مطالب مرتبط:
استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟
استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟
استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟
استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟
وقتی «معاون سابق رییس جمهور» در نقش «پلیس خوب» در ماجرای افزایش قیمت بنزین ایفای نقش می کند/ لزوم ورود دستگاه های نظارتی برای شناسایی «مولاوردی ها» در دولت
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 آذر 1398 ساعت 03:462019-11-22اقتصادي

استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟


- موافقان افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی سوخت معتقدند افزایش قیمت بنزین تماما خیر مطلق است؛ چراکه این صرفه جویی به کشور این امکان را می دهد که روزانه 5 تا 8 میلیون لیتر به صادرات سوختش اضافه کند؛ ضمن این که صادرات سوخت در شرایط تحریمی بسیار ساده تر از صادرات نفت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین"، در ساعت صفر 24 آبان ماه با اجرای طرح بهبود مصرف بنزین ضمن اعمال سهمیه بندی، قیمت بنزین سهمیه ای با رسیدن به 1500 تومان 50 درصد و بنزین آزاد با نرخ 3 هزار تومان 200 درصد افزایش یافت.

با تغییر قیمت بنزین روی پمپ های بنزین سراسر کشور، به تدریج موافقان و منتقدان اصلاح قیمت این فرآورده نفتی استراتژیک مقابل هم صف آرایی کردند، بنابراین درحالی که تمام اقتصاددانان روی این که قیمت بنزین در ایران نسبت به کشورهای منطقه و جهان بسیار پایین است، اتفاق نظر دارند، اما برخی کارشناسان به طور عمده درباره زمان و نحوه اجرای این طرح انتقادات خود را مطرح کردند.

سود قاچاق بنزین چقدر است؟ براساس پژوهشی در مورد اصلاح نظام یارانه بنزین که از سوی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر شد، سود قاچاق بنزین به ترکیه 15 هزار و 605 تومان، به ترکمنستان 4 هزار و 805 تومان، به آذربایجان 5 هزار و 345 تومان، پاکستان 8450 تومان، عراق 7505 تومان، افغانستان 9125 تومان و ارمنستان 14 هزار و 930 تومان است.

این مقایسه با بنزین هزار تومانی و نرخ بنزین کشورهای همسایه صورت گرفت است و حتی مقایسه با نرخ دلار و همچنین قیمت گازوییل نیز مشخص شده است.

برآوردها نشان می دهد حجم قاچاق بنزین از کشور حدود 20 میلیون لیتر است" که با ثابت نگه داشتن قیمت بنزین و در عین حال افزایش نرخ ارز و وجود تورم، روز به روز صرفه قاچاق بنزین افزایش یافته؛ تا جایی که در سال 97 حدود 22 میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق شد.

قیمت واقعی بنزین چقدر است؟ محاسبات نشان می دهد حجم یارانه پنهان پرداختی به بنزین در ایران بسیار بالاست.

این رقم به 180 هزار میلیارد تومان در یک سال می رسد.

هر چند اتاق بازرگانی این رقم را برابر با 200 هزار میلیارد تومان محاسبه کرده است.

بر این اساس با احتساب قیمت 47 سنت برای هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس، برپایه دلار 11 هزار و 500 تومانی، قیمت تمام شده بنزین در خلیج فارس برابر با 5400 تومان است که این رقم با احتساب هزینه های حمل ونقل به نزدیک 6 هزار تومان می رسد.

به این ترتیب حتی قیمت بنزین آزاد در ایران نصف قیمت تمام شده و واقعی بنزین در کشور است".

این بدان معناست که هر چند حجم یارانه پنهان کاهش یافته است، اما همچنان رقم آن قابل توجه خواهد بود.

در عین حال، برخی با مدنظر قرار دادن قیمت 5 هزار تومان همچنان معتقدند که بنزین مشمول دریافت یارانه پنهان سنگینی است که با وجود افزایش قیمت ها، همچنان پرداخت آن ادامه دارد.

اثرات بلند مدت افزایش قیمت بنزین چیست؟ علی سرزعیم، معاون سابق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و از موافقان افزایش قیمت بنزین معتقد است: افزایش قیمت بنزین سیاستی است که سختی های در کوتاه مدت برای 5 دهک بالای جامعه دارد و منافعی نیز برای 5 دهک پایین جامعه در پی دارد.

به گفته او، 5 دهک بالای جامعه که عموما خودرو دارند، یعنی نیمی از جامعه ایران خودرو دارد، نمی خواهند تغییری در وضع موجود رخ دارند.

گروهی هم که ضعیف تر و در استان های دورافتاده هستند، نمی توانند منافع خود را بیشتر نشان دهند و پیگیری کنند.

بنابراین اما به شکل بد و نامناسب آن را به اجرا درآورد و جزییات و مکمل های لازم را ندید، بنابراین عده ای اگر بخواهند از این آب گل آلود ماهی بگیرند، مطمئن باشند این ماهی بر آنها حرام خواهد شد، چون آنها در این وضعیت نه تنها مرهمی بر زخم مردم نمی گذارند، بلکه سعی می کنند نمک به زخم مردم بپاشند.

اگر کسی با نیت سوءاستفاده انتخاباتی اظهارنظر یا کاری کند، نباید او را تحویل گرفت.

به اعتقاد وی، باید با تدبیر اشکالات سهمیه بندی بنزین را رفع کرد.

دو قوه دیگر کنار دولت باشند در همین حال، عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا درباره تصمیم اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در افزایش قیمت بنزین عنوان" می کند: در عرصه مدیریت اتخاذ تصمیمات مهم و استراتژیک منوط به یک سری شرایطی است به عبارتی برای رفع یکسری مشکلات جدی باید الزاماتی مورد توجه قرار گیرد که بحث بنزین هم از جمله این موارد بود.

وی، تصمیم دولت در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را ارزنده توصیف می کند و می گوید: اگرچه به لحاظ مدیریتی باید اقدام دولت را تحسین و مورد تشویق قرار داد، اما این تایید به معنای آن نیست که دولت در اجرای چنین طرح های مهمی با ریسک بالا خود را بی نیاز از بررسی های کارشناسی قوی بداند.

به عبارتی نفس اینکه دولت قصد دارد تصمیمی مهم اتخاذ کند، نباید به این معنا باشد که بی نیاز از نظرات کارشناسی و انجام رفتارها اقناعی جدی در جامعه است.

او با بیان این که کلیت تصمیم دولت در افزایش قیمت بنزین را ضروری می دانم، تصریح می کند: فکر می کنم در نحوه اجرا باید به گونه ای دیگر عمل می شد که البته هنوز هم دیر نشده و بهتر است تا با بحث های کارشناسی برای جامعه توضیح داده شود که بیشترین نفع و بهره را از تصمیم افزایش قیمت بنزین جامعه خواهد برد.

نباید اینگونه تصور شود که نیازی به این کارها نبوده و جامعه کاملا همراه است.

راهی جز افزایش قیمت بنزین وجود نداشت؟ نرسی قربان، کارشناس اقتصاد انرژی نیز معتقد است: با هیچ منطقی نمی شد بنزین را به نرخ هزار تومان فروخت"؛ چراکه این قیمت حتی هزینه های تولید بنزین در داخل کشور را نیز پوشش نمی داد.

این کارشناس ارشد اقتصادی تاکید می کند: متاسفانه برخورد با افزایش قیمت برخی اقلام چون بنزین، برخوردی غیراقتصادی است و شاید بهتر بود در چهار سال گذشته تعدیل قیمت گام به گام در دستور کار قرار می گرفت.

وی با اشاره به افزایش نرخ تورم در فاصله سال های گذشته، می گوید: بنزین از سال 1394 تا کنون به قیمت هزار تومان در کشور عرضه می شود اما شما دست روی هر کالایی بگذارید، می بینید که چندین برابر گران شده است، طبیعی است این فاصله عجیب و غریب قیمتی برخی را به سوء استفاده از وضعیت تشویق می کند.

او به انتقاد برخی از کارشناسان مینی بر اینکه میزان افزایش نمی‎تواند سدی مقابل قاچاق باشد، اشاره می کند و متذکر می شود: برخی می گویند فاصله قیمت بنزین در ایران با کشورهای همسایه بسیار بالاست و هنوز با قیمت 3 هزار تومان نیز قاچاق بنزین توجیه اقتصادی دارد، اما مساله این است که با همین افزایش میزان سود قاچاقچیان کاهش یافته و البته با نظارت دقیق تر به لحاظ اجرای طرح سهمیه بندی می توان به کاهش میزان قاچاق این فرآورده نیز امیدوار بود.

تصمیم دولت شجاعانه بود محمد رویانیان، رییس ستاد سوخت دولت احمدی نژاد نیز می گوید: این تصمیم مسئولین برای سهمیه بندی بنزین شجاعانه بوده است.

" او اعتقاد دارد تورم ناشی از این تصمیم دربرابر جلوگیری از آلودگی هوا، برابر قاچاق بنزین و برابر خسارت های بزرگ واردات بنزین تقریبا هیچ است، اما دولت باید مردم را قبل این تصمیم تاریخی توجیه می کرد.

قیمت بنزین، بهانه تسویه حساب سیاسی با دولت نشود در این میان، یک فعال سیاسی اصولگرا و عضو هیات رییسه مجلس نهم با تاکید براینکه مجلس اجازه افزایش قیمت بنزین را به دولت داده است"، می گوید: همه شخصیت ها و جناح های کشور وظیفه دارند در اجرای هرچه بهتر این طرح همدل و همراه باشند و تخریب دولت در این راستا پسندیده نیست.

حجت الاسلام حسین سبحانی نیا تاکید می کند: واقعیت غیرقابل انکار این است که قیمت بنزین در کشور ما پایین بوده و ضرورت تغییر و افزایش آن از مدت ها قبل مطرح بوده است.

در واقع همیشه تاکید شده که باید یک تجدیدنظری در قیمت بنزین و دیگر حامل های انرژی صورت بگیرد.

او با بیان این که حتی مجلس به دولت اجازه داده بود که بتواند هرسال افزایش قیمت داشته باشد، می گوید: در حال حاضر اگر انتقادی مطرح است، به زمان اجرای این طرح است که می توانست حساب شده تر باشد و درعین حال با شیب ملایم تری انجام بگیرد.

سبحانی نیا با اشاره به این که نباید در این شرایط به دنبال تسویه حساب های سیاسی با دولت بود، تاکید می کند: در حال حاضر دولت در وضعیتی قرار دارد که باید امور کشور را با توجه به این شرایط اقتصادی پیش ببرد.

از سویی از قاچاق هم جلوگیری کند، پس اگر نقدی مطرح می شود باید منصفانه باشد.

افزایش قیمت بنزین تماما خیر مطلق است سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران نیز می گوید: اصلاح قیمت بنزین فی نفسه یک گام بلند به سمت عدالت اجتماعی است.

این طرح ناقص است و ما باید در رابطه با سایر حامل های انرژی مانند گاز هم این طرح را اجرا کنیم.

البته در موضوع گاز کار راحت تر است و به سختی بنزین نیست، چراکه می توان قیمت گاز را دهک بندی کرد، ولی همین سهیمه بندی و افزایش قیمت بنزین نه تنها یک گام بلند به سمت عدالت اجتماعی است، بلکه یک ضرورت تعویق و تعویق ناپذیر است.

او تصریح می کند: واقعیت قضیه این است که به اعتقاد وی، پایین بودن قیمت حامل های انرژی به خصوص بنزین باعث رشد مصرف آن بوده که این موضوع نگران کننده بود.

زمانی بود که ما 50 میلیون لیتر تولید می کردیم و مصرف هم همان حد بود، ولی اکنون تولید ما 110 میلیون لیتر است.

مصباحی مقدم متذکر می شود: افزایش قیمت حامل های انرژی و بنزین ضرورت داشت.

افزایش قیمت بنزین هیچ تاثیری بر افزایش قیمت های دیگر کالاها ندارد؛ چراکه اثر هزینه ای ندارد.

تجربه دولت قبل نیز نشان داد که 80 درصد خودروها سهمیه 60 لیتری برایشان کفایت می کند و مابقی از رفاه برخوردارند و می توانند پول مصرف مازاد را بپردازند و همین بنزین 3 هزار تومنی برای آنها است.

دولت برای بخش های مختلف باید تمهیدات لازم را انجام بدهد تا مشکلی پیش نیاید و مردم اطمینان خاطر داشته باشند.

17223225
کلید واژه ها: بنزین - قیمت بنزین - قیمت - افزایش قیمت بنزین - افزایش - افزایش قیمت - کشور - میلیارد تومان - قاچاق - قیمت تمام شده - یارانه پنهان - در ایران - مرکز بررسی های استراتژیک - صادرات سوخت - سهمیه بندی - صادرات - یارانه - خلیج فارس - لیتر - سهمیه - ایران - میلیارد - سهمیه بندی سوخت - کشورهای همسایه - افزایش نرخ ارز - بنزین سهمیه ای - کشورهای منطقه - اتاق بازرگانی - سوخت - مقایسه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات فروش اقساطی 2 محصول ایران خودرو در 25 آذر ماه

ارزانترین شاسی بلند مرسدس بنز با مدل 2020 معرفی شد (+تصاویر)

بانوی کارآفرینی که ریسک پذیری را معنا بخشید

مقررات برخی نهادهای کشور با قانون اساسی مغایر است

استخدام کارشناس فروش سازمانی خانم در یک شرکت در اهواز

اعلام روند سیاست گذاری اطلاع رسانی اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت از سوی وزارت کشور

پایان نامه مهندسی عمران با عنوان توصیف بتون پلاستیک و روشهای اجرایی دیواره آب بند

طرح مسکن ملی برای دهک های 4 تا 7 است

افزایش بازدهی انرژی مصرفی شبکه های CRN با مخابرات مشارکتی

دلار امروز چقدر ریخت؟

احتمال موج دوم گرانی گوشت/ بسته جدید مقابله با مازاد دام به وزارت صمت ارائه شد

چکار کنیم گوشی مان هک نشود؟

کاهش یک میلیونی قیمت پراید/ وانت پراید گران شد

اخبار پربازدید اقتصادی یکشنبه 24 اذر

بانوی کارآفرینی که ریسک پذیری را معنا بخشید

ثبت نام 7 هزار گلستانی در بیمه سلامت و چند خبر کوتاه

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت هیرو تجارت پادرا در تهران

بررسی اثرات برنامه های جهاد کشاورزی بر مهاجرت روستاییان (آپدیت شده)

کاهش یک میلیونی قیمت پراید/ وانت پراید گران شد

قیمت ویژه فدراسیون اسکی برای بزرگترین پیست ایران آفتاب نو | اخبار ورزشی

بیژن پیرنیا، نخستین گوینده برنامه کودک درگذشت

اعتبارات ساخت واحدهای آسیب دیده در سیل جذب شد

تبدیل یک میلیون و 400 هزار خودرو عمومی به دوگانه سوز

اختصاص 10 میلیارد ریال برای جبران هزینه های آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه

خسارت قطع اینترنت در بخش ای سی تی

کاهش یک میلیون قیمت پراید/ وانت پراید گران شد

اختصاص 48 میلیارد ریال برای جبران خسارت سیل به سیستان و بلوچستان

مدیران آذربایجان غربی بانکی پیگیرجذب اعتبارات توسعه اقتصادی باشند | اخبار ایران و جهان

استخدام کارشناس مارکتینگ (مهندس برق ) در اهواز

نخستین گوینده برنامه کودک رادیو درگذشت

پدیده آزاد سازی و راه حلهای این پدیده برای بازارهای مالی

دلار ارزان تر می شود؟

قیمت انواع گوشت و آلایش خوراکی تازه مرغ

علل موثر در وصول مطالبات بانکی

پرسشنامه ارزیابی مقایسه ای اثربخشی ساختار سازمانی جدید و قدیم شرکت

درخواست چند خانوار متقاضی یارانه معیشتی رسیدگی می شود؟

قیمت انواع میوه در آستانه شب یلدا

آداب و رسوم جالب مردم استان مرکزی در شب یلدا

مقایسه خودرو رانا و پراید 111

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

مدیران آذربایجان غربی بانکی پیگیرجذب اعتبارات توسعه اقتصادی باشند

سدهای خوزستان بیش از 9 میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد

قیمت ویژه فدراسیون اسکی برای بزرگترین پیست ایران زیرنویس | اخبار ورزشی

جدیدترین ورق گالوانیزه در بازار محصولات فولادی

قیمت انواع لوازم یدکی خودرو در بازار

قیمت آلایش گوشت گوسفندی بسته بندی شرکتی

سهم 76 هزار میلیارد تومانی تهرانی ها از مالیات سال آینده

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

وضعیت کشور در یک ماهگی گرانی بنزین

بازگشت ایران به فهرست سیاه FATF تکذیب شد

بیژن پیرنیا، نخستین گوینده برنامه کودک درگذشت

فیلم | شهر یخی وسط خیابان های واشنگتن

بیژن پیرنیا درگذشت

تفویض اختیار به دهیاران سمنان در تسریع اجرای طرح های هادی

تفویض اختیار به دهیاران سمنان در تسریع اجرای طرح های هادی

استخدام حسابدار فروش در شرکت دوشه آمل در اصفهان

دلار امروز چقدر ریخت؟

استقبال مردم از دوگانه سوز کردن خودروها

استمداد از بازاریان خرم آباد برای رصد، پایش و تنظیم بازار

تامین آب مورد نیاز 17 استان خشک ایران از دریا

طرح فروش اقساطی ایران خودرو با 2 محصول در 25 آذر 98 (+ جدول)

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF صحت ندارد

بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

12 محصول فناورانه در ایلام رونمایی شد

رحمانی فضلی همزمان با تغییر قیمت بنزین در وزارت کشور حضور داشت

استخدام سرپرست انبار آقا در شرکت باروژ در تهران

افزایش راندمان دیگهای روغن داغ از طریق جلوگیری از اتلاف انرژی و پرت حرارتی

اطلاعیه وزارت کشور درباره اطلاع رسانی برای تغییر قیمت بنزین

لزوم مشارکت اصناف در نظارت و کنترل بازار

بانک سپه به بانک های ارائه دهنده سرویس برداشت مستقیم (Direct Debit) در فینوتک اضافه شد

پایان بدون نتیجه نشست تغییرات اقلیمی در مادرید

یارانه شما قطع شده است!

دهلی به هم ریخت و 52 نفر مجروح شدند

سهم 11 میلیون دلاری گردشگری در اقتصاد کشور

درخواست چند خانوار متقاضی یارانه معیشتی رسیدگی می شود؟

استخدام پشتیبان دفتری،کارشناس نصب و استقرار،کارشناس فروش /مشهد

مقاله رشته هنر با عنوان سیر تحولات عکاسی در ایران

طعنه رییس استاندارد به صف کشیدن مردم برای خرید خودرو/رعایت حداقل ها در تولید خودروسازان

پزشکانی که کارتخوان نصب نمی کنند ممنوع الخروج می شوند! + تصویر

تبعات نپیوستن ایران به FATF

نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی کشور

30 طرح صنایع تبدیلی در چهارمحال و بختیاری اجرا می شود

مرکز جامع اهدای خون در یزد راه اندازی می شود

لزوم استفاده از شبکه توزیع در لرستان

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در شرکت بازرگانی چلیپا در تهران

نخستین گوینده برنامه کودک رادیو درگذشت

نمایشگاه سیمکس سیرجان توانایی برطرف کردن مشکلات بومی سازی را دارد

اجرای 189 طرح تحقیقاتی در سال زراعی جاری در دیم زار های 16 استان کشور

انتقال آب دریای عمان به شرق کشور بزودی اجرایی می شود | اخبار ایران و جهان

فیلم | چطور از هک شدن تلفن همراه مان جلوگیری کنیم؟

 بازگشت ایران به لیست سیاه FATF تکذیب شد

انتقال آب دریای عمان به شرق کشور بزودی اجرایی می شود

سوخت گذاری اولین نیروگاه هسته ای امارات

بانک مرکزی: مشکلی در تامین ارز برای واردات وجود ندارد

افزایش 50 هزار میلیاردی نقدینگی در یک ماه

آب مورد نیاز 17 استان خشک ایران از دریا تامین می شود

اجرای 189 طرح تحقیقاتی در سال زراعی جاری در دیم زار های 16 استان کشور

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟

استدلال موافقان افزایش قیمت بنزین چیست؟