مطالب مرتبط:
دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان برگزار شد رسانه 7 | اخبار ایران و جهان
دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان برگزار شد
دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان
دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 9 متهم به فساد اقتصادی
دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 9 متهم به فساد اقتصادی
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 آبان 1398 ساعت 22:172019-11-19سياسي

دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان برگزار شد


- دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و سایر متهمان در شعبه اول ویژه دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و سایر متهمان در شعبه اول ویژه دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی دادگاه انقلاب اسلامی تهران و به ریاست حجت الاسلام و المسلمین قاضی موحد برگزار شد.

قاضی موحد بیان کرد: در مورخ 28 آبان 98 ،دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و دیگر متهمان با حضور نماینده دادستان، متهمین و وکلای آن ها به صورت علنی تشکیل می گردد و رسمیت جلسه و رعایت نظم را اعلام می نمایم.

قاضی موحد از نماینده دادستان خواست تا ادامه مطالب خود را مطرح کند.

قهرمانی نماینده دادستان بیان کرد: شرکت داریس خصوصی بوده و با بانک ملت قراردادی می بندد که در جهت منافع بانک اقداماتی انجام دهد و 30 شرکت زیرمجموعه داریس می شود لکن یکی از شرکت ها به نام مینیون اقداماتی خارج از فعالیت های تراستی انجام می دهد.

وی افزود: در تاریخ 5.

5.

92 دیواندری عضو هیئت مدیره شرکت مینیون می شود و این اتفاق در حالی است که از دی ماه سال گذشته آن، پول هایی به حساب فلاحتیان واریز شده بود و در مینیون 150 میلیون درهم به فلاحتیان می دهد.

برای من جای سئوال است که چرا مدیرعامل بانک ملت عضو یک شرکت زیرمجموعه می شود؟ پس از آن مسئله بانک پارسیان مطرح می گردد پس از تیرماه 93 شورای عالی امنیت ملی در مصوبه ای اظهار می کند که فعالیت های تراستی مجاز است، اما در این مصوبه سخنی از اعطای تسهیلات نیامده است چرا در شرکت پارسیس کیش به فلاحتیان تسهیلات دادید؟ چه وثایقی اخذ شده است؟ از کجا استعلام گرفته اید که آقای سعادتی تایید شده است؟ در اساسنامه پارسیس مجوز سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد نه در قالب تراستی.

اقدامات شما برخلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و شما به این مصوبه عمل نکردی.

قهرمانی تصریح کرد: متهم دیواندری در بانک پارسیان عضو شرکت های زیرمجموعه یعنی پارسیس و امرالد نمی شود و در پشت صحنه قرار دارد.

دیواندری در سعادتی نکاتی گفتند که خلاف واقع می شود سعادتی 10 سال قبل از این پرونده ها به استخدام بانک ملت درمی آید و از تحویلداری شروع می کند و در سال 83 به شعبه درجه یک می رود.

دیواندری در تاریخ 16 آبان 84 مدیرعامل بانک ملت می شود و 8 دی معاون سعادتی به عنوان معاون روابط عمومی بانک ملت منصوب می شود و پس از آن رییس اداره روابط عمومی می شود و سعادتی سابقه فعالیت در شعب ممتاز ندارد تمامی مدیران شعبه مرکزی سوابق زیادی داشتند، اما سعادتی با 12 سال سابقه در این شعبه حضور داشته و معلوم می گردد که شایسته سالاری صورت نگرفته است.

نماینده دادستان ادامه داد: حراست بانک ملت گزارشی داده که فاجعه بار است و آن را قرائت نمی کنم، اما جالب است که سعادتی تعهد هم ندارد بر چه اساس سعادتی را به بانک ملت راه دادید؟ سعادتی اصلا خانواده شهید نبوده است دیواندری گفته که بر اساس شرایط کشور مجبور بودیم که یا ریسک کنیم یا به عافیت طلبی بپردازیم آیا اقدامات شما ریسک بوده است؟ کاش عافیت طلبی می کردید مسئله شما (متهم دیواندری) خطای سیاست گذاری نیست و شما را به خاطر اقدامات غیرقانونی مجرمانه که منجر به نابودی ثروت کشور شده است محاکمه می کنیم.

در کجا شرکت داریس تایید کرده که به فلاحتیان پول بدهید؟ معلوم است که کار انفرادی صورت گرفته است.

