مطالب مرتبط:
استخدام کارگر ماهر کارواش در شهر مشهد
مشقت های معلولان در خیابان های ناهموار شهر
طغیان فاضلاب در خیابان های شهر کوت عبدالله - خوزستان+تصاویر
مشقت های معلولان در خیابان های ناهموار شهر
طرح جامع مدیریت پسماند شهر قم تدوین شد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 12:582019-12-09پزشكي

قصه های پر درد خیابان کارگر/ آواره شهر غریب در جستجوی سلامتی


- بیمارستان دکتر شریعتی از جمله مراکز درمانی عمومی مجهز تهران است که بیشترین مراجعه را از شهرستانهای ایران دارد، مراجعینی که به جز دغدغه درمان بیمارشان دغدغه اسکان نیز دارند.

خبرگزاری مهر"، گروه مجله_فاطمه میرزا جعفری: داستان پر درد خیابان خوابی همراهان بیمارانی که از شهرهای دور ایران به امید بهره مندی از امکانات درمانی بهتر رنج سفر را به خود و خانواده شان می دهند همچنان ادامه دارد؛ قصه پر دردی که گویی تصمیم بهبودی ندارد و روز به روز بیشتر می شود.

مقصد ما بیمارستان 857 تخت خوابی دکتر شریعتی تهران در خیابان کارگر شمالی است به این خیابان که برسید در ابتدا ظاهری آرام به همراه جریان زندگی روزمره را مشاهده می کنید، پیاده روهایی با درختان تنومند که برگ ریزان و سرمای پاییز را با خود به دوش می کشند، رفته رفته به انتهای خیابان که می رسید، نرده های سفید و نارنجی رنگی را که با یک آیه قرآنی با مضمون صبر و شکیبایی و استعانت از خداوند متعال زینت بخشیده شده اند را می بینید.

اما این همه داستان این پیاده روی به ظاهر زیبا نیست چرا که این پیاده رو مدت زمان زیادی است مامن همراهان بیماران بیمارستان دکتر شریعتی و مرکز قلب تهران شده است.

شاید اگر در روزهای گرم تر سال سری به این خیابان بزنید شاهد جریان زندگی افراد بسیار زیادی که از شهرستان های دور به تهران سفر کرده اند باشید اما به سبب سرما و برودت هوا ماشین ها پناهگاه این همراهان شده است.

بیمارستان شهرستانی هابیمارستان دکتر شریعتی شامل بخش های درمانی زیادی از جمله ارتوپدی، جراحی قلب و پیوند قلب، خون و آنکولوژی، داخلی قلب، غدد و متابولیسم، جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، پیوند کلیه، پزشکی هسته ای، پیوند مغز و استخوان و .

است که در مساحت 72 هزار متر آماده خدمت رسانی به بیماران است و به عقیده بسیاری از افرادی که در همسایگی این بیمارستان هستند، می گویند این بیمارستان و بیمارستان امام خمینی به بیمارستان شهرستانی ها شهرت یافته است و وجود امکانات خوب را دلیلی بر توجیه انبوه ماشین هایی که با پلاک شهرستان هستند و در کنار خیابان پارک شده اند، می دانند اما این خود جای سؤال دارد که چرا بیماران باید سختی راه و مشقت سفر را به خود دهند و برای درمان به تهران بیایند؟ اقامت در همراه سرا با تشخیص پزشکبه محض ورود به بیمارستان دکتر شریعتی و مرکز قلب تهران با انبوهی از بیماران مواجهه خواهید شد که در این سرما به سالن انتظار بیمارستان پناه برده اند.

با نگاهی به اطراف از لباس های محلی و بار سفر بعضی از افراد خواهید فهمید که از شهرهای دور و نزدیکی به این بیمارستان برای درمان مراجعه می شود.

افرادی که با در دست داشتن پرونده های زیادی به این طرف و آن طرف می روند یا بر روی صندلی های سالن انتظار به استراحت می پردازند.

یکی از همراهان بیمار که لباس محلی تنش گویای آن بود که از یکی از شهرهای ایران آمده است؛ نظرم را جلب کرد؛ او می گفت: برای درمان همسرش که جراحی قلب دارد به همراه دخترشان از کرمانشاه به تهران آمده اند.

وقتی از او درباره مدت اقامتشان در تهران می پرسم، می گوید: در حال حاضر یک هفته است که به تهران آمده اند و همسرش را برای انجام آزمایشات و مراقبت های قبل از عمل در بیمارستان بستری کرده اند.

با نگاهی به دخترش که سر بر روی شانه های مادر گذاشته است و رنج سفر و دغدغه بیماری پدر از چهره اش مشخص است از او می پرسم در این مدت در کجا اسکان داشته اند؟ او در پاسخ به این سؤال می گوید در این مدت با همراه داشتن نامه ای که از سوی پزشک در اختیار آنان قرار داده شده و تشخیص به آن داده که بیمارشان نیازمند همراه و مراقبت است به همراه سرای جواد الائمه مراجعه کرده و در آنجا اسکان دارند اما این نامه هر هفته نیازمند تمدید و دستور دوباره پزشک و طی کردن پروسه اداری است.

مرد دیگری در حیاط بیمارستان با کیسه ای پر از دارو در حال رفت و آمد است لباس هایی که به تن دارد گویای آن است که از سیستان و بلوچستان آمده است.

او می گوید فرزندش مبتلا به سرطان خون است؛ وقتی از او درباره شرایط اسکانشان در تهران می پرسم با همان گویش زیبایش می گوید: متاسفانه بیمارستان برای اسکان ما شرایط خاصی را ارائه نداد و از آنجایی که فرزند من زیر 15 سال است موسسه خیریه محک بخشی از هزینه های درمان و اسکان ما در تهران را بر عهده گرفته است.

اقامت همراه سرا از سه تا 6 روزبا پرس وجو های بسیار خبرنگار مهر" از کارمندان بیمارستان جهت بررسی امکانات و شرایط اسکان برای همراهان بیماران این بیمارستان و مرکز درمانی قلب تهران مشخص شد که این بیمارستان طی قراردادی که با شهرداری دارد از سه تا 6 روز به همراهان بیماران در همراه سرا و یا مراکز دیگری به صورت رایگان به همراهان بیماران اسکان می دهند.

اما بیشتر آنان معتقدند که بیماران باید به همراه یکی از بستگان خود به این مراکز درمانی مراجعه کنند.

در همین حین به یاد حرف مادر و پدری که برای درمان فرزندشان از بندرعباس به تهران آمده بودند می افتم که مادر می گفت من چگونه می توانم فرزندم را به شهر غریب برای درمان بیماریش بفرستم و خودم نیایم.

تشخیص نادرست دلیل تحمل رنج سفراز بیمارستان که خارج شدم با آقایی که در حال مرتب کردن ماشین خود بود مواجهه شدم از ساری به همراه خواهرش برای درمان مادر به تهران آمده بودند، وقتی از او پرسیدم که چرا در شهر خودشان اقدام به درمان بیماری مادرشان نکردند، گفت: متاسفانه در شهر خودمان بیماری مادرمان درست تشخیص داده نشد و به اجبار راهی تهران شدیم به امید بهبودی مادرم! وقتی از او می پرسم که برای اقامت به همراه سرا بیمارستان مراجعه کرده اند یا خیر در حالی که به جمع کردن پتویی مشغول بود گفت: درتهران غریب هستیم اما خدارا شکر خواهرم به عنوان همراه در بیمارستان کنار مادرم است و من هم در همین ماشین می مانم و با همان خستگی چشمانش که گویای بی خوابی شبانه است می گوید بگذار افرادی که واقعاً نیازمند اسکان هستند از امکانات استفاده کنند.

او با اشاره به ماشینی که درست در جلوی ماشینش پارک بود گفت دیشب در همین پراید جلویی 4 نفر بزرگ سال خوابیدند با خودم تصور کردم که آنها غیر از رنج و دغدغه بهبودی بیمارشان چند شب را در این ماشین کوچک به صبح رساندند.

مرد دیگری در حیاط بیمارستان با کیسه ای پر از دارو در حال رفت و آمد است لباس هایی که به تن دارد گویای آن است که از سیستان و بلوچستان آمده است او می گوید که فرزندش مبتلا به سرطان خون است وقتی از او درباره شرایط اسکانشان در تهران می پرسم با همان گویش زیبایش می گوید: متاسفانه بیمارستان برای اسکان ما شرایط خاصی را ارائه نداد و از آنجایی که فرزند من زیر 15 سال است موسسه خیریه محک بخشی از هزینه های درمان و اسکان ما در تهران را بر عهده گرفته است.

اجاره منزل بدون هیچ قراردادیدر حال برگشت از بیمارستان هستم که چند آگهی با مزمون اجاره سوییت های مبله برای اجاره روزانه، هفتگی و ماهانه توجهم را جلب می کند با چند شماره تماس گرفتم مردی که ادعا می کرد بنگاه املاک دارند پاسخگوی تماسم بود و می گفت: سوییت های 35 تا 50 متری در خیابان جیحون را 120 تا 150 هزار تومان برای هر شب اجاره می دهند.

