مطالب مرتبط:
ایجاد برنامه جامع و ملی گردشگری ایران با کمک یونسکو
حمله موشکی به مناطق مجاور فرودگاه بین المللی بغداد | اخبار ایران و جهان
عکس ؛ خاطره بازی با اسطوره پرورش اندام ایران و آرنولد
مدال نقره ابراهیمی در کشتی آزاد جام آلانز/پایان کار ایران با یک نقره و برنز
شمار نیروهای نظامی سودان در جنگ یمن به یک سوم کاهش یافت | اخبار ایران و جهان
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 11:032019-12-09بين الملل

برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه 2231 نیست


- کارشناسان بین المللی به صورت متفق القول معتقدند که برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

: سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، آن چه را که توسعه موشک های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته ای ایران خواندند، بر خلاف قطعنامه شورای امنیت عنوان می کنند.

سه کشور اروپایی در نامه خود که در میان اعضای شورای امنیت منتشر شده، از دبیرکل سازمان ملل خواسته اند تا در گزارش بعدی خود، شورای امنیت را از این موضوع مطلع کند که فعالیت های موشک بالستیک ایران ناسازگار با قطعنامه ای است که در سال 2015 توافق هسته ای ایران را تایید کرد.

برایان هوک رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به اقدام اخیر سه کشور اروپایی در ارسال یک نامه ضد ایرانی به دبیرکل سازمان ملل گفت: ما می خواهیم جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را بگیریم.

اسراییل کاتز وزیرخارجه رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به این نامه مدعی شده است که ایران در حال ساخت موشک های قادر به حمل کلاهک اتمی است که این اقدام نقض توافق هسته ای است.

وزیرخارجه این رژیم با حیاتی عنوان کردن زمان فعلی، مدعی شده است: لازم است تا گام بعدی برای مهار ستیزه جویی ایران که یک تهدید نظامی موثر است از سوی یک ائتلاف عربی -غربی به رهبری آمریکا برداشته شود.

درهمین ارتباط خبرنگار مهر" گفتگوهایی را با پیتر جنکینز سفیر سابق انگلیس در سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی، نادر انتصار استاد دانشگاه آلاباما آمریکا و مارک فینو دیپلمات فرانسوی و محقق حوزه های تروریسم، خاورمیانه، کنترل تسلیحات، امنیت اروپا، انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛ *سه کشور اروپایی عضو برجام با ارسال نامه ای به آنتونیو گوترش ، مدعی شدند که برخی از مدل های موشک های بالستیک ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که توافق هسته ای با ایران را تأیید کرده، ناهمخوان است.

ادعای عدم همخوانی موشک های ایران با قطعنامه در حالی مطرح می شود که در قطعنامه 2231 از ایران خواسته شده که روی موشک هایی که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک اتمی طراحی شده اند ، کار نکند.

ارزیابی شما از این نامه چیست؟ و آیا در نشست شورای امنیت در این خصوص ممکن است رأیی علیه ایران صادر شود؟ جنکینز: این ادعای اروپایی ها مبنی بر اینکه ابعادی از برنامه موشکی ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار است، موضوع تازه ای نیست و درگذشته بیش از یک بار در مورد آن شنیده ایم.

این ادعا با اتکا به پاراگراف 3 از پیوست B قطعنامه مذکور مطرح می شود.

در این پاراگراف از ایران خواسته می شود هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک های بالستیکی که قادر به حمل کلاهک هسته ای هستند؛ نداشته باشد.

می گویم ابعادی از چرا که این گونه برآورد می کنم که البته نمی دانم- از دید اروپایی ها فقط برخی از موشک های ساخته شده یا در دست ساخت ایران قادر به حمل کلاهک هسته ای خواهند بود.

اما آیا می توان گفت که مو لای درز این ادعا نمی رود؟ خیر، این ادعا به دلیل وجود کلمه طراحی شده جای بحث دارد.

