مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت آزادی استاد بازداشتی دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا
مساوی عراق و بحرین به نفع شاگردان ویلموتس/ شانس ایران برای صدرنشینی افزایش یافت
مساوی عراق و بحرین به نفع شاگردان ویلموتس/ شانس ایران برای صدرنشینی افزایش یافت
سهم ایران از اقتصاد دنیا 0.7 است
«صادرات» عامل اصلی تاب آوری اقتصاد ایران در پیچ تحریم ها
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 آبان 1398 ساعت 19:522019-11-19اقتصادي

شانس های اقتصاد ایران برای خروج از رکود از نگاه استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاقتصادنیوز گزیده این گفت وگو به این شرح است: *[در پاسخ به این پرسش که در حالی که ارزیابی مقامات رسمی ایران از آغاز خروج اقتصاد از رکود حکایت دارد و رییس جمهور روحانی پیش بینی کرده رشد اقتصادی کشور در نیمه نخست سال 1398 مثبت باشد، ارزیابی جدید صندوق بین المللی پول می گوید ایران در سال 2019 شدیدترین رکود خود پس از جنگ هشت ساله را تحمل خواهد کرد؛ ریشه این تفاوت برداشت کجاست و شما با کدام یک از این دو اظهار نظر بیشتر هم عقیده اید؟] واقعیت این است که من از گزارش صندوق بین المللی پول بسیار گیج شدم.

حدس می زنم مدل IMF برای پیش بینی رشد اقتصادی ایران بسیار به صادرات نفت حساس است؛ تا زمانی که معافیت های تحریمی ایالات متحده وجود داشت، IMF فکر می کرد صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه برسد، اما وقتی این معافیت ها لغو شد و اروپایی ها نتوانستند کاری در قبال آن بکنند و ایران غنی سازی اورانیوم با درصدهای بالاتر را آغاز کرد، انتظار IMF از صادرات نفت ایران پایین آمد و به حدود 300 هزار بشکه در روز رسید.

به نظر می رسد وقتی ارزیابی جدید در مدل صندوق بین المللی پول قرار گرفته، افت بسیار شدید GDP ایران را پیش بینی کرده است.

ظاهراً مدل مورد استفاده IMF حالتی مکانیکی دارد که اگر صادرات نفت 900 هزار بشکه باشد، یک رشد اقتصادی را نتیجه می دهد و اگر 300 هزار بشکه باشد رشد اقتصادی دیگری را؛ اما این کار دقت چندانی برای ارزیابی وضعیت اقتصاد ایران ندارد.

*نکته دیگر این است که صندوق بین المللی پول درباره تولید ناخالص داخلی کل صحبت می کند، ولی رییس جمهور روحانی احتمالاً به فعالیت اقتصادی در ایران اشاره دارد که تولید ناخالص داخلی غیرنفتی نامیده می شود.

تفاوت این دو شاخص در آن است که مثلاً پارسال افت تولید ناخالص داخلی کل 9 /4 درصد بود، اما افت تولید ناخالص داخلی غیرنفتی تنها 3 /2 درصد.

این نشان می دهد که فعالیت های اقتصادی داخل ایران کمتر از بخش نفت ضربه می بیند.

ولی وقتی عمده تمرکز روی بخش نفت باشد، اثرات ناشی از تحریم های نفتی بر افت تولید ناخالص داخلی کل را اغراق آمیز ارزیابی می کند.

*مهم ترین نکته این است که ظاهراً مدل IMF امکانات جابه جایی در اقتصاد ایران را در نظر نمی گیرد.

می دانید که در اقتصاد، قیمت های نسبی اهمیت زیادی دارد و یک مدل باید به اندازه کافی پیچیده باشد تا وقتی قیمت های نسبی تغییر می کند و بهره وری و سودآوری در بخش های مختلف اقتصاد بالا و پایین می رود، بتواند ورودی ها (عوامل تولید) را جابه جا کرده و ساختار تولید را تغییر دهد.

این یک مساله پیش پا افتاده در تحلیل اقتصادی است، اما به نظر می رسد IMF -که در هر دوره سه ماهه 200 کشور را مورد بررسی قرار می دهد- از مدل های به اندازه کافی پیچیده استفاده نمی کند.