اما نکته قابل توجه برایم آن است که این منازل را بدون هیچ گونه قرارداد و هیچ وثیقه ای اجاره می دهند و این به خودی خود می تواند بستری برای بروز بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی باشد؛ در بین اینها در این خیابان بسیاری از بنگاه های معاملات املاکی وجود دارد که اجاره منازل از آنها تنها در صورتی امکان پذیر است که مدت اقامت یک ماه باشد و مبلغ 7 تا 8 میلیون را نیازمند است.

فاصله بین بیمارستان دکتر شریعتی وامام خمینی که دو مرکز مهم درمانی در تهران هستند 20 دقیقه است؛ دو مرکز درمانی که پناه بسیاری از بیماران شهرهای دور و نزدیک است بیمارانی که هر یک رنج و مشقت سفر را به خود و خانواده شان برای بهره مندی از امکانات بهتر می دهند.

قصه پر درد خیابان کارگر شمالی و یا دکتر قریب پایانی ندارد هیچ کدام از این بیماران و همراهانشان از طرح تحول سلامت اطلاعی ندارند اما به راستی تصویب این طرح تا اجرای واقعی آن در شهرها و روستاهای ایران چقدر عملی شده است؟
کلید واژه ها: خیابان - خیابان کارگر - دکتر شریعتی - بیمارستان - درمان - شریعتی - درمانی - خیابان خوابی - مراکز درمانی - زندگی روزمره - کارگر - همراه - دغدغه - تهران - ایران - خبرگزاری - دکتر - امکانات - بیشترین - خانواده - نارنجی - سلامتی - داستان - درختان - پیاده - اسکان - آواره - تصمیم - پاییز - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
هر تشنجی، صرع نیست

هشدار به زنان: مراقب «یائسگی» باشید

طرح معافیت یک فرزند خانواده های اهداکننده عضو

تمهیدات وزارت بهداشت برای کنترل آنفلوآنزای B

نمک به مقابله با سرطان کمک می کند

راهکارهایی برای داشتن خواب راحت شبانه

هشدار به زنان: مراقب «یائسگی» باشید

عکس روز| در بالای ابرها

خشونت چه تاثیری بر مغز کودکان می گذارد؟

برای بچه دار شدن سبک زندگیتان را عوض کنید

نقش کرسی در تندرستی ایرانیان

همه چیز درباره سلول هایی که موجب بروز حساسیت می شوند

معجون اسرار آمیز برای درمان چربی و فشار خون بالا

تاثیر ژنتیک بر سلامت بانوان

وحشت ویروسی بالا می گیرد| چین انتقال انسان به انسان کوروناویروس جدید را تایید می کند

ماده غذایی که به عنوان بهترین آنتی بیوتیک عمل می کند

پر خطرترین ازدواج فامیلی از نظر ژنتیکی کدام است؟

راهکاری کارآمد و ارزان برای جلوگیری از شوره سر

سالیانه میلیاردها دلار در آمریکا صرف آشنایی پزشکان با طب سنتی می شود

بیماری که به «قاتل خاموش» معروف است را بیشتر بشناسید

همشهری TV | آیا باشگاه های ایرانی برنده جدال میزبانی با AFC می شوند؟

8 خوراکی مفید در رژیم غذایی که به داشتن زندگی سالم تر کمک خواهد کرد

گردو، به کمک سلامت قلب می آید

نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

اگر به هر دلیلی مجبورید روی زمین بخوابید؛ بخوانید!

مردانی که رنگ دوست دارند

این میوه ها قند زیادی دارند، احتیاط کنید

عمل کوچک کردن معده موفقیت آمیز یا ناموفق؟

بیشترین اهداکنندگان خون در کشور چند ساله اند؟

عوامل بروز سنگ صفرا را بشناسید

مهم ترین خواص سیر ترشی

اصول خودمراقبتی برای پیشگیری از سرطان روده

نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

معرفی انواع مختلفی از زگیل ها

بهترین گزینه های گیاهی برای کنترل قند خون

طرز تهیه کله جوش

مدل مکانیابی و تخصیص برای ارائه دهندگان خدمات با قابلیت کاربرد در سازمان غیرانتفاعی بهداشت و درمان

آشنایی با بهترین کمک کننده دستگاه گوارش

نقش مواد قندی در تغییر ساختار مغز

بررسی علائم آنفلوانزا B

چرا مخاط در گلو تولید می شود؟

دامپزشکی علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین را رد کرد

شیوع ویروس مرموز! / آن را جدی بگیرید

مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشید!

