مطالب مرتبط:
ویژگی های متمایز عفو اخیر محکومان به روایت سخنگوی قوه قضاییه
ویژگی های متمایز عفو اخیر محکومان به روایت سخنگوی قوه قضاییه
عفو و تخفیف مجازات 3552 نفر از محکومان/32 محکوم امنیتی با پیشنهاد جداگانه رییس قوه قضاییه مشمول عفو، تخفیف و تبدیل مجازات شدند/ ویژگی بی سابقه نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب
بیان تفاوت لیست عفو اخیر اعلام شده به رهبر انقلاب از زبان سخنگوی قوه قضاییه
توضیحات سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با عفو زندانیان امنیتی رسانه 7 | اخبار ایران و جهان
-229 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آبان 1398 ساعت 20:152019-11-14سياسي

ویژگی های متمایز عفو اخیر محکومان به روایت سخنگوی قوه قضاییه


 سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه عفو اخیر محکومان وجوه تمایز بی سابقه داشت، گفت: برخلاف بسیاری از عفوهای دیگر که محکومان امنیتی مستثنی می شدند و سهمی در فهرست عفوهای پیشنهادی نداشتند با تدبیر خاص رییس قوه قضاییه در عفو اخیر، - شماری از این محکومان در فهرست پیشنهادی گنجانده شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز پنجشنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، غلامحسین اسماعیلی در حاشیه همایش سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره عفو تعدادی از محکومان امنیتی افزود: علاوه بر محکومان امنیتی، تعدادی از دانشجویانی که در حوادث سال های اخیر محکومیت داشتند، تعدادی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه که دوره های گذشته محکومیت داشته و محکومیت آن ها در حال اجرا یا در آستانه اجرا بود نیز در فهرست پیشنهادی قوه قضاییه گنجانده شد.

وی ادامه داد: خوشحالیم که در ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد رییس قوه قضاییه مبنی بر عفو تعدادی از محکومان موافقت کردند و این عفو با عفوهای ادوار گذشته که فهرست واجدان شرایط محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم می شد، تفاوت هایی دارد.

اسماعیلی به بیان این تفاوت ها پرداخت و گفت: معمولا در عفوهای موردی که لیست تنظیم و تقدیم رهبر معظم انقلاب می شد، عدد مشمولان عفو بین 700 تا هزار نفر بود؛ اما در این مرحله عددی معادل 3552 نفر از محکومان دادگاه های عمومی، انقلاب، نظامی و تعزیرات حکومتی مورد عفو قرار گرفتند که در عفوهای موردی این تعداد، یک عفو بی سابقه است.

اسماعیلی تصریح کرد: در درخواست تقدیم شده خدمت رهبر معظم انقلاب توضیح داده شد که برای تعدادی از این افراد هم درخواست عفو به عمل می آید که این عفو مورد موافقت قرار گرفت و عیدی بسیار مناسب و شایسته ای در شب هفدهم ماه ربیع الاول برای جمع کثیری از محکومان بود.

وی در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره اظهارات رییس جمهور و همچنین یکی از موارد مطروحه با عنوان موضوع 2 میلیارد دلار چیست، گفت: آنچه قبلا توضیح دادیم راجع به پرونده محکومیت بابک زنجانی و اموالی بود که از وی پیگیری شد و توانستیم به دولت و وزارت نفت اعاده کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: موضوع 2 میلیارد دلار، موضوعی غیر از پرونده بابک زنجانی و پرونده ای در سیستم وزارت خزانه داری و دستگاه قضایی آمریکاست.

اسماعیلی به اشاره به ماهیت این موضوع خاطرنشان کرد: موضوع از این قرار است که در حد فاصل سال های 1378 تا 1386 و در یک دوره قریب به هشت ساله بخش زیادی از سرمایه های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در 2 حوزه اوراق قرضه دلاری و اوراق قرضه با ارزهای بین المللی غیردلاری در بانک های آمریکا و انگلیس سرمایه گذاری شده بود که حدود 2 میلیارد دلار آن در یکی از بانک های آمریکایی با بی تدبیری دولت وقت در بانک آمریکایی با وجود علم و اطلاع از خصومت آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری شده بود.

وی ادامه داد: بعد از سرمایه گذاری این اوراق از سال 1382 از ناحیه دولت آمریکا به بهانه واهی نقش ایران در حوادث تروریستی کشورهای مختلف که هیچ گونه ارتباطی به کشور جمهوری اسلامی ایران نداشت، اقدامات قضایی از ناحیه دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و هم وزارت خزانه داری آمریکا و همچنین دستگاه قضایی این کشور به انسداد و مصادره اموال و دارایی هایی که ابتدا در بانک آمریکایی داشتیم، مبادرت کردند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این اوراق قرضه دلاری توسط یک موسسه بین المللی ثبت شده در لوکزامبرگ به نام موسسه کلیر استریم تضمین شده بود و نزد او به امانت گذاشته شده بود.

اسماعیلی تصریح کرد: فرآیند قضایی این اوراق از سال 1382 آغاز شد و تا سال 1395 ادامه داشت و مراحل رسیدگی اولیه، حکم اولیه دادگاه، دادگاه تجدیدنظر، اعتراض به آن، تجدیدنظر مجدد، اعتراض به دادگاه قانون اساسی آمریکا و رسیدگی آن ها و اعتراض به دیوان عالی کشور آمریکا و رسیدگی آن ها دوره ای سیزده ساله را زمان برد.

وی اظهار کرد: در رای نهایی سال 1395، این اوراق به نفع به اصطلاح مدعیانی که ادعا می کردند قربانیان حوادث تروریستی هستند، مورد مصادره قرار گرفت.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: در سال 1395، این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح می شود و پیشنهاد دولت این بوده که با مصوبه شورای عالی امنیت ملی صرفا متولیان بانک مرکزی دولت قبل از دوره روحانی تحت تعقیب قرار گیرند و مواخذه شوند که چرا این اوراق را در فرصت مناسب از آمریکا خارج نکردند، ولی مصوبه شورای عالی امنیت ملی این شده است که اگر قرار است تعقیب و بررسی انجام شود باید نسبت به مسئولان بانک مرکزی و مقامات ذیربط در دولت فعلی، دولت قبل از دولت روحانی و دولت ماقبل آن یعنی همه دولتمردانی که در این فرآیند نقش داشتند امر بررسی انجام شود که این موضوع در دوره مسئولیت ریاست قبلی دستگاه قضا به قوه قضاییه منعکس و به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شده است.

اسماعیلی بیان داشت: پرونده ای صرفا در راستای بررسی اینکه آیا دولتمردان و متولیان بانک مرکزی در دولت های مختلف که در این زمینه قصور و کوتاهی انجام داده اند یا خیر تشکیل شده ولی بازپرس گزارش ارسالی را ناکافی دانسته و استعلامات زیادی از بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت اطلاعات، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و بخش های مختلف انجام داده تا ماهیت موضوع برای وی روشن شود.

وی ادامه داد: برخی از دستگاه ها خیلی با تاخیر به استعلام ها پاسخ دادند به گونه ای که وزارت اطلاعات استعلام سال های قبل را در شهریور 1398 پاسخ داده و این پرونده روال عادی معمولی رسیدگی خود را طی می کرد و در دوره ریاست فعلی قوه قضاییه هیچ مکاتبه ای برای پیگیری خاص در زمینه این پرونده انجام نشده بود تا اینکه با این فرمایشات ورود پیدا کردیم.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: سیاست ریاست قوه قضاییه بر این است که پرونده هایی که دغدغه ذهنی مردم است و جمع زیادی از شهروندان در آن درگیر هستند و به منافع ملی و بین المللی ما برمی گردد، حتما باید با شتاب و به صورت ویژه رسیدگی شود.

اسماعیلی افزود: از مقطعی که در دوره جدید از این پرونده مطلع شدیم دستورات موکد از ناحیه ریاست قوه قضاییه صادر شده که این پرونده به صورت ویژه و در مورد همه کسانی که ممکن است قصور، تقصیر و اهمال آن ها منجر به تضییع اموال بانک مرکزی شده باشد، بررسی شود.

وی تاکید کرد: این بخش هیچ ارتباطی به بازگشت این اموال ندارد و موضوع ما این است که آیا دولتمردان و بانک مرکزی تعلل و قصوری کرده اند که اگر این اتفاق رخ داده باشد باید مجازات شوند و این بخش را حتما رسیدگی به نتیجه را به اطلاع مردم خواهیم رساند؛ اما مهم تر از این بخش، نفس سرمایه گذاری است که در کشور آمریکا انجام شده است.

سخنگوی قوه قضاییه بیان داشت: در همه دولت ها چه در دولت فعلی، چه در دولت ماقبل و چه در دولت قبل از آن، ایجاد زمینه ای برای اینکه این اوراق به کشور بازگردد یا تبدیل به طلا و ارزهای دیگر شود یا به بانک های دیگر منتقل شود که از دسترس دولت آمریکا خارج شود به عهده دولتمردان بوده و دولتمردان دولت های مختلف باید به مردم پاسخگو باشند که چرا اینگونه رفتار کردند که بیت المال آنقدر متضرر شود.

اسماعیلی یادآور شد: بخش بعدی این موضوع پیگیری های قضایی در مجامع بین المللی و دادگاه لاهه و طرح دعوی در برابر این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا است که در این جهت اقداماتی انجام شده و دادستانی کل کشور به موازات این پرونده مکاتباتی را با رییس جمهور، معاون اول، وزیر اقتصاد و دفتر پیگیری های حقوقی رییس جمهور انجام داده و اولا توصیه کرده که سایر دارایی ها را نجات دهید که مابقی دارایی ها در خارج از کشور به این آسیب مبتلا نشود و ثانیا اعلام آمادگی کرده که حاضریم به عنوان دادستانی کل کشور و قوه قضاییه به شما برای استرداد حقوق مردم در مجامع مختلف کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: استرداد و بازگشت این اموال بر عهده بانک مرکزی و دولت در هر مقطع زمانی خواهد بود و موضوع اهمال و تقصیر را حتما با عنایت ویژه ریاست قوه قضاییه پیگری کرده و به اطلاع مردم می رسانیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیرو تاکید رییس قوه قضاییه مبنی بر رسیدگی ویژه به پرونده های مهم در مورد پرونده هفت سنگان قزوین که از جمله این پرونده ها است، گفت: این پرونده که اخیرا در یک برنامه تلویزیونی صدا و سیما مفصل به آن پرداخته بود، در زمره همین پرونده ها است و ربطی به برنامه اخیر صدا و سیما ندارد.

از ماه ها قبل با گزارش این موضوع به ریاست قوه قضاییه، آیت الله رییسی دستور داد که این پرونده مورد بازنگری قرار گیرد.

اسماعیلی تصریح کرد: برای بررسی موضوع هفت سنگان قزوین، یک قاضی ویژه از قضات باتجربه استان تهران را ابلاغ و ماموریت ویژه داده اند و این قاضی ماه هاست روی این پرونده کار می کند و به نتایج خوبی رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: قطعا به لحاظ دستور ریاست قوه قضاییه و ابلاغ ویژه صادره، این پرونده به صورت خاص مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: قوه قضاییه - رهبر معظم انقلاب - سخنگوی قوه قضاییه - قضایی - اسماعیلی - انقلاب - رییس قوه قضاییه - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران - پیشنهاد - محکومیت - موضوع - سازمان قضایی نیروهای مسلح - بابک زنجانی - پرونده - جمهوری اسلامی ایران - امنیتی - غلامحسین اسماعیلی - میلاد پیامبر اکرم - رهبر - تقدیم - میلیارد - تعزیرات حکومتی - ماه ربیع الاول - جمهوری اسلامی - زنجانی - دلار - رییس - قرار - نیروهای مسلح - دستگاه قضایی

آخرین اخبار سرویس:
چرا ابراهیم بن مالک اشتر از مختار ثقفی جدا شد؟

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم

ماجرای انتشار یک اطلاعیه علیه کارگران افغان در کاشان

انواع تعبیر خواب روغن به روایت بزرگان

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مجلس انقلابی دولتی قوی را تشکیل می دهد| مشارکت بالای مردم؛ ضامن اقتدار کشور

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

بودجه سال آتی دانشگاه شهید باهنر کرمان 2.260.488 میلیون ریال برآورد شد

علیرضا قربانی در شهرستان ها به صحنه می رود

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

چرا این قدر ناراحتم؟ | این 9 علت را نادیده نگیرید

اظهار تعجب سفیر ترکیه از غلبه کتاب های ترجمه بر تالیف در ایران

شهید صدر از نظر علمی نمونه بود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

مجلس جای نماینده کاخ نشین نیست| گرانی ها کمر مردم را شکسته است

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان غالب رسالت امروز روحانیت است

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

نگاه اصلاح طلبان به پدیده انتخابات

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

آگاهی و بصیرت لازمه حرکت مردم در عرصه های سیاسی است

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

تاکید مرجعیت عراق برممنوعیت فعالیت گروه های مسلحانه خارج از دولت

بعیدی نژاد: پیگیری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روزنامه رویش ملت : شنبه 23 آذر 1398

چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به کار خود پایان داد

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس آمریکا

روزنامه آرمان ملی : شنبه 23 آذر 1398

ردیابی روابط تهران- لندن در عصر جانسون

با نماز، جان را پالایش و از گناه دوری کنیم

گزارش شمخانی از اعتراضات آبان ماه

خروج چوب فساد از چرخ تولید پس از تأکید 42روزه «رییسی»

غبارآلودی میان آنچه باید باشد و نیست/گزارش ایسنا به مناسبت هفته ای که پژوهش نام دارد

از مجروحیت تهران تا وجه فانتزیک آن

در شرایط سخت اقتصادی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی سنا

عکس یادگاری خانم مجری با شتر!

آموزش مهارت های زندگی، پیش نیاز تحکیم بنیان خانواده است

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد | اخبار ایران و جهان

عکسی از واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

یکی از ویژگی های شهید صدر تئوریسین بودن او بود

دولت به جای برجام به اقتصاد مقاومتی بپردازد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 23 آذر 98

«عبدالمجید تبون» رییس جمهور الجزایر شد

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

از بازی جدید اصلاح طلبان تا توهم آقای «تَکرار می کنم»

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

بررسی تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

ادامه اعتصابات گسترده در فرانسه در نهمین روز متوالی

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

عشق نوازی گروه کوبه ای ورساقی با همراهی ملودی مهر و ماه

غلامرضا شمس ناتری مشارکت بسیج سازندگی در امر نهالکاری

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند

اقدامات حوزه پسماند نباید در زندگی مردم اختلال ایجاد کند

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

تلاوت ترتیل صفحه 240 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن آیات

“دعای کمیل” متن کامل دعای کمیل به همراه ترجمه فارسی

دستگاه های امنیتی و قضایی بر هزینه های کاندیداها نظارت داشته باشند

کم آبی جدی است

نگرانی ها در باره خروج دوباره قشم از یونسکو

نخستین پارک گردشگری فضایی در یزد راه اندازی می شود

45 پروژه ملی حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است | اخبار ایران و جهان

فیلم| همخوانی سالار عقیلی با یک گروه نوازنده خیابانی

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود

نصب اِلمان دف در سنندج

45 پروژه ملی حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است

زشت ترین حلقه ازدواج جهان اشک عروس زیبا را در آورد + عکس

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

نشست مجمع عمومی انجمن ادیان و مذاهب حوزه برگزار می شود

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

برگزاری دوره توانمند سازی آموزش یاران شهرستان دنا

45 پروژه ملی حوزه فرهنگ و هنر در دست اقدام است

غوغای ویلموتس در ویدئوچک

ترامپ: استیضاح به نفع من است!

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند

واکنش پوتین به پیروزی بوریس جانسون در انتخابات انگلیس

کمیته کنگره آمریکا بندهای استیضاح ترامپ را تصویب کرد

گلزار شهدای حرم جعفربن موسی الکاظم(ع) پیشوا غبارروبی شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

رییس جمهور منتخب الجزایر مخالفان را به گفت وگوی جدی دعوت کرد

ویژگی های متمایز عفو اخیر محکومان به روایت سخنگوی قوه قضاییه

ویژگی های متمایز عفو اخیر محکومان به روایت سخنگوی قوه قضاییه