسحاق - موانع - انکار

آخرین اخبار سرویس:
صدور مجوز26 واحد تولیدی جدید در خراسان رضوی بر اساس قانون هوای پاک

نوآوری در ساخت کامیونهای دوستدارمحیط زیست +فیلم

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

افزایش 6000 نفری سهمیه بیمه کارگران ساختمانی اردبیل/ افراد «من غیر الحق» محکوم به پرداخت جریمه خواهند شد

شبکه پیش آگاهی کنترل آفت سنک کلزا در استان کرمانشاه فعال شده است

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

ببینید | تصاویری از انتقال ابرسازه نفتی ایرانی در خلیج فارس

کم فروشی 1917 نازل بنزین

نگاهی به مرسدس بنز GLA مدل 2021

وزیر راه: مردم می توانند با تخفیف 20 درصدی خانه دار شوند

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان وزارت نفت و پارک علم و فناوری خوزستان

20 هزار تن پرتقال شب عید از مازندران به استان ها ارسال می شود

چالش آب مانعی برای اجرای برنامه های توسعه ای در استان همدان است

قیمت روز خودروهای سایپا (98/11/29)

فروش تعهدی با سهام 5 شرکت از یکشنبه/انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی

قیمت دلار در ماه های آینده چگونه خواهد بود؟

باورنکردنی ترین خبر های تاریخ

شرکت ملی حفاری با 120 شرکت دانش بنیان قرارداد همکاری دارد

انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی

زمان واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان مشخص شد + جزییات

دلایل افزایش قیمت دلار با شیب ملایم چیست؟

انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی

افزایش قیمت گندم در بازارهای جهان

صد و چهلمین خانه ورزش استان یزد افتتاح شد

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

مسکن نوساز گران خواهد شد؟

فریاد اقتدار ایران از حنجره ماهواره های بومی

سورن برای 400 کیلومتر پیمایش زین شد

صد و چهلمین خانه ورزش استان یزد افتتاح شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/29

فروش خودرو در اروپا کاهش یافت

آغاز فروش تعهدی با سهام 5 شرکت از یکشنبه/ آمادگی انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

انتقاد سید امیر سیاح از دولت مردان در موضوع سهمیه بندی بنزین

فروش پلی استیشن 5 از کنسول PS4 پیشی می گیرد؟

ببینید | خراب کردن دیوار صهیونیست ها توسط روستاییان فلسطینی

دلار از کانال 14 هزار تومان عقب می نشیند؟

20 هزار تن پرتقال شب عید از مازندران به استان ها ارسال می شود

رییس جهاد دانشگاهی: شرکت ملی حفاری به پرداخت مطالبات متعهد باشد

پرداخت 10هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای مشکل دار استان سمنان

پژو 405 به مرز 115 میلیون رسید

چالش آب مانعی برای اجرای برنامه های توسعه ای در استان همدان است

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

رمان عاشقانه، بستری برای توجه به زنان جامعه است

دارندگان بیش از یک خودرو باید مالیات بپردازند

رمان عاشقانه، بستری برای توجه به زنان جامعه است

رمز پویا باعث کاهش برخی کسب وکار ها شد

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد |

دریافت تقدیرنامه محصول برتر بانک رفاه در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

فرارهای کلان مالیاتی توسط اقشار مرفه اتفاق می افتد/ مالیات بر ارزش افزوده نباید به رکود اقتصادی دامن بزند

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد |

پژو 405 به مرز 115میلیون رسید

واردات ماهی قرمز از چین نداریم/ماهی های دست فروشی قابل اعتماد نیستند

زاینده رود از فردا زنده می شود/ تصمیمی برای جاری بودن رودخانه در نوروز گرفته نشده است

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

شبکه پیش آگاهی کنترل آفت سنک کلزا در استان کرمانشاه فعال شده است

رندر جذاب از مدل کوپه کادیلاک اسکالید

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

نرخ دلار 250 تومان افزایش یافت

امکان برداشت آب از هیچ دشتی در کشور وجود ندارد

بهره برداری از چندین پروژه به ارزش 26میلیاردتومان تا پایان سال

بسیج کلیه امکانات ناوگان اتوبوسرانی در آستانه سال جدید

90 درصد دشت ‎های کشور در خطر فرونشست

کاهش 15 درصدی قیمت مصالح ساختمانی

آغاز احداث ساختمان ایرتاکسی در فرودگاه امام

اقتصاد مقاومتی نیازمند تقویت تولید است

استخدام برشکار با حداقل مدرک دیپلم در شرکت سازه های فولادی

عکس روز| ون گوگ چندرسانه ای

استخدام کارشناس رنگ در شهرک صنعتی شمس آبادِ تهران

استخدام منشی نیمه وقت در کلینیک دامپزشکی آهو

بنیاد مستضعفان برای واگذاری زمین به طرح اقدام ملی مسکن آمادگی دارد

دستمزدی که مورد رضایت کارگران نباشد را امضا نمی کنیم

کمک 130 میلیارد تومانی وزارت نفت در سیل اخیر خوزستان

تاخت و تاز قیمت ها در بازار سکه/ طلا گرمی 540 هزار تومان

صادرات 18 میلیون دلاری شرکت های تعاونی تولیدی در استان

عکس روز| مونالیزا با ماسک

فعالیت مردمی در سنگ های قیمتی با سرمایه 12 میلیون تومان

رمز پویا باعث کاهش برخی کسب وکار ها شد

رتبه های برتر کنکور از چه منبعی استفاده می کنند؟

200 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور برگزار می شود

افزایش 10 دلاری طلا در جهان در اثر تاثیر کرونا بر شرکت اپل

چین تعرفه 700 نوع محصول وارداتی از آمریکا را حذف کرد

برگزاری جشنواره مد و لباس سی پال

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

قیمت گوشت قرمز به مدار گرانی برگشت

افزایش تولید خودروهای گازسوز در ایران خودرو

قیمت جدیدترین شرینی خوری در بازار چقدر است؟

بهره گیری ذوب آهن اصفهان از دانش و تجربه پیشگامان صنعت فولاد

استخدام مهندس برق، ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی در تهران

ترفند های ساده برای تشخیص کیفیت لباس در هنگام خرید

وزیر راه: ساخت مسکن ملی تا سال 1400 پایان می یابد

وضعیت بورس امروز چگونه بود؟

انتظار برای بازدهی بیشتر از 64 درصدی سهام «خودرو»؟

جدیدترین تحولات اقتصادی مرتبط با ویروس کرونا

معاون آبفای کشور: 5000 روستای فاقد منابع آبی در کشور وجود دارد

ابداع لباس هوشمند با قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای

افزایش تولید خودروهای گازسوز

همسان سازی حقوق بازنشستگان در دو سطح دنبال می شود/ فاصله زیادی بین دستمزد حقیقی و اسمی کارگران وجود دارد

جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود / این پرونده بزرگ ترین پرونده فساد در دوران جمهوری اسلامی است / یک نفر 2.7 میلیارد دلار پول و نفت را از بیت المال گرفته و مسئولان دولتی هم در جریان بودند! / اینطور نبوده که او از سیستم بانکی وام بگیرد و نپردازد، بلکه پول و نفت از دولت گرفته

جهانگیری: باید پشت پرده بابک زنجانی مشخص شود / این پرونده بزرگ ترین پرونده فساد در دوران جمهوری اسلامی است / یک نفر 2.7 میلیارد دلار پول و نفت را از بیت المال گرفته و مسئولان دولتی هم در جریان بودند! / اینطور نبوده که او از سیستم بانکی وام بگیرد و نپردازد، بلکه پول و نفت از دولت گرفته