مطالب مرتبط:
پای شبنم نعمت زاده هم به پرونده بانک ملت باز شد
پای شبنم نعمت زاده هم به پرونده بانک ملت باز شد
پای شبنم نعمت زاده به پرونده پارسیس کیش باز شد
پای شبنم نعمت زاده هم به پرونده بانک ملت باز شد
پای شبنم نعمت زاده به پرونده فساد مالی بانک ملت و پارسیان باز شد
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 19:112019-11-12سياسي

پای«شبنم نعمت زاده» به پرونده دیواندری باز شد


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامات علی دیواندری و 8 متهم دیگر مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور امروز در شعبه اول دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

متهمان پرونده از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت نسبت به وجوه بانک های ملت و پارسیان خرید و فروش کشتی، پرداخت وجوه به مهدی فلاحتیان، واگذاری نفت خام به رحمت الله باختری، تحصیل مال نامشروع و موضوع سفر های محرمانه در کنار قاچاق حرفه ای ارز به ترکیه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

علی دیواندری، مجید سعادتی، بهروز مختاری، رحمت الله باختری، مهدی فلاحتیان، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی، وحید نمازی و حسین ابوالحسنی متهمان این پرونده هستند و در کنار این متهمان سه متهم به نام های رحمت اله باختری، سمانه حضرتی آشتیانی و مجید سعادتی نیز متواری هستند.

در ابتدای جلسه،قاضی از متهم حسین ابوالحسنی خواست تا به ارائه دفاعیات از خود بپردازد.

وی گفت: بنده دستور پرداخت تسهیلات را می دادم و بعد از من آقای تدین دستور پرداخت می داده و سیاست کار این بوده که رسوبی در حساب کارگزاران نباشد.

وی تصریح کرد: شرکت در پایان سال اسناد و مدارک مربوطه به اضافه صورت های مالی را عرضه کرد و در سال 94 هم سود و زیان به تایید و تصویب بانک پارسیان رسید.

وی با اشاره به گردش مالی امرالد گفت: ریز درآمدها بررسی و منافع سرمایه گذاری ها مورد رسیدگی و تایید قرار گرفت.

مجمع عمومی سالیانه پارسیس کیش هم صورت های مالی را تصویب کرد و هیچ تذکری توسط نمایندگان و صاحبان سهام مطرح نشد.

وی گفت: تضمین کافی اخذ و شرکت امرالد به عنوان کارگزار پارسیس کیش به مراجع مربوطه معرفی ش وی به نامه معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات اشاره کرد و گفت: بانک به ما گفت معمولا جواب منفی نمی آید و تا جواب نیامده ادامه دهید.

قاضی دادگاه گفت: قابل توجیه نیست.

وی در مورد تضامین چکهای ارزی در دبی و تضامین املاک در تهران که اخذ شده اشاره کرد و گفت بنده در زمان آقای دیواندره و پرویزیان پیش نویس این عوامل را تهیه و به بانک ارسال کرده ایم.

در این میان قهرمانی نماینده دادستانی از متهم پرسید که نحوه اعتبار سنجی از فلاحیان و پرداخت تسهیلات 30 میلیون دلاری چگونه اتفاق افتاده که به او این میزان اعتبار داده اید؟ متهم گفت: ما نیازی به اعتبارسنجی نداشتیم.

قاضی گفت: بانک گفت نیازی نیست یا شما خودتان استنباط کردید که نیازی به استعلام ندارید و چرا قبل از دریافت استعلام، تسهیلات داده اید، نباید پاسخ نیامده تسهیلات می دادید استعلام از طرق قانونی گرفته اید اما چرا قبل از ابلاغ عمل کردید و چگونه در این رابطه احساس تکلیف کردید؟ متهم پاسخ داد: طی تماسی با دیواندری به وزارت اقتصاد رفتم و گفتند لیست کارگزاران را اعلام کنیم.

قاضی پرسید به چه منظوری؟ متهم پاسخ داد: دلیل آن را نگفتند.

قاضی گفت: مگر میشود این گونه، لیست را داد اگر در بین ارائه کیفرخواست شما صحبتی نمی کنیم برای این است که رشته کلام شما پاره نشود اما شما برخی گفته ها را نمی گویید و در برخی موارد خلاف گویی دارید، سعی کنید هر چه اتفاق افتاده را بگویید و با ایما و اشاره رد نشوید و دقیق اظهارات خود را بیان کنید.

متهم به ادامه قرائت دفاعیات خود پرداخت و گفت: هرگز لیستی به شرکت پارسیس کیش ابلاغ نشده که گفته باشد فلاحیان در لیست سیاه است و اگر هم به گفته نماینده دادستان در لیست اینترنتی هم آمده باشد نمی توان انتظار داشت که همه از آن مطلع باشند.

قاضی پرسید شما می دانستید که باید اعتبارسنجی انجام و سوابق را استعلام کنید،چرا نکردید؟ متهم گفت: اعتبارسنجی جزو الزامات شرکت ها نیست بلکه جزو الزامات بانکی است.

قاضی پرسید مگر شما شرکت مستقل نبودید؟ متهم متهم پاسخ داد: ما شرکت تجاری بودیم و الزامی برای رعایت دستورالعمل نداشتیم و هرچه ابلاغ بانک بود به آن عمل میکردیم.

قاضی گفت: اگر بانک به شما ابلاغ نکرد چرا خودتان به عنوان مدیرعامل استعلام نگرفتید، برای گرفتن یک دسته چک استعلام می گیرند آن وقت شما چطور نمیدانی به عنوان مدیرعامل یک شرکت غول پیکر نباید استعلام بگیریم؟ متهم گفت: باید جناب قاضی مرزی بین شرکت و بانک بکشید.

قاضی گفت: پاسخ نامربوط ندهید برای فردی که تسهیلات می خواهد باید اعتبار و توان بازپرداختش معلوم شود.

متهم گفت: وظیفه من نبوده قاضی گفت: یعنی دستور بوده؟ متهم گفت: بله ما مدیریت وجوه بانک را داشتیم و یک میلیارد و 300 میلیون دلار گردش مالی شرکت بوده است.

رییس دادگاه مجدد تاکید کرد: پاسخ روشن بدهید چه کسی دستور داد؟ متهم گفت: مدیر بانکی یا.

در این میان قاضی با تاکیدی دیگر از متهم خواست که مشخص بگوید چه کسی دستورپرداخت تسهیلات را داده که متهم گفت: آقای دیواندری.

قاضی موحد گفت: بدون شرط و شروط؟ ابوالحسنی گفت: بله، ما موظف به پرداخت بودیم و اقای دیواندری شفاها دستور پرداخت را داد اما طبق اساسنامه رفتار کرده ایم و نگفت استعلام نکنیم بلکه گفت پرداخت کنیم.

قاضی گفت: موضوع قرارداد شرکتتان تسهیلات نیست بلکه سرمایه گذاری است و شما خلاف اساسنامه خود رفتار کردید.

متهم ابوالحسنی درباره سربرگ شرکت امرالد گفت: این سربرگ یک فایلی بوده است که شرکت امرالد هیچگاه نمونه چاپی آن را نداشته و اگر هم شرکت امرالد آن را امضا می کرده یا در خود شرکت صورت می گرفته یا در حضور آقای احدی در شرکت پارسیس کیش مورد امضا قرار می گرفت.

متهم ابوالحسنی ادامه داد: پس از آنکه شرکت امرالد به پارسیس کیش واگذار شد مهرها هم تحویل داده شدند و خدماتی که از امرالد صورت گرفت از دی ماه به بعد بود که دو مهر هم تحویل داده شد اما همه اسناد با مهر و امضا توسط شرکت امرالد انجام شد.

قاضی موحد پرسید مجوز پرداخت تسهیلات شما به آقای فلاحتیان چه بوده و آیا جز آن 30 میلیون دلار که مورد درخواست بوده پولی دیگری به حساب فلاحتیان واریز شده است یا خیر.

متهم ابوالحسنی پاسخ داد: پس از دستور دیواندری مجوز در هیات مدیره پارسیس کیش مطرح شد.

قاضی موحد پرسید: آیا برای انجام این کار آقای فلاحتیان درخواست کتبی داشته است؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: بله از دیواندری درخواست کرد که پیرو مذاکره به منظور سرمایه در گردش با پرداخت موافقت کند وپس از آن آقای دیواندری با من تماس گرفت و گفت فلاحتیان مشتری معتبری است شما این 30 میلیون دلار را به او بدهید ما مجوز کتبی برای آن نداریم و مصوبه هیات مدیره هم موجود نیست.