قهرمانی با اشاره به ادعای دیواندری که گفته بود شرکت های داریس و پارسیس تجاری هستند بیان کرد: در حوزه فعالیت تراستی قرارداد بین بانک پارسیان و شرکت پارسیس کارگزاری بوده است بارها گفته اید که حساب فلاحتیان کارگزاری بوده است در حالی که وکیل فلاحتیان (احمدی) در لایحه ای که ارائه دادند گفته اند که حساب کارگزاری نبوده است شما بر چه اساسی می گویید که حساب کارگزاری بوده است؟ متهم دیواندری پول هایی در اختیار داشته و از این پول ها بدون نظارت استفاده می کرده و از زایش پول نیز استفاده کرده است به فلاحتیان پول داده اند، اما چرا جز سعادتی و دیواندری کسی اطلاع نداشته است؟ چرا در حساب فلاحتیان 220 میلیون درهم می ریزید و 110 میلیون آن را پس می گیرید؟ چرا قرارداد کارگزاری منعقد نشده است؟ نماینده دادستان خطاب به متهم دیواندری گفت: شما گفته اید که برای سعادت حساب درهمی افتتاح نمی شده است.

سعادتی به فردی به نام کوثری که در صرافی بوده است حساب درهمی مینیون معرفی کرده پس چگونه می گویید که حساب درهمی برای سعادتی افتتاح نمی کردند؟ این سخنان دیواندری غیرواقعی و خلاف واقع است.

نماینده دادستان از متهم ابوالحسنی پرسید: آیا دیواندری به شما دستور داده بود که با سعادتی کار نکنید؟ شما تلاش می کنید که نقش سعادتی در بانک پارسیان را کم رنگ نمایید این در حالیست که نقش وی کاملا واضح و روشن است.

نماینده دادستان ادامه داد: آقای سعادتی چه کاره بانک پارسیان است که قرارداد می بندد چرا برای شرکت امرالد یک فرد غریبه اختیارات مالکانه می گیرد؟ شما اعلام داشتید انتخاب آقای سعادتی بر اساس پیشنهاد کتبی بوده است، اما اینکه چه کسی کتبا پیشنهاد داده را اعلام نکردید، استعلام امنیتی در مورد آقای سعادتی را ارائه دهید.

وی افزود: آقای دیواندری اعلام داشتید که شورای امنیت از شما تشکر کرده است، اما شما به دلیل اتهاماتی در اینجا حضور دارید تشکر به معنای صحت عملکرد نیست، نامه هایی در شورای امنیت وجود دارد که علیه شما مطالبی را گفته اند و در نامه مورخ 13/12/93 عنوان شده که شما بدون رعایت مفاد و قوانین اقدام به جا به جایی مبلغ 750 میلیون دلار نموده اید.

در این لحظه وکیل مدافع متهم دیواندری نامه ای از شورای امنیت به تاریخ 16/3/94 ارائه داد که در آن از موکلش به دلیل برخی اقدامات تشکر شده بود.

قهرمانی تصریح کرد: آقای نجف زاده یکی از افرادی است که آقای سعادتی با وی کار کرده است، شورای امنیت متوجه این موضوع می شود و در تاریخ 25/9/93 در خصوص ارتباط گیری نجف زاده به آقای دیواندری اعلام می کند، نامبرده (نجف زاده) برای همکاری تایید صلاحیت نشده است.

دیواندری در پاسخ می گوید: از نجف زاده صرفا به عنوان مشاور استفاده کردیم در حالی که نقش نجف زاده مشاوره نبوده و اسنادی مبنی بر اینکه پول جا به جا می شده وجود دارد.

وی گفت: آقای دیواندری اشاره کردید پول گم نشده است و می دانید امرالد با پارسیس کیش تسویه کرده است، اما تسویه نهایی صورت نگرفته است شما 226 میلیون درهم به حساب فلاحتیان واریز و 116 میلیون درهم از حساب ایشان خارج کردید، اسناد ارائه دهید که این پول ها کجا رفته و آیا در راستای فعالیت های تراستی بوده است یا خیر؟ قهرمانی ادامه داد: شما بیان کردید که وظیفه بانک است که تسهیلات دهد، اما در حال حاضر موضوع بحث ما این نیست چرا که پول هایی که شما تسهیلات دادید برای سپرده گذاران نبوده است این پول ها طبق مصوبه شورا باید مبادله می شده است بر اساس کدامین مجوز و وثیقه تسهیلات دادید؟ شما برای خودرو و خرید ساختمان مصوبه هیئت مدیره می گرفتید چرا برای پول هایی که تسهیلات دادید مصوبه نگرفتید؟ وی گفت: آقای دیواندری پولی که شما به آقای فلاحتیان دادید برنگشته است خورده شده است، 11 آبان ماه آقای فلاحتیان درخواست می دهد و 21 آبان تسهیلات را دریافت می کند سوال اینجاست که چگونه این پول ارزی 10 روز بعد در بانک پارسیان بدون وثیقه داده می شود، خروج پول با دستور چه کسی بوده است؟ پس از پایان اظهارات نماینده دادستان قاضی خطاب به وکلا و متهمین گفت: وکلا و متهمین لایحه ای را که می خوانند به ما تحویل نمی دهند، لایحه خود را تحویل دهید.

