مطالب مرتبط:
اولین واکنش وزیر نفت به گران شدن بنزین
فیلم | اولین واکنش بیژن زنگنه به سهمیه بندی بنزین:مرجع قانونی تصمیم گرفت و ما خوب اجرایش کردیم/چرا از استیضاح بترسم؟
فیلم | اولین واکنش بیژن زنگنه به سهمیه بندی بنزین:مرجع قانونی تصمیم گرفت و ما خوب اجرایش کردیم/چرا از استیضاح بترسم؟
نخستین واکنش وزیر نفت به افزایش قیمت بنزین
وزیر نفت برای شرکت در نشست اوپک وارد وین شد/ دیدار با دبیرکل اوپک، اولین برنامه زنگنه
-228 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 آذر 1398 ساعت 21:052019-12-05اقتصادي

اولین واکنش وزیر نفت به گران شدن بنزین؛ زنگنه: خوب اجرا کردیم و دستاوردهای خوبی داشت


وزیر نفت درباره افزایش قیمت بنزین گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم.

ما این تصمیم را نگرفتیم، - "، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، 14 آذرماه) در جمع خبرنگاران پیش از آغاز نشست 177 اوپک درباره اینکه آیا کاهش احتمالی تولید نفت از سوی اعضای این سازمان و همپیمانانش در حالی که برخی کشورها به میان تعهداتش پایبند نیستند، اقدامی خوبی برای جلوگیری از اشباع بازار نفت در ماههای نخست سال آینده است، گفت: به نظرم طبیعی است اعضای اوپک در این شرایط بر مراعات بیشتر تاکید می کنند به خصوص آنهایی که فاصله آنها با پایبندی شان زیاد است.

اگر همین میزان پایبندی رعایت شود، خوب است.

* میزان کاهش تولید کافی نیست زنگنه درباره اینکه آیا همین میزان کاهش تولید کافی است، پاسخ داد: کافی نیست، اما لازم است.

بقیه آن بستگی به تفاهم با غیراوپک دارد اما من به عنوان ایران از هر تصمیمی مبنی بر کاهش تولید که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد، حمایت می کنم و هیچ مشکلی با آن ندارم.

وزیر نفت به نامه دیروز خود به مانوئل کودو، رییس دوره ای اوپک اشاره کرد و گفت: بنده دیروز در این نامهاز ایشان خواستم این موضوع را که ایران هم اکنون به دلیل شرایط خاص و کاهش غیرداوطلبانه تحت فشارهای غیرقانونی آمریکا است را به اعضا منعکس کند؛ البته ایران تنها نیست و کشورهای دیگر هم هستند که از سهمیه تاریخ خود و آخرین سهمیه مصوب اوپک خیلی کمتر تولید می کنند.

به همین دلیل یک عده کشورهای دیگر از این فرصت استفاده و تولید بیشتری می کنند.

زنگنه با اشاره به اینکه اگر تحریم ها برداشته شود، من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد، ادامه داد: در آینده کسانی که هم اکنون بیشتر تولید کرده اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.

وی با بیان اینکه کشورهای دیگری هم مانند لیبی و ونزوئلا نیز تحت شرایط تحریم هستند که نمایندگان آنها اینجا هستند و حتما در مورد این موضوع موضع گیری خواهند کردند، اظهار کرد: اما من از جانب مردم ایران می گویم که من یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی پذیرم و کسانی که از این فرصت خارج شدن نفت ایران از بازار استفاده می کنند و بیشتر تولید دارند باید در مقابل تولید بیشتر کنونی در آینده کاهش بیشتر هم انجام دهند و نباید توقع داشته باشند که ایران بعد از برداشته شدن تحریم بلافاصله اگر کاهشی نیاز بود به این سیستم بپیوندد.

وزیر نفت تاکید کرد: به هر حال این حق ماست که هم اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می گیرند و ما در آینده انتظار داریم که این موضوع حتما منظور شود و ما حتما به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

* هنوز تصمیمی درباره منشور همکاری اوپک و غیراوپک نگرفتیم وزیر نفت درباره بودجه سال آینده ایران توضیح داد: بودجه سال آینده از نظر ارقام و درآمد کل و هزینه ها بسیار نزدیک سال 98 است و دوباره با شرایط سختگیرانه برای هزینه ها بودجه تنظیم شده است که تقدیم مجلس می شود و باید دید در مجلس چه خواهد شد.

زنگنه تأکید کرد: به هر حال من بیشتر از این نمی توانم درباره نفت صحبت کنم زیرا قرار من از نخست این بوده است که آدرس به آمریکایی ها ندهم.

وی در پاسخ به اینکه موضع ایران، ادامه توافق فعلی کاهش تولید است یا کاهش بیشتر است، گفت: اگر اعضای اوپک بپذیرند که کاهش بیشتری صورت گیرد، من حمایت می کنم؛ در مورد میزان کاهش و همه موارد باید تفاهم شود که اگر اوپک (رول اور کرد) پایبند به توافق بود، بگویند ناموفق شده است.

در واقع مراعات شرایط کنونی نیز کارخوب و یک دستاورد است که اگر بیشتر از این نیز کاهش تولید توافق شود باز هم دستاورد بزرگتری است و من هم با آن موافق هستم.

وزیر نفت درباره اینکه شما می خواهید که ایران معاف از کاهش تولید باشد، گفت: ایران، لیبی و ونزوئلا هم اکنون به طور غیرداوطلبانه بیش از آن مقداری که حساب کنید به صورت اجبار تولیدشان نسبت به آخرین سهمیه مصوب کاهش پیدا کرده است.

زنگنه درباره موضع ایران در خصوص منشور همکاری اوپک و غیراوپک افزود: هنوز ما در دولت تصمیم نهایی را نگرفته ایم.

بحث های حقوقی زیادی روی آن است که چطور و کجا باید در مورد آن تصمیم گیری شود و هنوز نهایی نشده است.

وی در مورد اینکه آیا شما در مورد آن خوش بین هستید یا نه، تصریح کرد: هر همکاری در عالم بشریت به خیر خوب است.

* در پیوستن اعضای جدید به اوپک باید دقت کرد وزیر نفت به این پرسش که هم اکنون شش کشور به اینستکس پیوسته اند به نظر شما این عضویت چشم انداز خوبی است، گفت: تا زمانی که پول نفت را در اینستکس نپذیرند، انگار چیزی وجود ندارد، اگر بپذیرند که در این سازوکار بیاید تازه می شود گفت یک چیزی ایجاد شده است وگرنه بدون ورود پول فروش نفت ما به این سیستم نمی توان چیزی گفت.

وی درباره عضویت برزیل در اوپک نیز گفت: من هنوز نشنیدم که برزیل درخواستی برای عضویت در اوپک داده باشد، منتهی اگر درخواست کنند ما از ورود کشوری مانند برزیل به اوپک استقبال می کنیم.

اما من از این پس مخالف ورود کشورهایی به اوپک هستم که تولیدهای پایینی مانند 50 هزار بشکه یا 40 هزاربشکه دارند و تازه بعد از این که عضو اوپک شدند بعد از مدت کوتاهی از ورودشان پشیمان شوند، در واقع اینجا ( اوپک) به محلی تبدیل شده که عده ای مرتب می آیند و بعد از 6 ماه دیگر از آن خارج می شوند.

زنگنه ادامه داد: این کار خوبی نیست و سازمان را دچار تزلزل می کند ضمن این که این کشورها ( کشورهایی که تولید پایینی دارند) تاثیری هم ندارند، اما به نظرم پیوستن کشوری مانند برزیل به اوپک خوب است.

وی درباره اینکه روسیه پیشنهاد داده است تا میعانات گازی از کاهش تولید حذف شود، اظهارکرد: فکر می کنم حرف روس ها در این باره منطقی است، به این خاطر که بحث ما در اوپک اصلا میعانات نیست، بحث نفت خام است ما در اوپک موضوع نفت خام داریم و میعانات نداریم، عادلانه و منصفانه نیست چیزی را که در معادلات اوپکی ها نداریم از روسها بخواهیم که رعایت کنند.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که در هرحال حاضر روسیه عضو اوپک نیست و درباره میعانات این درخواست را کرده است، گفت: در هر حال اگر می خواهیم با کشوری صحبت کنیم به نظرم باید با زبانی صحبت کنیم که مثل اینکه داریم با خودمان صحبت می کنیم.

هیچ وقت در اوپک بحث میعانات مطرح نبوده و در آینده هم در اوپک نخواهد بود.

اما اینکه دیگر اعضا هم با آن موافق باشند به خودشان و تفاهمی که با روسیه می کنند بستگی دارد و فکر می کنم این موضوع کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC)نیست.

زنگنه تصریح کرد: اما اینکه میعانات در داخل اوپک بیاید یا خیر، مثل این است که می خواهند اساسنامه اوپک را تغییر دهند.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا شما مخالف درخواست روسیه هستید؟ گفت: خیر.

من موافقم.

من می گویم این درخواست عادلانه و منصفانه است و ما هرگز در اوپک بحث میعانات را نداشتیم.

وقتی چیزی را که برای خودمان نمی پذیریم و نداریم نباید به دیگری هم فشار بیاوریم.

من نیز بر روی هر تفاهمی که کشورها داشته باشند مشکلی ندارم اما اصرار ما منطق ندارد.

زنگنه درباره اخبار"ی مبنی بر اینکه خروج اکوادر از اوپک منتفی شده نیز گفت: این هم همان بحثی است که به آن اشاره کردم، ما کشورهایی که عضو اوپک هستند را گرامی می داریم که بمانند اما فکر می کنم در عضویت های آتی باید خیلی مراقبت کنیم.

زیرا تعداد کشورها در اوپک خیلی نقش تعیین کننده ای ندارد بلکه آنچه که تعیین کننده هست وزن بازار این کشورهاست.

وزنی که در بازار جهانی دارند و می توانند داشته باشند.

* نشست اوپک غیرقابل پیش بینی است وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که برخی از شرکت های اسپانیایی علاقمند هستند که با ایران همکاری کنند و از تحریم های آمریکا نیز نمی هراسند، حال وزارت نفت ایران چه تسهیلاتی را برای این شرکت ها در نظر گرفته است، گفت : ما نباید کاری را انجام دهیم، آنها باید کاری کنند که ترسشان کمتر شود.

اگر بخواهند کار کنند خودشان راهشان را بلدند.

وی درباره اینکه پیش بینی شما از نشست امروز اوپک چیست و آیا فکر می کنید نشست امروز نشست آسانی باشد، گفت: در اوپک نمی توان چیزی را به صورت دقیق پیش بینی کرد اما دلیلی هم نمی بینم که پیچ بخورد.

زنگنه درباره برآورد خود از شرایط بازار در سال 2020 نیز اظهارکرد: قیمت تابع تولید و عرضه و تقاضاست.

منتهی اکنون می گویند ما درسه ماهه اول و دوم سال افزایش عرضه نسبت به تقاضا داریم که وقتی این طور باشد بر روی قیمت ها فشار وارد می کند.

* استیضاح حق مجلس است، چرا باید نگران باشم؟ وزیر نفت در واکنش به اینکه آیا نگران استیضاح خود از سوی نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: چرا باید نگران باشم؟! مگر تا حالا به ما فشار نیاورده اند؟ ما همیشه تحت فشار زندگی می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید این استیضاح مشروع است، افزود: استیضاح حق مجلس است و هر وقت که بخواهند می توانند وزیر را استیضاح کنند و وزیر هم موظف است به نمایندگان جواب دهد.

این کار هم در کشور ما عادی است و ما مرتب هفته ای یکی دوتا استیضاح داریم.

بیشتر بخوانید روحانی: من روز جمعه فهمیدم بنزین سهمیه بندی شده است/ عده ای مزدور، وابسته و اوباش حتی به مدرسه دخترانه هم رحم نکردند" * واردات بنزین را به تاخیر انداختیم زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم.

ما این تصمیم را نگرفتیم، من تاکید می کنم این تصمیم در مرجع قانونی خود گرفته شد و ما هم آن را به خوبی اجرا کردیم و تا الان هم دستاوردهای خوبی داشته است و تقریبا روزانه 20 میلیون لیتر مصرف مان کاهش یافته و تقاضای عظیمی برای سی ان جی در بازار ایجاد شده است.

وزیر نفت ادامه داد: حتی در شورای اقتصاد تصویب کردیم که برای سی ان جی سوز کردن بیش از یک میلیون و 400 هزار دستگاه وانت بار، تاکسی، ون تاکسی و مسافربر شخصی 6500 میلیارد تومان کمک بلاعوض داده شود که این خودروها بتوانند سی ان جی سوز شوند.

اگر این کار انجام شود نزدیک به 10 میلیون مصرف بنزین به سمت مصرف سی ان جی منتقل می شود و مردم به جای اینکه بنزین سه هزار تومانی مصرف کنند سی ان جی 600 تومانی مصرف می کنند، ضمن این که ظرفیت جایگاههای سی ان جی ما خیلی خوب است و اگر لازم باشد جایگاه جدید ایجاد می کنیم.

وی با بیان این که در هر حال سی ان جی سوخت طبیعی است، تصریح کرد: نکته دیگری که باید بگویم این است که اگر این روالی که در مصرف بنزین داشتیم پیش می رفت و روند مصرف بنزین با همین روند صعودی ادامه پیدا می کرد ناچار می شدیم از اواسط سال 1400 بنزین وارد کنیم این درحالی است که هم اکنون با کاری که انجام دادیم واردات بنزین را برای چندسال به تاخیر انداختیم.

زنگنه افزود: از سوی دیگر تقاضای زیادی برای مصرف سی ان جی از سوی خودروها داریم بدون این که ما بخواهیم به آنها کمکی کنیم.

البته ما به خودروهای عمومی کمک مالی می کنیم اما خودروهای شخصی بدون این که کمک مالی کنیم صدها هزار خودرو درخواست سی ان جی دارند، البته مشکلاتی درباره استاندارد وجود دارد که با سازمان استاندارد هم جلسه گذاشتیم تا این مشکلات از طریق کارگاههای تبدیل خودروها به سی ان جی سوز حل شود، ضمن این که ما این مجوز را هم به آنها بدهیم که بتوانند از سوخت را از جایگاههای سی ان جی دریافت کنند.

وزیر نفت گفت: مهمترین مساله ای که ما در سی ان جی روی آن تاکید داریم و همه در کشور نیز روی آن تاکید می کنند بحث ایمنی آن است، بهرحال این تقاضا به وجود آمده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: افزایش قیمت بنزین - زنگنه - میزان - تولید - وزیر نفت - کاهش - افزایش قیمت - تصمیم - بنزین - واکنش وزیر - قیمت بنزین - خبرنگاران - سال آینده - بازار نفت - وزیر - اوپک - سازمان - افزایش - اشباع - ابلاغ - رعایت - واکنش - طبیعی - شرایط - آینده - امروز - بازار - گران - نشست - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس ارشد مالیاتی در شرکت خشکپاک در تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت پترو صنعت عادل/تهران

استخدام ترخیصکار حرفه ای و کارآموز ترخیصکاری در اصفهان

استخدام مدیر منابع انسانی در یک موسسه معتبر در تهران

استخدام کارشناس ارشد ارتباط با مشتری آقا در نیشابور

لزوم استفاده ازظرفیت مغفول تعاون برای توسعه صادرات

سکونت 27 هزار نفر در بافت فرسوده مبارکه

اعلام جرم علیه کارشناس صدا و سیما در رابطه با موضوع آفلاتوکسین

جزییات تغییر قیمت اقلام خوراکی/11 قلم کالا ارزان شد

استخدام کارشناس خرید آقا در شرکت چوب و فلز آرام گستر در تهران

استخدام کارمند ، کارشناس ارتباط با مشتری در تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت صنعت تجارت پردیس در قم

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

برونو فرناندز در آستانه پیوستن به منچستریونایتد

جزییات بسته حمایت صادراتی دولت

دولت بنزین با کیفیت را صادر و بنزین بی کیفیت را در داخل عرضه می کند!

فارس من| برخورد کمیسیون آرد، نان و گندم بردسکن با نانوایان متخلف

اطلاعیه بانک مرکزی درباره آغاز حذف رمز ایستا

سهم 25 درصدی بخش معدن از صادرات کشور

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در استان البرز

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام 4 ردیف شغلی در هتل شهرزاد لاهیجان

استخدام مهندس نقشه بردار و مهندس مکانیک در استان مرکزی

استخدام کانتر فروش در آژانس هواپیمایی رز گشت در تهران

استخدام مسئول فنی (صنایع غذایی) در یک شرکت معتبر در آبادان

استخدام کارشناس فروش و کارشناس بازاریابی در گرمدره

استخدام فروشنده خانم جهت کار در فروشگاه رونیکا - شیراز

استخدام کارشناس فروش خانم در اصفهان

استخدام کارمند اداری ،کارمند فروش در تهران

آشنایی با خواص گوآوا

جزییات بسته حمایت صادراتی دولت

نوسان قیمت ادامه دارد/ پژو 2008 حدود 7 میلیون تومان گران شد

جدیدترین لیست کامل قیمت خودروهای داخلی شرکت ایران_خودرو 98/11/08+جدول

تولید روزانه 30 تن تخم مرغ در شهرضا

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت الکتروبختگان در شیراز

استخدام حسابدار فروش در شرکت دوشه آمل(هراز) در تهران

استخدام ویزیتور (فارمارپ) و نماینده علمی (مدرپ) در گیلان

استخدام کارشناس بازاریابی و کارشناس فنی و مهندسی در شیراز

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولیدی و بازرگانی در تهران

ماجرای عجیب دختری که با پرچم ایران در گِرمی بود+عکس

زیبا ترین جاذبه های طبیعی دنیا به روایت تصویر

بیش از نصف تسهیلات بانکی صرف تامین سرمایه در گردش شد

صادرکننده واقعی قربانی تصمیمات غلط مدیران شده است

افتتاح فاز دوم تصفیه خانه آب تهران با حضور رییس جمهوری

استخدام کارشناس برنامه نویسی و کارشناس بازاریابی تجاری (TMR)

