مطالب مرتبط:
اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد
پوشش افراد حتی آنهایی که یارانه نمی گیرند در طرح حمایت معیشتی
نرخ تورم در استان سمنان به نسبت نرم کشوری پایین تر است
باهنر: از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها فقط 5 نفر خبر داشتند/ دخالت نمایندگان در همه کارها همیشه در راستای منافع ملی نیست
قیمت بنزین سبب افزایش قابل توجه تورم نمی شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 آذر 1398 ساعت 08:262019-11-22اقتصادي

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد


- " بدیهی ترین و اولین شرطِ برخورداری از اشتغال شایسته، کفایت دستمزد در تامین هزینه های حداقلی زندگی ست.

لاجرم اگر قرار باشد سند کار شایسته از یک متن ویترینی فراتر رود و به سندی قابل اجرا بدل شود، اولین گام باید بالا بردن دستمزدها تا مرز عدم نیاز به یارانه بگیری باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، این روزها همه جا بحثِ "کمک های معیشتی" و "یارانه" است؛ قرار است پس از گران شدن سیصد درصدی بنزین، به حدود 60 میلیون نفر از جمعیت کشور، کمک های معیشتی تعلق بگیرد.

در همین راستا، در اطلاعیه ای که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیست و هفتم آبان ماه منتشر کرده، آمده است: دولت برای حمایت از معیشت مردم از محل افزایش قیمت بنزین که دربرگیرنده 60 میلیون ایرانی است، مبالغ تعیین شده برای اولین گروه از مشمولان طرح شامل 20 میلیون نفر را امروز به حساب آنان واریز خواهد کرد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین در دو نوبت بعدی تا اوایل هفته آینده 40 میلیون نفر مشمول باقیمانده، مبالغ خود را دریافت خواهند کرد.

با این حساب، سه چهارم جمعیت کشور، ذیل گروهِ یارانه بگیرانِ معیشتی قرار می گیرند؛ فارغ از این بحثِ علیحده که تا چه میزان مبلغِ حمایت های معیشتی و یارانه های پرداختی برای تامین کسری هزینه های طبقات فرودست جامعه کفایت می کند، گستره ی وسیعِ یارانه بگیران که بالطبع، کارگران و مزدبگیران را نیز دربرمی گیرد، دربردارنده ی یک حقیقت مسلم است: دستمزدها برای تامین زندگی ماهانه به هیچ وجه کفایت نمی کند.

حقیقتِ ناکافی بودن دستمزدِ طبقات مزدبگیر، در تعارض آشکار با الزاماتی ست که براساس تصریحاتِ سازمان بین المللی کار (ILO) در پارادایمِ کار شایسته یا همان Decent Work طبقه بندی می شود.

کار شایسته چیست؟ مفهوم “کار شایسته” اولین بار در سال 1999 میلادی از سوی دبیرکل سازمان بین المللی کار (ILO) مطرح شد.

او کار شایسته را با تمرکز بر چهار هدف استراتژیک ارتقای حقوق بنیادین کار، اشتغال، حمایت اجتماعی و گفتگوی اجتماعی مطرح ساخت.

هدفی که در بستر ارتقای فرصت ها برای زنان و مردان به منظور دستیابی به کار مولد و شایسته در شرایط آزادی، برابری، امنیت و کرامت انسانی حاصل می شود.

در این گفتمان، گفتگوی اجتماعی یا Social Dialogue به معنای برخورداری از تشکل های صنفی مستقل و بدون وابستگی به دولت و کارفرما، حق اعتراض صنفی، برخورداری از حق چانه زنی سازمانی و همچنین تقویتِ سه جانبه گرایی و مشارکت جمعی با شرکای اجتماعی ست.

حمایت اجتماعی یا Social Support به معنای برخورداری از خدمات بیمه و تامین اجتماعی، بهره مندی از غرامت از کار افتادگی و بیمه بیکاری، حمایت از شاغلان در مشاغل غیررسمی و توانمندسازی معلولان و آسیب پذیران اجتماعی ست.

اما بحث مهم در اشتغال شایسته، برخورداری از حقوق بنیادین کار است؛ مولفه های اصلی حقوق بنیادین کار، تساوی مزدها برای زن و مرد در مقابل کار هم ارزش، منع تبعیض در اشتغال و حرفه، رعایت حداقل سن کار، ممنوعیت کار کودک و رعایت حداقل دستمزد متناسب با حداقل معیشت است.

با این حساب، یکی از مهم ترین شاخصه های شغل شایسته ، کافی بودن حداقل دستمزد برای تامینِ حداقل معیشت است؛ این مولفه، هیچ تقارنی با یارانه بگیری و وابستگی اقتصادی به دولت و ساختارهای حاکمیتی ندارد.

به عبارت دقیق تر، دستمزد کارگر، بخشی از ارزش افزوده کار اوست که توسط کارفرما در قبالِ ساعات کاری که کارگر در محل کار می گذراند و نیروی کار یدی یا فکری خود را در اختیار سودآوری تولید قرار می دهد، به او پرداخت می شود؛ لذا دستمزدی که کارگر دریافت می کند باید بتواند حداقل های زندگی را تامین نماید، در غیر این صورت، الزاماتِ کار شایسته در بازار کار رعایت نشده است.

تصویب سند ملی کار شایسته در ایران همه این الزامات در حالی در سطح جهان مطرح و گسترش یافته است که هیئت دولت در جلسه 29 اردیبهشت 1398 به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و سازمان برنامه بودجه کشور و به استناد قانون برنامه ششم توسعه سند ملی کار شایسته و سیاست های اشتغال مبتنی بر سند ملی کار شایسته را به تصویب رساند.

در همان زمان، پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد که این سند با هدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت نسبت به اعمال سیاست های اشتغالی، مهارت افزایی و ارتقای دانش حرفه ای و حمایت از مشاغل کوچک خانگی و دانش بنیان و مبتنی بر کاهش نرخ بیکاری حداقل به میزان هشت درصد سالانه در طول سال های اجرای قانون برنامه تنظیم شده است.

موضوع کار شایسته از جمله احکام مفعول و متروک مانده ی برنامه های چهارم و پنجم توسعه بود که مجدداً در برنامه ششم توسعه نیز بر ضرورت تدوین و تصویب آن تصریح و تاکید شده بود و بالاخره این کار در ابتدای خرداد ماه سال جاری محقق شد.

بر اساس سند ملی کار شایسته، 9 راهبرد و سیاست اجرایی هدف گذاری شده است: اشتغال محور کردن سیاست های پولی، مالی، تجاری و ابزارهای حمایت ، بهسازی نهادی در حوزه اشتغال و بهبود فضای کسب و کار ، بهسازی نظام تأمین مالی کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط و نوین و مشاغل خانگی ، توسعه منابع انسانی، کارآفرینی و بهبود مهارتی ، توسعه اشتغال زنان ، ایجاد اشتغال از طریق مشارکت مردمی با توجه ویژه به گروه های کم برخوردار و مناطق روستایی ، توسعه مشاغل سبز و ایجاد سازوکارهای لازم برای انتقال از اشتغال غیررسمی به رسمی در حوزه قانون کار و توسعه و سرمایه گذاری معطوف به نیروی کار و طرح های کار عمومی .

چه چیزهایی رعایت نمی شود؟ با این حال، به نظر می رسد سندی که باید حداکثر تا پایان سال اول برنامه پنجم توسعه یعنی تا پایان سال 90 به تصویب می رسید اما به دلیل غفلت، با هشت سال تاخیر، سرانجام گرفت، نتوانسته الزامات سازمان بین المللی کار در رابطه با کار شایسته از جمله لزوم برخورداری از حقوق بنیادین کار مانندِ دستمزد مکفی و حق گفتگوی اجتماعی را در راهبردهای اصلی خود به خوبی نهادینه کند و از این نظر به شدت نارسا و ناکافی ست.

در متن این سند در مورد کافی بودن دستمزد ذیل اشتغال مولد آمده است: اشتغال مولد مبتنی بر فراهم نمودنِ فرصت های اشتغال برابر برای تمام افراد جویای کار با درآمد مکفی به منظور تحقق استانداردهای زندگی شرافتمندانه و توسعه اقتصادی و اجتماعی.

دیدگاه ها در مورد اجرایی شدن این سند، گوناگون است؛ علی حیدری (عضو و نایب رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی) در مورد این سند معتقد است: سند ملی کار شایسته و راهبرد و سیاست های اجرایی آن اگر در مواعید مقرره و به خوبی اجرایی و عملیاتی شود، می تواند نویدگر یک رویکرد و دیدمان (پارادایم) جدید در حوزه تنظیم روابط کار و تامین اجتماعی باشد از فرازهای مهم این سند سیاست اجرایی پنجم در راهبرد اول مبنی بر “تهیه سازوکارهای لازم برای توسعه پوشش بیمه ای اجتماعی شاغلین و ارایه آن به مراجع ذیربط “ و سیاست های اجرایی دوم از راهبرد هشتم دائر بر “اتخاذ راهکارهای مناسب برای تبدیل مشاغل غیررسمی به رسمی و حمایت پایه ای از شاغلین” است که می تواند به امنیت شغلی و تعمیم پوشش بیمه ای نیروی کار بیانجامد امری که در قانون کار و بندهای “الف” و “ج” ماده 3 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مبنی بر ”گسترش نظام بیمه ای و تامین سطح بیمه همگانی برای آحاد جامعه با اولویت دادن به بیمه های مبتنی بر بازار کار و اشتغال و اجرای طرح بیمه اجباری مزدبگیران“ آمده است.

اما فرشاد اسماعیلی (کارشناس روابط کار) با ویترینی خواندن این سند می گوید: بررسی سند تصویب شده تحت عنوان سند ملی کار شایسته نشان می دهد این سند بسیار فقیر است و از نظر ضمانت اجرا هیچ تمهیدی اندیشیده نشده است.

انتظارات از این سند بسیار بیشتر بود، اما آنچه ما اکنون مشاهده می کنیم کاری ویترینی است.

به نظر می رسد مانند منشور حقوق شهروندی، در زمینه سند ملی کار شایسته نیز با کاری نمایشی رو به رو هستیم و بر این اساس نمی توان انتظار داشت تصویب این سند مشکلات کارگران را رفع کند.

به گفته او، کار شایسته زمانی ایجاد خواهد شد که فرصت های شغلی ایجاد شوند و توسعه پیدا کنند، به این معنا که همه جویندگان کار برای دستیابی به شغل فرصت و شانس برابر داشته باشند و لذا این سند، بیشتر دربردارنده ی ویترینی از حرف های خوب، فقط روی کاغذ است.

علیرغم همه این نگاه ها، یک واقعیت مسلم در مورد سند کار شایسته وجود دارد: یارانه بگیری طبقات مزدبگیر و نیازمندی آنها به دریافت یارانه از دولت، نشان دهنده ی ناکافی بودن دستمزد و در نتیجه عدم برخورداری از حقوق بنیادین کار است که با هیچ تعریفی از کار شایسته همخوانی ندارد؛ در واقع چه الزامات ILO در ارتباط با کار شایسته را در نظر بگیریم و چه سند وطنی کار شایسته را مبنا قرار دهیم، بدیهی ترین و اولین شرطِ برخورداری از اشتغال شایسته، کفایت دستمزد در تامین هزینه های حداقلی زندگی ست.

لاجرم اگر قرار باشد سند کار شایسته از یک متن ویترینی فراتر رود و به سندی قابل اجرا بدل شود، اولین گام باید بالا بردن دستمزدها تا مرز عدم نیاز به یارانه بگیری باشد.

علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) با تاکید بر اینکه امیدواریم وعده هایی که دولتی ها در ارتباط با ثبات قیمت ها بعد از گرانی بنزین می دهند، عملی شود، در غیر این صورت باید دستمزدها برای سال آینده به گونه ای افزایش یابد که هر میزان تورم به وجود آمده را پوشش دهد؛ می گوید: با یارانه بگیری کارگران از اساس مخالفیم.

او در توضیح بیشتر اضافه می کند: یکی از ویژگی های کار شایسته و درخور این است که نه تنها دستمزد باید هزینه ها را تامین کند، بلکه باید حتماً قدرت پس انداز هم داشته باشد؛ اینکه دستمزد اینقدر پایین باشد که نیازمند یارانه باشد، به هیچ وجه با حقوق بنیادین کار همخوانی ندارد.

آنچه در طول دهه های گذشته اتفاق افتاده، فقط عقب گرد دستمزدی بوده است؛ هر بار در هر موج تورمی، دستمزد کارگران از هزینه های زندگی بسیار عقب افتاده است تا جایی که امروز هر تکانه ی تورمی، کارگران را نیازمندِ یارانه پردازی دولت می کند؛ یارانه هایی که حیات و ممات کارگر را نه به نیروی کار خود بلکه به التفاتِ ناچیز دولت ها وابسته می سازد.

گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: شایسته - اجتماعی - یارانه - دستمزد - معیشت - یارانه بگیران - حمایت اجتماعی - اولین - حمایت - بین المللی - اشتغال - سازمان - افزایش قیمت بنزین - تامین - اطلاعیه - قرار - گفتگوی - کرامت انسانی - افزایش قیمت - تامین هزینه - جمعیت - زندگی - حقیقت - بنزین - هزینه - اوایل هفته - معیشت مردم - قیمت بنزین - هفته آینده - حق اعتراض

آخرین اخبار سرویس:
ذخایر ارزی چین 9 میلیارد دلار کاهش یافت

افت 40 درصدی درآمد دولت از محل عوارض تراکنشهای بانکی

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در مرکزی

درآمد دولت از ما به التفاوت نرخ فروش ارز محرمانه شد

پزشکانی که کارتخوان نصب نمی کنند ممنوع الخروج می شوند؟

قیمت جدید جک S5 اتوماتیک رسما اعلام شد | آذر 98

50 درصد کاهش هزینه ارسال و افزایش درآمد کسب و کارها با تی نکست

افزایش 21 درصدی بودجه وزارت صنعت

بلاروس از روسیه درخواست غرامت کرد

بازرسی روزانه از 250واحد صنفی در استان زنجان

معاون استاندار زنجان: حمل و نقل عمومی مسافر در زنجان انحصاری است

تامین اعتبار ساخت کانال های سیلاب بر خوزستان در گیرودار اداری

بازرسی روزانه از 250 واحد صنفی در استان زنجان

توسعه انرژی برق در باوی

همه چیز درباره رمز پویا

نام نویسی بیش از 2 هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن

استخدام نیروی فروش با حقوق ثابت در کانون تبلیغات دید سوم

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت خودرو، امروز 98/09/17| پژو 206 تیپ دو 96 میلیون تومان / چانگان 202میلیون تومان

استخدام کارشناس فروش در یک مجموعه بازرگانی در تهران

بزرگترین کارخانه چاپ پول دنیا در معرض ورشکستگی قرار گرفت

زاینده رود برای دومین بار به سمت گاوخونی روانه شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/17

مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز نیازمند حمایت نیروی انتظامی است

فعالیت های ستاد قاچاق کالا با پیوست فرهنگی انجام می شود

موافقتنامه حمل و نقل دریایی بین ایران و عمان امضا شد

4.6 میلیارد تومان بابت هوشمندسازی مدارس کردستان هزینه شد

اجرای نادرست سهمیه بندی بنزین برای کشور هزینه ایجاد کرد

حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان

ایجاد رونق اقتصادی مستلزم تلاش همه مسوُولان است

ارائه 615 هزار خدمت مرتبط با گاز طبیعی از طریق دفاتر پیشخوان دولت

استخدام حسابدار در شرکت بازرگانی هنسن الکتریک ایرانیان

استخدام مهندس معدن جهت شرکت بازرگانی در اصفهان

استخدام کارشناس زبان روسی در یک هلدینگ معتبر در تهران

استخدام مهندس برق مسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر در اصفهان

افزایش 21 درصدی بودجه وزارت صنعت

خودروهای زیر 100میلیون بازار + جدول

پرداخت بدهی بانک ها به بانک مرکزی از طریق اوراق بدهی

افزایش 21 درصدی بودجه وزارت صنعت

امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان/افزایش تعداد پروازها

770 هزار قطعه طیور آذربایجان غربی در برابر نیوکاسل ایمن سازی شدند

لکه های صنعتی استان تهران ساماندهی می شوند

سه میلیون متر مربع از معابر مشهد از ابتدای امسال آسفالت شده است

نمایشگاه تخصصی فناوریهای شرکت های دانش بنیان در سمنان

مبارزه با فساد، سرمایه گذار و تولیدکننده را فراری ندهد

استخدام مهندس صنایع ، کارشناس فروش در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

چه بسیار استارتاپ های بی خبر که از سوی مالیات جریمه می شوند

امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان/افزایش تعداد پروازها

بهره گیری از ظرفیت های بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال ضروری است

بازگشایی خط تولید فیلتر همودیالیز در شرکت تجهیزات پزشکی هلال احمر

شرط پرداخت حقوق کارکنان در سال آینده

5 واحد صنفی متخلف در ورامین شناسایی شدند

دبیر کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق: بیشترین طلاق ها مربوط به 5 سال اول زندگی است

افزایش قیمت سکه و ارز + جدول

بهره گیری از ظرفیت های بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال ضروری است

پژمان بازغی: به تلویزیون مالیات می دهم نه به دولت

زنگنه در منگنه بهارستان | وزیر نفت یک قدم تا دادگاه و استیضاح

راه اندازی دوباره خط تولید صافی دیالیز

55 کیلومتر از معابر روستایی بهمیی آسفالت می شود

رخ نمایی زمستان در پاییز سپیدان

گروه سنی 30 تا 40 سال بیشتر در معرض طلاق قرار دارند

استخدام حسابدار آقا جهت همکاری در شیراز

جذب سرمایه گذار در صنعت استان تهران ضروری است

استخدام کارشناس فروش تلفنی در سایت ماه عروس در تهران

استخدام تحصیلدار با موتور با مزایا در تهران

استخدام خدمات عمومی (جهت نظافت و پذیرایی و حفاظت) / شیراز

استخدام اپراتور تولید آقا در یک شرکت تولیدی در تهران

افزایش 6 درصدی نقل وانتقال خودرو در 8 ماهه سال جاری

برق روستاهای دهستان موگویی وصل شد

احیای خط تولید صافی های دیالیز در ساوجبلاغ

تذکر به رییس جمهور درباره تخصیص 21.3 میلیارد دلار ارز دولتی به تعدادی از شرکت ها

برقراری خط منظم کشتیرانی بین ایران و عمان/ افزایش پروازهای ایران -عمان - ایران

770 هزار قطعه طیور آذربایجان غربی در برابر نیوکاسل ایمن سازی شدند

احیای خط تولید صافی های دیالیز در ساوجبلاغ

لکه های صنعتی استان تهران ساماندهی می شوند

گوساله هایی که دل صاحبانشان را کباب می کنند!

امضای توافق نامه کشتیرانی تجاری ایران و عمان/افزایش میزان پروازها

بازگشایی خط تولید فیلتر همودیالیز در تجهیزات پزشکی هلال احمر/ تولید سالانه 2.5 میلیون صافی دیالیز

کاهش 41 درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری

افزایش حجم تبادلات تجاری بین ایران و عمان با اجرای توافق نامه همکاری

افزایش 21 درصدی بودجه وزارت صنعت

نمایشگاه لوستر و دکوراسیون داخلی در قزوین برگزار می شود

عملکرد تجاری استان ایلام قابل قبول است

نکاتی که قبل از رزرو تور باید بدانید

برآورد اولیه خسارت سیل امسال در کشور؛35 هزار میلیارد تومان

ضررهای جبران ناپذیر خزانه ملی پاکستان از فرار مالیاتی

قطعه سازان چشم انتظار مشوق های حمایتی

پرداخت بدهی بانک ها از طریق اوراق بدهی

آغاز خرید تضمینی تنظیم بازار پرتقال شب عید

تذکر به رییس جمهور درباره تخصیص 21.3 میلیارد دلار ارز دولتی به تعدادی از شرکت ها

مدیران اتوبوسرانی، تاکسیرانی و معاونت امور مناطق در لیست تغییر/صدور پروانه در مناطق 1 ، 2 و 3 خارج از ضوابط طرح تفصیلی بوده/داروی داخلی آنفولانزا، استاندارد و اثربخش است/ هنوز فرآیند استعفای رییس جمعیت هلال احمر طی نشده است

ماجرای فروش صندلی های اتوبوس تهران چه بود؟

استان سمنان کمترین نرخ تورم ماهانه را در کشور دارد

بانک: منطقه آزاد ارس قطب ارتباط با اتحادیه اوراسیا می شود

انبارداران میبد موجودی کالاها را در سامانه جامع ثبت کنند

کمبود فراورده های خونی در فصل سرما

اختصاص 8480 میلیارد تومان به شرکت های دولتی برای بازپرداخت وام های خارجی

ظرفیت ایران و عمان برای تبدیل شدن به قطب تجاری منطقه

سه میلیون متر مربع از معابر مشهد از ابتدای امسال آسفالت شده است

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد

اشتغال شایسته با یارانه بگیری همخوانی ندارد/ دستمزد به تنهایی باید تورم را پوشش دهد