چنین کلمه ای نمایندگان ایران را قادر به طرح این موضوع می کند که هیچ یک از موشک های ساخته شده یا در دست ساخت این کشور با هدف نقل و انتقال هسته ای طراحی نشده اند و اثبات این مسئله باری را روی دوش اروپایی ها می گذارد که احتمالاً قادر به تحمل آن نیستند.

انتصار: مفاد مربوط به برنامه موشکی بالستیک ایران بخشی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که برجام را تأیید می کند اما بخشی از خود برجام نیست.

شورای امنیت می تواند به لحاظ نظری قطعنامه ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه 2231 عمل نکرده است.

فینو: مفاد مربوط به برنامه موشکی بالستیک ایران بخشی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که برجام را تأیید می کند اما بخشی از خود برجام نیست.

شورای امنیت می تواند به لحاظ نظری قطعنامه ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه 2231 عمل نکرده است.

نامه سه کشور اروپایی مسئله مهمی را مطرح می کند اما اگر تنها به دنبال فشار آوردن به ایران باشد و فرصتی برای بحث و گفتگو در مورد این موضوع بر اساس دیدگاه و چارچوب منطقه ای فراهم نکند، قطعا ناکام می ماند.

نامه سه کشور اروپایی مسئله مهمی را مطرح می کند اما اگر تنها به دنبال فشار آوردن به ایران باشد و فرصتی برای بحث و گفتگو در مورد این موضوع بر اساس دیدگاه و چارچوب منطقه ای فراهم نکند، قطعا ناکام می ماند.

*این اقدام اروپا در حالی است که پیش از این نیز اروپا در واکنش به کاهش تعهدات برجامی، ایران را تهدید به بررسی مکانیسم ماشه کرده بود.

چرا در کنار تهدید به بررسی مکانیسم ماشه، بحث موشکی ایران را هم مطرح کرده اند؟ جنکینز: اما درباره اینکه چرا اروپایی ها مجدداً در این مقطع چنین ادعایی را با نامه نگاری به دبیرکل سازمان ملل پیش کشیدند، ارزیابی من این است که رابطه ای میان این اقدام و سیاست ایران مبنی بر عمل نکردن تدریجی به توافق هسته ای 2015 تحت عنوان برجام وجود دارد.

طبق برآورد من اروپایی ها به دنبال اعمال فشار دیپلماتیک بر ایران در مواجهه با فشار دیپلماتیک متقابلی هستند که ایران با تهدید علیه بقای برجام بر آنها اعمال می کند.

اما اگر این تاکتیک آنها است، آیا موثر خواهد بود؟ افسوس، به نظر می آید که ترجیح ایران بی اساس خواندن ادعای اروپایی ها و رد آن و همچنین تداوم مسیر تدریجی است که به سمت کشتن برجام پیش می رود.

می گویم افسوس چرا که همانگونه که در گذشته نیز گفته ام، بر این باورم که سیاست کاهش تدریجی تعهدات هم مناسب نیست: این منحصر به تنبیه اروپا در حدی غیرسازنده از بابت بی عدالتی هایی می شود که آمریکا مرتکب و ایران مانع از کمک اروپایی ها برای کاهش آنها شده است.

انتصار: نامه سه کشور اروپایی عضو برجام به آنتونیو گوترش نه تنها تحریک آمیز است بلکه محتوای آن مملو از دروغ است.

برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مغایرت ندارد.

هدف این سه کشور اروپایی تضعیف قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران است و چون خودشان تا کنون نتوانسته اند ایران را وادار به نابودی برنامه دفاعی و موشکی خود بکنند اکنون میخواهند از طریق سازمان ملل به این هدفشان دست یابند.

اگر این موضوع رسما به شورای امنیت سازمان ملل کشیده شود، سه عضو دائمی این شورا به محکومیت ایران رأی خواهند داد.

بنابراین روسیه و چین نقش مهمی در رد یا تصویب قطعنامه ضد ایران خواهند داشت.

سؤالی که جوابش را نمی دانیم این است که این دو کشور یا حد اقل یکی از آنها جرات وتو کردن چنین قطعنامه ای را خواهد داشت یا نه.

رفتار روسیه و چین در این مورد برای ایران و سیاست خارجی اش درسی سازنده خواهد بود.

فینو: به نظر می رسد این ابتکار عمل برای اعمال فشار بر ایران جهت پذیرش دامنه وسیع تری از مذاکرات، فراتر از برنامه هسته ای این کشور به امید دستیابی به توافق جدیدی که توسط ایالات متحده قابل قبول باشد، در نظر گرفته شده است.

اما بعید به نظر می رسد که موفق شود مگر اینکه ایران بتواند از چنین توافق نامه گسترده تری سود برد.

*این دو اقدام اروپا در حالی است که به تعهدات خود در قبال ایران ذیل برجام عمل نکرد و کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران هم واکنشی به انفعال کشورهای اروپایی بوده است.

طرح موضوع موشکی چه آثاری بر برجام خواهد گذاشت؟ جنکینز: گمان نمی کنم دلایل عینی برای متهم کردن اروپا به پیش گرفتن سیاست منفعلانه طی 22 ماه گذشته- از زمانی که ترامپ برای نخستین بار علیه برجام اعلام جنگ کرد- وجود داشته باشد.

اروپایی ها بارها سعی کرده اند ترامپ را قانع کنند که برجام جزء ارزشمندی از رژیم جهانی منع اشاعه است.

آنها به طور مداوم با سیاست ترامپ مبنی بر اعمال فشار حداکثری علیه ایران که از دید آنها هم ناعادلانه و هم ناسازگار با مشارکت در تامین صلح و ثبات جهانی است، مخالفت کرده اند.

اروپایی ها مکانیسم تسهیل تجارت موسوم به اینستکس را راه اندازی کرده اند.

امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه به دنبال ایجاد مبنایی برای ازسرگیری خرید نفت ایران از سوی اروپایی ها بوده است حال آنکه رییس جمهور روحانی از همکاری در این زمینه امتناع کرد.

انتصار: طرح موضوع موشکی و بخصوص کشاندن این موضوع به شورای امنیت سازمان ملل آخرین ضربه را به پیکر برجام که اکنون در اغماء به سر می برد وارد خواهد کرد.

یکی از بزرگترین اشتباهات ایران بعد از خروج آمریکا از برجام امید بستن به اروپا بود.

اروپا در مقابل ایران نقش مستقلی از آمریکا نداشته، ندارد و در آینده هم نخواهد داشت.

به عبارتی دیگر، اروپا نقش پادوی آمریکا را بازی می کند نه یک محوری جدا از آمریکا.

انتصار: این سه کشور اروپایی میدانند که اگر بخواهند که چاشنی مکانیسم ماشه را بکشند تمام تحریمهای سازمان ملل که قبل از قطعنامه 2231 شورای امنیت وجود داشتند بر میگردند و برای این کار کافی است که فقط یک کشور عضو دائمی شورای امنیت به آن رای دهد.

بنابراین آنها مکانیسم ماشه را بهترین کارت برنده خود در مقابل ایران میدانند.

به نظر من چهار اقدامی را که ایران تا کنون برای تقلیل تعهدات خود در برجام انجام داده است نه تنها هیچ تاثیری در رفتار سه کشور اروپایی عضو برجام نداشته است بلکه آنها را تبدیل به کشورهای طلبکار با رفتاری تهاجمی کرده است.

اگر ایران هم مانند آمریکا رسما از برجام خارج شود حربه مکانیسم ماشه را از اروپا خواهد گرفت چون بدون عضویت ایران در برجام دیگر مکانیسم ماشه وجود نخواهد داشت.

البته غربیها همواره سعی خواهند کرد که قطعنامه ای ضد ایران در شورای امنیت به تصویب برسد ولی بدون مکانیسم ماشه این کار برایشان بسیار مشکلتر خواهد بود.

فینو: این مسئله به طور واضح از خروج ایالات متحده امریکا از برجام به دلیل نقض خود توافق نامه و قطعنامه 2231 شورای امنیت ناشی می شود.

تصمیمات ایران برای کاهش اجرای تعهدات خود با روح برجام براساس اصل مقابله به مثل (عمل متقابل) سازگار است.

اما کاهش تعهدات توسط دولت ایران خطر فروپاشی کل توافق را افزایش می دهد.

اروپایی ها سعی کردند تأثیر تحریم های آمریکا بر ایران را کاهش دهند، اما تلاشهای آنها توسط بوروکراسی و نفوذ محدود آنها بر شرکتهای اروپایی که توسط تحریم های آمریکا از تجارت با ایران منع می شوند، محدود شده است.

در قطعنامه 2231 از عبارت call on معادل خواستار استفاده شده است که دارای الزام حقوقی نیست.

بر این اساس در حالی که طبق ادعای مطرح شده توسط اروپا، ایران دارای مدلهایی از موشک است که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارد اما هیچ نهاد حقوقی برای بررسی حقوقی برنامه موشکی کشورها وجود ندارد.

یعنی اینکه توان موشکی یک کشور دارای ابعاد دفاعی است یا تهاجمی و یا قابلیت حمل کلاهک هسته ای، معیار حقوقی مشخصی در نظام بین الملل وجود ندارد.

ارزیابی شما چیست؟ جنکینز: از این بابت حق با شما است که قطعنامه 2231 شورای امنیت تعهدی که به لحاظ قانونی خودداری از توسعه نوع خاصی از موشک را الزام آور کند؛ بر ایران تحمیل نمی کند.

همچنین از این بابت نیز حق با شما است که ایران با توسعه و برخورداری از طیفی از انواع موشک ها، هیچ توافق بین المللی را نقض نمی کند.

این دلیلی است برای اینکه چرا اروپا به طرح این ادعا کفایت می کند که برنامه موشکی ایران با قطعنامه 2231 ناسازگار است و در عوض، اظهارات قابل بحثی را درباره انگیزه پنهان پشت ویژگی های برخی از موشک های ایرانی مطرح می کند.

انتصار: اگر فقط از نظر حقوقی به این مسأله نگاه کنیم این حرف شما کاملا درست است.

ولی متاسفانه کشورهای غربی و طرفداران منطقه ای آنها چون می دانند در چارچوب حقوق بین الملل نمی توانند منطق قانع کننده ای داشته باشند، مساله موشکی ایران را از دید حقوقی خارج کرده اند و آن را کاملا سیاسی کرده اند تا از این طریق بتوانند به اهداف خود دست یابند.

فینو: واقعاً تأسف آور است که چارچوب کنترل تسلیحات بین المللی در مورد موشک ها بسیار ضعیف است: در این زمینه فقط دو معاهده جهانی وجود دارد، رژیم کنترل فناوری موشکی (MTCR) و معاهده لاهه در مورد جلوگیری از گسترش موشک های بالستیک (HCoC) که مجموعه ای داوطلبانه از اقدامات شفاف سازی و اعتمادسازی هستند.

در مورد خاورمیانه ابزار تحویل سلاح های کشتار جمعی بخشی از دستورالعمل منطقه عاری از تسلیحات کشتار جمعی است، اما بحث در مورد این پروژه تاکنون پیشرفت زیادی نداشته است.

*ایران موشک قاره پیما ندارد و بُرد موشک هایش نیز نهایتاً 2 هزار کیلومتر است.

با وجود این رژیم صهیونیستی هم بمب اتمی دارد و هم موشک هایی دارد که بُرد آنها به مراتب بیشتر از موشک های ایران است و عربستان نیز برنامه موشکی پیشرفته ای دارد که اخیرا ابعاد جدیدی از آن رسانه ای شده است.

با این حساب، طبق چه استدلالی ایران حق موازنه قوای موشکی را ندارد و اگر از ایران خواسته می شود برنامه موشکی خود را محدود کند همین خواسته باید از کشورهای اطراف ایران نیز صورت گیرد.

ارزیابی شما چیست؟ جنکینز: باز هم حق با شما است: اسراییل برنامه موشکی قابل تأملی دارد حال آنکه عربستان سعودی نیز از جانب فروشندگان خارجی تسلیحات مقدار قابل توجهی موشک دریافت کرده و گزارش شده که برنامه ای بومی را نیز در این زمینه در پیش گرفته است.

هر دو آنها بر خلاف ایران موشک هایی در اختیار دارند که بُردشان از 2 هزار کیلومتر فراتر می رود (هرچند ایران پرتاب گر ماهواره ای را در دست ساخت دارد که قابلیت تغییر کاربری برای پرتاب موشک به فاصله ای بیش از 2 هزار کیلومتر را دارد).

این حقایق می بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.

به نظر من، این مباحث به دست کم 2 نتیجه گیری منجر می شود: برای ایران تلاش در راستای دفع توسل دیگران به موشک از راه کسب توانایی مقابله به مثل امری معقول است و دیگر اینکه فقط یک رویکرد منطقه ای در زمینه کنترل اشاعه موشکی شانس جلب رضایت ایران را دارد.

شما به این موضوع اشاره کردید که اسراییل تسلیحات هسته ای دارد.

این هم یک واقعیت است.

اما این برخورداری ایران از تسلیحات هسته ای را توجیه نمی کند چرا که تکرار یک اشتباه به عادی شدن آن منجر نمی شود .

اما این برخورداری ایران از توان بازدارندگی موثر علیه اسراییل در قالب موشک را توجیه می کند.

انتصار: هدف دشمنان جهانی و منطقه ای ایران تبدیل ایران به یک کشوری بی دفاع که نقش مهمی در منطقه ندارد است.

این کشورها ابزار مختلفی را برای رسیدن به این هدف اصلی خود استفاده می کنند.

آنها توان موشکی ایران را بزرگترین مانع در رسیدن به هدف خود می دانند.

اگر بتوانند قدرت موشکی را از ایران بگیرند، رسیدن به اهداف دیرینه آنها که همان نابودی ایران به عنوان کشوری مطرح و مستقل است برایشان آسان تر خواهد بود.

فینو: در حقیقت در خاورمیانه چندین کشور دارای قابلیت موشکی گسترده ای هستند که نتیجه ادراک تهدیداتی است که اغلب توسط کشورهای سازنده تسلیحات تحریک می شوند.

به همین دلیل تنها روش مؤثر برای مقابله با این موضوع اقدام درون چارچوب منطقه است.

با همکاری سایر کارشناسان، سازمان من پیشنهادات خود را برای یک سری اقدامات ارائه داده است (مانند محدودیت دامنه و برد موشک ها و ممنوعیت نقل و انتقال آنها) که می تواند توسط دولتهای کلیدی منطقه به عنوان اولین گام در جهت ایجاد یک منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی پذیرفته شود.


کلید واژه ها: دبیرکل سازمان ملل - شورای امنیت - نامه - سازمان ملل - ایران - برنامه موشکی - برنامه موشکی ایران - قطعنامه - شورای امنیت سازمان ملل متحد - سازمان - اروپایی - شورای امنیت سازمان ملل - امنیت - شورای - موشک - دبیرکل - برنامه - توافق هسته ای ایران - وزارت خارجه آمریکا - موشک های بالستیک - موشکی - سازمان ملل متحد - بالستیک - هسته ای - آنتونیو گوترش - کشور - توافق هسته ای - موشک بالستیک - وزارت خارجه - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
عکس روز| بازگرداندن گاز اشک آور