استخدام کارشناس ارشد فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در زنجان

خرید آپارتمان در منطقه مرزداران چقدر تمام می شود؟

یکی از خطرناک ترین مشاغل این روزها را ببینید

مظنه قیمت خانه در منطقه تهرانپارس چقدر است؟

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر /اصفهان

بکارگیری کارآفرینی سازمانی در شرکت های کوچک و متوسط و ارائه تکنیک های بازاریابی متناسب با این شرکت ها

افتتاح قطعه یک آزادراه تهران-شمال قبل از نوروز 99

پرسشنامه استاندارد سنجش رفتار شهروندی سازمانی

بازارهای مالی در فکر پایان دادن به سلطه دلار

چگونه در دو ماه پایان سال جلوی ولخرجی را بگیریم؟

لازمه رشد تولید درکنار امنیت مبارزه با فساد است

بازارهای مالی در فکر پایان دادن به سلطه دلار

آسیب شناسی و ارائه راهکار عملی در حوزه صادرات ضروری است

غولِ مازراتی وارد می شود +عکس

قیمت سکه طرح جدید به بالای 5 میلیون تومان رسید

استخدام کارشناس تولید آقا در یک کارخانه تولیدی در قم

شرایط اقتصاد ایران بهتر می شود

شعبه ویژه رسیدگی به مشکلات اقتصادی در لرستان راه اندازی می شود

استخدام ویزیتور فروش در شرکت پرگاس طب در قزوین

فن آوری RFID در زنجیره تامین و ساخت

ماهیت دعوی در داوری های تجاری بین المللی با تکیه بر رویه قضایی

آخرین قیمت ها در بازار میوه و تره بار زمستانی

قیمت سکه طرح جدید 8 بهمن 98 به 5 میلیون و 30 هزار تومان رسید

جمع آوری 410 میلیارد تومان کمک نقدی و غیرنقدی برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان

استخدام اپراتور دستگاه اکسترودر جهت کار در شهرک صنعتی اشتهارد

سهم مزد کارگر از هزینه تولید چقدر است؟

شرایط طرح خانه دار شدن کم درآمدها به زودی اعلام می شود

تدابیر دولت برای تامین کالای مورد نیاز در شب عید

استخدام فروشنده تمام وقت و پاره وقت برای آرت شاپ بازار قائم

معاملات مسکن در کدام مناطق تهران منجمد شده است؟

اختصاص سهمیه سوخت بر اساس پیمایش

سهم مزد کارگر از هزینه تولید چقدر است؟

قیمت سبد نفتی اوپک به زیر 62 دلار رسید

استخدام مهندس مکانیک مسلط به Inventor در ماشین سازی راعی

استخدام وسط کار خانم و آقا جهت تی شرت مردانه در تهران

تهرانی ها سالانه چقدر پول آب می دهند؟

اولین خرید دین کالایی در بازار بورس اجرایی می شود

قیمت دلار همچنان 13400 تومان

پارکینگ های شهرداری ساماندهی می شود

5600 واحد احداثی سیل زدگان در خوزستان وجود دارد

استخدام مدیر فروش در تشریفات نیروانا در شیراز

استخدام سرپرست خط نان و کارشناس فروش در تهران

مبانی نظری بررسی تاثیر مدیریت دانش بر موفقیت اجرای مدیریت ارتباط با مشتری

معمای بازگشت خودروها به خط تولید

زمان و مکان نمایشگاه بهاره بزودی اعلام می شود

قیمت خودرو چینی در بازار تهران+جدول

مبانی نظری بررسی اثرات ارزش ویژه برند بر ارزیابی تعمیم برند

عرضه های اولیه امسال بازار سهام هفده تایی می شود

واکنش وزیر کار به 72 هزار تومانی شدن یارانه ها

پرداخت تسهیلات بدون سود به باغداران سیستان و بلوچستان

حمایت از طرح های ممتاز در حوزه فنآوری اطلاعات

افزایش قیمت ها در بازار خودرو در 8 بهمن +جدول

اولین واکنش وزیر نفت به گران شدن بنزین؛ زنگنه: خوب اجرا کردیم و دستاوردهای خوبی داشت

اولین واکنش وزیر نفت به گران شدن بنزین؛ زنگنه: خوب اجرا کردیم و دستاوردهای خوبی داشت