مطالب مرتبط:
نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره گرانیِ بنزین
بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: آیا بهتر نیست دولت یا رؤسای قوای سه گانه دلائل خود برای گران کردن بنزین رابیان کنند؟
انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به افزایش ناگهانی قیمت بنزین
بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 01:082019-11-16سياسي

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی


شیعه بودن مفهومی است پرمحتوا و مسئولیت هایی دارد و تنها به ادعا و یا این که پدر و مادرم شیعه بوده، نمی توان شیعه بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا، بشیعه بودن مفهومی است پرمحتوا و مسئولیت هایی دارد و تنها به ادعا و یا این که پدر و مادرم شیعه بوده، نمی توان شیعه بود.

[1] متأسفانه ما این مسأله (ادعای تشیع) را خیلی ساده حساب کرده ایم به طوری که با توسل، و زیارت و دعا می خواهیم خود را شیعه بدانیم.

البته کسی نمی خواهد توسل و زیارت را کم ارزش کند ولی شیعه بودن ، غیر از اینها امور متعددی مانند: فداکاری، ایثار، معرفت، تقوا و .

می خواهد.

[2] اینگونه است که ائمه معصومین در روایاتی تحت عنوان صفات الشیعه ، شرایط و اوصاف شیعیان را بیان کرده و وظایفی برای شیعه تعیین کرده اند.

[3] از آنجا که بیشترین احادیث شیعه که بالغ بر ده ها هزار حدیث می شود از ششمین امام، یعنی جعفر بن محمد الصادق( علیهما السلام) نقل شده،[4] و آن حضرت نقش مهمی در توسعه فرهنگی اسلام، مخصوصاً فرهنگ اهل بیت ایفا کرده،[5] لذا ما از باب نمونه به شرح بعضی از روایات آن امام بزرگوار، در بیان [ویژگی های شیعیان واقعی] می پردازیم.

[6] وجوب اطاعت از ائمه اطهار علیهم السلام لزوم اطاعت از ائمه و اتصاف آنان به مقام عصمت، از جمله مباحثی هستند که در علم کلام مطرح شده و در علم کلام شیعه نگارش یافته است.

به عقیده پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) امامان معصوم(علیهم السلام) از قبیل مجتهدانی نیستند که به حدس و گمان اجتهاد کنند و گاهی با هم اختلاف داشته باشند تا در نتیجه فتوای آنان برای مقلدینی که احراز شرایط اجتهاد آنها را کرده اند حجت باشد و برای مجتهد دیگر حجت نباشد.

بلکه امامت عهدی است الهی و منصبی است که از سوی خدا به آنان تفویض شده و آنان مبلغ احکام واقعی الهی هستند که هر معصومی آن را از معصوم قبل، دریافت کرده است.

[7] لذا امام صادق علیه السلام به هشام بن سالم و حماد بن عثمان و دیگران می فرمود: حَدیثی حَدیثُ أبی، وَ حَدیثُ أبی حَدیثُ جَدی، وَ حَدیثُ جَدّی حَدیثُ الْحُسَیْنِ، وَ حَدیثُ الْحُسَیْنِ حَدیثُ الْحَسَنِ، وَ حَدیثُ الْحَسَنِ حَدیثُ أمیرِالْمُؤْمِنینَ، وَ حَدیثُ أمیرَالْمُؤْمِنینَ حَدیثُ رَسُولِ اللهِ(صلی الله علیه وآله)، وَ حَدیثُ رَسُولِ اللهِ قَوْلُ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛[8] سخن و حدیث من همانند سخن پدرم می باشد، و سخن پدرم همچون سخن جدّم، و سخن جدّم نیز مانند سخن حسین و نیز سخن او با سخن حسن یکی است و سخن حسن همانند سخن امیرالمؤمنین علی و کلام او از کلام رسول خدا می باشد، که سخن رسول الله به نقل از سخن خداوند متعال خواهد بود .

[9] بسیار هستند [کسانی] که گمان می برند تنها ادعای تشیع و علاقه به خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای نجات و سعادت آنها کافی است، گویا با این ادعا جزء خویشاوندان امامان خواهند شد، آنها هم خویشاوندی خاصی با خدا دارند و با توصیه و پارتی کارها دست می شود، در حالی که تنها پیوندی که بر روابط مخلوق و خالق حکومت می کند رابطه اطاعت و انجام وظیفه است، هرکس مطیع فرمان او باشد از همه نزدیک تر و هرکس عصیان کند از همه دورتر است، هرکس که باشد.

[10] از آنجا که اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) جز به سوی خدا دعوت نمی کنند، و جز به اطاعت او نمی خوانند، و هادیان راه و کشتی های نجات در این دریای متلاطم زندگی دنیا هستند، بنابراین یکی از مصداق های جلال و اکرام الهی محسوب می شوند، چه اینکه خداوند به وسیله اولیائش مردم را مشمول نعمت هدایت می سازد.

[11] لذا در بحث پیرامون فضایل اهل البیت(علیهم السلام)، نباید به صرف گفتن و شنیدن آن قناعت کرد، بلکه باید پس از شناخت آن فضایل، آن را همچون چراغی تابناک فراسوی مسیر زندگی قرار داد و با عمل به آن در گفتار و کردار، شیعه راستین آن حضرات شد.

[12] امام جعفر صادق(علیه السلام) در این زمینه فرمود: إنَّ اللّه َ تَبارَکَ وَ تَعـالی أَوجَبَ عَلَیْکُمْ حُبَّـنا وَ مُوالاتَنا وَ فَرَضَ عَلَیکُمْ طاعَتَنا.

ألا فَمَنْ کانَ مِنّا فَلْیَقتَدِ بِنا.

فَإنَّ مِن شَأنِنا: ألوَرَعُ وَالإجتِهادُ وَأداءُ الأمانَهِ إلَی البِرِّ وَالفاجِرِ وَصِلَهُ الرَّحِمِ وَ إقْراءُ الضَّیْفِ وَالعَفوُ عَنْ المُسیءِ.

وَ مَنْ لَمْ یَقْتَدِ بِنا فَلَیسَ مِنّا؛ خداوند محبت و ولایت و اطاعت ما را بر شما واجب کرده است؛ پس هر کس از ماست، به ما اقتداء کند.

روش و منش ما اینهاست: تقوی، تلاش و کوشش، ادای امانتِ نیکوکار و گنهکار، صله رحم، گرامی داشتن میهمان و گذشت از خطاکار.

و کسی که از ما پیروی نکند از ما نیست .

[13] به علاوه روایات فراوانی از ائمه اهل بیت (علیهم السلام) نقل شده است که همگی نشان می دهد اعمال بندگان هر صبحگاهان (یا بدون ذکر صبحگاهان) بر پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم(علیهم السلام) عرضه می شود، و آنها این اعمال را می بینند، اگر معصیت باشد ناراحت می شوند (و اگر اطاعت باشد خوشحال می گردند).

[14] در روایات متعددی از امام صادق(علیه السلام) این مضمون نقل شده است که درباره امام معصوم می فرماید: إِذَا صَارَ اَلْأَمْرُ إِلَیْهِ جَعَلَ اَللَّهُ لَهُ عَمُوداً مِنْ نُورٍ یُبْصِرُ بِهِ مَا یَعْمَلُ أَهْلُ کُلِّ بَلْدَهٍ، هنگامی که امامت به او می رسد خداوند ستونی از نور برای او قرار می دهد که به کمک آن می تواند اعمال اهل هر شهری را ببیند .

[15] آری اگر ما مدعی دوستی اهل بیت(علیهم السلام) هستیم باید از آنان اطاعت و پیروی نماییم، وگرنه در دوستی خود صادق نخواهیم بود.

[16] البته حرکت پیروان اهل بیت در این مسیر، بر مدار عشق و محبت استوار است، تا آدمی زودتر به سر منزل مقصود برسد.

اگر عاشق شدی خود به خود به سوی اطاعت الهی گام برمی داری، و مشکلات آن را به جان می خری.

اگر عاشق امام زمان شدی اطاعت اوامرش و مبارزه با فساد و منکرات، کاری بس آسان خواهد بود.

آری، عشق و محبت کار ها را سهل می کند.

[17] خوش رویی و خوش اخلاقی با دیگران امام صادق(علیه السلام) به یکی از دوستان خود سفارش کرد که پیام او را به همه شیعیان و علاقه مندانش برساند و فرمود: من شما را به تقوای الهی و ورع و تلاش برای خدا و راستگویی و ادای امانت.

و خوشرفتاری با سایر مسلمانان دعوت می کنم و هرگاه کسی از شما در دینش ورع داشته باشد، راست بگوید، ادای امانت کند و با مردم خوش اخلاق باشد می گویند: هذا جَعْفَریٌ، فَیَسُرُّنی.

؛ این جعفری است و این سبب خوشحالی من می شود و نیز می گویند: هذا أدَبُ جعفَرٍ؛ کار اینها ادب جعفر بن محمد است .

[18] رعایت حقوق همسایگی کمترین حقی که هر فرد نسبت به انسان دارد، این است که انسان ضرر به او نرساند و از جمله، همسایه است که باید از ضرر و زیان همسایه دیگر مصون باشد.

[19] حق همسایه همچون حق ارحام و بستگان نزدیک انسان است، زیرا هر همسایه حقی بیشتر از حق برادری اسلامی که همه مسلمان ها دارند، دارد، کسی که در حق او تقصیر کند و به او ضرر و زیانی رساند گناهکار و تجاوز پیشه است.

[20] لذا امام صادق (علیه السلام) فرمودند: همسایه مانند خود شخص است، نباید به او ضرر وارد شود و یا در مورد او کار نا شایستی انجام شود .

[21] هم چنین آن حضرت در فرازی دیگر فرمودند: صِلَهُ الرَّحِمِ، وَحُسْنُ الْجِوَارِ، یُعَمِّرَانِ الدِّیَارَ، وَیَزِیدَانِ فِی الْأَعْمَارِ؛ رسیدگی به خویشاوندان و رفع احتیاجات آنها و رفتار نیکو با همسایگان شهرها را آباد و عمرها را زیاد می کند .

[22] حسن جوار تنها به این نیست که انسان تولید مزاحمتی برای همسایگان نکند بلکه در مشکلات به یاری آنها بشتابد و اگر احیانا مزاحمتی از سوی آنها شد با رفق و مدارا برخورد کند و به یقین اگر این دستور اسلامی را همه رعایت کنند موجی از محبت و دوستی در سرتاسر شهرها و آبادی ها پیدا می شود.

[23] لذا آبادی و خرمی شهر در روابط حسنه بین مردم و همسایگان است نه به خرمی فضاهای سبز و پارک های آن، چنانکه خرمی و احیاء مسجد به عبادت است نه به پرداختن به ظواهر و در و دیوار و محراب آن، و همچنین هر وقت انسان از دست همسایه راحت بود و در آسایش به سر برد طبعا از فشارهای روحی او کاسته شده و موجب طول عمر می شود و چه بسا در این روابط حسنه رزق و روزی او نیز افزوده شود.

[24] متأسفانه امروزه، همسایگان کوچکترین خبری از هم ندارند و گاه می شود دو همسایه حتی پس از گذشتن بیست سال نام یکدیگر را نمی دانند.

[25] به راستی آیا می دانیم همسایگان ما در چه وضعی به سر می برند؟ آیا خبر داریم همسایگان ما چگونه افطار و سحر خود را می گذرانند؟ آیا از وضع اقوام و بستگان و آشنایان اطلاعی داریم؟ اگر پاسخ این سؤالات خدای ناکرده منفی باشد، آیا می توانیم ادعا کنیم که شیعه هستیم؟[26] ارزشمندی عمل در ترازوی ایمان اسلام دین عمل است، معمولاً در تعریف آن می گوییم عبارت است از اقرار به زبان و اعتقاد قلبی و عمل به ارکان دین مبین، یعنی یک سوم آن را عمل قرار می دهیم در حالی که در حدیثی از امام صادق(علیه السلام) سؤال می شود: افضل اعمال نزد خداوند چیست؟ حضرت می فرمایند که خداوند چیزی را قبول نمی کند مگر با آن، راوی می گوید سؤال کردم آن چیست؟ فرمود: ایمان به خدایی که شریک ندارد و غیر از او خدایی نیست، سپس سؤال از ایمان می کند که آیا قول و عمل است یا قول بدون عمل (یعنی ایمان زبانی و عملی است یا اینکه فقط زبانی است)؟ حضرت چنین فرمودند: اَلْإِیمَانُ عَمَلٌ کُلُّهُ وَ اَلْقَوْلُ بَعْضُ ذَلِکَ اَلْعَمَلِ.

، ایمان تمامش عمل است و قول نیز بعضی از آن عمل است .

.

[27] یعنی ایمان شخص در عمل مشخص می شود و عمل محک بسیار خوبی برای ایمان است، و اگر هم قولی باشد، جزیی از عمل محسوب می شود.

[28] لذا تنها سخن گفتن افتخار محسوب نمی شود و انسان را به درجات عالیه نمی رساند؛ بلکه سخنی که به دنبال آن عمل باشد و گفتاری که منشأ کردار نیک و پسندیده گردد ارزشمند است؛ این مطلب یک قانون کلی است که در همه موارد جاری است؛ به ویژه در ادعای شیعه بودن و دم از محبت و سخن از عشق سوزان به اهل بیت گفتن، در صورتی که منشأ ترک گناهان و انجام عبادت و اطاعت نشود بی شک ارزش ندارد و ما را در زمره شیعیان واقعی معصومین(علیهم السلام) قرار نمی دهد.

[29] سخن آخر: (ما شیعه هستیم یا مُحب اهل بیت؟) بی شک مملکتی که ادعا می کند ما مملکتی هستیم که مذهبمان شیعه جعفری است، [30] با توجه به این روایات، باید بیش از پیش امیدوار شده و دریابد که باید برای شیعه بودن خیلی زحمت کشید.

[31] خدای ناکرده همانند آن جمعیتی نباشیم که ادعای شیعه بودن داشتند، اما هنگامی که حضرت علی(علیه السلام) به دقت به چهره های آنها نگریست فرمود: مالی لاَأَرَی علیکُمْ سیماءَ الشِّیعَهِ؟؛ چطور است که در چهره های شما اثری از نشانه های شیعه بودن را نمی بینم؟ .

[32] چرا که محب بودن آسان و شیعه بودن مشکل است و ما در ابتدای راه هستیم و باید از ائمه معصومین(علیه السلام) کمک بخواهیم تا شیعه شویم.

[33] باید سعی کنیم آن ارتباط حفظ شود و آن نشانه ها و خصوصیات در ما وجود داشته باشد.

[34] پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی makarem.

ir منابع: مشکات هدایت اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین) [1] مشکات هدایت، ص14.

[2] همان، ص42.

[3] همان، ص14.

[4] آن حضرت در دورانی می زیسته که بنی امیه رو به ضعف می رفتند و بنی عباس نیز قدرت کافی برای فشار بر مردم پیدا نکرده بودند، به همین دلیل توانستند احادیث زیادی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله به وسیله پدران و اجدادشان به آنها رسیده بود، در تمام ابواب معارف و احکام فقه اسلام از خود به یادگار بگذارند؛ (اعتقاد ما، ص122).

[5] مذهب شیعه را مذهب جعفری می گویند از آن جهت که بیشترین روایات آنها از امام صادق علیه السلام نقل شده، و معروف است که آن حضرت چهار هزار شاگرد در حدیث و معارف و فقه تربیت کرد؛ (اعتقاد ما ؛ ص121)؛ (دائره المعارف فقه مقارن، ج 1، ص101).

[6] مشکات هدایت، ص14.

[7] دائره المعارف فقه مقارن، ج 1، ص165.

[8] کافی، ج 1، ص 53.

[9] دائره المعارف فقه مقارن، ج 1، ص168.

[10] یکصد و پنجاه درس زندگی (فارسی)، ص123.

[11] تفسیر نمونه، ج 23، ص189.

[12] آیات ولایت در قرآن، ص368.

[13] الاختصاص، ص241.

[14] برای اطلاعات بیشتر، ر.

ک: بحارالانوار، ج 23، ص، همان326 به بعد، همان، ج 2، صفحه 157 به بعد، کافی، ج1، باب عرض الاعمال ؛ (پیام قرآن، ج 1، ص252).

[15] منهاج البراغه فی شرح نهج البلاغه، ج 5، ص 200؛ (احادیث به این معنا متعدد است که در همان کتاب جمع آوری شده است) و در تفسیر برهان به بعضی از آنها اشاره شده است؛ (پیام قرآن، ج 1، ص253).

[16] آیات ولایت در قرآن، ص193.

[17] آیین رحمت، ص33.

[18] کافی، ج 2، ص 636( با تلخیص)، ح 5؛ (پیام امام امیر المومنین علیه السلام، ج 12، ص54).

[19] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص549.

[20] همان.

[21] وسایل الشیعه، ج 17، ص 341، ح 2، باب 12، از ابواب احیاء الموات.

وسایل الشیعه(بیروت)، ج 25، ص 428، ح 32280: محمد بن یعقوب، عن محمد بن یحیی، عن أحمد بن محمد، عن محمد بن یحیی، عن طلحه بن زید، عن أبی عبدالله علیه السلام قال: إِنّ الْجَارَ کَالنّفْسِ غَیْرَ مُضَارّ وَلَا آثِمٌ .

(قاعده لاضرر، ترجمه القواعد الفقهیه ، ص68).

[22] شرح نهج البلاغه محمدتقی جعفری، ج 5، ص 84؛ (اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 1، ص331).

[23] پیام امام امیر المومنین علیه السلام، ج 7، ص450.

[24] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص555.

[25] تفسیر نمونه، ج 3، ص382.

[26] آیات ولایت در قرآن، ص219.

[27] کافی، ج 2، ص 34؛ میزان الحکمه، ج 7، ص 20.

[28] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص106.

[29] والاترین بندگان، ص106.

[30] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص156.

[31] مشکات هدایت، ص46.

[32] بحارالانوار، ج 68، ص 151، ح 4.

[33] مشکات هدایت، ص46.

[34] داستان یاران: مجموعه بحث های تفسیری حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)، ص198.

/998/ج
کلید واژه ها: شیعه - السلام - امام - آیت الله مکارم شیرازی - امام صادق - کلام - واقعی - اهل بیت - مفهومی - اجتهاد - ادعا - روایات - معصومی - شیعیان - صادق - مکارم شیرازی - توسعه فرهنگی - ائمه معصومین - مجتهد - شرایط - زیارت - فرهنگ - دیگر - هایی - خبرگزاری - حدیث - توان - الهی - آیت الله - شیرازی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری در یک شرکت نرم افزاری در قم

دل پُر رضا گلزار از بی انصافی ها و بغضی که ترکید+ عکس

آخرین قطعه سمفونی ششم نوای خرم نواخته شد

یک حقوقدان: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

واکنش جمهوریخواهان درباره مسئله استیضاح ترامپ

ایستگاه ضرب المثل لری: آسَمُونَه مِن سَرُم و یَه قُرُش کِرِده

شهرهای فرانسه چگونه اداره می شود؟

مجلس و دولت دراختیار روحانی/دولتمردان نقشه مجلس یازدهم را می کشند

مجلس و دولت دراختیار روحانی/دولتمردان نقشه مجلس یازدهم را می کشند | اخبار ایران و جهان

کنگره دو حزب اصلاح طلب برگزار شد/ نمایندگانی که از عضویت در احزاب اجتناب می کنند

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز شنبه

نظر رهبری درباره «تخت جمشید»

«مجلس» و «دولت» در اختیار روحانی/ دولتمردان نقشه مجلس یازدهم را می کشند

در مقابل تهاجم حداکثری دشمنان باید به بسیج حداکثری امکانات و نیرو های خود اقدام کنیم

چه کسانی در بهشت به بهشتیان ملحق می شوند؟

فارس من| کمیته ویژه رسیدگی به شکایات مردمی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد

انجام نمازی جهت حفظ مال

حدیث روز | عملی محبوب ‏تر از هزار رکعت نماز

اصلاح طلبان به خاطر حمایت از روحانی باید از مردم عذرخواهی کنند

کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری در اصفهان برگزار شد

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

توصیه های قرآنی در مورد خوردن شام

افزایش سرانه روستایی به 340 هزار تومان

انصارالله: سخنان مقام های سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن واقعیت ندارد

محمد علی الحوثی: سعودی ها هیچ گام مثبتی برنداشته اند

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

فیلم | جلسات شورای نگهبان کجاست و چگونه اداره می شود؟

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت

یک حقوقدان: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

فحاشی های ضداسلامی نماینده حزب برگزیت انگلیس برملا شد

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

انتقاد از بی بی سی به سبب عدم گزارش اسلام هراسی در حزب محافظه کار انگلیس

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

اعتماد متقابل میان مبلّغ و مردم از طریق خوش رفتاری تقویت شود

چرا ابراهیم بن مالک اشتر از مختار ثقفی جدا شد؟

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم

ماجرای انتشار یک اطلاعیه علیه کارگران افغان در کاشان

انواع تعبیر خواب روغن به روایت بزرگان

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مجلس انقلابی دولتی قوی را تشکیل می دهد| مشارکت بالای مردم؛ ضامن اقتدار کشور

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

بودجه سال آتی دانشگاه شهید باهنر کرمان 2.260.488 میلیون ریال برآورد شد

علیرضا قربانی در شهرستان ها به صحنه می رود

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

چرا این قدر ناراحتم؟ | این 9 علت را نادیده نگیرید

اظهار تعجب سفیر ترکیه از غلبه کتاب های ترجمه بر تالیف در ایران

شهید صدر از نظر علمی نمونه بود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

مجلس جای نماینده کاخ نشین نیست| گرانی ها کمر مردم را شکسته است

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان غالب رسالت امروز روحانیت است

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

نگاه اصلاح طلبان به پدیده انتخابات

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

آگاهی و بصیرت لازمه حرکت مردم در عرصه های سیاسی است

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

تاکید مرجعیت عراق برممنوعیت فعالیت گروه های مسلحانه خارج از دولت

بعیدی نژاد: پیگیری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روزنامه رویش ملت : شنبه 23 آذر 1398

چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به کار خود پایان داد

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس آمریکا

روزنامه آرمان ملی : شنبه 23 آذر 1398

ردیابی روابط تهران- لندن در عصر جانسون

با نماز، جان را پالایش و از گناه دوری کنیم

گزارش شمخانی از اعتراضات آبان ماه

خروج چوب فساد از چرخ تولید پس از تأکید 42روزه «رییسی»

غبارآلودی میان آنچه باید باشد و نیست/گزارش ایسنا به مناسبت هفته ای که پژوهش نام دارد

از مجروحیت تهران تا وجه فانتزیک آن

در شرایط سخت اقتصادی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی سنا

عکس یادگاری خانم مجری با شتر!

آموزش مهارت های زندگی، پیش نیاز تحکیم بنیان خانواده است

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد | اخبار ایران و جهان

عکسی از واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

یکی از ویژگی های شهید صدر تئوریسین بودن او بود

دولت به جای برجام به اقتصاد مقاومتی بپردازد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 23 آذر 98

«عبدالمجید تبون» رییس جمهور الجزایر شد

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

از بازی جدید اصلاح طلبان تا توهم آقای «تَکرار می کنم»

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

بررسی تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

ادامه اعتصابات گسترده در فرانسه در نهمین روز متوالی

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی