مطالب مرتبط:
جزییات فعالیت اولین بنیاد کارآفرینی بلاکچین و اینترنت اشیاء | اخبار ایران و جهان
اتکا به نفت فرهنگ کارآفرینی را نابود کرده/قطعی اینترنت و آسیب آن به حوزه استارتاپ ها رفع می شود
اتکا به نفت فرهنگ کارآفرینی را نابود کرده/قطعی اینترنت و آسیب آن به حوزه استارتاپ ها رفع می شود
توضیحات آذری جهرمی درباره قطعی اینترنت + جزییات
اینترنت زودتر باید قطع می شد+جزییات
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 05:572019-11-20اقتصادي

جزییات فعالیت اولین بنیاد کارآفرینی بلاکچین و اینترنت اشیاء


- مدیر رَسته فناوری اطلاعات طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار از راه اندازی اولین بنیاد کارآفرینی توسعه فناوری های نوین در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خبر داد.

محمدعبده ابطحی در گفتگو با خبرنگار مهر"، با اشاره راه اندازی بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در کشور تا پایان هفته جاری گفت:وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان صنعتی ملل متحد (یونیدو) یک برنامه مشترک برای توسعه کسب وکار و اشتغال پایدار در ایران طراحی کرده است که یکی از حوزه های اصلی آن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات با تمرکز بر توسعه زیست بوم های تخصصی این صنعت در حوزه های پرتقاضا و پرظرفیت از نظر ایجاد اشتغال و خلق ثروت است.

مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو در وزارت کار افزود: در این راستا تأسیس یک نهاد ملی پشتیبان کسب و کار با عنوان بنیاد ملی توسعه فناوری در حوزه های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در دستور کار مشترک وزارت کار و بخش خصوصی قرار گرفته است تا در قالب مدل عمومی خصوصی و با حمایت سایر سازمانهای دولتی، این نهاد به توسعه اشتغال در یک حوزه تخصصی در کشور اقدام کند.

وی ادامه داد: این بنیاد در راستای انطباق و همسویی با فناوری های نوین، توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری، به ویژه در سه حوزه اصلی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا و همچنین ایجاد اشتغال پایدار از طریق توسعه زیست بوم کارآفرینی و توانمندسازی افراد را به عنوان اهداف اصلی خود انتخاب کرده است.

ابطحی تاکید کرد: زیست بوم کارآفرینی مجموعه ای از افراد، سازمان ها، روش ها، قوانین، رویدادها و تمامی اجزاء مرتبط که در یک محدوده جغرافیایی با تمرکز بر فعالیت های کارآفرینی است که اقدام به خلق ارزش های مضاعف، رشد اقتصادی و بالابردن بهره وری می کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بخش خصوصی و دولتی کشور جهت انطباق با فضای جدید کسب و کار و استفاده از فرصت های جدید و مواجهه مؤثر با چالش های عصر انقلاب چهارم صنعتی، نیازمند شکل دهی به زیست بوم های تخصصی کارآفرینی فناوری به صورت عمومی – خصوصی هستند، افزود: در این مدل بخش خصوصی باید محور و مدیر فرآیند باشد و بخش دولتی نیز به عنوان بسترساز و رفع کننده موانع، در کنار و همراه بخش خصوصی قرار گیرد و در یک چارچوب هدفمند، نوع جدیدی از تعاملات، روابط و دستورالعمل ها و مقررات شکل بگیرد.

مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو در وزارت کار گفت: تفاوت اصلی این بنیاد با رویکردهای مشابه در سطح کشور آن است که در قالب این بنیاد قرار است یک زیست بوم تخصصی کسب و کار در کشور با مدیریت مشترک بخش خصوصی و دولتی توسعه می یابد.

این بنیاد در قالب یک نهاد فراگیر ملی پشتیبان کسب و کار، با رویکرد توسعه زیست بوم فناوری های نوین، به انتخاب افراد و استعدادهای محلی، آموزش و توانمندسازی آنها، ایجاد کسب و کارهای نوآور و خلاق در حوزه فناوری های نوین با تمرکز بر بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، توسعه بازار کسب و کارها در داخل و به ویژه خارج کشور و در نهایت یک شبکه ملی کارآفرین و نوآور اقدام خواهد کرد.

این بنیاد به عنوان نهادی تخصصی در سه بخش اصلی پژوهش، آموزش و توسعه بازار به ارائه خدمات می پردازد.

تعیین استانداردهای بازارهای جهانی در بخش پژوهشی بنیاد وی گفت: شناسایی فرصت ­ها و ظرفیت­ های فناوری ­های نوظهور، پژوهش ­های بنیادی و تطبیقی جهت پیاده سازی آن­ در کشور، آینده پژوهی، امکان­ سنجی جهت بهره برداری از این فناوری­ ها در کشور و پیشنهاد سیاست ها، راهبردها و قوانین و مقررات مورد نیاز کشور جهت بهره برداری از این فناوری ها از جمله فعالیت های کلیدی بخش پژوهش در بنیاد ملی توسعه فناوری است.

ابطحی تاکید کرد: تعیین استاندارد و آیین نامه های اجرایی جهت ارائه به سازمانها و نهادهای ذیصلاح و تصمیم گیرنده، برنامه ریزی به منظور شناسایی ظرفیتها و استعدادهای داخلی متناسب با بازار جهانی فناوری و تلاش درجهت برخورداری از سهم مناسبی از این بازار از دیگر اهداف بخش پژوهش در بنیاد ملی توسعه فناوری است.

هدف اصلی بخش آموزش بنیاد کارآفرینی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، تولید محتوای آموزشی داخلی و بین المللی منطبق با جدیدترین دستاوردهای روز دنیا، همراستا با نیاز بازار، تربیت مدرس حرفه ­ای و توانمندسازی نیروی کار جهت اشتغال در کسب و کارهای نوپا از طریق ارائه آموزش های پیشرفته و کاربردی استمدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو در وزارت کار همچنین به فعالیت های حوزه آموزش بنیاد ملی کارآفرینی فناوری های نوین اشاره کرد و افزود: ایجاد مشاغل پایدار جز از طریق حذف فاصله بین مدارک دانشگاهی و مهارت­های مورد نیاز کسب وکارهای نوین امکان پذیر نیست.

فقدان منابع آموزشی معتبر و کاربردی در حوزه فناوری ­های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، مهمترین دلیل شکل ­گیری بخش آموزش در بنیاد ملی توسعه فناوری است.

ابطحی تصریح کرد: هدف اصلی این بخش، تولید محتوای آموزشی داخلی و بین المللی منطبق با جدیدترین دستاوردهای روز دنیا، همراستا با نیاز بازار، همچنین تربیت مدرس حرفه ­ای و توانمندسازی نیروی کار جهت اشتغال در کسب و کارهای نوپای بنیاد ملی توسعه فناوری از طریق ارائه آموزش های پیشرفته و کاربردی است.

دستیابی به این هدف از طریق همکاری و مشارکت با معتبرترین نهادها و دانشگاه های دنیا صورت می­پذیرد.

این موارد در قالب مدارس تخصصی تحت پوشش بنیاد در حوزه های بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا اتفاق خواهد افتاد.

وی توسعه بازار را یکی دیگر از بخش های این بنیاد عنوان کرد و گفت: از یک طرف ایده ­ها و پروژه ­های خروجی از بخش پژوهش و از طرفی دیگر نیروی توانمند آماده به کار و آموزش دیده در مدارس بنیاد ملی توسعه فناوری، بستر مناسبی به منظور ایجاد کسب و کارهای نوپا و شرکت­های دانش بنیان و خلاق فراهم می آورد.

بخش توسعه بازار در بنیاد ملی توسعه فناوری به مشاوره و راه اندازی کسب و کارها از طریق تاسیس استارتاپ استودیو بنیاد، ایجاد ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه ها، حمایت مادی و معنوی از ایده ها در حوزه های فناوری، تعامل با نهادهای پشتیبان مالی، ایجاد شبکه های همکاری بین شرکت های پیشرو و کوچک و متوسط و استفاده از ظرفیت سازمان یونیدو جهت توسعه تعاملات بین المللی و اتصال به زنجیره های ارزش جهانی می پردازد راه اندازی کسب و کارها با ایجاد شبکه همکاری شرکت های پیشرو با بنگاه های کوچک این مقام مسئول افزود: بخش توسعه بازار در بنیاد ملی توسعه فناوری علاوه بر امکان سنجی ایده های تجاری و نظارت بر آموزش و فرایندهای یادگیری، به مشاوره و راه اندازی کسب و کارها از طریق تاسیس استارتاپ استودیو بنیاد، ایجاد ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه ها، حمایت مادی و معنوی از ایده ها، نهادها و پژوهش­ها در حوزه های فناوری، تعامل با نهادهای پشتیبان مالی نظیر صندوق های سرمایه گذار خطرپذیر، ایجاد شبکه های همکاری بین شرکت های پیشرو و کوچک و متوسط، استفاده از ظرفیت سازمان یونیدو جهت توسعه تعاملات بین المللی و اتصال به زنجیره های ارزش جهانی، دریافت تسهیلات و کمک از سازمان­ها و حمایت از افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی در راستای اهداف بنیاد می پردازد.

وی تاکید کرد: همچین بخش توسعه بازار بنیاد ملی توسعه فناوری ماموریت دارد تا با همکاری استانداری­ ها، دفاتر استانی بنیاد را در مراکز استانداری و یا در دانشگاه های مرجع تمام استان های کشور راه اندازی نماید.

در فاز اول، دفاتر استانی در 7 استان راه اندازی خواهد شد.

مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو با بیان اینکه امروزه جهان در حال حرکت به سمت دیجیتالی سازی و تغییر روند سهم بازار از اقتصاد سنتی به اقتصاد دیجیتال است، اضافه کرد: اهمیت اقتصاد دیجیتال و حرکت به سمت دیجیتالی سازی بر هیچ کسب وکاری پنهان نیست و بسیاری از کسب وکارها بر پایه این فناوری در حال شکل گیری هستند.

ریزش 40 درصد مشاغل سنتی دنیا تا 10 سال آینده وی با بیان اینکه فناوری دیجیتال و به ویژه فناوری های نسل چهارم با تمام ویژگی های خود در حال تغییر مدل های کسب وکار هستند گفت: چنانچه شرکت ها درصدد تغییر مبتنی بر فناوری دیجیتال نباشند، برآورد شده حداقل حدود 40 درصد از این کسب وکارها طی 10 سال آینده از بین خواهند رفت.

مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو در وزارت کار ادامه داد: شرایط وقوع انقلاب صنعتی، فرصتها و تهدیدهای قابل ملاحظه و بزرگی را فراروی کشورهای مختلف و از جمله ایران قرار می دهد.

این تغییرات از آن رو فرصت قلمداد می شود که به کمک فناوری پیشرفته و جدید امکان از بین بردن برخی ناکارایی های ساختاری و سیستماتیک به وجود می آید.

ابطحی تاکید کرد: آنان که سوار بر موج فناوری هستند و سررشته نوآوری و خلاقیت را در دست دارند از این انقلاب بسیار منتفع شده و در مقابل، آنان که آموزشی متناسب با این تغییر خارق العاده ندیده اند یا اشتغال آنها به واسطه این انقلاب به خطر می افتد، بسیار متضرر خواهند شد.

وی با بیان اینکه غفلت از حوزه های نوین انقلاب چهارم صنعتی می تواند کسب وکارهای کشور را در مقابل رقبا کاملاً ناتوان و زمینه فروپاشی آنها را فراهم کند، افزود: در مقابل چنانچه سیاست ها و راهبردهای مناسب و مقتضی و در زمان مناسب اتخاذ گردد، چه بسا که جهش عظیم در اقتصاد و کسب و کار کشور فراهم شود.

قوانین و مقررات تشدیدکننده تقابل کسب و کارهای نوین و سنتی مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو افزود: بخش های دولتی بیشتر تمایل دارند تا فقط در محدوده وظایف خود و بدون توجه به اثرات پیشین و پسین اقدامات خود، به ارائه خدمات به بخش خصوصی و یا صدور مجوزهای فعالیت بپردازند.

بسیاری از قوانین، مقررات و دستورالعمل های موجود کشور، با ساختار و ویژگی کسب و کارهای نوین کمتر تطابق دارند و نه تنها ایجاد و توسعه اینگونه کسب و کارها را پشتیبانی نمی کنند که موانع مختلف برای آن ها ایجاد نموده و عملاً تقابل بین کسب و کارهای نوین و سنتی را تشدید کنند.


کلید واژه ها: فناوری - اینترنت اشیا - فناوری اطلاعات - کارآفرینی - توسعه - هوش مصنوعی - اینترنت اشیاء - اشتغال پایدار - اینترنت - توسعه فناوری - وزارت کار - بخش خصوصی - کسب و کار - زیست بوم - اشتغال - خصوصی - بنیاد - اطلاعات - حوزه - وزارت - مصنوعی - فناوری اطلاعات و ارتباطات - کار و اشتغال - راه اندازی - پایدار - سازمان - صنعت فناوری اطلاعات - مدیر - زیست - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
قیمت روز تلفن همراه دوشنبه 25 اذر + جدول

بیکاران با درآمد/ رشد 160 درصدی پدیده نو در اقتصاد ایران

کارنامه صنعت نفت در دولت های یازدهم و دوازدهم

تخصیص بیش از 22 میلیارد تومان برای تأمین آب عشایر فارس

صادرات نخستین محموله آهن اسفنجی از بندر شهید باهنر

دو میلیارد و 300 میلیون تومان برای عینک شکسته و 50 ساله جان لنون

برگزاری نشست تلفنی با موضوع رمز دوم پویا در مرکز فراد بانک رفاه کارگران

ارتباط مخابراتی روستای دیزج آباد زنجان مختل شد

طی دو سال گذشته، اجازه ندادیم حتی یک متر از باغات تبریز تبدیل کاربری شود

مشارکت دادن اصناف در عرصه پایش و کنترل بازار

دریافت سبد معیشت توسط 68 درصد مردم قم/ تثبت اشتغال در قم با ایجاد 14هزار فرصت شغلی جدید

سیستان وبلوچستانی که گرما ندارد/مردم زاهدان همچنان در صف گاز

3 شهر جدید به طرح ملی مسکن تهران اضافه شد | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

نابرابری درآمدی در کشور بیشتر شد

3 شهر جدید به طرح ملی مسکن تهران اضافه شد

ذخیره سازی 30 هزار تن ماسه و نمک در راهدارخانه های استان قزوین

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 25 آذر

واردکننده ام دی اف خام در تبریز به پرداخت 450 هزار یوان چین محکوم شد

تولید سالانه 159 تن گوشت شترمرغ در سیستان و بلوچستان

استخدام سفره خونه باغ تارادیس در بندر عباس

استخدام شرکت تجهیزات و اندازه گیری گیشا در مشهد

استخدام نقاش جهت شرکت معتبر خودروسازی در اشتهارد

استخدام صافکار جهت شرکت معتبر خودروسازی در اشتهارد

یک قنادی در مشهد به دلیل تخلف مهر و موم شد

تازه ترین قیمت ها در بازار خودرو داخلی/ پراید به 50 میلیون بازگشت

قیمت مسکن در منطقه پاسداران/ 100 متری در پاسداران چند؟

تازه ترین قیمت ها در بازار خودرو داخلی/ پراید به 50 میلیون بازگشت

سودجویی دلالان بازار ارز با شایعه پراکنی و دروغ

آغاز برخورد با مراکز نصب سوخت گازمایع در مازندران

واگذاری خودروسازی ها منتفی نشده است

کارگروه بازار کار در آذربایجان شرقی فعال می شود

دریاچه ارومیه جان گرفت

روند کاهش جمعیت در استان نگران کننده است

فقر امکانات، گریبان گیر ورزش معلولان

استخدام صنایع سنگ هزاره سوم

قم بهشت سرمایه گذاری ایران در بخش گردشگری

سورپرایز وزیر مجوز سازمان هواپیمایی ندارد

مترو در پیشرفت نمایشگاه بین المللی نقش تاثیر گذاری دارد

معاون استاندار تهران: در پیگیری امورات سرمایه گذاران نباید تعلل شود

حقوق معلمان چقدر افزایش می یابد؟

بسته توییت 24 آذر 98

حاضریم واردات خودرو آزاد شود اما به یک شرط!

تدوین بسته حمایت از تولید چادر مشکی/ واردکنندگان 500 درصد سود می برند

طرح فروش اقساطی محصولات ایران خودرو | 25 آذر 98

استخدام تعمیرکار جهت شرکت معتبر خودروسازی در اشتهارد

استخدام رزرویشن باتجربه جهت دفتر پیک در کرج

استخدام بازاریاب خانم و آقا در یک شرکت پخش مواد غذایی در مشهد

روند صعودی پرداخت زکات در آذربایجان غربی

مهر و موم یک قنادی متخلف در مشهد

نخستین همایش ملی گیاهان دارویی در کاشمر برگزار می شود

تخریب 15بنای غیرمجاز در بابل

تولید 159تُن گوشت شترمرغ در سیستان و بلوچستان

بیمه آسیا در مدار توانگری و توانمندی است

سمند، پژو پارس، پژو 207 و دنا استاندارد یورو 5 را دریافت نکرده اند/ پیش فروش این خودرو ها برای سال آینده غیرقانونی است

بلاتکلیفی سهمیه بنزین خودروهای اسنپ

نرخ هایی که نباید گران می شد/ توپ گرانی در زمین مردم

واریز سود سهام عدالت به کجا رسید؟

شوک بزرگ کاغذی در انتظار بازار کتاب

ربیعی:خنده روحانی از سوز دل بود!

تکذیب بازگشت ایران به لیست سیاه FATF

کاهش یک میلیونی قیمت پراید/ وانت پراید گران شد

بازگشت ایران به لیست سیاه کارگروه اقدام مالی (FATF) تکذیب شد

فروش خودرو در بزرگترین بازار دنیا کاهش یافت

12 ماه؛ مهلت بازگشت ارز برای صادرکنندگان گلیم

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در یک شرکت تولیدی بازرگانی

ضرورت توجه به صادرات غیرنفتی درجنگ اقتصادی

رشد 160 درصدی پدیده بیکاران پر درآمد ایران

استخدام اپراتور فروش تلفنی خانم در فروشگاه کفش مسعود

استخدام کارمند خانم مسلط به کامپیوتر در آژانس هواپیمایی آویسا الهه باستان

استخدام نگهبان بازنشسته جهت مجتمع مسکونی در اصفهان

تکذیب بازگشت ایران به لیست سیاه FATF

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا | امروز 25 آذر 98

شایعه قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF دروغ است

استراماچونی دوشنبه در تهران

تصویب و اجرای آیین نامه ایمنی در جایگاه های عرضه سوخت

شانس دوباره صنعت نساجی در روزهای تحریمی

خانه سمت پاسداران چند؟ + جدول

تدوین بسته حمایت از تولید چادر مشکی / واردکنندگان 500 درصد سود می برند

پکیج شب یلدا رسید!/ طولانی ترین شب سال، این قدر عجیب و غریب نبود

چرا تزریق 300 میلیارد دلاری باعث ثبات در بازار نشد؟

استخدام استادکار باتری ساز در بندر عباس

استخدام تولید کننده محتوا خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سالندار شهرستانی در یک هتل در مشهد

استخدام مدیر منایع انسانی و تولید کننده محتوا در تهران

استخدام کارشناس فنی نهاده های کشاورزی در شهرستان دزفول

استخدام مزدی دوز مانتو و شومیز زنانه در همدان

استخدام رزرواسیون خانم در هتل پاویون در مشهد

استخدام بازاریاب حرفه ای جهت فروش دستگاه تصفیه آب - همدان

استخدام تراکت پخش کن جهت همکاری در کرج

استخدام خیاط سری دوز خانم جهت کار در تولیدی در کرج

استخدام بازاریاب حرفه ای با فن بیان بالا در همدان

درخواست چند خانوار متقاضی یارانه معیشتی رسیدگی می شود؟

مردم هریس 11 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند

ذخیره سازی 30 هزار تن ماسه و نمک در راهدارخانه های استان قزوین

تولید سالیانه 159 تن گوشت شترمرغ در سیستان و بلوچستان

خرید 108 واحد مسکن مهر برای مددجویان دهلرانی

چرا تزریق 300 میلیارد دلاری باعث ثبات در بازار نشد؟

تخصصی شدن مؤسسات قرآنی؛ گامی در راستای جذب مخاطب قرآنی

3 شهر جدید به طرح ملی مسکن تهران اضافه شد/ ثبت نام مجدد در زنجان

آغاز اجرای 189 طرح تحقیقاتی در سال زراعی جاری در دیم زارهای 16 استان

جزییات فعالیت اولین بنیاد کارآفرینی بلاکچین و اینترنت اشیاء

جزییات فعالیت اولین بنیاد کارآفرینی بلاکچین و اینترنت اشیاء