مطالب مرتبط:
تکمیل شبکه ملی اطلاعات دست دشمن را از فضای جامعه قطع می کند/لزوم تقویت اقتصاد کشور
واکنش انجمن صنفی داستان نویسان تهران به قطع اینترنت سراسری در کشور
تکمیل «شبکه ملی اطلاعات» دست دشمن را از فضای جامعه قطع می کند/ لزوم تقویت اقتصاد کشور
جریان سوم، مجلس یازدهم را به دست می گیرد؟/ باهنر: 30 نماینده اصلاح طلب تهران، مایه افتخار آنهایی که لیست را بستند، نیستند
واکنش انجمن صنفی داستان نویسان تهران به قطع اینترنت سراسری در کشور
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 2 آذر 1398 ساعت 00:562019-11-22سياسي

جدایی ری از تهران جنبه سیاسی دارد/ جدایی ری مانند قطع کردن دست و پای تهران است


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ چندی است نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای چندمین بار طی سال های اخیر طرح جدایی ری از تهران را مطرح کردند.

طرحی که از نظر بسیاری کارشناسان غیر ممکن است.

محمد حقانی، عضو شورای شهر چهارم، قائم مقام شهردار اسبق تهران که از او به عنوان پدر خدمات شهری نام برده می شود، ضمن مخالفت با این طرح، آن را سیاسی دانست و جدایی ری از تهران را مانع بزرگ و خطرناک توسعه ری دانست.

ری قبله تهران است محمد حقانی، عضو شورای شهر چهارم، در رابطه با طرح جدایی ری از تهران گفت: این قضیه ابعاد متفاوتی دارد و هر از چند گاهی این قضیه از طرف عده ای مطرح می شود.

من به عنوان مدیر اجرایی شهر که قبلا سابقه حضور در شهرداری و شورای اسلامی شهر را داشتم معتقدم سیاست گذاری و برنامه ریزی باید فراگیر و کلان باشد ولی در اجرا می توانیم مستقل عمل کنیم.

قائم مقام شهردار اسبق تهران با بیان اینکه شهرهایی که به ترتیبی روی هم تأثیرگذارند نمی توان از هم جدای شان کرد، افزود: در تقسیمات شهری 3 چیز برای مان خیلی مهم است.

شهر، شهروند و مدیریت شهری.

این 3 تفکیک ناپذیرند و نمی توانیم اینها را از هم جدا کرد.

حقانی با بیان اینکه تعریف جامعی از شهر وجود ندارد، گفت: در گذشته هر مجموعه ای که جمعیتش از 5 هزار نفر بیشتر بود به شهر تبدیل می شد.

آیا شهر فقط به جمعیت است؟ آیا شهر فقط به وسعت است؟ یا آیتم ها و عناصر دیگری هم در شهر شدن تأثیرگذارند؟ معاون اسبق خدمات شهری تهران تاکید کرد: این گونه جدایی ها جنبه سیاسی دارد ما حداقل باید از تجارب گذشته مان استفاده کنیم.

شهرقدس، باقرشهر، کهریزک و.

در مجموعه شهری کلانشهر تهران بودند که از شهرداری تهران جدا شدند و من فکر نمی کنم با تغییر باقرآباد به باقرشهر چیزی تغییر کرده باشد.

ما باید یک معنا و مفهومی از شهر داشته باشیم.

شهر یعنی چه؟ شهر چیست؟ عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه ری مادر شهر تهران است، عنوان کرد: ابتدا ری ایجاد شده و بعد یک سری آبادی و روستاهایی در پهنه دامنه جنوبی البرز به وجود آمده و اینها به مرور توسعه پیدا کردند و به هم پیوسته شدند.

کلانشهر تهران را درست کردند بنابراین مادر تهران، شهر ری است.

آیا می شود مادر را از فرزند جدا کرد؟ مطلقا نمی شود! مادر فرزند را بزرگ کرده همان طور که تهران بزرگ شده است.

ولی فرزند بزرگ و بزرگ تر می شود و صاحب ثروت شده و توسعه پیدا می کند و می خواهد به یک ترتیبی یک زندگی جدایی داشته باشد.

یک فرزند می تواند جدا از مادر یا پدر زندگی کند اما هیچ وقت نمی شود اینها را از هم جدا کرد.

حقانی اظهار کرد: رهبر معظم هم گفته اند ری قبله تهران است .

ری در تهران می ماند.

ری و تهران مثل لاله و لادن هستند، 2 قلب و 2 شش دارند و 2 بدن دارند و جدا کردن آنها همان اتفاقی است که برای لاله و لادن پیش آمد.

اینها را نمی شود از هم جدا کرد.

با جدایی ری از تهران کمک ها به ری قطع خواهد شد قائم مقام شهردار اسبق تهران با اشاره به موقعیت ری، یادآور شد: ری از نظر موقعیت جفرافیایی در جایی واقع شده که به هر حال اکثر آب های تهران، روان آب های تهران، پساب های تهران، فاضلاب تهران به آنجا می رود و بزرگ ترین تأسیسات فاضلاب کشور و تهران در شهرری است.

اینها در این منطقه واقع شده و از نظر جغرافیایی و توپوگرافی الزاما این آب ها به سمت جنوب روان می شوند ، چه ری و تهران با هم باشند و چه ری و تهران با هم نباشند.

عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: به هر حال ما مجموعه بزرگ گورستان بهشت زهرا (س) را در اینجا داریم که در بررسی هایی که از سال 70 خود من در مجموعه شهرداری حضور داشتم انجام دادیم و بعد هم این قضایا ادامه پیدا کرد، ما نه در شرق، در شمال و نه در غرب از نظر مسائل زیست محیطی و امکان مکان یابی برای گورستانی مثل بهشت زهرا (س) را متأسفانه نداریم.

اگر می شد در چهارگوشه شهر تهران 4 گورستان عمومی شهر داشته باشیم خیلی مسائل مان بهتر حل می شد، ما در غرب باد داریم، در شرق زمین های نظامی و در شمال صخره ها و کوه ها و تنها جنوب می ماند.

حقانی اضافه کرد: همیشه شهرری از نظر مالی کمک گیرنده بوده است.

از نظر کارشناسی و پرسنلی همیشه کمک گیرنده بوده و الان هم هست.

یعنی اگر زمانی ری از تهران مثلا جدا شود، که نه ری و نه شمیرانات امکان جدایی شان وجود ندارد، این کمک ها قطع می شود اگر قدرت اجرایی تهران از سر حریم برداشته شود، شاهد اتفاقات بدی خواهیم بود اولین معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران تاکید کرد: موافقان جدایی ری می گویند اگر ری مستقل شود می تواند توسعه پذیرتر شود و مدیریت محلی اثرگذاری اش بیشتر خواهد شد اما این توسعه یعنی چه؟ توسعه فقط جغرافیایی نیست و ابعاد مختلف دارد.

اینکه بگوییم اگر ری یک شهرداری مستقل شود توسعه پیدا می کند؟ بزرگی که بر سر تهران آمده غیرقابل کنترل می شود و مهاجرت های بی رویه و مسائل دیگر به وجود می آورد.

معاون شهردار اسبق تهران ادامه داد: موافقان مدعی هستند که اگر ری جدا شود ما می توانیم منابع درآمد جداگانه ای داشته باشیم که این منابع درآمد را الان هم به شهرداری تهران نمی دهند.

شورای اسلامی شهر تهران یا شهرداری تهران هنوز موفق نشده این منابع درآمدی که بیشتر منظور پالایشگاه ها و تشکیلات وزارت نفت و .

است را اخذ کند.

شهرداری تهران هنوز از این محل درآمدی ندارد حالا موافقان معتقد هستند که می توانیم این پول ها را بگیرند؟ حقانی با تاکید بر اینکه ری و تهران به هم تنیده شدند و در هم فرو رفتند، گفت: مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی ری و تهران همه در هم فرو رفته و جدا کردن اینها هیچ نفعی برای طرفین ندارد.

آن زمان که در دهه 70 در شهرداری تهران بودیم عده ای فشار آورده بودند که مثلا شهرقدس و اسلامشهر و چهاردانگه از شهرداری جدا شود، آن زمان جلسات زیادی در وزارت کشور تشکیل شد.

در این جلسات این حرف را زدیم که اگر این قدرت اجرایی بزرگی که شهرداری تهران دارد از روی سر حریم برداشته شود اتفاق بدی رخ خواهد داد.

او ادامه داد: وقتی یک شهرداری مستقل می شود مثل باقرشهر، کهریزک بدون اینکه قصد جسارتی خدمت مردم کهریزک، باقرشهر و شورای اسلامی شهر و شهرداری آنجا داشته باشم قدرت اجرایی کمتر خواهد شد و از طرف دیگر اینها دنبال ایجاد منابع درآمد هستند و خیلی راحت با یک عددی اجاز سوله سازی و ساخت و ساز می دهند چون گرفتار درآمد هستند همان طور که الان شهرداری تهران گرفتار درآمدهای پایدار شده.

است.

تغییر کاربری زمین ها، با جدایی ری از تهران عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: بنابراین ساخت و ساز در حریم صورت می گیرد تغییر کاربری های نابجا ایجاد خواهد شد.

همان اتفاقی که در دوران شهردار اسبق شهرداری تهران افتاد بسیاری از زمین های بزرگ در دل شهر تهران تغییر کاربری پیدا کرد و با یک هماهنگی بین دولت و شهردار وقت صورت گرفت به بسیاری از زمین های دولتی اجازه ساخت دادند در حالیکه این زمین ها زمین های ذخیره شهری بود.

زمین های ذخیره شهری باید برای شهر بماند مثل یک صندوق امانات است و باید برای شهر بماند تا برای خدمات بیشتر استفاده شود.

حقانی در ادامه خاطرنشان شد: خدمات شهری اعم از فضای سبز و پارک و کتابخانه و مسائل دیگر.

شهرهای کوچک درآمد ندارند ناچارند زمین های ذخیره را به راحتی تغییر کاربری بدهند.

متأسفانه شهر در حریم تغییر کاربری پیدا می کنند و لطمات زیاد زیست محیطی به شهر و حریم شهر وارد می شود.

این مدیر باسابقه حوزه شهری تاکید کرد: تجربیات من و تجربیات گذشته هم نشان می دهد این جدایی موفقیت آمیز نیست.

شما نمی توانید در خیابان شهید رجایی دیوار بکشید و بگویید اینجا شهرری است و این طرف برای تهران است.

منابع آبی و مسائل خدمات شهری اینها به هم وصل است و هزینه های زیاد و هنگفتی به مردم دو طرف تحمیل می شود اگر بخواهد این جدایی صورت بگیرد، تغییر عملکردها همه باعث لطمات زیادی خواهد شد.

لزوم تثبیت قانون مجموعه کلان شهر تهران؛ یکبار برای همیشه اولین معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران افزود: حدود 20 درصد حریم شهر تهران اطراف ری و 3 درصد مساحت تهران شامل مردم ری می شود و شهر ری چیزی حدود 5 درصد جمعیت تهران را داراست.

این جدایی باعث ضرر و زیان و لطمه می شود و به شهر کوچکتر زیان بیشتری وارد می شود.

او تاکید کرد: یک بار باید مسئولین بنشینند و با تثبیت قانون مجموعه کلانشهر تهران، به این صحبت ها و این بحث ها خاتمه دهند.

من مسئله را واقعا در بعضی جاها سیاسی می بینم.

در سال 81 شهردار وقت با این جدایی مخالفت کرد.

وقتی رییس جمهور شد و اختلافاتش با مدیریت شهری و شهردار وقت تهران بالا گرفت موافق جدایی ری شد و حتی برای ری شهردار هم تعیین کردند تا بعد شورای اسلامی شهر تشکیل دهند و بعد دیوان عدالت اداری با این اقدام مخالفت کرد و قضیه مسکوت ماند.

ببینید دو اختلاف بین دو مسئول دوباره باعث این بحث ها شد.

حقانی با ذکر مثالی اظهار داشت: آقایی که نامش را نمی برم می خواسته از فلان محل نماینده مجلس شود و قول داده من ده را شهر می کنم و با پیگیری هایی که کرد و در مجلس انجام داد این اتفاق رخ داد.

حال آن شهر را با خود ری مقایسه کنید که آن هم جنوبی ترین شهر منطقه ماست.

ببینید آنها در چه وضعیتی از توسعه و پیشرفت قرار گرفتند و ری کجاست؟ خروج نیروهای متخصص با جدایی ری از تهران معاون اسبق خدمات شهری تصریح کرد: در دهه 70 کمک های فراوانی از طریق شهرداری تهران به شهرری و مدیریت شهرداری منطقه 20 شد بنابراین اینها اگر جدا شود کمک ها قطع می شود و بسیاری از نیروهای متخصص خارج می شوند.

او با اشاره به مباحث قانونی جدایی ری از تهران گفت: مادر همه قانون هایمان، قانون اساسی است.

اصل 100 قانون اساسی می گوید برای پیشبرد برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور شهرها، روستاها و شهرستان و دهستان با نظارت شورایی به نام شورای شهر یا ده یا شهرستان ایجاد شود.

ولی از نظر قانونی این قانون و اصل 100 قانون اساسی در مورد شهرهای مستقل می تواند این اتفاق رخ دهد نه شهرداری منطقه.

حقانی ادامه داد: آخرین طرح جامعی که در واقع طرح جامع شهر تهران در سال 86 بوده که این طرح جامع طرح تفصیلی اش سال 90 و 91 آمد و بارها در شورای شهر هم مطرح کردیم آن طرح تأکید دارد که مناطق ری و شمیرانات جزو کلان شهر تهران هستند و این از طریق شورای شهر هم تصویب شده و به معاونت ها، سازمان ها و مناطق شهرداری هم ابلاغ شده است.

او افزود: طرح جامع سند بالادستی است و سندی است که به تصویب شورای شهر و بعد هم شورای عالی معماری شهرسازی رسیده حتی اگر مروری برای اسناد قبل از آن ما در سال 1349 کنیم شمیرانات و ری را در یک مجموعه شهری برنامه ریزی و ساماندهی کردند.

به گفته قائم مقام شهردار اسبق تهران در سند طرح راهبری و طرح جامع، تهران را به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کلانشهر دیده شده است.

لزوم نظرسنجی از مردم حقانی با اشاره به لزوم نظرسنجی از مردم ری برای پیشبرد این طرح گفت: وقتی می خواهند کاری را انجام دهند باید از مردم نظرخواهی کرد.

حضراتی که در شورای اسلامی شهر نشسته اند با نظرات مردم انتخاب شدند.

بنابراین این مسئله بسیار مهم است.

هیچ وقت نیامدند برای چنین اقدام مهمی از مردم نظرخواهی کنند.

نمی خواهم بگویم رفراندوم بگذارند اما نظرسنجی کنند که آیا مردم ری طالب جدا شدن از تهران هستند یا خیر؟ عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران افزود: این نظردهی ها بیشتر از طرف افراد دولتی است یا افرادی که می خواهند به یک ترتیبی یک بهره برداری یا محبوبیتی برای خودشان ایجاد کنند بدون اینکه از مردم نظری بپرسند یا نظرسنجی کرده باشند.

بالاخره این مملکت شورایی اداره می شود و ما خیلی شوراها داریم.

مجلس شورای اسلامی، شورای اسلامی شهر، شورای ده، شهرستان و شوراهای مختلفی در نهادهای دولتی داریم.

چطور شما بدون اینکه نقطه نظرات مردم ری را بپرسید که آیا می خواهند از تهران جدا شوند این اقدامات را انجام می دهید؟ قائم مقام شهردار اسبق تهران تاکید کرد: آیا بررسی کارشناسی و قانونی برای تصویب این طرح شده است یا همین طور عده ای دور هم نشسته اند و گفته اند ری باید جدا شود.

ری را چگونه می خواهید جدا کنید؟ مثل اینکه دست تهران را قطع کنید.

پای تهران را قطع کنید.

این امکان ندارد.

انقدر مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، جغرافیایی و امنیتی به هم وصل شده که امکان جدایی اینها از هم وجود ندارد.


کلید واژه ها: تهران - جدایی ری از تهران - جدایی ری - جدایی - شورای اسلامی - شهر تهران - شورای - عضو شورای شهر - شهردار - شورای اسلامی شهر تهران - شهری - بزرگ - مادر - فرزند - خدمات شهری - اسلامی - قائم مقام - شورای شهر - مجلس شورای اسلامی - توان - سیاسی - توسعه - حقانی - باقرشهر - کلانشهر - شهرداری - نمایندگان مجلس - شهرداری تهران - برنامه ریزی - تغییر

آخرین اخبار سرویس:
300 کیلومتر آزاد سازی در حریم رودخانه های اصفهان انجام شده است

آماده شدن پرونده زیارت آستان منور امام رضا (ع) و ارائه آن برای ثبت جهانی در یونسکو

اختصاص اعتبار برای جبران خسارت سیل گیلان/تصویب لایحه حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روان

انتقاد رییس امور وکلا از عدم تبیین بیانیه گام دوم انقلاب

ارزیابی کفایت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام

تازه ترین واکنش آندره آ استراماچونی: اگر به استقلال برنگردم...

روابط عمومی وزارت کشور: ادعای عدم حضور رحمانی فضلی در مرکز کشور؛ همزمان با اجرای طرح مدیریت سوخت، خلاف واقع است

اهدای آرشیو موسسه «توفیق» به مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی

بیش از هزار اثر به جشنواره رسانه ای ابوذر در کرمانشاه ارسال شد

400 میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی آسیب های سیل دراستان گیلان اختصاص یافت

هدف طرح هر مسجد یک حقوقدان ارتقای آگاهی های عمومی و حقوقی جامعه است

سردار نقدی: ما پهپاد دشمن را در آسمان می زنیم، او اراذل و اوباش می فرستد/در اعتراضات اخیر برادر بسیجی 400 بخیه خورد اما دست به اسلحه نبرد

رییسی انتصاب دبیرکل جدید مجمع تقریب مذاهب را تبریک گفت

فصل دوم پایان نامه و پیشینه نظری شادکامی

انتقادات صریح زیباکلام از قانون اساسی

استخدام ویزیتور مویرگی داروخانه با حقوق ثابت در شرکت معتبر لافارر

پاسخ امام خامنه ای به نامه یک دختر نوجوان درباره ورود به عرصه تکلیف الهی

شناخت انواع پول و وقف آنها از نظر قانون

اختصاص اعتبار برای جبران خسارت و بازسازی بخش های آسیب دیده از سیل گیلان

148 مرکز خدمات بهداشتی استیجاری با وضعیت بسیار نامناسب داریم

جشنواره تلاوت های مجلسی جهانی می شود/ اجرای جشنواره در 15 کشور از سال آینده

وزیر خارجه نیکاراگوئه با ظریف دیدار کرد/عکس

توییت سخنگوی دولت در مورد دیدارش با خبرنگاری که امروز درگذشت + عکس | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

قلمی که در جهت منافع مردم نیست، حرمت ندارد

وزیر خارجه نیکاراگوئه با ظریف دیدار کرد/عکس

توییت سخنگوی دولت در مورد دیدارش با خبرنگاری که امروز درگذشت + عکس

استاندار ایلام: اهمیت فتح میمک در تاریخ دفاع مقدس مغفول مانده است

تاکید بر استفاده ازسامانه سجام در احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات

آغاز اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان در البرز

آرتا فرانکلین گوی رقابت را از دیگر خواننده ها ربود

افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان تناسبی با نرخ تورم ندارد

تقدیر از پدر حادثه نویسی ایران

صفرها چه زمانی با اسکناس های ایرانی خداحافظی می کنند؟

افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان تناسبی با نرخ تورم ندارد

تازه ترین واکنش آندره آ استراماچونی: اگر به استقلال برنگردم...

دانلود مقاله ورشکستگی به تقلب

استقبال سخنگوی شورای نگهبان از «همه پرسی»/انتقاد از قانون فعلی انتخابات

تفسیر نهج البلاغه فرصتی است تا جوامع بشری با معارف این کتاب نزدیکتر شوند

دولت عبدالمهدی پنج شنبه وظایف واختیارات خود را به رییس جمهور واگذار می کند

معاون فرهنگی قوه قضاییه: سالانه 18 میلیون پرونده به دستگاه قضایی وارد می شود

هرگونه فعالیت برای نامزدهای انتخاباتی در شهرداری ممنوع است

بررسی مجدد تعیین مکان هایی برای اعتراضات عمومی در شورای شهر

راهنمای خرید لوازم سفر

بهنام علی محمدی عکس | آیین افتتاح طرح هر مسجد یک حقوقدان در کرج

سردار غلامرضا سلیمانی درگذشت پدر شهیدان عرب سرخی را تسلیت گفت

مراسم افتتاحیه پروژه های محرومیت زدایی سپاه استان تهران

وزیر کشور در شب اجرای طرح مدیریت سوخت در وزارت کشور حضور داشت

افزون بر 5 هزار دانشجو معلم در اصفهان تحصیل می کنند

استاد علم حقوق:- به جای بازنگری، ظرفیت های قانون اساسی اجرا شود

ربیعی: زنده یاد زهرا عبدالمحمدی در عین زندگی ساده به شکوفایی رسیده بود

صفرها چه زمانی با اسکناس های ایرانی خداحافظی می کنند؟

تلاش برای حضور گسترده مردم در پای صندوقهای رای

ارزیابی کفایت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام

سردار سلیمانی درگذشت پدر شهیدان عرب سرخی را تسلیت گفت

دانلودکارآموزی احداث ساختمان مسکونی

آزادسازی 300 کیلومتر از حریم و بستر رودخانه در استان اصفهان

شرح دعای «مکارم الاخلاق» در حرم مطهر بانوی کرامت

نماینده خسته در حاشیه جلسه امروز مجلس+عکس

رحمانی فضلی در شب سهمیه بندی با ویدئوکنفرانس با استانداران در ارتباط بود

شهردار شهرکرد استعفا کرد

سالانه 18 میلیون پرونده قضایی در کشور بررسی می شود

سخنگوی دولت درگذشت زهرا عبدالمحمدی را تسلیت گفت

لوایح باقی مانده از گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در حال بررسی است

فرماندار آستارا خواستار کارآفرینی سمن ها در حوزه گردشگری شد

ناآگاهی به مسایل حقوقی دلیل تعدد پرونده در دستگاه قضا

نفرات برگزیده جشنواره رسانه ای ابوذر در کرمانشاه معرفی شدند

890 هزار شهروند قزوینی کارت هوشمند ملی دریافت کرده اند

لوایح باقی مانده از گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در حال بررسی است | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تشرف یکی از برادران اهل سنت به مذهب شیعه

استاندار ایلام: اهمیت فتح میمک در تاریخ دفاع مقدس مغفول مانده است

دانلود آهنگ جدید سینا سیدی پور  بنام بی معرفت

مقایسه معماری مساجد بلوچستان ایران با مساجد دوره ی تیموریان هند

بررسی فقهی حقوقی معامله مسلمان با کفار

استقبال سخنگوی شورای نگهبان از «همه پرسی»

ادعای عدم حضور رحمانی فضلی در مرکز کشور؛ همزمان با اجرای طرح مدیریت سوخت، خلاف واقع است

هیئت رییسه شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان فارس مشخص شد

شورای اداری استان کرمان

مرکز پژوهش های شورای شهر یزد ایجاد می شود

شعار «مرگ بر آمریکا» میراث شهید مسلم قیومی زاده و سایر شهدا

انتشار اخبار تایید و یا رد صلاحیت داوطلبان انتخابات سال جاری صحت ندارد

تاکید بر استفاده ازسامانه سجام در احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات

خانیکی: پرداختن رسانه ها به سیاست، هزینه دارد

ایجاد شناسنامه سلامت در استان تهران برای شهروندان

شعار «مرگ بر آمریکا» میراث شهید مسلم قیومی زاده و سایر شهدا

زمان تغییر قانون اساسی را باید بررسی کرد

حمل ونقل انسان محور صرفا احداث مسیر دوچرخه نیست

لوایح cft و پالرمو در کمیسیون مشترک مجمع تشخیص درحال بررسی است

کشف شواهد جدیدی درباره منشا بوی نامطبوع در تهران/ غفلت عجیب مسئولان از حقیقتی علمی با عنوان «آستانه ادراک بو» / «دی اکسید گوگرد»، مظنون درجه یک ماجرا!

200000حکم قانونی در کشور وجود دارد/ به تعدد مراجع قانونگذاری معترضیم

مسئولیت اقناع افکار عمومی به صداوسیما واگذار شده بود

بررسی فقهی حجاب تادب و تعبدی

سالانه 18 میلیون پرونده به دستگاه قضایی وارد می شود

هیچ یک از بن بست های کشور را نمی توان با مراجعه به قانون اساسی حل کرد

آرژانتین: مورالس می تواند بیانیه سیاسی صادر کند

سفیر جدید ایران در فدراسیون روسیه با روحانی دیدار کرد

الرجال قوامون علی النساء/ معنای قوامیت مردان بر زنان

احتمال تکرار روند انتخابات انگلیس در آمریکا وجود دارد

اخبار کوتاه خبر 20 سیمای گلستان ، 24 آذر

دانلود آهنگ جدید همایون شاهان بنام فوق العاده

امیر عبدالهیان درگذشت زهرا عبدالمحمدی را تسلیت گفت

جدایی ری از تهران جنبه سیاسی دارد/ جدایی ری مانند قطع کردن دست و پای تهران است

جدایی ری از تهران جنبه سیاسی دارد/ جدایی ری مانند قطع کردن دست و پای تهران است