*اتفاقی که امروز در اقتصاد ایران رخ داده شبیه چیزی است که در سال 2012 رخ داد: وقتی ریال افت کرد و قیمت کالاهای وارداتی به شدت بالا رفت، تقاضا به سمت کالاهای داخلی حرکت کرد و چون در اکثر بخش های تولیدی ما ظرفیت مازاد و نیروی کار وجود داشت، توانستند تولید را بالا ببرند.

در وبلاگم به این مثال اشاره کرده ام: تابستان سال گذشته که در ایران بودم، وقتی می خواستم کورن فلکس بخرم، نوع خارجی آن را که چندان گران تر از نوع ایرانی نبود، می خریدم، چون کیفیت بهتری داشت.

ولی تابستان امسال تفاوت قیمت خیلی زیاد شده و البته کیفیت کالای ایرانی هم کمی بهتر شده بود، بنابراین کورن فلکس ایرانی را خریدم.

فکر می کنم این اتفاق در اکثر کالاهای مربوط به صنایع سبک ایران رخ داده است.

هرچند ممکن است در صنایعی مثل خودرو و امثال آن رخ نداده باشد.

*آمارهای اشتغال تابستان 98 نشان می دهد که تولید در ایران رشد داشته است.

در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته، اشتغال در بخش صنعت (manufacturing and mining) ایران 6 /4 درصد رشد داشته و اشتغال کل نیز 3 /3 درصد بیشتر شده است.

یعنی 430 هزار نفر از تعداد کل بیکاران کاسته شده است.

فکر می کنم IMF اصلاً این آمارها را مورد توجه قرار نداده است.

حال آنکه این آمارها نشان می دهد که به احتمال زیاد آنچه علم اقتصاد انتظار دارد، رخ داده است: اگر قیمت های نسبی تغییر کنند، تولید داخلی بالا می رود.

*من آمار اشتغال را جدی می گیرم، چون با نوع کاری که مرکز آمار ایران ارائه می دهد آشنا هستم و آن را قابل استناد می دانم.

وقتی در تابستان 98 نسبت به تابستان 97 رشد اشتغال 3 /3درصدی در اقتصاد ایران مشاهده می شود، اگر تولید ناخالص داخلی بالا نرفته باشد، معنایش این است که بهره وری نیروی کار به شدت افت کرده که به نظرم غیرمنطقی می آید.

برعکس، فکر می کنم چون صنایع ایران ظرفیت مازاد داشته اند، با افزایش اشتغال، بهره وری هم بالا رفته است؛ ولی حتی اگر بهره وری ثابت مانده باشد، می توان حدود سه درصد رشد تولید را انتظار داشت.

در حالت بدبینانه، اگر بهره وری دو درصد هم پایین آمده باشد، باز رشد مثبت یک درصدی تولید مورد انتظار است.

بنابراین فکر می کنم اقتصاد ایران در شش ماهه اول سال 98 رشد مثبت اقتصادی ولو در ارقام خیلی پایین را تجربه کرده است.

*خیلی شک دارم که پیش بینی IMF درست باشد.

واقعیت این است که نمی توان آینده را پیش بینی کرد و نمی خواهم با قطعیت حرف بزنم، ولی فکر می کنم صندوق بین المللی پول به اندازه کافی به بخش غیرنفتی و امکانات جابه جایی عوامل تولید در اقتصاد ایران توجه نکرده و همین می تواند باعث شود ارزیابی هایش اشتباه از آب درآید.

*مشکلات اقتصاد ایران کم نیست و تحریم ها مزید بر علت شده است.

یکی از راه های بهره جستن از ریال ارزان (devaluation) این است که کالاها به بازارهای خارجی فرستاده شود (چون سودآوری در این بازارها خیلی سریع تر از اقتصاد داخلی بالا می رود).

اما به علت وجود انواع و اقسام تحریم ها روی تحرک پول و انتقال کالاهای واسطه ای، این جنبه جابه جایی در اقتصاد ایران سخت شده است.

یعنی ما امروز اقتصاد متحرکی نداریم که به محض تغییر قیمت های نسبی، بلافاصله تولیدکنندگان از آن بهره مند شوند.

علاوه بر مشکلاتی که تحریم ها برای جابه جایی عوامل تولید و افزایش صادرات ایجاد کرده، مشکلات داخلی هم وجود دارد.

اقتصاد ما از بسیاری از نظرها بسته به حساب می آید و میزان رقابت در آن کم است.

شرکت های کوچکی که در این موقعیت می توانستند خیلی سریع از تغییر قیمت های نسبی استفاده کرده و رشد کنند، با مشکلات زیادی مواجه اند؛ چراکه فضای کسب وکار در ایران به هیچ وجه مطلوب نیست.

ضمن اینکه سیاستگذاری اقتصادی در داخل کشور هم چندان پایدار به نظر نمی رسد و انسجام سیاسی درباره آن وجود ندارد.

امروز می بینیم که با سیاست ارزی بانک مرکزی -که سعی می کند قیمت دلار را در محدوده 11 تا 12 هزار تومان تثبیت کند- مخالفت زیادی می شود.

در ایران همیشه کسانی فکر می کرده اند که باید نرخ ارز و نرخ بهره پایین باشد تا اقتصاد رشد کند.

ولی این فکر، اشتباه است و سیاست امروز بانک مرکزی که سعی می کند به تولیدکنندگان داخلی و صادرکنندگان میدان بدهد، خیلی بهتر کار خواهد کرد.

عدم انسجام عقیده در مورد سیاستگذاری اقتصادی عاملی است که می تواند ناظران خارجی را درباره اقتصاد ما بدبین کند.

*بزرگ ترین نگرانی من این است که اتفاقات خوبی که در اقتصاد ایران رخ داده، باعث اعتماد به نفس کاذب سیاستگذاران شده و آنها را بیش از حد خوش بین کند.

این اعتماد به نفس کاذب می تواند به دست کم گرفتن نقش کالاهای واسطه ای -که دسترسی به آنها نیازمند ارز است- و سهل انگاری درباره احتمال بازگشت تحریم های سازمان ملل بینجامد.

این یکی از مشکلاتی است که در فضای سیاسی ایران وجود دارد.

برخی می گویند ما به اروپایی ها نیاز نداریم و برخی می گویند نیاز داریم، ولی من فکر می کنم مساله بود و نبود اروپایی ها نیست.

مساله این است که امکان رشد یک اقتصاد کاملاً بسته خیلی کم است.

ایران، اقتصادی نسبتاً باز داشته که آمریکایی ها سعی کرده اند آن را به طور کامل ببندند، ولی هنوز موفق نشده اند.

حالا تغییر نسبی قیمت ها باعث شده ما به احتمال زیاد رشد اقتصادی را تجربه کنیم، ولی اگر سهل انگاری کنیم و اهمیت باز بودن حتی 30-20درصدی اقتصاد را دست کم بگیریم، ممکن است رشدی که می توانسته ما را به سمت غیرنفتی کردن اقتصاد سوق دهد، از بین برود.

این خطر بسیار بزرگی است.

حرکت از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد غیرنفتی 5 تا 10 سال فرصت لازم دارد و نباید فکر کنیم این کار با ضرب و زور و بستن همه راه ها ممکن می شود.

*بخشی از مراوده با جهان خارج مربوط به مراودات مالی است.

اگر طرف مراوده ما نگران باشد که نتواند پول هایی را که از ایران منتقل شده به جای دیگری ببرد، از معامله با ایران طفره می رود.

اینکه ما بتوانیم درباره سازگاری با قواعد ضدپولشویی به طرف مراوده خود اطمینان بدهیم و حتی با ادامه تحریم های آمریکا، پنجره 30-20درصدی اقتصاد ایران به سوی دنیا را باز نگه داریم، یک مساله حیاتی است.

اگر فکر کنیم با درهای کاملاً بسته می توانیم به رشد اقتصادی برسیم، سخت اشتباه می کنیم.

در شرایط امروز، باید رشد اندک بدون نفت را که احتمالاً در شش ماهه اول امسال تجربه شده به فال نیک بگیریم و آن را همانند یک نهال کوچک محافظت کنیم و بدانیم که این نهال برای رشد به آب و آفتاب نیاز دارد.

اینجا توجه به مساله کسری بودجه دولت و خطر بازگشت تورم بسیار مهم است.

ثبات اقتصادی در سطح کلان برای تصمیم گیری های بخش خصوصی ضرورت دارد.

الان یک نگرانی این است که چون وفاق اجتماعی کافی وجود ندارد، دوباره به پوپولیسمی دچار شویم که به دنبال پول پاشی می رود.

چون دولت درآمد نفت را از دست داده، ممکن است دوباره پول چاپ کند و این خطری است که می تواند نهال کوچک رشد اقتصادی را از بین ببرد.

در دو سه ماه اخیر مشاهده شده که نرخ تورم در حال بازگشت به محدوده 20-10درصدی است و شاید بتوان گفت که چشم اندازی امیدبخش در اقتصاد ایران ایجاد شده، اما حفظ این چشم انداز منوط به آن است که اولاً روزنه ارتباط با خارج به طور کامل بسته نشود و ثانیاً ثبات اقتصادی در داخل به خصوص در مورد تورم حفظ شود.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند
کلید واژه ها: تولید ناخالص داخلی - اقتصاد - صندوق بین المللی پول - ایران - اقتصادی - رشد اقتصادی - بین المللی - صادرات نفت - تولید - اقتصاد ایران - صادرات نفت ایران - افت تولید - داخلی - صادرات - پیش بینی - صندوق - رییس جمهور - نفت ایران - غنی سازی اورانیوم - رشد اقتصادی ایران - غیرنفتی - تحریم های نفتی - روحانی - رکود - درصد - نفتی - فعالیت - بینی - معافیت - ایالات متحده

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت 70 هزار میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آرامش دلار جهانی

ممنوعیت فروش بنزین به موتورسواران فاقد کلاه ایمنی در پاکستان

استخدام منشی خانم در یک شرکت بازرگانی قطعات خودرو در تهران

استخدام بازاریاب با وسیله نقلیه در تهران

موتور احتراق داخلی

چقدر ارز صرف واردات سس گوجه فرنگی به کشور شد؟

قیمت تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت چقدر است؟

افزایش نظارت راهکار جلوگیری از رانت حاصل از ارز دولتی/ 3 دستگاه مسئول موظف به نظارت هستند

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

پروپوزال بررسی مقایسه ای الگوهای تلفیقی جهت ارزیابی عملکرد مالی شرکت ها با روش فازی

افزایش نظارت راهکار جلوگیری از رانت حاصل از ارز دولتی/ 3 دستگاه مسئول موظف به نظارت هستند

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

استخدام کارمند اداری، آبدارچی در شرکت تولیدی بازرگانی در تهران

روزنامه اخبار صنعت : سه شنبه 19 آذر 1398

سیاست های دولت برای کاهش فقر

بودجه عجیب و خنده دار وزارت نفت

قیمت تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت چقدر است؟

بودجه 57 هزار میلیارد تومانی آموزش وپرورش در سال 99+ جزییات

بودجه شیر مدارس در سال 99 مشخص شد

طراحی واحد تصفیه روغن ترانسفورماتور با ظرفیت 2000 تن در سال

وزیر بهداشت: کمبود دارو در کشور نداریم!

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام cnc کار در شرکت مفصل سازان

کشف زمین خواری میلیاردی در بوشهر

بررسی ابعاد بودجه در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

آخرین مهلت ثبت نام در سایت جاماندگان یارانه حمایتی

فارس من| وقتی سکه های برترین های پاراآسیایی به وجه نقد تبدیل می شود

اثری از پروژه های نهادهای دولتی نیست/بازار کار هوش مصنوعی خوب است

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت صنعتی معدنی در تهران

استخدام مهندس صنایع جهت کارخانه ای معتبر در کرج

قیمت آپارتمان های 6 ساله تهران

کالاها از بدو ورود به استان تا مرکز توزیع رهگیری شوند

کشف زمین خواری میلیاردی در بوشهر

بازار داغ حدس و گمان رییس بعدی جمعیت هلال احمر و یک سوال مهم

کشف زمین خواری میلیاردی در بوشهر

روزنامه ابرار اقتصادی : سه شنبه 19 آذر 1398

رونق تولید و اشتغال در نساجی مازندران

استخدام کارشناس شیمی خانم (شیمی آلی/دارویی) در تهران

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر ساختمانی/قم

استخدام مسئول فروش آقا در یک واحد تولیدی در اصفهان

بیمه تکمیلی برای 26 هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار کشور برقرار شد

