مطالب مرتبط:
3 بعد رسانه ای یک «اعتراض ناکام»/«اغتشاش» یک شبه نازل نمی شود
اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست
روحانی: اعتراض از اغتشاش جداست| نباید اجازه ناامنی در جامعه بدهیم
دستور مهم رییس جمهور برای آغاز پرداخت کمک های معیشتی از روز فردا/ روحانی: اعتراض حق مردم است، اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست
دستور مهم روحانی برای آغاز پرداخت کمک های معیشتی از روز فردا/ اعتراض حق مردم است، اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آبان 1398 ساعت 06:372019-11-18اقتصادي

3 بعد رسانه ای یک «اعتراض ناکام»/«اغتشاش» یک شبه نازل نمی شود


- تبدیل اعتراضات عمومی به اغتشاش و در نتیجه ناکام ماندن آن؛ دوباره اتفاق افتاد.

این اتفاق طی چه فرآیندی رخ می دهد؟ و رسانه ها این وسط چه کاره اند؟ خبرگزاری مهر"– گروه فرهنگ؛ حمیدرضا بوالی تاریخ سهمیه بندی بنزین در ایران به چیزی حدود یک دهه قبل برمی گردد.

فارغ از درست یا غلط بودن این طرح ترس از شورش و ناامنی، اصلی ترین مانع از اجرای این طرح بود.

ترس دولتی از اتفاقی که به صورت رسمی با معیشت مردم در ارتباط بود چندان هم بیراه نبود.

اخبار غیررسمی از صبح آن روز نشان می داد که ظاهرا تصمیم دولت برای سهمیه بندی بنزین به قطعیت رسیده است و امشب قرار است انجام شود.

شب؛ اما رییس جمهور وقت روبه روی مردم نشست و به طور زنده و مفصل برای مردم توضیح داد که این مکانیزم قرار است چگونه انجام شود و به زندگی آنها بهبود ببخشد و اعلام کرد که عواید این طرح هم اکنون در حساب شماست.

ماجرا به آرامی رد شد.

متفاوت است این وضعیت با دولتی که مردم را شبانه بدون اطلاع قبلی و با خیال خودش با زرنگی با تغییر نرخ در شمارشگر قیمت در پمپ بنزین ها مواجه می کند.

اینجا صحبت از استراتژی غلط یا درست نیست.

مسئله فقدان هر نوع استراتژی رسانه ای است.

فقدان هر نوع سرمایه گذاری برای مواجهه رسانه ای این ماجرا با مردم.

به شکل واضحی دولت مستقر هیچ الگویی برای رسانه ای کردن یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیمات عمر کاری خود ندارد.

واضح است که اصلا به این موضوع فکر نکرده است و واضح است که با چیزی به نام پیوست رسانه ای اساسا بیگانه است.

چند ساعت بعد نوبخت رییس سازمان بودجه و برنامه ریزی و ربیعی سخنگوی دولت تازه به میدان آمدند و بعد از شوک بزرگ اولیه در کمال حیرت تازه اعلام کردند که عواید این سهمیه بندی و افزایش قیمت قرار است طبق فرآیندی( ظاهرا نامعلوم و هنوز قطعی نشده) به حساب یارانه بگیران واریز شد.

چیز جدید و عجیبی نبود.

مشاور رسانه ای دولت کماکان در توییتر مشغول بازی با کلمات و ساخت جملات قصار است؛ سخنگوی دولت فقط خود را موظف می داند که در ساعاتی مشخص در مکانی مشخص به سوالاتی مشخص پاسخ دهد و رییس دولت تازه یادش آمده است که با رقبای انتخاباتی اش تسویه حساب کند.

چیز جدید و عجیبی نبود.

مشاور رسانه ای دولت کماکان در توییتر مشغول بازی با کلمات و ساخت جملات قصار است؛ سخنگوی دولت فقط خود را موظف می داند که در ساعاتی مشخص در مکانی مشخص به سوالاتی مشخص پاسخ دهد و رییس دولت تازه یادش آمده است که با رقبای انتخاباتی اش تسویه حساب کند.

با گذشت سه روز از اعلام این تصمیم حیاتی در معیشت اکثریت مردم ایران و بالاگرفتن دامنه اعتراض به این تصمیم رییس جمهور هنوز احساس نمی کند که نیاز به گفتگوی مستقیم و رودررو با مردم دارد.

هنوز سرنوشت عواید این طرح برای دولت مشخص نیست.

برخی از اعتباری غیرنقدی صحبت می کنند و برخی نیز از مبلغی ماهیانه و پایدار و دولت در پایین ترین میزان اعتماد و اعتبار قرار گرفته است.

این سرنوشت دولتی است که فقط وقت انتخابات، تکنیک های رسانه ای و تبلیغ جمعی را خوب بلد است و به شکلی موثر آنها را بی رحمانه به کار می گیرد و بعد از انتخابات از پیاده کردن ساده ترین اصول رسانه ای و ارتباط با مردم عاجر است.

شاید خودش را بی نیاز از گفتگو می داند و شاید هم به چیزهای دیگری جز راضی بودن مردم فکر می کند.

این اولین بعد رسانه ای شکل گیری چیزی به نام اعتراض ناکام است.

چیزی که چند روزی است ایران را تحت تاثیر قرار داده است منشعب از یک سیاست رسانه ای غلط نیست.

بی سیاستی رسانه ای است که این گونه همه را آزار می دهد.

چیزی برای تحلیل وجود ندارد.

سه روز گذشته است و رییس جمهور همچنان فقط در هیئت دولت حرف می زند.

نیست و انتظار خوش بین ها برای پاسخگویی مستقیم و رودرروی او با مردم در حال کمرنگ شدن است.

روحانی ظاهرا نیازی به حرف زدن با مردم نمی بیند.

*** اعتراض اما با یک وجه رسانه ای دیگر ناکام می ماند؛ هلهله ساکنین فضای مجازی، سلبریتی ها و رادیو و تلویزیون های فارسی زبان خارجی بالای سر دغدغه مردم.

5 سال پیش در صبح یکی از روزهای سرد آبان ماه ریحانه جباری اعدام شد.

دختر 26 ساله ای که 7 سال قبل از آن مردی به نام سربندی را با ضربات چاقو به قتل رساند.

داستان قتل و محاکمه ریحانه جباری داستان جالب و تاثربرانگیزی بود.

از چند سال پیش که ماجرای محکمه او رسانه ای شد او در مرکز توجه رسانه های خارجی فارسی زبان قرار گرفت.

ابهام در شیوه قتل او به زعم مخالفان قصاصش، ماجرا را پیچیده تر کرد.

انبوهی از اعتراضات رسانه ای به قصاص او در فضای مجازی پخش شد و سرانجام کار به نامه نگاری ها و مصاحبه های سلبریتی ها به خانواده مرحوم سربندی برای گرفتن رضایت او کشید.

طیف وسیعی ازسلبریتی های ایرانی و رسانه های فارسی زبان با موردخطاب قرار دادن خانواده سربندی تقاضای عفو و بخشش ریحانه جباری را با حجم وسیع و پرتعدادی اعلام کردند.

درخواست هایی که مضمون ضمنی خیلی از آنها ناعادلانه بودن این حکم قضایی، سیستم قضایی جمهوری اسلامی، نادیده گرفتن حقوق زنان در نظام اسلامی و غرغرهای همیشگی این جور مواقع بود.

شعبانی وکیل مدافع خانواده سربندی چند ماه قبل از اعدام ریحانه جباری در گفتگو با رسانه ای به صورت صریحی اعلام کرد: عمیقاً به تمام رسانه ها و مدعیان طرفداری از خانم جباری توصیه می کنم هرگونه موضع گیری، خصومت و تسویه حساب با حکومت جمهوری اسلامی و نهادهای مربوطه را به موضوع مجرمیت خانم جباری گره نزنند، چرا که این امر سبب می شود بیش از پیش؛ از موضوع اخذ رضایت و گذشت شکات فاصله بگیریم.

و ریحانه جباری سرانجام اعدام شد.

غم انگیزانه.

وکیل خانواده می گفت خانواده سربندی بارها تا بخشش پیش رفته اند و بعد که این هجوم را دیده اند پشیمان شده اند.

این همانی است که در مقیاسی بزرگتر چیزی به نام ناکامی اعتراض آرام در ایران در روزگار ما را تشریح می کند.

بسیاری از اوقات ابهام یا اعتراض به یک مورد در جای خود منطقی است.

مردم دغدغه دارند و مسئله دارند اما با خیمه زدن لشکر فضای مجازی و رسانه های بیکانه و سلبریتی ها اصل اعتراض به زودی تحت تاثیر قرار می گیرد و کم کم ناپدید می شود.

به محض بلند شدن یک علم اعتراض در ایران، عقده گشایان همیشگی از جمهوری اسلامی خیلی زود دست به کار می شوند و انتقام شکست های خود از شکست های منطقه ای در غرب آسیا تا شکست عشقی از آخرین دوست دختر خود را روانه جمهوری اسلامی می کنند.

با این وضعیت طبیعی است که اصل دغدغه و ماجرا خیلی زود به حاشیه می رود اصل ماجرا مورد ابهام و تردید قرار می گیرد و علاوه بر آن خشونتِ متضمن این انتقام گیری ها خیلی زود سبب واکنش های تامین کنندگان امنیت می شود و در نهایت آن چیزی که باقی می ماند خشونت، عقده گشایی و فراموش شدن اصلی ماجرا زیر صدای هلهله آنهایی است که ربطی به اصل انگیزه اعتراض ندارد و نه تنها برای معترضین دلی نمی سوزانند بلکه معمولا با تحقیر به آنها نگاه می کنند.

به محض بلند شدن یک علم اعتراض در ایران، عقده گشایان همیشگی از جمهوری اسلامی خیلی زود دست به کار می شوند و انتقام شکست های خود از شکست های منطقه ای در غرب آسیا تا شکست عشقی از آخرین دوست دختر خود را روانه جمهوری اسلامی می کنند.

با این وضعیت طبیعی است که اصل دغدغه و ماجرا خیلی زود به حاشیه می رود 10 سال پیش در شب 22 خرداد سال 88؛ در شرایطی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری نهم، خرد خرد در حال منتشر شدن بود یک توییت تاریخی از وحید آنلاین یکی از فعالان مشهور رسانه ای منتشر شد.

این فعال رسانه ای که همچنان مشغول فعالیت سفت و سخت و با انگیزه رسانه ای است و در مواقع اعتراضاتی مثل اعتراض این روزها به شدت فعال می شود؛ در شب اعلام نتایج، این جمله را در صفحه شخصی اش در توییتر نوشت، آمار اعلام می شد و رای احمدی نژاد لحظه به لحظه بیشتر می شد و او و هم طیفانش نگران تر که او نوشت: "هر چه به تمدن نزدیک تر می شویم آرای میرحسین هم بیشتر می شود.

امیدوار باشید.

"و این درست در ساعت ابتدایی پایان رای گیری بود .

زمانی که رای روستاها و شهرهای کوچک با درصد بالایی به نفع احمدی نژاد اعلام شده بود و رای شهرهای بزرگ به دلیل کثرت رای دهندگان همچنان مبهم و اعلام نشده باقی مانده بود و مردم روستاها و شهرهای کوچک، به تعبیر این جمله تاریخی بی تمدن هایی بودند شایسته ملامت و تحقیر که نفهمیده بودند باید به چه کسی رای بدهند و از که حمایت کنند.

به این شرایط اضافه کنید بی اعتمادی مردم به رسانه های رسمی را تا متوجه شوید که از یک بعد تاثیرگذار در انحراف اعتراضات صحبت می کنیم.

*** اما چه اتفاقی می افتد که معترضان بی نظر با برخی از اغتشاشات و شعارهای نه تنها هنجارشکنانه بلکه ابلهانه همراه می شوند یا حداقل این است که اعتراض نمی کنند و علیه این شعارهای ضدملی و ضددینی واکنشی نشان نمی دهند؟ اینجاست که ضلع سوم مثلث ناکامی اعتراض کامل می شود آن هم با یک بی کارکردی دیگر از سوی مجموعه رسانه ای کل نظام.

واقعیت صریح، بی واسطه و عریان ماجرا این است که تمام آن کاری که باید مجموعه رسانه ای و تبلیغی نظام می کرده است تا مثلا کسی به نام رضاشاه را به مردم بشناسد؛ حالا اینجا با عدم اعتراض به شعاری همچون رضا شاه روحت شاد نمایان می شود و بیرون می زند.

جوان بعد از انقلاب متولد شده ای که از انقلاب و نه رژیم پهلوی چیزی ندیده است اما قرار بوده است که با انواع و اقسام سیستم های رسانه ای و تبلیغاتی ایران از آموزش و پرورش تا صداوسیما متوجه شود که کمک های در مقیاس جهانی ناچیز ایران به فلسطین، ملی گرایانه ترین فعالیت نظام ایران است؛ حالا خیال می کند پول بنزین به حسابی در غزه واریز می شود.

مجموعه سیستم رسانه ای ایران از جاانداختن اینکه نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران نه تنها شعاری ضدانسانی و دموکراتیک است بلکه دقیقا منافع ملی ایران را هدف گرفته است عاجز است و حالا باید در این وضعیت پاسخگو باشد.

در این جور وضعیت های بحرانی حالا دیگر کسی به این فکر نمی کند که چرا آن جوانک بی خبر از همه جای سال اول دانشگاهی هم شعارهای آنها را تکرار می کند.

اما آن چیزی که دقیقا باید به آن فکر شود این است.

اغتشاش یک شبه نازل نمی شود.

بلکه ذهنیت خردخرد تغییریافته مردم در باب امور بسیار مهمی چون ولایت فقیه، حکومت جمهوری اسلامی، رژیم پهلوی، روابط ایران با کشورهای دیگر و… است که آمادگی روانی اغتشاش و شعارهای گمراه کننده را به وجود می آورد.

حتما و حتما در چنین اعتراضاتی جاسوسان اسراییل و آمریکا فعال می شوند؛ حتما ته مانده های مجاهدین خلق میدان گردانی می کنند اما تعمیم همه معترضان به آنها؛ گم کردن واضح نقطه تمرکز ماجراست.

در این جور وضعیت های بحرانی حالا دیگر کسی به این فکر نمی کند که چرا آن جوانک بی خبر از همه جای سال اول دانشگاهی هم شعارهای آنها را تکرار می کند.

غافل از آنکه آنچه دقیقا باید به آن فکر شود همان است.

اغتشاش یک شبه نازل نمی شود.

بلکه ذهنیت خردخرد تغییریافته مردم در باب امور بسیار مهمی چون ولایت فقیه، حکومت جمهوری اسلامی، رژیم پهلوی، روابط ایران با کشورهای دیگر و… است که آمادگی روانی اغتشاش و شعارهای گمراه کننده را به وجود می آورد.

ساعت ها مستند و برنامه و گفتگو در شبکه من و تو و فقط دهه فجر یاد انقلاب افتادن رسانه های ایرانی به وجود آورنده چنین و ضعیتی است.

حال به همه اینها اضافه کنید اخبار پرحجم و عصبی روزهای قبل درباره حجم اختلاس ها و فریب کاری های افراد داخل نظام را تا متوجه شوید که ذهنیت ها چگونه منجر به اغتشاش می شود و حالا وقت آن است که مجموعه رسانه ای و تبلیغاتی نظام را مورد خطاب قرار دهیم که برای ساخت ذهنیت و روایت ایرانی از اتفاقات ایران چه کرده اید که نتیجه آن این شده است؟ حتی اگر تعداد این جوانان از همه جا بی خبر یک نفر باشد.

*** سه بعد رسانه ای نبود یک استراتژی رسانه ای مناسب از سوی دولت برای اعلام و اعمال این اتفاق، همگرایی رسانه های فارسی زبان و فضای مجازی در انحراف اتفاق بنزین و تمرکز بر انتقام گیری از نظام و نهایتا ناتوانی سیستم رسانه ای کل نظام در ساختن ذهنیت هایی معقول و منطقی و واقع بین، داستان امروز و دیروز ما نیست.

داستان جدیدی هم نیست.

سالهاست که در حال رخ دادن است و پیش بینی می شود که ماجرا ادامه دار باشد.


کلید واژه ها: دولت - رسانه - سخنگوی دولت - سهمیه بندی بنزین - سهمیه بندی - مردم - حساب - استراتژی - رییس - بنزین - مکانی - اعلام - تصمیم - اتفاق - سهمیه - یارانه بگیران - اغتشاش - قرار - توییتر - سرمایه گذاری - افزایش قیمت - برنامه ریزی - ماجرا - معیشت - دولتی - مشاور - ایران - مشغول - معیشت مردم - مردم ایران

آخرین اخبار سرویس:
فارس من| ناصحی: اتمام 62 واحد مسکن مهر جام خانه نکا تا پایان امسال

استخدام فروشنده در مجموعه فروشگاهی برند آراد در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر و فعال در تهران

استخدام مسئول فنی خانم (رشته صنایع غذایی) در مرکزی

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام فروشنده در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش خانم تمام وقت با مزایا در تهران

حقوق ورزشکاران المپیک و پارالمپیک بر اساس آیین نامه است آفتاب نو | اخبار ورزشی

استخدام نیروی آشنا به سیستم ها و نرم افزارهای حسابداری/اصفهان

تعطیلی سالنی که با چندین میلیارد هزینه افتتاح شد!

هزینه خرید آپارتمان در شرق تهران

تعطیلی سالنی که با چندین میلیارد هزینه افتتاح شد!

بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

استخدام حسابدار انبار آقا در شرکت عمادآرا در البرز

افزایش قیمت کالاهای تولیدی در شرکت های دولتی بعد از گرانی بنزین

2 سایت الگویی تولیدی ترویجی گندم در هامون و زهک راه اندازی شد | اخبار ایران و جهان

بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

کاهش قیمت مرغ به 12 هزار تومان

استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر غذایی واقع در گرمدره-تهران

استخدام راننده با وانت مسقف در یک شرکت معتبر در تهران

خودروهای زیر 150 میلیون بازار تهران

کاهش قیمت گوجه فرنگی به دی ماه موکول شد

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت تولید کننده قطعات خودرو/ تهران

درآمد 3 هزار میلیارد تومانی کشور با اخذ مالیات پلکانی از کارانه پزشکان

کاهش قیمت گوجه فرنگی به دی ماه موکول شد

استخدام حسابدار فروش در شرکت صنایع غذایی تک پارسان در تهران

لقمه های اسپایسی سیب و بادام

گواکامولی (مکزیکی)

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا در تهران

ماسه هم گران شد

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

رهن 190 میلیون تومانی آپارتمان 70 متری در فرمانیه تهران

استخدام کارمند فروش خانم در تهران

کشف محموله 2 میلیارد تومانی ماری جوانا در یاسوج

بنزین سوپر 3500 تومانی مشتری ندارد

استخدام تکنسین برق اجرای تاسیسات داروسازی در نظرآباد کرج

اتحادیه دامداران: خروج قاچاقی دام از مرزها ادامه دارد

ساخت خانه های اجاره به شرط تملیک برای کارگران

استخدام نیرو جهت کار در لوازم برق در یزد

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت تحقیقاتی،تولیدی در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت افرا درب در تهران

استخدام کارمند تحقیقات بازار در یک شرکت معتبر در یزد

یک شهر جدید تهران از طرح ملی مسکن حذف شد

ساخت خانه های اجاره به شرط تملیک برای کارگران

اجرای حذف قبوض کاغذی در آذربایجان غربی با هدف جلوگیری از اتلاف منابع

استخدام مهندس صنایع و حسابدار خانم در یک شرکت تولیدی/تهران

استخدام حسابدار در شرکت کارمانیا تجهیز در کرمان

اجرای حذف قبوض کاغذی در آذربایجان غربی با هدف جلوگیری از اتلاف منابع

برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

مشکل سهمیه بندی بنزین برای پلیس

عوامل موثر بر نقدینگی بانک توسعه صادرات ایران

جزییات جدید از بودجه 99

استخدام بازاریاب حضوری آقا با مزایا در مواد غذایی نگین آژینه

استخدام حسابدار مسلط به امور مالی و مالیاتی، ارزش افزوده،گزارش فصلی

استخدام کارشناس صادرات و واردات در یک شرکت معتبر در تهران

آغاز فروش اقساطی 3 محصول ایران خودرو از فردا 17 آذرماه

برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

روزنامه ابرار اقتصادی : یکشنبه 17 آذر 1398

کارت سوخت را حذف نمی کردید بنزین 3هزار تومان نمی شد

استخدام نصاب پارتیشن در شرکت دیکا آسیا در تهران

استخدام راننده با خودرو جهت سرویس دهی به شرکت در سیرجان

واردات 155 تن عصاره درخت ابریشم به کشور

مهمترین اخبار اقتصادی شنبه 16 آذرماه 98| قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار

الزام قانونی «سبز» که نادیده گرفته شد/سامانه 5 تا 100 کیلوواتی تامین کننده 20 درصد برق ادارات

واگذاری 25 بندر کوچک به بخش خصوصی از هفته های آینده

وجود 2 هزار و 50 هکتار سطح زیرکشت زعفران در بردسکن

استخدام فروشنده تلفنی و کارمند ثبت سفارش در تهران

ارتباط خودروسازان با آلودگی هوا

مالیات سنگین در انتظار خانه های خالی

واگذاری 25 بندر کوچک به بخش خصوصی از هفته های آینده

الزام قانونی سبز که نادیده گرفته شد/سامانه 5 تا 100 کیلوواتی تامین کننده 20 درصد برق ادارات

وجود 2 هزار و 50 هکتار سطح زیرکشت زعفران در بردسکن

بیش از 140 هزار تن ذرت از مزارع شوش برداشت می شود

استخدام کارشناس فروش در شرکت تهران بوران در آذربایجان شرقی

خودروسازان به دنبال راهکارهای جدید برای فروش محصولاتشان

یووه همچنان به راکیتیچ می اندیشد

معاون وزیر راه: دولت برای نوسازی بافت فرسوده بسیج شد

یک شهر جدید تهران از طرح ملی مسکن حذف شد

فارس من|رستمی: دهه فجر؛ زمان بهره برداری از پروژه چهارخطه کردن محور کیاسر

راه اندازی نخستین شرکت تامین سرمایه سهامی عام

ثمره مالی و علمی «میدکو» در اقتصاد کشور

بازار 1398/09/17

حمل ونقل در صدر تخلفات بعد از اصلاح نرخ بنزین

پایان نامه داده کاوی در بانک

بیش از 140 هزار تن ذرت از مزارع شوش برداشت می شود

استرس در اوایل زندگی موجب افزایش طول عمر می شود | اخبار ایران و جهان

چگونگی فعال سازی رمز دوم پویا و راه های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

سوخت CNG جای بنزین را در اقتصاد خواهد گرفت

حمل ونقل در صدر تخلفات بعد از اصلاح نرخ بنزین

برنامه «وهور» برای ورود نیروگاه ها به بورس

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانک توسعه تعاون به دانشجویان دکتری

نبض بازار سهام 1398/09/17

لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

استخدام کارشناس فروش، کارشناس دیجیتال مارکتینگ در اصفهان

جذاب ترین و خاص ترین رنگ های بکاررفته در شرکت های خودروسازی

روزنامه آفتاب اقتصادی : یکشنبه 17 آذر 1398

استخدام مشاور فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی خانم آشنا به کار اداری و کامپیوتر در یزد

آتش سوزی مخازن نفتی در دیلم مهار شد

3 بعد رسانه ای یک «اعتراض ناکام»/«اغتشاش» یک شبه نازل نمی شود

3 بعد رسانه ای یک «اعتراض ناکام»/«اغتشاش» یک شبه نازل نمی شود