مطالب مرتبط:
دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی
مردم در برابر آشوبگران بایستند | دولت نگرانی های مردم را رفع کند
چرا تصمیم بنزینی نگرانی در جامعه را برانگیخت؟/چگونه آشوب، خواسته بحق مردم را به انحراف می کشاند؟/پیشنهاد هایی برای اصلاح طرح سهمیه بندی بنزین
سخنگوی دولت: 75 درصد از افراد جامعه مشمول طرح حمایتی می شوند
سخنگوی دولت: افزایش قیمت بنزین با نیت خیرخواهانه برای دهک های پایین جامعه اتخاذ شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 آبان 1398 ساعت 07:472019-11-19اقتصادي

دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی


- " دولت از اینکه توانسته منابع لازم را برای حمایت از اقشار ضعیف فراهم کند، خوشحال است اما همزمان نگرانی هایی هم دارد.

نگرانی از کسانی که اثری از آنها نیست مانند حاشیه نشین ها و روستانشینانی که نه شناسنامه دارند، نه دفترچه بیمه و نه حساب بانکی.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، اساس و هدف دولت در طرح حمایت معیشتی، کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد است که در شرایط تحریم اقتصادی، به لحاظ معیشتی تحت فشار هستند.

این سخنِ حسن روحانی جهت گیری های کلان دولت و هدف کلی قوای سه گانه از حذف یارانه سوخت را نشان می دهد؛ امری که مخالف و موافق دارد.

مخالفان می گویند، دولت باید هرآنچه از حذف یارانه بدست می آورد را صرف جبران کسری بودجه حدود 130 هزار میلیارد تومانی سال 98 کند تا سال آینده مجبور نشود از محل افزایش مالیات ها آن را جبران می کند.

این دسته معتقدند دریافت مالیات بیشتر از اصناف و صنایع آنها را در معرض ریسک های اقتصادی بزرگ تری قرار می دهد؛ آنهم در شرایطی که مطابق آخرین گزارش مرکز آمار، تورم تولیدکنندگان در تابستان 98 به بیش از 50 درصد رسیده است.

موافقان اما بر این نظر هستند که حاکمیت پس از حذف یارانه سوخت بهترین تصمیم ممکن را گرفته است؛ چراکه دهک های پایینی جامعه از بابت شوک های تورمی تحت فشار هستند و نباید دست آنها را در چنین شرایطی خالی گذاشت.

به هر شکل دولت 2 هزار و 500 میلیارد تومان از محل بودجه عمومی در قالب تن خواه کنار گذاشته تا آن را به معیشت مردم اختصاص دهد.

این شکل از حمایت اجتماعی در جهان اگر بی سابقه نباشد به ندرت اتفاق افتاده است؛ چراکه کشورهایی که زیر فشارهای اقتصادی به حذف یارانه های پنهان تن می دهند، منابع را برای اهدافی مانندِ حمایت از صنایع، خرید تکنولوژی برای بخش کشاوزی و.

به کار می گیرند.

با این همه شورای عالی هماهنگی های اقتصادی در این مقطع حساس حفظ انسجام اجتماعی را ضروی تر دانسته است.

علی ربیعی سخنگوی دولت در یادداشتی که در سایت پاد (پایگاه اطلاع رسانی دولت) منتشر کرده، نوشت: بارها نگرانی و تأکید رییس جمهوری را در این موضوع دیدم که می گفتند باید برای معیشت مردمی که از شوک ارزی آسیب دیده اند منابعی را فراهم کنیم؛ اما وزرای محترم نیز بدرستی پاسخ می دادند که همین الان هم با کسری مواجهیم و هیچ راهی جز هدفمند ساختن یارانه های پنهان انرژی نداریم و دوباره همه پیچیدگی های قبلی که اشاره کردم در ذهن تصمیم سازان مرور می شد در نهایت کارشناسان دولت با بررسی های کارشناسی به این راه حل رسیدند اما رییس جمهوری قانع نشدند.

ایشان دستور دادند که کلیه منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین باید صرفاً برای معیشت طبقات محروم خرج شده و تحت هیچ شرایطی اجازه افزایش قیمت بنزین و خرج منابع آن برای کسری بودجه را نمی دهند.

به نظر می رسد که با وجود اصرار حسن روحانی بر پرداخت یارانه سوخت به حساب سرپرستان خانوار، این تصمیم مورد تایید روسای سه گانه قرار گرفته باشد.

در نتیجه با یک تصمیم جمعی و نه فردی مواجه هستیم.

چند و چون کمک معیشتی دولت پرداخت کمک معیشتی در سه مرحله انجام می شود.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه مرحله اول پرداخت یارانه های نقدی سه شنبه 28 آبان، مرحله دوم، پنج شنبه 30 آبان و مرحله سوم شنبه 2 آذر است.

خانوارهای یک نفره تا پنج نفره این منابع را دریافت می کنند.

بر اساس برآورد سازمان برنامه و بودجه خانوارهای یک نفره که حدود 2 میلیون و 700 هزار نفر را شامل می شوند، 55 هزار تومان، خانوارهای 2 نفره که نزدیک به 3 میلیون نفر هستند، 103 هزار تومان، خانوارهای 3 نفره که 4.

5 میلیون نفر هستند 138 هزار تومان، خانوارهای 4 نفره که 5 میلیون را شامل می شوند، 172 هزار تومان و خانوارهای 5 نفره که 2 میلیون و 600 هزار نفر هستند، 205 هزار تومان دریافتی دارند.

محاسبات خبرنگار ایلنا از این ارقام نشان می دهد که دولت از این پس باید از این محل 2 هزار و 471 میلیارد و 500 میلیون تومان در هر ماه به حساب واجدان شرایط پرداخت کند.

این مبلغ را باید به حدود 4 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی که در هر ماه پرداخت می شود، اضافه کرد که در جمع به حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان می رسد.

این رقم در یک سال به 78 هزار میلیارد تومان می رسد و میزان کمک معیشتی به تنهایی در یک سال به رقم 29 هزار و 658 میلیارد تومان خواهد رسید.

اگر درآمد دولت از محل حذف یارانه بنزین به 70 هزار میلیارد تومان در سال برسد کمتر از نیمی از آن خرج معیشت می شود اما قوه مجریه مدعی ست که هرچه از محل حذف یارانه بنزین هست و نیست را به حساب خانوارهای کم بضاعت و بی ضاعت می ریزد.

سیاست های حمایتی باید در ذهن مردم ملموس باشند عباس اورنگ کارشناس رفاه در پاسخ به این پرسش که پرداخت این کمک تا چه اندازه در گسترش وسع خانوارها راهگشاست، به ایلنا، گفت: با توجه به تورمی که حس می کنیم و نگرانی هایی که همواره از بابت نوسان قیمت ها در اقتصاد ایران وجود دارد، کمک معیشتی می تواند برای مردم و حتی دولت راهگشا باشد؛ یعنی هم احساس فشار معیشتی را تعدیل می کند و هم اینکه اعتراض های مردم مدیریت می شود.

از یک بازی برد-برد صحبت می کنیم.

در واقع دولت با یک تیر دو نشان زده است؛ یعنی هم از هزینه های اداره کشور کاسته و هم اینکه به افکارعمومی و رسانه ها یک پیام مشخص را رسانده است: دولت مردم را فراموش نکرده.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این نحوه مدیریت افکار عمومی به معنای واقعی سبب افزایش احساس رضایت اجتماعی می شود، گفت: دولت افرادی را که بهبود شرایط معیشتی آنها را در نظر گرفته، سرمایه های اجتماعی و پشتوانه مشارکت سیاسی خود می داند.

