مطالب مرتبط:
متاسفانه نتوانستیم «آدم سازی» کنیم/حرف زیاد است، اما...
هدف گذاری برای کاهش 10 میلیارد دلاری واردات/ کاهش 3 هزار میلیارد تومان ارزبری با داخلی سازی قطعات
بومی سازی 85 قطعه از محصولات ایران خودرو
پیروزی ماشین سازی در بازی تدارکاتی
ورزش خراسان شمالی | از تاریخ سازی کونگ فوکاران استان تا قوی ترین مرد شرق کشور
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آبان 1398 ساعت 03:232019-11-15سياسي

متاسفانه نتوانستیم «آدم سازی» کنیم/حرف زیاد است، اما...


- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی جریان های فکری در داخل کشور رسما این تفکر را داشتند که سیاست از دیانت جداست.

مبلغان و مجریان داخلی این قرائت از سیاست معتقد بودند ما باید نمازمان را بخوانیم، روزه مان را بگیریم، حج مان را برویم و آداب دین را مراعات کنیم و نباید دخالتی در حکومت داشته باشیم، در حالی که دخالت در حکومت شرط اصلی و اولیه دینداری مسلمانان است.

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی می گوید بعد از رحلت امام(ره) افکار و اندیشه های ایشان توسط مقام معظم رهبری ادامه پیدا کرد.

مشی، رویه و سخنان آقا همان مشی، رویه و سخنان امام امت بود با این تفاوت که باید بررسی شود که کارگزاران و مسؤولانی که سخنان ایشان به گوش شان رسید، چقدر حاضر به انجام آنها شدند.

وی در ادامه معتقد است که اشکال کار این است که آدم کم ساختیم.

باز سالهای ابتدای انقلاب و مجلس اول، مجلس خوبی بود.

در آن مجلس انسانهای سالم و صالحی بودند اما بدون تعارف می گویم که الان این طور نیست.

مردم آن زمان خودشان را خوب نشان دادند.

متاسفانه نتوانستیم آدم سازی کنیم.

گفت وگوی تفصیلی ایسنا با آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز را در ادامه بخوانید.

وحدت کلمه امام خمینی(ره) در جریان مبارزات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی موجب وحدت جریان های فکری و سیاسی در عین داشتن تکثرها و چندگانگی ها شد.

روح حاکم بر این اندیشه امام (ره) چه ویژگی هایی داشت که موجب شد جریانهای فکری و سیاسی در مسیر حرکتی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده بود، قرار بگیرند؟ این طور نبود که چپ ها و لیبرال ها در مبارزات قبل از انقلاب در راه امام باشند.

این جریان ها به همراه برخی جریان ها و افراد دیگر کمترین اهمیتی به وحدت کلمه امام نمی دادند، مصداق روشن آن سازمان چریک های فدایی خلق بودند.

این گروه ها ذره ای به امام و اندیشه ایشان اعتقادی نداشتند و این طور نبود که امام بتوانند این جریانها را هم در مسیر انقلاب قرار دهند.

این جریان ها اصلا با امام نبودند.

حتی آن مردک (یک عضو ارشد جبهه ملی) گفت که حکم قصاصی که امام در موضوعی دادند، حکم انسانی نیست و امام با او برخوردی کردند در حدی که مرتد شده است.

خیلی از افراد و جریان ها در فردای پیروزی انقلاب راهشان را از امام جدا کردند؛ البته قبل از انقلاب که موضوع مبارزه با شاه مطرح بود، خیلی از افراد و جریان ها در مبارزات مشارکت کردند اما بعد از پیروزی انقلاب، تشکیل حکومت و شکل گیری ساختارهای حکومتی به دلیل نرسیدن به اهدافشان، راهشان را جدا کردند.

شخصیت کاریزمای امام امت از نظر شخصیتی و فکری چه ویژگی داشت که موجب شد همه آحاد و طبقات اجتماعی و سیاسی در کنار هم و تحت رهبری و مدیریت امام خمینی (ره) انقلاب را پیروزی کنند؟ اصلی ترین موضوع در مبارزات قبل از انقلاب سرنگونی شاه بود.

نقش امام در این مبارزه، روشنگری بود.

امام تاکید داشتند که شاه لیاقت قرار داشتن در راس حکومت و حکومت بر مردم ایران را ندارد چون غارتگر بیت المال بود و عامل فقر و فلاکت و بیچارگی مردم بود.

به همین دلیل خیلی ها در کنار ایشان قرار گرفتند حتی افرادی که قبل از پیروزی انقلاب در کنار ایشان بودند و بعد از پیروزی انقلاب به دلیل نرسیدن به اهداف و اغراض شان از ایشان جدا شدند.

آنان با این جدایی ثابت کردند علت حضورشان در مبارزات ستمشاهی به دست آوردن پست و مقام در حکومت جدید بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساختار حکومت با همراهی یاران و همراهان امام شکل گرفت.

شیوه حکومت داری امام برای پیاده کردن اندیشه حکومت اسلامی چه ویژگی های منحصر به فردی داشت که توانست در برابر حکومت غرب و شرق قد علم کرده و خود را به عنوان شیوه جدید حکومت حفظ کند؟ این ویژگی ها یک کلمه بیشتر نبود و آن عبارت بود از اینکه امام بعد از سقوط شاه فرمودند تنها حکومتی که می تواند در کشور موفق باشد، حکومت اسلامی است.

ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه جمهوری بیان کردند و این جمله تاریخی را که من رأی به جمهوری اسلامی می دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد.

جمهوری اسلامی.

در روز رای گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند.

اسلام ناب محمدی مدنظر امام خمینی متکی بر چه شاخص هایی بود که توانست اقبال اکثریت مطلق جامعه را به دست آورد؟ در اندیشه امام امت اسلام به دو دسته اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی تقسیم می شد و منافقین در همین مقطع از امام جدا شدند و گفتند اقتصاد نظام کمونیستی از اقتصاد اسلامی قوی تر است و اسلام در بُعد اقتصادی، ضعیف است.

این بزرگترین فضولی بود که منافقین مرتکب شدند.

در مقطع قبل و بعد از انقلاب اسلامی افراد و جریان های مختلف هر کدام به قرائت خودشان از اسلام اعتبار می بخشیدند و وقتی اسلام شان با اسلام ناب محمدی امام خمینی انطباق پیدا نمی کرد، از ایشان جدا یا به عبارت بهتر از قطار انقلاب پیاده می شدند و به مخالفت با حکومت اسلامی مدنظر امام خمینی (ره) پرداختند.

اسلام ناب یعنی همان اسلامی که رسول الله آورد، اسلامی که قرآن می گوید و آن اسلامی که در روایات اهل بیت مورد تایید است، امام خمینی چنین اسلامی را محور و مبنا قرار دادند و پیاده کردند.

همین اسلام بود که در داخل کشور و بعدا در جهان اسلام پیروان فراوانی پیدا کرد.

مردم می دانستند همه چیز با پیاده شدن اسلام حاصل می شود حتی اسلام فِرَق اسلامی هم ویژگی های منحصر به فرد اسلام ناب محمدی امام را نداشت.

اسلام ناب محمدی یک کلمه بود.

اسلام ناب، اسلام تشییع است.

افتخار شیعه این است که به سفارش پیامبر عمل کرد و به قرآن و عترت متوسل شد، اما جریان ها و گروه هایی که اسلامِ با این تعریف را نپذیرفتند، اسلام ناب محمدی امام خمینی را هم نتوانستند تحمل کنند.

به دنبال مطرح شدن نظام جمهوری اسلامی و هنری که امام خمینی در پیوند بین دین و سیاست به خرج داد، رهبر فقید انقلاب اسلامی به طور جدی نظریه جدایی دین از سیاست غرب را به چالش کشیدند.

نظریه پیوند دین و سیاست امام خمینی چه ویژگی داشت که نظام نوپای برآمده از آن توانست چهارمین دهه عمر خود را به سلامت پشت سر گذارد؟ باید معنای سیاست را دانست تا پیوند دین و سیاست روشن شود.

باید این را دانست که امام امت با طرح این نظریه چه می خواستند بگویند و آنهایی که این نظریه را قبول ندارند چه نظری داشتند؟ سیاست به معنای دخالت در حکومت و تشکیل آن است.

این تفکر که ما چه کار داریم که در راس حکومت چه کسی قرار دارد یا حکومت چه می کند یا ما باید فقط مبانی و احکام فقهی اسلام را برای مردم تبیین و پیاده کنیم، در دیدگاه امام قابل قبول نبود؛ البته برخی جریان های فکری در داخل کشور رسما این تفکر را داشتند که سیاست از دیانت جداست.

مبلغان و مجریان این قرائت از سیاست معتقد بودند ما باید نمازمان را بخوانیم، روزه مان را بگیریم، حج مان را برویم و آداب دین را مراعات کنیم و نباید در حکومت دخالتی داشته باشیم.

در حالی که دخالت در حکومت شرط اصلی و اولیه دینداری است.

امام امت به درستی معتقد بودند اگر بخواهیم دین را در جامعه پیاده کنیم، این کار بدون دخالت در سیاست ممکن نیست.

ما باید حکومت را از دست ظالم، غاصب و غارتگر بیت المال در بیاوریم و بعد احکام و فقه اسلام را پیاده کنیم.

همان کاری که رسول خدا کردند.

رسول خدا بعد از ورود به مدینه حکومت اسلامی تشکیل دادند و تمام جنگ هایی که داشتند برای این بود که حکومت جائر را ساقط کنند و خودشان اسلام را پیاده کنند.

گویی پیامبر اکرم می خواستند بفرمایند دین اگر بخواهد پیاده شود با سلطه ظالمان، ستمگران، جهانخواران، غارتگران و خونریزان پیاده نمی شود.

خدا رحمت کند شهید مدرس را که در مجلس چهارم گفت دیانت ما عین سیاست ماست، سیاست ما عین دیانت ماست.

ما با همه دوستیم، مادامی که با ما دوست باشند و متعرض ما نباشند.

همان قِسم که به ما دستورالعمل داده شده است، رفتار می کنیم .

یعنی دینی که ما داریم یعنی سیاست یعنی به جنگ حاکمِ ظالم رفتن و او را ساقط کردن، مسئله این بود.

ما معتقدیم پیوند دین و سیاست به همان قِسم که امام صادق و امام باقر (ع) فرمودند و توسط اهل بیت عصمت و طهارت به اجرا درآمد، قابل قبول است.

امام صادق و امام باقر به حدی به این مسئله توجه داشتند که حتی جزییات زندگی یک فرد مسلمان در امور رفتاری و دینی را توضیح می دادند و خودشان عامل آنها بودند.

علمای شیعه هم به پیروی از این دو امام معصوم همین راه را ادامه دادند.

سیاست چیز دیگری بود و امام امت وارد شدند تا بین سیاست و دیانت پیوند ایجاد کنند.

ایشان تاکید داشتند دین با وجود محمدرضا پهلوی قابل پیاده شدن نیست چون او نمی گذارد.

محمدرضا نمی گذارد دانشگاه ها، اقتصاد و فرهنگ ما اسلامی شود؛ بنابراین اول باید ریشه او را کند و از تخت سلطنت به زیر کشید و بعد انسان های صالح را در راس حکومت قرار داد و دین را پیاده کرد.

در این صورت دانشگاه های مان اسلامی می شود و مدارس مان اسلامی می شود و کودکستان های مان اسلامی می شود تا وقتی بچه های مان به کودکستان ها می روند با دین و فرهنگ قرآنی آشنا شوند.

پیاده شدن دین با جزییات مدنظر پیامبر و اهل بیت زمانی امکان پذیر می شود که در راس حکومت، آدم ظالم نباشد.

رضاخان رسما به جنگ دین آمد و چادر از سر زنان و دختران کشید.

بنده 7-8 ساله بودم اما به خوبی به یاد دارم که وقتی خانمی وارد بازارچه شد پاسبانی جلو آمد و چادر از سر این بنده خدا کشید و چادر را پاره پاره کرد و آن خانم هم دستانش را بر سر گذاشت و از معرکه فرار کرد.

خانم هایی را در زمان رضاخان می شناختم که به همین خاطر چهار سال حمام نمی رفتند چون مجبور بودند برای رفتن به حمام عمومی محل از کوچه و بازار عبور کنند و پاسبان های رضاشاه چادر از سر آنان می کشیدند آنان نیز برای اینکه دین خود را حفظ کنند از خانه خارج نمی شدند.

رضاخان و محمدرضا به جنگ دین آمده بودند و امام فرمودند اگر دین بخواهد در جامعه پیاده شود اینها باید ساقط شوند، این می شود پیوند دیانت و سیاست.

امروز نیز همان قاعده باید باشد.

اگر کسی بگوید ما به آمریکا و حکومت چه کار داریم و ما باید راه خودمان را برویم باید بداند تفکرش غلط است.

این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی دهند این اتفاق بیفتد.

ایران در زمان پهلوی لقمه چربی بود که آمریکا آن را بلعیده بود.

بی خود نیست که مقام معظم رهبری فرمودند که باید در مقابل آمریکا، ایستاد یا فرمودند آمریکا، دشمن ماست .

آمریکا دشمن چه چیزی است؟ دشمن اسلام و دین ماست.

چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی گذشت، مقامات مسؤول در این مدت چقدر توانستند اندیشه های اسلام ناب محمدی را در بخش های مختلف حکومت و جامعه پیاده کنند؟ بنده نمی توانم ادعا کنم تمام مسائل را اطلاع دارم یا کجای کار مسؤولان اشکال دارد.

این کار نیازمند بررسی عمیق و همه جانبه ای است اما سربسته عرض می کنم هر جا کار دست انسان های سالم و صالح بود در آن بخش ها موفق به پیاده شدن اسلام ناب محمدی مدنظر امام خمینی شدیم اما هر کجا که کار دست انسان های ناسالم و ناصالح افتاد، بد عمل شد.

منظورم از سالم و صالح این است که این افراد برای پیاده سازی احکام و دستورات الهی مقام و مسؤولیت گرفتند، نه برای به چنگ آوردن منافع دنیوی.

اما کاری که انسانهای ناسالم و ناصالح انجام دادند این بود که برای تصاحب منافع مادی با باندهای مافیایی معطوف به قدرت همراه شدند و جیب شان را پر کردند.

تعارف ندارم این افراد خیلی بد عمل کردند.

وقتی در مسؤولیت و مقامی قرار گرفتند، هر چه کردند، خلاف بود.

برای اینکه بتوانیم بگوییم در چهار دهه گذشته چقدر توانستیم اندیشه های اسلام ناب محمدی را پیاده کنیم، باید بررسی شود انسان های صالح چقدر در پست ها و مسؤولیت های مختلف منصوب شدند.

شهید رجایی، رییس جمهور شد اما همانند دوران معلمی، زندگی سالمی داشت یا آقا (مقام معظم رهبری)، از زمانی که رییس جمهور بودند زندگی واقعا ساده ای داشتند.

از آفت های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند.

این تمایل آنان موجب بدبختی خودشان و کشور می شود.

بنده می پرسم چقدر موفق شدیم از رفتن کارگزاران و مسؤولان کشورمان به سمت زندگی اشرافی جلوگیری کنیم؟ وقتی فرهنگ دنیاطلبی و اشرافی گری در مدیران و مسؤولان صاحب منصب حلول می کند دیگر نمی توانند به فکر مردم و مستضعفان باشند.

آنان فقط در فکر یافتن شیوه ها و راههای بقاء در پستها و حفظ منافع ناشی از آنها هستند و دیگر با مردم کاری ندارند.

اگر بخواهم بیشتر بگویم، حرف زیاد است اما همه می فهمند بنده چه می گویم.

راههای شناخت مدعیان دینداری و مدعیان پیروی از اندیشه امام و رهبری چیست و چطور می توان مردم به ویژه نسل جوان را نسبت به مسؤولانی که در پوستین دینداری و انقلابی گری در پی حفظ منافع خانوادگی و باندی خود هستند، هوشیار کرد؟ سوال بسیار حساسی پرسیدید.

تاریخ پر است از انسانهای دروغگو که لباس ناصحیت به تن کردند و به مردم گفتند دلسوزتان هستیم اما دشمن سر سخت آنان بودند.

فرعون که ادعای خدایی داشت هم با فریب مردم به آنان می گفت موسی آدم عوضی است و می خواهد دین شما را که دین درستی است، تغییر دهد.

بنی امیه و بنی عباس نیز همین فرهنگ را داشتند.

آنها شعار می دادند و مردم را گول می زدند.

به نظر بنده مردم به سادگی روشن و هوشیار نمی شوند.

نوعا عقل مردم به چشم شان است.

نامزد نمایندگی مجلس در روستاها و دهاتها می چرخد و وعده های متنوع به روستاییان می دهد و دهاتی ها را گول می زند و به مجلس می رود.

برای اینکه مردم هوشیار شوند باید به انسان های راستگو و آدم شناس مراجعه کنند یعنی دهاتی ها باید به آخوند روستاها مراجعه کنند البته اگر آن آخوند، آدم سالمی باشد، وگرنه باید به کسی مراجعه کنند که صالح و راستگوست.

در تهران و سایر شهرها و مناطق کشور نیز انسان های راستگو و صالح زندگی می کنند که مردم می توانند با مراجعه به آنان می توانند نامزد صالح و اصلح را تشخیص دهند.

منظورم فقط عمامه به سرها نیست.

عمامه به سر هم می تواند راستگو باشد یا می تواند دروغگو و متقلب باشد یا فرد دزدی باشد که لباس روحانیت را دزدیده باشد.

غیرِ عمامه به سر هم می تواند راستگو یا متقلب باشد، مهم این است که مردم بتوانند راستگو بودن و دروغگو بودن آنان را تشخیص دهند.

تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس حدود چهار ماه فرصت هستند.

مردم باید از هم اکنون وقت بگذارند و با انسانهای راستگو و صالح درباره افرادی که بعدا کاندیدای مجلس می شوند، خوب تحقیق کنند تا در انتخاب افراد دچار اشتباه و خسران نشوند.

اگر به این مسئله مهم توجه نکنند آن وقت باید شاهد ورود افراد ناسالم به مجلس و مفاسد و عملکردهای مفسده برانگیز آنان باشیم.

وقتی بی حساب و بدون دقت رای بدهند، افراد ناصالح روی کار می آیند، آدم ناصالح هم که روی کار آمد دیگر باید فاتحه اسلام ناب محمدی را خواند.

امام خمینی(ره) در اوایل انقلاب بر این باور بودند که روحانیت در امور اجرایی شرکت نکنند و ناظر و پشتوانه کارها باشند اما چرا بعد از به قدرت رسیدن بنی صدر و جریان لیبرال، از نظر خود برگشتند و گفتند ما اشتباه کردیم و استغفار می کنیم.

انقلاب از این ناحیه ضربه خورد، نمی شود که ما حکومت اسلامی داشته باشیم و افراد اسلام شناس را از تصدی امور منع کنیم ؟ امام امت از ابتدا نظرشان این بود که هر کسی روی کار می آید، عمامه به سر نباشد تا مردم نگویند آخوندها برای به ثمر رسیدن انقلاب هر چه کردند برای نفع خودشان بود به همین دلیل در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری موافق نامزدی آیت الله بهشتی برای تصدی پست ریاست جمهوری نبودند.

بازرگان رییس دولت موقت شد و توو زرد از آب درآمد، بعد بنی صدر و جریان لیبرال به قدرت رسید که او هم خائن از آب درآمد به همین دلیل امام این جمله تاریخی را که ما اشتباه کردیم و استغفار می کنیم.

انقلاب از این ناحیه ضربه خورد، نمی شود که ما حکومت اسلامی داشته باشیم و افراد اسلام شناس را از تصدی امور منع کنیم را بیان کردند.

مردم متوجه شدند اگر افراد راستگو در این کشور وجود دارند، عمامه به سرها هستند.

به همین دلیل بود که امام به شهید بهشتی، آقای خامنه ای و سایر روحانیون گفتند در امور اجرایی هم حضور داشته باشند.

به نظر بنده این مسئله از الطاف الهی بود که کارها به روحانیون سپرده شود تا از انحراف اسلام و احکام آن جلوگیری شود.

از آنجا که مردم دومین رکن اصلی در اندیشه و سیره امام امت بعد از خداوند تبارک و تعالی بودند، چقدر ضروری است برای کاستن از فشارهای اقتصادی بر آنان و دمیدن روح امید و نشاط نسبت به آینده جمهوری اسلامی، تدبیر شود؟ روح حاکم بر فضای کشور در دوران ابتدای انقلاب و جنگ تحمیلی با وجود همه سختی ها، جنگ و اشغال کشور توسط دشمنان جمهوری اسلامی بسیار احیاگر بود و مردم در ایثار جان و مال خود کم نمی گذاشتند.

روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که 98.

2 درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

نمی دانم چه شد که این فضا از بین رفت.

نمی دانم که آیا امام تغییرات عصر ما را هم می دیدند و پیش بینی می کردند؟ به نظر بنده اشکال کار این است که آدم کم ساختیم.

باز سالهای ابتدای انقلاب و مجلس اول، مجلس خوبی بود.

در آن مجلس انسانهای سالم و صالحی بودند اما بدون تعارف می گویم که الان این طور نیست.

مردم آن زمان خودشان را خوب نشان دادند.

متاسفانه نتوانستیم آدم سازی کنیم، والسلام.

اشکال کار کجا بود که موفق به آدم سازی نشدیم؟ به خاطر این بود که انقلاب زود موفق شد و ما آدم کم داشتیم و هنوز هم موفق به پرورش آدم های سالم و صالح نشده ایم.

(با خنده) با توجه به توصیفات حضرتعالی از وضعیت جاری، چقدر ضروری است دیدگاه ها و اندیشه های امام خمینی (ره) در سطوح مختلف حکومت و جامعه مورد توجه و بازخوانی قرار بگیرد تا اصول انسان ساز اندیشه امام در پنجمین دهه از عمر نظام جمهوری اسلامی در اداره امور کشور و در متن زندگی مسؤولان و مردم به اجرا درآید؟ بعد از رحلت امام(ره) افکار و اندیشه های ایشان توسط مقام معظم رهبری ادامه پیدا کرد.

مشی، رویه و سخنان آقا همان مشی، رویه و سخنان امام امت بود با این تفاوت که باید بررسی شود که کارگزاران و مسؤولانی که سخنان ایشان به گوش شان رسید، چقدر حاضر به انجام آنها شدند.

علت کم وفایی و بی وفایی و عدم التزام عملی به دیدگاه ها و اندیشه های امام خمینی (ره) از سوی جریان های فکری و سیاسی تندرو و صاحب منصبان دنیاطلب چیست؟ باید به مردم توصیه کرد دست از دامن رهبری برندارند چون رهبر چیزی نمی گوید جز آنچه قرآن، اسلام و امام امت گفتند.

مردم نباید دست از دامن ایشان بردارند.


کلید واژه ها: آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی - امام - انقلاب - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - دبیرکل جامعه روحانیت مبارز - قبل از انقلاب - موحدی کرمانی - حکومت - پیروزی انقلاب اسلامی - پیروزی - جامعه روحانیت مبارز - اندیشه - جمهوری اسلامی ایران - سخنان - آیت الله - مقام معظم رهبری - جمهوری اسلامی - روحانیت مبارز - انقلاب اسلامی - فکری - وحدت - مجلس - کرمانی - اسلامی - مسیر انقلاب - مصلحت - دخالت - تشخیص - موحدی

آخرین اخبار سرویس:
وداع باشکوه مردم دیار علویان با پیکر شهید یاسر سپیدرو در نکا+ عکس و فیلم

289 رقیب برای رقابت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

خواهر احمدی نژاد کاندیدای مجلس شد

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

اختصاصی/ بازدید هاشمی و یزدانی از نمایشگاه پسماند، بازیافت و تجهیزات وابسته

چگونه عطر بزنیم تا ماندگاری آن بیشتر شود؟

لذت نخستین تدریس پس از حضور در دوره دانشجومعلم قرآن

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

اعلام تاریخ جلسه شورای امنیت درباره قطعنامه 2231

بازدید سفیر ایران در قرقیزستان از مرکز توانبخشی کودکان+تصاویر

فاطمه رحیماویان ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در«اهواز»

دلواپسی عدالتخواهان دانشگاه یاسوج از سرانجام چند پرونده و نامه به رییس کل دادگستری استان

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

فصل ناگفته یگان های ویژه در جریان اغتشاشات اخیر

کلام و سخن حضرت معصومه (س) هدایتی برای همگان است

ثبت نام رتبه یک دکترای سراسری برای انتخابات مجلس

عراقچی: همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها می دانند

ثبت نام قطعی 154 داوطلب شرکت در انتخابات مجلس در روز ششم

ثبت نام 9 هزار و 806 نفر در انتخابات مجلس

آزمون مکاتبه ای دهیاران استان سمنان برگزار شد

289 کرمانشاهی داوطلب نمایندگی مجلس شدند/ جوانترها همچنان پیشتاز

آزمون مکاتبه ای دهیاران استان سمنان برگزار شد

اخبار معارفی رسانه ها/ برگزاری جشنواره تلاوت های مجلسی در 10 استان

چهر ه هایی که امروز برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند

اقوام گلستان تنور انتخابات مجلس را گرم کردند

اضافه شدن 70 نفر به جمع داوطلبان نمایندگی مردم لرستان در خانه ملت

اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده/ همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها در برجام می دانند

دستور وزیر کشور به استاندار کردستان در پی سانحه آتش سوزی در سقز

شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز شهرستان ورامین تشکیل خواهد شد

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری در انتخابات 98

قم در سوگ وفات شهادت گونه حضرت معصومه(س)

روسیه: قطعنامه 2231، ایران را از توسعه برنامه های موشکی و فضایی خود منع نکرده است

اسماعیل بخشی بازگشت به کار نشده است

پایان روز ششم ثبت نام نامزد های انتخابات در استان یزد

عراقچی با رافائل گروسی دیدار کرد

سخنگوی شورای نگهبان: این انتقاد که 12 نفر بین مردم و حاکمیت اند، مغالطه است

واکنش سازمان انرژی اتمی به اقدام شرکت روسی درباره فردو

کدخدایی:دلایل رد صلاحیت ها را نمی توانیم علنی کنیم

دفع فتنه دشمن و سنگینی مسئولیت دولت

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری در انتخابات 98

نشست شورای امنیت درباره قطعنامه 2231 بیستم آذر تشکیل می شود

دلیل عدم حضور حمید بقایی در زندان/ مشایی عفو خواهد شد؟

37 داوطلب در پایان روز ششم

روز دانشجو، مظهر استقلال خواهی، عزت طلبی، تفکر و پویایی است

مشایی عفو خواهد شد؟ /دلیل عدم حضور حمید بقایی در زندان

دستور مهم وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار در یک عروسی در سقز

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/ مشارکت بالا باشد نگران پیروزی نیستیم/ انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری

آیین افتتاحیه ای که در سخنرانی ها گم شد/ حضور پررنگ مسئولان استانی

دستور وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار سقز

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس

نشست شورای امنیت درباره قطعنامه 2231 بیستم آذر تشکیل می شود

عراقچی: اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها می دانند

خبر مهم اسلامی: راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه

پزشکیان: برنامه ای برای جانشینی لاریجانی ندارم / روحانی امسال قید روز دانشجو را زد / نماینده نزدیک به لاریجانی اصلاح طلب شد / پیش بینی بهزاد نبوی از حضور ناطق نوری در انتخابات / طرح سرا یعنی گریه کردن بر قبر بی جنازه

دواطبان مجلس در استان قزوین به 140 نفر رسید

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس

شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز شهرستان ورامین تشکیل خواهد شد

مشایی عفو خواهد شد؟

289 کرمانشاهی داوطلب نمایندگی مجلس شدند/ جوانترها همچنان پیشتاز

17 نفر در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند ثبت نام کردند

144 نفر در استان زنجان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند

144 نفر در استان زنجان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند | اخبار ایران و جهان

رزمایش گردان الی بیت المقدس کیش برگزار شد

روسیه: تمام طرفین حامی برجام هستند

ثبت نام 239 داوطلب نمایندگی مجلس در استان البرز تا پایان ششمین روز

دستور وزیر کشور به استاندار کردستان در پی سانحه آتش سوزی در سقز

آمار ثبت نام کنندگان داوطلبان مجلس یازدهم در کرمان _ روزششم

وزیر کشور بر بررسی دقیق علت سانحه آتش سوزی در سقز تاکید کرد

کواکبیان: شاید 30 تا 40 نفر از فراکسیون امید ثبت نام نکنند/ مشارکت بالا باشد نگران پیروزی نیستیم/ انصراف نماینده روحانی از کاندیداتوری

دستور وزیر کشور به استاندار کردستان در پی سانحه آتش سوزی در سقز

افزایش 11 درصدی ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس در البرز/ ثبت 21 نفر در وزارت کشور

ثبت نام 9 هزار و 806 نفر داوطلب نمایندگی مجلس نهایی شد

144 نفر در استان زنجان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند

17 نفر در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند ثبت نام کردند

برنامه دومین روز رقابت های جشنواره ملی قرآن دانشجویی در شیراز

دستور مهم وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار در یک عروسی در سقز

احکام شرعی | حکم استفاده از آی یو دی

رشد ایران اسلامی از برکات وجودی بانوی کرامت است

دیگر هوانیروز هیچ آرزوی دست نیافتنی ندارد

:: کاظمی- نشست کمیسیون برجام

ثبت نام بیش از 9 هزار نفر تا پایان روز ششم

دستور مهم وزیر کشور در پی وقوع آتش سوزی مرگبار در یک عروسی در سقز

نام نویسی70 داوطلب انتخابات مجلس در گیلان/ چهره های شاخص به میدان آمدند

روز دانشجو، مظهر استقلال خواهی، عزت طلبی، تفکر و پویایی است

شمار نامزدهای مجلس شورای اسلامی در شادگان 18 نفر رسید

رییس ستاد انتخابات اصفهان: انتخابات یکی از ارکان اصلی جمهوری اسلامی است

عکس/ اولین نمازجمعه امام جمعه جدید خرم آباد

قم در وفات شهادت گونه حضرت معصومه(س)به سوگ نشست

آمریکا ریشه تنش ها در برجام است

اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده/ همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش ها در برجام می دانند

رییس دفتر رییس جمهوری مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

شورای عالی هماهنگی اصلاحات لیست مشترک از نامزدهای خود در انتخابات مجلس یازدهم ارائه می دهد

ثبت نام 84 داوطلب انتخابات مجلس در ایلام تا پایان روز ششم

ثبت نام 239 داوطلب در البرز

عراقچی: اینستکس به مراحل پایانی خود نزدیک شده است

واکنش استاندار تهران به فروش صندلی اتوبوس ها از سوی شهرداری تهران

مشایی عفو خواهد شد؟ /دلیل عدم حضور حمید بقایی در زندان

قم در سوگ وفات شهادت گونه حضرت معصومه(س)

بنیاد شهید: کشته شدگانِ آبان و آذر شهید هستند

⁧روز دانشجو؛ یادآور مسئولیت تاریخی یک نسل آگاه و تاثیرگذار

متاسفانه نتوانستیم «آدم سازی» کنیم/حرف زیاد است، اما...

متاسفانه نتوانستیم «آدم سازی» کنیم/حرف زیاد است، اما...