مطالب مرتبط:
نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره گرانیِ بنزین
بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: آیا بهتر نیست دولت یا رؤسای قوای سه گانه دلائل خود برای گران کردن بنزین رابیان کنند؟
انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به افزایش ناگهانی قیمت بنزین
بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آبان 1398 ساعت 01:082019-11-16سياسي

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی


شیعه بودن مفهومی است پرمحتوا و مسئولیت هایی دارد و تنها به ادعا و یا این که پدر و مادرم شیعه بوده، نمی توان شیعه بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا، بشیعه بودن مفهومی است پرمحتوا و مسئولیت هایی دارد و تنها به ادعا و یا این که پدر و مادرم شیعه بوده، نمی توان شیعه بود.

[1] متأسفانه ما این مسأله (ادعای تشیع) را خیلی ساده حساب کرده ایم به طوری که با توسل، و زیارت و دعا می خواهیم خود را شیعه بدانیم.

البته کسی نمی خواهد توسل و زیارت را کم ارزش کند ولی شیعه بودن ، غیر از اینها امور متعددی مانند: فداکاری، ایثار، معرفت، تقوا و .

می خواهد.

[2] اینگونه است که ائمه معصومین در روایاتی تحت عنوان صفات الشیعه ، شرایط و اوصاف شیعیان را بیان کرده و وظایفی برای شیعه تعیین کرده اند.

[3] از آنجا که بیشترین احادیث شیعه که بالغ بر ده ها هزار حدیث می شود از ششمین امام، یعنی جعفر بن محمد الصادق( علیهما السلام) نقل شده،[4] و آن حضرت نقش مهمی در توسعه فرهنگی اسلام، مخصوصاً فرهنگ اهل بیت ایفا کرده،[5] لذا ما از باب نمونه به شرح بعضی از روایات آن امام بزرگوار، در بیان [ویژگی های شیعیان واقعی] می پردازیم.

[6] وجوب اطاعت از ائمه اطهار علیهم السلام لزوم اطاعت از ائمه و اتصاف آنان به مقام عصمت، از جمله مباحثی هستند که در علم کلام مطرح شده و در علم کلام شیعه نگارش یافته است.

به عقیده پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) امامان معصوم(علیهم السلام) از قبیل مجتهدانی نیستند که به حدس و گمان اجتهاد کنند و گاهی با هم اختلاف داشته باشند تا در نتیجه فتوای آنان برای مقلدینی که احراز شرایط اجتهاد آنها را کرده اند حجت باشد و برای مجتهد دیگر حجت نباشد.

بلکه امامت عهدی است الهی و منصبی است که از سوی خدا به آنان تفویض شده و آنان مبلغ احکام واقعی الهی هستند که هر معصومی آن را از معصوم قبل، دریافت کرده است.

[7] لذا امام صادق علیه السلام به هشام بن سالم و حماد بن عثمان و دیگران می فرمود: حَدیثی حَدیثُ أبی، وَ حَدیثُ أبی حَدیثُ جَدی، وَ حَدیثُ جَدّی حَدیثُ الْحُسَیْنِ، وَ حَدیثُ الْحُسَیْنِ حَدیثُ الْحَسَنِ، وَ حَدیثُ الْحَسَنِ حَدیثُ أمیرِالْمُؤْمِنینَ، وَ حَدیثُ أمیرَالْمُؤْمِنینَ حَدیثُ رَسُولِ اللهِ(صلی الله علیه وآله)، وَ حَدیثُ رَسُولِ اللهِ قَوْلُ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛[8] سخن و حدیث من همانند سخن پدرم می باشد، و سخن پدرم همچون سخن جدّم، و سخن جدّم نیز مانند سخن حسین و نیز سخن او با سخن حسن یکی است و سخن حسن همانند سخن امیرالمؤمنین علی و کلام او از کلام رسول خدا می باشد، که سخن رسول الله به نقل از سخن خداوند متعال خواهد بود .