قاضی موحد خطاب به متهم دیواندری از وی خواست برای بیان دفاعیات در جایگاه حاضر شود.

قاضی پرسید: شما در چه تاریخی مدیرعامل بانک ملت شدید و چه زمانی کارتان به اتمام رسید؟ مقررات در بانک ملت رعایت نشده و اعتبار سنجی صورت نگرفته استمتهم دیواندری پاسخ داد: 16 آبان 84 مدیرعامل بانک ملت شدم 10/10/92 از بانک ملت رفتم.

قاضی پرسید: در چه تاریخی مدیرعامل بانک پارسیان شدید؟ متهم پاسخ داد: همان برج و در سال 92 مدیرعامل بانک پارسیان شدم و خاتمه کارم 13/11/93 بود.

قاضی پرسید: آیا مقررات شورای امنیت به بانک ملت و پارسیان اعلام شده بود؟ متهم دیواندری پاسخ داد: در بانک ملت بعد از رفتن من ابلاغ شده است.

قاضی موحد خطاب به متهم دیواندری گفت: نظام نامه وجود داشته است و بانک ها خود به خود این رویه را دارند که حتی در مورد وام ازدواج به شدت سخت گیری می کنند این در حالیست طبق اعلام دادسرا مقررات در بانک ملت رعایت نشده و اعتبار سنجی صورت نگرفته است در بانک پارسیان نیز در زمان شما ابلاغیه وجود داشته و مکلف بودید آن را رعایت کنید.

قاضی موحد ادامه داد: یکی از تکالیف عمده مصوبه شورای هماهنگی و همکاری و استفاده از وزارت اطلاعات در اعتبارسنجی و استعلامات است بفرمایید چه هماهنگی هایی با وزارت اطلاعات داشتید؟ متهم دیواندری پاسخ داد: بانک پارسیان خصوصی و متفاوت با بانک ملت بود، در بانک پارسیان حراست نداشتیم، اما شفاهی به آقای ابوالحسنی گفتم که هماهنگی با وزارت انجام شود، اگر استعلامی می خواست انجام شود کانال ها وجود داشت و حراست بانک همکاری داشت.

قاضی موحد خطاب به متهم گفت: تکلیفی را که مستقیما متوجه شماست به حراست واگذار کردید؟ متهم پاسخ داد: ارتباط ما با وزارت اطلاعات صرفا از طریق حراست بود، آقای ابوالحسنی جلسه گذاشتند و اسامی را دادند، اما آن ها پاسخی را ندادند و در این گونه موارد پاسخ ندادن به این معنی است که آن ها قبول دارند.

قاضی موحد گفت: خیر.

اصلا چنین چیزی نیست پاسخ ندادن به معنای تایید کردن نیست، بنده بیش از 30 سال قضاوت می کنم چنین چیزی را ندیدم.

متهم گفت: در دوره بانک ملت چنین تجاربی را داشتیم.

قاضی خطاب به متهم دیواندری تصریح کرد: دادسرا دو ادعا کرده مبنی بر اینکه فلاحتیان و برادرانش بدهی داشتند و شما ملزم به استعلام بودید، اما استعلام نکردید، آقای باختری حسب اعلام وزارت اطلاعات که نامه آن موجود است محکومیت 10 سال حبس داشته و 6 سال زندان بوده است چگونه به ایشان اعتماد کردید؟ و وجوه امانی را به فردی که چنین سابقه ای دارد دادید؟ متهم دیواندری پاسخ داد: با آقای باختری در پاییز 92 همکاری کردیم، الزام به این موضوع توسط شورای امنیت در سال 93 به بانک اعلام شده است.

متهم دیواندری گفت: درباره باختری خلاف مقررات عمل نکردم و نیازی به استعلام وجود نداشته است.

قاضی موحد گفت: مدیرعامل باید بر تمام زیرمجموعه نظارت داشته باشد و این نظارت به معنای تماشا کردن نیست شورای عالی امنیت ملی خطاب به بانک پارسیان می گوید که مفاد برخی مصوبات در خصوص اقدامات پوششی و تراستی رعایت نشده است نمی توانیم مسئولیت ها را به گردن شرکت های زیرمجموعه بیندازیم در نامه شورا آمده که نسبت به گزارش سایت قطره و به نقل ازاقدامات مدیرعامل سابق بانک پارسیان عمل شود در جلسه دادگاه بعضا تعابیری استفاده می شود که مناسب نیست بسیاری از مسائل به دادسرا نسبت داده شد که این موارد قابل اغماض است.

متهم دیواندری گفت: بعد از خروجم از بانک پارسیان نگرانی شورا به بانک پارسیان ارائه داده شد و با مدیر فعلی بانک جلسه گذاشتیم و زمانی که گزارش به دست شورا رسید آرامش خاصی حاصل شد و از بنده هم تشکر شد من خلاف واقع صحبت نمی کنم و دادگاه محضر محترم و مقدسی است.

متهم دیواندری افزود: نماینده دادستان از جلسه اول نکاتی را مستمرا بیان می کنند که به آن ها پاسخ می دهم ماده 203 آیین دادرسی کیفری درباره پرونده شخصیت است برایم جای سوال می باشد پرونده شخصیت برای تعیین تفاوت متهمان به لحاظ شرایط آن ها می باشد تا قضات به آن ها عنایت کنند برخی موارد مطرح شده توسط نماینده دادستان صحت نداشت و برخی صحبت های وی نیز تهدید و برخی از سخنان نماینده دادستان تهمت و افترا و نشر اکاذیب بود و نکاتی خارج از کیفرخواست بیان شد مطالب نماینده دادستان پرونده شخصیت نبود بلکه پرونده ترور شخصیت بود که مطالب مطرح شده در مورد من مصداقی ندارد.

متهم دیواندری در خصوص نحوه خروج از لیست تحریم های آمریکا گفت: نحوه خروجم از لیست تحریم های آمریکا به دلیل اثرگذاری بانک ملت بوده است و وکلایی برای پیگیری امور گرفتیم آمریکا و اتحادیه اروپا همزمان ما را در لیست تحریم ها قرار داده بودند، اما اتحادیه اروپا اجازه داد که شکایت ما ثبت شود و 5 مدیرعامل بانک از تحریم خارج شدند، اما آمریکا توجهی به مکاتبات نداشت.

من با برجام از تحریم خارج شدم و افتخارم این است که در صف اول شکستن تحریم ها بودم و در عمل درسم را پس دادم و آمریکا دل خوشی از امثال ما ندارد.

در انتقال وجوه به فلاحتیان و خرید کشتی اطلاعی نداشتم وی افزود: من در پرونده مومنی هرندی هیچ دخالتی نداشته ام و اسم من در این پرونده نیست.

نماینده دادستان در پاسخ به ادعای متهم گفت: اسم شما در این پرونده به وفور مشاهده می شود.

متهم دیواندری گفت: در خصوص پول هایی که بابک زنجانی از بانک ملت گرفته است فقط در این حد اطلاع دارم که زنجانی از بانک ملت پول گرفته است و جزییاتی نمی دانم.

قاضی موحد بیان کرد: نامه ای از شورای عالی امنیت ملی در مورخ 20/9/97 در خصوص اقدامات شما دربانک ملت و بانک پارسیان وجود دارد که اظهار می دارد لازم بوده تا سقف مالی در فعالیت های پوششی رعایت شود صلاحیت اشخاص اعلام شود، ساختار مشخصی ایجاد گردد و وثایق لازم اخذ شود همچنین لازم است که استعلام اشخاص از وزارت اطلاعات انجام شود و سقف های مالی مندرج در مصوبات رعایت نشده است.

متهم دیواندری مدعی شد: وجوهی که در اختیار فلاحتیان قرار گرفته به دستور آقای آرام بوده است بنابراین این وجوه با هماهنگی شرکت داریس به حساب امانی فلاحتیان رفته است آقای آرام مطلع بوده و باید از ایشان نیز تحقیق صورت می گرفته است منشا پول ها با هماهنگی داریس بوده و بنده از آن ها اطلاعی نداشتم در اواخر سال 91 سعادتی اعلام می کند که 124 میلیون درهم پول در امارات دارم امیدوارم که به اسناد و مدارک توجه شود.

در سندی دیگر نیز صرافی بانک ملت گفته که به حساب ام جی کامرز پول بریزید.

در انتقال وجوه به فلاحتیان و خرید کشتی اطلاعی نداشتم هدف ما از تاسیس شرکت داریس نظارت بر شرکت های زیرمجموعه است و بخش های مناسبی در ساختار داریس تعریف شده بود.

متهم دیواندری گفت: در خصوص موضوع نظارت، هیئت امنا معادل مجمع عمومی یک شرکت محسوب می شود و ما به غیر از هیئت امنا ابزار دیگری برای نظارت نداشتیم.

حسابرسی را برای اعلام گزارش گذاشتیم که در آن مقطع حسابرس شرکت مشکلی را به ما اعلام نکرد.

پول هایی از سال 91، به حساب فلاحتیان رفته است و بنده مطلع نبودموی ادامه داد: از حساب های خارجی متفاوتی برای کارها استفاده شده است که یکی از حساب ها، حساب آقای فلاحتیان بوده است، بنده دستور شفاهی و کتبی مبنی بر استفاده شرکت مینیون از حساب های امانی آقای فلاحتیان را ندادم.

دستور پرداخت پول ها از سرمنشا، توسط آقای آرام بوده است، وی در جریان حساب ها بوده و ادعای ایشان در مورد حساب آقای فلاحتیان با عقل و منطق سازگار نیست.

این متهم افزود: ابلاغ آیین نامه نظارت بر عملکرد مربوط به تاریخ 20.

12.

92 بوده است و این آیین نامه اواخر دوره بنده در بانک ملت تصویب شده است و بعد از رفتن من آقای آرام آن را ابلاغ کرده است.

وی در ارتباط با تسهیلات اعطایی به آقای فلاحتیان گفت: پول هایی از سال 91، به حساب فلاحتیان رفته است و بنده مطلع نبودم.

در جلسه ای که بین بنده و آقای آرام و سعادتی برگزار شد گفته شد که 400 میلیون درهم به فلاحتیان داده شود بنده مخالفت کردم و گفتم 150 میلیون درهم بیشتر ندهیم.

قاضی خطاب به متهم گفت: پول را چه زمانی دادید و مصوبه آن برای چه موقع بوده است و آیا بر اساس مقرره ای که شورا اعلام کرده می توانستید تسهیلات بدهید؟ متهم دیواندری پاسخ داد: اول آگوست پول را دادیم و مصوبه آن چند روز قبل بوده است.

در این لحظه قاضی موحد یک ربع تنفس اعلام کرد.

متهم دیواندری در ادامه دفاعیات خود گفت: مصوبه 150 میلیون درهم به کمیته منتخب آمد و سهام نیروگاه شهید منتظری اصفهان به عنوان وثیقه اخذ شد، سال 93 وثیقه نیروگاه شهید منتظری کنار گذاشته می شود و گفته می شود سهام بانک صادرات را بیاورند که تفاوت وثیقه فلاحتیان به دلیل بالا رفتن قیمت ارز و افت سهام بانک صادرات است.

نماینده دادستان گفت: صندوق قرض الحسنه مسجد هم این گونه وثیقه نمی گیرد.

متهم دیواندری گفت: در این رابطه چک 400 میلیون درهمی از بانک المشرق گرفته شده است که اسناد آن موجود است و 340 میلیارد تومان چک داخلی گرفته شده است.

قاضی موحد گفت: بهتر بود به دنبال هر ادعایی سند آن را ارائه می کردید، چون بعدا انطباق آن مشکل می شود امروز یا فردا پرینت مطالب را تهیه و مکتوب تقدیم دادگاه کنید.

قاضی موحد گفت: فلاحتیان صراحتا گفته است دیواندری مرا به سعادتی معرفی کرد و دستور پرداخت را ایشان دادند وکیل مدافع متهم سعادتی مطلع باشند که در همه موارد تقریبا آقای سعادتی مطرح است لذا به موقع دفاع کنید و توصیه کنید که برگردند در این صورت کارشان آسان خواهد بود.

وی ادامه داد: دفاع باید در مسیر صحیح پرونده و مستندات باشد شما بیشتر به نظریه می پردازید و تحلیل می کنید، تحلیل در دادگاه دفاع محسوب نمی شود همچنین برای ما روشن نکردید آیا شما با توجه به مقرره شورا می توانستید تسهیلات بدهید یا خیر و چرا داده اید؟ متهم دیواندری گفت: برای خرید و فروش آهن و فولاد تسهیلات داده شد و ون های کره زمانی داده شد که بنده در بانک نبودم، سند مصوبه تسهیلات 150 میلیون درهم خدمت شما ارائه می دهم و قرارداد آقای فلاحتیان با شرکت مینیون وجود دارد، آقای سعادتی کارهایش را با آقای آرام هماهنگ می کرده است لذا منتسب کردن هر چیزی به من غیرمستند و غیرکارشناسی است.

متهم دیواندری گفت: وون هایی که داده شده به دستور من نبوده وا صلا بحث بانک نبوده است.

قاضی موحد گفت: چرا تمام اقدامات را به شما نمی گفتند؟ متهم دیواندری بیان کرد: نظارت های هیئت امنایی انجام شده و مستمرا حسابرسی در شرکت داریس صورت گرفته است.

قاضی موحد گفت: در تخلف داخل هر مجموعه، مدیر مسئولیت دارد وجوه کلانی جابجا شده و باید توضیح دهید.

ابوالحسنی گفت که شما دستور داده اید اصالت نامه ها را بررسی می کنم.

متهم دیواندری پاسخ داد: وجوه وون با دستور بنده نبوده، اما در جریان تسهیلات قرار داشته ام.

در تاریخ 22.

10.

93 سهام بانک صادرات به عنوان وثیقه قرار داده می شود و تبدیل تعهد صورت می گیرد و د رمورخ 13.

7.

94 مجددا تمدید شده است که اگر ایراد داشت تمدید نمی شد.

قاضی گفت: نه تضمینی داشته اید و نه وثیقه ای و گرنه پول های بانک بر می گشت.

این متهم افزود: چرا بر روی وکالت نامه نیروگاه شهید منتظری اقدام نشده است؟ چرا بانک ملت اقدامی نکرد؟ شرکت داریس در اقدامات حقوقی کاهلی کرده است این پرونده حواشی دارد که صلاح نیست بیان کنم و در اینجا جفا شده است به یکی از مشتریان (سید عبدالله دستغیب) 220 میلیارد تومان داده شده و ایشان نداده است و مقداری از سود نیز محاسبه نشده است در رابطه با کشتی نیز 380 میلیارد تومان نداده است و نتیجه این دادگاه به نفع دستغیب خواهد بود مستندات خود در این باره را ارائه می دهم.

قاضی موحد گفت: برای ادعا باید سند ارائه دهید و کلی گویی درست نیست.

متهم دیواندری گفت: در پرونده کشتی کامل توضیح می دهم 25 میلیون دلار دستغیب چگونه پس داده شد؟ معمولا فعالان اقتصادی به دلیل نوسانات نرخ ارز مطالبه وام ارزی نمی کنند.

در مرحله اول 150 میلیون درهم به فلاحتیان داده شده که به دستور من نبوده و در پرداخت تسهیلات در مرحله دوم تقاضای افزایش 150 میلیون درهم به 343 میلیون درهم تصویب شد و د رآن مقطع بخشنامه ای از بانک مرکزی برای قرا رگرفتن آقای فلاحتیان در لیست سیاه و بدهکاران وجود نداشت.

قاضی موحد گفت: اجرای دستورات شورای عالی امنیت ملی مورد بحث است و مکلف بر استعلام بودید که این کار را انجام ندادید.

این متهم بیان کرد: فلاحتیان گاهی اوقات به وزارت اقتصاد بدهکار می شد و در همان زمان از وزارت نیرو طلب داشت و در برهه ای از زمان به دلیل بدهی به وزارت اقتصاد از سوی این وزارتخانه در لیست سیاه قرار گرفته بود.

در سال 93 و 94 تسهیلات تمدید شد و بدهکار بدهی خود را قبول دارد که در صدد برگشت آن است؛ و اقدام حقوقی بانک ملت برای استیفای حقوقش امری طبیعی می باشد.

قاضی موحد از وکیل دستغیب پرسید: آیا دستغیب به بانک ملت بدهکار است؟ وکیل دستغیب پاسخ داد: خیر هیچ بدهی ندارد.

در این هنگام وکیل شرکت پارسیس گفت: دستغیب به شرکت پارسیس بدهکار می باشد.

وکیل دستغیب در پاسخ به وکیل پارسیس بیان کرد: بحث بدهی مطرح نیست و اختلافی در خصوص هزینه ها وجود دارد که در حال بررسی می باشد.

متهم دیواندری ادامه داد: در مصوبه شورا به بسترسازی مناسب برای نقل و انتقال وجوه اشاره شده است وقتی شعب خارج از کشور بسته شود چگونه باید تسهیلات ارزی پرداخت شود.

قاضی موحد گفت: ما تحلیل و نظریه نمی خواهیم در نامه شورا نه تصریحا و نه تلویحا به تسهیلات اشاره ای نشده است، نقل و انتقال به معنای امانت داری است.

متهم دیواندری گفت: وقتی نتوانیم از ارز استفاده کنیم و شعب بسته باشند چه باید بکنیم.

قاضی موحد گفت: باید از شورا مجوز می گرفتید نوشتند آنچه اعلام کرده اند رعایت نکردید، گزارش نمی دادید و کارها مغایر مصوبه شوراست، با افراد خارج از ضوابط کار می کنید و آسیب می بینید.

متهم دیواندری گفت: ما مشتری بانک را استعلام امنیتی نمی کنیم.

قاضی موحد گفت: دادسرا می گوید شما فقط می توانستید نقل و انتقال انجام دهید، شما وظیفه جا به جایی داشتید.

متهم دیواندری پاسخ داد: اگر واقعا جا بجایی بود مجوز صرافی می دادند ما مرتب آمارها را به شورا دادیم.

نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و گفت: آقایان 150 درهم تصویب می کنند، اما سوال اینجاست که چرا مصوبه دالیس را نگرفتند، مصوب می کنند و بدون تاریخ تسهیلات می دهند.

متهم دیواندری گفت: تاریخ پاک شده است و لاک گرفته شده است.

نماینده دادستان گفت: نشان دهید که تاریخ آن کجاست حتما جلسه بعدی آن را ارائه دهید شما همه پول ها از دی ماه 91 و قبل از مصوبه داده اید و بعد آن را قانونی به اسم تسهیلات مطرح کردید می گویید امانت به فلاحتیان داده اید، اما وی در مرداد ماه پول ها را پس نمی دهد چرا دوباره تسهیلات داده اید؟ نماینده دادستان ادامه داد: 388 میلیون درهم به فلاحتیان داده اید و وثیقه ای که گرفته اید جای سوال دارد صندوق قرض الحسنه مسجد این گونه وثیقه نمی گیرد و این کار فاجعه بار است چرا همان اول وثیقه محکم نمی گیرید، آقایان مدنی زاده مدیر وصول مطالبات بانک ملت را خواسته اند و اعلام کرده اند پیگیر قرارداد نباش.

متهم دیواندری در واکنش به اظهارات نماینده دادستان مدعی شد: این مطالب دروغ است.

قاضی موحد ختم جلسه امروز را اعلام کرد و گفت: ادامه دفاعیات متهم دیواندری در جلسه بعدی یکشنبه 8:30 صبح استماع می شود.


کلید واژه ها: اتهامات علی دیواندری - بانک ملت - شورای عالی امنیت ملی - رسیدگی - بانک - سعادتی - علی دیواندری - شرکت - قاضی موحد - دادگاه انقلاب اسلامی تهران - برگزار - بانک پارسیان - پارسیان - اقدامات - نماینده - اتهامات - دادستان - روابط عمومی - عالی - متهم - شورای عالی - فعالیت - دادگاه - امنیت ملی - سرمایه گذاری خارجی - مدیرعامل - شعبه - تسهیلات - قهرمانی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
کدخدایی:دلایل رد صلاحیت ها را نمی توانیم علنی کنیم

دفع فتنه دشمن و سنگینی مسئولیت دولت

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری در انتخابات 98

نشست شورای امنیت درباره قطعنامه 2231 بیستم آذر تشکیل می شود

دلیل عدم حضور حمید بقایی در زندان/ مشایی عفو خواهد شد؟

37 داوطلب در پایان روز ششم

روز دانشجو، مظهر استقلال خواهی، عزت طلبی، تفکر و پویایی است

مشایی عفو خواهد شد؟ /دلیل عدم حضور حمید بقایی در زندان

دستور مهم وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار در یک عروسی در سقز

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/ مشارکت بالا باشد نگران پیروزی نیستیم/ انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری

آیین افتتاحیه ای که در سخنرانی ها گم شد/ حضور پررنگ مسئولان استانی

دستور وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار سقز

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس

نشست شورای امنیت درباره قطعنامه 2231 بیستم آذر تشکیل می شود

عراقچی: اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها می دانند

خبر مهم اسلامی: راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه

پزشکیان: برنامه ای برای جانشینی لاریجانی ندارم / روحانی امسال قید روز دانشجو را زد / نماینده نزدیک به لاریجانی اصلاح طلب شد / پیش بینی بهزاد نبوی از حضور ناطق نوری در انتخابات / طرح سرا یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازه

دواطبان مجلس در استان قزوین به 140 نفر رسید

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس

شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز شهرستان ورامین تشکیل خواهد شد

مشایی عفو خواهد شد؟

289 کرمانشاهی داوطلب نمایندگی مجلس شدند/ جوانترها همچنان پیشتاز

17 نفر در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند ثبت نام کردند

144 نفر در استان زنجان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند

144 نفر در استان زنجان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند | اخبار ایران و جهان

رزمایش گردان الی بیت المقدس کیش برگزار شد

روسیه: تمام طرفین حامی برجام هستند

ثبت نام 239 داوطلب نمایندگی مجلس در استان البرز تا پایان ششمین روز

دستور وزیر کشور به استاندار کردستان در پی سانحه آتش سوزی در سقز

آمار ثبت نام کنندگان داوطلبان مجلس یازدهم در کرمان _ روزششم

وزیر کشور بر بررسی دقیق علت سانحه آتش سوزی در سقز تاکید کرد

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/ مشارکت بالا باشد نگران پیروزی نیستیم/ انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری

دستور وزیر کشور به استاندار کردستان در پی سانحه آتش سوزی در سقز

افزایش 11 درصدی ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در البرز/ ثبت 21 نفر در وزارت کشور

ثبت نام 9 هزار و 806 نفر داوطلب نمایندگی مجلس نهایی شد

144 نفر در استان زنجان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند

17 نفر در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند ثبت نام کردند

برنامه دومین روز رقابت های جشنواره ملی قرآن دانشجویی در شیراز

دستور مهم وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار در یک عروسی در سقز

احکام شرعی | حکم استفاده از آی یو دی

رشد ایران اسلامی از برکات وجودی بانوی کرامت است

دیگر هوانیروز هیچ آرزوی دست نیافتنی ندارد

:: کاظمی- نشست کمیسیون برجام

ثبت نام بیش از 9 هزار نفر تا پایان روز ششم

دستور مهم وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار در یک عروسی در سقز

نام نویسی70 داوطلب انتخابات مجلس در گیلان/ چهره های شاخص به میدان آمدند

روز دانشجو، مظهر استقلال خواهی، عزت طلبی، تفکر و پویایی است

شمار نامزدهای مجلس شورای اسلامی در شادگان 18 نفر رسید

رییس ستاد انتخابات اصفهان: انتخابات یکی از ارکان اصلی جمهوری اسلامی است

عکس/ اولین نمازجمعه امام جمعه جدید خرم آباد

قم در وفات شهادت گونه حضرت معصومه(س)به سوگ نشست

آمریکا ریشه تنش ها در برجام است

اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده/ همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها در برجام می دانند

رییس دفتر رییس جمهوری مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

شورای عالی هماهنگی اصلاحات لیست مشترک از نامزدهای خود در انتخابات مجلس یازدهم ارائه می دهد

ثبت نام 84 داوطلب انتخابات مجلس در ایلام تا پایان روز ششم

ثبت نام 239 داوطلب در البرز

عراقچی: اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده است

واکنش استاندار تهران به فروش صندلی اتوبوس ها از سوی شهرداری تهران

مشایی عفو خواهد شد؟ /دلیل عدم حضور حمید بقایی در زندان

قم در سوگ وفات شهادت گونه حضرت معصومه(س)

بنیاد شهید: کشته شدگانِ آبان و آذر شهید هستند

⁧روز دانشجو؛ یادآور مسئولیت تاریخی یک نسل آگاه و تاثیرگذار

واگذاری مجلس به تندروها علاج دمکراسی نیست!

برای حضور در انتخابات، هم وجود شرائط لازم است و هم فقدان موانع ضروری!

37 داوطلب در پایان روز ششم

نام نویسی12 نفر در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه

دوره های آموزشی ازدواج ویژه افراد مجرد در کاشان برگزار می شود

هاشمیان: ویلموتس فکر کرده بود نمی خواهیم پولش را بدهیم

گفتگوی کشورهای منطقه درباره آب، ضامن حیات صلح آمیز برای ملت های مسلمان

چرا خشایار اعتمادی از دنیای موسیقی خداحافظی کرد؟

چرا خشایار اعتمادی از دنیای موسیقی خداحافظی کرد؟

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس انرژی اتمی دیدار کرد

رکورد ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس در استان بوشهر شکسته شد

ثبت نام 140 نفر نامزد ورود به مجلس در استان قزوین

بهره مندی استان فارس از برکات معنوی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

چرا شورای نگهبان دلیل ردصلاحیت ها را اعلام نمی کند؟/ پاسخ کدخدایی را بخوانید

گفتگوی کشورهای منطقه درباره آب، ضامن آتیه صلح آمیز ملت های مسلمان

خواهر احمدی نژاد کاندیدای مجلس شد

حجت السلام والمسلمین برازش برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد

رییس دفتر رییس جمهوری مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

عراقچی: همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها می دانند

فروش صندلی اتوبوس غیرقانونی است/با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد

عراقچی: اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده است

دومین بازداشت در پرونده شرکت دولتی آپادانا سرام استان قزوین

دوره های آموزشی ازدواج ویژه افراد مجرد در کاشان برگزار می شود

رییس ستاد انتخابات اصفهان: انتخابات یکی از ارکان اصلی جمهوری اسلامی است | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ثبت نام 84 داوطلب انتخابات مجلس در ایلام تا پایان روز ششم

نام نویسی12 نفر در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه

74 داوطلب انتخابات مجلس در خراسان جنوبی ثبت نام کردند

70 نفر داوطلب نمایندگی مردم لرستان در خانه ملت شدند

سی ونهمین مسابقات قرآن کارکنان پایور و وظیفه نهاجا برگزار شد

تشکیل شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در شهرستان ورامین | اخبار ایران و جهان

110 نفر داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم در آذربایجان غربی ثبت نام کردند

انتخاب اعضای هیئت های اقلیت مذهبی در شاهین شهر

هشدار استاندار تهران درخصوص فروش صندلی اتوبوس ها توسط شهرداری تهران

چرا شورای نگهبان دلیل ردصلاحیت ها را اعلام نمی کند؟/ پاسخ کدخدایی را بخوانید

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس تمدید می شود؟

رییس ستاد انتخابات اصفهان: انتخابات یکی از ارکان اصلی جمهوری اسلامی است

شمار داوطلبان ثبت نامی استان بوشهر برای مجلس 131نفر شد

دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان برگزار شد

دهمین جلسه رسیدگی به فساد در بانک ملت و پارسیان برگزار شد