مطالب مرتبط:
اراده دولت برای اتمام کریدور شرق به غرب کشور تا پایان سال آینده
لاوروف: آمریکا به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق فرات است
ماجرای 18 میلیارد دلار ارزی که مخالفان دولت می گویند چیست؟/ تحریف سخنان رهبر انقلاب برای ضربه زدن به دولت
آمریکا خواهان تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است
آمریکا درصدد تشکیل یک شبه دولت غیرقانونی در شرق فرات است
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 19:172019-11-12بين الملل

انقلاب های 1848 اروپا یا استراتژی «شرق بدون دولت»


احزاب وابسته به غرب با امیدواری به فراگیرشدن اعتراضات مردمی لبنان به سایر کشورها، به دنبال پیاده سازی استراتژی شرق بدون دولت هستند.

- خبرگزاری رسا ـ گروه بین الملل: تحولات هفته های اخیر در عراق و لبنان بار دیگر زمزمه آغاز فصل جدیدی از بهار عربی را در میان تحلیلگران به راه انداخت؛ حرکاتی که از دسامبر 2010 با خودسوزی محمد بوعزیزی در تونس آغاز و به سرعت فضای اجتماعی ـ سیاسی دیگر کشورهای عربی مانند الجزایر، اردن، مصر، یمن، بحرین، لیبی و عربستان را در برگرفت.

ویژگی غالب کشورهای درگیر با مسأله بهار عربی، وابستگی به غرب و حمایت بیگانگان چه در سطوح امنیتی و چه در سطوح اقتصادی، سیاسی و اجتماعی از سردمداران عربی است.

جنبش های نوپای ضعیف، مردمی مقهور، خشمگین و معترض به وضعیت نابسامان اقتصادی و فساد که به خیابان ها آمده و بدون داشتن رهبری واحد به تلاش برای سرنگونی حاکمان وقت پرداخته و تنها برخی کشورها مانند یمن و مصر توانستند موفقیت هایی نیز به دست آورند اما در این میان با روی کار آمدن جریان های اسلام گرای رادیکالی (نظیر اخوان المسلمین در مصر) و یا دخالت کشورهای غربی در جنبش های اعتراضی مردم به نام حمایت از حقوق بشر و شکل گیری دموکراسی و دولت مدنی، فضای بیداری اسلامی به سرعت غبارآلوده شده و خواسته های مشروع مردم به محاق رفت تا دیکتاتوری در لباسی نو بتواند خود را بازتولید کند.

لبنان نیز در زمره کشورهایی است که موج اول بهار عربی، آن را در برگرفت.

رفت وآمدهای پیاپی نمایندگان صندوق بین المللی پول و اعلام وضعیت نابسامان اقتصادی به همراه تحریک مردم به حضور در خیابان ها از سوی دستگاه اطلاعاتی موساد و سیا موجی از نارضایتی را در میان مردمان برانگیخت.

تجربه مسؤولان وقت لبنان در مبارزه با فساد و مدیریت اعتراضات به حق مردم سبب شد تا فتنه داخلی لبنان به سرعت خاموش شود.

پیشرفت فزاینده حزب الله و پیروزی های محور مقاومت و افزایش قدرت چانه زنی حزب الله در منطقه در کنار ضعف مسؤولان لبنانی وابسته به عربستان نظیر سعد الحریری، بار دیگر نارضایتی را در میان مردم به راه انداخت تا اینبار نیز ملت لبنان برای رهایی از چنگال ظلم و ستم به خیابان ها بیایند اما نبایستی تحلیل را در این سطح به پایان رساند.

کروات زده های یهودی و استراتژی براندازیدر ماجرای موج اول بهار عربی، مرجعیّت نظری و سیاسی نخبگان و به تبع توده ها، مهندسان انقلاب رنگی بودند که غالب آنان را یهودیان مغرب زمین تشکیل می داد.

جرج شارپ مغز متفکر انقلاب های مخملی در کنار نوئا فیلدمن، برنارد هنری لیفی و جرج سوروس هدایت افکار عمومی را برعهده داشتند.

استراتژی عمومی انقلاب های نوظهور مبتنی بر اندیشه شرق بدون دولت سیاسی است.

تجزیه دولت های مرکزی و تبدیل کشورها به بخش های فدرالی، دو بال استعمار برای استمرار نفوذ خود در خاورمیانه است.

استراتژی نفوذ، بیش از پیش تحت تاثیر سیاست جدید جهانی شدن امپریالیسم است.

جهاز هاضمه استعمارگر غرب با احتکار تصمیم های سیاسی و با تکیه بر عنصر اقتصاد و با انگیزه حمایت از امنیت رژیم صهیونیستی، خواهان بلعیدن کشورهای اسلامی است.

شکل گیری قدرت های نوظهور و تغییر معادلات جهانی، زنگ خطر را برای استکبار جهانی به صدا در آورده است از این رو مشغول ساختن کشورهای اسلامی به مشکلات و مسائل داخلی، کم هزینه ترین شیوه برای مهار قدرت های اسلامی است.

از سوی دیگر ابزار و ادوات جدیدی برای استراتژی تجزیه خاورمیانه مورد استفاده قرار گرفته است که برخی از مهمترین آنها به شرح ذیل است: 1.

تکیه بر عنصر تبلیغاتی و زبان رسانه با هدف ایجاد جنگ روانی، تصمیم سازی برای مردم و اعتماد به رهبری و مرجعیت همگانی به جای مرجعیت شخصی.

بدیهی است در فرض مرجعیت همگانی، امکان مهار جنبش های اعتراضی سخت و طاقت فرساست.

2.

تفریغ ساختار حکومتی از مفاهیم سیاسی، ایجاد شکاف در میان گروه ها و احزاب سیاسی و روی کار آوردن دولت های تکنوکرات که ضمن وابستگی به غرب، تمام تلاش خود را اجرای سیاست های از پیش دیکته شده قرار دهند.

3.

استعانت از مفاهیمی نظیر دموکراسی، آزادی، برابری، عدالت، ترقّی و توسعه، رشد اقتصادی و پیشرفت در کنار ترویج بن مایه های اندیشه های سوسیالیستی در میان تظاهرکنندگان با هدف افزایش دوقطبی و تنش.

4.

نفوذ و راهبری تظاهرات با استفاده از عوامل داخلی و تحریف شعارها و تنزّل خواسته ها و مطالبات مردمی از سمت و سوی اقتصادی ـ سیاسی به براندازی نظام صف آرایی نظام های سیاسی نیز از نکات قابل توجه کودتاها و انقلاب های مردمی است.

با افزایش دامنه اعتراضات، جبهه اقتصادی لیبرال با هدف بلعیدن اقتصاد کشورهای نوپا، با شعارهای میان تهی و پوشالی مانند دولت مدنی، حمایت از حقوق شهروندی سعی در تزریق ایدئولوژی خود در بدنه حاکمیت ها دارد هرچند که جبهه فرهنگی نیز به عنوان پیشقراول استعمار، زودتر از هر جریان دیگری خود را به کف میدان تظاهرات می کشاند.

در لبنان چه می گذرد؟پیش از آنکه به تشریح وقایع لبنان بپردازیم باید دانست که از مدت های مدید تا به امروز، حزب الله و هم پیمانان و حامیان داخلی آن از هر جناح و جریانی، اولین هدف اقدامات خرابکارانه درون لبنان هستند؛ این سخن بدین معنا نیست که تمامی معترضان به وضعیت نابسامان اقتصادی، در زمره خرابکاران هستند، اما بایستی توجه داشت که نفوذیان داخلی با همراهی عوامل خارجی ترور شخصیتی سید مقاومت و رهبران حزب الله را در دستور کار خویش قرار داده اند، مشاهده برخی ویدوهایی که در آن به صراحت به سید مقاومت اهانت شده است، خود اثباتی بر این مدعاست.

اما موج دوم اعتراضات در لبنان چگونه رقم خورده است؟ این امر را بایستی در چندین گام تشریح کرد: 1.

دیدارهای مشترک میان ده ها NGO با نمایندگان بانک جهانی و افراد وابسته به آکادمی های بین المللی مانند کارنگی که هدف از این دیدار فراهم سازی مقدمات شوراندن مردم علیه فساد و تبعیض بوده است.

2.

رصد دقیق وقایع و پیشراندن افکار عمومی به سمت اعتراضات مدنی پس از ریشه دواندن فساد، دروغگویی و فریب در میان مسؤولان لبنانی: ناکارآمدی روزافزون مسؤولان و غرق شدن آنان در فساد و هدر دادن ثروت های ملّی زمینه مناسبی را برای انفجار مردمی فراهم کرد تا موج اعتراض ها در کوتاه ترین زمان، لبنان را درنوردد.

3.

پیاده سازی الگوی انقلاب های 1848 اروپا: این انقلاب که به بهار مردم معروف شده است، تمام اروپا را دربرگرفته و هدف از آن نابودی نظام فئودالی و روی کارآمدن نظام سرمایه داری بوده است.

براندازان خارجی با الهام از این انقلاب درصدد هستند تا فضای ملتهب این روزهای لبنان و حتی عراق را به سمت و سوی کودتایی فراگیر در خاورمیانه بکشانند؛ این نظریه آنگاه تایید می شود که بدانیم، اردوغان نخست وزیر ترکیه چند روز قبل نسبت به تلاش برخی گروه ها برای کشاندن دامنه اعتراضات به ایران ابزار نگرانی کرد چه آنکه با شعله ور شدن اعتراضات درون ایران، موج آن به کشورهای همسایه نظیر ترکیه نیز کشیده خواهد شد.

4.

استفاده از شعارهای ازپیش تعیین شده به جای شعارهای ملّی: دقت در شعارهایی که از سوی جریان های برانداز و وابسته به غرب در میدان شهیدان بیروت سرداده می شود، فضای شعارهای انقلاب های رنگی را یادآوری می کند حال آنکه می بایست شعارها به سمت و سوی ریشه کن کردن فقر و فساد، تبعیض و زدوبندهای سیاسی هدایت شود هرچند که تکنوکرات ها نیز فضای غبارآلود لبنان را برای رسیدن بر کرسی قدرت مناسب دیده و گاه با شعارهای ضدملی گرایی همراهی می کنند.

با آنکه تحلیل وقایع لبنان در این وجیزه نمی گنجد اما به نظر تا اندازه ای فضای کنونی لبنان برای خوانندگان محترم شفاف شده باشد.

اعتراض به وضع موجود در لبنان و پیگیری مطالبات به حق و مشروع مردم، امری است که نباید از آن به سادگی عبور کرد لکن جریان ها و گروه های مختلف لبنانی باید با درایت فضای کنونی را مدیریت کنند.

با توجه به کنش های سیاسی حزب سعد الحریری و همپیمانانش مانند جعجع و جنبلاط این گمانه زنی تقویت می شود که این احزاب به دنبال متوجه ساختن مسؤولیت فساد به نیروهای ملّی ـ مذهبی مانند حزب الله هستند.

شکست احزاب وابسته به مثلث عبری ـ عربی ـ غربی سبب شده تا جنبش های اعتراضی مردم از سوی این احزاب مورد بهره برداری سیاسی قرار گیرد و تنها هوشیاری و بصیرت ملت لبنان و گوش سپردن به نصایح سید حسن نصرالله هست که می تواند لبنان را از بحران کنونی خارج سازد.

محمد رایجی پژوهشگر مسائل جهان اسلام
کلید واژه ها: لبنان - مردم - استراتژی - عربی - اقتصادی - صندوق بین المللی پول - خیابان - انقلاب - اعتراضات - بهار - نارضایتی - سیاسی - حزب الله - مسؤولان - اجتماعی - عربستان - اخوان المسلمین - اعتراضات مردمی - مبارزه با فساد - بیداری اسلامی - هایی - سرعت - دیگر - دولت - کشورهای عربی - عراق و لبنان - محور مقاومت - افزایش قدرت - حمایت - یهودی

آخرین اخبار سرویس:
به روزرسانی/ پژمان:اوساگانو باید اخراج می شد

بن علوی بار دیگر در راه تهران

حمله به اردوگاه نظامی در مالی 19 کشته برجای گذاشت

یورش دلارهای سعودی به لیگ برتر انگلیس

حضور شاهزاده انگلیس در مسجد و کنیسه

هشدار اندیشمند فلسطینی به سکوت رژیم های عربی در برابر «معامله قرن»

اعتراض کردهای سوریه به رییس اقلیم کردستان عراق

عربستان اراده جدی برای حل بحران یمن نشان دهد

اولین پول انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا/ طرح سکه برگزیت رونمایی شد

جریمه 50 هزار دلاری شرکت هواپیمایی آمریکا به دلیل تبعیض علیه مسلمانان

اسراییل چه زمانی از بمب های هسته ایش استفاده خواهد کرد؟

سفر به عربستان برای اسراییلی ها مجاز شد

8 نیروی امنیتی افغانستان در ولایت جوزجان کشته شدند

جدال توییتری ظریف و ترامپ

کشف 10 جسد در موصل

جریان صدر ، عراقی ها را به تظاهرات مقابل سفارت آمریکا فراخواند

حمله لفظی ترامپ به مسئول گروه استیضاح کننده خود

دانشجویان ایرانی، قربانی سیاست های خصمانه آمریکا

9 کشته و زخمی در تیراندازی در کارولینای جنوبی

در خواست «مقتدی صدر» برای لغو تظاهرات امروز

تیراندازی در کارولینای جنوبی با 2 کشته و 7 زخمی

اسراییل مجوز سفر به عربستان را صادر کرد

قدردانی نتانیاهو از توییت وزیر خارجه امارات درباره هلوکاست

تحلیل جلایی پور از بحران های اخیر ایران

وقتی شاهرخ استخری عصبانی می شود+عکس

هشدار تشکیلات خودگردان نسبت به پیامدهای خطرناک برای منطقه در صورت اجرای معامله قرن

بی اعتنایی مصری ها به فراخوان تظاهرات در سالگرد انقلاب

شبنم قلی خانی در افتتاحیه گالری مشهور + عکس

حمله به اردوگاه نظامی در مالی 19 کشته برجای گذاشت

علت فحاشی علیه ظریف در داخل چیست؟

ویروس کرونا چیست؟/ راه های پیشگیری از آن

وزیر خارجه عمان به فاصله 4 روز مجدداً با ظریف دیدار کرد

افزایش حملات ارتش افغانستان درپی توقف مذاکرات صلح در قطر

گزارش «بی.بی.سی» از فضای پایگاه های آمریکا در عراق

امتناع آمریکا از خروج از عراق اعتراضات مردمی را تشدید می کند

اردوغان وارد الجزایر شد

سری آ ایتالیا| توقف نابهنگام اینترمیلان در جوزپه مه آتزا

آمار بالای حضور راستهای افراطی در ارتش آلمان

پنتاگون: حضور ما به خیر و صلاح عراقی هاست!

آبگرفتگی در کوت عبدالله

بی اعتنایی مصری ها به فراخوان تظاهرات در سالگرد انقلاب

اینفوگرافی| سردترین و گرم ترین کشورهای جهان کدامند؟

آمریکا در عراق دو گزینه بیشتر ندارد: خروج یا تکرار تجربه سال های 2006-2011

اقدامات برخی کشورها برای خروج اتباعشان از چین

ششمین سفر بن علوی به تهران/ماموریت او چیست؟

حمله به اردوگاه نظامی در مالی 19 کشته برجای گذاشت

حضور آمریکا به خیر و صلاح عراقی هاست

تلفات زلزله ترکیه به 35 کشته افزایش یافت

سفر به عربستان برای شهروندان سرزمین های اشغالی مجاز شد

واکنش توییتری ها به استقبال ظریف از مذاکره با آمریکا +تصاویر

بازار فروش موبایل هند، بازار آمریکا را بلعید!

جدال توییتری ظریف و ترامپ

ظریف: اراجیف شما را گوش کردم!

وزارت خارجه فلسطین اقدام علیه خطیب مسجدالاقصی را نقض آزادی دینی دانست

تجمع ضد جنگ در بوستون| تحریم مردم ایران پایان یابد، جنگ نمی خواهیم

مقتدی صدر تظاهرات امروز را لغو کرد

بن علوی امروز در تهران با ظریف دیدار می کند

واکنش انجمن علمای یمن به حضور مقام سعودی در مراسم هولوکاست

اقدامات برخی کشورها برای خروج اتباعشان از چین

بی اعتنایی مصری ها به فراخوان تظاهرات در سالگرد انقلاب

اردوغان وارد الجزایر شد

تیراندازی در کارولینای جنوبی با 2 کشته و 7 زخمی

گریم متفاوتی از شهرام عبدلی + عکس

گزارش «بی.بی.سی عربی» از فضای حاکم بر پایگاه های آمریکا در عراق

4 کشته و 18 زخمی در لیبی

عزم قاطع سوریه برای آزادسازی ادلب

رایزنی وزیر امور خارجه و همتای عمانی در تهران

افزایش موانع بتنی مقابل ساختمان نخست وزیری لبنان

تصاویر دوقلوهای تاریخی ایران و سوییس | عکسی که سفارت سوییس منتشر کرد

فراخوان مقتدی صدر برای تظاهرات علیه سفارت آمریکا در بغداد

قیمت آپارتمان در منطقه شهرک غرب + جدول

در خواست «مقتدی صدر» برای لغو تظاهرات امروز

مقتدی صدر تظاهرات امروز را لغو کرد

جریان صدر ، عراقی ها را به تظاهرات مقابل سفارت آمریکا فراخواند

رکورد استفاده از تلگرام در سال 98 شکسته شد

chr(034)آمریکا اشتباهش در عراق را در سوریه تکرار می کندchr(034)

فتوحات گسترده و جدید ارتش سوریه/ تروریستها وحشت زده می گریزند

رکورد استفاده از تلگرام در سال 98 شکسته شد

ناامیدی از رژیم های عربی و ابومازن در تقابل با معامله قرن

دیدار ظریف و بن علوی در خصوص موضوعات دوجانبه و منطقه ای

الحشد الشعبی توان نظامی خود را تقویت می کند

تظاهرات میلیونی، چهره درخشان ضد اشغالگری عراقی ها را نشان داد

رایزنی ظریف و همتای عمانی در تهران

چرا ویروس کرونا برای اقتصاد چین یک تهدید است؟

یک تروریست آمریکایی در سوریه به هلاکت رسید

جریان صدر ، عراقی ها را به تظاهرات مقابل سفارت آمریکا فراخواند

آیا ادلب نقطه آخر اتحاد ترکیه و روسیه خواهد بود؟

سفر نتانیاهو به واشنگتن برای رونمایی از معامله قرن

تقدیر نتانیاهو از مواضع وزیر خارجه امارات در خصوص هولوکاست

تجمع ضد جنگ در بوستون| تحریم مردم ایران پایان یابد، جنگ نمی خواهیم

اقدامات برخی کشورها برای خروج اتباعشان از چین/ تایید اولین مورد ابتلا در پرتغال

یک تروریست آمریکایی در سوریه به هلاکت رسید

ژاپن یگان فضایی تشکیل می دهد

لزوم استقرار شبانه روزی قرنطینه در بنادر برای مقابله با کرونا

تحولات میدانی ادلب و حلب در پایان روز یکشنبه

2 انتخابات منطقه ای در ایتالیا برگزار شد

2 کشته و 7 مجروح در تیراندازی در کارولینای جنوبی

استایل جدید مهناز افشار در خارج از کشور+عکس

مقتدی صدر برای تظاهرات علیه سفارت آمریکا در بغداد فراخوان داد

گزیده مهمترین اخبار بین الملل یکشنبه 6 بهمن ماه 1398

انقلاب های 1848 اروپا یا استراتژی «شرق بدون دولت»

انقلاب های 1848 اروپا یا استراتژی «شرق بدون دولت»