مطالب مرتبط:
توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته
پاسخ اشرف بروجردی به برخی شایعات درباره آب گرفتگی اسناد کتابخانه ملی
پاسخ اشرف بروجردی به برخی شایعات درباره آب گرفتگی اسناد کتابخانه ملی
نشست خبری اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی
توضیح رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره آبگرفتگی آرشیو اسناد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 02:082019-11-16سياسي

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته


- رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره ورود آب به سازمان اسناد و سندهایی که در این ماجرا آسیب دیده اند توضیح داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اشرف بروجردی در نشست خبری امروز (شنبه، 25 آبان ماه) با تشریح برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره سندهایی که گفته می شود در بارندگی های چندی پیش تهران آسیب دیده اند، بیان کرد: در زمان احداث ساختمان آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی که در ضلع شمالی اتوبان حقانی واقع شده دقت کافی نشده است.

این ساختمان در جایی بنا شده که مردم به اصطلاح می گفتند چاله هرز و از طرفی نیز در کنار رودخانه قرار دارد.

زمانی هم که مترو حفر شد یک بار آب گرفت و شروع به تخلیه آن کردند.

آن زمان جهت گیری کانال های آب تغییر پیدا کرد.

او با بیان این که زیر شهر تهران منبع وسیع آب قرار دارد گفت: ساختمان آرشیو 16 طبقه دارد که پنج طبقه آن زیر زمین و 11 طبقه آن بالاست.

احتمال نفوذ آب در این ساختمان بسیار زیاد است و در ادوار گذشته نیز این مخاطره وجود داشته است و همین موضوع باعث شده ما نسبت به بحث اسناد حساس باشیم و اجازه ندهیم اسناد آرشیوی در جایی که احتمال نفوذ آب وجود دارد باشند.

بروجردی خاطرنشان کرد: طبقه منفی پنج نزدیک به زمین است و امکان دارد که در آن جا آب نفوذ کند، اما ما هیچ سند معتبر و قابل استفاده ملی را در آن جا نگهداری نمی کنیم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به کمبود فضا در ساختمان اسناد، گفت: ما دیدیم که طبقه منفی پنج کامل ریل گذاری نشده است و یک سری از اسناد را از ساختمان آرشیو به طبقه منفی سه ساختمان کتابخانه ملی منتقل کردیم و این انتقال نیز با دقت بسیار انجام شد.

او خاطرنشان کرد: سطح آب در زمان بارندگی مقداری بالا آمده بود و فوقش مچ پای شما زیر آب می رفت اما سندی در آن جا وجود نداشت که قابلیت نگهداری داشته باشد.

سند از دستگاه های مختلف در کتابخانه ملی جمع آوری و کار غربالگری انجام می شود و اسناد قابل حفاظت تکلیفش مشخص می شود و به طبقات بالا می رود، اما اسناد امحایی به طبقه منفی پنج می رود و تا زمانی که به کارخانه های خمیرسازی منتقل شود آن جا می ماند.

بروجردی در ادامه بیان کرد: برخی افراد دغدغه شان این بود و فکر می کردند اسناد ماندگار بلایی سرشان آمده و می گفتند چه نشسته اید که همه اسناد در سازمان اسناد از بین رفته است.

این در حالی است که اسناد به طبقه منفی سه ساختمان کتابخانه ملی منتقل شده اند.

با انتشار این اخبار همه دستگاه های مختلف از سازمان بازرسی کشور و نهادهای دیگر نسبت به این موضوع حساس شده اند و ما گفته ایم که همه می توانند از این اسناد بازدید کنند.

او تاکید کرد: اسنادی که قابلیت نگهداری داشته به هیچ وجه از دست نرفته و آسیب ندیده اند.

آسیبی که ما درنظر داریم به معنای رطوبت بالایی است که به آن ها منتقل می شود.

در واقع نرم رطوبت برای نگهداری اسناد به هم می خورد.

ما اقدامات اولیه را انجام داده ایم و فن ها در آن جا روشن هستند تا رطوبت را کامل از بین ببریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره این که چرا این موضوع زودتر اطلاع رسانی نشده است گفت: حادثه خاصی نبود که ما بخواهیم جواب بدهیم، بلکه بیشتر فضاسازی انجام شده است.

اتفاق خاصی نیفتاده است و ما این قدر عقل مان می رسد که اسناد آرشیوی را در جایی که مخاطره دارد نگذاریم.

چیزی که آن جا بود اوراق امحایی بود که باید برای خمیرسازی می رفت.

برخی از دوستان فضاسازی ایجاد کردند.

ما اوراق امحایی را خارج کرده ایم.

هنوز هم بخشی از اسناد در ساختمان اسناد هستند که تخلیه نشده اند.

مظفر پاسدار، معاون منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نیز درباره این موضوع توضیح داد: اولویت اول ما برای ریل گذاری در ساختمان اسناد طبقه منفی دو و منفی چهار است که قفسه ها در آن جا ثابت هستند.

به دلیل کمبود جا خانم بروجردی در نظر داشتند بحث بایگانی راکد ملی را ایجاد کنند اما به خاطر این که بودجه نداشتیم و امکان ایجاد ردیف بودجه جدید وجود نداشت فعلا ریل گذاری ساختمان اسناد را انجام داده ایم که با این موضوع ظرفیت مخازن 30 درصد افزایش می یابد.

این موضوع بازه زمانی چهار پنج ساله ای را برای ما ایجاد می کند تا بتوانیم ساختمان بایگانی راکد ملی را داشته باشیم.

علی زرافشان، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نیز در سخنانی گفت: بعد از این که این اتفاق افتاد ابتدا آب را به بیرون هدایت کردیم و بعد سعی کردیم رطوبت را کنترل کنیم.

برای کنترل رطوبت نیز مجبور شدیم دما را افزایش دهیم که این موضوع باعث شد رطوبت به حد استاندارد برسد.

الان دما بالاست و زمانی که به این اطمینان برسیم که رطوبت آن جا تحت کنترل است دما را نیز کاهش می دهیم.

اشرف بروجردی در نشست خبری امروز همچنین درباره برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: دغدغه اصحاب فرهنگ در هفته کتاب این است که چگونه حوزه کتابخوانی و کتابداری را توسعه بدهیم و جامعه گزینه هایی برای انتخاب الگوی زندگی از کتاب ها داشته باشد و از آن ها استفاده کند.

او افزود: برای توسعه فرهنگ کتابخوانی به رسالت اولیه نیاز داریم که بر عهده نهادهای دیگر است و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نقش سیاستگذار را در این زمینه دارد و مباحث مربوط به کتابخوانی را انجام می دهد.

کتابخانه ملی اقداماتی را انجام داده که بیشتر جنبه سیاستگذارانه دارد که خریدار داشته باشد؛ اگر سیاست های ما خریدار نداشته باشد نمی تواند خواسته های ما را محقق کند.

از طرفی نیز رویکرد ما نمی تواند فقط منحصر به هفته کتاب باشد و این فرهنگ باید ادامه داشته باشد.

برخی از برنامه های ما در هفته کتاب آغاز می شود و در طول سال ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی سپس توضیح داد: یکی از برنامه های ما کتاب برای همه است ؛ ما معتقدیم که همه افراد باید از کتاب بهره مند شوند و از آن استفاده کنند و بحث خواندن کتاب در همه جا اتفاق بیفتد.

ما می توانیم با رویکرد جدید کتاب را برای همه فراهم کنیم تا از آن استفاده کنند.

همچنین برنامه دیگری که داریم تبادل کتاب است و در 22 منطقه تهران جاهایی برای مبادله کتاب تعبیه شده است و افراد می توانند کتاب های خود را در آن جا مبادله کنند.

علاوه بر این 10 فرهنگسرا داریم که برنامه مبادله کتاب برای کودکان در آن جا برگزار می شود تا دغدغه کتاب را گسترش دهیم.

به گفته او، یکی دیگر از برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ارسال کتاب به مناطق محروم و دورافتاده است که دسترسی کمتری به کتاب دارند.

این عضو شورای سیاست گذاری هفته کتاب و کتابخوانی در ادامه گفت: یکی از دیگر برنامه های ما معرفی کتاب های پرخواننده است و می خواهیم به نحوی اطلاع رسانی کنیم.

برای همین هفته آینده رضا امیرخانی درباره رهش برنامه ای خواهد داشت، همچنین عادل فرودسی پور درباه کتاب هایش توضیح خواهد داد.

هدف ما از این برنامه ها توسعه فرهنگ کتابخوانی است.

دیگر برنامه ما چهره خوانی است و افراد مشهور درباره این که چگونه کتاب می خوانند سخن خواهند گفت.

از جمله این افراد سروش صحت و رامبد جوان هستند.

این فصل را با من بخوان نیز یکی دیگر از برنامه های ماست که افراد در آن جا ممکن است کتاب را روخوانی کنند یا به نقد و بررسی آن بپردازند.

بروجردی سپس بیان کرد: ما یک سری برنامه برای سازمان ها داریم که در آن برنامه هایی برگزار خواهد شد؛ مثلا در روزهای آینده در دانشگاه الزهرا برنامه ای خواهیم داشت.

علاوه بر این روز دوشنبه همایشی را برای معرفی هویت ایرانی در نظر گرفته ایم که در این برنامه از محمدجواد ظریف تجلیل می شود.

او همچنین از رونمایی از سامانه پردازش خودکار در هفته کتاب خبر داد و گفت: این سامانه جدید که در سال های آینده به کار گرفته می شود وظیفه فهرست نویسی را بر عهده دارد و با قراردادن کتاب در سامانه مشخصات کتاب را پردازش خواهد کرد.

کارکنان ما نیز در این بخش دقت دارند تا اطلاعات به دقت ثبت شود.

به دلیل حجم بالای کتاب ها گاه کارکنان ما نمی رسیدند فهرست نگاری کنند بنابراین با شرکتی قرارداد بسته بودیم تا کار فهرست نگاری را انجام دهند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین توضیحاتی درباره پنجره واحد که با همکاری وزارت ارشاد و خانه کتاب راه اندازی شده و در هفته کتاب رونمایی می شود، ارائه داد و گفت: همه افراد از این به بعد به سامانه پنجره واحد مراجعه می کنند تا کتاب خود را ثبت کنند و دیگر برای ثبت فیپا و اخذ مجوز و این ها لازم نیست به سه جا مراجعه کنند.

او همچنین درباره پروژه تاریخ شفاهی اظهار کرد: این طور نیست که این پروژه تعطیل شده باشد.

ما همچنان تولید داریم.

چند سال پیش قراردادی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حسین دهباشی و سازمان صدا و سیما درباره این پروژه بسته شده بود که هر کدام کار خود را انجام دهند.

این موضوع فراتر از تاریخ شفاهی ای بود که آقای دهباشی پیگیری می کرد.

ما هنوز برای این موضوع مرتب برنامه می گذاریم و منحصر به 50 شخصیت با تمرکز بر دوره پهلوی نیست.

صدا و سیما نیز کارهای خود را انجام داده و با توجه به رویکردی که دارد بخش های مختلفی از آن را به مرور استفاده کرده است.

بروجردی افزود: ما توافق کرده بودیم که 50 جلد را آرم آرام منتشر کنیم که چهار جلد آن در گذشته منتشر شده بود و سه جلد آن نیز به تازگی منتشر شده است.

سپس هانیه گراییلی – مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی – درباره مسئله سلبریتی محوری که برای برنامه های هفته کتاب عنوان شد، بیان کرد: ما باید توسعه کتابخوانی را در سطح عمومی در نظر بگیریم و مخاطب ما عام باشد و توده مردم بتواند با کتاب ارتباط برقرار کند.

این جا خانه دوم فرهیختگان است اما خیلی از مردم ما از این جا اطلاعی ندارند و کتابخانه ملی را نمی شناسند.

هدف ما بیشتر این است که بتوانیم از ابزارهایی مانند شخصیت ها برای هدف مان استفاده کنیم.

بعد از برگزاری نشست خبری اشرف بروجری، خبرنگاران از اسنادی که به گفته مسئولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی، از طبقه منفی پنج ساختمان آرشیو به طبقه منفی سه ساختمان کتابخانه ملی منتقل شده بازدید کردند.

اما بازدید از ساختمان آرشیو به زمان دیگری موکول شد.

همچنین به گفته زرافشان، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اسناد امحایی از در شرقی به کارخانه های خمیرسازی منتقل می شوند و اسناد آرشیوی از در شمالی وارد ساختمان کتابخانه ملی می شوند.

به گفته او، اسناد نهضت جنگل که گفته می شود در جریان ورود آب به طبقه منفی پنج سازمان اسناد از بین رفته در این طبقه نبوده، همچنین اسناد مربوط به وزارت نفت و قوه قضاییه در طبقه منفی چهار ساختمان آرشیو نگه داری می شود.

انتهای پیام پی نوشت: این گزارش به روزرسانی شده است.


کلید واژه ها: سازمان اسناد و کتابخانه ملی - کتابخانه ملی - اسناد - کتابخانه - ساختمان - سازمان - طبقه - بروجردی - اشرف بروجردی - آرشیو - منفی - سازمان بازرسی کشور - بارندگی - سازمان بازرسی - نفوذ - دستگاه - احتمال - تهران - موضوع - مختلف - ریل گذاری - شهر تهران - نشست خبری - اشرف - غربالگری - رییس - زمین - نشست - قرار - آسیب

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام کواکبیان و بهروز نعمتی در انتخابات مجلس

فارس نوشت/ مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی:رییس جمهور از حضور بین دانشجویان واهمه دارد

کنایه کدخدایی به محمود صادقی در مورد شرایط رد صلاحیت

شب شعر «در صحن آیینه» برگزار می شود

آقای کاندیدا با کلید خودروش آمد/نامزدی نماینده نزدیک به لاریجانی/اصلاح طلبان و اصولگرایان در مسیر فاطمی/حواشی روز ششم ثبت نام کاندیداها

«گام دوم انقلاب» و زمینه سازی برای تحقق «ترجمه معیار قرآن»

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

گفتمان های ارزشی در محیط دانشگاه گسترش یابد

200هزار حکم تخریب در کشور/برخورد با کارچاق کن ها

دولتمردان مانند فرماندهان دفاع مقدس قاطعیت داشته باشند

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند

امورصنفی دیشموک نظارت بیشتر ی بر بازار داشته باشد

فرمانده نهاجا: دانشجویان نمایندگان خردورز و اندیشمند جامعه هستند

گلچین مداحی وفات حضرت معصومه (س) با صدای میثم مطیعی

چرا برای فعالیت دخترم در روزنامه خصوصی خودم باید پاسخ دهم؟

آقای کاندیدا با کلید خودروش آمد/نامزدی نماینده نزدیک به لاریجانی/اصلاح طلبان و اصولگرایان در مسیر فاطمی/حواشی روز ششم ثبت نام کاندیداها

جشنواره «ترنم وحی» فارس پایان یافت + اسامی برگزیدگان

حسینی کاندید نماینده این دوره از انتخابات مجلس در گچساران شد

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس بین المللی دیدار می کند

حضور هیئت داوران در کنار متسابقان، اضطراب آنها را مضاعف کرده است

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند | اخبار ایران و جهان

بازیگری که هیچ وقت تلویزیون نگاه نمی کند

افتتاح چهار مرکز نیکوکاری در کلاله

تعهد و توان مدیریتی شرط لازم نامزدهای نمایندگی مجلس

نماز جمعه دوگنبدان، باشت، لیکک

بازدید استاندار از کارخانه کامیون سازی مشگین شهر

مردم با حضور در انتخابات به افراد ناکارآمد نه می گویند

امورصنفی دیشموک نظارت بیشتر ی بر بازار داشته باشد

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم/ نیاز به 2 هزار واگن قطار داریم

رییس جمهور بودجه 99 را به مجلس تقدیم می کند

7 حرفی که هرگز نباید به کسی بگویید

استقبال دانشجویان از اقدام جالب آیت الله علم الهدی

تلاش همه ما باید جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باشد

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند

نمایندگان مجلس خود را برای مردم هزینه کنند/ لزوم مقابله با گرانی

ورود سامانه بارشی جدید به ایران

نظارت مستمر بر عملکرد قضات و کارکنان به صورت محسوس و نامحسوس صورت می گیرد

ایلنا نوشت/ هشدا رفرشاد مومنی:گرایش های رانتی در آستانه انتخابات وضعیت وحشتناک پیدا می کند و بین دست اندرکاران مسابقه پول پاشی برگزار می شود

همدلی و همکاری نمایندگان قوای سه گانه، بزرگترین سرمایه خراسان رضوی

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

کواکبیان برای ثبت نام در انتخابات مجلس به وزارت کشور آمد

دروغ گویی به مردم از مصداق های بی تقوایی است

رییس پیشین کمیته ملی المپیک در انتخابات مجلس ثبت نام کرد

ایسنا، پیام آور صلح است

نماینده سابق گچساران کاندید این دوره از انتخابات شد

افراد فاقد صلاحیت وارد مجلس نشوند/ ضرورت رعایت اخلاق در انتخابات

مجلس باید انقلابی باشد

حملات جدید علم الهدی به دولت:گرانی بنزین چه ربطی به نان دارد؟ / مگر مجبورید وزیر و وکیل شوید

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس اتمی ملاقات خواهد کرد

توییت جهانگیری درباره حوادث اخیر کشور

مردم در انتخابات قیم نمی خواهند

جنبش دانشجویی سردمدار حرکت جهادی کشور باشد

راه حل اساسی مشکلات کشور، سپردن زمام امور به دیالمه ها است

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم/ نیاز به 2 هزار واکن قطار داریم

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

نعمتی برای انتخابات مجلس نام نویسی کرد

دانشجویان اجازه ندهند روحیه انقلابی و دینداری از دانشگاه گرفته شود

خواص هم در جریان حق و باطل قرار می گیرند

مسؤولان انتخابات جوابگوی شبهات نامزدها باشند

آغاز دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام

کدخدایی: محکومیت های کیفری تنها یکی از موانع قانون انتخابات مجلس است

موضع گیری هوشمندانه رهبری در اتفاقات اخیر، کشور را از فتنه نجات داد

فاطمه رهبر در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کرد

رسالت دانشجو، فرهنگ سازی برای انقلاب اسلامی است

«جنگ شناختی» توطئه خطرناک و جدید دشمن در کشور/ دشمن چشم پیشرفت ایران را ندارد

فرهیختگان باید مدیریت مطالبات مردم را بر عهده بگیرند

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس اتمی ملاقات خواهد کرد

از نام نویسی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صمت تا ثبت نام رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران

افراد فاقد صلاحیت وارد مجلس نشوند/ ضرورت رعایت اخلاق در انتخابات

مهدی تاج: نماینده های مجلس همین جا حرف هایم را بشنوند

برای حضور در انتخابات، هم وجود شرائط لازم است و هم فقدان موانع ضروری!

محل نشست کمیسیون مشترک برجام در پی تهدید هیئت ایرانی به عدم شرکت، تغییر کرد

کاهش ساخت وساز در کشور / بررسی گزینه های احتمالی منشاء بوی نامطبوع تهران

ظرفیت استفاده از پیام رسانه های داخلی باید افزایش یابد

همه ما همچنان متاثر از حوادث اخیر هستیم

تاکید امام جمعه اهل سنت ارومیه بر حفظ وحدت و همدلی میان مسلمانان

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم/ نیاز به 2 هزار واکن قطار داریم

اغتشاش گران قصد سوءاستفاده از مطالبات مردمی را دارند

مدیران خلف وعده نکنند/ جلوی فتنه اشرار بازار گرفته شود

بهروز نعمتی داوطلب کاندیداتوری مجلس یازدهم شد

جنبش دانشجویی سردمدار حرکت جهادی کشور باشد

رهبر برای انتخابات مجلس ثبت نام کرد

ثبت نام 69 نامزد انتخابات مجلس در گرگان

مجلس باید انقلابی باشد

زمان آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن در استان تهران

اطلاعیه شماره 1 شورای نگهبان در باره انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری + فیلم

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز شد

در سفر رییس دستگاه قضا به استان اصفهان مسائل و مشکلات مورد بررسی قرار گرفت

تهران در صدر نامزدهای انتخاباتی مجلس

مرکل برای اولین بار به اردوگاه مرگ نازی ها رفت

شرارت های دشمنان تا پایان انتخابات ادامه دارد

اگر مجلس آینده ضعیف باشد دولت آینده نیز ضعیف خواهد بود

عمل به حق، معیار سنجش اعمال انسان است

جهانگیری: همه ما همچنان متاثر از حوادث اخیر هستیم

راه حل اساسی مشکلات کشور، سپردن زمام امور به دیالمه ها است

تبلیغ حجاب با ریحانه پارسا+عکس

ائمه جمعه کرمان خواستار نظارت بیشتر بر بازار شدند

مردم در انتخابات قیم نمی خواهند

تشکیل کارگروه برای رفع مشکلات زاینده رود و تامین حقابه کشاورزان

افراد فاقد صلاحیت وارد مرکز اصلی قانون گذاری کشور نشوند

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته