مطالب مرتبط:
توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته
پاسخ اشرف بروجردی به برخی شایعات درباره آب گرفتگی اسناد کتابخانه ملی
پاسخ اشرف بروجردی به برخی شایعات درباره آب گرفتگی اسناد کتابخانه ملی
نشست خبری اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی
توضیح رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره آبگرفتگی آرشیو اسناد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 02:082019-11-16سياسي

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته


- رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره ورود آب به سازمان اسناد و سندهایی که در این ماجرا آسیب دیده اند توضیح داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اشرف بروجردی در نشست خبری امروز (شنبه، 25 آبان ماه) با تشریح برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره سندهایی که گفته می شود در بارندگی های چندی پیش تهران آسیب دیده اند، بیان کرد: در زمان احداث ساختمان آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی که در ضلع شمالی اتوبان حقانی واقع شده دقت کافی نشده است.

این ساختمان در جایی بنا شده که مردم به اصطلاح می گفتند چاله هرز و از طرفی نیز در کنار رودخانه قرار دارد.

زمانی هم که مترو حفر شد یک بار آب گرفت و شروع به تخلیه آن کردند.

آن زمان جهت گیری کانال های آب تغییر پیدا کرد.

او با بیان این که زیر شهر تهران منبع وسیع آب قرار دارد گفت: ساختمان آرشیو 16 طبقه دارد که پنج طبقه آن زیر زمین و 11 طبقه آن بالاست.

احتمال نفوذ آب در این ساختمان بسیار زیاد است و در ادوار گذشته نیز این مخاطره وجود داشته است و همین موضوع باعث شده ما نسبت به بحث اسناد حساس باشیم و اجازه ندهیم اسناد آرشیوی در جایی که احتمال نفوذ آب وجود دارد باشند.

بروجردی خاطرنشان کرد: طبقه منفی پنج نزدیک به زمین است و امکان دارد که در آن جا آب نفوذ کند، اما ما هیچ سند معتبر و قابل استفاده ملی را در آن جا نگهداری نمی کنیم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به کمبود فضا در ساختمان اسناد، گفت: ما دیدیم که طبقه منفی پنج کامل ریل گذاری نشده است و یک سری از اسناد را از ساختمان آرشیو به طبقه منفی سه ساختمان کتابخانه ملی منتقل کردیم و این انتقال نیز با دقت بسیار انجام شد.

او خاطرنشان کرد: سطح آب در زمان بارندگی مقداری بالا آمده بود و فوقش مچ پای شما زیر آب می رفت اما سندی در آن جا وجود نداشت که قابلیت نگهداری داشته باشد.

سند از دستگاه های مختلف در کتابخانه ملی جمع آوری و کار غربالگری انجام می شود و اسناد قابل حفاظت تکلیفش مشخص می شود و به طبقات بالا می رود، اما اسناد امحایی به طبقه منفی پنج می رود و تا زمانی که به کارخانه های خمیرسازی منتقل شود آن جا می ماند.

بروجردی در ادامه بیان کرد: برخی افراد دغدغه شان این بود و فکر می کردند اسناد ماندگار بلایی سرشان آمده و می گفتند چه نشسته اید که همه اسناد در سازمان اسناد از بین رفته است.

این در حالی است که اسناد به طبقه منفی سه ساختمان کتابخانه ملی منتقل شده اند.

با انتشار این اخبار همه دستگاه های مختلف از سازمان بازرسی کشور و نهادهای دیگر نسبت به این موضوع حساس شده اند و ما گفته ایم که همه می توانند از این اسناد بازدید کنند.

او تاکید کرد: اسنادی که قابلیت نگهداری داشته به هیچ وجه از دست نرفته و آسیب ندیده اند.

آسیبی که ما درنظر داریم به معنای رطوبت بالایی است که به آن ها منتقل می شود.

در واقع نرم رطوبت برای نگهداری اسناد به هم می خورد.

ما اقدامات اولیه را انجام داده ایم و فن ها در آن جا روشن هستند تا رطوبت را کامل از بین ببریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره این که چرا این موضوع زودتر اطلاع رسانی نشده است گفت: حادثه خاصی نبود که ما بخواهیم جواب بدهیم، بلکه بیشتر فضاسازی انجام شده است.

اتفاق خاصی نیفتاده است و ما این قدر عقل مان می رسد که اسناد آرشیوی را در جایی که مخاطره دارد نگذاریم.

چیزی که آن جا بود اوراق امحایی بود که باید برای خمیرسازی می رفت.

برخی از دوستان فضاسازی ایجاد کردند.

ما اوراق امحایی را خارج کرده ایم.

هنوز هم بخشی از اسناد در ساختمان اسناد هستند که تخلیه نشده اند.

مظفر پاسدار، معاون منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نیز درباره این موضوع توضیح داد: اولویت اول ما برای ریل گذاری در ساختمان اسناد طبقه منفی دو و منفی چهار است که قفسه ها در آن جا ثابت هستند.

به دلیل کمبود جا خانم بروجردی در نظر داشتند بحث بایگانی راکد ملی را ایجاد کنند اما به خاطر این که بودجه نداشتیم و امکان ایجاد ردیف بودجه جدید وجود نداشت فعلا ریل گذاری ساختمان اسناد را انجام داده ایم که با این موضوع ظرفیت مخازن 30 درصد افزایش می یابد.

این موضوع بازه زمانی چهار پنج ساله ای را برای ما ایجاد می کند تا بتوانیم ساختمان بایگانی راکد ملی را داشته باشیم.

علی زرافشان، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نیز در سخنانی گفت: بعد از این که این اتفاق افتاد ابتدا آب را به بیرون هدایت کردیم و بعد سعی کردیم رطوبت را کنترل کنیم.

برای کنترل رطوبت نیز مجبور شدیم دما را افزایش دهیم که این موضوع باعث شد رطوبت به حد استاندارد برسد.

الان دما بالاست و زمانی که به این اطمینان برسیم که رطوبت آن جا تحت کنترل است دما را نیز کاهش می دهیم.

اشرف بروجردی در نشست خبری امروز همچنین درباره برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: دغدغه اصحاب فرهنگ در هفته کتاب این است که چگونه حوزه کتابخوانی و کتابداری را توسعه بدهیم و جامعه گزینه هایی برای انتخاب الگوی زندگی از کتاب ها داشته باشد و از آن ها استفاده کند.

او افزود: برای توسعه فرهنگ کتابخوانی به رسالت اولیه نیاز داریم که بر عهده نهادهای دیگر است و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نقش سیاستگذار را در این زمینه دارد و مباحث مربوط به کتابخوانی را انجام می دهد.

کتابخانه ملی اقداماتی را انجام داده که بیشتر جنبه سیاستگذارانه دارد که خریدار داشته باشد؛ اگر سیاست های ما خریدار نداشته باشد نمی تواند خواسته های ما را محقق کند.

از طرفی نیز رویکرد ما نمی تواند فقط منحصر به هفته کتاب باشد و این فرهنگ باید ادامه داشته باشد.

برخی از برنامه های ما در هفته کتاب آغاز می شود و در طول سال ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی سپس توضیح داد: یکی از برنامه های ما کتاب برای همه است ؛ ما معتقدیم که همه افراد باید از کتاب بهره مند شوند و از آن استفاده کنند و بحث خواندن کتاب در همه جا اتفاق بیفتد.

ما می توانیم با رویکرد جدید کتاب را برای همه فراهم کنیم تا از آن استفاده کنند.

همچنین برنامه دیگری که داریم تبادل کتاب است و در 22 منطقه تهران جاهایی برای مبادله کتاب تعبیه شده است و افراد می توانند کتاب های خود را در آن جا مبادله کنند.

علاوه بر این 10 فرهنگسرا داریم که برنامه مبادله کتاب برای کودکان در آن جا برگزار می شود تا دغدغه کتاب را گسترش دهیم.

به گفته او، یکی دیگر از برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ارسال کتاب به مناطق محروم و دورافتاده است که دسترسی کمتری به کتاب دارند.

این عضو شورای سیاست گذاری هفته کتاب و کتابخوانی در ادامه گفت: یکی از دیگر برنامه های ما معرفی کتاب های پرخواننده است و می خواهیم به نحوی اطلاع رسانی کنیم.

برای همین هفته آینده رضا امیرخانی درباره رهش برنامه ای خواهد داشت، همچنین عادل فرودسی پور درباه کتاب هایش توضیح خواهد داد.

هدف ما از این برنامه ها توسعه فرهنگ کتابخوانی است.

دیگر برنامه ما چهره خوانی است و افراد مشهور درباره این که چگونه کتاب می خوانند سخن خواهند گفت.

از جمله این افراد سروش صحت و رامبد جوان هستند.

این فصل را با من بخوان نیز یکی دیگر از برنامه های ماست که افراد در آن جا ممکن است کتاب را روخوانی کنند یا به نقد و بررسی آن بپردازند.

بروجردی سپس بیان کرد: ما یک سری برنامه برای سازمان ها داریم که در آن برنامه هایی برگزار خواهد شد؛ مثلا در روزهای آینده در دانشگاه الزهرا برنامه ای خواهیم داشت.

علاوه بر این روز دوشنبه همایشی را برای معرفی هویت ایرانی در نظر گرفته ایم که در این برنامه از محمدجواد ظریف تجلیل می شود.

او همچنین از رونمایی از سامانه پردازش خودکار در هفته کتاب خبر داد و گفت: این سامانه جدید که در سال های آینده به کار گرفته می شود وظیفه فهرست نویسی را بر عهده دارد و با قراردادن کتاب در سامانه مشخصات کتاب را پردازش خواهد کرد.

کارکنان ما نیز در این بخش دقت دارند تا اطلاعات به دقت ثبت شود.

به دلیل حجم بالای کتاب ها گاه کارکنان ما نمی رسیدند فهرست نگاری کنند بنابراین با شرکتی قرارداد بسته بودیم تا کار فهرست نگاری را انجام دهند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین توضیحاتی درباره پنجره واحد که با همکاری وزارت ارشاد و خانه کتاب راه اندازی شده و در هفته کتاب رونمایی می شود، ارائه داد و گفت: همه افراد از این به بعد به سامانه پنجره واحد مراجعه می کنند تا کتاب خود را ثبت کنند و دیگر برای ثبت فیپا و اخذ مجوز و این ها لازم نیست به سه جا مراجعه کنند.

او همچنین درباره پروژه تاریخ شفاهی اظهار کرد: این طور نیست که این پروژه تعطیل شده باشد.

ما همچنان تولید داریم.

چند سال پیش قراردادی بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حسین دهباشی و سازمان صدا و سیما درباره این پروژه بسته شده بود که هر کدام کار خود را انجام دهند.

این موضوع فراتر از تاریخ شفاهی ای بود که آقای دهباشی پیگیری می کرد.

ما هنوز برای این موضوع مرتب برنامه می گذاریم و منحصر به 50 شخصیت با تمرکز بر دوره پهلوی نیست.

صدا و سیما نیز کارهای خود را انجام داده و با توجه به رویکردی که دارد بخش های مختلفی از آن را به مرور استفاده کرده است.

بروجردی افزود: ما توافق کرده بودیم که 50 جلد را آرم آرام منتشر کنیم که چهار جلد آن در گذشته منتشر شده بود و سه جلد آن نیز به تازگی منتشر شده است.

سپس هانیه گراییلی – مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی – درباره مسئله سلبریتی محوری که برای برنامه های هفته کتاب عنوان شد، بیان کرد: ما باید توسعه کتابخوانی را در سطح عمومی در نظر بگیریم و مخاطب ما عام باشد و توده مردم بتواند با کتاب ارتباط برقرار کند.

این جا خانه دوم فرهیختگان است اما خیلی از مردم ما از این جا اطلاعی ندارند و کتابخانه ملی را نمی شناسند.

هدف ما بیشتر این است که بتوانیم از ابزارهایی مانند شخصیت ها برای هدف مان استفاده کنیم.

بعد از برگزاری نشست خبری اشرف بروجری، خبرنگاران از اسنادی که به گفته مسئولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی، از طبقه منفی پنج ساختمان آرشیو به طبقه منفی سه ساختمان کتابخانه ملی منتقل شده بازدید کردند.

اما بازدید از ساختمان آرشیو به زمان دیگری موکول شد.

همچنین به گفته زرافشان، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اسناد امحایی از در شرقی به کارخانه های خمیرسازی منتقل می شوند و اسناد آرشیوی از در شمالی وارد ساختمان کتابخانه ملی می شوند.

به گفته او، اسناد نهضت جنگل که گفته می شود در جریان ورود آب به طبقه منفی پنج سازمان اسناد از بین رفته در این طبقه نبوده، همچنین اسناد مربوط به وزارت نفت و قوه قضاییه در طبقه منفی چهار ساختمان آرشیو نگه داری می شود.

انتهای پیام پی نوشت: این گزارش به روزرسانی شده است.