[9] بسیار هستند [کسانی] که گمان می برند تنها ادعای تشیع و علاقه به خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای نجات و سعادت آنها کافی است، گویا با این ادعا جزء خویشاوندان امامان خواهند شد، آنها هم خویشاوندی خاصی با خدا دارند و با توصیه و پارتی کارها دست می شود، در حالی که تنها پیوندی که بر روابط مخلوق و خالق حکومت می کند رابطه اطاعت و انجام وظیفه است، هرکس مطیع فرمان او باشد از همه نزدیک تر و هرکس عصیان کند از همه دورتر است، هرکس که باشد.

[10] از آنجا که اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) جز به سوی خدا دعوت نمی کنند، و جز به اطاعت او نمی خوانند، و هادیان راه و کشتی های نجات در این دریای متلاطم زندگی دنیا هستند، بنابراین یکی از مصداق های جلال و اکرام الهی محسوب می شوند، چه اینکه خداوند به وسیله اولیائش مردم را مشمول نعمت هدایت می سازد.

[11] لذا در بحث پیرامون فضایل اهل البیت(علیهم السلام)، نباید به صرف گفتن و شنیدن آن قناعت کرد، بلکه باید پس از شناخت آن فضایل، آن را همچون چراغی تابناک فراسوی مسیر زندگی قرار داد و با عمل به آن در گفتار و کردار، شیعه راستین آن حضرات شد.

[12] امام جعفر صادق(علیه السلام) در این زمینه فرمود: إنَّ اللّه َ تَبارَکَ وَ تَعـالی أَوجَبَ عَلَیْکُمْ حُبَّـنا وَ مُوالاتَنا وَ فَرَضَ عَلَیکُمْ طاعَتَنا.

ألا فَمَنْ کانَ مِنّا فَلْیَقتَدِ بِنا.

فَإنَّ مِن شَأنِنا: ألوَرَعُ وَالإجتِهادُ وَأداءُ الأمانَهِ إلَی البِرِّ وَالفاجِرِ وَصِلَهُ الرَّحِمِ وَ إقْراءُ الضَّیْفِ وَالعَفوُ عَنْ المُسیءِ.

وَ مَنْ لَمْ یَقْتَدِ بِنا فَلَیسَ مِنّا؛ خداوند محبت و ولایت و اطاعت ما را بر شما واجب کرده است؛ پس هر کس از ماست، به ما اقتداء کند.

روش و منش ما اینهاست: تقوی، تلاش و کوشش، ادای امانتِ نیکوکار و گنهکار، صله رحم، گرامی داشتن میهمان و گذشت از خطاکار.

و کسی که از ما پیروی نکند از ما نیست .

[13] به علاوه روایات فراوانی از ائمه اهل بیت (علیهم السلام) نقل شده است که همگی نشان می دهد اعمال بندگان هر صبحگاهان (یا بدون ذکر صبحگاهان) بر پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم(علیهم السلام) عرضه می شود، و آنها این اعمال را می بینند، اگر معصیت باشد ناراحت می شوند (و اگر اطاعت باشد خوشحال می گردند).

[14] در روایات متعددی از امام صادق(علیه السلام) این مضمون نقل شده است که درباره امام معصوم می فرماید: إِذَا صَارَ اَلْأَمْرُ إِلَیْهِ جَعَلَ اَللَّهُ لَهُ عَمُوداً مِنْ نُورٍ یُبْصِرُ بِهِ مَا یَعْمَلُ أَهْلُ کُلِّ بَلْدَهٍ، هنگامی که امامت به او می رسد خداوند ستونی از نور برای او قرار می دهد که به کمک آن می تواند اعمال اهل هر شهری را ببیند .

[15] آری اگر ما مدعی دوستی اهل بیت(علیهم السلام) هستیم باید از آنان اطاعت و پیروی نماییم، وگرنه در دوستی خود صادق نخواهیم بود.

[16] البته حرکت پیروان اهل بیت در این مسیر، بر مدار عشق و محبت استوار است، تا آدمی زودتر به سر منزل مقصود برسد.

اگر عاشق شدی خود به خود به سوی اطاعت الهی گام برمی داری، و مشکلات آن را به جان می خری.

اگر عاشق امام زمان شدی اطاعت اوامرش و مبارزه با فساد و منکرات، کاری بس آسان خواهد بود.

آری، عشق و محبت کار ها را سهل می کند.

[17] خوش رویی و خوش اخلاقی با دیگران امام صادق(علیه السلام) به یکی از دوستان خود سفارش کرد که پیام او را به همه شیعیان و علاقه مندانش برساند و فرمود: من شما را به تقوای الهی و ورع و تلاش برای خدا و راستگویی و ادای امانت.

و خوشرفتاری با سایر مسلمانان دعوت می کنم و هرگاه کسی از شما در دینش ورع داشته باشد، راست بگوید، ادای امانت کند و با مردم خوش اخلاق باشد می گویند: هذا جَعْفَریٌ، فَیَسُرُّنی.

؛ این جعفری است و این سبب خوشحالی من می شود و نیز می گویند: هذا أدَبُ جعفَرٍ؛ کار اینها ادب جعفر بن محمد است .

[18] رعایت حقوق همسایگی کمترین حقی که هر فرد نسبت به انسان دارد، این است که انسان ضرر به او نرساند و از جمله، همسایه است که باید از ضرر و زیان همسایه دیگر مصون باشد.

[19] حق همسایه همچون حق ارحام و بستگان نزدیک انسان است، زیرا هر همسایه حقی بیشتر از حق برادری اسلامی که همه مسلمان ها دارند، دارد، کسی که در حق او تقصیر کند و به او ضرر و زیانی رساند گناهکار و تجاوز پیشه است.

[20] لذا امام صادق (علیه السلام) فرمودند: همسایه مانند خود شخص است، نباید به او ضرر وارد شود و یا در مورد او کار نا شایستی انجام شود .

[21] هم چنین آن حضرت در فرازی دیگر فرمودند: صِلَهُ الرَّحِمِ، وَحُسْنُ الْجِوَارِ، یُعَمِّرَانِ الدِّیَارَ، وَیَزِیدَانِ فِی الْأَعْمَارِ؛ رسیدگی به خویشاوندان و رفع احتیاجات آنها و رفتار نیکو با همسایگان شهرها را آباد و عمرها را زیاد می کند .

[22] حسن جوار تنها به این نیست که انسان تولید مزاحمتی برای همسایگان نکند بلکه در مشکلات به یاری آنها بشتابد و اگر احیانا مزاحمتی از سوی آنها شد با رفق و مدارا برخورد کند و به یقین اگر این دستور اسلامی را همه رعایت کنند موجی از محبت و دوستی در سرتاسر شهرها و آبادی ها پیدا می شود.

[23] لذا آبادی و خرمی شهر در روابط حسنه بین مردم و همسایگان است نه به خرمی فضاهای سبز و پارک های آن، چنانکه خرمی و احیاء مسجد به عبادت است نه به پرداختن به ظواهر و در و دیوار و محراب آن، و همچنین هر وقت انسان از دست همسایه راحت بود و در آسایش به سر برد طبعا از فشارهای روحی او کاسته شده و موجب طول عمر می شود و چه بسا در این روابط حسنه رزق و روزی او نیز افزوده شود.

[24] متأسفانه امروزه، همسایگان کوچکترین خبری از هم ندارند و گاه می شود دو همسایه حتی پس از گذشتن بیست سال نام یکدیگر را نمی دانند.

[25] به راستی آیا می دانیم همسایگان ما در چه وضعی به سر می برند؟ آیا خبر داریم همسایگان ما چگونه افطار و سحر خود را می گذرانند؟ آیا از وضع اقوام و بستگان و آشنایان اطلاعی داریم؟ اگر پاسخ این سؤالات خدای ناکرده منفی باشد، آیا می توانیم ادعا کنیم که شیعه هستیم؟[26] ارزشمندی عمل در ترازوی ایمان اسلام دین عمل است، معمولاً در تعریف آن می گوییم عبارت است از اقرار به زبان و اعتقاد قلبی و عمل به ارکان دین مبین، یعنی یک سوم آن را عمل قرار می دهیم در حالی که در حدیثی از امام صادق(علیه السلام) سؤال می شود: افضل اعمال نزد خداوند چیست؟ حضرت می فرمایند که خداوند چیزی را قبول نمی کند مگر با آن، راوی می گوید سؤال کردم آن چیست؟ فرمود: ایمان به خدایی که شریک ندارد و غیر از او خدایی نیست، سپس سؤال از ایمان می کند که آیا قول و عمل است یا قول بدون عمل (یعنی ایمان زبانی و عملی است یا اینکه فقط زبانی است)؟ حضرت چنین فرمودند: اَلْإِیمَانُ عَمَلٌ کُلُّهُ وَ اَلْقَوْلُ بَعْضُ ذَلِکَ اَلْعَمَلِ.

، ایمان تمامش عمل است و قول نیز بعضی از آن عمل است .

.

[27] یعنی ایمان شخص در عمل مشخص می شود و عمل محک بسیار خوبی برای ایمان است، و اگر هم قولی باشد، جزیی از عمل محسوب می شود.

[28] لذا تنها سخن گفتن افتخار محسوب نمی شود و انسان را به درجات عالیه نمی رساند؛ بلکه سخنی که به دنبال آن عمل باشد و گفتاری که منشأ کردار نیک و پسندیده گردد ارزشمند است؛ این مطلب یک قانون کلی است که در همه موارد جاری است؛ به ویژه در ادعای شیعه بودن و دم از محبت و سخن از عشق سوزان به اهل بیت گفتن، در صورتی که منشأ ترک گناهان و انجام عبادت و اطاعت نشود بی شک ارزش ندارد و ما را در زمره شیعیان واقعی معصومین(علیهم السلام) قرار نمی دهد.

[29] سخن آخر: (ما شیعه هستیم یا مُحب اهل بیت؟) بی شک مملکتی که ادعا می کند ما مملکتی هستیم که مذهبمان شیعه جعفری است، [30] با توجه به این روایات، باید بیش از پیش امیدوار شده و دریابد که باید برای شیعه بودن خیلی زحمت کشید.

[31] خدای ناکرده همانند آن جمعیتی نباشیم که ادعای شیعه بودن داشتند، اما هنگامی که حضرت علی(علیه السلام) به دقت به چهره های آنها نگریست فرمود: مالی لاَأَرَی علیکُمْ سیماءَ الشِّیعَهِ؟؛ چطور است که در چهره های شما اثری از نشانه های شیعه بودن را نمی بینم؟ .

[32] چرا که محب بودن آسان و شیعه بودن مشکل است و ما در ابتدای راه هستیم و باید از ائمه معصومین(علیه السلام) کمک بخواهیم تا شیعه شویم.

[33] باید سعی کنیم آن ارتباط حفظ شود و آن نشانه ها و خصوصیات در ما وجود داشته باشد.

[34] پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی makarem.

ir منابع: مشکات هدایت اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین) [1] مشکات هدایت، ص14.

[2] همان، ص42.

[3] همان، ص14.

[4] آن حضرت در دورانی می زیسته که بنی امیه رو به ضعف می رفتند و بنی عباس نیز قدرت کافی برای فشار بر مردم پیدا نکرده بودند، به همین دلیل توانستند احادیث زیادی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله به وسیله پدران و اجدادشان به آنها رسیده بود، در تمام ابواب معارف و احکام فقه اسلام از خود به یادگار بگذارند؛ (اعتقاد ما، ص122).

[5] مذهب شیعه را مذهب جعفری می گویند از آن جهت که بیشترین روایات آنها از امام صادق علیه السلام نقل شده، و معروف است که آن حضرت چهار هزار شاگرد در حدیث و معارف و فقه تربیت کرد؛ (اعتقاد ما ؛ ص121)؛ (دائره المعارف فقه مقارن، ج 1، ص101).

[6] مشکات هدایت، ص14.

[7] دائره المعارف فقه مقارن، ج 1، ص165.

[8] کافی، ج 1، ص 53.

[9] دائره المعارف فقه مقارن، ج 1، ص168.

[10] یکصد و پنجاه درس زندگی (فارسی)، ص123.

[11] تفسیر نمونه، ج 23، ص189.

[12] آیات ولایت در قرآن، ص368.

[13] الاختصاص، ص241.

[14] برای اطلاعات بیشتر، ر.

ک: بحارالانوار، ج 23، ص، همان326 به بعد، همان، ج 2، صفحه 157 به بعد، کافی، ج1، باب عرض الاعمال ؛ (پیام قرآن، ج 1، ص252).

[15] منهاج البراغه فی شرح نهج البلاغه، ج 5، ص 200؛ (احادیث به این معنا متعدد است که در همان کتاب جمع آوری شده است) و در تفسیر برهان به بعضی از آنها اشاره شده است؛ (پیام قرآن، ج 1، ص253).

[16] آیات ولایت در قرآن، ص193.

[17] آیین رحمت، ص33.

[18] کافی، ج 2، ص 636( با تلخیص)، ح 5؛ (پیام امام امیر المومنین علیه السلام، ج 12، ص54).

[19] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص549.

[20] همان.

[21] وسایل الشیعه، ج 17، ص 341، ح 2، باب 12، از ابواب احیاء الموات.

وسایل الشیعه(بیروت)، ج 25، ص 428، ح 32280: محمد بن یعقوب، عن محمد بن یحیی، عن أحمد بن محمد، عن محمد بن یحیی، عن طلحه بن زید، عن أبی عبدالله علیه السلام قال: إِنّ الْجَارَ کَالنّفْسِ غَیْرَ مُضَارّ وَلَا آثِمٌ .

(قاعده لاضرر، ترجمه القواعد الفقهیه ، ص68).

[22] شرح نهج البلاغه محمدتقی جعفری، ج 5، ص 84؛ (اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 1، ص331).

[23] پیام امام امیر المومنین علیه السلام، ج 7، ص450.

[24] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص555.

[25] تفسیر نمونه، ج 3، ص382.

[26] آیات ولایت در قرآن، ص219.

[27] کافی، ج 2، ص 34؛ میزان الحکمه، ج 7، ص 20.

[28] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص106.

[29] والاترین بندگان، ص106.

[30] اخلاق اسلامی در نهج البلاغه (خطبه متقین)، ج 2، ص156.

[31] مشکات هدایت، ص46.

[32] بحارالانوار، ج 68، ص 151، ح 4.

[33] مشکات هدایت، ص46.

[34] داستان یاران: مجموعه بحث های تفسیری حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)، ص198.

/998/ج
کلید واژه ها: شیعه - السلام - امام - آیت الله مکارم شیرازی - امام صادق - کلام - واقعی - اهل بیت - مفهومی - اجتهاد - ادعا - روایات - معصومی - شیعیان - صادق - مکارم شیرازی - توسعه فرهنگی - ائمه معصومین - مجتهد - شرایط - زیارت - فرهنگ - دیگر - هایی - خبرگزاری - حدیث - توان - الهی - آیت الله - شیرازی

آخرین اخبار سرویس:
محکومیت های کیفری تنها یکی از موانع قانون انتخابات مجلس است

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات از روز یکشنبه

شخصیت های مهم به کدام دانشگاه ها می روند؟ + جزییات

حسرت یک عذرخواهی به دل مردم ماند

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

مردم در انتخاب افراد به تبلیغات کذایی توجه نکنند

بازدید محسن هاشمی رفسنجانی و یزدانی از نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب

نعمتی: افراد ناکام در راهیابی به مجلس، سعی در ناکارآمد جلوه دادن آن داشتند

هیئت های اجرایی 10 روز فرصت دارند صلاحیت داوطلبان را بررسی کنند

نهادهایی باید زیر یوغ مالیات بروند که به مراکز قدرت وصل هستند/ آستان قدس اظهارنامه مالیاتی پُر می کند اما مالیات نمی دهد!

کواکبیان کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم شد

شکوری راد: حضور من در انتخابات نمادین نیست

بازدید رحمانی فضلی از ستاد انتخابات کشور

مجلس یازدهم سه قطبی خواهد شد/در فهرست اصلاح طلبان قرار می گیرم

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

هدفم از شرکت در انتخابات تکمیل برنامه های دوره قبل است/ کاندیدها با برنامه وارد عرصه انتخابات شوند

امام جمعه خرم آباد: پاسخ محبت های مردم را با خدمت کردن می دهم

مردم در انتخابات کاندیداهای اصلح دقت کنند

اخبار معارفی رسانه ها/ عیادت مدیران قرآنی کشور از استاد موسوی قهار

روح محمود در بهارستان/ احمدی نژادی ها مجلس یازدهم را تصاحب می کنند؟

کدخدایی: محکومیت های کیفری تنها یکی از موانع قانون انتخابات مجلس است

بیانیه مرجعیت درباره ضرورت حفظ امنیت در عراق

ترویج گفتمان ارزشی یکی از وظایف دانشجوی انقلابی است

پشت پرده تمام حوادث خاورمیانه آمریکا ایستاده است

مردم با آگاهی کامل به نماینده اصلح رأی بدهند

اقتدار ایران اسلامی امروز قابل وصف نیست/ توطئه های دشمن راه به جایی نمی برد

مردم افراد متعهد و امانت دار را برای مجلس انتخاب کنند

وکیلی: شنیده ام عارف در انتخابات مجلس شرکت نمی کند

ضعف ارتباط با مردم بخشی از نقطه ضعف های مجلس دهم است

4 هزار شرکت دانش بنیان را در 15 سال اخیر تحت پوشش قرار داده ایم

200هزار حکم تخریب در کشور/مشکلات پرونده های ماده 100

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس بین المللی دیدار می کند

زن ایده آل؛ معیار زیبایی زنان در کشورهای مختلف دنیا چیست؟

200هزار حکم تخریب در کشور/برخورد با کارچاق کن ها

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم

تلاش همه ما باید جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باشد

آقای کاندیدا با کلید خودروش آمد/نامزدی نماینده نزدیک به لاریجانی/اصلاح طلبان و اصولگرایان در مسیر فاطمی/حواشی روز ششم ثبت نام کاندیداها

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم/ نیاز به 2 هزار واگن قطار داریم

مردم با حضور در انتخابات به افراد ناکارآمد «نه» می گویند

آقای کاندیدا با کلید خودروش آمد/نامزدی نماینده نزدیک به لاریجانی/اصلاح طلبان و اصولگرایان در مسیر فاطمی/حواشی روز ششم ثبت نام کاندیداها

ثبت نام کواکبیان و بهروز نعمتی در انتخابات مجلس

فارس نوشت/ مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی:رییس جمهور از حضور بین دانشجویان واهمه دارد

کنایه کدخدایی به محمود صادقی در مورد شرایط رد صلاحیت

شب شعر «در صحن آیینه» برگزار می شود

آقای کاندیدا با کلید خودروش آمد/نامزدی نماینده نزدیک به لاریجانی/اصلاح طلبان و اصولگرایان در مسیر فاطمی/حواشی روز ششم ثبت نام کاندیداها

«گام دوم انقلاب» و زمینه سازی برای تحقق «ترجمه معیار قرآن»

فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

گفتمان های ارزشی در محیط دانشگاه گسترش یابد

200هزار حکم تخریب در کشور/برخورد با کارچاق کن ها

دولتمردان مانند فرماندهان دفاع مقدس قاطعیت داشته باشند

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند

امورصنفی دیشموک نظارت بیشتر ی بر بازار داشته باشد

فرمانده نهاجا: دانشجویان نمایندگان خردورز و اندیشمند جامعه هستند

گلچین مداحی وفات حضرت معصومه (س) با صدای میثم مطیعی

چرا برای فعالیت دخترم در روزنامه خصوصی خودم باید پاسخ دهم؟

آقای کاندیدا با کلید خودروش آمد/نامزدی نماینده نزدیک به لاریجانی/اصلاح طلبان و اصولگرایان در مسیر فاطمی/حواشی روز ششم ثبت نام کاندیداها

جشنواره «ترنم وحی» فارس پایان یافت + اسامی برگزیدگان

حسینی کاندید نماینده این دوره از انتخابات مجلس در گچساران شد

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس بین المللی دیدار می کند

حضور هیئت داوران در کنار متسابقان، اضطراب آنها را مضاعف کرده است

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند | اخبار ایران و جهان

بازیگری که هیچ وقت تلویزیون نگاه نمی کند

افتتاح چهار مرکز نیکوکاری در کلاله

تعهد و توان مدیریتی شرط لازم نامزدهای نمایندگی مجلس

نماز جمعه دوگنبدان، باشت، لیکک

بازدید استاندار از کارخانه کامیون سازی مشگین شهر

مردم با حضور در انتخابات به افراد ناکارآمد نه می گویند

امورصنفی دیشموک نظارت بیشتر ی بر بازار داشته باشد

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم/ نیاز به 2 هزار واگن قطار داریم

رییس جمهور بودجه 99 را به مجلس تقدیم می کند

7 حرفی که هرگز نباید به کسی بگویید

استقبال دانشجویان از اقدام جالب آیت الله علم الهدی

تلاش همه ما باید جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باشد

مردم در برابر جنگ های شناختی دشمن آگاه باشند

نمایندگان مجلس خود را برای مردم هزینه کنند/ لزوم مقابله با گرانی

ورود سامانه بارشی جدید به ایران

نظارت مستمر بر عملکرد قضات و کارکنان به صورت محسوس و نامحسوس صورت می گیرد

ایلنا نوشت/ هشدا رفرشاد مومنی:گرایش های رانتی در آستانه انتخابات وضعیت وحشتناک پیدا می کند و بین دست اندرکاران مسابقه پول پاشی برگزار می شود

همدلی و همکاری نمایندگان قوای سه گانه، بزرگترین سرمایه خراسان رضوی

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

کواکبیان برای ثبت نام در انتخابات مجلس به وزارت کشور آمد

دروغ گویی به مردم از مصداق های بی تقوایی است

رییس پیشین کمیته ملی المپیک در انتخابات مجلس ثبت نام کرد

ایسنا، پیام آور صلح است

نماینده سابق گچساران کاندید این دوره از انتخابات شد

افراد فاقد صلاحیت وارد مجلس نشوند/ ضرورت رعایت اخلاق در انتخابات

مجلس باید انقلابی باشد

حملات جدید علم الهدی به دولت:گرانی بنزین چه ربطی به نان دارد؟ / مگر مجبورید وزیر و وکیل شوید

عراقچی با مدیرکل جدید آژانس اتمی ملاقات خواهد کرد

توییت جهانگیری درباره حوادث اخیر کشور

مردم در انتخابات قیم نمی خواهند

جنبش دانشجویی سردمدار حرکت جهادی کشور باشد

راه حل اساسی مشکلات کشور، سپردن زمام امور به دیالمه ها است

حناچی: شرایط سختی را داریم پشت سر می گذاریم/ نیاز به 2 هزار واکن قطار داریم

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

نعمتی برای انتخابات مجلس نام نویسی کرد

دانشجویان اجازه ندهند روحیه انقلابی و دینداری از دانشگاه گرفته شود

خواص هم در جریان حق و باطل قرار می گیرند

مسؤولان انتخابات جوابگوی شبهات نامزدها باشند

آغاز دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی

خصوصیات شیعه واقعی در آموزه های امام صادق از منظر آیت الله مکارم شیرازی