استقبال پمپئو و نتانیاهو از اقدام برخی کشورها علیه حزب الله

عکس روز| بازگرداندن گاز اشک آور

چه توقعی از هم داریم؟

پوتین دادستان کل روسیه را اخراج کرد

حملات روزافزون علیه سیاستمداران، چالش جدید دنیای سیاست در آلمان

ابراز خرسندی پامپئو از اقدام گواتمالا و هندوراس علیه حزب الله لبنان

پمپئو با سرکرده مخالفان دولت ونزوئلا دیدار کرد

اتحادیه اروپا قطع کمک ها به ترکیه را تکذیب کرد

شهادت یکی دیگر از مجروحان تظاهرات بازگشت در غزه

میکاپ برفی «نیوشا ضیغمی»/ عکس

تظاهرات هواداران قانون حمل سلاح در آمریکا

دستور شورای امنیت ملی عراق برای بازداشت مسدودکنندگان مسیرها و تعطیلی ادارات

حرکت 200 مهاجر از السالوادور به سوی آمریکا

رایزنی تلفنی وزرای دفاع روسیه و ترکیه درباره سوریه و لیبی

دیدار ریابکوف با سفیر جدید آمریکا در مسکو

اتحادیه اروپا کاهش مجدد کمک های مالی به ترکیه را تکذیب کرد

حدود نیمی از آمریکایی ها می خواهند ترامپ محکوم و برکنار شود

کرملین: پوتین با محمود عباس و نتانیاهو دیدار می کند

وکلای انگلیسی صدور حکم بازداشت سیسی را خواستار شدند

آمریکا از تظاهرات میلیونی عراقی ها برای اخراج اشغالگران خشمگین است

ترامپ نگران است پاسخ ایران شانس انتخاب دوباره او را کاهش دهد

مقتدی صدر خواهان انتخاب نخست وزیری «غیر جنجالی» شد

اردوغان: ترکیه فعلا جز مستشار نیرویی به لیبی اعزام نکرده است

حریری: دولت موقت، راه حل بحران لبنان نیست

سرکرده جدید داعش کیست؟ +عکس

چه کسی به عنوان نخست وزیر عراق معرفی می شود؟

روزنامه هدف| این بار بدون قصه لابی

علت عدم حضور ظریف در نشست داووس

اخبار ضد و نقیض از احتمال معرفی نامزد نخست وزیری عراق ظرف ساعات آتی

روزنامه هدف| این بار بدون قصه لابی

پاسخ موشکی ایران به آمریکا به دور از شتابزدگی اما بازدارنده بود

واکنش روسیه به اظهارات ظریف درباره احتمال خروج از NPT

تهدید ظریف به خروج از NPT

اصابت چند راکت به منطقه امنیتی بغداد

بندهای ساز و کار حل اختلاف برجام ابهام دارد

یک جنگ سرد متفاوت برای امریکا

کمک تسلیحاتی به حفتر و طرابلس، ممنوع

آژیر خطر در منطقه سبز بغداد به صدا درآمد

اعلام تاریخ دیدار خوان گوایدو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اصابت 2 راکت به منطقه سبز بغداد

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

مسکو از نتایج نشست برلین استقبال کرد

 تحلیلگر فرانسوی: درمورد سه کشور اروپایی حق با رهبر ایران است+فیلم

تصاویری از طولانی ترین و زیباترین پل های جهان

بازداشت یک آمریکایی در «بیروت» به دلیل جاسوسی برای تل آویو

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

اصابت 2 راکت به منطقه سبز بغداد

آسمان خراش های چین در مه

دیدار رییس شورای عالی سیاسی یمن با سفرای فرانسه و هلند

ادعای افشاگر معروف عربستانی درباره پشت پرده ساخت پایگاه نظامی برنیس و ارتباط آن با مکه و مدینه

عکسی که دیگر تکرار نخواهد شد!

«تام تام» جایگزین گوگل مپ در گوشی های هواوی می شود

پوتین دادستان کل روسیه را اخراج کرد

اصابت سه راکت کاتیوشا به اطراف سفارت آمریکا در بغداد

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

مرد پر حاشیه، همچنان طرفدار دارد!

7 کشته در انفجار پایتخت سودان

عمران خان:توافق صلح میان آمریکا و طالبان منجر به «آتش بس» خواهد شد

«الیاس الفخفاخ» مامور تشکیل کابینه جدید تونس شد

واکنش اوباما به حضور سردار سلیمانی در اتاق رییس جمهور عراق+فیلم

حدود نیمی از آمریکایی ها می خواهند ترامپ محکوم و برکنار شود

اعتراض سازمان های حقوق بشری به اقدام پلیس انگلیس

تیراندازی شدید در بغداد/ نشست مهم امنیتی برای تامین امنیت کربلا

بررسی دلایل شروع دوباره ناآرامی ها در برخی شهرهای عراق

اتحادیه اروپا اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس را غیرقابل قبول خواند

به دنبال جنگ با ایران نیستیم

بررسی احداث بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در اربیل در دیدار ترامپ و بارزانی

هشدار تحلیلگر عراقی به توطئه آمریکا برای کودتای نظامی در عراق

دیپلمات پیشین صهیونیست، دبیرکل حزب الله را تهدید به ترور کرد

فرافکنی پمپئو علیه بغداد؛سیلی عراقی هادر انتظار تروریستهای آمریکا

تظاهرات ضدآمریکایی هزاران پاکستانی همزمان با سفر معاون پامپئو به اسلام آباد

با هر توافق ملی ضد آمریکایی، در عراق هرج ومرج می شود

رسانه های آمریکایی و سعودی در عراق خط آشوب می دهند

اعتراضات مسالمت آمیز بماند/روند تعیین نامزد نخست وزیری تسریع شود

هشدار حماس نسبت به تشدید یهودی سازی قدس اشغالی

عقب نشینی انگلیس از سند افراط گرایی اسلامی

جزییات نشست فتنه گرانه امارات برای تجزیه عراق

تا زمانی که مسأله فلسطین حل نشده منطقه آرام نخواهد گرفت

بازداشت یک آمریکایی در «بیروت» به دلیل جاسوسی برای تل آویو

آیا تحولات اخیر به افزایش حضور روسیه در عراق منجر می شود؟

گزارش پایگاه تی 24 از پشت پرده ترور شهید سلیمانی و پیام واشنگتن به بغداد

توسل آمریکا به حمایت از اعتراضات خشونت بار در عراق

خطیب برجسته «مسجد الاقصی» از ورود به این مسجد منع شد

سردار سلیمانی؛ بزرگ ترین مانع پروژه اسراییل بزرگ و پیشگام اتحاد شیعه و سنی

هر کس راه ها و ادارات را ببند بازداشت خواهد شد

اشغال نظامی در اسناد بین المللی و آثار حقوقی آنها

هشدار مقام سابق تونسی درباره اقدامات عربستان و امارات علیه «مغرب»

افراد ناشناس مسیر دسترسی عراق به گذرگاه مهران را مسدود کردند

مردم افغانستان اعتمادی به توافق صلح آمریکا و طالبان ندارند

حضور آمریکا در عراق به معنای تغذیه تروریسم است

رفتار اسراییل با فلسطینی ها وحشتناک است

پایان کنفرانس برلین درباره لیبی/ تثبیت تحریم تسلیحاتی

تأکید رأی الیوم بر اقتدار موشکی ایران در برابر «پاتریوت» آمریکا

کاتص: به دنبال عادی سازی روابط با اعراب هستیم

وقوع 3 انفجار در بغداد

ترامپ نگران است پاسخ ایران شانس انتخاب دوباره او را کاهش دهد

آمریکا برای حمایت از ناآرامی در ایران، شرکت های فناوری را پشتیبانی می کند

«نفتالی بنت» می خواهد در صدر فهرست جنایتکاران اسراییلی باشد

برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه 2231 نیست

برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه 2231 نیست