قاضی موحد گفت: آیا مجاز بودید بدون مصوبه تسهیلات ارائه کنید؟ متهم ابوالحسنی اظهار کرد: این درخواست را نداریم اما مصوبه از بانک پارسیان وجود دارد.

قاضی موحد گفت: در زمان پرداخت تسهیلات مجوز نداشتید؟ متهم ابولحسنی پاسخ داد: شفاهی هماهنگ شده بود و به قرارداد امرالد موکول شد که البته ارکان بانک مطلع بودند.

قاضی موحد گفت: چرا مقررات را رعایت نکردید؟ متهم پاسخ داد: اولین تجربه من بود و انسان جایزالخطاست من به حرف آقای خسروانی و هیات مدیره اعتماد کردم.

قاضی موحد پرسید: مبلغ اضافی از درخواست چطور واریز شد؟ چراکه به حساب آقای فلاحتیان دو برابر واریز شده است.

متهم ابوالحسنی گفت: درخواست 30 میلیون دلار بود و ما قرارداد با شرکت امرالد داشتیم.

قاضی گفت: جواب صریح و روشن است موضوع را نپیچانید او از شما 30 میلیون دلار درخواست کرده اما دو برابر آن به حسابش واریز شده روشن بگویید که چه کسی دستورات را داده است؟ متهم ابوالحسنی اظهار کرد: من به استناد قرارداد کارگزاری امرالد دستور دادم.

قاضی پرسید: مجوز پرداخت چه بوده و چرا بدون رعایت نکات قانونی برای بیت المال تصمیم گرفته اید؟ متهم ابوالحسنی اظهار کرد: مبلغ اضافی در حساب قرارداد امرالد بود و به استناد همان واریزی صورت گرفت من نمی دانستم که حساب برای آقای فلاحتیان است زیرا حساب را شرکت امرالد معرفی کرد و امضای آقای احدی ذیل قرارداد وجود داشت.

قاضی پرسید: احدی چه سمتی در شرکت امرالد داشت؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: مدیر شرکت بود.

قاضی موحد گفت: شما اطلاع داشتید که مراجع تصمیم گیرنده شرایطی را برای اشخاص در نظر گرفته اند و به همین دلیل باید احراز صلاحیت می کردید.

ابوالحسنی پاسخ داد: در بانک احراز صلاحیت صورت می گیرد من مدیریت وجوه بانک را بر عهده داشتم.

قاضی موحد تصریح کرد: شما باید دستور کتبی مدیریت اجرا را داشتید بحث ما قانون است جنابعالی باید صلاحیت را احراز می کردید.

متهم ابوالحسنی پاسخ داد: من وظیفه نداشتم زیرا این امور بانکی بودند من در شرکت فعالیت داشم البته شهادت آقای فلاحتیان وجود دارد.

قاضی موحد با بیان اینکه شهادت دستور نیست اظهار کرد: شما در بیت المال دست برده اید و باید امر قانونی صورت می گرفت،دستور کتبی دارید؟ البته حسب اظهارات آقای دیواندری او تأیید نمی کند که به شما دستور پرداخت تسهیلات داده باشد آیا هر کسی که بیاید شما به او تسهیلات می دهید؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: اگر دستور بانک باشد بله پرداخت می کنیم البته در زمان وصول من در شرکت سمتی نداشتم و یک حلقه مفقوده ای بود که من آن را جبران کردم، این اتفاق یکبار رخ داد و من اشتباهی در تحریر مصوبه هیات مدیره داشتم.

قاضی موحد پرسید: آیا عدم مخالفت عذر موجه است و آیا صورت جلسه کردید؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: اگر صورت جلسه می شد که اکنون این مشکلات پیش نمی آمد.

در ادامه جلسه، مستشار دادگاه گفت: شما مسائل مالی را مطرح می کنید اما بحث این است که طبق قراردادی که با بانک داشتید، آیا به تعهدات خود عمل کرده اید؟ شرکت موظف است طبق قوانین عمل کند و برای بحث اعطای تسهیلات باید قراردادهای حقوقی معین کنید و سپس به دستور بانک این کار را انجام دهید.

وی ادامه داد: دستور بانک را ارائه دهید، شما باید واقعیت ها را نسبت به کاری که کرده اید بیان کنید تا ما بتوانیم تصمیم بگیریم.

آیا اینکه 220 میلیون درهم به فلاحتیان دادید، این کار رعایت صلاح بانک بود؟ متهم عبدالحسنی گفت: پولها ممکن است بین 30 شرکت پخش شود اما به صورت خوشه ای است و سرخوشه قرارداد را می بندد.

قرار بود امرال قرارداد را تنظیم کند.

رییس دادگاه گفت: شما گفتید من بحث پرداخت تسهیلات را قبل از پرداخت با اعضا درمیان گذاشتم.

آنها چه کسانی بودند؟ متهم پاسخ داد: خسروانی، حاتمی، بیانی و اعلایی بودند.

قاضی موحد گفت: از این آقایان در تیر ماه سال 97 تحقیق شد.

اعلایی می گوید قبل از پرداخت به هیچ وجه در جریان قرار نگرفتم اما بعد از پرداخت متوجه شدم.

حاتمی نیز می گوید قبل از پرداخت در جریان قرار نگرفتم و بعد از آن اعتراض کردم.

خسروانی نیز می گوید به یاد نمی آورم و مصوبه ای در این خصوص پیدا نکردیم.

آقای تدین نیز می گوید بنده دستور پرداختی یافت نکردم و مطلق هم می گوید صحبت های من همان صحبت های تدین است.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: آنچه سند است و ما در اختیار داریم حکایت دارد که 226 میلیون درهم به حساب ایشان واریز شده است.

110 میلیون درهم به آقای فلاحتیان دادند و می گویند مابقی آن در فعالیت های تراستی صرف شده است.

قهرمانی گفت: اولین مسئله ای که باید انجام شود این است که آیا برای 110 میلیون درهم قرارداد وجود دارد؟ برای گرفتن وام ابتدا باید به شعبه رفتن و سپس اعتبارسنجی انجام شود.

وی ادامه داد: فلاحتیان اعتبار دارد و پرونده به هیات مدیره می رود و به شعبه ابلاغ نمی کند.

درخواست فلاحتیان خطاب به بانک بوده و شما به شرکت زیرمجموعه ارجاع داده اید.

وی افزود: جلسه هیات مدیره یک هفته بعد از حضور فلاحتیان تشکیل می شود و 110 میلیون درهم به فلاحتیان می دهید اما آیا مصوبه ای گذاشتید؟ آقایان قرارداد بستند و فقط فلاحتیان امضا کرده است.

نماینده دادستان گفت: فلاحتیان برای دریافت تسهیلات وثیقه ای نداده، وکالت داده که آن هم فاجعه انگیز است زیرا ملکی که در رهن بوده است را به عنوان وثیقه داده است.

وی ادامه داد: همچنین سهام پست بانک دو سال بعد از دریافت تسهیلات یعنی در در تیر 95 به عنوان وثیقه توسط فلاحتیان ارائه شده آیا عرف ارائه تسهیلات اینطور است که بدون هیچ مصوبه، اعتبارسنجی، وثیقه تسهیلات می دهید؟ قهرمانی با اشاره به اظهارات متهم ابوالحسنی و سرمایه گذاری بدون اخذ تسهیلات گفت:اگر نام آن را سرمایه گذاری می گذارند چطور است که آقای فلاحتیان با دریافت تسهیلات دیون بانک ملت خود را تسویه می کند.

وی ادامه داد: آقای ابوالحسنی می گوید هر 15 روز یک بار گزارش فعالیت های شرکت پارسیس کیش را به مدیر بین الملل بانک پارسیان ارائه داده اما سوال اینجا است که پولهایی که به طور فاجعه بار تسهیلات داده شده چطور تحت ریسک کنترل شده قرار داشته است؟ نماینده دادستان گفت: طبق اسناد و مدارک ارایه شده از سوی اقایان، علاوه بر پرونده فلاحتیان به افراد دیگری هم به همین ترتیب تسهیلات داده شده است.

وی ادامه داد: شبنم نعمت زاده در زمان مدیریت آقایان ابوالحسنی و دیواندری مبلغ 5 میلیون درهم بدون مصوبه از آنها تسهیلات دریافت کرده است البته این پول تسویه شده است.

نماینده دادستان اضافه کرد: طبق مستندات آقای ابوالحسنی 200 سربرگ و مهر شرکت امرالد را درخواست کرده است اما شما چه کاره بودید که اینها را خواستید؟ نماینده دادستان گفت شما ابتدا پول را داده اید و بعد قرارداد بسته اید چطور این گونه است که اول پول می دهید و بعد قرارداد می بندید نامه زده اید به شرکت امرالد و آنها گفتند که از های فلاحتیان وثیقه بگیرید چه وثیقه گرفته اید 116 میلیون درهم بهتر است توضیح دهید این پول کجا رفته،چکهایی هم که دارید به درد نمی خورد البته چک های آقای فلاحتیان را بررسی میکنیم که آیا وصول شده یا خیر یا بر اساس مستندات بوده یا نه، این در حالی است که موضوع چک ها را هم ابتدا آقایان اخفا کردند.

قهرمانی گفت شرکت پارسیس کیش با امرالد قرارداد می بندد و شروطی هم دارد در این شروط می گویند که باید برای پرداخت تسهیلات دستور کتبی داده شود آن وقت شما چطور دستور شفاهی گرفته اید و اکنون هم خوشحال هستید که چک دریافت کردید که هیچ خاصیتی ندارد.

وی افزود: قراردادهایی بین شما و بانک پارسیان وجود داشته و شما می خواهید در این باره سلب مسئولیت کنید و بگویید آقای دیواندری دستور داده، حقوق خوبی می گرفتید و دستورات هم بدون مجوز انجام می دادید،بهتر است به طور شفاف بگویید در قراردادشان با شرکت امرالد چه کسی حاضر شده پای قرارداد را امضا کند، آقای احدی که نبوده چه کسی بوده؟ متهم پاسخ داد: نمی دانم.

قهرمانی گفت: آقای سعادتی بوده آیا این را می دانستید؟ متهم گفت: خیر.

قاضی گفت: باید امضای قرارداد را استعلام می کردید آیا میدانستی که آقای سعادتی همه کاره است؟ متهم گفت: خیر.

قاضی پرسید در مورد خانم نعمت زاده چطور؟ متهم پاسخ داد تا آن جایی که حضور ذهن ندارم ایشان به صرافی ما بدهکار بوده یعنی به پیمانکار ما.

قهرمانی گفت : البته چون سوال خارج از کیفرخواست است اعتراض وکلا به آن وارد است و به این موضوع نمی پردازم اما قرینه ای از پرداخت های غیرقانونی را می خواهم نشان دهم.

قاضی گفت: سوال در مورد خانم نعمت زاده به این دلیل بوده که نشان می دهد پرداخت ها بدون مصوبه و مستندات انجام شده است.

قهرمان گفت: اکنون این سوال مطرح است که اگر آقای ابوالحسنی طرف قرارداد امرالد بوده چرا مهر شرکت پارسیس را نزده و چرا خودش قرار داد را امضا کرده به نظر می رسد رابطه مجرمانه و پیچیده ای در بانک پارسیان و قبل از آن در بانک ملت وجود داشته است.

نماینده دادستان گفت: پول ها برای اینکه ردش گم شود، گفته اید که این اتفاقات رخ داده چرا به مفاد مصوبه شورا عمل نکرده اید، شورا گفته مستندات رابگیرید .

قهرمانی افزود: اکنون پول به حساب شرکت خارجی رفته و قابل ردیابی نیست و 116 میلیون درهم برای ما ابهام دارد و آقای سعادتی و فلاحتیان باید شفاف بگویند که این پول ها اکنون کجاست، چون از نظر ما گم شده و روشن نیست که این پولها کجا رفته است.

قاضی از متهم پرسید: در زمان امضای قرارداد شما مدیرعامل بودید متهم پاسخ داد: خیر، در سال 94 قرارداد بوده که بنده در ان شرکت نبودم.

قاضی پرسید: علت اینکه پول به فلاحتیان دادید چه بوده؟ واردات، تامین ارز ،واردات آهن یا فولاد، به دلیل بوده؟ متهم گفت : برای بخش کارگزاری پول آماده داشتیم و خارج از سیستم این پول ها را نگه می داشتیم.

قاضی پرسید: به طور واضح بگویید علت پرداخت این مبالغ کلان چه بوده؟ متهم گفت: قرار بود در خرید و فروش و صادرات و تجهیزاتی که قابل استفاده باشد برای طرف دوم داده شود و این در چارچوب قرارداد شرکت دبی بوده است.

