مطالب مرتبط:
«باد یمانی» اثری مابین داستان نویسی مدرن و سنتی
«باد یمانی» اثری مابین داستان نویسی مدرن و سنتی
«باد یمانی» اثری داستان نویسی مدرن و سنتی/لزوم توجه به زبان نگارش و تحقیق برای تولید آثار فاخر دینی
«باد یمانی»، رمان دینی مابین داستان نویسی مدرن و سنتی
آغاز نام نویسی تکمیل ظرفیت مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بابل
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 آبان 1398 ساعت 17:572019-11-19فرهنگي

«باد یمانی» اثری مابین داستان نویسی مدرن و سنتی


- نشست نقد و بررسی کتاب باد یمانی ، در قالب سلسله نشست های تبلیغی ترویجی در پناه کلمات با حضور نویسنده و منتقدان برگزار شد به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی به نشر، احسان رضایی؛ نویسنده و منتقد ادبی در این جلسه با بیان اینکه از حیث نگارش رمان دینی نمونه های موفق زیادی در کشور نداریم، اظهار کرد: سرمایه گذاری به نشر برای چاپ این اثر جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه امام حسن عسکری(ع) در زمان حیات خویش مظلوم بودند و با وجود حصر خانگی در برهه سختی امامت کردند، افزود: شاهد هستیم نویسندگانی که در ارتباط با زندگی ائمه معصومین(ع) می نویسند، گاهی به صورت گزینشی به سراغ تنها چند تن از اهل بیت(ع) می روند که در بین عموم شناخته شده تر هستند لذا نگارش و نفس پرداختن به زندگی و کرامات امام حسن عسکری(ع) از اهمیت بیشتری برخوردار است و جای دست مریزاد دارد.

رضایی ادامه داد: در این اثر، داستان ها در دسته کرامات، معجزات و داستان های شگفت طبقه بندی می شود و روایاتی که از عناصر شگفتی برخوردار است برای نگارش انتخاب شده است.

جنس کار، جنس بازنویسی است و بعضاً وارد بازآفرینی نشده اند و نویسنده بین داستان مدرن و حکایت نویسی مردد است.

وی ادامه داد: در این داستان ها از طرفی با راوی روبه رو هستیم که در روایت ها دخالت می کند و نویسنده علاقه مند به راوی مدرن در کار است اما شیوه شخصیت پردازی و فضاسازی همچنان سنتی است و در جاهایی با تحول روحی مواجه هستیم، در حالی که اگر بخواهیم به سمت داستان نویسی مدرن برویم جای کار برای پرورش داستان بسیار زیاد است.

باد یمانی ویژگی های داستان نویسی پیش از مشروطه را دنبال می کند این منتقد ادبی تصریح کرد: در این کتاب ویژگی های داستان نویسی پیش از مشروطه را همچنان دنبال می کنیم و در بخش هایی از داستان ها به سادگی از اهمیت فضای دراماتیک عبور شده است و به نظرم مخاطب مشخصی هم برای این کار انتخاب نشده لذا اگر نویسنده به دنبال مخاطب مشخصی باشد، می توانست سمت و سوی نقطه ثقل روایت ها را تغییر دهد.

وی تصریح کرد: وقتی می خواهیم اثری در حوزه بازآفرینی تاریخ داشته باشیم در واقع می خواهیم در دل آن، فضای زمانه یک روایتی با لحن مد نظر نویسنده را بازگو کنیم اما نکته ای که در رمان های تاریخی اتفاق می افتد، معمولا کاری که ارائه می کنیم تاریخی نیست و اگر اسم های خاص متن را حذف کنیم به نظر می آید نوشته در زمان اکنون و یا زمانی نامشخص اتفاق افتاده است.

رضایی با تاکید بر اینکه ما تحقیقات اجتماعی کاملی درباره دوره های مختلف تاریخی نداریم، یادآور شد: داستان تاریخی خواننده را به قلب تاریخ می برد و ضروری است نویسندگان به فضای تاریخی نزدیک شوند تا به تصویرسازی های مخاطب کمک شود.

این نویسنده و منتقد ادبی بیان کرد: اثر تاریخی خوب کاری است که حتی اگر اسم و عناوین شخصیت ها را نیز حذف کنیم بازهم زندگی و روایت آن دوره را بازگو نماید.

همچنان که نیاز داریم داستان ها نوشته و در مورد آن نقد شود تا از مجموع آن به برآیند بهتری برسیم.

لزوم توجه به زبان نگارش و تحقیق اجتماعی دوره های تاریخی برای تولید آثار فاخر دینی در ادامه مصطفی وثوق کیا؛ روزنامه نگار و پژوهشگر ادبی با بیان اینکه به دلیل مسائلی که در حوزه رمان ها و داستان های دینی وجود دارد، بسیاری از نویسندگان برای نگارش در حوزه تاریخ انبیاء متحمل ریسک نمی شوند، اظهار کرد: در حوزه داستان و رمان کارهای اندکی برای امام حسن عسکری(ع) صورت گرفته است لذا نگارش و پرداختن به زندگی امام یازدهم شیعیان جای تشکر و خوشحالی دارد و از این جهت اتفاق بسیار خوبی رقم خورده است.

وی با نقد و بررسی این اثر تصریح کرد: اینکه نویسنده با داستان های کوتاه کار را آغاز کرده است، یک نقطه قوت محسوب می شود، اما بحث زبان در یک کار فاخر دینی بسیار مهم است لذا زبان عامیانه به اثر لطمه می زند و انتظار داریم وضعیت اجتماعی امام در دوره خلافت عباسی را در کتاب مشاهده نماییم و شاید لازم بود نویسنده در این مورد تلاش بیشتری را صرف می کرد.

وثوق کیا با ذکر نمونه ای از آثار تاریخی نوشته شده در چند سال اخیر تصریح کرد: آثار نویسندگانی همچون سعید تشکری از فضای تاریخی، تصویر خوبی را به مخاطب ارائه می کند.

به گفته وی کتاب های تاریخی که در حال حاضر منتشر می شود به فرم اهمیت خاصی نمی دهند و نویسندگان براساس روال خطی پیش می روند.

این پژوهشگر ادبی در پایان با بیان اینکه نویسندگان از آزمون و خطا نترسند و درباره موضوعات مختلف بنویسند، گفت: همچنان که به آثار فاخر تاریخی نیاز داریم به داستان های عامه پسند مذهبی نیز احتیاج داریم و این فضا توسط ناشران نیز باید فراهم شود، همان گونه که انتشارات به نشر این فضا را فراهم کرده است، سایر ناشران نیز در این راه گام بردارند.

معتقدم داستان های بزرگ هنوز نوشته نشده اند در پایان این نشست، محمدرضا عابدی شاهرودی؛ نویسنده کتاب باد یمانی در ارتباط با نوع نگاه به عرصه ادبیات داستان نویسی با ذکر مثالی از تفاوت میان رنج بردن و درد کشیدن اظهار کرد: رنج بردن اجتناب ناپذیر است و خداوند انسان را در رنج آفریده است اما اینکه متحمل درد شود اختیاری است و انسان ها آن را انتخاب می کنند.

وی ادامه داد: ادبیات نیز ممکن است باعث کمبود رنج انسان شود و می تواند کاری کند که درد کمتری را حس کنیم و این در مطابقت با فیزیولوژی بدن انسان است.

ادبیات، شکار اتفاقاتی است که هنوز رخ نداده ولی در بی نهایت جهان موازی در حال تکثیر است.

عابدی گفت: طبق این رویکرد معتقدم هنوز داستان های بزرگ نوشته نشده اند و آنچه نوشته شده شبیه به یک لالایی پیش از خواب است.

این نویسنده در ارتباط با رویکرد نگارشی باد یمانی اظهار کرد: سبک نگارشی که از آن استفاده می کنم، نام شبه داستان بر آن گذاشته ام لذا یک داستان، فیلم نامه و یا حکایت به معنای سنتی نیست و مرز بین این ها را دوست دارم به همین دلیل به شدت از ساختارهای تصویری استفاده می کنم.

وی با بیان اینکه در نوشته هایم همیشه به عنوان یک شخصیت حضور دارم و عمدتاً این کار را انجام می دهم، افزود: چون به سیر رویدادها و روایات به معنی سنتی یا مدرن علاقه ای ندارم لذا آن چیزی که معتقدم سیر رویدادهای مختلفی است که با یک گزینشی آن ها را کنار هم قرار می دهم تا درنهایت به هدف اصلی برسم.

عابدی ادامه داد: وقتی در ارتباط با ساختارهای ذهنی صحبت می کنم منظورم ساختارهای تصویری ذهنی و توصیفات ساختاری نیست و تعمداً از توصیفات ساختاری استفاده نمی کنم و علاقه ای به آن ندارم به همین دلیل توضیحات بیش از آنچه در تصویر ذهنی شکل می گیرد را در داستان قرار نمی دهم و هر آنچه که غیر از تصویر ذهنی ثبت می شود را تعمداً حذف می کنم هر چند بنا به نظر عده ای ممکن است به متن صدمه بزند و بنا به نظر عده ای نیز اتفاقی رخ ندهد.

این نویسنده ادبیات دینی خاطرنشان کرد: در ارتباط با تاریخ اجتماعی دوره ائمه معصومین(ع) به واسطه احادیث امامیه تقریبا تمام بخشی که لازم بوده به امروز منتقل شده است، از نظر من رویکرد معجزه و کرامات در این اثر از اهمیت بالاتری برخوردار بود و به آن پرداختم.

وی همچنین افزود: در مورد انتخاب زبان، اعتقاد به بد نویسی دارم که سبکی از ادبیات شتاب زده است، انتخاب بازی های زبانی در این نوع نگارش ها لحظه ای است و در لحظه تصمیم گیری می شود که چه اتفاقی بیفتد و چه چیزهایی در اثر نمود پیدا کند.

عابدی در خصوص تحقیق اجتماعی نیز تصریح کرد: در ارتباط با زندگی امام حسن عسکری(ع) مطالب زیادی وجود دارد اما پراکنده هستند و پس از امام رضا(ع) مطالب به صورت پراکنده منتقل شده است
کلید واژه ها: داستان - داستان نویسی - نویسنده - تاریخ - بازآفرینی - تاریخی - مدرن - نگارش - امام حسن - روایت - رضایی - مشروطه - برگزار - انتخاب - امام - سرمایه گذاری - شخصیت پردازی - به نشر - روابط عمومی - نقد و بررسی - اتفاق - مخاطب - اهمیت - زندگی - ویژگی - طبقه بندی - رمان - هایی - ادبی - عموم

آخرین اخبار سرویس:
عکس| پیام مهناز افشار برای کاپیتان استقلال

نامزدهای «گلدن گلوب 2020» معرفی شدند

شبنم قلی خانی به «شام ایرانی» پیوست

امین حیایی و همسرش+بیوگرافی و تصاویر جدید

پُست معنادار نورا هاشمی به مناست تولد پدرش/ عکس

پُست معنادار نورا هاشمی به مناست تولد پدرش/ عکس

روایت عاشقانه از نفوذ جاسوس غربی

تمام فوق لیسانسه های تلویزیون در یک قاب/عکس

تمام فوق لیسانسه های تلویزیون در یک قاب/عکس

«آشغال های دوست داشتنی اصل» متقاضی فیلم فجر شد

چند خبر از اکران های تازه سینما | «تیغ و ترمه» کیومرث پوراحمد اکران می شود

220 بنای تاریخی گیلان در تملک دستگاه های دولتی است | اخبار ایران و جهان

«سه شنبه های دوست داشتنی»

استخدام بازاریاب و ویزیتور در آتلیه عکس و فیلم میلان در اصفهان

انتخاب 10 فیلم برتر دهه از سوی تاد مک کارتی | از جیم جارموش تا دیوید فینچر

کودکان «سفیران همدان» می شوند/ معرفی جاذبه ها با جذب کوچولوها

فروتن: جشنواره قصه گویی میل نسل جوان را به داستان تقویت می کند/ مادرها، بهترین قصه گو هستند

12 سال برای حضور مقابل دوربین تلاش کردم

بیمه تکمیلی برای 26 هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار کشور برقرار شد

چهره جدید نیوشا ضیغمی + عکس

پیشتازی جوکر در کنار فیلم های اسکورسیزی و تارانتینو

حدیثه تهرانی بازیگر نقش طوبی در سریال وارش کیست؟ / عکس

پخش «دانی و من» برای کودکان افغانستان در آی فیلم

گزارش تصویری افتتاحیه سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت

بازگشت یلدایی مهران مدیری با «دورهمی»

فریبا طالبی بازیگر سریال وارش کیست؟ / عکس

سیزدهمین جشنواره «سینما حقیقت» افتتاح شد / نمایش بیش از 40 فیلم مستند در روز نخست

نمایش «لئوناردو داود نژاد» در قم اجرا می شود

220 بنای تاریخی گیلان در تملک دستگاه های دولتی است

جهنم دره تهران کجاست؟ (فیلم)

جوایز سالانه انتخاب منتقدان آمریکا | پیشتازی «مرد ایرلندی» با نامزدی در 14 بخش

شهرام ناظری امسال در قونیه کنسرت برگزار نمی کند

جزییات نمایش چهل مستند در نخستین روز جشنواره سینماحقیقت

سریال بانوی عمارت؛ خلاصه داستان وآهنگ بانوی عمارت و عکس و بیوگرافی بازیگران

«رزیتا غفاری» هرروز جوان تر از دیروز +عکس

اعلام نامزد های جوایز گلدن گلوب 2020

گریم فاطمه معتمد آریا در «مجبوریم»/ عکس

چگونه بدون پارتی بازیگر شویم؟ +تصاویر

ویدیو| استراماچونی: خلیل زاده دروغ می گوید، من از دروغ بیزارم

ویدیو| استراماچونی: خلیل زاده دروغ می گوید، من از دروغ بیزارم

بیوگرافی مریم مومن؛ عکس های مریم مومن و همسرش (فخرالزمان بانوی عمارت)

تورج شعبانخانی درگذشت

اعزام منتخبان جشنواره قرآنی مدهامتان به مرحله کشوری

حسام منظور و همسرش + بیوگرافی و تصاویر جدید

حسام منظور در نقش همنشین مولانا در«مست عشق» +عکس

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

اجتماع مورچه ای منحصربه فرد+ عکس

عکس لورفته و منشوری از سردار ازمون و همسرش در استخر شخصی + عکس

روایتی از تروریست های داعش در اسارت بختیاری ها

فیلم| زره پوش شدن بانک ها بعد از اعتراضات بنزینی

فیلم/ 5 گل برتر ماه نوامبر لالیگا ؛ خبری از بارسا و رئال نیست

بازیگر نقش الناز در هست نیست + عکس و همسرش بیوگرافی

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

فهرست کامل نامزدهای «گلدن گلوب2020» اعلام شد

تورج شعبانخانی؛ آهنگساز مطرح درگذشت | بشنوید: بهار بهار چه اسم آشنایی ...

بازیگر نقش اوس موسی کیست ؟ + بیوگرافی و عکس

الهام طهموری بازیگر نقش وارش در سریال وارش کیست؟ / عکس

تورج شعبانخانی، موسیقیدان پیشکسوت درگذشت

معرفی برترین های نخستین جشنواره شاهنامه خوانی استان

بیمه تکمیلی برای 26 هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار کشور برقرار شد

فیلم/ بهترین گل های یوونتوس در ماه نوامبر

تورج شعبانخانی دار فانی را وداع گفت

اعزام منتخبان قرآنی اردبیل به جشنواره ملی «مدهامتان»

«داستان ازدواج» رکورددار گلدن گلوب 2020/جای خالی «رابرت دنیرو» در فهرست نامزد ها

تورج شعبانخانی درگذشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

فیلم/ بهترین گل های یوونتوس در ماه نوامبر

تورج شعبانخانی درگذشت

10 روز با عکاسان ایران به کار خود پایان داد

شروع ناموفق «خداحافظ دختر شیرازی» در گیشه سینماها

رونمایی از گریم فاطمه معتمد آریا در «مجبوریم»

عکس های بازیگران سریال حکایت های کمال (98)

تورج شعبانخانی درگذشت

چه برنامه ای جایگزین سریال فوق لیسانسه ها خواهد شد ؟

بستری شدن مجری مشهور در بیمارستان

بستری شدن مجری مشهور در بیمارستان

400 هنرمند در انجمن های هنری آستارا فعالیت می کنند

نامزدهای گلدن گلوب 2020 معرفی شدند

علت فوت تورج شعبانخانی آهنگساز و خواننده پیشکسوت/بیوگرافی کامل

برپایی نمایشگاه عکس ایران از نگاهی دیگر در استانبول

400 هنرمند در انجمن های هنری آستارا فعالیت می کنند

عایشه گل بازیگر ترکیه ای با پوششی جالب در مراسم اکران فیلم «مطرب»

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

وقتی چاله چوله های پس از حفاری، در دست انداز فراموشی می افتد+فیلم

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

«گشت ارشاد3» درخواست پروانه ساخت داد

اولین تریل فیلم Ghostbusters: Afterlife از یک ماجراجویی جدید و هیجان انگیز خبر می دهد

نکوداشت حبیبه برومند، بانوی هنرمند کرمانی

«ترانه مادری» موضوع «فیلم نوشت» امشب آی فیلم

همسر شهید پس از 38 سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

نامزدهای گلدن گلوب 2020 اعلام شدند

محمد دلاوری در بیمارستان بستری شد

«گشت ارشاد3» درخواست پروانه ساخت داد

«هفت ونیم» برادران محمودی به غزال طلایی رسید

تصاویر جدید از حسام منظور در «مست عشق»

فهرست کامل نامزدهای «گلدن گلوب2020» اعلام شد

نکوداشت حبیبه برومند، بانوی هنرمند کرمانی

درگذشت تورج شعبانخانی

تورج شعبانخانی در گذشت

اعلام نامزدهای جوایز گلدن گلوب 2020

گلدن گلوب 77 | فهرست کامل نامزدها در بخش های سینما و تلویزیون

«باد یمانی» اثری مابین داستان نویسی مدرن و سنتی

«باد یمانی» اثری مابین داستان نویسی مدرن و سنتی