مطالب مرتبط:
دوران امام صادق(ع) اوج شکوفایی معارف اهل بیت است
دوران امام صادق(ع) اوج شکوفایی معارف اهل بیت است
حال و هوای حرم رضوی در شب میلاد پیامبر(ص) و امام صادق(ع)
جشن میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع) در آیسک
زیباترین پیامک های تبریک برای ولادت پیامبر (ص) و امام صادق(ع)
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 آبان 1398 ساعت 10:222019-11-15سياسي

عصر امام صادق اوج دوره آموزش تشیع است/ تدبیر امام در مدیریت شیعه


- افکاری که در هند و یونان و ایران در اثر فتوحات وارد جهان اسلام شده بود، برای شیعه فرصت بود و همین امر است که در دوره امام باقر و امام صادق(ع) با اوج آموزش تشیع روبه رو هستیم.

خبرگزاری مهر"، گروه دین و اندیشه: امامت امام صادق(ع) در سال 117 است که تا سقوط بنی امیه که سال 132 می باشد، 15 سال فاصله است.

و از سال 132 تا هنگام وفات امام صادق(ع) 16 سال فاصله است که زمان شکل گیری بنی عباس است و از آن جایی که تفاوت روش امامان به شرایط روبه روی آن ها مربوط است، لازم است شرایط اجتماعی تاریخی آن ها بررسی شود.

حرکت امام صادق(ع)، به صورت یک حرکت اجتماعی سیاسی خاصی در آمده با محتوای فکری و از این جهت نمی شود مقابل آن ایستاد، به جهت پختگی آن و امکان تحرک خوبی که پیدا کرده در حدّی که چهارهزار شاگرد برای امام صادق(ع) ظهور کرده و به هیچ وجه این حضور و ظهور، یک حرکت عادیِ بی سر و صدا نمی تواند باشد و مسلّم با مشکلات خاصی روبه رو می شود و تدابیر خاص خود را می طلبد که باید بر روی آن دقت نمود.

در دوره امام صادق(ع) مکاتب فقهی متعددی ظاهر می شود مثل مکتب فقهی ابوحنیفه در کوفه، و مکتب فقهی مالک بن انس در مدینه که البته رابطه ای بین این گروه های فقهی و جریان سیاسی حاکم برقرار است، مثل رابطه بین منصوردوانقی و مالک بن انس، و یا بین مالک و هارون الرشید.

دو فرقه در چهار فرقه ی اهل سنت مربوط به همین دوره است و در همین دوره کتب احادیثی اهل سنت از جمله مُوَتای مالک نوشته می شود.

نهضت ترجمه نیز در همین دوره شروع می گردد که البته اوج آن در زمان مأمون خواهد بود و زنادقه ای مثل ابنِ مُقَفع و ابن اَبِی العوجاء در این زمان پر و بال می گیرند، همچنان که غُلات به میدان می آیند و اشخاصی را در حدّ الوهیت مدّ نظر دارند در آن حدّ که عده ای مثل مغیره بن سعید و ابوالخطاب در کوفه خیمه زده اند و مردم را به عبادت جعفربن محمد دعوت می کنند.

امام صادق(ع) و مکاتب فقهی اصغر طاهرزاده در کتاب رجوع به هویت شیعه در تاریخ اسلام در این مورد می نویسد: در مورد دو مکتب فقهی که در زمان حضرت صادق ظهور کرد یکی مکتب فقهی ابوحنیفه است.

ابوحنیفه دارای هوش فوق العاده ای است و سعی دارد فقه خود را عقلانی مطرح کند، نه متکی بر روایات که مکتب مدینه بر آن تکیه دارد، زیرا بسیاری از آن روایات، روایاتِ جعل شده اند و علت تأکید ابوحنیفه بر عقل و به خصوص قیاس، عدم اعتماد او به روایات است.

او از روایتی در موضوعی خاص، موضوع دیگری را قیاساً استنباط می کرده.

البته در این قیاس کردن فتاوی خطرناکی به میان آمد.

البته نکته مثبت ابوحنیفه آن است که خاندان علی و فاطمه علیهماالسلام را صالح برای حکومت می داند، به همین جهت هرکس بر خلاف حاکمان وقت از خاندان علی و فاطمه علیهماالسلام قیام کند با او همراهی می کند.

از جمله همراهی او با زیدبن علی بن الحسین و یا همراهی او با محمد بن نفس زکیّه بود.

ابوحنیفه در سال های آخر عمر شاگردی امام صادق(ع) را دارد که ظاهراً در این اواخر از رجوع به قیاس عدول کرده هرچند شاگردان او مثل ابویوسف قاضی القضات بنی العباس از قیاس عدول نکرده باشد و جمله ابوحنیفه که گفته است لولا سنتان لهلک النعمان یعنی اگر دو سال شاگردی امام صادق(ع) نبود، نعمان که اسم ابوحنیفه است، هلاک می شد مربوط به این دوران است.

جالب است خودش راوی روایاتی است که از امام صادق(ع) شکست خورده.

مشهور است که منصور به ابوحنیفه می گوید مردم نظر زیادی به جعفربن محمد دارند، سؤالات سختی تهیه کن تا در مجلسی که تشکیل می دهم ضعف او معلوم شود.

او 40 سؤال تهیه می کند و در آن جلسه از حضرت می پرسد و حضرت به خوبی جواب می دهند و آن هم جواب های داندان شکن که جلسه به نفع حضرت تمام می شود.

البته شاید این جلسه در آخر عمر ابوحنیفه که شاگردی امام را کرده است، نباشد.

دیگر مکتب فقهی زمان امام صادق(ع) مکتب مالک بن انس است ، او شاگرد شیوخ مدینه است.

شهرت بیشتر او بعد از امام صادق(ع) است ولی از امام صادق(ع) تجلیل زیادی کرده است و ظاهراً شاگردی حضرت را هم داشته ولی ابتدائاً اموی است و روی هم رفته با علویان و عباسیان میانه ی خوبی ندارد.

مالک در مقابل ابوحنیفه که اهل رأی و قیاس است، اهل حدیث است و نه اهل رأی.

منصور دوانقی به او احترام می گذارد و به او دستور می دهد کتابی بنویسد در فقه تا مردم را مجبور کند به آن عمل کنند .

این که خلیفه ی خسیسی مثل منصور هزینه ی سنگینی برای تهیه مُوَتای مالک می کند به جهت آن است تا در مقابل کتب شیعه که حدود 400 کتاب بوده، کاری شده باشد و مالک سعی می کند در آن کتاب از حضرت علی حدیثی نقل نکند.

مالک از طرف خلیفه مأمور بوده هریک از امراء که به رأی او عمل نمی کنند را به خلیفه معرفی کند تا خلیفه با او برخورد کند، و این خبر از اقتدار سیاسیِ علمی او می دهد.

مالک در سال 199 و یا به قولی سال 180 می میرد در حالی که دارای قدرتی فوق العاده بود و تا دوره امام رضا فقیه مسلط است.

پس از این است که مذاهب ترکیبی اهل سنت به وجود می آید مثل شافعی که ترکیبی از مالکی و حنفی است که البته فقه شافعی بیشتر در مصر رونق پیدا می کند در حالی که مدینه به فقهِ مالکی و کوفه و اطراف آن به فقهِ حنفی اند.

با نظر به فضای پیرامونی امام صادق(ع) می توان دقت های حضرت را درست فهمید.

از میان موارد پیرامونی، یکی بحث ظهور زنادقه است، از جمله عبدالله ابن مقفع و دیگری به نام ابوشاکر دیصانی و سوم به نام ابن ابی العوجا که احتمالاً همگی تحت تأثیر فضای خارج از جهان اسلام بوده اند، از جمله تحت تأثیر یونان و هند و یا تحت تأثیر زردشتی ها در ایران.

زیرا نهضت ترجمه موجب توجه به جریان های فکریِ خارج از جهان اسلام شد.

البته رفتارهای بد بنی امیه نیز فضا را جهت به ظهورآمدن زنادقه فراهم می کرد.

شیعه برعکسِ اهل سنت، با آموزش های حضرت باقرالعلوم از قبل برای مقابله با چنین فضایی آماده شده و متوجه چنین تاریخی بوده که با توجه به آنچه پیش آمده به تدریج چه چیزی پیش خواهد آمد و از این جهت فضایی که پیش آمد، نه تنها تهدید برای برای شیعه نبود بلکه روبه رویی با افکاری که در هند و یونان و ایران در اثر فتوحات وارد جهان اسلام شده بود، برای شیعه فرصت بود و همین امر است که در دوره امام باقر و امام صادق(ع) با اوج آموزش تشیع روبه رو می شوید.

اصغر طاهر زاده در این باره می نویسد: موضع حضرت صادق در مقابل مکاتب فقهی و در مقابل زنادقه، مثل ابوشاکر دیصانی که علناً جریان زندیقی گری راه می اندازند، عبارت است از طرح عمق موضوعات دینی که از طریق امام باقر شروع شد و آن دو امام با توجه به شرایطِ پیش آمده، که زندیقیان سخن هایی برای گفتن به میدان خواهند آورد، پیش بینی لازم را کردند و آموزش های آن دو به شاگردان شان موجب شد تا در مقابل این جریان ها صدمه ای نخوردند، و امام بودن به معنای واقعی یعنی جلوبودن از جریان هایی که در تاریخ پیش می آید.

همه ی این جریان ها فرصتی برای نشان دادنِ امتیاز شیعه شد و برعکس طرف مقابل با روشنگری های شاگردان امامان نسبت به عقاید خود مسئله دار می شده.

امام با ابوحنیفه و سران زنادقه گفتگوهای مستقیم داشته اند و بعد که دست آن ها را خالی می کردند اجازه می داده اند فکر کنند و این برخوردها موجب شد تا شیعیان محفوظ بمانند و بسیاری از ظرائف فکری و فقهی ما در هیمن برخوردها پیدا شده و شکل گرفته و به جهت رشد علمی شیعیان، غلات نتوانستند از جهل آن ها چندان که می خواستند استفاده کنند، امامان فرقه ای مثل واقفه را توصیف می کردند به سگِ باران خورده که یک نجس متحرک است و روشن می کردند چرا آن گروه در عین آن که به ظاهر مدعی اسلام اند، گرفتار عقاید آلوده شده اند.

نهضت ترجمه در جهان اسلام نهضت ترجمه در جهان اسلام با بنی عباس به خصوص با منصور دوانقی در بغداد شکل گرفت و ابن مقفع از مشهورترین مترجمان این دوره است که البته اوج آن نهضت مربوط به دوره ی مأمون است که بیت الحکمه را تأسیس کرد.

از یونانیان و ایرانیان و هندی ها کتاب هایی ترجمه شد و چنان چه عرض شد اولین تأثیر آن بر خود مترجمان است که گرفتار نحوه ای از تفکر زندیقی شدند، هرچند بعضی از آن ها مثل ابن مقفع به ظاهر خود را مسلمان نشان می دهد.

در اسکندریه و جندی شاپور، علمای زیادی جمع بوده اند و کتاب های زیادی از خود به جا گذاشته اند و مترجمین، آن کتاب ها را به عربی ترجمه کردند و بعد از مدتی عالمانی پیدا شدند که حرف های عالمان غیر اسلامی را می زنند، مثل ابواسحاق کندی که اولین فیلسوف جهان اسلام محسوب می شود.

و فارابی بعد از آن است با این تفاوت که فارابی خودش صاحب نظر در امر فلسفه است.

همه این نمونه ها نشان می دهد که عصر امام صادق(ع) از جهات مختلف عصر پیچیده ای است و حضرت در این فضای بسیار پیچیده مدیریت لازم را نشان دادند آن هم نه آن که فقط همان روز را بنگرند بلکه نظر به آینده ای دارند که می دانند این افکار که با ترجمه به وجود می آید چه اشخاصی را می پروراند.

حاصل حرکتی که از حضرت سجاد شروع شد و در زمان حضرت باقر وسعت یافت در زمان امام صادق(ع) به آن چنان وسعتی می رسد که آن مرد خراسانی به حضرت می گوید هزار شیعه در خراسان دارید، هرچند آن شیعیان سطحی بودند و مثل هارون مکی یعنی آن شیعه ی تنوری نبودند ولی از آن جایی که حضرت باید همه ی این شیعیان را در سراسر جهان اسلام مدیریت کنند، سازمان وکالت را تشکیل می دهند که شبکه ی بسیار پیچیده ای می باشد.

اصغر طاهر زاده در کتاب رجوع به هویت شیعه در تاریخ اسلام در این باره می نویسد: کثرت شیعیان در زمان امام صادق(ع)، اقتضای مدیریت تازه ای را به میان آورد تحت عنوان سازمان وکالت با هویتی کاملاً مخفی، و به همین جهت نصربن قابوس 20 سال وکیل امام است ولی کسی نمی دانست.

و دیگری عبدالرحمن بن حجاج وکیل امام است و او را هم کسی نمی شناسد.

وقتی طرف 20 سال وکیل امام بوده نشان می دهد سازمان وکالت خیلی زودتر از رحلت امام از طریق شیعیانِ قابل اعتمادی تشکیل شده.

سازمان وکالت در ابتدای امر در این حدّ مخفی است که ملاحظه کردید.

ولی در مرحله دوم، شیعیان می دانستند فلان فرد وکیل امام است که این مربوط به عصر حضرت کاظم و امام رضا علیهماالسلام می باشد و در مرحله ی سوم، شبکه ی وکلا به وجود می آید که وکیل فلان شهر مستقیماً با امام مرتبط نیست بلکه با وکیل ناحیه ی مقدسه مرتبط است زیرا مناطق حضور شیعه بسیار گسترده شده، لذا از مصر و مغرب وکلا حضور دارند تا بغداد و نهایت و انتهای این شبکه در زمانی به روغن فروشی در بغداد ختم می شده به نام عثمان بن سعید که از نواب خاص بوده و در قالب تجارت روغن با او مرتبط بودند و این شبکه از اواخر عمر حضرت هادی بسیار منسجم شده و به یک مدیریت غیر متمرکز تبدیل گشته و آرام آرام به سوی استقلال می روند جهت آماده شدن برای خودکفایی در دوره غیبت و حفظ شیعه در زمان غیبت از خطر انحراف به کمک نواب و داشتن نظام مالی منظم جهت استقلال مالی شیعه از حکومت .

شبکه وکالت موجب ایجاد مجموعه منظمی در میان علماء شیعه می شود تا اختلافات آن ها بالا نگیرد و اگر اختلافی پیش می آید از طریق وکلا حل شود.

نُواب بالاتر از کسانی اند که وجوهات را جمع آوری می کردند و امام فرموده بودند اطاعت از آن ها اطاعت از ما است و چون شأن نُواب حساس بوده خطرات زیادی هم آن ها را چه از جانب حاکمان و چه از نظر نفس امّاره خودشان تهدید می کرده و به همین جهت برخورد ائمه با انحرافات آن ها بسیار محکم است و خود وُکلا نیز در برخوردی که برای یکی از وکلا پیش آمده به جهت انحرافی که پیدا کرد، نقش فعّال داشته اند.

آنچه مهم است نحوه ی مردمیِ تشیع است در تاریخ.

وکلا با سلسله مراتب خاصی با نّواب مرتبط هستند، نوابی که بسیار دقیق عمل می کنند و حتی ممکن بوده به ظاهر از سلسله ای که به خلفا مرتبط اند باشند مثل حسین بن روح نوبختی که از سلسله ی نوبختان است که منجمان دربار بودند ولی به شدت تقیه می کرده.

سازمان وکالت برای اداره ی امور شیعیان بوده و بزرگان جهان تشیع در شبکه ای پیچیده وکلای امام را قبول کرده بودند زیرا متوجه بودند وُکلا مورد وثاقت امام اند و مجموعاً ناحیه مقدسه را تشکیل می دهند و آنقدر پنهان کاری را رعایت می کردند که اسم امام را نباید کسی می برده زیرا اگر اسم مطرح می شده به دنبال صاحب اسم می گشته اند، از این جهت باید برای حاکمان، وجود امام هم انکار می شده.

امام صادق(ع) و شهر قم امام صادق(ع) در هر دوره از زندگی خود متناسب با شرایط تاریخی آن دوره روش ها و برخوردهای مناسب آن دوره را نشان می دهند، اعم از دوره ای که هشام بن عبدالملک حاکم است که هنوز دوره قدرت بنی امیه است و یا زمانی که دوره ی افول قدرت بنی امیه می باشد و یا دوره ی ظهور بنی العباس و یا دوره ی منصور دوانقی که بسیار خون ریز است، در هر دوره ای روش های برخورد را برای شیعیان مشخص می کنند.

امام صادق(ع) مجموعه ای از روابط را شکل می دهند که چه حکومت در دست شیعیان باشد و چه نباشد، شیعیان بتوانند به صورتی خودکفا خود را در بستر مذهب اسلام اداره کنند، به همان معنای حکومت در حکومت که نیازهای اقتصادی و فرهنگی و سیاسی در آن تعریف شده و در این ارتباط جواب داده می شود.

طاهر زاده در این باره می نویسد: از جمله فعالیت هایی که شیعه در این دوره ها دارد شکل گیری مراکزی است مثل شهر قم که قبل از اسلام به دین زردشت بودند و شهر قم در دوره فتوحات به دست ابوموسی اشعری و تعدادی از سرداران فتح می شود.

بعضی از سرداران که حجاج با آن ها کج می تابد و خودشان در فتح قم شرکت داشتند با خانواده به قم هجرت می کنند و مردم قم هم از آن ها استقبال می نمایند و بالاخره شرایطِ به ظهورآمدنِ روات شیعه در قم فراهم می شود که در زمان امام صادق(ع) از آن روات آدم بن عبدالله را داریم که پدر ذکریا بن آدم است که در زمان امام رضا مطرح می شود و عملاً شهر قم در سال 100 هجری به عنوان یک شهر شیعی مطرح می گردد و در زمان امام صادق(ع) یعنی حدود سال 130 روات شیعیِ شهر زیاد می شوند تا آن جا که در زمان امام هادی قم یکی از مراکز مهم تشیع می باشد و نام قم کوفهٌ صغیره پیدا می کند و امامان در وصف آن دارند قُم بَلَدُنا وَ بَلَدُ شِیعَتُنا البته اوج حوزه قم مصادف است با دوره غیبت.


کلید واژه ها: امام صادق - امام - صادق - فقهی - روایات - دوره - اجتماعی - اهل سنت - ظهور - شیعه - تاریخ اسلام - شرایط - آموزش - تاریخ - مدینه - سیاسی - اسلام - رابطه - موضوع - فوق العاده - جهان اسلام - کوفه - تشیع - خبرگزاری - فرقه - برقرار - مدیریت - تاریخی - اعتماد - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
آغاز ثبت نام مشمولین متقاضی امریه سربازی در قوه قضاییه

تصاویر/ دیدار دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با مراجع

بهره گیری از ظرفیت گروه های جهادی، لازمه محرومیت زدایی در کشور است

افزایش 15 درصدی اعتبار بهداشت و درمان در بودجه 99

ببینید | ویدئوی منتشرشده از حضور مقتدی صدر در جلسه درس خارج آیت الله سبحانی

محسن صابری به عنوان مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور منصوب شد

آخرین وضعیت نورعلی تابنده

آقا گفتند اصل این است که کنار جوان ها باشید

معرفی خانواده ربات های اجتماعی ایرانی و تقدیر از 10 مقاله برتر فصلنامه آموزش مهندسی ایران

ایسنا اصفهان یکی از دفاتر فعال ایسنای کشور است

کاندیداها به رعایت مصادیق قانون داشته باشند

تقدیر معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی از فعالیت های واحد استان ایلام

فعالیت های جهادی در قالبی هنرمندانه به اطلاع عموم مردم برسد

احکام شرعی | حکم عمل تغییر جنسیت

از خدا روزی کم بخواهیم یا زیاد؟

اصلاح موادی از قانون منجر به کاهش اطاله دادرسی می شود

ویژه نامه خبرورزشی| نبرد سرزمین ها

تصاویر / دیدار رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با آیت الله العظمی جوادی آملی

وزیر آموزش و پرورش وارد گلستان شد

فوت نورعلی تابنده تکذیب شد/ علایم حیاتی بسیار پایین است | اخبار ایران و جهان

استاندار خراسان رضوی: طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی سال آینده ابلاغ می شود

توسعه فناوری فضایی به همکاری دانشگاه ها نیاز دارد

14 داوطلب نامزدی نمایندگی مجلس خبرگان در خراسان رضوی ثبت نام شدند

سهم کردستان در لایحه بودجه 29 درصد افزایش یافت

وزیر بهداشت: دانشگاه جامع طب سنتی و مکمل در قم راه اندازی شود

توافق نمایندگان با هیئت رییسه مجلس برای تعیین تکلیف معلمان حق التدریس

استخدام کارشناس گرافیک در یک شرکت معتبر در مازندران

دستورالعمل نحوه استعلام حقوقی از اداره حقوقی قضاییه

اولین سوت زنی در واکنش به فراخوان وزیر اقتصاد

تقدیر معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی از فعالیت های واحد استان ایلام

نورعلی تابنده، از بزرگان دراویش درگذشت

دست های خائنی قصد انقلاب زدایی از قم دارند

مواضع آیات قرآن در برابر غلو

سیزدهمین دوره نشست مجمع عمومی انجمن معرفت شناسی حوزه برگزار می شود

جواب خدا را چه می دهی آقای کارگردان!؟

از جیب خودتان و فرزندانتان، نزدیکانتان در دوره پیشین مجلس چه خبر؟

صلح طلبی از گذرگاه علوم انسانی

هدف فشار حداکثری، برگرداندن ایران به میز مذاکره است

فوت نورعلی تابنده تکذیب شد/ علایم حیاتی بسیار پایین است

اصلاح موادی از قانون منجر به کاهش اطاله دادرسی می شود

هدایتخواه: هرگز به حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا برنمی گردم/هرگونه بازگشت یعنی خدعه به مردم

کاندیداها به رعایت مصادیق قانون داشته باشند

محسن صابری به عنوان مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور منصوب شد

احتمال بازداشت مدیران به دلیل پرداخت پول ویلموتس!

بودجه 30 میلیاردی کمیته المپیک تکذیب شد

مصر موشک ضد کشتی آزمایش کرد

تصاویر | احمدی نژاد، قالیباف، محسن رضایی و سایرین در حاشیه مجمع تشخیص

توبه پاک کننده گناهان

تصویب طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

استخدام کارمند اداری در زمینه ی برنامه ریزی تور دردفتر گردشگری

تکذیب خبر درگذشت نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی + عکس

اخبار ضدونقیض درباره وضعیت جسمانی «نور علی تابنده» از بزرگان دراویش گنابادی

انتظار برای واکنش وزیر اقتصاد به یک سوت زنی+فیلم

تصویب موادی دیگر از لایحه «ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری»

ایسنا اصفهان یکی از دفاتر فعال ایسنای کشور است

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در شیراز معرفی شدند

تشکیل خانه مطبوعات شهر تهران در صورت تایید معاون مطبوعاتی

105 نفر در قم داوطلب انتخابات خبرگان شدند/ ثبت نام آیت الله یزدی

هم افزایی دستگاه های اجرایی باعث کاهش خسارات بلایای طبیعی می شود

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در شیراز معرفی شدند | اخبار ایران و جهان

78 هزار میلیارد تومان از معوقات مالیاتی متعلق به 100 شخص حقیقی و حقوقی است

تکذیب خبر درگذشت نورعلی تابنده

رحیم پور ازغدی: اگر به جوان انقلابی در مدیریت کشور بها ندهیم از عدالت دور می شویم

دیدار سران ایران و ژاپن در تاریخ 29 آذر / رد ادعا ی دخالت ایران در حمله به آرامکو از سوی سازمان ملل/ صدور حکم دادگاه تجدیدنظر پرونده نجفی/ واکنش آذری جهرمی به ادعای «نزار ذکا»

دیدار سردار کارگر با تولیت آستان قدس رضوی

آغاز ثبت نام مشمولین متقاضی امریه سربازی در قوه قضاییه

تصویب سیاست ترغیب بازنشستگی و بازخرید کردن کارکنان شهرداری

استمداد مدیران بیمه ای از رییس جمهور: ما را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کنید

ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی شهرستان اشتهارد تشکیل جلسه داد/ آمادگی دادستانی برای دریافت گزارشات

شاه مسعود از آخرین و برجسته ترین چریک های جهان بود

اندیشه شیخ زکزاکی روز به روز در آفریقا شکوفاتر می شود

واکنش تند حامی قالیباف به اظهارات واعظی: خود را مضحکه نکنید/در قیامت باید پاسخ بدهید/ تمام مردم عملکرد قالیباف را لمس می کنند

دشمن با نفوذ فرهنگی به دنبال خارج کردن قم از مرکزیت انقلاب است

ماهیت و ویژگی های جو سازمانی و مفهوم پردازی  صاحب نظران از آن

هم افزایی دستگاه های اجرایی باعث کاهش خسارات بلایای طبیعی می شود

دشمن با نفوذ فرهنگی به دنبال خارج کردن قم از مرکزیت انقلاب است

تصویب قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

پیشنهادات پژوهشی مدیر حوزه قزوین

تصاویر/همایش «آمران معروف و نهی از منکر»

تصفیه خانه شیرابه در سراوان ظرف دو ماه آینده بهره برداری می شود

قطب دراویش گنابادی درگذشت (+تکذیبیه)

روحانی:به مردم دروغ نگوییم که همه چیز گل و بلبل است/مصمم به مذاکره هستیم اما از خطوط قرمز نظام عبور نمی کنیم/تقویت شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت خارجی نیست

مسئولی که بستگانش در سمت دشمن است، توان دفاع از ملت را ندارد

تقویت ارزش ها راهکار مناسب برای مقابله با آسیب های فضای مجازی است

عدالت آموزشی در کشور، مظلوم واقع شده است

نمایشگاه های پژوهشی فرصت مناسبی برای تجاری سازی تولیدات فناورانه داخلی است

کاهش آسیب های اجتماعی نیازمند توجه چندوجهی است

امام جمعه تبریز: دانشگاه ها دانشجویان را برای روزهای حساس و بحرانی آماده کنند

ضرورت برنامه ریزی برای جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه های زرجوب و گوهررود

فیلم | این ایرانی ها چرا شناسنامه ندارند!؟

کاندیداهای شاخص انتخابات مجلس یازدهم را بهتر بشناسید + اسامی

استاندار خراسان رضوی: طرح نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی سال آینده ابلاغ می شود

دست های خائنی قصد انقلاب زدایی از قم دارند | طمع دشمن را از بین ببریم

استخدام کارشناس جذب مشتری خانم در آذربایجان شرقی

مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز منصوب شد

پیام تبریک دکتر مظفری به مناسبت سالگرد بیست سالگی ایسنا

کتاب «فقه، موسیقی، انقلاب اسلامی، تهدید یا فرصت» نقد و بررسی شد

پرسش دانشجویان از نماینده سمنان: مجلس چقدر برایتان عواید مالی دارد؟

105 نفر در قم داوطلب انتخابات مجلس خبرگان شدند/ ثبت نام آیت الله یزدی

دربرابر ایران با اولویت گزینه های غیرنظامی است

عصر امام صادق اوج دوره آموزش تشیع است/ تدبیر امام در مدیریت شیعه

عصر امام صادق اوج دوره آموزش تشیع است/ تدبیر امام در مدیریت شیعه