مطالب مرتبط:
تاثیر اختلال در اینترنت بر بازار سرمایه/ تقویت شاخص کل بورس تهران علی رغم کاهش محسوس ارزش و حجم معاملات
صعود شاخص بورس به کانال 304 هزار واحدی
صعود شاخص بورس به کانال 304 هزار واحدی
رشد 2 هزار واحدی شاخص بورس
رشد تقریبا 2000 واحدی شاخص بورس امروز 28 آبان ماه
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 آبان 1398 ساعت 02:572019-11-19اقتصادي

شاخص سهام بورس تهران 1962 واحد صعود کرد؛ معامله گران در جست وجوی اطلاعات و تحلیل


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاقتصادنیوز با وجود این، ارزش معاملات به کمترین سطح در آبان رسید.

محدویت دسترسی به منابع خبری و شبکه های اجتماعی به عنوان شریان اصلی ارتباط بین تحلیلگران و معامله گران در کاهش جریان نقدینگی و ایجاد فضایی احتیاطی در بازار موثر عمل کرد.

در عین حال، صعود گسترده قیمت سهام در کنار عقب نشینی شاخص ارزی کشور نشان داد که فعالان این دو بازار وزن کمتری به وقایع غیراقتصادی داده اند.

روز سه شنبه در مقایسه با سه جلسه معاملاتی ابتدای هفته شاهد فضای امیدوارانه تری در بورس تهران بودیم.

رشد همه جانبه تقاضا در غیاب عرضه های شدید و هیجانی، متوسط قیمت سهام در 37 صنعت از صنایع 39گانه بورسی را به سطوح مثبت هدایت کرد.

در پی این امر، شاخص کل ضمن رشد 65/ 0 درصدی، یک بار دیگر فاصله خود را از کف 302 هزار واحدی بیشتر کرد و به کانال 304 هزار واحد ارتقا یافت.

با وجود انجام معاملات در خلأ اطلاعاتی، رسیدن قیمت ها به سطوح جذاب برای خرید موجب ترغیب سرمایه گذاران به تقاضای بیشتر سهام کرد.

همچنان دسترسی به مراجع تحلیلی فعال در شبکه های اجتماعی دچار محدودیت است و معامله گران در غیاب این جریان اطلاعات در حال فعالیت در بازار هستند.

با این حال، رفتار شاخص های بازار سهام و بازار ارز در دو روز اخیر نشان می دهد که ریسک های غیراقتصادی وزن خیلی زیادی در جهت دهی قیمت در این دو بازار نداشته است.

عقب نشینی فروشندگان در تالار سهام بازار سهام که طی سه روز ابتدایی هفته عمدتا با فشار عرضه کار خود را دنبال می کرد، در معاملات روز گذشته شاهد حضور پررنگ معامله گران در سمت تقاضای سهام و همچنین عقب نشینی سمت عرضه کار خود را پایان داد.

برآیند این دو نیرو خود را به شکل افزایش همه جانبه قیمت سهم های مختلف نشان داد.

در واقع، شاخص کل بورس تهران در پایان دادوستدهای روز سه شنبه 1962 واحد افزایش یافت و تا ارتفاع 304 هزار و 688 واحد بالا رفت.

صعود دیروز دماسنج اصلی سهام مرهون افزایش قیمت 270 نماد از 320 نماد بورسی در معاملات روز گذشته بود.

به بیان دیگر، 85 درصد از تعداد کل نمادهای بورسی در دادوستدهای دیروز با ارتقای قیمت همراه شدند.

برتری تقاضا در این روز در وسعت و شدت صف های خرید هم خود را نمایان کرد.

جبهه بندی قوی متقاضیان و عقب نشینی محسوس فروشندگان در معاملات روز گذشته به حدی بود که در پایان کار بازار حدود 100میلیارد تومان نقدینگی در صف مجال خرید سهم را نیافت.

نمادهای بانکی و خودرویی جزو بزرگ ترین حامیان شاخص کل در معاملات دیروز بودند.

در عین حال، باید تصریح کرد که رشد تقاضا منحصر به این سهم های پرمعامله روزهای اخیر (بانکی ها و خودرویی ها) نبود، بلکه قریب به اتفاق صنایع بورسی معاملات دیروز را با برتری تقاضا و رشد قیمت به پایان بردند.

شدت این رشد مطابق معمول در سهم های کوچک تر بورسی در محدوده های حداکثری مجاز رقم خورد.

گروه های کوچک تر در موج نزولی سه روز گذشته با شدت بیشتری افت قیمت را تجربه کرده بودند و همین امر باعث شد تا با تغییر آرایش معامله گران، روند پرشتاب تری را در جهت مثبت رقم بزنند.

افزایش 8/ 1 درصدی شاخص هم وزن در مقایسه با ارتقای 6/ 0 درصدی شاخص کل به خوبی شدت تقاضا در سهم های کوچک و بزرگ را نشان می دهد.

علل گردش انقباضی سهام با وجود فضای مثبت تالار سهام طی روز گذشته، ارزش معاملات خرد بورسی به رقم 765 میلیارد تومان تنزل یافت.

به نظر می رسد محدودیت دسترسی به شبکه اینترنت همچنان عامل اصلی احتیاط و عقب نشینی معامله گران و در نتیجه، تنزل ارزش معاملات طی چند روز کاری اخیر است.

اگرچه همچنان امکان دستیابی به شبکه داخلی اینترنت وجود دارد، اما قطع رابطه با شبکه های جهانی، معاملات بخش وسیعی از سهام بورسی را معلق نگه داشته است.

در واقع، خلأ اطلاعاتی به ویژه برای سهم های کالایی که به بازار جهانی وابستگی مستقیم دارند، منجر شده تا سرمایه گذاران در این طیف از سهم ها با احتیاط بیشتری دست به معامله بزنند.

به طور کلی، یکی از مهم ترین مزایای بازارهای مالی در تمام دنیا، کارآیی اطلاعاتی آن است.

در واقع، سرعت گردش اطلاعات برای فعالیت در این بازارها از اهمیت حیاتی برخوردار است و هرگونه اختلال در این فرآیند ارتباطی، ضمن تهدید شفافیت و کارآیی بازار، موجب افزایش ریسک معاملاتی می شود.

این اتفاق همان طور که اشاره شد مشخصا در مورد سهام کالایی حائز اهمیت است.

بازار جهانی در این هفته شروع نسبتا کم نوسانی داشت و قیمت نفت و فلزات تا عصر روز گذشته حول نقطه تعادلی خود جابه جا شدند؛ اما اختلال در دستیابی به روند قیمت های جهانی و نحوه جهت گیری سرمایه گذاران در بازارهای جهانی سبب شده تا سهام کالایی عملا در هاله بی خبری قرار بگیرند و با کاهش قابل توجه ارزش معاملات مواجه شوند.

البته باید توجه داشت که قطع ارتباط معامله گران که عمدتا بخش زیادی از منابع خبری و تحلیلی خود را از طریق شبکه های اجتماعی می گرفتند هم در شکل گیری روند نزولی ارزش معاملات موثر بوده است.

تقریبا تمام رسانه های بورسی و همچنین صاحب نظران و تحلیلگران صدای خود را از طریق همین شبکه های اجتماعی به گوش مخاطبان و معامله گران می رساندند.

اما امکان ارتباط از این طریق طی روزهای اخیر مختل شده و عملا اشتهای بازار را برای این منبع موثر خبری بالا برده است.

روند دلار چه پیغامی دربردارد؟ بازار ارز که معمولا به عنوان دماسنج سیاسی بازارها شناخته می شود طی روزهای اخیر مسیریابی قابل تاملی داشته است.

نرخ دلار از هفته قبل و پس از اعلام دولت مبنی کسری بودجه و شکاف شدید منابع و مخارج دولت برای سال بعد در مسیر صعودی حرکت کرد و روز شنبه این هفته با سرعت از مرز مقاومتی 12 هزار تومان گذشت و طی معاملات یکشنبه به بیشترین سطح از ابتدای مرداد، یعنی سطح 12 هزار و 450 تومانی رسید.

اما در دو روز اخیر و برخلاف انتظار بسیاری از معامله گران، شاهد عقبگرد نرخ پس از 8 صعود متوالی بودیم.

شاخص ارزی کشور در این دو روز از سقف چهارماهه عقب نشست و ساعت 16 دیروز ضمن ریزش 6/ 3 درصدی، روی مرز روانی 12 هزار تومان جا خوش کرد.

تغییر روند در بازار ارز و عقب نشینی دلار همزمان با تغییر مسیر بورس و رشد شاخص سهام نشان می دهد که عوامل غیراقتصادی طی دو روز اخیر امکان جهت دهی پایدار به قیمت ها را نداشته است.

در واقع، سرمایه گذاران بورسی و معامله گران ارزی با رفتار خود در این دو روز نشان داده اند که اتفاقات سیاسی در سطح کشور حاوی اثرات بلندمدت نیست.

به همین دلیل، به رغم محدودیت های موجود و عدم انتشار کامل جریان اطلاعات نه تنها قیمت های ارز تن به اصلاح دادند، بلکه قیمت سهام طی روز گذشته در سطح وسیعی افزایش یافتند.

انگیزه های صف نشینان دیروز چه بود؟ در معاملات روز گذشته بانکی ها حضور پررنگی در صدر فهرست نمادهای حامی شاخص داشتند.

نماد بانک صادرات در این روز نه تنها عنوان طولانی ترین صف خرید بازار را به نام خود ثبت کرد بلکه بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت.

نماد معاملاتی بانک تجارت در رتبه دوم فهرست نمادهای حامی شاخص قرار داشت و بزرگ ترین بانک بورسی، یعنی بانک ملت در رده ششم این فهرست قرار گرفت.

گرچه عرضه های قوی از سوی سهامداران بزرگ از شدت موج صعودی این طیف از سهم ها کاست اما اشتهای زیاد سرمایه گذاران کوچک مقیاس برای خرید سهام این گروه ها موجب غلبه بر نیروهای سمت عرضه و پایداری مسیر صعودی این گروه تا پایان معاملات شد.

سهام گروه بانک ها دومین محل خریدهای جدی سهامداران خرد طی روز گذشته بود.

این طیف از سهامداران در پایان معاملات دیروز مالکیت بیش از 15 میلیارد تومان از سهام بانکی را به نام خود تغییر دادند.

اگرچه تغییر آرایش عمومی در تالار سهام و تقویت سطح تقاضای موثر در کل بازار، قیمت سهام گروه بانک را هم فارغ از جغرافیای خاص این صنعت تقویت کرد، اما به نظر می رسد که شدت بالای تقاضا، میزان تغییر مالکیت و همچنین ارزش معاملات این گروه از عامل دیگری هم اثر پذیرفته باشد.

شاید انتظار برای افزایش سرمایه از منابع مختلف – اعم از سود انباشته تا تجدید ارزیابی را بتوان به عنوان مهم ترین دلیل جلب توجه سهام بانکی از سوی معامله گران خرد تلقی کرد.

در دیگر نمادهای پرتقاضای امروز هم می توان انگیزه هایی نظیر فروش یا جذابیت تجدید ارزیابی دارایی ها را مشاهده کرد.

دیروز بر خلاف انتظار اهالی بازار نمادهایی مورد توجه فعالان بورسی قرار گرفتند که از لحاظ مقیاس ارزش بازار جزو شرکت های کوچک به شمار می روند.

در بین این طیف از نمادها، گروه کانی های غیرفلزی به نمایندگی نماد کخاک روز گذشته با بیشترین اقبال از جانب فعالان خرد بازار همراه شد.

در بین دیگر نمادهای موردتوجه ولی کوچک بورسی می توان به نماد غچین اشاره کرد که یکی از پرتقاضاترین سهم های بازار در معاملات دیروز بود.

توجه خاص بورس بازان به نماد غچین هم انگیزه ای جز انتشار خبر افزایش سرمایه از سوی این شرکت نداشت.

این نماد روز دوشنبه تایید کرد که قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و سود انباشته دارد و همین اطلاعیه زمینه ساز تحریک تقاضای این سهم در دادوستدهای دیروز شد.

تحرکات صعودی معامله گران در گروه خودرو هم از این جهت مثال زدنی است.

فصل مشترک تمام تحرکات در این گروه ها را می توان به جذابیت افزایش سرمایه نسبت داد که بخش عمده جریان نقدینگی را به خود مشغول داشت.

از سوی دیگر، در رکود معاملاتی غول های کالایی، نماد کویر به نمایندگی از گروه فلزات به عنوان پرمعامله ترین سهم بازار شناخته شد و غیاب غول های فلزی را در صدر جدول ارزش معاملات جبران کرد.

این نماد که در روزهای یکشنبه و دوشنبه به علت برگزاری کنفرانس درخصوص چرایی رشد قیمت متوقف شده بود، طی معاملات دیروز به تابلوی معاملات پیوست و ضمن تجربه جهش 7 درصدی بازدهی خود را از ابتدای ورود به بازار سهام از 17 مهر به 145 درصد رساند.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند
کلید واژه ها: معاملات - بازار - سهام - عقب نشینی - شبکه های اجتماعی - بورس تهران - قیمت - شاخص - بورس - اطلاعات - واحد - گران - شاخص کل - بازار سهام - افزایش - قیمت سهام - نماد - بورسی - گذشته - تهران - تحلیل - نقدینگی - اجتماعی - سرمایه گذاران - صعود - فعال - نشان - خرید - شاخص کل بورس - افزایش قیمت

آخرین اخبار سرویس:
گذشت 9 سال از نوسازی کتابخانه عمومی بابل تنها 10درصد پیشرفت فیزیکی

فرماندار سلسله: حمایت از تولید ملی وظیفه همگانی است

دولت توجه ویژه ای به ساماندهی حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان دارد

تعیین سهمیه سوخت قایق های صیادی

استخدام کارگر ساده تمام وقت در محدوده چیتگرِ تهران

راه اندازی دستگاه ام آر آی بیمارستان فردوس تا دو هفته آینده

استخدام نیروی فروشنده آقا با حقوق ثابت در تهران

بلیط هواپیما را با موتور جستجوی سفر مارکت آسان تر از همیشه بخرید

پایش فروشگاه های سموم کشاورزی در مرودشت

نمایشگاه شب یلدا در قزوین گشایش یافت

عزم ناشران برای بازسازی یک کتابخانه

57 هزار حلقه لاستیک کامیون در کردستان توزیع شد

تعامل دانش بنیان ها با وزارت نیرو تسهیل می شود

افزایش بهای آب بندرلنگه بازنگری می شود

کیک های آلوده در تهران/ 22 نوع قرص در 12 نشان تجاری

33 داروی زیستی تا دو سال آینده به سبد دارو های تولیدی کشور اضافه می شود

استخدام سرپرست فروش آقا در یک کارخانه تولیدی در اصفهان

بنیاد علوی 14 هزار واحد مسکونی برای معلولان می سازد

کمک سه میلیارد و 500 میلیون ریالی خیران برای تهیه جهیزیه نوعروسان

استخدام کارگر ساده آقا جهت انتشاراتی در تهران

ارزان شدن آجیل شب یلدا واقعیت دارد؟

استخدام فروشنده کالای خواب ترجیحا شرق تهران

اتمام 12 پروژه مرمتی در بزرگ ترین سازه آجری سرپوشیده به هم پیوسته جهان

کمک نقدی 1500 میلیارد تومانی دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تهران

استخدام کارگر ساده آقا جهت کارگاه تولیدی در تهران

تامین مالی 20 هزار میلیارد تومانی برای طرح سیراف

پروپوزال بررسی و امکان سنجی استقرار هزینه یابی بر مبنای فعالیت و مقایسه آن با روش سنتی محاسبه بهای تمام شده

بلیط هواپیما را با موتور جستجوی سفر مارکت آسان تر از همیشه بخرید

آپ استخدام می کند

استخدام سرپرست تولید در شرکت مدیران توان اندیشه کوشا در تهران

انتشار جزییات 250 هزار میلیارد تومانی منابع و مصارف هدفمندی

همتی: تولید ناخالص داخلی بدون نفت رشد مثبت دارد

استفاده از اپلیکیشن ها برای مدیریت پسماند/ افزایش تاب آوری شهری بر اساس پژوهش های صورت گرفته

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عوامل موثر بر بحرانهای بانکی 64 صفحه

دی جیاچینتو: مهمان نوازی و بومگردی ها ما را شگفت زده کردند/ طالبیان: استفاده از تجربه ایتالیا در بهره برداری از سایت های تاریخی

خبر خوش غریب پور درباره راه اندازی سالکو

بانک مرکزی: مردم سریعتر رمز پویا را فعال کنند

دادخواه: مناقصات اداره راهداری متقاضی ندارد

روشهای تزیین شمعهای سفره یلدا

بهره برداری از دومین کارخانه تولید پودر میکرونیزه بنتونیت و آهک در فولادمبارکه

رشد اقتصادی نیمه اول سال مثبت شد

استخدام کارشناس صنایع غذایی، گرافیست، ویزیتور تلفنی/اصفهان

استخدام کارشناس صنایع غذایی،گرافیست، ویزیتور تلفنی،سرپرست فروش

انتقال آب از سد کوچری به ساوه

اتمام 12 طرح مرمتی بازار سنتی تبریز

کمک باغداران مهابادی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی

مرگ در سکوت/ نیمه پنهان شب های پر زرق و برق اروپا

واحدهای صنفی زیر ذره بین بازرسان شب یلدا

10 هزار میلیاردتومان برای کنترل قیمت خودرو اختصاص می یابد/ دولت بار دیگر دست در جیب مردم می کند! / قیمت خودرو دو برابر می شود

با 60 میلیون چه خودرویی می توان خرید؟

رشد مثبت اقتصادی در نیمه نخست امسال

گرانترین آپارتمان های فروخته شده در آذرماه + جدول

بانک مرکزی مکلف به تنظیم بازار ارز شد

استخدام خدمتکار خانم جهت مطب در منطقه 10 تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت سیمانی

استخدام کارگر ساده یا کارکرده جهت ساندویچی در تهران

پویشی برای بازسازی یک کتابخانه عمومی

برگزاری جشن خداحافظی با بخاری های نفتی از مدارس

استخدام نیروی کارگر سادهذ یا ماهر جهت سفره خانه در تهران

بودجه 99، بیش از 200 هزار میلیارد تومان کسری دارد

استخدام مهندس برق خانم با تسلط کامل به سرچ صنعتی و زبان انگلیسی

استخدام کارگر ساده با جای خواب جهت تهیه غذا در تهران

زمان اعلام نتایج اعتراض به یارانه معیشتی

افزایش 372 واحدی شاخص بورس تهران

بانک مرکزی مکلف به تنظیم بازار ارز شد

استخدام برنامه نویس در یک شرکت تولیدی در کرمان

ماشین کاری قفسه های نورد مقدماتی در فولاد مبارکه

عملیات اجرای پنج طرح آبخیزداری در شهرستان پلدختر آغاز شد

مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد

قدردانی همتی از مردم؛ رشد اقتصادی مثبت شد

200 هزار مهندس ناظر پروژه ارزیابی می شوند

راه اندازی شهرک حمل و نقل در لامرد

طلا از صعود بازماند

استراماچونی از سفارت چک گرفت | اخبار ورزشی

کیش مقصد گردشگری کشورهای عضو اکو شد!

ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن افزایش یافت

استیضاح وزیر نفت منتفی شد

آموزش دوخت کاور مبل در منزل به 2 روش

سهمیه سوخت سواری های برون شهری افزایش می یابد؟

ثبت کدملی بیش از 3 میلیون متقاضی طرح معیشتی

جایگاه گاز CNG آبدانان افتتاح می شود

سوپرایزِ آذری جهرمی مجوز پرواز ندارد!

قیمت میوه ها در آستانه یلدا اعلام شد

رشد اقتصادی نیمه اول سال مثبت شد | اخبار ایران و جهان

حضور بانک مرکزی ثبات نسبی را به بازار ارز برمی گرداند

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت مهندسی سیستم یاس ارغوانی

استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در همدان

استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در تهران

استخدام کارگر انبار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام منشی در شرکت تولیدات شیمیایی و کشاورزی گیاه/ البرز

ارزان شدن آجیل شب یلدا واقعیت دارد؟

بازدید معاون استاندار مازندران از روند اجرایی طرح توسعه فرودگاه رامسر

مازندران معین بازسازی مناطق زلزله زده مسجدسلیمان شد

فرماندار سلسله: حمایت از تولید ملی وظیفه همگانی است

چین 2020 و تمرکز بر برنامه های رشد اقتصادی

گذشت 9 سال از نوسازی کتابخانه عمومی بابل تنها 10درصد پیشرفت فیزیکی

تأمین میوه شب یلدا در بازار اصفهان

تجمع کارگران شهرداری کوت عبدالله در برابر استانداری

شاخص سهام بورس تهران 1962 واحد صعود کرد؛ معامله گران در جست وجوی اطلاعات و تحلیل

شاخص سهام بورس تهران 1962 واحد صعود کرد؛ معامله گران در جست وجوی اطلاعات و تحلیل