قاضی گفت: در ایران پول را داده اید این باز هم مبهم است.

متهم گفت: از دبی تجهیزات وارد می کردیم قاضی پرسید: چه تجهیزاتی بوده؟ ابوالحسنی گفت : تجهیزات مورد نیاز.

قاضی گفت این که ابهام دارد هم ایراد شرعی است هم قانونی.

متهم گفت مستندات را نیاوردند ما پول را می دادیم و بعد اسناد را می آوردند و از شرکت امرالد پیگیری نکردیم که اسناد آمد یا خیر.

قاضی گفت چطور می شود شما مسئول بودید و تضمینی نگرفته اید.

متهم گفت تضمین گرفتیم.

قاضی گفت:چه تضمینی بوده که متهم پاسخ داد: مدارک ما را نماینده دادستانی نادیده گرفته و چک ها را می گوید هیچی.

ما اصل وام و چهار و نیم میلیون دلار دریافت کردیم.

متهم به آخرین گزارش شرکت پارسیس کیش اشاره کرد و گفت پرداخت 207 میلیونی در شرکت پارسیس کیش بوده و پولی گم نشده و اینکه آقای دادستان می گوید آبروریزی برای ما دارد.

قاضی پرسید جواب ها را مستند بگویید.

ابوالحسنی گفت گزارش آخر را در سال 98 مدیر عامل فعلی داده و نشان می دهد که در زمانی که بنده مدیرعامل بودم بدهی صفر شده است.

نماینده دادستان گفت: مستندات فعالیت ها را بدهید و بگویید با 116 میلیون درهم چه کرده اید و بگویید ابهام کار کجاست کاسبی بود یا خیر.

متهم ابوالحسنی گفت: حسابرس پرداخت ها را کنترل می کند من در سمت مدیریت پارسیس کیش نیستم و دسترسی به اسناد ندارم اما در شرکت ریز تمام اسناد وجود دارد.

نماینده دادستان گفت: من شب گذشته با مدیر شرکت پارسیس کیش صحبت کردم و او می گوید هیچ خبری ندارد.

متهم ابوالحسنی گفت: تمام دریافت ها در سیستم ثبت شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: مستند پرداخت ها وجود ندارد و چک است و آنچه که امرالد تسویه کرده انتقال مطالبات بوده شما مستنداتی درباره 116 میلیون درهم فعالیت تراستی خود را ارائه دهید.

متهم ابوالحسنی اظهار کرد: اینها گزارش پارسیس کیش است و مدیریت وقت درباره دریافت پرداخت ها و اسناد مالی اقرار کرده که پول را از امرالد پس گرفته است و درباره قرارداد تراستی باید بگویم قرارداد ام جی کامرس تراستی نبوده است.

متهم ابوالحسنی افزود: درباره 220 میلیون درهم گزارش شده برای شرکت پارسیس کیش باید مستندات موجود بررسی شود.

نماینده دادستان گفت: شما 5 سال پیش چک دادید آیا این چک الان معتبر است؟ متهم پاسخ داد: من محکم ترین تضمین را دریافت کرده ام و بر اساس قانون دبی فرد امضا کننده چک موظف به پرداخت است.

تضمین چک معادل 150 درصد قرارداد بوده است.

قاضی موحد گفت: موضوع قرارداد بسیار کلی است و سوء استفاده محرز.

وی خطاب به متهم فلاحتیان پرسید: آیا شرکت شما اکنون فعالیتی دارد؟ متهم فلاحتیان گفت: خیر.

قاضی موحد گفت: با توجه به اینکه حساب شما اکنون فعالیتی ندارد و بر اساس گزارشات بسته شده است پس چکی که برای ضمانت در بانک دبی قرار داده شده اکنون اعتباری ندارد.

متهم ابوالحسنی گفت: چک برای حساب دبی است و اکنون حساب بسته نیست و باز است.

در ادامه جلسه، نماینده حقوقی بانک پارسیان اظهار کرد: بر اساس بررسی ها مشخص شد سرمایه گذاری که از آن صحبت می شد، اعتبارسنجی لازم برای آن انجام نشده و قصور آقای ابوالحسنی در عدم احراز فلاحتیان محرز است.