به همین خاطر نمی خواهد تصمیمی که گرفته در آنها احساس یاس ایجاد کند.

آرام آرام اعتراض های خیابانی پایان می یابد و همین مردم باید در انتخابات و دیگر مسائل جامعه مشارکت کنند.

مولفه مهم سرمایه اجتماعی ظرفیت عظیمی در خود دارد و اگر در این چند روز یادداشت ها و سخنرانی های رییس جمهوری، سخنگوی دولت و.

را مرور کنید مشخص می شود، که آنها این ظرفیت عظیم را دست کم نگرفته اند.

این کارشناس رفاه افزود: بنابراین پرداخت کمک معیشتی نه تنها حرکت حمایتی رو به جلویی است که ایجاد اعتماد هم می کند؛ اما در بلندمدت برای حفظِ انسجام اجتماعی نیازمند حرکت هایی هستیم که مکمل تحولات اجتماعی و خارج شدن جامعه از سکون باشند؛ یعنی سیاست های دولت باید به گونه ای باشد که هر حمایتی در ذهن و روان مردم ملموس باشد و به دلشان بشیند.

این امر مستلزم آن است که سیاست های رفاهی خود را مورد خوانش انتقادی قرار دهیم و اجازه دهیم که جامعه آن را نقد کند و به پرسش بکشد.

اینگونه می توانیم نقاط ضعف کار خود را شناسایی و عیب های آن را برطرف کنیم.

با این همه سیاستی که دولت در این مقطع پی ریخته و حمایت فرادستگاهی را هم با خود همراه داشته، راهگشاست.

اورنگ در پاسخ به این پرسش که چه سیاست های رفاهی مکملی را می توان تعریف کرد، گفت: برای نمونه می توان بر روی درمان و گسترش پوشش بیمه های پایه و مکمل متمرکز شد؛ به ویژه آنکه جامعه ایران با سرعت به سمت سالمندی پیش می رود و این افراد برای رهایی از فقر نیازمند درمان کم هزینه و دریافت مستمری هستند.

سیاستِ مکمل دیگر بهبود شرایط بازار کار و تسریع در دسترسی افراد به شغل به ویژه در شهرهای محروم است.

هرچه باشد در بلندمدت با پول پاشی نمی توان در میان گروه های حساس تر جامعه مانند جوانان و سالمندان احساس رضایت ایجاد کرد.

در کل رضایت شمردنی نیست اما دسترسی برابر به امکانات و فرصت ها شمردنی است.

نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی شرایط هرچه هست دولت از اینکه توانسته منابع لازم را برای حمایت از اقشار ضعیف فراهم کند، خوشحال است؛ اما همزمان نگرانی هایی هم دارد که علی ربیعی این چنین آن را توضیح می دهد: نگرانی ما کسانی هستند که اثری از آنها نیست؛ مثلا ما افراد حاشیه نشین را هم بررسی کردیم و سراغ کسانی که دفترچه بیمه نداشتند و دفترچه بیمه سلامت به آنها داده ایم، رفتیم.

افرادی که ربیعی از بابت عدم شناسایی آنها ابراز نگرانی می کند روستانشینانی است که نه شناسنامه دارند، نه دفترچه بیمه و نه یارانه ای دریافت کنند.

پس حتی یک حساب بانکی هم به نام آنها نیست.

عموم این افراد کم سواد هستند و به دلیل نداشتن امکانات حمل و نقل و جاده ای فرصت حضور در شهرها را ندارند.

هرچند تعداد این افراد خیلی نمی تواند زیاد باشد اما شناسایی آنها مهم است؛ چراکه در محرومیت کامل به سر می برند.

دولت در آینده بیشتر می تواند به کمک این افراد بشتابد و سهمی از یارانه بنزین را نصیبشان کند اما همانطور که عباس اورنگ می گوید نمی توان صرفا با کمک نقدی، وضعیت آنها را بهبود بخشید.

گزارش: پیام عابدی
کلید واژه ها: حذف یارانه - دولت - یارانه - حذف یارانه سوخت - اقتصادی - میلیارد تومان - رییس جمهوری - یارانه سوخت - معیشت - حمایت - علی ربیعی سخنگوی دولت - معیشت مردم - تحت فشار - منابع - شرایط - اجتماعی - میلیارد - انسجام اجتماعی - حمایت اجتماعی - مالیات - جمهوری - دفترچه بیمه - سخنگوی دولت - اطلاع رسانی - گزارش - بودجه - صنایع - جامعه - تصمیم - کسری بودجه

آخرین اخبار سرویس:
فارس من| ناصحی: اتمام 62 واحد مسکن مهر جام خانه نکا تا پایان امسال

استخدام فروشنده در مجموعه فروشگاهی برند آراد در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر و فعال در تهران

استخدام مسئول فنی خانم (رشته صنایع غذایی) در مرکزی

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام فروشنده در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش خانم تمام وقت با مزایا در تهران

حقوق ورزشکاران المپیک و پارالمپیک بر اساس آیین نامه است آفتاب نو | اخبار ورزشی

استخدام نیروی آشنا به سیستم ها و نرم افزارهای حسابداری/اصفهان

تعطیلی سالنی که با چندین میلیارد هزینه افتتاح شد!

هزینه خرید آپارتمان در شرق تهران

تعطیلی سالنی که با چندین میلیارد هزینه افتتاح شد!

بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

استخدام حسابدار انبار آقا در شرکت عمادآرا در البرز

افزایش قیمت کالاهای تولیدی در شرکت های دولتی بعد از گرانی بنزین

2 سایت الگویی تولیدی ترویجی گندم در هامون و زهک راه اندازی شد | اخبار ایران و جهان

بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

کاهش قیمت مرغ به 12 هزار تومان

استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر غذایی واقع در گرمدره-تهران

استخدام راننده با وانت مسقف در یک شرکت معتبر در تهران

خودروهای زیر 150 میلیون بازار تهران

کاهش قیمت گوجه فرنگی به دی ماه موکول شد

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت تولید کننده قطعات خودرو/ تهران

درآمد 3 هزار میلیارد تومانی کشور با اخذ مالیات پلکانی از کارانه پزشکان

کاهش قیمت گوجه فرنگی به دی ماه موکول شد

استخدام حسابدار فروش در شرکت صنایع غذایی تک پارسان در تهران

لقمه های اسپایسی سیب و بادام

گواکامولی (مکزیکی)

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا در تهران

ماسه هم گران شد

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

رهن 190 میلیون تومانی آپارتمان 70 متری در فرمانیه تهران

استخدام کارمند فروش خانم در تهران

کشف محموله 2 میلیارد تومانی ماری جوانا در یاسوج

بنزین سوپر 3500 تومانی مشتری ندارد

استخدام تکنسین برق اجرای تاسیسات داروسازی در نظرآباد کرج

اتحادیه دامداران: خروج قاچاقی دام از مرزها ادامه دارد

ساخت خانه های اجاره به شرط تملیک برای کارگران

استخدام نیرو جهت کار در لوازم برق در یزد

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت تحقیقاتی،تولیدی در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت افرا درب در تهران

استخدام کارمند تحقیقات بازار در یک شرکت معتبر در یزد

یک شهر جدید تهران از طرح ملی مسکن حذف شد

ساخت خانه های اجاره به شرط تملیک برای کارگران

اجرای حذف قبوض کاغذی در آذربایجان غربی با هدف جلوگیری از اتلاف منابع

استخدام مهندس صنایع و حسابدار خانم در یک شرکت تولیدی/تهران

استخدام حسابدار در شرکت کارمانیا تجهیز در کرمان

اجرای حذف قبوض کاغذی در آذربایجان غربی با هدف جلوگیری از اتلاف منابع

برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

مشکل سهمیه بندی بنزین برای پلیس

عوامل موثر بر نقدینگی بانک توسعه صادرات ایران

جزییات جدید از بودجه 99

استخدام بازاریاب حضوری آقا با مزایا در مواد غذایی نگین آژینه

استخدام حسابدار مسلط به امور مالی و مالیاتی، ارزش افزوده،گزارش فصلی

استخدام کارشناس صادرات و واردات در یک شرکت معتبر در تهران

آغاز فروش اقساطی 3 محصول ایران خودرو از فردا 17 آذرماه

برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

روزنامه ابرار اقتصادی : یکشنبه 17 آذر 1398

کارت سوخت را حذف نمی کردید بنزین 3هزار تومان نمی شد

استخدام نصاب پارتیشن در شرکت دیکا آسیا در تهران

استخدام راننده با خودرو جهت سرویس دهی به شرکت در سیرجان

واردات 155 تن عصاره درخت ابریشم به کشور

مهمترین اخبار اقتصادی شنبه 16 آذرماه 98| قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار

الزام قانونی «سبز» که نادیده گرفته شد/سامانه 5 تا 100 کیلوواتی تامین کننده 20 درصد برق ادارات

واگذاری 25 بندر کوچک به بخش خصوصی از هفته های آینده

وجود 2 هزار و 50 هکتار سطح زیرکشت زعفران در بردسکن

استخدام فروشنده تلفنی و کارمند ثبت سفارش در تهران

ارتباط خودروسازان با آلودگی هوا

مالیات سنگین در انتظار خانه های خالی

واگذاری 25 بندر کوچک به بخش خصوصی از هفته های آینده

الزام قانونی سبز که نادیده گرفته شد/سامانه 5 تا 100 کیلوواتی تامین کننده 20 درصد برق ادارات

وجود 2 هزار و 50 هکتار سطح زیرکشت زعفران در بردسکن

بیش از 140 هزار تن ذرت از مزارع شوش برداشت می شود

استخدام کارشناس فروش در شرکت تهران بوران در آذربایجان شرقی

خودروسازان به دنبال راهکارهای جدید برای فروش محصولاتشان

یووه همچنان به راکیتیچ می اندیشد

معاون وزیر راه: دولت برای نوسازی بافت فرسوده بسیج شد

یک شهر جدید تهران از طرح ملی مسکن حذف شد

فارس من|رستمی: دهه فجر؛ زمان بهره برداری از پروژه چهارخطه کردن محور کیاسر

راه اندازی نخستین شرکت تامین سرمایه سهامی عام

ثمره مالی و علمی «میدکو» در اقتصاد کشور

بازار 1398/09/17

حمل ونقل در صدر تخلفات بعد از اصلاح نرخ بنزین

پایان نامه داده کاوی در بانک

بیش از 140 هزار تن ذرت از مزارع شوش برداشت می شود

استرس در اوایل زندگی موجب افزایش طول عمر می شود | اخبار ایران و جهان

چگونگی فعال سازی رمز دوم پویا و راه های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

سوخت CNG جای بنزین را در اقتصاد خواهد گرفت

حمل ونقل در صدر تخلفات بعد از اصلاح نرخ بنزین

برنامه «وهور» برای ورود نیروگاه ها به بورس

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانک توسعه تعاون به دانشجویان دکتری

نبض بازار سهام 1398/09/17

لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

استخدام کارشناس فروش، کارشناس دیجیتال مارکتینگ در اصفهان

جذاب ترین و خاص ترین رنگ های بکاررفته در شرکت های خودروسازی

روزنامه آفتاب اقتصادی : یکشنبه 17 آذر 1398

استخدام مشاور فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی خانم آشنا به کار اداری و کامپیوتر در یزد

آتش سوزی مخازن نفتی در دیلم مهار شد

دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی

دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی