مطالب مرتبط:
برنج کشت دوم سمی و سرطان زا است
حمله آیت الله جنتی به روحانی: کشور را دچار تنش نکنید| 18 میلیارد دلار چه شد؟| اگر ایستادگی رهبری نبود، راه مذاکره با آمریکا را باز کرده بودند| انتقاد از مجلس و هشدار درباره تغییر فرمانداران
هشدار دوباره پلیس مواد مخدر ایران به اروپا
18 میلیارد دلار مداخله ارزی با چه منطقی انجام شد؟/هشدار درباره تغییر فرمانداران در آستانه انتخابات
هشدار دوباره پلیس مواد مخدر ایران به اروپا
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 22:312019-11-12پزشكي

هشدار؛ این برنج ها سمی و سرطان زا هستند


- کشت دوم و درآمد اقتصادی یا کشت دوم و دروی سرطان دو قطبی موجود در جامعه علمی و اقتصادی که هنوز هم برای آن پاسخ مشخصی یافت نشده است از طرفی مسئولان به ترویج کشت دوم و حتی در برخی نقاط سوم می پردازند و البته به دلایل شرایط جوی مدتی است با اغماض برخورد می کنند و از سویی دیگر اساتید دانشگاه و متخصصان علم کشاورزی این کشت را راهی برای تسریع در بیماری های مختلف گوارشی و انواع سرطان ها می دانند اینکه برنج به عنوان یکی از استراتژیک ترین ماده غذایی برای کشور و به ویژه مازندران محسوب می شود شکی نیست، اما سوال اینجا است که کدام یک در اولویت قرار دارد؛ امنیت غذایی یا بازده محصول.

کشت دوم 100 درصد آلودگی بالایی دارد سیدرضا اسماعیل زاده رییس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران در این باره به ایسنا می گوید برنجی که در برداشت اولیه، به دست می آید سالم و دارای امنیت غذایی بالایی است و تولید درست برنج کشت دوم، بعد از برداشت اولیه صورت می گیرد زمانی که باقیمانده شلتوک در زمین به صورت خودرو جوانه می زند و با بقایای مواد مغذی موجود در زمین رشد می کند.

وی با بیان اینکه روش متداول در کشت دوم برنج بسیار خطرناک است، گفت: کشاورزان بلافاصله بعد از برداشت اولیه برنج و با سم و کود فراوان اقدام به کشت دوم می کنند تا راندمان اقتصادی بالاتری داشته باشند.

رییس پژوهشکده صنایع غذایی مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه مسئولان آگاهانه یا ناآگاهانه از کشت دوم برنج حمایت می کنند، اظهار کرد: پس از آزمایش های فراوانی که بر روی برنج کشت دوم صورت دادین، به این نتیجه رسیدیم که میزان آرسنیک موجود دراین نوع برنج بسیار زیاد و نیز چند برابر اندازه مجاز استاندارد است در نتیجه 100 درصد از نظر تغذیه ای و ایمنی اشکال دارد.

سرطان ره آورد کشت دوم برنج در مازندران اسماعیل زاده با تصریح اینکه ایمنی مواد غذایی را نباید فدای راندمان و بحث اقتصادی کرد، گفت: پیامد اصلی محصول کشت دوم برنج این است که در درازمدت، مصرف کننده را دچار مشکلات گوارشی و خطرات سرطانی می کند.

وی با بیان اینکه نظارت استانداردی بر تولید برنج نیست، تصریح کرد: به دلیل تنوع و پراکندگی نقاط کشت برنج در استان مازندران، کددار نبودن تولیدات کشاورزان و هزینه بر بودن انجام آزمایش های فلزات سنگین، فقط به صورت تصادفی از محصولات برنج نمونه برداری می شود و درنتیجه کنترل و نظارت کامل وجود ندارد.

ارقام پرمحصولی که باید به آن ها بها داد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: ارقام پرمحصول برنج که جایگزین کشت دوم باشند وجود دارد و نمونه هایی از آن در بخش زراعت دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تولید شده که هم ازنظر اقتصادی سودمند و هم به لحاظ پخت معادل با محصول طارم درجه یک است.

اسماعیل زاده خاطرنشان کرد: متولی اصلی آموزش و ترویج روش های نوین زراعت، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری دانشگاه ها است که توسط آنها باید به کشاورزان اطلاع رسانی و آموزش های لازم داده شود.

رابطه کرم ساقه خوار و سرطان! بهنام امیری یکی دیگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری چندی پیش در گفت وگو با ایسنا به دلایل استفاده بیش از حد سموم کشاورزی توسط کشاورزان اشاره و اظهار کرده بود: بیشترین سموم مصرفی مربوط به مبارزه با کرم ساقه خوار برنج است که به خصوص در کشت های دوم صورت می گیرد.

یکی از دلایل استفاده بالای سموم وی دلیل مصرف بالای سموم در مراحل مبارزه با این آفت را این گونه بیان کرده بود که به دلیل اینکه کرم ساقه خوار برنج در سه مرحله و سه نسل در مزارع برنج ظاهر می شود بنابراین بر این اساس میزان سموم مصرفی را افزایش پیدا می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در تشریح مبارزه شیمیایی با کرم ساقه خوار برنج گفته بود که نسل اول این آفت پس از گذراندن زمستان بصورت پروانه در اردیبهشت روی برگها ظاهر شده و با تخم گذاری و تبدیل شدن به لارو شروع به خسارت به مزارع برنج می کند.

وی اضافه کرده بود که نسل دوم کرم سافه خوار اواخر خردادماه و نسل سوم آن نیز از اواخر تیر تا اوایل مرداد ماه ظهور کرده و مزارع را هدف آسیب خود قرار می دهد.

امیری نسل سوم کرم ساقه خوار برنج را درای بیشترین کلونی دانست و خاطرنشان کرده بود که به دلیل اینکه زمان ظهور این نسل مقارن با کشت های دوم در استان مازندران است؛ کشاورزان در این دوره سموم بیشتری را برای از بین بردن این آفت استفاده می کنند.

سموم شیمیایی دارای قدرت نفوذ و ماندگاری هستند عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه سموم شیمیایی بر اساس نفوذ دارای انواع مختلفی است، تصریح کرده بود که برخی از سموم مانند "دیازینون" و "دورسبان" تماسی و برخی دیگر به سموم سیستمیک مشهور بوده و البته انواع مختلفی دیگری نیز دارند.

امیری ماندگاری سموم سیستمیک را دارای قابلیت نفوذ به بافت های گیاه عنوان و اظهار کرده بود که این سموم در داخل گیاه و یا محصول نفوذ کرده و بسته به دوره ماندگاری از یک تا چند هفته در داخل بافت ماندگاری دارند استان مازندران رتبه نخست استفاده از سموم شیمیایی امیری از رابطه مستقیم استفاده از سموم شیمیایی و بیماری های لاعلاج در مازندران سخن گفته و مطرح کرد: استان مازندران رتبه اول کشور را به لحاظ مصرف سموم داشته و متاسفانه رتبه اول بیماری های سرطانی کشور را نیز دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بیماری های دیگری چون آسم و انواع آلرژی ها را نشانه استفاده از سموم دانست و عنوان کرده بود که متاسفانه کشاورزان بدون رعایت نکات ایمنی و عدم استفاده از دستکش و ماسک به هنگام استفاده از سموم زمینه ابتلا به بیماری های این چنینی را دارند.

با کرم ساقه خوار چه باید کرد؟ امیری در تشریح طرح مبارزه و کنترل بیولوژیک آفات و بیماری ها با بیان اینکه کشاورزان باید زیر نظر کارشناسان و محققین شروع به کاشت کنند، تصریح کرده بود که در کاشت برنج که تولید اول استان مازندران است، به راحتی می توان با یک مبارزه سازگار و بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج مقابله کرد.

کنترل در خزانه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفته بود که برای جلوگیری از بیماری های قارچی، بذور برنج با خیساندن در سموم فسفره در خزانه رشد می کنند که در این مرحله سبب از بین رفتن تخم ها یا لارورهای موجود در خزانه می شود.

وی ادامه داده که سپس در مرحله بعد با بازدید و کنترل مرتب خزانه ها در صورت وجود خسارت با استفاده از یک سری سموم موسوم به IGR که روی مراحل رشد حشرات اثر گذاشته و قدرت ماندگاری بسیار پایینی دارند، خزانه را تا حد امکان ایزوله می کنیم.

کنترل با تله فورمونی امیری در رابطه با نحوه مراقبت بعد از کاشت در زمین اصلی خاطرنشان کرده بود که در این مرحله با استفاده از تله های فورمونی که مخصوص شناسایی پروانه کرم ساقه خوار برنج است، دقیقا ظهور اولین پروانه را مشخص کرده و مبارزه را شروع می کنیم.

این محقق و پژوهشگر حوزه کشاورزی در تشریح عملکرد تله فورمونی گفته که هر حشره ماده برای جذب جنس مخالف نوعی مواد شیمیایی از خود متصاعد می کند که باعث جذب حشره بالغ شده و به این طریق این تله ها با قابلیت متصاعد کردن فرمون ها باعث جذب پروانه و شناسایی آفت در زمین زراعی می شوند.

مبارزه با زنبور تریکو گراما وی وجود حشره و پروانه کرم ساقه خوار در مزرعه برنج را نشانگر ظهور آفات دانست و گفته به دلیل اینکه پروانه پس از ظاهر شدن یک هفته فرصت تخم ریزی داشته و لاروها یا همان کرم ساقه خوار خیلی سریع به وجود می آید باید فورا مبارزه با استفاده از زنبور تریکوگراما آغاز شود.

امیری با اشاره به اینکه این زنبورها به صورت تریکو کارت و به حالت پیش شفیره به کشاورزان داده می شود، اظهار کرده که با نصب این تیکو کارت ها در مزارع، در فرصت مقتضی زنبورها پس از سپری کردن مراحل رشد در مزارع رها سازی می شوند.

وی در ادامه گفته این زنبورها با پیدا کردن تخم پروانه های مولد کرم ساقه خوار آن ها را پارازیته کرده و با تخم گذاری در آنها باعث از بین رفتن تخم پروانه شده و کرم ساقه خوار به وجود نمی آید.

مبارزه با کریستال باکتری BT بی توری استاد دانشگاه ساری در پاسخ به اینکه اگر با این شرایط باز هم کرم ساقه خوار به وجود آمد چه باید کرد، یادآور شده بود در این گام با مشاهده کرم ساقه خوار، مبارزه بیولوژیک دیگری با استفاده از باکتری BT انجام می شود.

امیری گفته بود در این حالت اسپور باکتری را با آب مخلوط کرده و به صورت سمپاشی بر روی مزارع برنج می پاشند که کرم ساقه خوار با مصرف این باکتری پارازیته شده و از بین می رود.

وی در تشریح عملکرد باکتری BT خاطرنشان کرده که این باکتری در محیط قلیایی شروع به تکثیر می کند بنابراین در معده لاروها منتشر شده و باعث از بین رفت آفت می شود؛ این در شرایطی است که این باکتری در انسان و دام به دلیل داشتن معده اسیدی از بین رفته و قدرت تکثیر نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری مراحل مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج را بسیار موثر و کم هزینه تر از سموم شیمیایی برشمرد و تاکید کرده که اگر در مزرعه پس از مراحل بیولوژیک وجود آفت معرض شد نهایتا با استفاده از سموم کم اثر می توان این نقیصه را مرتفع کرد.

ایسنا
کلید واژه ها: برنج - مازندران - پژوهشکده صنایع غذایی - اقتصادی - محصول - سرطان - صنایع غذایی - امنیت غذایی - برداشت - استاندارد - پژوهشکده - کشاورزان - صورت - تولید - استان - راندمان - کشاورزی - دانشگاه - مسئولان - اساتید دانشگاه - مشکلات گوارشی - آزمایش - بالایی - نمونه برداری - منابع طبیعی - نظارت - ایمنی - صنایع - امنیت - نمونه

آخرین اخبار سرویس:
مدارس استان قزوین فردا و پس فردا تعطیل است 

افزایش سکته قلبی در فصل زمستان

اجرای بسته جدید مراقبت کودک سالم در قزوین

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

افزایش سکته قلبی در فصل زمستان

رنگ سال 2020 انتخاب شد

از آنفولانزا گرفته تا عشق و عاشقی سعدی و حافظ

دندانپزشکی مهمترین گروه برای پیشگیری از بروز سرطان دهان است

اهدای عضو بانوی بروجردی زندگی بخش شد

نکته بهداشتی: جین سنگ، محرک گیاهی

خوراکی هایی موثر برای درمان آنفلوانزا

میزان مرگ و میر بی خانمان های انگلیس فراتر از آمار های رسمی است

اهدای عضو بانوی بروجردی زندگی بخش شد

محققان ایرانی در تلاش برای تولید داروی گیاهی موثر در بهبود سرطان

آشنایی با خواص گل ختمی

افزایش 2.5 برابری ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته

کودک آزاری در صدر تماس های اورژانس اجتماعی

مسمومیت 55 نفربا گاز مونوکسید کربن در کاشمر

مسمومیت 55 نفر در کاشمر با گاز مونوکسید کربن

لباس ضدگلوله با کمک یک ابرچسب قدرتمند ساخته شد

درخواست عجیب خواننده زن آمریکایی از ایران

افزایش 2.5 برابری ذخیره دارو نسبت به سال گذشته

مولکولی که به جنگ سلول های سرطانی می رود!

گازگرفتگی هزارو 663 نفر و مرگ 87 نفر از ابتدای پاییز در کشور

دکتر جوان بهنوش بختیاری + عکس

سلبریتی هایی که گاهی جان و مال مردم را هم به خطر می اندازند!

نقاط محل کار که باعث انتقال آنفلوانزا می شوند

مسمومیت 55 نفر در مراسم عروسی کاشمر

3 نفر از مصدومین حادث سقز در ICU بستری شدند

افزایش 2.5 برابری ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته

افزایش 2.5 برابری ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته

3 نفر از مصدومین حادث سقز در ICU بستری شدند

لزوم حمایت از تولید کنندگان مواد غذایی سلامت محور

رها کردن بیمار در اتاق عمل برای رفتن به بانک / جراحی که نام خود را روی بدن بیمار حفر کرد

5 نوع چروک صورت و دلیل پیدایش و از بین بردن این چین و چروک ها

بیماری آنفولانزا و چنگ انداختن او به گریبان همه!

علائمی که نشان دهنده آسیب های عصبی است

پاکبان فسایی ماندگار شد

6 عارضه خطرناک قرص های لاغری

ساده اما باورنکردنی: لاغری با مصرف یک میان وعده ساده قبل غذا

میوه درمانی آنفولانزا؛ حتما بخوانید

افزایش 2.5 برابری ذخایر دارویی و تجهیزات پزشکی کشور

بنگلادش قربانی تغییرات اقلیمی‎

افزایش 2.5 برابری ذخایر دارویی و تجهیزات پزشکی کشور | اخبار ایران و جهان

فینالیست های حفظ کل جشنواره ملی دانشجویی مشخص شدند

بیشتر مبتلایان آنفلوآنزا در کدام استان ها بوده اند؟

کاهش آلودگی هوا اثری فوری و قابل توجه بر سلامت افراد دارد

افزایش 2.5 برابری ذخایر دارویی و تجهیزات پزشکی کشور

برگزاری انتخابات خانه نشریات دانشجویی شمال شرق کشور

دلیل اصلی سرطان معده چیست؟

تولد دو نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس

وجود 4200 فرد مبتلا به آنفلوانزا در کشور

امحا مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته در فسا

آلودگی هوا 3 هزار نفر را سال گذشته در ایران کشت

مداوای رایگان 300 نیازمند در ورامین

آشنایی با شایع ترین بیماری فصل پاییز

توسعه یک هوش مصنوعی که مثل نوزاد است

چرا همه مدارس سیستان و بلوچستان را تعطیل کردند؟

ارائه خدمات پزشکی رایگان در روستای گنجه ای کهنه

توسعه یک هوش مصنوعی که مثل نوزاد است

سس سوپریم یکی از سس های اصیل و سنتی فرانسه

انتخابات «خانه نشریات دانشجویی» در منطقه شمال شرق کشور برگزار شد

بیشتر مبتلایان آنفلوآنزا در کدام استان ها بوده اند؟

مداوای رایگان 300 نیازمند در ورامین

بیشتر مبتلایان آنفلوآنزا در کدام استان ها بوده اند؟

روند ابتلا به آنفلوانزا در کشور سیر نزولی یافته است

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص پیشگیری از آنفولانزا

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص پیشگیری از آنفولانزا

امیر علی کوچولو در یزد به بیماران زندگی بخشید

نکته بهداشتی: نشانه های هشداردهنده سکته مغزی

لاغری با مصرف یک میان وعده قبل از غذا

5 سپر مقاوم خوراکی در برابر سرطان!

از بین بردن شته گیاهان با چند روش ساده و کاربردی

قرص آناهیل و آنچه باید درباره موارد مصرف و عوارض جانبی این دارو بدانید

معاون وزیر بهداشت: روند ابتلا به آنفلوانزا در کشور سیر نزولی یافته است

مضرات و خطرات ترک سیگار!!

کنگره قلب و عروق در اهواز

همه آنچه باید در مورد آنفولانزا بدانید/ زمان تزریق واکسن آنفولانزا

علائم سرماخوردگی که نباید نادیده گرفته شوند

مسمومیت 55 نفر با گاز منوکسیدکربن در بخش کوهسرخ کاشمر

مرگ مرموز سومین هنرمند کره ای در طول یک ماه

بیشترین مبتلایان به آنفولانزا از کدام استان ها بوده اند؟

فواید و مضرات ارتودنسی

آیا از کریر به جای صندلی ماشین کودک می توان استفاده کرد؟

همه آنچه باید در مورد آنفولانزا بدانید/ زمان تزریق واکسن آنفولانزا

درمان افسردگی ناشی از سردردهای میگرنی با اسانس اسطوخودوس

کشف مولکولی که سلول های سرطانی را نابود می کند

تاثیر حیرت انگیز شانه زدن قبل از خواب

مصرف بیش از حد پلاستیک

کاهش وزن باورنکردنی بهاره رهنما پس از بازگشت + عکس

برگزاری چهارمین نشست سالانه جامعه جراحی مغز و اعصاب ایران

ماماها برای بخش مراقبت های ویژه نوزادان تخصص ندارند

کشف مولکولی که سلول های سرطانی را نابود می کند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

لباس ضدگلوله با کمک یک ابرچسب تولید شد

کشف مولکولی که سلول های سرطانی را نابود می کند

درمان افسردگی ناشی از سردردهای میگرنی با اسانس اسطوخودوس

چرا لاغر نمی شویم؟ | علت اصلی شکست در کاهش وزن

خدمات دهی در مراکز درمان دولتی به روز است

لباس ضدگلوله با کمک یک ابرچسب تولید شد

مرد جهرمی نجاتبخش پدری در اهواز شد

هشدار؛ این برنج ها سمی و سرطان زا هستند

هشدار؛ این برنج ها سمی و سرطان زا هستند