مطالب مرتبط:
رمز گشایی از دلیل تعلل در استقرار شبکه ملی اطلاعات با روایت وزیر خارجه آمریکا از علت تحریم وزیر ارتباطات؟
رمز گشایی از دلیل تعلل در استقرار شبکه ملی اطلاعات با روایت وزیر خارجه آمریکا از علت تحریم وزیر ارتباطات؟
فیلم | جمع شدن ناآرامی های بنزینی به روایت دریادار فدوی
آمریکا وزیر ارتباطات ایران را تحریم کرد
پاییز و دورهمی های خانواده ها در حاشیه رودخانه زاینده رود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 آذر 1398 ساعت 01:062019-11-22بين الملل

روایت جسورانه ربیعی از آثار تحریم و رفتار حاشیه نشین ها


- ساعت 24 این روزها علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور حسن روحانی و از نیروهای امنیتی اسبق با دراختیار گرفتن صفحه اول روزنامه ایران به مرد گفت وگوی جسورانه تبدیل شده است.

او درتازه تریننوشته اش که امروز شنبه درروزنامه ایران درج شده می نویسد درداستان تحریم آمریکا هیچ انگاری کردیم و درداستان اعتراض ها از حاشیه نشینان غفلت کردیم .

4 روایت از ناآرامی ها نا ارامی تمام شده اما دو مسأله کماکان به قوت خود باقی است: نخست همچنان که پیش بینی کرده بودم این ناآرامی های اجتماعی با توجه به عمق خشونت و عدم پیوستگی اجتماعی بزرگ و بی اعتنایی و حتی نگرانی مردم فاقد کشش بود و بسرعت فروکش کرد اما علل زمینه ای این ماجرا که مهم ترین آنها ذهنیت ناآرام و جریان های موج سوار و تحریک کننده است کماکان باقی مانده و با هر عامل جدیدی می توانند مسأله ساز شوند.

مسأله دوم اینکه این اتفاق پایه های مناقشه سیاسی داخلی ما را حداقل تا انتخابات 1400 رقم خواهد زد.

اتفاقاً این مناقشات سیاسی که خود زمینه ساز بروز ناآرامی های بنزین در آبان ماه 98 بود در ادامه قطعاً زمینه ساز مسائل دیگر خواهد شد.

روایت اول روایتی است که بیش از هرجایی در گفتمان رسانه ای بی بی سی فارسی و تلویزیون ایران اینترنشنال و من و تو بروز و ظهور دارد.

به نظر من این دو رسانه و بالاخص بی بی سی از قالب رسانه خارج شده و خیلی آشکار نوعی براندازی را در دستور کار قرار داده اند.

تکلیف تلویزیون ایران اینترنشنال که با دلارهای سعودی اداره می شود، معلوم بود.

بی بی سی فارسی که معمولاً از سنتی پیروی می کند که با روش های خاص رسانه ای با ادعای بی طرفی اعتبارافزایی می کند در بحران ها همانند ایران اینترنشنال و سیمای آزادی و من و تو تبدیل به ستاد رسانه ای اتاق جنگ می شود.

این رسانه ها ناآرامی ها را محصول جامعه ای قطبی شده از قومیت ها و فرهنگ ها، طبقات اقتصادی و مذاهب دانسته و در نهایت انقلاب و جامعه را در مقابل هم عنوان کرده و ریشه را در پدیده انقلاب اسلامی جست وجو می کند و غایت آن براندازی نظام جمهوری اسلامی است.

این دو شبکه در برخی برنامه های خود می گویند جوانان خودروهای دشمن را به آتش کشیدند و به این امر تشویق می کردند این ادبیات ناظر بر نفرت پراکنی بین ایرانیان و ایجاد دوگانه انقلاب و جامعه است.

روایت دوم را اصولگرایان تندرو پیش می برند.

این گروه می کوشند افزایش قیمت بنزین را اولاً فقط محصول تصمیم مشکوک! دولت جلوه دهند.

البته این روایت در این مرحله با سد بزرگی به نام حمایت رهبر معظم انقلاب از تصمیم کارشناسی در سطح سران سه قوه برخورد کرد.

حامیان این روایت اگرچه با بروز مسائل امنیتی و بالاخص با عنایت به گفته رهبر معظم انقلاب و این واقعیت که تصمیم به افزایش قیمت بنزین در سطح سران سه قوه اتخاذ شده است، مشکل اساسی در روایت شان ایجاد شده، اما تلاش می کنند دولت را متهم کنند که کوشیده است از طریق افزایش قیمت بنزین و تحریک اجتماعی، شرایطی ایجاد کند که نظام تحت فشار برای مذاکره با امریکا قرار گیرد.

این گروه در تناقض عجیبی گیر کرده اند که از سویی نمی خواهند از این تحلیل سازی دست بردارند و از سوی دیگر با گفتار صریح رهبر معظم انقلاب در ضرورت حمایت از تصمیم سران سه قوه مواجه شده اند.

تجربه نشان می دهد این گروه سعی خواهند کرد به شیوه های دیگری بر این تحلیل ساختگی اصرار کنند.

روایت سوم را اصولگرایان دیگر و برخی جریانات سیاسی به کار گرفته اند.

این گروه معتقدند دولت می توانسته است بهتر عمل کند و به گونه ای متقاعدکننده تر خبر افزایش قیمت بنزین را در اختیار مردم قرار دهد.

این روایت به نوعی بر زبان امام جمعه موقت تهران نیز جاری شد.

تلاش برخی برای جدا کردن خود از این تصمیم نیز با راهبرد متکی بر همین روایت شکل می گیرد.

حکایت حامیان روایت اول کاملاً مشخص است و سابقه خصومت شان با مردم و تلاش شان برای خلق مشکلات امنیتی در کشور شناخته شده است.

روایت دوم از این جهت بسیار خطرناک است که به اختلافات درون ساختاری عمق جدیدی می بخشد و خوراک راویان اول را بیشتر فراهم می کند.

تلاش عده ای در داخل برای آنکه این تصمیم فراقوه ای و بررسی شده در سطوح مختلف نظام را به فعالیت مشکوک دولت منسوب کنند و از آن نتیجه ای معطوف به تلاش دولت برای ایجاد شکاف در نظام استخراج نمایند، آشکارا خلاف واقع و ضربه زدن به سرمایه اجتماعی و تضعیف انسجام نظام سیاسی است.

در روایت سوم عنصر زمان باید لحاظ شود چون فارغ از سایر الزامات اجرای طرح بیان می شود.

روایت چهارم نیز وجود دارد که معتقد است سال 98 یک سال بحرانی بوده است.

با روی کار آمدن دولت ترامپ در امریکا با استراتژی تحریم بحث ایجاد درد در جامعه ایران و دشواری زندگی و گسترش فلاکت مطرح شد که معتقد و منتظر بود مردم علیه نظام سیاسی خود شورش کنند.

از سویی دیگر با عملیات روانی گسترده در یک زمان خاص متکی بر نیروهای ضد انقلاب قدیمی مانند سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، سلطنت طلب ها و.

جریان براندازی با اقدامات توده ای را دنبال خواهند کرد.

بر اساس این روایت این اتفاق باید در بهمن و اسفند رخ می داده و ماجرای بنزین به نحوی این اتفاق را به جلو رانده است.

وقتی ایران نتواند نفت بفروشد، دچار کسری بودجه شده و قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود هم نخواهد بود.

در این شرایط با چاپ اسکناس تورم های جدید ایجاد خواهد شد و چون در سنت ایران با دادن یارانه های اقتصادی رضایت مردم ایجاد می شده، با تضعیف یارانه ها قدرت ایجاد رضایت نیز از بین می رود.

این همان استراتژی ایجاد درد است که در کتاب هنر تحریم حدود 40 بار به آن اشاره شده است.

این چهار روایت را باید به تحلیل کارشناسان حوزه های امنیتی، جامعه شناسی، اقتصادی و علوم سیاسی و حتی روانشناسی اجتماعی سپرد.

متأسفانه روایت های اول و دوم صدای بلندتری دارند ولی روایت سوم و چهارم می توانند دستمایه بحث و بررسی قرار گیرند.

سه گروه نا آرام اما فراتر از این روایت ها تبیین آنچه رخ داد، می تواند برای رفع مشکلات آینده به ما کمک کند.

برای تحلیل ماجرا باید نگاهی جمعیت شناسی به سه گروه در ناآرامی ها و اغتشاشات داشت.

با توجه به اینکه سال گذشته فضای روانی ملتهبی در جامعه وجود داشته اما نمی توانیم از نقش جریانات یأس پراکن و امیدزدا و روایت هایی که جامعه ای سیاه را پیش روی اذهان قرار می داد، غافل شویم.

جمعه شب گذشته برخی افراد متأثر از فضای هیجانی، انباشت برخی نارضایتی های اجتماعی و اثر ناشی از خبر ناگهانی افزایش قیمت بنزین دست به اعتراض زدند.

اعتراضی که در صورت گسترش بی مسأله می توانست تداومی آرام داشته و قابل قبول باشد.

این گروه دست یافتن به آرزوهای متداول انسانی را برای خود دشوار می بیند، آرزوهایی نظیر داشتن شغل، ازدواج، خرید خانه و ماشین و برخورداری از زندگی در سطح متوسط.

به نظر من صدای اینها در میان اغتشاشات گم و ناپیدا شد و اینان آرام آرام صحنه را ترک کردند.

از شنبه شب و روز یکشنبه اعتراضات با ورود دو گروه جدید شکل متفاوتی به خود می گیرد.

از حضور گروه اول به شدت کاسته می شود و گروه دوم پا به صحنه می گذارد که جریانی شبه طبقه است که در دهه های اخیر در حاشیه شهرها شکل گرفته و ناشی از مهاجرت های صورت گرفته ای است که من آن را جریان حاشیه نشینی نوع سوم و چهارم نامیده ام.

پیشتر درباره حاشیه نشینی مقالاتی داشتم اینان عدم پاسخ گیری مناسب فرهنگی و انسداد اجتماعی و زندگی همراه با ناهنجاری ها تبدیل به گروه قابل توجهی شده اند که می توانند دست به رفتارهایی با قدرت تخریبی بالا زنند و رفتارهای واندالیستی از خود بروز می دهند.

سلاح سرد و گرم با خود حمل می کنند.

این قشر استعداد هدایت و مورد سوء استفاده قرار گرفتن زیادی دارند.

همزمان گروه سوم نیز به میدان می آیند که وابستگان سازماندهی شده گروه های تروریستی هستند.

هرچند کم تعدادند اما هدفمند عمل می کنند برخی از اینها که با پول عربستان هدایت می شوند، پیش تر دست به خرابکاری های انفجاری زده بودند.

عمدتاً به نظر می رسد عمق خشونت توسط ترکیبی از گروه های دوم و سوم صورت گرفته باشد که گروه سوم به سمت مراکز انتظامی در اصفهان و شیراز و مراکز اتصال مخابرات و آب و برق و گاز حمله کرده و با تحریک و حمله با اسلحه شرایط تیراندازی های متقابل را فراهم کردند.

با قطع بودن اینترنت شبکه های بی بی سی، ایران اینترنشنال و من وتو و سیمای آزادی سعی کردند با دشمن انگاری هدایت این نوع اقدامات را در دست گیرند.

بیشترین آسیب های انسانی را گروه دوم متحمل شدند.

اتفاقاً گروه سوم چون از سازماندهی برخوردارند کمترین تلفات انسانی را می بینند.

البته معتقدم که این تحلیل هاجای مطالعه بیشتری دارد.

به اعتقاد من، فارغ از روایت هایی که ما را به انحراف می برد و ندیدن ظرفیت نارضایتی هایی که بنزین اثر ماشه ای بروز آن بوده نه علت آنها، باید فراتر از مسائل اقتصادی بی قراری های ذهنی جامعه را در بروز این رخدادها در نظر بگیریم.

همچنان که زمینه های واقعیت اجتماعی نباید نادیده گرفته شود، از مسأله تحریم هم نباید غفلت شود.

ما نخواستیم و نتوانستیم واقعیت تحریم را برای جامعه باز و اقناع سازی کنیم.

اتفاقاً آنها که به دنبال مسأله اقناع افکار عمومی هستند در اینجا باید پای می فشردند که واقعیت تحریم تبیین و آماده سازی مردم برای اقناع انجام می شد.

هیچ انگاری تحریم نوعی خطای راهبردی بود.

ما برنامه هایی برای مقاومت اقتصادی داشتیم اما مقاومت روانی جامعه طراحی نشد و اگر هم بحث هایی صورت گرفت در هیاهوی نزاع های سیاسی که خود علت این ماجراهاست گم شد.

این واقعیت است که امریکا با تحریم دنبال فروپاشی فیزیکی ایران، کوچک کردن ایران و فروپاشی نهاد دولت در ایران بوده است.

توجه به اقشار ضعیف و تلاش برای تبیین وجوه دقیق تر مسائل اخیر از منظر این دیدگاه، بسیار حساس است.

جمهوری اسلامی ایران در یکی از سخت ترین دوران های حیات سیاسی خود با عنایت به شرایط پیش رو، نیاز فزاینده ای به اخذ تصمیم های سخت پیدا می کند و چنان باید عمل کرد که تصمیم های سخت چنین عواقبی نداشته باشند.

لذا برای کاستن از احتمال بروز رخدادهای مشابه، باید واقع بینانه تر و منصفانه تر و دقیق تر اندیشه کرد.

یکی از علائم اینکه از این ماجرا همه ما درس گرفته ایم این خواهد بود که از فردا جدال روایتی و تقصیریابی را فراموش کنیم و هر کدام با قبول سهم خود برای ترمیم اجتماعی و آینده بهتر تلاش کنیم.


کلید واژه ها: ناآرامی ها - روایت - رسانه - ایران - ناآرامی - بی بی سی فارسی - روزنامه ایران - انقلاب - اجتماعی - بی بی سی - تلویزیون - افزایش قیمت بنزین - جامعه - رهبر معظم انقلاب - روزنامه - نیروهای امنیتی - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - اسلامی - من و تو - تحریم آمریکا - انتخابات 1400 - افزایش قیمت - فارسی - اصولگرایان - محصول - ربیعی - حاشیه - تصمیم - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

تظاهرات در عراق علیه دخالت های کاخ سفید

مرکل: آلمان فاقد نیروی انسانی متخصص کافی است

گانتس: به طور مشروط با عفو نتانیاهو موافقت می کنیم

سرقت از مرقد امامزاده ای در شیراز

عناصر وابسته به امارات نیروهای یمنی را خودسرانه بازداشت کرده اند

مجازات عمرالبشیر یک تصمیم بود، نه حکم قضایی

ترکیه به هرگونه تحریم آمریکا واکنش نشان خواهد داد

سرقت از مرقد امامزاده ای در شیراز

المیادین: تکذیب شایعه وخامت وضع جسمانی مقتدی صدر

ایتالیایی ها علیه بیگانه ستیزی و فاشیسم تظاهرات کردند

گریم ارسطو در پایتخت 6 + عکس

استقرار نیرو های حشد الشعبی در مناطق شرقی عراق

ایران حق غنی سازی ندارد

کارشناسان روسی: آمریکا و ترکیه در حل بحران سوریه مانع تراشی می کنند

مقاله رشته علوم سیاسی با عنوان وضعیت سیاسی لبنان از گذشته تا بحال

حزب ملی اسکاتلند: جانسون باید با یک همه پرسی استقلال دیگر موافقت کند

دستپخت جدید کاخ سفید برای ایران

«مقابله با ایران» موضوع سفر فرمانده صهیونیست به آمریکا

دولت ائتلافی فنلاند؛ وقتی زنان جوان قدرت را در دست می گیرند

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

نقض فاحش تحریم تسلیحاتی لیبی؛ نگرانی سازمان ملل از وخامت بحران

ترامپ انتخاب مجددش را قطعی دانست | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

مقام افغانستانی: تلفات نیروهای امنیتی در جنگ با طالبان کاهش یافته است

مرگ «کلاه سفیدها»ی وابسته به سیا در انفجار

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

تبعات تعرفه های وضع شده ترامپ بر اقتصاد آمریکا

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

دیدار هنیه با اردوغان

جدایی میلیاردر معروف از همسر ایرانی اش +تصاویر

روزنامه اسکناس : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه حمایت : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه سیاست روز : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه شروع : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه صبح اقتصاد : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه وطن امروز : یکشنبه 24 آذر 1398

دیدار هنیه با اردوغان

هنیه با اردوغان دیدار کرد | اخبار ایران و جهان

ایتالیایی ها علیه بیگانه ستیزی و فاشیسم تظاهرات کردند

دیدار عمران خان با بن سلمان در ریاض

سرقت از مرقد امامزاده ای در شیراز

هنیه با اردوغان دیدار کرد

المیادین: تکذیب شایعه وخامت وضع جسمانی مقتدی صدر

خبرسازی در مورد وضعیت سلامت «مقتدی الصدر» تکذیب شد

آمریکا و ترکیه در حل بحران سوریه مانع تراشی می کنند

افرایش جرایم مربوط به اسلام ستیزی در آلمان

ناوهای ترکیه کشتی اسراییلی را اخراج کردند

هنیه با اردوغان دیدار کرد

فیلم| واکنش سخنگوی وزارت ورزش به خداحافظی استراماچونی

«فشار حداکثری» آمریکا علیه مردم عربستان | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ترکیه به دنبال قانونی کردن تفاهم نامه های خود با دولت وفاق ملی لیبی است

آمریکا و ترکیه مانع اصلی حل بحران سوریه

60 هزار منزل مسکونی در فرانسه بدون برق!

دیدار اسماعیل هنیه و اردوغان در استانبول

روزنامه صدای اصلاحات : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه عصرآزادی : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه عصر ایرانیان : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه فرصت امروز : یکشنبه 24 آذر 1398

هنیه و اردوغان تحولات مهم فلسطین را بررسی کردند

آمریکا سفر ژاپن را لایک کرد!

فشار بیش از حد به ایران فاجعه بار خواهد بود

3 عضو «کلاه سفیدها» هنگام قاچاق مواد منفجره کشته شدند

«فشار حداکثری» آمریکا علیه مردم عربستان

مأموریت سری بالگردهای ارتش آمریکا بر فراز واشنگتن

موساد و سرویس اطلاعاتی دانمارک عملیات مشترک انجام دادند

دیدار اردوغان و هنیه در استانبول

هرگز قلدری آمریکا را نمی پذیریم

المیادین: تکذیب شایعه وخامت وضع جسمانی مقتدی صدر

عکس روز: سنجاب در باغ بوستون

روزنامه افکار : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه اقتصاد سرآمد : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه ثروت : یکشنبه 24 آذر 1398

دعوت میشل عون از امیر قطر برای سفر به لبنان

نیوزویک: بی ثباتی در ایران مساوی است با ظهور مجدد داعش

بازداشت 2 نوجوان فلسطینی در قدس

نظر حکیم درباره گزینه نخست وزیری عراق

موساد و سرویس اطلاعاتی دانمارک عملیات مشترک انجام دادند

آتش افروزی در محوطه خارجی مسجد برانکس نیویورک

کارشناسان روسی: آمریکا و ترکیه در حل بحران سوریه مانع تراشی می کنند

سناتور آمریکایی: مخالف برنامه هسته‎ ای ایران نیستم

هنیه با اردوغان دیدار کرد

انگیزه ژاپن برای میانجی گری؟

دلیل انتشار خبر درگذشت ملکه الیزابت

تمام خیابان ها در بغداد بازگشایی شد

اسعد العیدانی گزینه سائرون برای نخست وزیری عراق است

آمریکا موشک بالستیک 85 میلیارد دلاری می سازد

معاون نصرالله: دولت لبنان نباید طبق میل شخصی یک نفر تشکیل شود

لبنان|اصرار حریری بر تشکیل دولت تکنوکرات

ناوهای ترکیه کشتی اسراییلی را از آب های اطراف قبرس اخراج کردند

نقض فاحش تحریم تسلیحاتی لیبی؛ نگرانی سازمان ملل از وخامت بحران

مأموریت سری بالگردهای ارتش آمریکا بر فراز واشنگتن

بازگشایی تمام خیابان ها در بغداد

روزنامه همدلی : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه همشهری : یکشنبه 24 آذر 1398

گشایش مرکز فرماندهی مشترک ترکیه و قطر

چاووش اغلو: تحریم های احتمالی آمریکا را تلافی خواهیم کرد

تمام خیابان ها در بغداد بازگشایی شد

ترکیه حضور نظامی در قطر را افزایش می دهد

ثروتمند آمریکایی به دنبال خرید چلسی

هشدار نیروهای مسلح یمن به عربستان و امارات

روایت جسورانه ربیعی از آثار تحریم و رفتار حاشیه نشین ها

روایت جسورانه ربیعی از آثار تحریم و رفتار حاشیه نشین ها