مطالب مرتبط:
تحصیل 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدارک در ایران/پوشش رایگان بیمه برای 92 هزار پناهنده
نبود معلم و مدرسه، دو عامل ترک تحصیل دانش آموزان سیستانی در مقطع راهنمایی
1384 دانش آموز معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی قزوین هستند
اقدام جالب دختر محجبه برای نجات 100 دانش آموز امریکایی+عکس و فیلم
وزیر آموزش و پرورش افغانستان: ایران هزینه زیادی برای تحصیل مهاجران می پردازد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 آذر 1398 ساعت 11:032019-12-09سياسي

تحصیل 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدارک در ایران


- مشاور وزیر کشور گفت: بعد از چهار دهه میزبانی از پناهندگان باید اعلام کنم که امروز 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدرک در ایران تحصیل می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، محمدحسن انصاری مشاور وزیر کشور و مسئول هماهنگی امور روابط عمومی و اطلاع رسانی صبح امروز در کارگاه آشنایی خبرنگاران و مسائل پناهندگی اظهار کرد: دغدغه های مشترک حرفه ای و اجتماعی فعالان بخش روابط عمومی و اطلاع رسانی و عناصر دغدغه مند در رسانه ها، با ادبیات متفاوتی توسعه یافته است، که در بحث کوتاه امروز، با اندکی تسامح در انتخاب واژگان، از آن با عنوان "ژورنالیسم مسئولانه" یاد می کنم و اگر چه از توصیف آن به وجه ایجاب، معذورم، در پی ارائه صرفاً چند منظر برای برخی رویکردهای متنافر با آن در موضوع مهاجرین و ساماندهی پناهندگان، البته در مقام اجمال خواهم بود.

وی افزود: ایران عزیز ما؛ قریب به 4 دهه، میزبانی گروه های کثیر و بلکه عظیمی از پناهندگان را بر عهده دارد و با هزینه های بسیار و با به اشتراک گذاشتن بخش قابل توجهی از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی کشور، حتی فراتر از مسئولیت های خود را محقق ساخته وبعلاوه از گسیل انبوه مهاجران به مرزهای اروپا جلوگیری کرده و علیرغم فقدان کمک های کافی از سوی جامعه بین المللی، سهم بزرگی را در مهار معضل پناهندگی در سطح جهان ایفا نموده است.

اما آیا می توان اذعان کرد که تصویر برساخته رسانه ها از این جد و جهد، واقعیت و یا حتی شبهی از واقعیت را در دسترس افکار عمومی در جهان و حتی در داخل ایران قرار داده باشد؟ و در مقابل، آیا جز این است که کوچکترین زمینه ای از یک رویداد ولو ادعا شده در تعامل بین احدی از آحاد جامعه ایرانی که طبعاً از طبایع و سلائق گوناگونند، با احدی از جامعه چندین میلیبونی مهاجرین، در زنجیره ای از جریان سازی های ضد رسانه ای، و البته در غیاب نقش آفرینی ژورنالیسم مسئولانه، افکار عمومی را آماج القائات و تصویر سازی های وارونه خود می سازد؟ و از این رهگذر سیکل معیوب کنش ها و واکنش های مخرب بعدی را بستر سازی می کند؟ مشاور وزیر کشور اظهار کرد: همچنان که در گزارش وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در اجلاس اخیر آکسکام اعلام شد، علیرغم تحریم های غیر قانونی و ظالمانه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تاکنون به ارایه خدمات خود به پناهندگان، همچون ایرانیان ادامه داده است.

از این میان می توان به تحصیل حدود 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدرک، صدور مدارک شناسایی در قالب طرح های متعدد آمایش، امکان اخذ گواهینامه رانندگی، دسترسی عادلانه به محاکم قضایی، واکسیناسیون و ارائه خدمات بهداشتی اولیه و مراقبت های مادر و کودک، پوشش بیمه سلامت برای کلیه پناهندگان، پوشش رایگان 92 هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر با حمایت کمیساریا، بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی ویژه بیماران خاص، تحصیل 16 هزار و پانصد دانشجو در دانشگاه ها، ارایه تسهیلات و پروانه موقت برای اشتغال قانونی پناهندگان و موضوع بسیار مهم تصویب نهایی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اشاره کرد.

انصاری ادامه داد: خاضعانه، از همراهان و همکاران عزیزم در رسانه ها، اجازه می گیرم و پرسش می کنم که آیا توفیق مؤثری در انعکاس این حجم از اقدامات در افکار عمومی خارج و حتی در داخل ایران، به نحوی که تصویری ولو نزدیک به واقعیت را پیش روی مخاطب قرار دهد، حاصل شده است؟ وی تصریح کرد: از منظری کلان تر، در حالیکه بر پایه گزارش های رسمی مجامع بین المللی، حدود 84 درصد از پناهندگان جهان در کشورهای درحال توسعه از جمله ایران عزیز ما میزبانی می شوند، کدام تلاش رسانه ای و کدام برنامه ژورنالیستی، طرحی در انداخته است تا مسئولیت مشترک بین المللی کشورها در پذیرش منصفانه بار حمایت از پناهندگان را تعقیب نماید؟ مسئول هماهنگی امور روابط عمومی و اطلاع رسانی خاطرنشان کرد: برای کدام روزنامه نگار و فعال رسانه ای ایرانی و یا غیر ایرانی، این قابل دفاع است که در حالی که برخی از کشورها از جمله ایران، به واسطه میزبانی تعداد بالایی از پناهندگان فشار غیر قابل تحملی را بر دوش دارند، برخی دیگر از کشورها به جای مشارکت در میزبانی از پناهندگان و کاستن از بار وارد شده بر چند کشور محدود، با رویکردی غیرمنصفانه به صورت کاملا شعاری، بالا بردن استانداردهای حمایت از پناهندگان را بدون پذیرش مسئولیت و تعهد در قبال آن، طرح می کنند؟ وی تاکید کرد: آیا رسالت روزنامه نگارانی که در پی تحقق مسئولیت اجتماعی خود هستند، اقتضاء نمی کند تا از افزایش بیش از پیش بار موجود بر دوش کشورهای در حال توسعه میزبان پناهندگان بکاهد؟ این در حالی است که رسانه های دغدغه مند و روزنامه نگاری مسئولانه می تواند بستری را فراهم سازد تا افکار عمومی در جهان، در برابر سیاست هایی که به تجمع پناهندگان در چند کشور از جمله ایران منجر گردیده است، به نحو مؤثری ایفای نقش نماید.

انصاری ادامه داد: کژراهه دیگری که روزنامه نگاری غیر مسئولانه در امر پناهندگان، می تواند شریک و حداقل توجیه کننده آن باشد، منجر نشدن حمایت های فزاینده از پناهندگان، به یک راه حل پایدار برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان است.

بخشی از این عدم توفیق که از رهگذر حمایت های غیرواقع بینانه فراهم شده است، محصول مطالبات رسانه ای غیر هوشمند و به تعبیری که بر ان اصرار دارم، غیر مسئولانه است.

مشاور وزیر کشور گفت: در مقابل، رقم بسیار اندک بازگشت داوطلبانه پناهندگان از ایران به افغانستان از جمله در سال های اخیر، می توانست و می تواند موضوع کنکاش و بررسی رسانه های دغدغه مند قرار گیرد؟ یا آنکه نسبت اعطای کمک های ناچیز مالی به متقاضیان و انگیزه آنان برای بازگشت، می تواند، به عنوان موضوع و مسئله رسانه ای تعریف شده و جستجوی راه حل یا حداقل روشنگری نسبت به صورت مسأله ای از این دست، از رسالت های روزنامه نگاری مسئولانه در این عرصه، بشمار آید! همچنین ضرورت تمرکز برنامه ها و پروژه های جهات مختلف غیر ایرانی بر بازگشت داوطلبانه پناهندگان از ایران، از این ظرفیت برخوردار است که با جدیت از سوی خبرنگاران مسئول و واقع بین در خارج از ایران و حتی در داخل ایران، دنبال شده و در جهت حل مسئله و یا حداقل توازن افکار عمومی داخل کشور در خصوص آن بیانجامد! انصاری گفت: مایلم برادرانه و بسیار بسیار متواضعانه، از همکاران عزیزم در رسانه ها، درخواست کنم، گزارش های تولیدی خود را برای آگاهی افکار عمومی در جهان و ایران نسبت به قوانین ایران در جهت حمایت از شهروندان و پناهندگان و دشواری بی تابعیتی در ایران، فهرست کنند.

بعلاوه، مشخصاً سوال نمایم که کدام گزارش های ما، کسب تابعیت ایرانی حدود 12 هزار نفر از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی را طی 10 سال گذشته به نحو مؤثری، منعکس ساخته است؟ مشاور وزیر کشور گفت: از زاویه ای دیگر، در حالیکه اقدامات یکجانبه غیر انسانی آمریکا علیه ایران، حتی شرایط زندگی و حوزه های آموزش، سلامت و معیشت پناهندگان و ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از پناهندگان را به صورت قابل توجهی متأثر نموده است، برنامه سازی رسانه ای در عرصه مهاجرین البته از منظر روزنامه نگاری مسئولانه است که می تواند ، زمینه محکومیت این اقدامات ظالمانه و پاسخگو نمودن قدرت های پدیدآورنده آن را فراهم سازد.


کلید واژه ها: روابط عمومی و اطلاع رسانی - مشاور وزیر کشور - روابط عمومی - اطلاع رسانی - مشاور وزیر - پناهندگان - وزیر کشور - دانش آموز - ایران - امروز - در ایران - پناهنده - خبرنگار - اتباع - تحصیل - اطلاع - عمومی - رسانی - مشاور - دغدغه - روابط - خبرنگاران - صبح امروز - پناهندگی - کشور - وزیر - ساماندهی - دانش - مهاجرین - میزبانی

آخرین اخبار سرویس:
 نباید ناکارآمدی بخشی از دولت را به پای کل نظام نوشت/برای مجلس آینده نیاز به نمایندگان دغدغه مند داریم

دعوت مدیران حوزه های علمیه استان ها از مردم/ اقامه فریضه ای به وسعت ایران در بزنگاه انتخابات/ خانه ملت را به نااهلان نسپارید

فرماندار تهران:در حوزه انتخابیه تهران با 3810 شعبه اخذ رای انتخابات برگزار خواهد شد

استوارنامه سفیر ایران در کپنهاگ تقدیم ملکه شد

لیست شورای هماهنگی احزاب و نیروهای انقلاب اسلامی استان اردبیل تکمیل شد

قدردان همسر سالم خود باشیم

رای اولی های استان تهران 200 هزار و 198 نفر هستند

عناوین روزنامه های سیاسی 29 بهمن 98/ برگ ریزان دیپلماسی +تصاویر

قدردان همسر سالم خود باشیم

مردم ایران به تناقض گویی مقامات آمریکا عادت کرده اند

«دختر جمعه ها» از راه رسید

دیدار علی لاریجانی با سیدحسن نصرالله در بیروت

استخدام خانم دارای مدرک گردشگری در همدان

استخدام نیروی کار جهت حلبی سازی در همدان

مردم آذربایجان شرقی با مقام معظم رهبری دیدار می کنند

4 شبکه خبری انتخابات دوم اسفند را زنده پوشش می دهند

وضعیت نهایی نامزد های انتخاباتی لرستان اعلام شد

استخدام سرپرست تبلیغات در یک مجموعه معتبر در تهران

آغاز رسیدگی به ششمین پرونده بانک سرمایه

نارضایتی عمومی 7 تا 8 دهک جامعه

روحانی درگذشت برادر تخت روانچی را تسلیت گفت

توضیحات معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره انتخابات ریاست جمعیت هلال احمر

پیش بینی مشارکت بالای 50درصد/از دستگاه احراز هویت استفاده می کنیم

دستورالعمل نحوه مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضاییه ابلاغ شد

آمار کشته شدگان آبان در اختیار وزیرکشور است

دستگیری اقدام کنندگان به تیراندازی

درخواست بازیگر سریال «وارش» از نمایندگان مجلس شورای اسلامی

هفتادوپنجمین جلسه نشست کمیته ماده 12 برگزار شد

تغییر در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در اهواز کذب است

تاکید شورای شهر یزد برای ورود شهرداری به مباحث آموزش شهروندی

اظهارات ظریف درباره روابطش با سردار سلیمانی

وضعیت نهایی نامزد های انتخاباتی لرستان اعلام شد

جلسه شورای فرهنگی و تقدیر از عوامل علمی مسابقات قرآنی المصطفی برگزار شد

علت خشمگین بودن برخی از نوجوانان چیست؟

تصویری از 4 فرزند سردار سلیمانی بر سر مزار پدر+عکس

نسبت به عدم تحقق منویات رهبری احساس تقصیر می کنم/ کارنامه دولت در اجرای شعار سال کجاست؟

به قوه قضاییه قوی می اندیشیم نه بزرگ

پیام تسلیت روحانی به تخت روانچی

ترقی: انتخابات فرصتی ارزشمند برای تغییر در سرنوشت کشور است

70 هزار مدرسه کشور شعب اخذ رأی هستند

استخدام مدرس زبان جهت کانون زبان هزاره در شیراز

تبریک مجید صالحی به همسرش + عکس

تصویری از 4 فرزند سردار سلیمانی بر سر مزار پدر+عکس

توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با جبهه پایداری برای ارائه لیست مشترک

از نوای کمانچه تا آهنگ »جنتلمن«

بار سنگین اتهامات بر دوش »بار«

ایران در بازسازی هم کنار دمشق خواهد بود

همه معادلات غلط ترامپ

مذاکرات سردار سلیمانی، پوتین را برای ورود به سوریه مجاب کرد

مشارکت پایین باشد، تهدید های دشمن بیشتر می شود

دعوت به مشارکت

رأی آورترین نامزدهای ادوار مجلس

جابه جایی مسالمت آمیز قدرت از نشانه های ثبات سیاسی است

سربازان ساواکی که به ارتش داده بودند، ماموریت تیراندازی به مردم را داشتند

هزینه کنسرت برای کارگر ایرانی 12 برابر استاندارد جهانی

انتخابات از انگاره های قدرت ملی ایران است

برای ایران در انتخابات شرکت می کنیم

برای اصلاح طلبی یک کرسی مجلس هم اصالت دارد

استخدام فارغ التحصیلان رشته های مدیریت یا MBA.DBA در تهران

فرمانده پیشمرگه: کاش سردار سلیمانی فرمانده ما بود

تاکید شورای شهر یزد برای ورود شهرداری به مباحث آموزش شهروندی

همایش استانی بیانیه گام دوم انقلاب در اهواز‎

فضائل حضرت فاطمه زهرا(س) از منظر قرآن و حدیث بازشناسی می شود

بانوان در خانواده و تولید و کارآفرینی نقش موثری دارند

آرای بالا پشتوانه مجلس و حکومت خواهد بود/مجلس انقلابی زمینه ساز دولت انقلابی است

پیش بینی مشارکت بالای 50درصد/از دستگاه احراز هویت استفاده می کنیم

همراهی ایران در بازسازی سوریه/ پاسخگویی مرعشی و کرباسچی درباره لیست کارگزاران/ بازگشت شهروند ایرانی بازداشت شده در آلمان/ برگزاری ششمین جلسه دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه

لیست شورای ائتلاف فصل الخطاب است

دیدار لاریجانی با دبیرکل حزب الله لبنان

پیروزی در انتخابات با وجود بداخلاقی انتخاباتی، چیزی جز شکست نیست

نسبت به تحقق منویات مقام معظم رهبری احساس تقصیر می کنم/ کارنامه دولت در تحقق شعار سال کجاست؟

حمایت آیت الله مصباح از لیست پایداری

ایران هیبت ساختگی آمریکا را فرو ریخت

خاطراتی که شاید دوست داشته باشید پیش از انتخابات مجلس یازدهم بخوانید

مناظره امیرحسین ثابتی و حسین مهدیان پیرامون انتخابات مجلس

توییت کدخدایی درباره شیوه کلاهبرداری مدعیان ارتباط با اعضای شورای نگهبان در ماجرای تایید صلاحیت ها

سجاد طلوعی نشست کاندیداهای نیروهای انقلابی در اسلامشهر

با مجلس و برخی مسؤولان فعلی نمی توان آمریکا را از منطقه خارج کرد

پیام تسلیت پدر و مادر؛ اس ام اس و پیام تسلیت مرگ پدر و مادر دوستان ونزدیکان

کنایه های مجازی به استعفای دبیرستاد امر به معروف

موسوی: مردم ایران به تناقض گویی های آمریکایی ها عادت کرده اند

«بیروت»، دومین مقصد سفر منطقه ای لاریجانی

مردم نمایندگانی با قدرت دفاع از ارزش های انقلاب راهی مجلس کنند

سه هزارنفر از مردم آذربایجان شرقی بامقام معظم رهبری دیدار می کنند

نامزدهای صادق میثاق نامه دیده بان شفافیت را امضا کنند

استخدام مسئول دفتر با تجربه خانم در شهر صنعتی لاکان رشت

کاندیدایی که پوستر رقبایش را به دیوار می زد/ می گفت «به خاطر رأی هر کاری نکنید»

مشکلات اقتصادی کشور قابل حل است و نیاز به ورود افراد کاردان به مجلس دارد

صالحی: ایران را نمی توان از یاد برد

عصبانیت شدید آقای پدر + عکس

توصیه انتخاباتی بهزاد نبوی به مردم

ژینا کلانتری کیست؟ / جدیدترین عکس | ماجرای آهنگ ژینا گل من شادمهر عقیلی

مراسم اعتکاف با حضور 15 هزار نفر در 21 مسجد قم برگزار می شود

توافق شورای ائتلاف نیرو های انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

احیای 94 واحد غیرفعال در شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی

وای از آن روز که دروغ به خانه ملت برسد

چرا برخی از افراد خوابشان را به یاد می آورند و برخی دیگر نه؟

کدخدایی: کلاهبرداران مدعی ارتباط با شورای نگهبان تحت پیگرد قانونی هستند

کنایه های توییتری به استعفای دبیرستاد امر به معروف

استخدام مسئول امور مشتریان خانم در هلدینگ سازیران در تهران

تحصیل 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدارک در ایران

تحصیل 480 هزار دانش آموز پناهنده و اتباع فاقد مدارک در ایران