مطالب مرتبط:
مسؤولان اقتصادی و نظارتی در شرایط فعلی کار مضاعف انجام دهند
5 تغییر سرمربی در 18 ماه برای تیم ملی اسپانیا+تصاویر
زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد
زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد
تغییر ناگهانی محلی تمرین استقلالی ها
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 آبان 1398 ساعت 22:282019-11-19سياسي

چه کسانی می توانند نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهند؟


- رکنا: هرکس می تواند پس از رسیدن به سن قانونی با رعایت مفاد این دستور العمل، نام خانوادگی خود را از طریق انتخاب واژه ای بلامعارض برای یک بار تغییر دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرکنا، نام اعم از نام کوچک و نام خانوادگی از احوال شخصیه به شمار می آید و به تعبیر دیگر جزء وضعیت مدنی اشخاص است و اصولا باید دوام داشته باشد چرا که تغییر نام و نام خانوادگی مشکلاتی در روابط حقوقی اشخاص پدید می آورد و چه بسا به حقوق دیگران لطمه می زند، از این رو تغییر نام در حقوق جدید محدود شده و یک امر استثنایی به شمار می آید.

تغییر نام کوچک انتخاب نام مناسب از جمله حقوقی است که والدین در مقابل فرزند بر عهده دارند.

قانون ضوابطی را برای انتخاب نام مقرر داشته است که بر طبق این ضوابط جز در موارد مصرح در قانون، افراد در انتخاب نام برای فرزند خود آزاد هستند.

با وجود این، در موارد متعددی افراد به علت راضی نبودن از نامی که توسط والدین شان برای آنان انتخاب شده است، نسبت به تغییر نام خود تمایل دارند.

تغییر نام مشکلاتی در روابط حقوقی اشخاص پدید می آورد و چه بسا به حقوق دیگران لطمه می زند، از این رو تغییر نام در حقوق جدید محدود شده و یک امر استثنایی به شمار می آید.

البته تغییر نام کوچک در حقوق ما ممکن است.

اما آیا می توان به هر فردی اجازه داد بدون قید و شرط نام کوچک خود را تغییر دهند؟ خیر، زیرا اولاً نام کوچک در شناسنامه و دفاتر سجلی که از اسناد رسمی است قید می شود و اهمیت و اعتبار سند رسمی اقتضا می کند که تغییر مندرجات آن آسان نباشد.

ثانیاً همان طور که تغییر نام خانوادگی اشکالاتی در روابط حقوقی افراد پدید می آورد، تغییر نام کوچک نیز البته به مقیاس محدودتر مشکلاتی ایجاد می کند.

مثلا ممکن است بدهکار یا مجرم با تغییر نام کوچک خود کوشش کند هویت اصلی خویش را مخفی نگاه دارد تا بستانکاران یا مجریان قانون نتوانند به او دسترسی پیدا کنند؛ بنابراین تغییر نام کوچک هم مانند تغییر نام خانوادگی نباید آزاد باشد.

چه کسانی مجازند اسم خود را تغییر دهند؟ بر اساس ماده ی 20 قانون ثبت احوال و تبصره های آن انتخاب نام های زیر ممنوع، و دارندگان آن ها می توانند با رعایت مقرّرات مربوطه، نسبت به تغییر آن اقدام نمایند.

1- نام هایی که موجب هتک حیثیّت مقدّسات اسلامی می گردد.

مانند عبدالات، عبدالعزی (لات و عزی نام دو بت در مکه دوران قبل از اسلام است.

) 2- اسامی مرکّبی که عرفاً یک نام محسوب نمی شوند.

(اسامی مرکب ناموزون مانند سعید رضا، شهره فاطمه، حسین معروف به کامبیز و …) 3- عناوین اعمّ از عناوین لشگری و یا کشوری و یا ترکیبی از اسم و عنوان مانند سروان، سرتیپ، دکتر، شهردار، سروان محمد یا شهردار علی 4- القاب اعم از ساده و مرکّب مانند ملک الدوله، خان یا شوکت الملک، حاجیه سلطان، سلطان علی 5- اسامی زننده و مستهجن (آن دسته از نام هایی است که بر حسب زمان، مکان یا مورد به دلایل و جهات زیر برای دارنده ی آن زننده و مستهجن باشد، و مراتب باید به تأیید شورای عالی ثبت احوال برسد.

) الف) نام هایی که معرّف صفات مذموم و مغایر با ارزش های والای انسانی است.

مانند گرگ، قوچی و … ب) نام هایی که با عرف و فرهنگ غالب و مقدّسات مذهبی مردم مغایر باشد.

مانند لات، خونریز، چنگیز و … ج) نام هایی که موجبات اشاعه و ترویج فرهنگ بیگانه گردد.

مانند وانوشکا، ژاکاردو، شاهدوست و … د) نام هایی که موجب تحقیر اشخاص بوده و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نباشد.

مانند صد تومانی، گت آقا، کنیز، گدا و … 6- اسامی نامتناسب با جنس مانند انتخاب نام اشرف و اکرم برای افراد ذکور 7- حذف کلمات زاید و غیر ضروری در نام اشخاص مانند قلی، غلام، گرگ، قوچ و … 8- تصحیح اشتباهات املایی در نام اشخاص که به دلیل عدم آشنایی مامور با لهجه ها و الفاظ و معانی محلّی و یا ناشی از تلفّظ اظهار کننده پیش آمده است.

مانند منیجه به منیژه 9- هم نام بودن فرزند با پدر و یا مادر در یک خانواده 10- هم نام بودن برادران و یا خواهران در یک خانواده 11- تغییر نام ها از صورت عربی به شکل فارسی.

مانند رحمن به رحمان، اسمعیل به اسماعیل، اسحق به اسحاق و… 12- تغییر نام کسانی که با تأیید مراجع ذی صلاح به دین مبین اسلام مشرّف می شوند.

13- تغییر نام کسانی که نام آن ها اسامی ایّام هفته باشد.

14- تغییر نام کسانی که تغییر جنسیّت داده و دادگاه صالحه، حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلّی و شناسنامه ی آنان صادر نموده است.

هر یک از اشخاص مربوط، با رعایت موارد نام های قابل تغییر می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به درخواست تغییر نام اقدام نمایند.

شرایط تغییر اسامی مذهبی تغییر نام مذهبی به یک نام مذهبی دیگر امکان پذیر است البته منوط بر این که فراوانی نام منتخب ثانویه بیشتر از نام اولیه باشد.

یعنی باید مشخص شود فراوانی کدام اسم غالب است و در صورتی که فراوانی اسم منتخب ثانویه بیشتر از اسم اولی باشد امکان تغییر نام وجود خواهد داشت.

چه کسانی که می توانند برای تغییر نام اقدام کنند؟ 1- افراد 18 سال به بالا 2- افراد کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند.

3- پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال 4- سرپرست قانونی (قیم، امین وصی) برای افراد صغیر و محجور، با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

مرجع صالح جهت تغییر نام تا قبل از صدور رای جدید دیوان عدالت اداری مرجع صالح برای تغییر نام دادگاه بود و افراد برای تغییر نام خود باید دادخواستی به طرفیت اداره ثبت احوال تنظیم می نمودند تا پس از صدور حکم توسط دادگاه اداره ثبت احوال نسبت به تغییر نام اقدام نماید، اما با صدور این رای جدید تغییر نام در صلاحیت شورای عالی ثبت احوال قرار گرفت و مسیر تغییر نام کوچک هموارتر شد.

تغییر نام خانوادگی متقاضیان تغییر نام خانوادگی به استناد مواد 40 تا 42 قانون ثبت احوال و درصورت احراز شرایط مندرج در این دستورالعمل و پس از موافقت مراجع ذی صلاح ثبت احوال می توانند نام خانوادگی خود را تغییر دهند.

الف.

کلیات 1- دارنده حق تقدم نام خانوادگی کسی است که برای اولین بار در قلمرو هر اداره ثبت احوال مستقل، نام خانوادگی به نام او ثبت شده باشد.

(ملاک تشخیص تاریخ صدور سند سجلی یا شناسنامه خواهد بود.