ایندیپندنت: امارات خواهان کاهش تنش با ایران است

افزایش سرمایه پتروشیمی نوری

نبض بازار سهام 1398/09/19

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران 1398/09/19

جابه جایی رکوردها در بورس تهران

معرفی و عیب یابی سیستم سوخت رسانی و جرقه BOSCh MP 7.3 خودروهای پژو پارس ELX و سمند سریر

بدترین سقوط قدرت خرید کارمندان در کدام دولت رقم خورد+جدول

شرکت مبین انرژی خلیج فارس هلدینگ می شود

10میلیارد تومان اعتباربرای توان افزایی بانوان روستایی اختصاص یافت

انواع ماشین حساب را چند بخریم؟

انواع خرمای بسته بندی در فروشگاه ها چند؟

صفحه ستون در بازار محصولات فولادی چند قیمت است؟

درهای امکانات رفاهی و تفریحی را به روی مردم باز کرده ایم

220 بنای تاریخی گیلان در تملک دستگاه های دولتی است

تخصیص 54 درصدی بودجه دانشگاه با گذشت 9 ماه از سال

تله هرمی در بورس تهران

پول های داغ در بازار سهام

یارانه چه کسانی در سال آینده حذف می شوند؟

ﺑﺮرﺳﯽ رﻓﺘﺎر ﻟﺮزه ای رﯾﺰﺷﻤﻊ ﻫﺎ

طلای سرخ را چند بخریم؟

قیمت انواع شیرینی در طعم های مختلف

توزیع نامناسب سوخت یورو 4 عامل افزایش آلودگی هوا

حذف فلر از پتروشیمی نوری حذف می شود

فردا آخرین مهلت ثبت نام در سایت جاماندگان یارانه حمایتی

نحوه قیمت گذاری بلیت هواپیما برای سفر به سوریه مشخص شد

کمبود مهمی در عرصه دارو و درمان نداریم

پرداخت 70 هزار میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت کیمیا پردازان دایا در تهران

تولیدی ها حق ندارند قیمتِ مصوب را افزایش دهند

استخدام مسئول مناقصات، کارشناس کنترل پروژه،کارشناس فنی

دستگیری متهم فروش محصولات پتروشیمی یارانه ای در اردبیل

تخصیص 54 درصدی بودجه دانشگاه با گذشت 9 ماه از سال

 وزیر صنعت: روند تولیدات در کشور ماهانه به اطلاع مسئولان ارشد نظام می رسد

واحدهای تولیدی حق ندارند قیمت تعیین شده سازمان حمایت را افزایش دهند

چه تعداد پناهنده مجاز در ایران زندگی می کنند؟

قیمت گازوییل تغییر نمی کند

پرسشنامه ارزیابی رابطه بین تعهد عاطفی و رفتار شهروندی سازمانی

پاداش 106 میلیارد تومانی به خوش مصرف ها

رویداد استارتاپی « صنعت کوک» در مازندران برگزار می شود

امیدواریم به هدفگذاری 30 درصدی استفاده از زنان در پست های مدیریتی برسیم | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

گاز بخش ماژین دره شهر ایلام 24 ساعت قطع می شود

کشف 4200 میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده

طرز تهیه خوراک گوشت و سبزیجات

8 محصول برتر هیوندای مدل 2019/ از سدان 15 هزار دلاری تا اسپرت خیابانی ارزان! (+تصاویر)

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

تماشا کنید: مقایسه ایرپاد پرو با ایرپاد 2

مشکلات کویر مرنجاب با رویکردی نو در حوزه گردشگری برطرف شود

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در مازندران

استخدام حسابدار با حقوق و مزایا و سرویس در اصفهان

امیدواریم به هدفگذاری 30 درصدی استفاده از زنان در پست های مدیریتی برسیم

توضیحات روابط عمومی وزارت نفت درباره مصاحبه یک مدیر نفتی

استخدام بازاریاب آقا با مزایا در یک شرکت معتبر تولیدی رنگ

پروپوزال ارائه الگویی مفهومی برای شناسایی علل تاثیرگذار ارتقای عملکرد فن بازارهای دفاعی

شانس های اقتصاد ایران برای خروج از رکود از نگاه استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک

شانس های اقتصاد ایران برای خروج از رکود از نگاه استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک