مطالب مرتبط:
آمادگی توزیع نیروی برق تهران برای ارائه خدمات در شرایط نامساعد جوی
14 هزار نیروی خدمات شهری کانال های تهران را پایش و لایروبی می کنند
آمادگی توزیع نیروی برق تهران برای ارائه خدمات در شرایط نامساعدجوی
آمادگی توزیع نیروی برق تهران برای ارائه خدمات در شرایط نامساعدجوی رسانه 7 | اخبار اقتصاد
از توسعه پایدار در استان حمایت همه جانبه می کنیم
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 آبان 1398 ساعت 08:252019-11-21دانش

توزیع خدمات شهری و نقش آن در توسعه پایدار شهر تهران


- دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران * چکیده توسعه شهری زمانی می تواند در جهت پایداری قرار گیرد که بتواند راهکارهایی مشخص، برای تامین مطلوب نیازهای خدماتی ساکنان ارائه دهد، لکن به علت نگرش بخشی، ضعف ساختاری مدیریت شهری و فقدان مشارکت مردمی، سازمان های خدمات رسان شهری نتوانستند به صورت کارا به توزیع فضایی عادلانه خدمات بپردازند.

این پژوهش با هدف ارزیابی نقش توزیع فضایی خدمات شهری در توسعه پایدار شهر انجام شده است و در صدد است که توزیع فضایی خدمات شهری را در ارتباط با سطح برخورداری مناطق شهری تحلیل نماید، سپس نقش آن در پایداری شهری را مورد بررسی قرار دهد.

روش مورد استفاده در این پژوهش از نوع توصیفی تحلیلی است.

جامعه آماری تحقیق کل محدوده قانونی شهر تهران شامل مناطق 22 گانه آن است و داده های مورد بررسی که نشان دهنده ویژگی عملیاتی بودن شاخص های مختلف خدمات شهری است از منابع رسمی کشور همچون مرکز آمار ایران و شهرداری تهران گردآوری شده اند.

برای انجام محاسبات، از تکنیک تاپسیس به منظور رتبه بندی مناطق و آنتروپی شانون در جهت وزن دهی شاخص ها استفاده شده است.

نتایج نشان دهنده توزیع فضایی نامناسب خدمات شهری در مناطق 22 گانه شهر تهران است و اختلاف در سطح برخورداری یکی از مهمترین عوامل ناپایداری توسعه در مادر شهر تهران تشخیص داده شده است.

بررسی های حاصل از این تحقیق نشان می دهد که، صرف وجود خدمات در یک شهر، حتی اگر که بیش از نیاز واقعی باشد و یا با سرانه استاندارد برابر باشد نمی تواند جوابگوی نیاز همه ساکنان شهر باشد و به پایداری شهر منجر شود؛ بلکه در کنار این مساله، باید این امر مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد که این خدمات به چه شکلی توزیع شده اند و پراکندگی فضایی آنها از چه الگویی تبعیت می کند.

واژه­های کلیدی: خدمات شهری، توسعه پایدار، شهر تهران، توزیع فضایی، تاپسیس 1- مقدمه 1-1- طرح مساله توسعه شهری زمانی می تواند در جهت پایداری قرار گیرد که بتواند راهکارهایی مشخص را برای تامین مطلوب نیازهای خدماتی ساکنان ارائه نماید، که به علت نگرش بخشی، ضعف ساختاری مدیریت شهری و فقدان مشارکت مردمی، سازمان های خدمات رسان شهری نتوانستند به صورت کارا به توزیع فضایی عادلانه خدمات بپردازند، این در حالی است که تمرکز مراکز خدمات رسانی در یک مکان ضمن ایجاد مناطق دو قطبی و بالا وپایین در شهرها هجوم جمعیت مصر ف کننده را به آن مناطق سرازیر می کند که این خود فشار زیست محیطی، ترافیکی، آلودگی اعم از صوتی و هوا و.

.

را به دنبال خواهد داشت و از سوی دیگر جذب کاربری های مکمل و موازی و نیز تشدید قطبی شدن فضایی را در شهرها به دنبال خواهد داشت، به گونه ای که اکنون در شهرها شاهد محیط های متراکم و نامطلوب که با توسعه پایدار ناسازگار است می باشیم.

هر یک از سطوح تقسیمات کالبدی شهر براساس نیازهای شهروندان خدمات مختلفی را نیاز داشته و بر این اساس خدمات مختلف نیز باید با توجه به آستانه جمعیت مورد نیاز در سطح مناطق توزیع شوند؛ لذا توزیع نامتعادل امکانات و خدمات مفهوم شهر پایدار را به چالش می کشاند(خاکپور و باوان پوری، 1388: 187).

کاستی های ارائه خدمات در شهر، ضریب برخورداری را کاهش داده و سبب بروز نوعی بیم و عدم اطمینان می شود.

زندگی در شرایط عدم اطمینان و محرومیت، زیاده طلبی و تحقق آن را از راه های غیر قانونی و نامشروع ترویج داده و در نتیجه نظم و نسق اجتماعی لازم برای زندگی جمعی را در هم می ریزد (رهنمایی و شاه حسینی، 1389: 26).

از آنجایی که تهران به عنوان پایتخت ایران نقش اساسی در سطح ملی و منطقه ای و حتی بین المللی بر عهده دارد و با مسائل و مشکلات عدیده ای از نظر شاخص های پایداری روبرو است، بررسی و تحلیل توزیع فضایی و نابرابری خدماتی موجود در آن اهمیت ملی دارد و نتایج آن می تواند در افزایش کارآمدی مدیریت شهر موثر باشد.

با این رویکرد می­طلبد که توزیع فضایی و اختلاف سطح برخورداری مناطق شهری را از خدمات شهری، در ارتباط با توسعه پایدار شهر ارزیابی و تحلیل نمود.

1-2-­ ضرورت و اهمیت جریان توسعه و گسترش فضایی در کلان شهرها یک پویش عام شهر نشینی است که از دهه 1950 میلادی تا کنون در جهان روبه فزونی نهاده و در دهه­های 80-1970 روند توسه اغلب کلان شهرهای جهان مورد پژوهش و تحقیقات وسیع قرار گرفت(علی شاه، 1379: 21).

ساماندهی فضایی در شهرها رابطه تنگاتنگی با الگوهای رشد و توسعه اقتصادی از یکسو و الگوهای کالبدی- فضایی از سوی دیگر دارد (ابراهیم زاده، 1382: 36) گذشته از این یکی از معضلاتی که برنامه ریزان شهری و منطقه­ای با آن مواجه هستند، رشد نابرابر شهرها و مناطق است، به طوری که با نگاه به توزیع فضایی خدمات در شهرها و مناطق مشخص می­شود که این خدمات به شکل متعادلی توزیع نشده­اند(تقوایی و اکبری، 1388: 97).

به منظور رفع این کاستی ها و سازماندهی فضایی مناسب امکانات و خدمات، اولین قدم، شناخت نابرابری ها و شکاف میان مناطق است.

کاهش نابرابری میان سکونتگاهها و مناطق مختلف یک کشور از مهمترین دغدغه های دولتها و مجامع علمی بوده و همواره برای تحقق آن اندیشیده و راهبردهایی طراحی نموده اند؛ بطوری که درسالهای اخیر تاکید بر نابرابری های ناحیه ای و سازمان فضایی آن از اولویتهای اصلی تحقیقات جغرافیایی دراغلب کشورها بوده است(مرصوصی و همکاران، 1388: 146).

در کشور ما نیز همانند دیگر کشورهای در حال توسعه، با تمرکز روز افزون جمعیت در نخست شهر تهران و همچنین به دلیل جایگاه ویژه ای که تهران در مدیریت اقتصاد ملی و کنترل و مدیریت تمامی امور کشور با توجه به نظام متمرکز دولتی موجود دارد، این شهر با مسائل و مشکلات متعددی مواجه بوده است؛ از اینرو با توجه به مشکلات متعدد مفهوم پایداری در کلانشهر تهران حول محورهای متعددی قابل بررسی است(رهنمایی و پور موسوی، 1385: 178).

که در این پژوهش محور خدمات شهری در آن مورد ارزیابی قرار گرفته است.

1-3-­ اهداف با توجه به لزوم توسعه هماهنگ مناطق مختلف شهر، پژوهش حاضر با هدف ارزیابی نقش توزیع فضایی خدمات شهری در توسعه پایدار شهر تهران انجام گرفته است و در صدد است که توزیع خدمات شهری را که با اختلاف سطح برخورداری مناطق شهری در ارتباط است به تحلیل بکشد و نقش آن در پایداری توسعه شهر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

1-4-­ سوال ها و فرضیه باتوجه به اهدافی که در پژوهش مطرح شده است سوال اصلی در این پژوهش این است که آیا چگونگی توزیع فضایی خدمات در مادر شهر تهران تاثیری بر پایداری توسعه آن دارد؟ و توزیع فضایی خدمات در بین مناطق شهر تهران به چه شکل بر پایداری آن تاثیر گذار است؟ به دنبال سوالاتی که در پژوهش مطرح است فرضیه تحقیق به این صورت بیان می­شود؛ به نظر می­رسد که توزیع فضایی خدمات در شهر تهران از الگوی نامناسبی پیروی می­کند و باعث ناپایداری توسعه در آن شده است.

1-5- پیشینه پژوهش تقوایی و کیومرثی( 1390) در پژوهشی با عنوان سطح بندی محلات شهری بر اساس میزان بهره مندی از امکانات و خدمات شهری با بهره گیری از تکنیک TOPSIS (مطالعه موردی: محلات شهر آباده)، محلات چهارده گانه شهر آباده را از نظر میزان دستیابی افراد به امکانات و خدمات شهری سطح بندی کرده اند.

بررسی نتایج حاصل از میزان برخورداری محلات شهری آباده از امکانات و خدمات شهری حاکی از آن است که در بین محلات شهری، از نظر میزان دستیابی به امکانات و خدمات شهری تفاوت فاحشی بر قرار است.

رفیعیان و شالی(1391) در پژوهشی با عنوان تحلیل فضایی سطح توسعه یافتگی تهران به تفکیک مناطق شهری، با بهره گیری از مدل تحلیل سلسله مراتبی(AHP) و 31 شاخص در قالب 7 معیار اصلی مناطق کلانشهر تهران را از نظر درجه توسعه یافتگی، در چهار سطح خوشه بندی نموده و در محیط Arc GIS به صورت نقشه نمایش داده اند.

نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهد که تهران فاقد وحدت کالبدی- اجتماعی بوده و ناهمگونی فضایی بین مناطق شمالی و جنوبی آن به عنوان ویژگی اصلی ساختار فضایی تهران معرفی شده است.

کامران و همکاران(1389) در پژوهشی با عنوان سطح بندی خدمات شهری در مناطق کلان شهر تهران، مناطق 22 گانه شهر تهران را از لحاظ برخورداری از خدمات شهری توسط تکنیک تاکسونومی عددی و بر اساس 8 شاخص عمده ی خدمات شهری رتبه بندی کرده اند.

تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد که منطقه ی 6 به علت حد بالای بهره مندی قابل مقایسه با دیگر مناطق شهر تهران نبوده لذا از دامنه مقایس های مناطق کنار گذاشته شد و از میان دیگر مناطق، منطقه ی 12 با درجه بهره مندی 44/0 رتبه اول و منطقه ی 22 با درجه بهره مندی 98 / 0 رتبه آخر را کسب کرد.

بر پایه یافته های تحقیق و با توجه به کسب رتبه های مختلف، عدالت فضایی در پراکندگی خدمات شهری رعایت نشده و نیازمند توجه خاص برنامه ریزان است و دوری از مرکز شهر و کم جمعیت بودن مناطق حاشیه ای جدید شهر و.

از عوامل تأثیرگذار در عدم توزیع بهینه ی خدمات شهری هستند.

محمدزاده اصل و همکاران (1388) در پژوهشی با عنوان رتبه بندی شاخص های رفاه شهری مناطق مختلف شهر تهران، با بهره گیری از اطلاعات تفکیکی مناطق مختلف شهر تهران و با در نظر گرفتن شاخص های کلان توسعه و سلامت شهری به بررسی تحلیل پوششی داده ها -که امروزه در ارتباط با کلان شهرها به کار می رود- و با استفاده از تکنیک ریاضی و تبین سلامت شهری و شاخص های شهر سالم پرداخته و با رویکرد طبقه بندی مناطق مختلف تهران از منظر شاخص های رفاه شهری، با توجه به نتایج سرشماری آماری در سال 1385 انجام شد است که نتایج حاصل از آن نشان می دهد که به ترتیب مناطق 6،3،1 و 2 بالاترین سطح رفاه شهری را به خود اختصاص داده اند و مناطق 17، 18، 16 و 19 در پایین ترین سطح رفاه قرار دارند.

مرصوصی(1383) در مقاله ای با عنوان توسعه یافتگی و عدالت اجتماعی شهر تهران به بررسی چگونگی ناهماهنگی فضایی اجتماعی شهر تهران بر اساس شاخصهای فقر و توسعه در سالهای 1376 و 1380 پرداخته است که نتیجه های به دست آمده از بررسی نقشه های برابری توسط نرم افزار ArcVieو جدولهای رتبه بندی مناطق که با استفاده از میزان انحراف از میانگین مناطق از شاخص های فقر و توسعه به دست آمده است نشان دهنده وجود نابربری فضایی استانداردهای زندگی بین مناطق تهران و ادامه روند افزایشی آن از سال 1376 تا 1380 می باشد.

نسترن و همکاران(1388) در پژوهشی با عنوان کاربرد تکنیک تاپسیس در تحلیل و اولویت بندی توسعه ی پایدار مناطق شهری (مطالعه موردی: مناطق شهری اصفهان)، که به روش توصیفی تحلیلی و استفاده از مدل های کمی انجام گرفته است مناطق سیزده گانه شهرداری اصفهان در سه سطح برخوردار، نیمه برخوردار (متوسط ) و(محروم )یا فروبرخوردار جای گرفته اند.

برای شناخت سطوح برخورداری مناطق شهر اصفهان، 21 شاخص مورد بررسی از طریق مدل آنتروپی شانون وزن دهی شده و در این راستا، تاپسیس به عنوان روش تصمیم گیری چند شاخصه ای استفاده شده است و در نهایت، با بهره گیری از نرم افزار Arc GIS نقشه سطوح برخورداری مناطق شهر ترسیم گردیده است.

نتیجه حاصل از بررسی انجام شده نشان می دهد که در میان مناطق شهری اصفهان، شش منطقه محروم با ضریب اولویت 22/0 تا 34/0 در پایین ترین سطح برخورداری جای گرفته اند و اولین اولویت توسعه را به خود اختصاص داده اند.

دومین سطح، شامل: چهار منطقه ی شهر است که دارای ضریب اولویت 42/0 تا 47/0 است و سطح دوم اولویت توسعه ی مناطق را در بر می گیرد.

در پژوهش حاضر با استفاده از حجم انبوهی از شاخص های متنوع خدمات شهری همه زوایای مختلف خدمات در مناطق به تصویر کشیده شده است و توزیع فضایی آنها در ارتباط با توسعه پایدار شهری در مناطق 22 گانه شهر تهران به تحلیل کشیده شده است.

مدل مورد استفاده در این پژوهش الگوریتم تاپسیس است که یک تکنیک تصمیم گیری چند شاخصه جبرانی بسیار قوی، برای اولویت بندی گزینه ها از طریق شبیه نمودن به جواب ایده آل است که به تکنیک وزن دهی، حساسیت بسیار کمی داشته، پاسخ های حاصل از آن، تغییر عمیقی نمی کند(نسترن و همکاران، 1389: 90).

موارد ذکر شده از جمله تمایزات پژوهش حاضر با سایر تحقیقات مشابه است.

1-6-­ روش پژوهش روش پژوهش حاضر از نوع توصیفی تحلیلی و کمی است که در آن از مدل­های سنجش مکانی تاپسیس ارائه گردید (Campanharo and Krohling , 2011 ).

این روش تصمیم گیری از پشتوانه ریاضی قوی برخوردار است و همانند بسیاری از روش­های علمی، دانستن و رعایت مفروضات، محدوده و شرایط اعتبار قوانین و صحت فرمول­های پیشنهاد شده، محدوده دقت نتایج و شرایط قابل قبول بودن جواب­ها بسیار حایز اهمیت است(بشیری و دیگران، 1390).

مفروضات زیر بنایی این روش عبارتند از: -­ هر شاخص باید به طور یکنواخت، افزاینده یا کاهنده باشد.

-­ شاخص ها باید به گونه ای باشند که مستقل از یکدیگر فرض شوند -­ فاصله گزینه ها از ایده آل مثبت و ایده آل منفی به صورت فاصله اقلیدسی محاسبه می­شود(همان، 1390).

1-6-2-­ مراحل اجرای تکنیک TOPSIS در تحلیل برخورداری مناطق تهران مرحله اول: تشکیل ماتریس داده ها بر اساس M گزینه(مناطق 22 گانه تهران) و N شاخص(شاخص های خدمات شهری).

در این ماتریس A گزینه iام یا مناطق تهران و xj نشان دهندهjام یا شاخص ها و Amn مقدار عددی به دست آمده از گزینه iام از jام است نقطه تقاطعi و j است.


کلید واژه ها: خدمات - شهری - خدمات شهری - پایدار - شهر تهران - تهران - توزیع - پایداری - فضایی - توسعه پایدار - توسعه - مناطق - مدیریت شهری - برنامه ریزی - توسعه شهری - قرار - بررسی - ایران - جغرافیا - استفاده - دانشگاه - مرکز آمار ایران - شاخص ها - کارشناسی ارشد - شهرداری تهران - برنامه - نشان - سازمان - مدیریت - مشارکت

آخرین اخبار سرویس:
وزیر علوم: مراکز رشد و پارک های فناوری وابستگی کشور را کاهش دادند | اخبار ایران و جهان

وزیر علوم: مراکز رشد و پارک های فناوری وابستگی کشور را کاهش دادند

16 آذر روز دانشجو

ماجرای بازداشت دانشجویان معترض با آمبولانس در حوادث اخیر!

تغییر طرز فکر در یک تک سلولی بی مغز!

پخش زنده بخش هایی از اختتامیه جشنواره ملی قرآن دانشجویان از رادیو قرآن

وزیر علوم: آموزش عالی در استان ها باید به شبکه علمی تبدیل شود

احساس تبعیض، در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده شود

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از فردا

آموزش عالی کشور در استان ها باید به یک شبکه علمی تبدیل شود

احساس تبعیض، در بین مراکز آموزش عالی باید از بین برده شود

استعداد و علاقه دانشجو باید تعیین کننده سطح علمی باشد نه تفاوت دانشگاه ها

جشنواره بین المللی اختراعات خیام با همکاری بسیج دانشجویی اصفهان از 16 تا 18 اسفند برگزار می شود

تقویت کرسی های ایران شناسی و آموزش زبان فارسی در روسیه

تقویت کرسی های ایران شناسی و آموزش زبان فارسی در روسیه

تقویت کرسی های ایران شناسی و آموزش زبان فارسی در روسیه

ویژه برنامه روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار می شود

مسابقات تکواندوی دانشجویان دانشگاه پیام نور در مشهد پایان یافت

کثرت مراکز آموزش عالی در کشور منجر به کندی در پیشرفت شده است

تخفیف 50 درصدی نمایش تازه مسعود دلخواه برای دانشجویان

تخفیف 50 درصدی نمایش تازه مسعود دلخواه برای دانشجویان

تخفیف 50 درصدی نمایش تازه مسعود دلخواه برای دانشجویان

تخفیف 50 درصدی نمایش مسعود دلخواه به مناسبت روز دانشجو

تخفیف 50 درصدی نمایش مسعود دلخواه به مناسبت روز دانشجو

دانشگاه ها باید در توسعه علمی و فرهنگی تاثیرگذار باشند

اجمالی/کثرت مراکز آموزش عالی در کشور منجر به کندی در پیشرفت شده است

دانشگاهها باید در توسعه علمی و فرهنگی تاثیرگذار باشند

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد از فردا آغاز می شود

روز دانشجو از سخنرانی سلیقه های مختلف استقبال می کنیم

تخفیف 50 درصدی نمایش مسعود دلخواه به مناسبت روز دانشجو

دانشگاه آزاد کرمانشاه براساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد

16آذر متفاوت درانتظار دانشگاه تهران/تکاپوی دانشجویی باحضور«رییسی»

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از فردا

وزارت علوم: فقط 4 دانشجو در بازداشت هستند

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از شنبه 16 آذر

فضای علمی کشور برای رشد و بالندگی همه دانشجویان فراهم است

وزیر علوم: دانشگاهها باید در مناطق خود تاثیرگذار باشند

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از فردا

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از فردا

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از فردا

وزیر علوم: دانشگاهها باید در مناطق خود تاثیرگذار باشند

فضای علمی کشور برای رشد و بالندگی همه دانشجویان فراهم است

سفر وزیر علوم به گناباد

وزیر علوم: دانشگاهها باید در مناطق خود تاثیرگذار باشند

رایزنی های فشرده دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی در مسکو

مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) بسته خدمتی با 35 درصد تخفیف به دانشجویان ارائه می دهد

آغاز ثبت نام کنکور ارشد 99 از فردا

پیگیری مشکلات مردمی در بخش شهروند خبرنگار

وزیر علوم: کیفی سازی آموزش عالی رویکرد مهم دولت است

آغاز ثبت نام آزمون ارشد از فردا

شیوه مطالبه گری دانشجویان 17 آذرماه در دانشگاه گیلان بررسی می شود

وزیر علوم: کیفی سازی آموزش عالی رویکرد مهم دولت است

طرح فرهنگی تبریک روز دانشجو در 45 دانشگاه تهران

4 هزار شرکت دانش بنیان را در 15 سال اخیر تحت پوشش قرار داده ایم

روحانی 16 آذر دیداری با دانشجویان ندارد!/ اعلام آمار دقیق دانشجویان در بازداشت

افتتاح مسجد مجتمع آموزش عالی گناباد با حضور وزیر علوم

طرح فرهنگی تبریک روز دانشجو در 45 دانشگاه تهران

نصب بنرهای تبریک روز دانشجو مقابل 45 دانشگاه اصلی تهران

طرح فرهنگی تبریک روز دانشجو در 45 دانشگاه تهران

برگزاری آزمون اعطای مدرک تحصیلی دارالقرآن الکریم

رییس جمهور در روز دانشجو برنامه عمومی با دانشجویان ندارد

رییس جمهور فردا برنامه ای برای 16 آذر ندارد

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

یافته های حیرت انگیز یک کاوشگر از خورشید

گزارش های ارسالی شهروندان

باعث تأسف است که دوباره صحبت از مذاکره می شود

از سید موسی تا امام موسی صدر! / اولین شماره از نشریه دانشجویی «ناقوس» منتشر شد

مراسم پیاده روی دانشجویی فردا، 16 آذرماه در دانشگاه لرستان برگزار می شود

برخی از دانشجویان در نا آرامی های اخیر هنوز بازداشت هستند

آخرین خبر وضعیت دانشجویان بازداشتی

رییس جمهور در روز دانشجو برنامه عمومی با دانشجویان ندارد

معاون وزیر علوم: رییس جمهور فردا برنامه ای برای روز دانشجو ندارد

دانشگاه آزاد بندرعباس برای نیمسال دوم تحصیلی 99-98 بدون آزمون دانشجو می پذیرد

تک سلولی بی مغز ذهنیتش را عوض می کند

گریم دانشجویی لیلا اوتادی + عکس

نهاد های امنیتی اراک از حضور دانشجویان در کارخانه های آذرآب و هپکو جلوگیری کردند + فیلم

واقعیت مجازی، واقعی تر می شود

رییس جمهور فردا برنامه ای برای 16 آذر ندارد/ فقط 4 دانشجو در بازداشت هستند

پیشنهاد اختصاص سهمیه برای دانشگاه میزبان جشنواره ملی قرآن و عترت

مستند ایکسونامی 16 آذرماه در دانشگاه حضرت رقیه (س) یزد اکران می شود

لزوم تغییر آیین نامه ارتقای هیئت علمی پزشکی

بازدیدسرزده رییس دانشگاه آزاد از واحد علوم و تحقیقات فارس

مطالبه گری از آبفار در تریبون نماز جمعه/ چه کسی پاسخگوی بی آبی در «سولان» است؟

مشکلات امروز ما با انتخاب نمایندگان با آگاهی کامل حل شدنی است

لزوم تغییر آیین نامه ارتقای هیئت علمی پزشکی با توجه به آموزش های نوین

کاهش تعداد مراکز پیام نور

جشن روز دانشجو به همت بسیج دانشجویی دانشگاه استهبان 18 آذرماه برگزار می شود

جزییات ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد

عارف: نقد حکومت به معنی براندازی نیست/ سکوت دانشگاه نگران کننده است

نحوه تعامل و پوشش رادیو قرآن در جشنواره ملی دانشجویان

اولین کنفرانس توسعه نظام مالی درصنعت نفت20 آذر ماه برگزار می شود

تعداد دانشگاه های پیام نور از 800 به 500 مرکز کاهش پیدا کرده

کاربردی کردن نتایج و یافته های علمی مورد تأکید قرار گیرد

زیبایی کهکشان شما را مسخ خواهد کرد

مسابقه اسکیت و دوچرخه

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه «تربیت مدرس» برگزار می شود

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود

گشایش آموزشگاه علمی فیزیک ماورا در قائم شهر+فیلم

جزییات ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد

آغاز نام نویسی کنکور ارشد 99 از فردا

توزیع خدمات شهری و نقش آن در توسعه پایدار شهر تهران

توزیع خدمات شهری و نقش آن در توسعه پایدار شهر تهران