مطالب مرتبط:
تاثیر اختلال در اینترنت بر بازار سرمایه/ تقویت شاخص کل بورس تهران علی رغم کاهش محسوس ارزش و حجم معاملات
صعود شاخص بورس به کانال 304 هزار واحدی
صعود شاخص بورس به کانال 304 هزار واحدی
رشد 2 هزار واحدی شاخص بورس
رشد تقریبا 2000 واحدی شاخص بورس امروز 28 آبان ماه
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 02:572019-11-19اقتصادي

شاخص سهام بورس تهران 1962 واحد صعود کرد؛ معامله گران در جست وجوی اطلاعات و تحلیل


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاقتصادنیوز با وجود این، ارزش معاملات به کمترین سطح در آبان رسید.

محدویت دسترسی به منابع خبری و شبکه های اجتماعی به عنوان شریان اصلی ارتباط بین تحلیلگران و معامله گران در کاهش جریان نقدینگی و ایجاد فضایی احتیاطی در بازار موثر عمل کرد.

در عین حال، صعود گسترده قیمت سهام در کنار عقب نشینی شاخص ارزی کشور نشان داد که فعالان این دو بازار وزن کمتری به وقایع غیراقتصادی داده اند.

روز سه شنبه در مقایسه با سه جلسه معاملاتی ابتدای هفته شاهد فضای امیدوارانه تری در بورس تهران بودیم.

رشد همه جانبه تقاضا در غیاب عرضه های شدید و هیجانی، متوسط قیمت سهام در 37 صنعت از صنایع 39گانه بورسی را به سطوح مثبت هدایت کرد.

در پی این امر، شاخص کل ضمن رشد 65/ 0 درصدی، یک بار دیگر فاصله خود را از کف 302 هزار واحدی بیشتر کرد و به کانال 304 هزار واحد ارتقا یافت.

با وجود انجام معاملات در خلأ اطلاعاتی، رسیدن قیمت ها به سطوح جذاب برای خرید موجب ترغیب سرمایه گذاران به تقاضای بیشتر سهام کرد.

همچنان دسترسی به مراجع تحلیلی فعال در شبکه های اجتماعی دچار محدودیت است و معامله گران در غیاب این جریان اطلاعات در حال فعالیت در بازار هستند.

با این حال، رفتار شاخص های بازار سهام و بازار ارز در دو روز اخیر نشان می دهد که ریسک های غیراقتصادی وزن خیلی زیادی در جهت دهی قیمت در این دو بازار نداشته است.

عقب نشینی فروشندگان در تالار سهام بازار سهام که طی سه روز ابتدایی هفته عمدتا با فشار عرضه کار خود را دنبال می کرد، در معاملات روز گذشته شاهد حضور پررنگ معامله گران در سمت تقاضای سهام و همچنین عقب نشینی سمت عرضه کار خود را پایان داد.

برآیند این دو نیرو خود را به شکل افزایش همه جانبه قیمت سهم های مختلف نشان داد.

در واقع، شاخص کل بورس تهران در پایان دادوستدهای روز سه شنبه 1962 واحد افزایش یافت و تا ارتفاع 304 هزار و 688 واحد بالا رفت.

صعود دیروز دماسنج اصلی سهام مرهون افزایش قیمت 270 نماد از 320 نماد بورسی در معاملات روز گذشته بود.

به بیان دیگر، 85 درصد از تعداد کل نمادهای بورسی در دادوستدهای دیروز با ارتقای قیمت همراه شدند.

برتری تقاضا در این روز در وسعت و شدت صف های خرید هم خود را نمایان کرد.

جبهه بندی قوی متقاضیان و عقب نشینی محسوس فروشندگان در معاملات روز گذشته به حدی بود که در پایان کار بازار حدود 100میلیارد تومان نقدینگی در صف مجال خرید سهم را نیافت.

نمادهای بانکی و خودرویی جزو بزرگ ترین حامیان شاخص کل در معاملات دیروز بودند.

در عین حال، باید تصریح کرد که رشد تقاضا منحصر به این سهم های پرمعامله روزهای اخیر (بانکی ها و خودرویی ها) نبود، بلکه قریب به اتفاق صنایع بورسی معاملات دیروز را با برتری تقاضا و رشد قیمت به پایان بردند.

شدت این رشد مطابق معمول در سهم های کوچک تر بورسی در محدوده های حداکثری مجاز رقم خورد.

گروه های کوچک تر در موج نزولی سه روز گذشته با شدت بیشتری افت قیمت را تجربه کرده بودند و همین امر باعث شد تا با تغییر آرایش معامله گران، روند پرشتاب تری را در جهت مثبت رقم بزنند.

افزایش 8/ 1 درصدی شاخص هم وزن در مقایسه با ارتقای 6/ 0 درصدی شاخص کل به خوبی شدت تقاضا در سهم های کوچک و بزرگ را نشان می دهد.

علل گردش انقباضی سهام با وجود فضای مثبت تالار سهام طی روز گذشته، ارزش معاملات خرد بورسی به رقم 765 میلیارد تومان تنزل یافت.

به نظر می رسد محدودیت دسترسی به شبکه اینترنت همچنان عامل اصلی احتیاط و عقب نشینی معامله گران و در نتیجه، تنزل ارزش معاملات طی چند روز کاری اخیر است.

اگرچه همچنان امکان دستیابی به شبکه داخلی اینترنت وجود دارد، اما قطع رابطه با شبکه های جهانی، معاملات بخش وسیعی از سهام بورسی را معلق نگه داشته است.

در واقع، خلأ اطلاعاتی به ویژه برای سهم های کالایی که به بازار جهانی وابستگی مستقیم دارند، منجر شده تا سرمایه گذاران در این طیف از سهم ها با احتیاط بیشتری دست به معامله بزنند.

به طور کلی، یکی از مهم ترین مزایای بازارهای مالی در تمام دنیا، کارآیی اطلاعاتی آن است.

در واقع، سرعت گردش اطلاعات برای فعالیت در این بازارها از اهمیت حیاتی برخوردار است و هرگونه اختلال در این فرآیند ارتباطی، ضمن تهدید شفافیت و کارآیی بازار، موجب افزایش ریسک معاملاتی می شود.

این اتفاق همان طور که اشاره شد مشخصا در مورد سهام کالایی حائز اهمیت است.

بازار جهانی در این هفته شروع نسبتا کم نوسانی داشت و قیمت نفت و فلزات تا عصر روز گذشته حول نقطه تعادلی خود جابه جا شدند؛ اما اختلال در دستیابی به روند قیمت های جهانی و نحوه جهت گیری سرمایه گذاران در بازارهای جهانی سبب شده تا سهام کالایی عملا در هاله بی خبری قرار بگیرند و با کاهش قابل توجه ارزش معاملات مواجه شوند.

البته باید توجه داشت که قطع ارتباط معامله گران که عمدتا بخش زیادی از منابع خبری و تحلیلی خود را از طریق شبکه های اجتماعی می گرفتند هم در شکل گیری روند نزولی ارزش معاملات موثر بوده است.

تقریبا تمام رسانه های بورسی و همچنین صاحب نظران و تحلیلگران صدای خود را از طریق همین شبکه های اجتماعی به گوش مخاطبان و معامله گران می رساندند.

اما امکان ارتباط از این طریق طی روزهای اخیر مختل شده و عملا اشتهای بازار را برای این منبع موثر خبری بالا برده است.

روند دلار چه پیغامی دربردارد؟ بازار ارز که معمولا به عنوان دماسنج سیاسی بازارها شناخته می شود طی روزهای اخیر مسیریابی قابل تاملی داشته است.

نرخ دلار از هفته قبل و پس از اعلام دولت مبنی کسری بودجه و شکاف شدید منابع و مخارج دولت برای سال بعد در مسیر صعودی حرکت کرد و روز شنبه این هفته با سرعت از مرز مقاومتی 12 هزار تومان گذشت و طی معاملات یکشنبه به بیشترین سطح از ابتدای مرداد، یعنی سطح 12 هزار و 450 تومانی رسید.

اما در دو روز اخیر و برخلاف انتظار بسیاری از معامله گران، شاهد عقبگرد نرخ پس از 8 صعود متوالی بودیم.

شاخص ارزی کشور در این دو روز از سقف چهارماهه عقب نشست و ساعت 16 دیروز ضمن ریزش 6/ 3 درصدی، روی مرز روانی 12 هزار تومان جا خوش کرد.

تغییر روند در بازار ارز و عقب نشینی دلار همزمان با تغییر مسیر بورس و رشد شاخص سهام نشان می دهد که عوامل غیراقتصادی طی دو روز اخیر امکان جهت دهی پایدار به قیمت ها را نداشته است.

در واقع، سرمایه گذاران بورسی و معامله گران ارزی با رفتار خود در این دو روز نشان داده اند که اتفاقات سیاسی در سطح کشور حاوی اثرات بلندمدت نیست.

به همین دلیل، به رغم محدودیت های موجود و عدم انتشار کامل جریان اطلاعات نه تنها قیمت های ارز تن به اصلاح دادند، بلکه قیمت سهام طی روز گذشته در سطح وسیعی افزایش یافتند.

انگیزه های صف نشینان دیروز چه بود؟ در معاملات روز گذشته بانکی ها حضور پررنگی در صدر فهرست نمادهای حامی شاخص داشتند.

نماد بانک صادرات در این روز نه تنها عنوان طولانی ترین صف خرید بازار را به نام خود ثبت کرد بلکه بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت.

نماد معاملاتی بانک تجارت در رتبه دوم فهرست نمادهای حامی شاخص قرار داشت و بزرگ ترین بانک بورسی، یعنی بانک ملت در رده ششم این فهرست قرار گرفت.

گرچه عرضه های قوی از سوی سهامداران بزرگ از شدت موج صعودی این طیف از سهم ها کاست اما اشتهای زیاد سرمایه گذاران کوچک مقیاس برای خرید سهام این گروه ها موجب غلبه بر نیروهای سمت عرضه و پایداری مسیر صعودی این گروه تا پایان معاملات شد.

سهام گروه بانک ها دومین محل خریدهای جدی سهامداران خرد طی روز گذشته بود.

این طیف از سهامداران در پایان معاملات دیروز مالکیت بیش از 15 میلیارد تومان از سهام بانکی را به نام خود تغییر دادند.

اگرچه تغییر آرایش عمومی در تالار سهام و تقویت سطح تقاضای موثر در کل بازار، قیمت سهام گروه بانک را هم فارغ از جغرافیای خاص این صنعت تقویت کرد، اما به نظر می رسد که شدت بالای تقاضا، میزان تغییر مالکیت و همچنین ارزش معاملات این گروه از عامل دیگری هم اثر پذیرفته باشد.

شاید انتظار برای افزایش سرمایه از منابع مختلف – اعم از سود انباشته تا تجدید ارزیابی را بتوان به عنوان مهم ترین دلیل جلب توجه سهام بانکی از سوی معامله گران خرد تلقی کرد.

در دیگر نمادهای پرتقاضای امروز هم می توان انگیزه هایی نظیر فروش یا جذابیت تجدید ارزیابی دارایی ها را مشاهده کرد.

دیروز بر خلاف انتظار اهالی بازار نمادهایی مورد توجه فعالان بورسی قرار گرفتند که از لحاظ مقیاس ارزش بازار جزو شرکت های کوچک به شمار می روند.

در بین این طیف از نمادها، گروه کانی های غیرفلزی به نمایندگی نماد کخاک روز گذشته با بیشترین اقبال از جانب فعالان خرد بازار همراه شد.

در بین دیگر نمادهای موردتوجه ولی کوچک بورسی می توان به نماد غچین اشاره کرد که یکی از پرتقاضاترین سهم های بازار در معاملات دیروز بود.

توجه خاص بورس بازان به نماد غچین هم انگیزه ای جز انتشار خبر افزایش سرمایه از سوی این شرکت نداشت.

این نماد روز دوشنبه تایید کرد که قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و سود انباشته دارد و همین اطلاعیه زمینه ساز تحریک تقاضای این سهم در دادوستدهای دیروز شد.

تحرکات صعودی معامله گران در گروه خودرو هم از این جهت مثال زدنی است.

فصل مشترک تمام تحرکات در این گروه ها را می توان به جذابیت افزایش سرمایه نسبت داد که بخش عمده جریان نقدینگی را به خود مشغول داشت.

از سوی دیگر، در رکود معاملاتی غول های کالایی، نماد کویر به نمایندگی از گروه فلزات به عنوان پرمعامله ترین سهم بازار شناخته شد و غیاب غول های فلزی را در صدر جدول ارزش معاملات جبران کرد.

این نماد که در روزهای یکشنبه و دوشنبه به علت برگزاری کنفرانس درخصوص چرایی رشد قیمت متوقف شده بود، طی معاملات دیروز به تابلوی معاملات پیوست و ضمن تجربه جهش 7 درصدی بازدهی خود را از ابتدای ورود به بازار سهام از 17 مهر به 145 درصد رساند.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند
کلید واژه ها: معاملات - بازار - سهام - عقب نشینی - شبکه های اجتماعی - بورس تهران - قیمت - شاخص - بورس - اطلاعات - واحد - گران - شاخص کل - بازار سهام - افزایش - قیمت سهام - نماد - بورسی - گذشته - تهران - تحلیل - نقدینگی - اجتماعی - سرمایه گذاران - صعود - فعال - نشان - خرید - شاخص کل بورس - افزایش قیمت

آخرین اخبار سرویس:
دانشجویان ایران بابصیرت، ظلم ستیز و موقعیت شناس هستند

وزیر راه وشهرسازی: تمامی جاده های منتهی به بندرچابهار 2 بانده می شود

بهره برداری از راه دسترسی بندر شهید بهشتی چابهار

مزدبگیرهای بدون بیمه تحت پوشش بیمه قرار می گیرند

مظنه انواع سینما خانگی در بازار + جدول قیمت

صادر کنندگان در شرایط تحریم فرماندهان جنگ اقتصادی هستند

صندلی اتوبوس های پایتخت فروشی می شود

اولین واکنش مردم به بررسی حساب های بانکی شان

میوه و صیفی در عمده فروشی ها به چه قیمتی به فروش می رسند؟

شهرداری به فکر فروش صندلی های اتوبوس افتاد!

چرا طلا و سکه گران شد؟

مافیای متادون زاییده بی نظارتی است

استرالیا در انتظار یک تابستان طولانی و خطرناک

واعظی: به پرداخت یارانه اعتقادی نداریم، اما چاره ای نداریم

نرخ انواع ارز، دلار، سکه، طلا و یورو در بازار امروز 15 آذر 98

رییس اتاق اصناف تهران: قیمت ها شبانه روزی کنترل می شود

صندلی اتوبوس های پایتخت فروشی می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

سازمان ملل: قیمت جهانی مواد غذایی افزایش یافته است

400 فرصت شغلی از طریق طرح سحاب به بهاباد اختصاص یافت

آموزش و پرورش برای سال آتی نیازمند بودجه 74 هزار میلیارد تومانی است

همدلی و همکاری مسئولان استان ، بزرگترین سرمایه خراسان رضوی

قیمت گوجه فرنگی و انواع میوه ها در تره بار (15 آذر 98) + جدول

امضای قرارداد اتصال بیرجند به راه آهن سراسری

میوه و صیفی در عمده فروشی ها به چه قیمتی به فروش می رسند؟

راهکار جدید شرکت واحد اتوبوسرانی در راستای افزایش ظرفیت جابجایی مسافر

صندلی اتوبوس های پایتخت فروشی می شود

توافق اوپک بیشتر از کاهش واقعی در سال 2019 خواهد بود

سلطانی فر: 60 میلیون تومان حقوق به ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک و پارالمپیک پرداخت می شود

گزارش مهم زنگنه از نشست اوپک

بیشترین و کمترین میزان بیکاری متعلق به کدام کشورهاست؟

قیمت جهانی طلا جمعه 15 اذر

با 200 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟

اولویت سازمان منطقه آزاد کیش حمایت از سرمایه گذاری در حوزه تولید و صنعت است

حراجی بونهامز | رکوردشکنی پرتره «ملکه الیزابت اول»

زنگنه: نتایج خوبی از نشست اوپک حاصل شد

4 روش ست کردن کفش با مانتوی بلند

توصیه جدید یک کارشناس خودرو به خریداران

اعلام سهمیه بنزین معلولان + جزییات

درخواست رشیدپور از مردم برای فعال سازی رمز دوم پویا

خبر خوش راه آهن/ احتمال برقراری سفر ریلی تهران استانبول؛ نوروز 99 رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

انتشار جزییات عرضه اولیه سهام آرامکو پس از یک ماه

اختلافات ناشی از تداخلات مرزی و تعارض حدود مالکیت ها با اجرای طرح کاداستر رفع می شود

تاکید امام جمعه همدان بر توجه به خواسته های مردم

راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی شوط

عزم بانک های مطرح کشور برای کمک به پروژه های نیمه تمام کیش

یارانه چهارشنبه واریز می شود

یدک کشیدن سیلندرهای گاز در خیابان ها + فیلم

گزارش مهم زنگنه از نشست اوپک

ابهامات افزایش قیمت ها در بازار خودرو

احتمال برقراری سفر ریلی تهران استانبول در نوروز 99

خبر خوش راه آهن/ احتمال برقراری سفر ریلی تهران استانبول؛ نوروز 99

فروش 206 تیپ 2 و سه محصول دیگر از فردا (16 آذر 98) + جدول

قیمت گوجه فرنگی 9 هزار تومان شد + جدول

نام نویسی مسکن ملی در پنج استان دیگر؛ از شنبه

یارانه چهارشنبه واریز می شود

زمان پرداخت مرحله بعدی یارانه ها مشخص شد + جزییات

توطئه های آمریکا در ناآرامی های اخیر کشور/ بی اثر شدن نقشه دشمنان با حضور خودجوش مردم

اناربیج ، خورشت فسنجان گیلانی

ویدیو| تاج: صراحتا اعلام می کنم مبلغ قرارداد ویلموتس 3 میلیون دلار نیست

بررسی سمند ef7 و آشنایی بیشتر با نقاط ضعف و قوت این خودرو

صداوسیما؛ آموزش پخت کیک با تزیین ورق طلا! +فیلم

تیم اقتصادی دولت در جلسه غیر علنی مجلس

گزارش مهم زنگنه از نشست اوپک

سلطانی فر: پرداخت 60 میلیون تومان حقوق به ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک و پارالمپیک

مرکز ثبت اطلاعات حوزه تعاونی ها تشکیل شود

خبر خوش راه آهن برای سفرهای نوروزی امسال / احتمال برقراری سفر ریلی تهران- استانبول

قیمت عمده فروش انواع میوه و صیفی/ گوجه 9 هزار تومان + جدول

این سوغاتی ها را هرگز به خانه نبرید!

جذب فوری مدیر فنی و مهندسی

سهمیه تهرانی ها از طرح ملی مسکن چند واحد است؟

قیمت دلار یک هفته ای چقدر بالا رفت؟

بیشترین شکایت های مردمی در خصوص افزایش کرایه بار

اعلام سهمیه بنزین معلولان + جزییات

پرداخت 60 میلیون تومان حقوق به ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک و پارالمپیک

مسئولان از ده ها وعده حداقل به چند مورد عمل کنند

یارانه نقدی کی واریز می شود؟

دولت به اجبار یارانه معیشتی پرداخت می کند/ در اتفاقات اخیر شاهد اعتماد دوطرفه مردم و دولت بودیم

ماجرای وابستگی کشور به بذر چغندرقند فرانسه

کشاورزان «دیری» از هستی ساقط شده اند/بانک کشاورزی مدارا کند

نتایج خوبی از نشست اوپک حاصل شد/جلسه فوق العاده تا 4 ماه آینده

تقاضای نفت هند سال آینده صعودی می شود

آیا از «کریر» به جای صندلی ماشین کودک می توان استفاده کرد؟

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو و پوند افزایش یافت رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

معنا و مفهوم دقیق 16 رقم روی کارت های بانکی

تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟

استخدام چند ردیف شغلی در موسسه آموزشی معتبر

نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با معاون وزارت اقتصاد و دارایی و مدیران عامل بانکهای صنعت و معدن ، تجارت ، ملت و ایران و اروپا

تا آخر سال هر ماه یک ایستگاه مترو را افتتاح می کنیم

آغداشلو: استعدادهای جوان در غوغای فرمالیسم گم می شوند

تقاضای نفت هند سال آینده صعودی می شود

پیش بینی وضعیت دلار در سال آینده

قوه قضاییه با نمایندگان دروغ گو در مجلس برخورد کند

خبر خوش برای بازنشستگان

نتایج خوبی از نشست اوپک حاصل شد/ برگزاری جلسه فوق العاده تا 4 ماه آینده

بازدید رییس شورای شهر تهران از نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب

کشف 3 میلیارد تومان ایمپلنت تقلبی

استخدام ایران کیش رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

با 4000 یورو در اروپا چه خودرویی می توان خرید؟

فروش صندلی اتوبوس های پایتخت

جلوگیری از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل راهکار رونق تولید

شاخص سهام بورس تهران 1962 واحد صعود کرد؛ معامله گران در جست وجوی اطلاعات و تحلیل

شاخص سهام بورس تهران 1962 واحد صعود کرد؛ معامله گران در جست وجوی اطلاعات و تحلیل