مطالب مرتبط:
اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید
اقدام بشر دوستانه زنیب و آزمون با کودکان بی سرپرست (تصاویر)
آغاز اردوی حدادی در کیش از شنبه
کودکان، قربانیان خشونت خانگی در آمریکا
اردوی تیم ملی کبدی در مشهد آغاز شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 آذر 1398 ساعت 01:162019-11-22اجتماعي

اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید


- معلمان و مربیان کودک و نوجوان با فراگیری شیوه های آموزش نگارش و نوشتن خلاق ، گفتمانِ میراث دوستی، فرهنگ و آشنایی کودکان با فضاهای موزه ای را آموزش می بینند تا در آینده ای نزدیک به سفیران آموزشی کودکی در موزه ها تبدیل شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دومین جلسه مقدماتی دور اول کلاس های شیوه های آموزش نگارش و نوشتن خلاق به کودکان و نوجوانان با حضور بیش از 30 معلم و مربی دانش آموزان در کاخ گلستان برگزار شد که تاکید بر نوع آموزش به کودکان و فراگیری خط و زبان فارسی به عنوان یکی از مهمترین مواریث فرهنگی کشور را مدنظر قرار داد.

سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران درباره ی برگزاری این کارگاه آموزشی به معلمان و مربیانِ کودک و نوجوان به ایسنا می گوید: هدف اصلی کارگاه، تقویتِ زبان فارسی در خواندن و نوشتن است، پدیده ای که در طول سال های گذشته، دچار ضعف در سطوح مختلف شده است که باید به نوعی آن را تقویت کرد.

او با بیان این که کارگاهِ انشای خلاق توسط علی اکبر زین العابدین به عنوان متخصصِ این حوزه و برای مربیان و معلمان در رده های انشا و کودک برگزار می شود، رویکرد اصلی این اقدام را این طور توضیح می دهد: انشای خلاق با توجه به همه جوانب مختلف نوشتن که مهمترین شیوه انتقال مفهوم یک فرد به دیگری است، باید مدنظر قرار گیرد.

این کار می تواند به تقویت افراد جامعه در سطح آموزشی منجر شود.

در واقع در این حوزه و در حد خود، می توانیم نقطه ضعف هایی که مسایل مختلف مانند کامپیوتر و افراد در نوشتن به وجود آورده اند را تقویت کرد، چیزی که به شدت در سال های گذشته و با حذف بسیاری از پدیده هایِ موردِ رواجِ امروزی، جای خود را به موارد دیگری داد.

وی با بیان این که اگر فراموش نکنیم هدف از تعریفِ موزه، پاسخگویی به رفع مشکلات و نیازهای جامعه جدایِ از مکانِ موزه است که وظیفه ی حفظ و شناخت بخشی از میراث فرهنگی، طبیعی، تاریخی و هنری یک جامعه را بر عهده دارد، تاکید می کند: موزه ها در زمینه های مختلفی که به نوعی به هویت فرهنگی هر جامعه مربوط می شود، فعالیت های مختلفی را انجام می دهند و فضای خود را برای فعالیت آماده می کنند.

او با تاکید بر این که زبان و ادب فارسی یکی از مهمترین میراث های فرهنگی کل جامعه ایرانی در داخل و خارج از کشور است، ادامه می دهد: تقویت این امر در سطوح مختلف می تواند یکی از دستاوردهای مهم موزه در فعالیت های جانبی آن شمرده شود.

رییس ایکوم ایران با اشاره به حضور مربیان و معلمانِ شرکت کننده در این کارگاه از چند استان مختلف کشور، رویکرد و نگاه اصلی آن ها را قشر نوجوان می داند.

وی با اشاره به تفاهم نامه ای که کانون توسعه فرهنگی کودکان با ایکوم ایران برای برگزاری این کارگاه ها امضا کرده است، ادامه می دهد: این کانون فرهنگی تلاش می کند تا کتابخانه ها و آموزش زبان فارسی را در این سطوح تقویت کند تا همیاری و ایجاد فضا و تعامل مشترک در آن اتفاق بیفتد.

کاخ گلستان را به موزه دوستدار کودک تبدیل می کنیم سامان خلیلیان معاون فرهنگی کاخ موزه گلستان نیز در گفت وگو با ایسنا در این زمینه می گوید: بخشی از برگزاری کارگاه در کاخ جهانی گلستان به عنوان لوکیشن کارگاه بود، اما دلیل انتخابِ این لوکیشن، فقط دادنِ یک فضای کارگاهی نیست، بلکه ارتباط آن با مجموعه ایکوم و کاخ گلستان است تا کلید واژه ی داستان کودک و نوجوان شکل بگیرد.

او با اشاره به برنامه ریزی هایی که به تازگی در کاخ گلستان انجام شده تا بخش کودکی این مجموعه جهانی را بار دیگر احیا کند، ادامه می دهد: این بخش از مجموعه هر چند در طول سال های گذشته فعال بود، اما به نظر می رسد برای مدتی سازماندهی درستی برای ادامه دار بودن فعالیت آن انجام نشد و طرح موفق نبود قدری منفعل شده بود و برنامه های کاخ، ویژه ی روز کودک و بیشتر به 16 مهر و روز جهانی کودک و یک ویژه برنامه برای آن روزها محدود می شد، همچنین در طول سال نیز شاید بعضا معدود برنامه هایی برای آن برگزار می شد، اما اکنون قصد داریم کاخ گلستان را به موزه دوستدار کودک تبدیل کنیم، بنابراین هدف مان برنامه ریزی برای کارگروه ویژه کودک و نوجوان و بخش کودکی کاخ گلستان است.

وی با اشاره به ایجاد فضایی در کاخ گلستان در طول سال های گذشته به نام گُلَک که لوگویی نیز برای آن طراحی شده بود، اما بعد از مدتی کار آن متوقف شد، اظهار می کند: در برنامه ریزی فرهنگیِ جدیدِ انجام شده، قرار است تا بخش کودکی کاخ گلستان، در آینده ای نزدیک در مکانی مشخص، جانمایی شود تا بتوان بار دیگر موزه کودکی را در این فضای جهانی احیا کرد.

خلیلیان با تاکید بر این که مربیان و معلمانِ شرکت کننده در این کارگاه قرار است با پایان دوره ی آموزش ها در مناطق کاری خود؛ گفتمانِ میراث دوستی، فرهنگ و آشنایی کودکان با فضاهای موزه ای را در دستور کار خود قرار دهند تا رویدادهای بعدی نیز در این دوره آموزشی لحاظ شود، می افزاید: آن ها با برداشتن این قدم ها به سفیران آموزشی کودکی در موزه ها تبدیل می شوند.

او با تاکید بر ایجاد سرفصل های مشخص درسی برای برگزاری این کارگاه ها؛ این اقدام را یک فصل مشترک همکاری کاخ گلستان با ایکوم ایران تعریف می کند و می گوید: مربیان مهدکودک و مدرسه که دوره های آموزشی خود را در همین مسیر فرا می گیرند، با تناسب گروه و رده سنی مشخص شده می توانند به مجموعه بیایند، همچنین براساس همان گروه بندی سنی، برنامه های ویژه ای برای آن ها اجرایی می شود.

این اقدامات کارهای مشترکی است که با کامل تر شدن پکیج و مداومت و برنامه ریزی می تواند به نقطه ای برسد که حتی هر هفته یک روز به عنوان روز کودک مشخص شود.

این کارشناس فرهنگی ایکوم ایران؛ همچنین با اشاره به تهیه ی تقویم هفتگی برای کاخ گلستان، حتی برای حضور کودکان در موزه ها اظهار می کند: بیشترین اطلاع رسانی و برنامه ریزی ها را باید برای کودکان انجام دهیم تا بتوانیم آشنایی کودکان را با فضای موزه همراه داشته باشیم.

او همچنین با اشاره به این نکته که در برخی موارد مربیان و مسوولان مدارس که دانش آموزان و کودکان را به فضاهای موزه ای می آورند واقف به این نیستند که کودک را وارد چه فضایی کرده اند، می افزاید: گاهی این احساس را دارند که این حرکت مانند آوردن بچه ها به یک اردو یا پارک بوده، یعنی تمیزِ بین این که آداب موزه و ارتباط کودک و مربیان با موزه باید چطور باشند، را نمی دانند.

اتفاقی که معمولا به دلیل آشنایی نداشتن و نبود اطلاعات از این محوطه ها رخ می دهد.

وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی و تهیه ی پلن هایی برای حضور کودکان در موزه، ادامه می دهد: قطعا می توانیم با آگاهی این معلمان را در مجموعه با نگاه کودکی آشنا کنیم تا این مفاهیم برای آن ها نیز جانمایی شود و ذهنیتی درست را برای آن ها به وجود آورد.

اجرایی کردن این برنامه نیز بخشی از همان راهبرد است که ما هنوز در ابتدای راهِ آن هستیم.

خلیلیان همچنین به احتمالِ ایجادِ موزه کودکی در یکی از فضای موزه ای کاخ گلستان اشاره می کند و می گوید: در یک دوره بروشورهای مخصوص کودکی طراحی و چاپ شدند، اما درست عملیاتی نشدن طرح باعث توقفِ فعالیت ها در دوره ای شدند.

ولی خوشبختانه اکنون با بهتر شدن نوع نگاه ها تلاش می کنیم این اتفاق را بار دیگر در کاخ گلستان عملیاتی کنیم تا برای هر رده سنی وسطحِ خاص، برنامه های مشخص خود را داشته باشیم.

به گفته ی او بررسی و امکان سنجی موقعیت های مختلف برای رسیدن به یک توافق اولیه است.

خط و زبان فارسی، مهمترین میراث فرهنگی کشور علی اکبر زین العابدین مسوول و مدرس کارگاه انشای خلاق در کاخ گلستان نیز در گفت وگو با ایسنا، درباره ی شرح درسِ کارگاهِ انشای خلاق در کاخ گلستان؛ اظهار می گوید: این دوره ها بر اساس شرح درس خاصی برنامه ریزی شده اند تا در چهار دوره، دو دوره مقدماتی و دو دوره ی پیشرفته برای معلمان، مربیان و تسهیل گران برگزار شوند و آن ها در مدارس و خارج از مدرسه ها بتوانند با کودکان، کار آموزش، نگارش، انشا، داستان نویسی و نوشتن خلاق را انجام دهند.

او با بیان این که روندِ در حال انجام ، کارگاهی در چهار دوره ی کامل است، اظهار می کند: هر دوره یک روزه و با فاصله های یک ماهه و به صورت مرتب تکرار می شود، شرکت کنندگان از همه ی شهرهای مختلف در آن حضور دارند.

وی با اشاره به توانمند عمل نکردن آموزش و پرورش و معلمان در این زمینه ادامه می دهد: اگر امکان سراسری شدن این نوع شبکه ها و آموزش ها فراهم شود، می توان گفت که نوشتن بچه ها مهمترین ابزاری است که میراث فرهنگی را از نسل های قبل به بعد منتقل و نوشتن را به آن ها می تواند معرفی کند.

این نویسنده کودک و نوجوان و مدرس کارگاه های نوشتن خلاق؛ با اشاره به همکاری ایکوم ایران و کانون توسعه ی فرهنگی کودکان و کاخ گلستان؛ اظهار می کند: نخستین جلسه ی این دور از کارگاه ها؛ در سرای پروین دفتر ایکوم ایران برگزار شد و دومین جلسه نیز در کاخ گلستان، اما هنوز مکان دو دوره ی بعدی به طور دقیق مشخص نشده است، ولی در هر صورت قرار است که در فضاهای موزه ها برگزار شوند.

او اما علت حضور و برگزاری این کارگاه ها در فضاهای موزه ای و تاریخی را تاکید روی این نکته دانست که خط و زبان فارسی به عنوان مهمترین میراث فرهنگی کشور حائز اهمیت است و می گوید: اگر کودکان ما بدون دیدن و شنیدن چنین اطلاعاتی رشد کنند و بالنده شوند، بچه ها دیگر چیزی به نسل های بعدی منتقل نمی کنند.

او برگزاری چنین کارگاه هایی توسط کانون توسعه فرهنگی کودکان به عنوان مجری طرح در روستاهای محروم کشور و توسط گروه های مردم نهاد را یکی از اقداماتی می داند که می تواند به رشد بهتر این فرآیند کمک کند و ادامه می دهد: در این راستا راه اندازی کتابخانه و تربیت و آموزشِ مربیانِ این روستاها نیز می تواند به رعایت عدالت آموزشی کمک کند.

وی به حضور 34 نفر از مربیان و معلمان مدارس و کلاس های آزاد در سراسر کشور از استان های تهران، اصفهان، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قم، البرز و فارس اشاره می کند و می گوید: به شرکت کنندگان در این کارگاه؛ گواهی از سوی فرهنگستان زبان وادب فارسی داده می شود.

زین العابدینی با اشاره به ارائه ی طرحِ خود به فرهنگستان زبان وادب فارسی و تربیت مدیران گروه آموزشی اظهار می کند: تمایل داشتیم تا این طرح را خارج از فرهنگستان انجام دهیم که خوشبختانه حمایت های مورد نیاز انجام شد، چون قرار نبود حرکت فردی انجام شود، در نهایت می توان این حرکت را گسترده کرد تا نهادها از آن پشتیبانی کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش - مختلف - کودک - معلمان و مربیان - موزه - تقویت - فرهنگ - جامعه - معلمان - کودک و نوجوان - فرهنگی - مربیان - کارگاه - آموزشی - کودکان - نوجوان - مربی - معلم - زبان فارسی - فعالیت - برگزار - خلاق - کودکان و نوجوانان - فارسی - میراث - ایران - زبان و ادب فارسی - در موزه - کارگاه آموزشی - زبان

آخرین اخبار سرویس:
مدارس کدام استان ها یکشنبه 17 آذر تعطیل است؟

مشکل سهمیه بندی بنزین برای پلیس

راهکار اورژانسی رهایی از بودجه انقباضی آموزش وپرورش

مدیریت بحران: بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

مدارس آذربایجان غربی برای روز دوم تعطیل شد

چرا مدارس اهواز تعطیل شد؟/ تصاویر

امدادرسانی به 95 مسافر گرفتار در محور تاراز

هشدار کولاک برف و طغیان رودخانه ها

مشکل سهمیه بندی بنزین برای پلیس

توضیح آموزش و پرورش درباره مدیری که دانش آموزان را کتک می زد

برف راه ارتباطی 100 روستای کوهرنگ را مسدود کرد

استخدام نقشه کشی صنعتی،کارشناس فنی و کارشناس فرآیند در تهران

بارش نخستین برف پاییزی در ایلام+ فیلم

استخدام کارمند اداری در املاک ایران زمرد در تهران

امدادرسانی به 95 مسافر گرفتار در محور تاراز

تعطیلی مدارس نوبت صبح شهرستان دلفان و برخی مقاطع سلسله

توضیح آموزش و پرورش درباره مدیری که دانش آموزان را کتک می زد

روستاهای بام ایران در محاصره برف

چرا مدارس اهواز تعطیل شد؟/ تصاویر

مدیریت بحران: بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است

مدارس برخی شهرهای استان کرمانشاه فردا تعطیل است

تعطیلی برخی مدارس در لرستان و کرمانشاه

بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است

مدارس تویسرکان تعطیل شد

روستاهای بام ایران در محاصره برف

بلایی که «عصر جدید» سر خواننده جوان آورد

بارش برف مدارس برخی شهرهای استان کرمانشاه را به تعطیلی کشاند

برف و باران مدارس برخی شهرهای کرمانشاه را تعطیل کرد

کارتون/ پشت پرده دیده نشده از آزار کودک کار

مدیریت بحران: بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است

کاهش حوادث جاده ای؛ نیازمند فعالیت های پژوهشی

بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است

چرا مدارس اهواز تعطیل شد؟/ تصاویر

روستاهای بام ایران در محاصره برف

توضیح آموزش و پرورش درباره مدیری که دانش آموزان را کتک می زد

تنبیه بدنی چند دانش آموز در کرج/احتمال تعلیق مدیر مدرسه

مدارس تویسرکان تعطیل شد

آبگرفتگی معابر اهواز بر اثر بارش باران

بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است

کاهش حوادث جاده ای؛ نیازمند فعالیت های پژوهشی

برابری بارش های فریدن با میانگین بلندمدت

دبستان های نوبت صبح بوشهر فردا تعطیل است

برخی مدارس کرمانشاه تعطیل شد

مدارس برخی از شهرهای آذربایجان غربی به خاطر سرما تعطیل شد

باران مدارس برخی از مناطق آبادان را تعطیل کرد

باران مدارس برخی از مناطق آبادان را تعطیل کرد

باران مدارس برخی از مناطق آبادان را تعطیل کرد

مدارس برخی از شهرهای آذربایجان غربی به خاطر سرما تعطیل شد

مدرسه های ابتدایی شهرستان بوشهر فردا صبح تعطیل هستند

استخدام مترجم زبان انگلیسی خانم مسلط به زبان انگلیسی در شیراز

برف و باران مدارس برخی شهرهای کرمانشاه را تعطیل کرد

بارندگی ها مشکل خاصی در کشور ایجاد نکرده است

تاریخچه پیدایش نام «آموزش و پرورش»

تعطیلی برخی مدارس در لرستان و کرمانشاه

تعطیلی مدارس نوبت صبح شهرستان دلفان و برخی مقاطع سلسله

مدارس بوشهر صبح یکشنبه تعطیل شد

بارش باران در کلیه نقاط کشور تا 10 روز آینده

جاده باغچه سادات به دلیل بارش برف مسدود شد

توضیحات آموزش و پرورش البرز در مورد تنبیه دانش آموزان در یک مدرسه در کرج

برف و باران مدارس برخی شهرهای کرمانشاه را تعطیل کرد

برخی مقاطع مدارس استان به علت برودت هوا تعطیل اعلام شد

مدارس بوشهر صبح یکشنبه تعطیل شد

مدارس بوشهر صبح یکشنبه تعطیل شد

مدارس نوبت صبح شهرستان «نورآباد» تعطیل شدند

ببینید آلودگی چه زمانی باعث تعطیلی می شود؟!

تنبیه بدنی چند دانش آموز در کرج/احتمال تعلیق مدیر مدرسه

تعطیلی برخی مدارس در بوشهر

ادامه بارش برف و باران در نیمه غربی

ضرورت ایجاد نگاه خلاقانه به کسب وکار/ روحانیان کار جمعی را ترویج کنند

برخی مدارس بوشهر تعطیل اعلام شد

برف و باران مدارس برخی شهرهای کرمانشاه را تعطیل کرد

مدارس بوشهر صبح یکشنبه تعطیل شد

برخی از مدارس بوشهر تعطیل اعلام شد

برف راه ارتباطی 100 روستای کوهرنگ را مسدود کرد

برف راه ارتباطی 100 روستای کوهرنگ را مسدود کرد | اخبار ایران و جهان

بارش برف مدارس سلسله و دلفان را تعطیل کرد

تعطیلی برخی مدارس در آذربایجان غربی

برخی مدارس شهرستان های دلفان و سلسله فردا تعطیل است

مدارس آذربایجان غربی برای روز دوم تعطیل شد

استخدام نیروی خانم و آقا جهت کار در کافه در یزد

برف راه ارتباطی 100 روستای کوهرنگ را مسدود کرد

سرنشینان 34 خودروی گرفتار شده در برف در منطقه تاراز امداد رسانی شدند

برخی از مدارس بوشهر تعطیل اعلام شد

جنجال تنبیه بدنی دانش آموزان مدرسه ای در کرج

تغییر برگزاری دوره آموزش مینی گلف

نوبت صبح مدارس کوهرنگ و فارسان روز یکشنبه تعطیل است

تعطیلی مدارس برخی از مناطق آبادان

مدارس شهرستان بوشهر در نوبت صبح یکشنبه تعطیل شد

ببینید آلودگی چه زمانی باعث تعطیلی می شود؟!

مدارس شهرستان های کوهرنگ و فارسان روز یکشنبه تعطیل است

مدارس شهرستان بوشهر در نوبت صبح یکشنبه تعطیل شد | اخبار ایران و جهان

تعطیلی برخی مدارس در چهارمحال و بختیاری

سرمای هوا مدارس برخی از شهرهای آذربایجان غربی را تعطیل کرد

مدارس بوشهر صبح یکشنبه تعطیل شد

مدارس 8 شهر آذربایجان غربی تعطیل شد

تداوم هوای سرد در استان اردبیل

ببینید آلودگی چه زمانی باعث تعطیلی می شود؟!

تنبیه بدنی چند دانش آموز در کرج | احتمال تعلیق مدیر مدرسه

بارش برف ایلام را فرا گرفت

مدارس قزوین و کوهرنگ و فارسان تعطیل شدند

اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید

اردوی کودکان در موزه ها را کلاس آموزشی کنید