) 2- هرکس می تواند پس از رسیدن به سن قانونی (18 سال) با رعایت مفاد این دستور العمل، نام خانوادگی خود را از طریق انتخاب واژه ای بلامعارض (فرد دیگری دارای حق تقدم آن واژه نباشد) یا با اجازه از دارنده حق تقدم برای یک بار تغییر دهد.

3- درصورتی که نام خانوادگی پدر تغییر یابد، تغییر نام خانوادگی فرزندان کمتر از هجده سال با درخواست کتبی پدر امکان پذیر خواهد بود.

فرزندان بالای هجده سال می توانند با اخذ اجازه نامه از پدر، از نام خانوادگی جدید وی استفاده کنند.

4- استفاده از نام خانوادگی زوج برای زوجه در زمان زوجیت با ارائه اجازه نامه از زوج بدون رعایت حق تقدم بلامانع است.

درصورت انصراف زوجه و درخواست وی، به نام خانوادگی قبلی برگشت داده می شود.

5- انتخاب واژه هایی که در محل صدور سند (شناسنامه) متقاضی دارای معارض باشد، برای نام خانوادگی ممنوع است.

ب.

موارد تغییر نام خانوادگی اشخاص واجد شرایط می توانند در موارد زیر تغییر نام خانوادگی خود را درخواست نمایند: 1- نام خانوادگی از واژه های نامناسب باشد، مانند: بیچاره، گدا و امثال آن.

2- نام خانوادگی بیش از دو کلمه باشد، مانند خنجری برار عزیزی، فلاح ناگزیرلنگرودی، و نظایر آن.

3- نام خانوادگی از واژه های خارجی بوده یا با آن ترکیب شده باشد مانند علی اف، یوهانسون، چارلتون، جلیلسون و … 4- نام خانوادگی از کلمات مذموم و یا مغایر با ارزش های فرهنگ اسلامی باشد، مانند بی دین، شیطان پرست و نظایر آن.

5- نام خانوادگی از واژه های منسوب به مناصب یا القاب و عناوین باشد، مانند سرهنگ، خان، مهندس و نظایر آن.

6- نام خانوادگی از اسامی محل یا منسوب به محل و نامناسب باشد.

7- هرگاه محکومیت جزایی موثر برای یکی از افراد خانواده پیش بیاید و داشتن آن نام خانوادگی موجب ننگ و سرافکندگی باشد.

8- هرگاه تغییر نام خانوادگی به منظور وحدت با نام خانوادگی پدر، جد پدر، فرزند، برادر، خواهر و عمو باشد.

9- تغییر نام خانوادگی به منظور وحدت با نام خانوادگی مردی که مادر پس از فوت پدر طفل طبق مقررات ایران رسما با وی ازدواج نموده است با رعایت سایر مقررات مربوطه بلااشکال است.

10- موارد حذف پیشوند یا پسوند نام خانوادگی اشخاص واجد شرایط می توانند در موارد زیر حذف پیشوند یا پسوند نام خانوادگی خود را درخواست نمایند: 1- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام محل یا منسوب به محل باشد، مانند افتخاری تهرانی، تبریزی رادمنش و نظیر آن 2- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام ایل یا طایفه باشد مانند حسینی بختیاری، زاروندی احمدی و امثال آن 3- نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از حرف یا مشاغل باشد مانند بنکدارقاسمی، مجیدی سقطچی و … 4- هرگاه پیشوند یا پسوند نام خانوادگی، حرف، عدد یا کلمه زاید باشد، مانند م.

قاسمی، شکوهی هفت، مرحومه حسینی و … هر یک از اشخاص زیر که دارای نام خانوادگی قابل تغییر باشند می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل اقامت نسبت به درخواست تغییر نام خانوادگی اقدام نمایند.

1- اشخاص 18 سال به بالا 2- اشخاص کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند.

3- پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال در صورتی که نام خانوادگی پدر تغییر کرده باشد.

4- قیم یا وصی برای اطفال تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تغییر نام خانوادگی 1- تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی 2- ارائه اصل شناسنامه و دو برگ تصویر از کلیه صفحات 3- ارائه اجازه نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از پدر یا جد پدری برای فرزندان کبیر که بخواهند از نام خانوادگی هر یک از آن ها استفاده نمایند.

4- ارائه اجازه نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از دارنده حق تقدم نام خانوادگی مورد درخواست.

البته تنظیم اجازه نامه های مذکور در ادارات ثبت احوال نیز میسّر است.

بانوانی که می خواهند از نام خانوادگی همسر خود استفاده نمایند مدارک ذیل را می بایست ارائه نمایند: 1- تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی 2- اصل و تصویر شناسنامه متقاضی 3- اجازه نامه شوهر 4- اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه شوهر و قباله نکاحیه نحوه مراجعه و مراجع صالح برای تغییر نام خانوادگی برای تغییر نام خانوادگی کلیه ادارات ثبت احوال سراسر کشور آمادگی دریافت مدارک یاد شده را در ساعات و ایام اداری دارند.

تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی در غیر از محل صدور شناسنامه بلامانع است که در این گونه موارد پس از پذیرش درخواست و ارسال آن به اداره ذیربط (محل صدور شناسنامه) اقدام لازم معمول و نتیجه جهت اطلاع متقاضی به اداره ارسال کننده اعلام خواهد شد.

نظر به اینکه درخواست تغییر نام خانوادگی می بایست به تصویب سازمان ثبت احوال برسد لذا تغییر نام خانوادگی موکول به تصویب سازمان خواهد بود.

پس از موافقت با تغییر نام خانوادگی به شرح ذیل اقدام خواهد شد: 1- ابلاغ موافقت با تغییر نام خانوادگی به متقاضی توسط اداره ثبت احوال محل مراجعه 2- درخواست کتبی اجرای تغییر نام خانوادگی در اسناد سجلی توسط متقاضی و اقدام به تعویض شناسنامه 3-پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری.

اما اگر انجام تقاضای شخص، از حدود اختیارات اداره ثبت احوال خارج باشد، شخص می تواند با مراجعه به دادگاه شهرستان محل صدور شناسنامه، از دادگاه تقاضا کند تا نسبت به تغییر مشخصات یا اصلاح شناسنامه اش حکم صادر کند.

بدیهی است دادگاه در صورتی که دلیل شخص را منطقی تشخیص دهد، حکم به تغییر و اصلاح شناسنامه خواهد داد.

بعد از اینکه دادگاه حکم اصلاح شناسنامه را صادر کرد، اداره ثبت احوال نسبت به اصلاح مشخصات شناسنامه ای شخص اقدام و شناسنامه ی جدید برای او صادر می کند.

به شناسنامه های جدید که صادر می شوند، اصطلاحا “المثنی” گفته می شود، زیرا این گونه شناسنامه ها مدرک اولیه نمی باشند و به صورت ثانویه صادر شده اند.

رای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:
کلید واژه ها: تغییر نام - تغییر - نام خانوادگی - انتخاب - حقوق - تغییر نام خانوادگی - کوچک - قانون - تغییر نام و نام خانوادگی - توان - روابط - دیگر - والدین - عناوین - فرزند - اسلام - ثبت احوال - رسمی - آزاد - جدید - شناسنامه - اسلامی - اعتبار - قانونی - اسناد - اهمیت - گزارش - کشوری - مناسب - وضعیت

آخرین اخبار سرویس:
لب های اختاپوس، جدیدترین مدل جراحی زیبایی

مجلس دهم در بعد نظارتی ضعیف بود

ناوشکن «بایندر» به منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک ملحق شد

امضای تفاهمنامه همکاری میان معاونت زنان وستاد مبارزه باموادمخدر

نماینده مجلس:طرح ملی مسکن اثرات روانی مثبتی در بازار دارد

مشکلی نبود تا اینکه در اعتراضات خرمشهر حرکت مسلحانه شکل گرفت/ در سیرجان انبار سوخت را گرفته بودند

استخدام طراح خانم یا آقا مسلط به کرل و فتوشاپ

آیا تندروترین مجلس بعد از انقلاب تشکل می شود؟

ثبت نام 2 هزار و 500 داوطلب برای 30 کرسی تهران تا ظهر امروز

فلاحت پیشه: عصر ترامپیسم می گذرد؛ وارد فضای افراطی نشویم

توصیه های رهبرانقلاب به بسیجیان، در دستورِ کار سپاه قرار گرفته است

فروش صندلی اتوبوس ها، خبری انحرافی است

گام دوم انقلاب متعلق به دانش آموزان است

همه مردم و مسئولین باید قدردان و شاکر این نظام الهی باشند

همایش طلاب و روحانیان کارآفرین استان سمنان

تشییع پیکر نصرت الله کریمی

رییس دانشگاه شریف در پیامی روز دانشجو را تبریک گفت

نام نویسی 458 داوطلب انتخابات مجلس در استان/ بیشترین آمار ثبت نام در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر

فروش صندلی های اتوبوس موضوع انحرافی است/بیان این طرح ها سبب تضعیف کشور می شود

خانه اتحادیه همزمان با شب یلدا بهره برداری می شود

ماموریت مجمع به وزارت امور خارجه در مورد لایحه پالرمو

اظهارات الجبیر تمسخرآمیز است

2500 نفر تا امروز در حوزه انتخابیه تهران ثبت نام کردند

رونمایی از مسافران بهشت در بافق

رونمایی از پهپاد نیروی دریایی در جنوب سیستان و بلوچستان

پایان مهلت کنگره به کاخ سفید درباره استیضاح ترامپ

نیروهای امنیتی به توصیه های آیت الله سیستانی برای دفاع از تظاهرکنندگان پایبندند

رییس جمهور فردا لایحه بودجه 99 را تقدیم مجلس می کند

مدارس نیازمند تشکیل اتاق فکر برای ترویج نماز هستند

تأکید مقامات تاجیکستان و اروپا بر توسعه روابط و مناسبات

زنان بیشتر به مخدرهای صنعتی معتادند

ربیعی: زخم آبان بر پیکره ملی تنها به نوشداروی جاری شدن حقوق شهروندی ترمیم می شود/ آذر؛ ماه قانون اساسی است

تشییع پیکر شهید امنیت یاسر سپیدرو در نکا + عکس

صفیه رکنی در انتخابات مجلس ثبت نام کرد

مافی: مجلس دهم از سمت همه گروه های سیاسی مورد تخریب قرار گرفت

رییس هیأت بازرسی ستاد انتخابات تهران: تاکنون مشکل جدی در ستادها نبوده است

نهادینه سازی مسئولیت پذیری اجتماعی با ظرفیت نماز جمعه

ثبت نام 94 داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم در سمنان

رایزنی برای بهره مندی بازنشستگان از مزایای مناطق جنگی

دانشجوی امروز حاضر به دادن هزینه نیست

روایت تاریخچه دفتر تحکیم وحدت در تلویزیون

حوزه علمیه آنطور که باید به «کلام» نمی پردازد/ شرط اسلامی شدن دانشگاه ها

غضنفرآبادی : مجلس دهم در اغتشاشات 96-97و 98 به وظایف خود عمل نکرد

دعوت رییس اسکودا از حقوقدانان برای نامزدی در انتخابات مجلس

فلاحت پیشه: نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشد/ از کرمانشاه کاندید می شوم

برگزاری دومین نشست آیین آواز در زنجان

امضای تفاهمنامه همکاری میان معاونت زنان و ستاد مبارزه با مواد مخدر

کامبیز با شال سفید آمد؛ آقا داماد هم نامزد انتخابات مجلس شد

تاجیک: ژنرال های اصلاح طلب به تعطیلات بروند/ عبدی: اصلاح طلبان با بهترین نیروهایشان وارد انتخابات شوند

لایحه موافقتنامه تطبیق شرایط یکپارچه معاینه فنی به مجلس ارسال شد

داستان تلخ زندگی زنان قربانی خشونت؛ نمی خواهم دیگر کتک بخورم

ردپای معجزه هزاره سوم در انتخابات مجلس/آقای قاضی در فکر بازگشت به پارلمان/نمایندگان ادوار به صف شدند/حواشی روز آخر ثبت نام

توصیه های یک روان شناس درباره نحوه مواجهه با خیانت همسر

پایداری ها، لیستی در قم ثبت نام کردند/ عکس

ارسال لایحه موافقتنامه تطبیق شرایط یکپارچه معاینه فنی به مجلس

فلاحت پیشه:نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشد

فلاحت پیشه: در عصر ترامپیسم نباید مجلس افراطی در ایران شکل بگیرد

افزایش همکاری بین آتش نشانی و معاونت فضای مجازی صداوسیما

به کسانی که قبله آن ها غرب است رأی ندهید

پنج عبارت که فرد ضد اجتماعی برای از بین بردن اعتماد به نفس شما استفاده می کند!

شورای نگهبان: نمی توانیم دلایل رد صلاحیت ها را علنی کنیم

استخدام تعدادی راننده پایه یک با حقوق عالی جهت اتوبوسرانی

استخدام تعدادی آقا جهت پشتیبانی دستگاه کارتخوان در تهران

استخدام همکار خانم و آقا جهت کار در خشکشویی در تهران

استخدام تعدادی شابلون زن ماهر خانم و آقا در تهران

جزییات ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 99

افراد شاخص ثبت نام کننده امروز از حوزه انتخابیه قم

استخدام کارشناس کامپیوتر جهت پشتیبانی نرم افزار و سخت افزار

استخدام کارشناس کامپیوتر مسلط به سایت ها و نرم افزارهای متداول

استخدام همکار آقا با مدرک لیسانس حسابداری جهت شرکت تولیدی در البرز

اعضای هیات اجرایی انتخابات حوزه انتخابیه کاشمر تعیین شدند

مشکل خوزستان مدیران ناکارآمد است /مجلس دهم ضعیف ترین مجلس تاریخ انقلاب

احتمال حضور قالیباف به همراه احمدی نژاد برای ثبت نام در یازدهمین دوره مجلس

سردار شهید غلام عباس کمیلی اولین شهید دفاع مقدس خراسان جنوبی

نام نویسی 131 نفر از داوطلبان انتخابات مجلس در استان بوشهر

نادران: اقرار رییس جمهور پس از 4 سال دردناک بود

خبرسازی عجیب احمدی نژادی ها | ثبت نام متهم پرونده آمدنیوز در انتخابات مجلس

مسببان وضع موجود ما دانشجویانیم با رها شدنمان از مردم!

شرایط آزمون استخدام شرکت پتروشیمی امیر کبیر

داوطلبان مجلس با نیت خدمت به مردم وارد میدان شوند

ربیعی: ترویج مرگ و نون توسط چهره های اپوزیسیون نما در رسانه های طراحی شده توسط اسراییل

دانلود آهنگ جدید سهیل کیا بنام بیخیال خواب

به کسانی که قبله آن ها غرب است رأی ندهید

رفع نیازهای دانشجویان مدنظر مسئولان باشد

استخدام نیروی کارگر ماهر کارواش جهت کار در خراسان رضوی

روایت حجت الاسلام روستا آزاد از دیدار مسؤولان دفتر تبلیغات با رهبر انقلاب

لایحه موافقتنامه تطبیق شرایط یکپارچه معاینه فنی به مجلس ارسال شد

واکنش امام جمعه بندرترکمن به ثبت‎نام بیش از 200 گلستانی برای 7 کرسی مجلس

لاریجانی احتمالا تا ساعت 5 الی 6 غروب ثبت نام می کند

16 آذر نماد تحرک، پویایی و نشاط جامعه دانشگاهی

عارف: کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم نمی شوم

محمدرضا عارف: کاندیدای انتخابات مجلس نمی شوم

استخدام نیروی حسابدار در شهرک صنعتی خاوران تهران

در آخرین روز ثبت نامِ انتخاباتِ مجلس، جمعی از زنان اصلاح طلب هم آمدند

سازش پرونده قتل پس از 10 سال

چهل و دومین تظاهرات مخالفان همزمان با مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات الجزایر

برخی از مسئولان اجرایی کرمان پاسخگو نیستند

امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت زنان و ستاد مبارزه با مواد مخدر

انسان پست و فرومایه

دشمن در صدد از بین بردن اعتماد به نفس مردم/غرب زده ها دشمنان اصلی انقلاب

چه کسانی می توانند نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهند؟

چه کسانی می توانند نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهند؟