کلید واژه ها: سازمان اسناد و کتابخانه ملی - کتابخانه ملی - اسناد - کتابخانه - ساختمان - سازمان - طبقه - بروجردی - اشرف بروجردی - آرشیو - منفی - سازمان بازرسی کشور - بارندگی - سازمان بازرسی - نفوذ - دستگاه - احتمال - تهران - موضوع - مختلف - ریل گذاری - شهر تهران - نشست خبری - اشرف - غربالگری - رییس - زمین - نشست - قرار - آسیب

آخرین اخبار سرویس:
جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

توصیه های قرآنی در مورد خوردن شام

افزایش سرانه روستایی به 340 هزار تومان

انصارالله: سخنان مقام های سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن واقعیت ندارد

محمد علی الحوثی: سعودی ها هیچ گام مثبتی برنداشته اند

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

فیلم | جلسات شورای نگهبان کجاست و چگونه اداره می شود؟

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت

یک حقوقدان: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

فحاشی های ضداسلامی نماینده حزب برگزیت انگلیس برملا شد

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

انتقاد از بی بی سی به سبب عدم گزارش اسلام هراسی در حزب محافظه کار انگلیس

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

اعتماد متقابل میان مبلّغ و مردم از طریق خوش رفتاری تقویت شود

چرا ابراهیم بن مالک اشتر از مختار ثقفی جدا شد؟

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم

ماجرای انتشار یک اطلاعیه علیه کارگران افغان در کاشان

انواع تعبیر خواب روغن به روایت بزرگان

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مجلس انقلابی دولتی قوی را تشکیل می دهد| مشارکت بالای مردم؛ ضامن اقتدار کشور

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

بودجه سال آتی دانشگاه شهید باهنر کرمان 2.260.488 میلیون ریال برآورد شد

علیرضا قربانی در شهرستان ها به صحنه می رود

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

چرا این قدر ناراحتم؟ | این 9 علت را نادیده نگیرید

اظهار تعجب سفیر ترکیه از غلبه کتاب های ترجمه بر تالیف در ایران

شهید صدر از نظر علمی نمونه بود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

مجلس جای نماینده کاخ نشین نیست| گرانی ها کمر مردم را شکسته است

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان غالب رسالت امروز روحانیت است

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

نگاه اصلاح طلبان به پدیده انتخابات

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

آگاهی و بصیرت لازمه حرکت مردم در عرصه های سیاسی است

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

تاکید مرجعیت عراق برممنوعیت فعالیت گروه های مسلحانه خارج از دولت

بعیدی نژاد: پیگیری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روزنامه رویش ملت : شنبه 23 آذر 1398

چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به کار خود پایان داد

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس آمریکا

روزنامه آرمان ملی : شنبه 23 آذر 1398

ردیابی روابط تهران- لندن در عصر جانسون

با نماز، جان را پالایش و از گناه دوری کنیم

گزارش شمخانی از اعتراضات آبان ماه

خروج چوب فساد از چرخ تولید پس از تأکید 42روزه «رییسی»

غبارآلودی میان آنچه باید باشد و نیست/گزارش ایسنا به مناسبت هفته ای که پژوهش نام دارد

از مجروحیت تهران تا وجه فانتزیک آن

در شرایط سخت اقتصادی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی سنا

عکس یادگاری خانم مجری با شتر!

آموزش مهارت های زندگی، پیش نیاز تحکیم بنیان خانواده است

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد | اخبار ایران و جهان

عکسی از واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

یکی از ویژگی های شهید صدر تئوریسین بودن او بود

دولت به جای برجام به اقتصاد مقاومتی بپردازد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 23 آذر 98

«عبدالمجید تبون» رییس جمهور الجزایر شد

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

از بازی جدید اصلاح طلبان تا توهم آقای «تَکرار می کنم»

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

بررسی تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

ادامه اعتصابات گسترده در فرانسه در نهمین روز متوالی

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

عشق نوازی گروه کوبه ای ورساقی با همراهی ملودی مهر و ماه

غلامرضا شمس ناتری مشارکت بسیج سازندگی در امر نهالکاری

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند

اقدامات حوزه پسماند نباید در زندگی مردم اختلال ایجاد کند

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

“دعای کمیل” متن کامل دعای کمیل به همراه ترجمه فارسی

دستگاه های امنیتی و قضایی بر هزینه های کاندیداها نظارت داشته باشند

کم آبی جدی است

نگرانی ها در باره خروج دوباره قشم از یونسکو

نخستین پارک گردشگری فضایی در یزد راه اندازی می شود

45 پروژه ملی حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است | اخبار ایران و جهان

فیلم| همخوانی سالار عقیلی با یک گروه نوازنده خیابانی

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته

توضیح اشرف بروجردی درباره اسناد از بین رفته