مطالب مرتبط:
افت 80 درصدی تولید خودرو در کشور
سهم 6.2 درصدی صنعت پتروشیمی ایران از تولید جهانی
بیانیه مشترک خودروسازان کشور در خصوص فضاسازی های اخیر علیه صنعت خودرو
کاربران بازی های ویدئویی در آمریکا به اندازه 5 میلیون خودرو دی اکسید کربن تولید کردند
10 درصد وش پنبه کشور در پارس آباد تولید می شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 20:032019-11-12اقتصادي

افت 80 درصدی تولید خودرو در کشور


- دنیای اقتصاد نوشت: جدیدترین آمار تولید خودرو در کشور نشان می دهد شرکت های بخش خصوصی با افتی بزرگ در تیراژ مواجه و 70 درصد آنها (از حیث تعداد) نیز عملا تعطیل شده اند.

بنابر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت که به هفت ماه امسال مربوط می شود، کل تیراژ محصولات سواری در بخش خصوصی صنعت خودرو کشور تا پایان مهر، تنها 14 هزار و 982 دستگاه بوده است.

این در حالی است که خصوصی ها در هفت ماه سال گذشته بیش از 70 هزار دستگاه تولید داشتند و بنابراین امسال و تا پایان مهر، متحمل افتی 80 درصدی شده اند.

در آمار وزارت صمت، نام 10 شرکت به عنوان خودروسازان خصوصی منتشر شده که در این بین، هفت شرکت هیچ تولیدی در مهر امسال نداشته اند.

با این حساب، عملا 70 درصد خودروسازی خصوصی کشور تعطیل شده و سه شرکت دیگر نیز با تیراژی بسیار اندک فعال باقی مانده اند.

70 درصد خودروسازی خصوصی تعطیل شدپاسخ این پرسش که چرا چنین بلایی بر سر بخش خصوصی صنعت خودرو آمده، در تحریم نهفته است، چه آنکه بیشتر شرکای خارجی خصوصی ها، ایران را ترک کرده یا فعالیت خود را به حداقل رسانده اند.

پس از خروج آمریکا از برجام و اعلام دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور مبنی بر تحریم خودروسازی ایران، قابل پیش بینی بود که شرکت های معتبر اروپایی و آسیایی به تبعیت از این اقدام و از ترس جریمه شدن توسط آمریکایی ها، چمدان های شان را ببندند و بروند، اما گمان می رفت چینی ها بمانند.

با این حال تحریم ها آنقدر سخت بود که خودروسازان چینی نیز ترجیح دادند این بار و به عکس دوران تحریم قبلی، ریسک نکنند و از ایران بروند.

ازآنجاکه ستون خودروسازی بخش خصوصی کشور را شرکت های چینی تشکیل می دهند، تحریم سبب شد خصوصی ها به مشکل برخورده و بیشتر آنها شرکای چشم بادامی شان را از دست بدهند.

البته در بخش خصوصی ایران شرکت های ژاپنی و کره ای نیز حضور دارند، اما تیراژ آنها بسیار پایین تر از چینی ها است از همین رو با رفتن چشم بادامی ها، این بخش از صنعت خودروی ایران دچار بحران شد.

اوایل تحریم، تولید در خودروسازان خصوصی رو به افت رفت اما متوقف نشد، با این حال رفته رفته با قطع ارتباط کامل شرکای خارجی، بیشتر شرکت های بخش خصوصی به حالت تعطیل درآمدند.

خودروسازان چینی البته اصلا دلشان نمی خواست بازار ایران را که تازه جا پای خود را در آن سفت کرده بودند، ترک کنند، با این حال تحریم سفت و سخت آمریکایی ها ابتکار عمل را از آنها گرفت.

جدا از اینکه ارسال قطعات خودرو به ایران مشمول تحریم و جرایم مادی و معنوی می شد، از حیث عملیات پولی و بانکی (نقل و انتقال پول) نیز آمریکا تقریبا تمامی منافذ را بست تا تقریبا هیچ خودروسازی در جهان ریسک همکاری با ایرانی ها را نپذیرد، از جمله چینی ها.

این در حالی است که در تحریم های قبلی، خودروسازان چینی نه تنها ایران را ترک نکردند، بلکه فعالیت خود را نیز گسترش دادند، تا جایی که شرکت های جدیدی به بخش خصوصی و حتی نیمه دولتی صنعت خودروی کشور پیوستند.

تا قبل از تحریم خودروسازی در نیمه تابستان 97، خودروسازان چینی توانسته بودند سهمی نزدیک به 20 درصد را از بازار ایران برای خود دست و پا کنند و اگر مانع تحریم سر راه آنها سبز نمی شد، سهم شان بالاتر نیز می رفت.

نکته مهم دیگری که در مورد خودروسازی بخش خصوصی به خصوص شرکای چینی آن وجود دارد، کم توجهی به داخلی سازی قطعات است.

چینی ها در این سال ها اقدامات جدی خاصی را در راستای داخلی سازی انجام ندادند و از همین رو بخش خصوصی وابستگی زیادی به قطعات خارجی داشت و همچنان نیز دارد.

بنابر آخرین آمارها، داخلی سازی قطعات در خودروهای چینی مونتاژ ایران، از 40 درصد تجاوز نکرد، 40 درصدی که تازه بیشتر آن را رنگ و مونتاژ و قطعاتی ساده تشکیل می داد.

در باب اینکه چرا داخلی سازی در بخش خصوصی صنعت خودرو ضعیف بود، دلایل مختلفی مطرح می شود، از جمله اینکه وزارت صمت و شرکت های داخلی فشاری بابت ساخت داخل به چینی ها وارد نکردند و همچنین، چنین اقدامی از نظر اقتصادی به صرفه نبوده است.

برخی بر این باورند که اگر وزارت صمت و شرکت های داخلی بخش خصوصی، چینی ها را بابت داخلی سازی تحت فشار قرار می دادند، حالا این بخش اوضاع بهتری در تولید داشت.

از آن سو اما برخی دیگر نیز معتقدند به صرفه تر بودن واردات قطعات خودروهای چینی در مقایسه با ساخت داخل آنها، دلیل ضعف در ساخت داخل قطعات بوده است.

هرچه هست، خودروسازی بخش خصوصی ایران این روزها حال و روز خوشی ندارد و خطوط تولید بیشتر شرکت ها به حالت توقف درآمده است.

درست است که روی کاغذ هنوز چهار شرکت بخش خصوصی فعال است، اما اولا با تیراژی ضعیف کار می کنند و ثانیا مشخص نیست فعالیت آنها در آینده تداوم داشته باشد.

سهم خصوصی ها از تولید اما بنابر آمار موجود، تیراژ خودروسازان بخش خصوصی تا پایان مهر امسال به 15 هزار دستگاه نیز نرسیده و این موضوع نشان می دهد تولید آنها به یک پنجم هفت ماه سال گذشته نزدیک شده است.

همچنین با توجه به تولید کل خودروهای سواری در کشور طی هفت ماه امسال، سهم محصولات بخش خصوصی از تیراژ کلی به 3/ 3 درصد نزول کرده است.

به عبارت بهتر، خصوصی ها تا پایان مهر امسال تنها یک سی ام از کل تیراژ خودروهای سواری کشور را تولید کرده اند.

در بین خودروسازان بخش خصوصی اما بیشترین تیراژ طی هفت ماه امسال به کرمان موتور تعلق گرفته است.

بنابر آمار اعلامی، این شرکت تا پایان مهر ماه امسال 9 هزار و 808 دستگاه انواع محصولات سواری را مونتاژ کرده تا در مقایسه با هفت ماه سال گذشته، 63 درصد افت تیراژ را تجربه کند.

این شرکت همچنین در مهر امسال یک هزار و 185 دستگاه تیراژ داشته تا جزو معدود شرکت های بخش خصوصی باشد که حداقل تا پایان مهر هنوز فعال بوده است.

در بین محصولات تولیدی توسط کرمان موتور طی هفت ماه سال جاری، هیوندایی النترا دیده نمی شود، اما مدل های ای 20 و اکسنت مونتاژ شده اند.

اکسنت حتی در مهر ماه نیز تولید داشته و کرمان موتور پنج دستگاه از این محصول را مونتاژ کرده است.

طبق آمار منتشره اما لیفان در هیچ یک از مدل هایش دیگر جایی در سبد تولیدات کرمان موتور طی هفت ماه امسال نداشته است، با این حال برخی مدل های جک به تولید رسیده اند.

کرمان موتور توانسته در هفت ماه امسال 9 هزار و 785 دستگاه از مدل های مختلف جک را مونتاژ کند.

بیشترین رقم تولید در کرمان موتور به جک S5 تعلق دارد و کمترین تیراژ نیز نصیب مدل J5 شده است.

طبق آمار منتشره، کرمان موتور در مهر امسال نیز در مجموع هزار و 180 دستگاه جک را به تولید رسانده است.

دیگر خودروساز بخش خصوصی یعنی گروه بهمن طی هفت ماه امسال هزار و 220 دستگاه محصول را به تولید رسانده و این در حالی است که نام هاوال و بسترن نیز در جمع تولیدات این شرکت دیده می شود.

با این حال اما گروه بهمن در مقایسه با هفت ماه سال گذشته افتی 80 درصدی را به خود می بیند.

این شرکت همچنین در مهر ماه تنها 224 دستگاه انواع محصول سواری شامل مزدا3، هاوال و بسترن را به تولید رسانده است.

در این بین، مزدا3 تا پایان مهر تیراژی 717 دستگاهی را به خود اختصاص داده و هاوال و بسترن نیز به ترتیب 89 و 414 دستگاه تولید داشته اند.

گروه بهمن پیش تر به مشتریان خود اعلام کرده بود توان تحویل هاوال را ندارد و آنها باید محصول جایگزین تحویل بگیرند، با این حال خودروی موردنظر در مهر ماه تولید شده است.

از گروه بهمن بگذریم و به مدیران خودرو برویم، شرکتی که محصولاتی از برند چینی چری را مونتاژ می کند، هرچند بهتر است بگوییم مونتاژ می کرد.

بنابر آمار موجود، این شرکت در مهر امسال هیچ تولیدی نداشته است.

مدیران خودرو اما تا پایان مهر، 2هزار و 751 دستگاه انواع محصولات سواری را تولید کرده تا نسبت به هفت ماه سال گذشته، 3/ 91 درصد افت کند.

در بین محصولات این شرکت، آریزو5 بیشترین تیراژ را داشته و کمترین عدد تولید نیز نصیب ام وی ام 315 شده است.

سری هم به دیگر خودروسازان بخش خصوصی بزنیم و ببینیم آنها چه افت و خیزی در تولید طی هفت ماه امسال داشته اند.

در این بین، صنعت خودرو آذربایجان که به مونتاژ محصولات ام جی چین مشغول بود، در مهر ماه تعطیل بوده و هیچ تولیدی نداشته است.

این شرکت تنها 135 دستگاه تیراژ در هفت ماه امسال داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت 96 درصدی را نشان می دهد.

از کارمانیا دیگر خودروساز بخش خصوصی نیز خبر می رسد این شرکت در هفت ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افت 90 درصدی مواجه شده و تیراژی تنها 79 دستگاهی داشته است.

کارمانیا که محصولات BYD چین را در ایران مونتاژ می کرد، در مهر امسال هیچ تولیدی نداشته و به نظر می رسد BYD ایران را ترک کرده است.

بنابر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، دیگر شرکت بخش خصوصی به نام خودروسازان بم در هفت ماه امسال تیراژی 320 دستگاهی را از خود به جا گذاشته است.

با توجه به این رقم، خودروسازان بم در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، 77 درصد افت تولید را به خود می بیند.

این شرکت یک محصول از جیلی چین را مونتاژ می کند و در مهر ماه تنها 58 دستگاه تیراژ داشته است.

از بم که بگذریم، دیگر خودروساز بخش خصوصی به نام ریگان خودرو نیز توانسته در هفت ماه امسال تیراژی 398 دستگاهی را از خود به جا بگذارد.

این شرکت محصولی به نام کوپا مونتاژ می کند که به یکی از زیرمجموعه های زوتی چین تعلق دارد.

ریگان خودرو در مهر امسال هیچ تولیدی نداشته است.

از سوی دیگر، سازه های خودرو دیار نیز که محصولی به نام سابرینا متعلق به گریت وال چین را مونتاژ می کرد، طی هفت ماه امسال 167 دستگاه تیراژ داشته است.

این شرکت در مهر امسال هیچ محصولی را به تولید نرسانده است.

در نهایت دو شرکت عظیم خودرو و سرمایه گذاری بایک نیز فعالیتی در مهر امسال نداشته اند، اما در هفت ماه سال، اولی 44 دستگاه و دومی 65 دستگاه محصول به تولید رسانده است.


کلید واژه ها: خودرو - خصوصی - بخش خصوصی - خودروسازان - تحریم - خودروسازی - ایران - شرکت - صنعت خودرو - تولید - کشور - آمریکا - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید خودرو - آمریکایی ها - چینی - تعطیل - درصد - خروج آمریکا از برجام - صنعت، معدن و تجارت - آمریکایی - صنعت - آمار تولید خودرو - آمار - دستگاه - دونالد ترامپ - دنیای اقتصاد - رییس جمهوری - بازار ایران - قطعات خودرو

آخرین اخبار سرویس:
196 پرونده قاچاق کالا و ارز در لرستان تشکیل شد

سرانه تولید ناخالص ملی زنجان 18 درصد کمتر از میانگین کشوری است

چگونه ایران در ماراتن تولید گاز از قطر سبقت گرفت؟

پیشرفت 70 درصدی تونل فاضلاب رو غرب تهران

ترانزیت 106 هزار دستگاه خودرو از بندرلنگه به آسیایه میانه

آغاز عملیات مسکن شهری مددجویی

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه 20 آذر 98/ بازگشت دلار از کانال 14 هزار در وقت اضافه/ تاثیر تصمیم جدید بانک مرکزی بر بازار ارز

وزیر کشور: اطلاع رسانی درباره افزایش قیمت بنزین با صدا و سیما بود

کاهش 500 تومانی قیمت دلار | یورو وارد کانال 14 هزار تومان شد

پبست اسکی دربندسر بالاخره باز شد/ کاهش قیمت راضی کننده بلیط

نفت در بازار جهانی ارزان تر شد

شهرک های حرفه آموزی در کرمان ایجاد شود

پای انحصار سه شرکت بر گلوی صنعت بوقلمون/ انحصارداران بخشی از تولید خود را با قیمت نجومی در بازار سیاه عرضه می کنند

رشد 50 برابری تولید تریاک در افغانستان

فعال سازی رمز پویا گامی مهم در ارتقا امنیت تراکنش های بانکی است

900 تن میوه برای شب عید در کهگیلویه و بویراحمد ذخیره سازی می شود

خلق پول فی نفسه بد نیست

افزایش مبادلات کشور از طریق بنادر شمالی

امسال132 واحد مسکن شهری چهارمحال و بختیاری واگذاری می شود

پای صداوسیما به ماجرای بی خبری مردم از سهمیه بندی بنزین باز شد

یارانه نقدی امشب واریز می شود

ورزشکارن سازماندهی شده بیله ‎سوار 10درصد افزایش یافت

قزوین گردشگاهی چهار فصل

ازدحام جمعیت و تأخیر قطارها در خط یک مترو؛ صبح امروز

زمان واریز یارانه اذر ماه تغییر کرد + مبلغ جدید یارانه ها

سه میلیارد ریال به دانشجویان مددجو در سبزوار پرداخت شد

وضعیت بیکاری در استان کرمان از متوسط کشور مطلوب تر است

استخدام کارشناس فروش در گروه تولیدی مبلمان اداری ایران استار

استخدام تکنسین تاسیسات آقا در یک شرکت تولیدی در البرز

تله کابین توچال

استخدام منشی خانم در شرکت فارآب در تهران

جزییات توافقنامه ایران و عمان برای گسترش مبادلات 1.4 میلیارد دلاری

شرق تهران، کانون عرضه واحدهای مسکونی ارزان قیمت

استخدام صندوقدار آشنا به سیستم فروشگاهی پالیز در تهران

مکانیابی مطلوب خازن برای بهبود پروفیل ولتاژ و کمینه سازی تلفات توان شبکه توزیع عملیاتی با مدل سازی بارهای متفاوت

استخدام حسابدار خانم جهت همکاری در تهران

«ال پی جی» همسفری پرخطر و غیرمجاز

برنج کامفیروز ، از فرصت های دیروز تا تحدید امروز

استخدام آشپز، کمک آشپز و ظرفشور جهت رستورانی در اصفهان

تولید یک میلیون و 394 هزار تن خوراک دام و طیور در آذربایجان شرقی

توسعه اکتشافات معدنی در دستور کار / احیای معادن کوچک را با قدرت ادامه می دهیم

بازار آهنگران کرمانشاه

استخدام کارمند و کارشناس فروش تلفنی با روابط عمومی بالا در تهران

استخدام حسابدار خانم بصورت نیمه وقت در خیابان کهندژِ اصفهان

استخدام کارگر مونتاژکار ماهر و نیمه ماهر و کارگر ساده جهت کابینت

ورزشکاران سازماندهی شده بیله ‎سوار 10درصد افزایش یافت

عرضه 10000 میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

عرضه فرآورده‎های پالایشی در بورس انرژی

کاهش 15 درصدی مصرف بنزین در قزوین

شاخص قیمت خرید مواد اولیه پس از 6 ماه افزایشی شد

400 مورد بازرسی استاندارد از نازل های سوخت در سمنان انجام شد

استخدام پیک موتوری بصورت تمام وقت جهت کار در محدوده عظیمیهِ البرز

گزارشی تکان دهنده در مورد کانکس نشینی در مناطق زلزله زده

سنت قرض الحسنه در نظام بانکداری ایران باید احیا شود

برنامه اتصال شبکه برق ایران به روسیه

استخدام نیروی راننده جهت وانت تلفنی در اصفهان

استخدام حسابدار فروش خانم دارای لیسانس حسابداری در کمالشهرِ البرز

سوخت رسانی به مناطق سردسیر کرمانشاه بدون وقفه در حال انجام است

هدایت نقدینگی عمومی به سوی بازارسرمایه

نفت در بازار جهانی ارزان تر شد

استخدام کارشناس تعمیرات برق و کارشناس کنترل کیفیت در گیلان

عرضه سری جدید اسناد خزانه اسلامی در فرابورس

شرکای اصلی تجاری ایران در هشت ماهه امسال کدام کشورها هستند؟

پرونده همسر و خواهر متهم اصلی پرونده «سکه ثامن» به دادگاه می رود

یارانه نقدی آذر ماه امشب واریز می شود

ربیعی: افزایش قیمت بنزین اطلاع رسانی شده بود +فیلم

استخدام ویراستار و نمونه خوان در انتشارات در تهران

استخدام مهندس شیمی نساجی جهت شرکت مهندسی آزمایشگاه

استخدام کارمند بازرگانی خارجی جهت شرکت بازرگانی در تهران

مهم ترین رویدادهای تاثیرگذار بر بازار مالی ایران و جهان

استخدام نیروی خانم جهت کارگاه مونتاژ کاری و بسته بندی-اصفهان

استخدام کارشناس توسعه بازار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر ساده جهت چاپخانه در اصفهان

استخدام جوشکار درب و پنجره ساز فلزی در اصفهان

استخدام تعدادی راننده جهت کار در وانت تلفنی در اصفهان

استخدام راننده تراکتور با گواهینامه در اصفهان

یارانه نقدی آذر ماه 98 امشب واریز می شود

تولید سالانه 82 تن گوشت بلدرچین در خراسان جنوبی

خرید حمایتی 439 کیلوگرم زعفران از کشاورزان خراسان جنوبی

محکومیت میلیاردی شرکت تعاونی صنف پلاستیک شهریار

رزمایش ترافیکی آغاز طرح زمستانی

تجلیل دبیر کل اتحادیه اقتصادی اورآسیا از سفیر ایران

فرودگاه لیورپول تعطیل شد

قیمت اوراق تسهیلات مسکن 40 هزار تومان شد

چین مهمترین مقصد صادراتی ایران در 8 ماه ابتدایی امسال

شغلی کم هزینه اما پر درآمد

دلالان خودرو در کمین مصرف کنندگان واقعی

اعلام آمادگی کامل بانک ها برای تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن

واکنش به انتقاد از نحوه اطلاع رسانی سهمیه بندی بنزین/ وزیر کشور: از صدا و سیما بپرسید!

اطلاع رسانی درباره قیمت بنزین با صدا و سیما بود

تخصیص سوخت به کمباین داران بومی و مهاجر خوزستان

179 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در بوشهر فعال است

 سازمان ها باید یک قدم از فرصت ها پیش باشند رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

پرداخت بیش از یک میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به نیازمندان

آمادگی کامل شرکت غله برای خرید تضمینی گندم

اخرین قیمت خودرو چهارشنبه 20 اذر + جدول

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پیمانکار توزیع (راننده با ماشین نیسان یا ایسوزو)

استخدام چند رویه کوب مبل راحتی کنترات کار در مشهد

استخدام نیرو جهت تخلیه صندوق صدقات در مشهد

افت 80 درصدی تولید خودرو در کشور

افت 80 درصدی تولید خودرو در کشور