مطالب مرتبط:
اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید
اقدام بشر دوستانه زنیب و آزمون با کودکان بی سرپرست (تصاویر)
آغاز اردوی حدادی در کیش از شنبه
کودکان، قربانیان خشونت خانگی در آمریکا
اردوی تیم ملی کبدی در مشهد آغاز شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 آذر 1398 ساعت 01:162019-11-22اجتماعي

اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید


- معلمان و مربیان کودک و نوجوان با فراگیری شیوه های آموزش نگارش و نوشتن خلاق ، گفتمانِ میراث دوستی، فرهنگ و آشنایی کودکان با فضاهای موزه ای را آموزش می بینند تا در آینده ای نزدیک به سفیران آموزشی کودکی در موزه ها تبدیل شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دومین جلسه مقدماتی دور اول کلاس های شیوه های آموزش نگارش و نوشتن خلاق به کودکان و نوجوانان با حضور بیش از 30 معلم و مربی دانش آموزان در کاخ گلستان برگزار شد که تاکید بر نوع آموزش به کودکان و فراگیری خط و زبان فارسی به عنوان یکی از مهمترین مواریث فرهنگی کشور را مدنظر قرار داد.

سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران درباره ی برگزاری این کارگاه آموزشی به معلمان و مربیانِ کودک و نوجوان به ایسنا می گوید: هدف اصلی کارگاه، تقویتِ زبان فارسی در خواندن و نوشتن است، پدیده ای که در طول سال های گذشته، دچار ضعف در سطوح مختلف شده است که باید به نوعی آن را تقویت کرد.

او با بیان این که کارگاهِ انشای خلاق توسط علی اکبر زین العابدین به عنوان متخصصِ این حوزه و برای مربیان و معلمان در رده های انشا و کودک برگزار می شود، رویکرد اصلی این اقدام را این طور توضیح می دهد: انشای خلاق با توجه به همه جوانب مختلف نوشتن که مهمترین شیوه انتقال مفهوم یک فرد به دیگری است، باید مدنظر قرار گیرد.

این کار می تواند به تقویت افراد جامعه در سطح آموزشی منجر شود.

در واقع در این حوزه و در حد خود، می توانیم نقطه ضعف هایی که مسایل مختلف مانند کامپیوتر و افراد در نوشتن به وجود آورده اند را تقویت کرد، چیزی که به شدت در سال های گذشته و با حذف بسیاری از پدیده هایِ موردِ رواجِ امروزی، جای خود را به موارد دیگری داد.

وی با بیان این که اگر فراموش نکنیم هدف از تعریفِ موزه، پاسخگویی به رفع مشکلات و نیازهای جامعه جدایِ از مکانِ موزه است که وظیفه ی حفظ و شناخت بخشی از میراث فرهنگی، طبیعی، تاریخی و هنری یک جامعه را بر عهده دارد، تاکید می کند: موزه ها در زمینه های مختلفی که به نوعی به هویت فرهنگی هر جامعه مربوط می شود، فعالیت های مختلفی را انجام می دهند و فضای خود را برای فعالیت آماده می کنند.

او با تاکید بر این که زبان و ادب فارسی یکی از مهمترین میراث های فرهنگی کل جامعه ایرانی در داخل و خارج از کشور است، ادامه می دهد: تقویت این امر در سطوح مختلف می تواند یکی از دستاوردهای مهم موزه در فعالیت های جانبی آن شمرده شود.

رییس ایکوم ایران با اشاره به حضور مربیان و معلمانِ شرکت کننده در این کارگاه از چند استان مختلف کشور، رویکرد و نگاه اصلی آن ها را قشر نوجوان می داند.

وی با اشاره به تفاهم نامه ای که کانون توسعه فرهنگی کودکان با ایکوم ایران برای برگزاری این کارگاه ها امضا کرده است، ادامه می دهد: این کانون فرهنگی تلاش می کند تا کتابخانه ها و آموزش زبان فارسی را در این سطوح تقویت کند تا همیاری و ایجاد فضا و تعامل مشترک در آن اتفاق بیفتد.

کاخ گلستان را به موزه دوستدار کودک تبدیل می کنیم سامان خلیلیان معاون فرهنگی کاخ موزه گلستان نیز در گفت وگو با ایسنا در این زمینه می گوید: بخشی از برگزاری کارگاه در کاخ جهانی گلستان به عنوان لوکیشن کارگاه بود، اما دلیل انتخابِ این لوکیشن، فقط دادنِ یک فضای کارگاهی نیست، بلکه ارتباط آن با مجموعه ایکوم و کاخ گلستان است تا کلید واژه ی داستان کودک و نوجوان شکل بگیرد.

او با اشاره به برنامه ریزی هایی که به تازگی در کاخ گلستان انجام شده تا بخش کودکی این مجموعه جهانی را بار دیگر احیا کند، ادامه می دهد: این بخش از مجموعه هر چند در طول سال های گذشته فعال بود، اما به نظر می رسد برای مدتی سازماندهی درستی برای ادامه دار بودن فعالیت آن انجام نشد و طرح موفق نبود قدری منفعل شده بود و برنامه های کاخ، ویژه ی روز کودک و بیشتر به 16 مهر و روز جهانی کودک و یک ویژه برنامه برای آن روزها محدود می شد، همچنین در طول سال نیز شاید بعضا معدود برنامه هایی برای آن برگزار می شد، اما اکنون قصد داریم کاخ گلستان را به موزه دوستدار کودک تبدیل کنیم، بنابراین هدف مان برنامه ریزی برای کارگروه ویژه کودک و نوجوان و بخش کودکی کاخ گلستان است.

وی با اشاره به ایجاد فضایی در کاخ گلستان در طول سال های گذشته به نام گُلَک که لوگویی نیز برای آن طراحی شده بود، اما بعد از مدتی کار آن متوقف شد، اظهار می کند: در برنامه ریزی فرهنگیِ جدیدِ انجام شده، قرار است تا بخش کودکی کاخ گلستان، در آینده ای نزدیک در مکانی مشخص، جانمایی شود تا بتوان بار دیگر موزه کودکی را در این فضای جهانی احیا کرد.

خلیلیان با تاکید بر این که مربیان و معلمانِ شرکت کننده در این کارگاه قرار است با پایان دوره ی آموزش ها در مناطق کاری خود؛ گفتمانِ میراث دوستی، فرهنگ و آشنایی کودکان با فضاهای موزه ای را در دستور کار خود قرار دهند تا رویدادهای بعدی نیز در این دوره آموزشی لحاظ شود، می افزاید: آن ها با برداشتن این قدم ها به سفیران آموزشی کودکی در موزه ها تبدیل می شوند.

او با تاکید بر ایجاد سرفصل های مشخص درسی برای برگزاری این کارگاه ها؛ این اقدام را یک فصل مشترک همکاری کاخ گلستان با ایکوم ایران تعریف می کند و می گوید: مربیان مهدکودک و مدرسه که دوره های آموزشی خود را در همین مسیر فرا می گیرند، با تناسب گروه و رده سنی مشخص شده می توانند به مجموعه بیایند، همچنین براساس همان گروه بندی سنی، برنامه های ویژه ای برای آن ها اجرایی می شود.

این اقدامات کارهای مشترکی است که با کامل تر شدن پکیج و مداومت و برنامه ریزی می تواند به نقطه ای برسد که حتی هر هفته یک روز به عنوان روز کودک مشخص شود.

این کارشناس فرهنگی ایکوم ایران؛ همچنین با اشاره به تهیه ی تقویم هفتگی برای کاخ گلستان، حتی برای حضور کودکان در موزه ها اظهار می کند: بیشترین اطلاع رسانی و برنامه ریزی ها را باید برای کودکان انجام دهیم تا بتوانیم آشنایی کودکان را با فضای موزه همراه داشته باشیم.

او همچنین با اشاره به این نکته که در برخی موارد مربیان و مسوولان مدارس که دانش آموزان و کودکان را به فضاهای موزه ای می آورند واقف به این نیستند که کودک را وارد چه فضایی کرده اند، می افزاید: گاهی این احساس را دارند که این حرکت مانند آوردن بچه ها به یک اردو یا پارک بوده، یعنی تمیزِ بین این که آداب موزه و ارتباط کودک و مربیان با موزه باید چطور باشند، را نمی دانند.

اتفاقی که معمولا به دلیل آشنایی نداشتن و نبود اطلاعات از این محوطه ها رخ می دهد.

وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی و تهیه ی پلن هایی برای حضور کودکان در موزه، ادامه می دهد: قطعا می توانیم با آگاهی این معلمان را در مجموعه با نگاه کودکی آشنا کنیم تا این مفاهیم برای آن ها نیز جانمایی شود و ذهنیتی درست را برای آن ها به وجود آورد.

اجرایی کردن این برنامه نیز بخشی از همان راهبرد است که ما هنوز در ابتدای راهِ آن هستیم.

خلیلیان همچنین به احتمالِ ایجادِ موزه کودکی در یکی از فضای موزه ای کاخ گلستان اشاره می کند و می گوید: در یک دوره بروشورهای مخصوص کودکی طراحی و چاپ شدند، اما درست عملیاتی نشدن طرح باعث توقفِ فعالیت ها در دوره ای شدند.

ولی خوشبختانه اکنون با بهتر شدن نوع نگاه ها تلاش می کنیم این اتفاق را بار دیگر در کاخ گلستان عملیاتی کنیم تا برای هر رده سنی وسطحِ خاص، برنامه های مشخص خود را داشته باشیم.

به گفته ی او بررسی و امکان سنجی موقعیت های مختلف برای رسیدن به یک توافق اولیه است.

خط و زبان فارسی، مهمترین میراث فرهنگی کشور علی اکبر زین العابدین مسوول و مدرس کارگاه انشای خلاق در کاخ گلستان نیز در گفت وگو با ایسنا، درباره ی شرح درسِ کارگاهِ انشای خلاق در کاخ گلستان؛ اظهار می گوید: این دوره ها بر اساس شرح درس خاصی برنامه ریزی شده اند تا در چهار دوره، دو دوره مقدماتی و دو دوره ی پیشرفته برای معلمان، مربیان و تسهیل گران برگزار شوند و آن ها در مدارس و خارج از مدرسه ها بتوانند با کودکان، کار آموزش، نگارش، انشا، داستان نویسی و نوشتن خلاق را انجام دهند.

او با بیان این که روندِ در حال انجام ، کارگاهی در چهار دوره ی کامل است، اظهار می کند: هر دوره یک روزه و با فاصله های یک ماهه و به صورت مرتب تکرار می شود، شرکت کنندگان از همه ی شهرهای مختلف در آن حضور دارند.

وی با اشاره به توانمند عمل نکردن آموزش و پرورش و معلمان در این زمینه ادامه می دهد: اگر امکان سراسری شدن این نوع شبکه ها و آموزش ها فراهم شود، می توان گفت که نوشتن بچه ها مهمترین ابزاری است که میراث فرهنگی را از نسل های قبل به بعد منتقل و نوشتن را به آن ها می تواند معرفی کند.

این نویسنده کودک و نوجوان و مدرس کارگاه های نوشتن خلاق؛ با اشاره به همکاری ایکوم ایران و کانون توسعه ی فرهنگی کودکان و کاخ گلستان؛ اظهار می کند: نخستین جلسه ی این دور از کارگاه ها؛ در سرای پروین دفتر ایکوم ایران برگزار شد و دومین جلسه نیز در کاخ گلستان، اما هنوز مکان دو دوره ی بعدی به طور دقیق مشخص نشده است، ولی در هر صورت قرار است که در فضاهای موزه ها برگزار شوند.

او اما علت حضور و برگزاری این کارگاه ها در فضاهای موزه ای و تاریخی را تاکید روی این نکته دانست که خط و زبان فارسی به عنوان مهمترین میراث فرهنگی کشور حائز اهمیت است و می گوید: اگر کودکان ما بدون دیدن و شنیدن چنین اطلاعاتی رشد کنند و بالنده شوند، بچه ها دیگر چیزی به نسل های بعدی منتقل نمی کنند.

او برگزاری چنین کارگاه هایی توسط کانون توسعه فرهنگی کودکان به عنوان مجری طرح در روستاهای محروم کشور و توسط گروه های مردم نهاد را یکی از اقداماتی می داند که می تواند به رشد بهتر این فرآیند کمک کند و ادامه می دهد: در این راستا راه اندازی کتابخانه و تربیت و آموزشِ مربیانِ این روستاها نیز می تواند به رعایت عدالت آموزشی کمک کند.

