مطالب مرتبط:
تاثیر شرایط اخیر بر جشنواره فیلم رشد
جداسازی متهمان از محکومان از اولویت های اصلی است رسانه 7 | اخبار ایران و جهان
«دبیرستان خضرا» به زودی به آی فیلم 2 می آید
یک فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره فیلم «اجیال» قطر
مهلت ثبت نام جشنواره فیلم فجر تمدید نمی شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 03:052019-11-19فرهنگي

جشنواره ها مقصر اصلی همرنگ شدن فیلم ها/ «زوزه مرد» از جهان بیگانه با واژه می آید


- رضا گمینی کارگردان فیلم کوتاه زوزه مرد در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: در همه جای دنیا رویه ای وجود دارد که در زمان مشخصی نامزدهای جشنواره در بخش های مختلف معرفی می شوند ولی در جشنواره فیلم کوتاه این رویه رعایت نمی شود و می بینیم حتی در اعلام راه یافتگان به جشنواره هم زمانی که مشخص شده است رعایت نمی شود و مسئولان جشنواره با تأخیر راه یافتگان را به گونه ای که هیچ خبری به افراد داده نمی شود، اعلام می کنند.

گمینی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار در جشنواره بلیت فروشی اتفاق افتاد که تا حدی نگران کننده بود ممکن است استقبال خوب نباشد اما طبق آماری که من دارم فکر می کنم 15 هزار بلیت فروخته شده است و با این حال جو جشنواره در این دوره بسیار آرام تر از سال های قبل بود، به طوری که اکثر افراد تصور می کردند امسال استقبال کمتری صورت گرفته اما اینگونه نبود و فکر می کنم نظم جشنواره بیشتر بوده و این نظم جلوی همهمه و بلبشو را گرفت.

این کارگردان تصریح کرد: اما این نظم در روزهای پایانی جشنواره از بین رفت و دیدیم که تا آخرین دقایق ما اطلاعی از نامزدها نداشتیم در حالیکه در جشنواره های دیگر اینگونه نیست.

جشنواره فیلم کوتاه تهران اشکالات بسیاری دارد، یکی از این اشکالات نبود جایزه بهترین بازیگر است.

عدم اطلاع رسانی درباره نامزدها وضعیت را برای نامزدها بسیار سخت می کند و به خصوص دوستانی که از شهرستان آمده اند نمی دانند که باید در تهران بمانند یا خیر.

شاید یکی از دلایل عدم اطلاع رسانی درباره نامزدهای جشنواره، حاشیه سازی و گلایه هایی است که اتفاق می افتد چرا که در زمان اعلام راه یافتگان به جشنواره افراد بسیاری که فیلم شان انتخاب نشده بود با حضور در مقابل ساختمان انجمن سینما جوان به انتخاب ها اعتراض کرده بودند.

این مشکل را می توان درک کرد اما حل آن چندان پیچیده نیست.

او افزود: امسال تعداد فیلم ها کمتر شد و قطعاً این اتفاق یکی از نکات مثبت جشنواره امسال به حساب می آید.

تعداد فیلم ها بسیار منطقی تر از سال های قبل است، سال گذشته 120 فیلم در جشنواره حضور داشت که این تعداد فکر می کنم حاصل یک لج و لجبازی بود و امسال خوشبختانه با این معضل روبرو نبودیم.

من با برخی از اعضای هیأت انتخاب ارتباط داشتم و این دوستان به من می گفتند پس از انتخاب فیلم های راه یافته انجمن به ما اعتراض کرد که چرا برخی فیلم ها حضور ندارند و همان فیلم ها هم به جشنواره راه پیدا کردند و این فیلم های راه یافته واقعاً آثاری ضعیف بودند که البته امسال نیز آثار ضعیف در بین فیلم ها دیده می شوند.

گمینی در ادامه اظهار داشت: تهیه کننده فیلم زوزه مرد پویان صدقی است و ارتباطی با انجمن سینمای کوتاه ندارد و این خود یک مشکل بزرگ است چرا که جشنواره فیلم کوتاه به فیلم هایی که انجمن سینمای جوان ساخته اهمیت بیشتری می دهد.

این کارگردان خاطرنشان کرد: اولین فیلمی که ساختم اندورفین نام دارد.

فیلمنامه این اثر را برای حمایت به انجمن سینمای فرستادم و قرار شد که برای حمایت یا عدم حمایت به من اطلاع دهند که این اتفاق طول کشید و من با سرمایه شخصی که حدود 18 میلیون تومان در سال 2013 شد، ساختم که در جشنواره های مختلف توانستم جوایز متعددی کسب کنم.

در جشنواره لوکارنو این فیلم پذیرفته شد و جایزه ویژه هیأت داوران را دریافت کردم و در یک بازه چند ماهه حدود 75 حضور بین المللی موفق داشتم که پس از چند ماه به ایران آمدم و از انجمن به من خبر رسید که این فیلمنامه ضعیف است و انجمن سرمایه گذاری نخواهد کرد.

او افزود: انجمن امروز وضعیت رخوت گرفته ای دارد که ناشی از افرادی است که در آنجا مسئولیت دارند و عقبه هنری شان بسیار کم است یا اصلاً عقبه هنری ندارند و من به همین دلیل فعالیت های خود را از این جشنواره جدا کردم.

کاوه مظاهری با فیلم سینمایی روتوش در کمتر جشنواره ای بود که حضور داشته و دست خالی جشنواره را ترک کرده باشد اما از جشنواره فیلم کوتاه تهران جایزه نگرفت.

علی عسگری عضو آکادمی اسکار است اما فیلمش حتی در جشنواره فیلم کوتاه نامزد هم نشد در حالیکه فیلمش در بخش اصلی جشنواره کن حضور داشت.

بهزاد آزادی با فیلم موقت در جشنواره فیلم بوسان جایزه گرفت اما در جشنواره فیلم کوتاه راه پیدا نکرد.

گمینی خاطرنشان کرد: از لحاظ آکادمیک فیلم کوتاه خود یک مدیوم مستقل است که قصه و ساختار خاص خود را دارد اما همه ما با دیدن فیلم های سینمایی بلند به سینما علاقه مند شده ایم به همین دلیل فیلم کوتاه را جایی برای معرفی خودم می دانم.

برای من فیلم کوتاه این مفهوم را دارد که قصه هایی را روایت می کنم که دوست دارم اما شاید این قصه ها بتوانند پتانسیل بلند شدن داشته باشند.

زوزه مرد یکی از همین قصه هاست که پتانسیل بلند شدن را دارد ولی در نهایت می بینیم دوستانی که در این زمینه فعالیت می کنند و فیلم کوتاه می سازند فیلم های کوتاه شان را برای فراهم شدن امکان ساخت فیلم بلندشان به عنوان رزومه استفاده می کنند.

کارگردان فیلم کوتاه زوزه مرد اظهار داشت: یکی از ضعف هایی که در سینمای کوتاه امروزمان می بینیم نشأت گرفته از داوری ها است.

ما می بینیم داورها در جشنواره های مختلف فیلم هایی را انتخاب می کنند که معمولاً از ساختاری مشخص که سال های گذشته نیز از آنها استقبال می شده حمایت می کنند.

فیلم هایی که در داوری جشنواره ها انتخاب می شوند معمولاً شبیه به فیلم های بلند هستند و به همین دلیل می بینیم که فیلم های کوتاه ما نیز تحت تأثیر فیلم های سینمایی بلند هستند.

این وضعیت تنها از طرف فیلمسازان شکل نگرفته و بیش از هر چیز جشنواره ها و داورها با شکل حمایتشان این وضعیت را به وجود آورده اند.

او افزود: وقتی فیلمی متفاوت در فضایی متفاوت با قصه ای جدید تعریف می کنید و مجبور به خلق فرمولی جدید هستید ریسک زیادی را به جان خریده اید و قطعاً در کارتان خلاقیت داشته اید اما متأسفانه این خلاقیت و خلق فرمول جدید در سینمای ما از سوی جشنواره ها، منتقدان و مخاطبان درک نمی شود و همه به سراغ همان فرمول های قبلی می روند.

چنین وضعیتی قطعاً باعث می شود که ما 10 سال بعد هم به همین شکل فیلم بسازیم و در نهایت فیلم های شبیه به هم زیادی داریم.

این کارگردان در ادامه درباره شکل گیری ایده فیلم کوتاه زوزه مرد گفت: زوزه مرد از یک ایده فانتزی به ذهن من رسید، من یک بار شب در ساحل نشسته بودم و به دریا نگاه می کردم که چنین تصوری در ذهن من شکل گرفت که موجوداتی از درون دریا اگر به ما حمله کنند چه اتفاقی رخ می دهد.

این ذهنیت و این تخیل باعث شد که ایده زوزه مرد در ذهن من شکل بگیرد.

در این فیلم پدیده ای به نام زوزه مرد با فریاد و جیغ به افراد حمله کرده، هر کس که گوشش را نگیرد قطعاً کشته می شود.

زوزه مرد پدیده ای است که کودکان را می دزدد و آنها را شبیه خود می کند.

گمینی خاطرنشان کرد: علاقه مند شدن به سینما برای ما در دهه 80 اتفاق افتاد و نسل من به شدت تحت تأثیر هالیوود و سینمای اروپاست، ما هیچ خوراکی نداشتیم و به سینمای خارج از ایران پناه بردیم پس طبیعی است که تحت تأثیر سینمای اروپا و هالیوود باشیم.

او افزود: زوزه مرد موجودی است که واژه ندارد، او فریاد می کشد و فریادش فریادی نابودگر است.

دزدیدن بچه ها توسط زوزه مرد بسیار شبیه به رفتاری است که گروه های تندرو در دنیا دارند، مثل داعش که وقتی به جایی حمله می کنند کودکان را به شکلی که در ذهن دارند تربیت می کنند، آنها واژه ندارند و بی منطق و رادیکال رفتار می کنند، به شکلی که فقط به اهداف خود فکر می کنند، به شکلی که به بشر حمله کرده و نابودش می کنند.

زوزه مرد می تواند استعاره ای از این وضعیت باشد.

نقش اصلی فیلم محمد کتابی دارد که قطعاً من ارجاعاتی به این شخصیت دارم و وقتی همه به جزیره پناه می برند دختری همراه محمد است که بچه ای با خود دارد و در اولین دیالوگ فیلم محمد نام او را می پرسد که او میم معرفی می شود و میم همان مریم است، آنها وقتی به ساحل می رسند ابراهیم به عنوان شخصی که آنها را به ساحل رسانده معرفی می شود.

در این فیلم با مجموعه ای از ارجاعات سمبلیک مواجه هستیم که از فیلم بیرون نمی زنند و آنقدر این فضا به خوبی شکل گرفته که اکثر افراد ممکن است اصلاً این ارجاعات را متوجه نمی شوند.

در نهایت تصویری از نقطه نگاه محمد داریم که می میرد و افراد کتابی که همراه او بود را کنار او می گذارند و در حقیقت تأکید به بیگانگی با واژه در نسل امروز را می ‍بینیم.

این کارگردان اظهار داشت: امروز همه ما از طریق چت در فضای مجازی با هم ارتباط برقرار می کنیم، ما در سکوت به هم پیام می دهیم و عملاً دیالوگ از بین رفته، واژه ها نابود شده اند و ما از هم دورتر شده ایم.

امسال در جشنواره کوتاه تهران از هر 10 فیلم 5 فیلم دیده می شود که کاراکترها با هم حرف نمی زنند و کاملاً مسأله ای که می گویم را به وضوح می بینید.

واژه تمایز انسان با موجودات دیگر است و واژه که محصولش ارتباط و همکاری است تمدن را شکل داده که اگر ما واژه را از بین ببریم قطعاً نشانی از تمدن در بین ما باقی نمی ماند و به عقیده من آخرالزمان زمانی است که واژه از بین برود.

گمینی با اشاره به اینکه اسامی در فیلم زوزه مرد تعمدی انتخاب شده اند، گفت: من برای رسیدن به این مضامین و قصه ها در خودم کنکاش کردم، من همانطور که گفتم این ایده در یک شب کنار ساحل به ذهنم رسید و بعد با کنکاش در وجود خودم چنین قصه و مضمونی را در این فیلم دنبال کردم.

زوزه مرد قصه اش در یک فیلم کوتاه به پایان می رسد اما پتانسیل تبدیل به یک فیلم بلند شدن را نیز دارد.

ساخت فیلمی با موضوع و ایده زوزه مرد در سینمای امروز با ریسک بالایی همراه است و فکر می کنم جامعه ما فعلاً آمادگی پذیرش قصه ای ایرانی با این موضوع را ندارد.

در سال های اخیر سینمایمان فیلم های معدودی را می بینیم که فرمت متفاوتی داشته باشند و امسال برای چنین فیلمی می توان مسخره باز را مثال زد که فیلم عجیبی بود اما معمولاً این فیلم ها با اقبال عمومی روبرو نمی شوند.


کلید واژه ها: جشنواره - فیلم - نامزدها - جشنواره فیلم کوتاه - فیلم کوتاه - انتخاب - جشنواره فیلم - جشنواره فیلم کوتاه تهران - اطلاع رسانی - کارگردان - فیلم کوتاه تهران - اتفاق - اعلام - اطلاع - استقبال - روزهای پایانی - حضور - اعتراض - هیأت انتخاب - تهران - رسانی - فرهنگ و هنر - بلیت فروشی - حاشیه سازی - بلیت - خبرگزاری - خبرنگار - ساختمان - شهرستان - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

پاریس گردی خانم بازیگر به همراه پسرش/ عکس

استخدام کارمند تولید محتوا سابقه تالیف به زبان فارسی در تهران

آنا کارینا درگذشت

برگزاری نمایشگاه عصر پاییزی در شیراز

برنامه کاری عجیب ان هتوی و تاخیر در اکران فیلم «خیابان سسمی» شد

فیلم | نظر مهدی فخیم زاده درباره مهاجرت و اجرای مهناز افشار در پرشین گات تلنت

استخدام مترجم زبان انگلیسی حرفه ای جهت ترجمه کتاب

مروری بر کتاب «هفته عمارت»

تئاتر موزیکال در مسیر پیشرفت

استخدام پشتیبان سایت در یک مجموعه در اصفهان

خلاقیت رانندگان بعد از تصادف

مجموعه خبری ساعت بیست 23 آذر

تیپ لاکچری خانم بازیگر درکنار همسر مشهورش/ عکس

کتاب «اصفهان» معرف جامع تاریخ و تمدن نصف جهان | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

کتاب «اصفهان» معرف جامع تاریخ و تمدن نصف جهان

خلاصه داستان قسمت صد سریال ترکی گلپری

تصاویر | اسرار خانه سوفیا لورن ؛ دکوراسیون منزل او را ببینید

رونمایی از گریم پارسا پیروز فر در فیلم سینمایی «مجبوریم»

راز فیلم ارتباط جنسی زهرا امیر ابراهیمی بازیگر جوان فاش شد / نامزدم خیانت کرد ! + عکس

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

راز لاغری عجیب و باورنکردنی مهران غفوریان؟ +عکس

کتاب «اصفهان» معرف جامع تاریخ و تمدن نصف جهان

کتایون ریاحی در جشنواره سینماحقیقت+عکس

ثقفی با «خودکار» به جشنواره عمار می آید

پرونده آینه دار در هفت دوره بسته می شود/ قدردانی از ستاره های ملی | اخبار ایران و جهان

تئاتر خصوصی باید اعلام ورشکستگی کند/اوضاع هنر نمایش افتضاح است

استخدام گارسون ماهر، کافی من ماهر، سالن کار و صندوقدار / تهران

پاریس گردی خانم بازیگر به همراه پسرش/ عکس

بازیگر پایتخت دروازه بان می شود!؟

پرونده «آینه دار» در هفت دوره بسته می شود/ قدردانی از ستاره های ملی

بازی تدارکاتی ارکستر ملی با موسیقی ارمنی

نخستین سلفی های ایرانی در یک نمایشگاه

تیپ متفاوت خانم مجری در روز تولدش/ عکس

مینا وحید با لباس های عجیب در جشنواره+عکس

فیلم | انتقاد بابانوئل از گمرک ایران در آستانه کریسمس 2020

جشنواره مجسمه های یخی

آخرین اخبار از «پایتخت 6»| «بهتاش» دروازه بان می شود/ بازگشت «بهبود» از شاخ آفریقا

فردوسی پور وارد دنیای فیلم سازی می شود

مروری بر قدیمی ترین ها در گردشگری جهان

کتایون ریاحی و سینمای شریف و جسورانه + عکس

سکوت عجیب برخی از مردم در قبال گرانفروشی!

اولین تصاویر از گریم بازیگران سریال«موچین»

بیوگرافی امیرحسین آرمان+تصاویر جدید

بیوگرافی امیرحسین آرمان+تصاویر جدید

عکس دوران دبیرستان «گلاره عباسی» کنار آقای بازیگر

تقویم و اوقات شرعی بیست و پنجم آذر شیراز + فیلم

اولین تصاویر از گریم بازیگران سریال«موچین»

عکس دوران دبیرستان «گلاره عباسی» کنار آقای بازیگر

فیلم/5 گل برتر آرسنال در سال 2019

الاغ سواری «هانیه توسلی»/ عکس

الاغ سواری «هانیه توسلی»/ عکس

امیر آقایی، امین حیایی و نیکی کریمی در راه مشهد+عکس

بهرام افشاری پیتر چِک «پایتخت» می شود

لزوم بهره گیری سینمای مستند از ظرفیت های تازه اکران

پخش اینترنتی برنامه فردوسی پور رایگان شد

نخستین تصاویر زیرخاکی رونمایی شد

مطرب در آستانه 24 میلیاردی شدن

کادوی جالب «جواد رضویان» برای عروسی بازیگر معروف/فیلم

کادوی جالب «جواد رضویان» برای عروسی بازیگر معروف/فیلم

همشهری TV | ایران خودرو زیر ذره بین سازمان محیط زیست

همشهری TV | روز جهانی چای

با عمو قناد بیدار شو

بازیگر سریال پرطرفدار این شبهای تلویزیون درکنار همسرش/ عکس

فردوسی پور فیلمساز شد + جزییات

بیوگرافی بیژن پیرنیا اولین گوینده برنامه کودک + عکس قدیمی

سوپرایز سیروس مقدم برای مخاطبان «پایتخت 6»

بازیگران سریال استانبول ظالم – Zalim Istanbul + عکس و قسمت آخر

معرفی سریال پرنده سحرخیز – Erkenci Kus + بیوگرافی بازیگران قسمت آخر

داستان سریال عزیزه ( Azize ) + عکس و قسمت آخر

قسمت 105 سریال گلپری – بخش صد و پنجم

قسمت 104 سریال گلپری – بخش صد و چهارم

قسمت 103 سریال گلپری – بخش صد و سوم

قسمت 102 سریال گلپری – بخش صد و دوم

قسمت 101 سریال گلپری – بخش صد و یکم

قسمت 100 سریال گلپری – بخش صدم

واکنش وزیر ارشاد به ممیزی نماینده سینمای ایران در اسکار

بیوگرافی تایگر شروف بازیگر خوش تیپ هندی + عکس ها و همسرش

«مینا وحید» با ظاهری متفاوت/ عکس

استایل ساده «مونا فرجاد» در یک مراسم/ عکس

فیلم/ خلاصه دیدار فیورنتینا یک- اینتر یک

نکوداشت اکبر زنجانپور

کنسرت-نمایش «ملت عشق»

بهتاش در پایتخت 6 دروازه بان خواهد شد

بهتاش در پایتخت 6 دروازه بان خواهد شد

انتقاد مرجانه گلچین از وضعیت بازیگرها+عکس

زاهدان | صف طویل برای گرفتن کپسول گاز+فیلم

«مینا وحید» با ظاهری متفاوت/ عکس

عکس روز: مسیح بر دست

لزوم بهره گیری سینمای مستند از ظرفیت های تازه اکران

بازگشت دوباره بنیامین بهادری به استیج/ اجرای کنسرت تازه پس از سه سال سکوت

اولین عکس پریناز ایزدیار در «مغز استخوان»

همشهری TV | سوت پایان جشنواره سینمای مستند

بیوگرافی محمدعلی فردین و آشنایی بیشتر با این هنرمند محبوب و جاودانه سینما

آغاز پیش فروش تئاتر “مردی که...” به طراحی و کارگردانی رضا مولایی

بازیگر «پایتخت» دروازه بان نساجی می شود

تالار وحدت غرق در سرمایه های موسیقی نواحی/ ناظم لوریس چکناواریان خاطره گفت

حمله عصبی 15 دانش آموز در سینما/ فیلمی که اضطراب آفرید

مدارس این استان ها دوشنبه 25 آذر ماه تعطیل است

ماجرای نامه بهروز وثوقی به اشرف و دستمزد نجومی فردین/ رازهای پشت پرده ممنوع التصویری ستاره های فیلم فارسی به ادعاهای نویسنده ستایش

جشنواره ها مقصر اصلی همرنگ شدن فیلم ها/ «زوزه مرد» از جهان بیگانه با واژه می آید

جشنواره ها مقصر اصلی همرنگ شدن فیلم ها/ «زوزه مرد» از جهان بیگانه با واژه می آید