خطر مرگ در باروری زیر 18 سال/ فیزیولوژی بدن در سنین پایین به تکامل نرسیده است

طرز تهیه کله جوش ؛ یک غذای خوشمزه قدیمی

آنفلـوآنـزا سوار بر موج دوم

هشدار به زنان: مراقب «یائسگی» باشید

حضور 4 جرم غیرمعمول در اطراف کمان ای

گسترش شیوع سارس در چین‏

11سال حبس برای مرد آلمانی که زنان را به شوک الکتریکی ترغیب می کرد

پروپوزال سلامت روان مادران

فال روزانه سه شنبه 1 بهمن 1398

با این گیاهان دارویی معجزه آسا عفونت را نابود کنید!

تولید واکسن «سالمونلا» در آینده / تحقیقات مؤسسه رازی ادامه دارد

سود نجومی کشورهای خارجی از مهاجرت نخبگان ایرانی

12 اشتباهی که ظاهر نامرتب و شلخته به سر و وضع شما می دهد

طرح معافیت فرزند ذکور خانواده اهدا کننده عضو از سربازی، در کمیسیون بهداشت تصویب شد

شیوع ویروس مرموز!/ آن را جدی بگیرید

وفور دارو در کشور/راهکار وزارت بهداشت برای تامین داروهای MPS

فشار خون بی علامت چه بلایی سرتان می آورد

پرسشنامه اضطراب اجتماعی

بانوی مرگ مغزی به 4 بیمار زندگی دوباره بخشید

خانم ها مراقب ژل های شستشو باشند!

مقابله با سرطان به کمک نمک!

قرآن منبع شفابخش همه بیماری ها و مشکلات است

خواص آب انار برای سلامتی چیست؟

ابزار پزشکی قابل هضم که با نور در بدن حل می شوند!

تکنیک های طلایی برای این که احساس آرامش کنید

قبل از پرواز این غذاها را نخورید!

روغن سویا ممکن است بر مغز اثر بگذارد

آمریکا از توانمندی صنعت داروسازی ایران درمانده است

تولید انسولین از زرده تخم مرغ برای حل مشکل پمپ های انسولین

این جهش ژنتیکی دی. ان. ای عامل سرطان است

فصل دوم پایان نامه بیماری آسم

نمک به مقابله با سرطان کمک می کند

عامل اصلی تولید بیش از حد مخاط در گلو چیست؟/ راهکارهایی برای درمان

آنچه باید درباره اثر مخرب روغن سویا بر مغز بدانید 

توسعه تحقیقات موسسه رازی به منظور تولید واکسن سالمونلا

آنفولانزای نوع B چه علائمی دارد و آیا خطرناک است

این 5 گروه بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند

پیوند کبد، سرانجام مصرف مکمل های بدنسازی

بیماری قاتل خاموش را بشناسید

میزان آفلاتوکسین در شیر، بسیار کمتر از مقادیر مجاز است

واکنش دیاباته درباره امنیت ایران و تصمیم AFC برای باشگاه های ایران

20 پزشک متخصص در بیمارستان کنگاور فعالیت می کنند

کشف عجیب؛ گاوها با یکدیگر در مورد چه چیز صحبت می کنند؟

سرطان معده شایع ترین عامل مرگ و میر در تربت حیدریه است

نکته بهداشتی| خوابیدن در هنگام اضطراب

فیلم | مراقب باشید ؛ این پمپ بنزین ها هوا به مشتریانشان می فروشند!

سرطان معده شایع ترین عامل مرگ و میر در تربت حیدریه است

متخصص: مردم با اطمینان خاطر، شیر مصرف کنند

نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

متخصص: مردم با اطمینان خاطر، شیر مصرف کنند

ظاهر عجیب پسربچه 10ساله به دلیل بیماری نادر

8 نوع سبزی برای کاهش قند خون دیابتی ها

درمانی عالی برای از بین بردن جای جوش ها

سرطان معده شایع ترین عامل مرگ و میر در تربت حیدریه است

سامانی:نگرانی سم در لبنیات برطرف شد، حالا باید نگران مصرف لبنیات خانواده ها باشیم

قصه های پر درد خیابان کارگر/ آواره شهر غریب در جستجوی سلامتی

قصه های پر درد خیابان کارگر/ آواره شهر غریب در جستجوی سلامتی