وی به حضور 34 نفر از مربیان و معلمان مدارس و کلاس های آزاد در سراسر کشور از استان های تهران، اصفهان، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قم، البرز و فارس اشاره می کند و می گوید: به شرکت کنندگان در این کارگاه؛ گواهی از سوی فرهنگستان زبان وادب فارسی داده می شود.

زین العابدینی با اشاره به ارائه ی طرحِ خود به فرهنگستان زبان وادب فارسی و تربیت مدیران گروه آموزشی اظهار می کند: تمایل داشتیم تا این طرح را خارج از فرهنگستان انجام دهیم که خوشبختانه حمایت های مورد نیاز انجام شد، چون قرار نبود حرکت فردی انجام شود، در نهایت می توان این حرکت را گسترده کرد تا نهادها از آن پشتیبانی کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش - مختلف - کودک - معلمان و مربیان - موزه - تقویت - فرهنگ - جامعه - معلمان - کودک و نوجوان - فرهنگی - مربیان - کارگاه - آموزشی - کودکان - نوجوان - مربی - معلم - زبان فارسی - فعالیت - برگزار - خلاق - کودکان و نوجوانان - فارسی - میراث - ایران - زبان و ادب فارسی - در موزه - کارگاه آموزشی - زبان

آخرین اخبار سرویس:
جلسه مدیران مدارس با موضوع آسیب اجتماعی و راهکارهای پیشگیری در شبانکاره

بازدید دانش آموزان دختر ناحیه 4 شیراز از مناطق جنگی

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-امور وسائط نقلیه موتوری زمینی (ارزیابی - تعیین خسارت) 1381

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-امور وسائط نقلیه موتوری زمینی (ارزیابی - تعیین خسارت) 1382

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-امور وسائط نقلیه موتوری زمینی (ارزیابی - تعیین خسارت) 1384

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-امور وسائط نقلیه موتوری زمینی (ارزیابی - تعیین خسارت) 1387

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-امور وسائط نقلیه موتوری زمینی (ارزیابی - تعیین خسارت) 1390

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-امور وسائط نقلیه ریلی 1384

کاهش شعاع دید تا 200 متر در همدان

پیروزی آتش بر دیو سرما در پیش است

مدیریت کلانشهرها نیاز به بازنگری جدی دارد

برپایی جشن های خیابانی با هدف احیای آداب سنتی در کرج

استخدام حسابدار خانم در شرکت حفاظ گستر ساتراپ

سواد خواندن دانش آموزان ابتدایی نیازمند ارتقا است

امروز چراغ های مه شکن را روشن کنید

دوره آموزشی و توانمندسازی مربیان پیشتاز شهرستان لنده

ببینید | هوا آلوده است، لطفا این غذا ها را بخورید

کاهش شعاع دید تا 200 متر در همدان

فهم تغییرات در دنیای امروز نیازمند پژوهش است

ورود سامانه بارشی به کشور در روز دوشنبه

بازسازی علایم راهنمایی و رانندگی جاده ای در سمنان

شاخص هوای تبریز در وضعیت «قابل قبول» قرار دارد

آموزش مهارت های رفتاری به هزار دانش آموز

کیفیت هوای تهران همچنان برای گروه های حساس، ناسالم است

کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه 100 هزارتومان!

ایستگاه مولوی هفته آینده افتتاح می شود

شبکه برق 445 روستای لرستان وارد مدار شد

2015 دانش آموز پایه اول ابتدایی در کردستان دیرآموز هستند

ورود 2 توله شیر سفید آفریقایی به ایران

جریمه 75 میلیون تومانی برای شکار خرس قهوه ای

بیشترین میزان بارندگی خوزستان در لالی ثبت شد

کشف تصویر 44 هزار ساله در غاری در اندونزی

استخدام کارمند اداری و مهندس صنایع خانم در تهران

مصوبات شورای عالی حفاظت محیط زیست به استان ها ابلاغ شد

هفته بارانی در انتظار یزدی ها

سرشماری گونه های حیات وحش لرستان استاندارد نبوده است

مدیریت کلانشهرها نیاز به بازنگری جدی دارد

فهم تغییرات در دنیای امروز نیازمند پژوهش است

سردار اشتری: به اراذل و اوباش اجازه عرض اندام نمی دهیم

نیازمند نسل شاداب و خلاق در سال های آینده هستیم

هواشناسی ایران98/09/23 _ پیش بینی برف و باران برای برخی استان ها

ورود 2 توله شیر سفید آفریقایی به ایران

وزیر علوم: ویژگی جستجوگری دانش آموزان نباید سرکوب شود

استخدام خدمات و آبدارچی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

وضعیت ترافیکی معابر بزرگراهی شهر تهران

مقاوم سازی واحد های مسکونی روستای مصطفالوی خلخال

پلمب 3 واحد کوره آجر در شاهین شهر و میمه

هوای پایتخت برای گروه های حساس، ناسالم

هیچ کاری جز از مسیر پژوهش نباید سامان بگیرد

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون سراسری قرآن و عترت

200 محفل انس با قرآن کریم در مدارس البرز برگزار می شود

100 محفل انس با قرآن کریم در مدارس البرز برگزار می شود

هوای امروز تهران ناسالم است

پیش بینی بالا آمدن آب رودخانه های خوزستان

استخدام بازاریاب حرفه ای با حقوق و مزایا در شرکت معتبر/تهران

استخدام شرکت شیوا کار گنبد

«موکب های پیاده روی اربعین» به عنوان میراث معنوی ثبت جهانی شد

هم اندیشی مدیران مدارس مرند و حوزه علمیه برگزار شد

اعلام میزان بارش های اخیر در استان

آموزش و پرورش به دانش آموزان پژوهشگر نیاز دارد

فضاهای شهری نباید آزمایشگاه مدیران باشد 

عوامل بی انگیزگی علمی دانشجویان چیست؟

میانکاله؛ زیستگاه پرندگان مهاجر

دیوارهای بین مدرسه و جامعه باید برداشته شود

سهم اتوبوس های شهرداری از آلودگی هوا چقدر است؟

هوای کرج برای گروه های حساس ناسالم است

429 مدرسه عشایری در لرستان فعال است

ارائه وام خرید دوچرخه به تهرانی ها

شهبازی گفت می رویم تا فدا شویم

تاکید وزیر علوم بر جستجوگری دانش آموزان و دانشجویان

مه گرفتگی در جاده های 10 استان

آمادگی راهداری لرستان در طرح زمستانی

لنده رکورددار بارش های اخیر در کهگیلویه و بویراحمد

هوای استان ، ناسالم برای گروههای حساس

باید دانش آموزان را پژوهنده بار بیاوریم / در معرض تغییرات جامعه هستیم

هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت تا 27 آذر ماه تمدید شد

شهبازی گفت می رویم تا فدا شویم

کیفیت هوای تهران همچنان برای گروه های حساس، ناسالم است

هوای تهران ناسالم شد

شهردار بروجرد در لرستان خودش دست به جارو شد

مه گرفتگی در جاده های 10 استان

هوای کرج برای گروه های حساس ناسالم است | اخبار ایران و جهان

تحقق اقتصاد دانش بنیان نیازمند نسلی شاداب و خلاق است

هوای کرج برای گروه های حساس ناسالم است

2015 دانش آموز پایه اول ابتدایی در کردستان دیرآموز هستند

روزانه 200 تن زباله در بروجرد جمع‎آوری می‎شود

شبکه برق 445 روستای لرستان وارد مدار شد

کاهش دید افقی در گردنه های مهاباد به کمتر از 20 متررسید

زهرگیری از 100 حلقه مار برای تولید پادرزهر در دامغان انجام شد

شهردار بروجرد خودش دست به جارو شد

والپیپر های جدید مخصوص فصل زمستان

هوای پایتخت برای گروه های حساس، ناسالم

در لرستان بیش از 400 کلاس درس یک نفر داریم

کشور نیازمند نسل شاداب و خلاق است/مراکز رشد و پارک های فناوری به مدارس تبدیل شوند

محکومیت حبس برای متصدیان سه دامداری در شهرستان ری

تابلوهای هشدار راهنمایی و رانندگی سمنان هوشمند می شود

فهم تغییرات در دنیای امروز نیازمند پژوهش است

بختیار صمدی بارش برف در «سقز»

استخدام کارمند اداری خانم در گروه تبلیغاتی نوین در قم

هوا برای گروه های حساس ناسالم است

اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید

اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید