مطالب مرتبط:
اراده دولت برای اتمام کریدور شرق به غرب کشور تا پایان سال آینده
لاوروف: آمریکا به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق فرات است
ماجرای 18 میلیارد دلار ارزی که مخالفان دولت می گویند چیست؟/ تحریف سخنان رهبر انقلاب برای ضربه زدن به دولت
آمریکا خواهان تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است
آمریکا درصدد تشکیل یک شبه دولت غیرقانونی در شرق فرات است
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 19:172019-11-12بين الملل

انقلاب های 1848 اروپا یا استراتژی «شرق بدون دولت»


احزاب وابسته به غرب با امیدواری به فراگیرشدن اعتراضات مردمی لبنان به سایر کشورها، به دنبال پیاده سازی استراتژی شرق بدون دولت هستند.

- خبرگزاری رسا ـ گروه بین الملل: تحولات هفته های اخیر در عراق و لبنان بار دیگر زمزمه آغاز فصل جدیدی از بهار عربی را در میان تحلیلگران به راه انداخت؛ حرکاتی که از دسامبر 2010 با خودسوزی محمد بوعزیزی در تونس آغاز و به سرعت فضای اجتماعی ـ سیاسی دیگر کشورهای عربی مانند الجزایر، اردن، مصر، یمن، بحرین، لیبی و عربستان را در برگرفت.

ویژگی غالب کشورهای درگیر با مسأله بهار عربی، وابستگی به غرب و حمایت بیگانگان چه در سطوح امنیتی و چه در سطوح اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از سردمداران عربی است.

جنبش های نوپای ضعیف، مردمی مقهور، خشمگین و معترض به وضعیت نابسامان اقتصادی و فساد که به خیابان ها آمده و بدون داشتن رهبری واحد به تلاش برای سرنگونی حاکمان وقت پرداخته و تنها برخی کشورها مانند یمن و مصر توانستند موفقیت هایی نیز به دست آورند اما در این میان با روی کار آمدن جریان های اسلام گرای رادیکالی (نظیر اخوان المسلمین در مصر) و یا دخالت کشورهای غربی در جنبش های اعتراضی مردم به نام حمایت از حقوق بشر و شکل گیری دموکراسی و دولت مدنی، فضای بیداری اسلامی به سرعت غبارآلوده شده و خواسته های مشروع مردم به محاق رفت تا دیکتاتوری در لباسی نو بتواند خود را بازتولید کند.

لبنان نیز در زمره کشورهایی است که موج اول بهار عربی، آن را در برگرفت.

رفت وآمدهای پیاپی نمایندگان صندوق بین المللی پول و اعلام وضعیت نابسامان اقتصادی به همراه تحریک مردم به حضور در خیابان ها از سوی دستگاه اطلاعاتی موساد و سیا موجی از نارضایتی را در میان مردمان برانگیخت.

تجربه مسؤولان وقت لبنان در مبارزه با فساد و مدیریت اعتراضات به حق مردم سبب شد تا فتنه داخلی لبنان به سرعت خاموش شود.

پیشرفت فزاینده حزب الله و پیروزی های محور مقاومت و افزایش قدرت چانه زنی حزب الله در منطقه در کنار ضعف مسؤولان لبنانی وابسته به عربستان نظیر سعد الحریری، بار دیگر نارضایتی را در میان مردم به راه انداخت تا اینبار نیز ملت لبنان برای رهایی از چنگال ظلم و ستم به خیابان ها بیایند اما نبایستی تحلیل را در این سطح به پایان رساند.

کروات زده های یهودی و استراتژی براندازیدر ماجرای موج اول بهار عربی، مرجعیّت نظری و سیاسی نخبگان و به تبع توده ها، مهندسان انقلاب رنگی بودند که غالب آنان را یهودیان مغرب زمین تشکیل می داد.

جرج شارپ مغز متفکر انقلاب های مخملی در کنار نوئا فیلدمن، برنارد هنری لیفی و جرج سوروس هدایت افکار عمومی را برعهده داشتند.

استراتژی عمومی انقلاب های نوظهور مبتنی بر اندیشه شرق بدون دولت سیاسی است.

تجزیه دولت های مرکزی و تبدیل کشورها به بخش های فدرالی، دو بال استعمار برای استمرار نفوذ خود در خاورمیانه است.

استراتژی نفوذ، بیش از پیش تحت تاثیر سیاست جدید جهانی شدن امپریالیسم است.

جهاز هاضمه استعمارگر غرب با احتکار تصمیم های سیاسی و با تکیه بر عنصر اقتصاد و با انگیزه حمایت از امنیت رژیم صهیونیستی، خواهان بلعیدن کشورهای اسلامی است.

شکل گیری قدرت های نوظهور و تغییر معادلات جهانی، زنگ خطر را برای استکبار جهانی به صدا در آورده است از این رو مشغول ساختن کشورهای اسلامی به مشکلات و مسائل داخلی، کم هزینه ترین شیوه برای مهار قدرت های اسلامی است.

از سوی دیگر ابزار و ادوات جدیدی برای استراتژی تجزیه خاورمیانه مورد استفاده قرار گرفته است که برخی از مهمترین آنها به شرح ذیل است: 1.

تکیه بر عنصر تبلیغاتی و زبان رسانه با هدف ایجاد جنگ روانی، تصمیم سازی برای مردم و اعتماد به رهبری و مرجعیت همگانی به جای مرجعیت شخصی.

بدیهی است در فرض مرجعیت همگانی، امکان مهار جنبش های اعتراضی سخت و طاقت فرساست.

2.

تفریغ ساختار حکومتی از مفاهیم سیاسی، ایجاد شکاف در میان گروه ها و احزاب سیاسی و روی کار آوردن دولت های تکنوکرات که ضمن وابستگی به غرب، تمام تلاش خود را اجرای سیاست های از پیش دیکته شده قرار دهند.

3.

استعانت از مفاهیمی نظیر دموکراسی، آزادی، برابری، عدالت، ترقّی و توسعه، رشد اقتصادی و پیشرفت در کنار ترویج بن مایه های اندیشه های سوسیالیستی در میان تظاهرکنندگان با هدف افزایش دوقطبی و تنش.

4.

نفوذ و راهبری تظاهرات با استفاده از عوامل داخلی و تحریف شعارها و تنزّل خواسته ها و مطالبات مردمی از سمت و سوی اقتصادی ـ سیاسی به براندازی نظام صف آرایی نظام های سیاسی نیز از نکات قابل توجه کودتاها و انقلاب های مردمی است.

با افزایش دامنه اعتراضات، جبهه اقتصادی لیبرال با هدف بلعیدن اقتصاد کشورهای نوپا، با شعارهای میان تهی و پوشالی مانند دولت مدنی، حمایت از حقوق شهروندی سعی در تزریق ایدئولوژی خود در بدنه حاکمیت ها دارد هرچند که جبهه فرهنگی نیز به عنوان پیشقراول استعمار، زودتر از هر جریان دیگری خود را به کف میدان تظاهرات می کشاند.

در لبنان چه می گذرد؟پیش از آنکه به تشریح وقایع لبنان بپردازیم باید دانست که از مدت های مدید تا به امروز، حزب الله و هم پیمانان و حامیان داخلی آن از هر جناح و جریانی، اولین هدف اقدامات خرابکارانه درون لبنان هستند؛ این سخن بدین معنا نیست که تمامی معترضان به وضعیت نابسامان اقتصادی، در زمره خرابکاران هستند، اما بایستی توجه داشت که نفوذیان داخلی با همراهی عوامل خارجی ترور شخصیتی سید مقاومت و رهبران حزب الله را در دستور کار خویش قرار داده اند، مشاهده برخی ویدوهایی که در آن به صراحت به سید مقاومت اهانت شده است، خود اثباتی بر این مدعاست.

اما موج دوم اعتراضات در لبنان چگونه رقم خورده است؟ این امر را بایستی در چندین گام تشریح کرد: 1.

دیدارهای مشترک میان ده ها NGO با نمایندگان بانک جهانی و افراد وابسته به آکادمی های بین المللی مانند کارنگی که هدف از این دیدار فراهم سازی مقدمات شوراندن مردم علیه فساد و تبعیض بوده است.

2.

رصد دقیق وقایع و پیشراندن افکار عمومی به سمت اعتراضات مدنی پس از ریشه دواندن فساد، دروغگویی و فریب در میان مسؤولان لبنانی: ناکارآمدی روزافزون مسؤولان و غرق شدن آنان در فساد و هدر دادن ثروت های ملّی زمینه مناسبی را برای انفجار مردمی فراهم کرد تا موج اعتراض ها در کوتاه ترین زمان، لبنان را درنوردد.

3.

پیاده سازی الگوی انقلاب های 1848 اروپا: این انقلاب که به بهار مردم معروف شده است، تمام اروپا را دربرگرفته و هدف از آن نابودی نظام فئودالی و روی کارآمدن نظام سرمایه داری بوده است.

براندازان خارجی با الهام از این انقلاب درصدد هستند تا فضای ملتهب این روزهای لبنان و حتی عراق را به سمت و سوی کودتایی فراگیر در خاورمیانه بکشانند؛ این نظریه آنگاه تایید می شود که بدانیم، اردوغان نخست وزیر ترکیه چند روز قبل نسبت به تلاش برخی گروه ها برای کشاندن دامنه اعتراضات به ایران ابزار نگرانی کرد چه آنکه با شعله ور شدن اعتراضات درون ایران، موج آن به کشورهای همسایه نظیر ترکیه نیز کشیده خواهد شد.

4.

استفاده از شعارهای ازپیش تعیین شده به جای شعارهای ملّی: دقت در شعارهایی که از سوی جریان های برانداز و وابسته به غرب در میدان شهیدان بیروت سرداده می شود، فضای شعارهای انقلاب های رنگی را یادآوری می کند حال آنکه می بایست شعارها به سمت و سوی ریشه کن کردن فقر و فساد، تبعیض و زدوبندهای سیاسی هدایت شود هرچند که تکنوکرات ها نیز فضای غبارآلود لبنان را برای رسیدن بر کرسی قدرت مناسب دیده و گاه با شعارهای ضدملی گرایی همراهی می کنند.

با آنکه تحلیل وقایع لبنان در این وجیزه نمی گنجد اما به نظر تا اندازه ای فضای کنونی لبنان برای خوانندگان محترم شفاف شده باشد.

اعتراض به وضع موجود در لبنان و پیگیری مطالبات به حق و مشروع مردم، امری است که نباید از آن به سادگی عبور کرد لکن جریان ها و گروه های مختلف لبنانی باید با درایت فضای کنونی را مدیریت کنند.

با توجه به کنش های سیاسی حزب سعد الحریری و همپیمانانش مانند جعجع و جنبلاط این گمانه زنی تقویت می شود که این احزاب به دنبال متوجه ساختن مسؤولیت فساد به نیروهای ملّی ـ مذهبی مانند حزب الله هستند.

شکست احزاب وابسته به مثلث عبری ـ عربی ـ غربی سبب شده تا جنبش های اعتراضی مردم از سوی این احزاب مورد بهره برداری سیاسی قرار گیرد و تنها هوشیاری و بصیرت ملت لبنان و گوش سپردن به نصایح سید حسن نصرالله هست که می تواند لبنان را از بحران کنونی خارج سازد.

محمد رایجی پژوهشگر مسائل جهان اسلام
کلید واژه ها: لبنان - مردم - استراتژی - عربی - اقتصادی - صندوق بین المللی پول - خیابان - انقلاب - اعتراضات - بهار - نارضایتی - سیاسی - حزب الله - مسؤولان - اجتماعی - عربستان - اخوان المسلمین - اعتراضات مردمی - مبارزه با فساد - بیداری اسلامی - هایی - سرعت - دیگر - دولت - کشورهای عربی - عراق و لبنان - محور مقاومت - افزایش قدرت - حمایت - یهودی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس بازرگانی خانم مسلط به زبان انگلیسی در تهران

آمریکا چهار هزار نظامی را از افغانستان خارج می کند

محمودعباس: انتخابات تنها راه حل یکپارچگی فلسطینیان است

روزنامه مستقل : یکشنبه 24 آذر 1398

ذاکریان: ایران عربستان نیست که دوشیده شود/ تبادل دو زندانی به آغاز مذاکرات برجامی نمی انجامد

تاکید دوباره محمود عباس بر مخالفت با طرح معامله قرن

30 ماه زندان برای وکیل آمریکایی فراری از مالیات

استخدام نجار ماهر و نیمه ماهر و کارگر ساده در تهران

محمودعباس: انتخابات تنها راه حل یکپارچگی فلسطینیان است

محمودعباس: انتخابات تنها راه حل فلسطین و یکپارچگی آن است

تلفات و خسارات سنگین طوفان در فرانسه

ذاکریان: ایران عربستان نیست که دوشیده شود/ تبادل دو زندانی به آغاز مذاکرات برجامی نمی انجامد

شایعه درباره وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد | اخبار ایران و جهان

تغییر چهره زیاد رزیتا غفاری + عکس

لیندسی گراهام: توافق جایگزین برجام در حال تدوین است

هوآوی در شرف تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده تلفن همراه جهان

گفت و شنود/ نیمکت!

بن سلمان و عمران خان درباره تحولات منطقه گفت وگو کردند

حماس اعمال محدودیت ها علیه مسیحیان غزه را محکوم کرد

عمران خان و ولیعهد سعودی درباره تحولات منطقه گفت وگو کردند

از گزینه موردتوافق تمام گروهها برای نخست وزیری عراق حمایت می کنیم

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

چرا عربستان مشتاق بهبود روابط با ایران است؟

مناقشه ایران و غرب از کنترل خارج شده است

چشم امید روحانی به آبه شینزو

ترفند «توافق بهتر» برای فریب! / پرتره نقدینگی در تابستان/ پیش فروش غیر استانداردها/ صدر نشین بی پناه

هشدار رییس جمهور فرانسه درباره تبعات منفی برگزیت

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

سرقت از مرقد امامزاده ای در شیراز | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

بن سلمان و عمران خان درباره تحولات منطقه گفت وگو کردند

از گزینه موردتوافق تمام گروهها برای نخست وزیری عراق حمایت می کنیم

جشن تولد فرزند منوچهر هادی و یکتا ناصر+عکس

پسکوف: روسیه در سال 2019 قدرتمندتر شده است

روزنامه جمهوری اسلامی : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه هفت صبح : یکشنبه 24 آذر 1398

تحولات عراق به سمت انتخاب نخست وزیر ائتلافی نمی رود

پسکوف: روسیه در سال 2019 قدرتمندتر شده است

امارات، قطر را به تلاش برای اختلاف افکنی میان ریاض و ابوظبی متهم کرد

آمریکا و انگلیس به اتباع خود درباره سفر به هند هشدار دادند

30 ماه زندان برای وکیل آمریکایی فراری از مالیات

انهدام پادگان کلیدی داعش در استان دیاله عراق

شایعه درباره وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد

ترامپ از مرحله نخست توافق تجاری با چین خبر داد

عمران خان و ولیعهد سعودی درباره تحولات منطقه گفت و گو کردند

پسکوف: روسیه در سال 2019 قدرتمندتر شده است

«مقابله با ایران» موضوع سفر فرمانده صهیونیست به آمریکا

30 ماه زندان برای وکیل آمریکایی فراری از مالیات

روزنامه ابتکار : یکشنبه 24 آذر 1398

«مایکروسافت» از نسل جدید ایکس باکس رونمایی کرد

هلاکت 20 سرکرده داعش توسط الحشد الشعبی و نظامیان عراقی

شایعه درباره وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد

استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

خبرسازی در مورد وضعیت سلامت «مقتدی الصدر» تکذیب شد

افرایش جرایم مربوط به اسلام ستیزی در آلمان

روزنامه ابرار : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه ایران : یکشنبه 24 آذر 1398

انتقاد فرمانده سابق ارتش ترکیه از سیاست این کشور در قبال سوریه

شایعه سازی در مورد وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد | اخبار ایران و جهان

هلاکت 20 سرکرده داعش در عملیات های الحشد الشعبی و نظامیان عراقی

مأموریت سری بالگردهای ارتش آمریکا بر فراز واشنگتن

ناوهای ترکیه کشتی اسراییلی را از آب های اطراف قبرس اخراج کردند

شایعه سازی در مورد وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد

هدف آمریکا تجزیه عراق و لبنان است/خطر جدی عراق را تهدید می کند

چالش جدید رادیو آزادی در آسیای مرکزی؛ این بار در قرقیزستان

تصویری کمتر دیده شده از لحظه دستگیری صدام

روزنامه ستاره صبح : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه قدس : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه گسترش صمت : یکشنبه 24 آذر 1398

استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

تظاهرات در عراق علیه دخالت های کاخ سفید

مرکل: آلمان فاقد نیروی انسانی متخصص کافی است

گانتس: به طور مشروط با عفو نتانیاهو موافقت می کنیم

سرقت از مرقد امامزاده ای در شیراز

عناصر وابسته به امارات نیروهای یمنی را خودسرانه بازداشت کرده اند

مجازات عمرالبشیر یک تصمیم بود، نه حکم قضایی

ترکیه به هرگونه تحریم آمریکا واکنش نشان خواهد داد

سرقت از مرقد امامزاده ای در شیراز

المیادین: تکذیب شایعه وخامت وضع جسمانی مقتدی صدر

ایتالیایی ها علیه بیگانه ستیزی و فاشیسم تظاهرات کردند

گریم ارسطو در پایتخت 6 + عکس

استقرار نیرو های حشد الشعبی در مناطق شرقی عراق

ایران حق غنی سازی ندارد

کارشناسان روسی: آمریکا و ترکیه در حل بحران سوریه مانع تراشی می کنند

مقاله رشته علوم سیاسی با عنوان وضعیت سیاسی لبنان از گذشته تا بحال

حزب ملی اسکاتلند: جانسون باید با یک همه پرسی استقلال دیگر موافقت کند

دستپخت جدید کاخ سفید برای ایران

«مقابله با ایران» موضوع سفر فرمانده صهیونیست به آمریکا

دولت ائتلافی فنلاند؛ وقتی زنان جوان قدرت را در دست می گیرند

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

نقض فاحش تحریم تسلیحاتی لیبی؛ نگرانی سازمان ملل از وخامت بحران

ترامپ انتخاب مجددش را قطعی دانست | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

مقام افغانستانی: تلفات نیروهای امنیتی در جنگ با طالبان کاهش یافته است

مرگ «کلاه سفیدها»ی وابسته به سیا در انفجار

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

تبعات تعرفه های وضع شده ترامپ بر اقتصاد آمریکا

خبر سکته مغزی مقتدی صدر صحت دارد؟

دیدار هنیه با اردوغان

جدایی میلیاردر معروف از همسر ایرانی اش +تصاویر

روزنامه اسکناس : یکشنبه 24 آذر 1398

روزنامه حمایت : یکشنبه 24 آذر 1398

انقلاب های 1848 اروپا یا استراتژی «شرق بدون دولت»

انقلاب های 1848 اروپا یا استراتژی «شرق بدون دولت»