وی ادامه داد: زمانی که درخواست فلاحتیان در شرکت پارسیس کیش ثبت شد، هیچ اعتبارسنجی انجام نگرفت و حتی درخواست او در جلسات هیئت مدیره هم مطرح نشده است و هیئت مدیره بانک پارسیان در جریان امور نبود و هیچ مصوبه پرداختی را تأیید نکرده است نماینده حقوقی بانک پارسیان با اشاره به جریان ارائه تسهیلات بیان کرد: در پروسه ارائه تسهیلات به هیچ عنوان بانک پارسیان و آقایانی که اسم آن ها آورده شد، در جریان امور نبودند حتی در صورت مالی هم اینکه چقدر پول به آقای فلاحتیان تحت عنوان تسهیلات ارائه شده مشخص نیست و آن پول تنها صرف تسویه دیون آقای فلاحتیان شده است.

نماینده حقوقی بانک پارسیان درباره چک ضمانت گفت: چک مذکور اصلاً محلی نداشته است و حتی اگر وصول مطالبات هم انجام شود، باز هم رافع مسئولیت آقای ابوالحسنی نیست.

وی درباره شکواییه مدیرعامل شرکت پارسیس کیش بیان کرد: البته مدیرعامل کنونی شرکت پارسیس کیش هم شکواییه ای را تنظیم کرده است و بر اساس آن درخواست شده که تمام مجرمان تحت تعقیب قرار گیرند، البته باتوجه به ضعف بایگانی شرکت پارسیس کیش ما به اطلاعات کارگزاری شرکت فال تکس هنوز دسترسی پیدا نکرده ایم.

در ادامه محمد کریمی، وکیل تسخیری متهم ابوالحسنی برای دفاع از موکل خود با دستور قاضی دادگاه در جایگاه حاضر شد.

وکیل متهم ابوالحسنی با اشاره به نامه که موکلش در آن به اشتباه اعلام کرده بود که شرکت امرالد مصوبه دارد، گفت: بعد از این نامه موکلم در نامه دیگری اشتباه خود را تصحیح کرده است.

وی با قرائت نامه دوم افزود: در این نامه دوم مشخص است که شرکت امرالد مصوبه نداشته است.

قاضی موحدی آزاد گفت: در این نامه، لغو مفاد نامه قبلی تصریح نشده است.

این وکیل دادگستری درباره اینکه پرداخت تسهیلات بانکی نبوده است و سرمایه گذاری بوده است، گفت: پرداخت کننده سرمایه هیچ گاه امکانظ، ساختار و سخت افزار پیگیری و طریقه مصرف را ندارد همچنین در این خصوص وظیفه ای هم ندارد.

وی اضافه کرد: شرکت امرالد شماره حسابی به پارسیس کیش اعلام کرده است و پارسیس کیش وظیفه ندارد که این حساب را بررسی کند که متعلق به چه کسی است زیرا این پولها به عنوان بدهکاری امرالد مشخص است ضمن اینکه طبق گزارش حسابرسی سالانه حساب امرالد و پارسیس کیش صفر است.

این وکیل دادگستری درباره مهر شرکت امرالد گفت: مهرهای شرکت امرالد به هیچ عنوان در هیچ مکاتبه ای استفاده نشده است همچنین مهر اصلی این شرکت بعد از مدیریت آقای ابوالحسنی تحویل پارسیس کیش شده است.

وکیل متهم ابوالحسنی اظهارداشت: درست این که آقای ابوالحسنی بی دقتی داشتند که بعد هم تصحیح کرده اند اما حجم اقدامات بعد از دوره مدیریت ایشان حاکی از آن است که هیچ سوء نیتی و نفع شخصی نداشتند.

وی درباره عنوان اتهامی مشارکت در اخلال عمده از طریق عضویت در شبکه کلاهبرداری گفت: به هیچ عنوان این اتهام متوجه اقدامات موکلم نیست و پرونده دو بخش دارد ؛ تخلفات مربوط به بانک پارسیان و تخلفات مربوط به بانک ملت و از این جهت که آقای ابوالحسنی در بانک ملت هیچ سمتی نداشته است بنابراین عناوین اتهامی موکلم در مورد بانک ملت بلامحل است.

وی گفت: اقدامات موکلم در خصوص آقای فلاحتیان و خرید کشتی از سوی پارسیس کیش هیچ یک غیرقانونی و مجرمانه نیست و اقدامات مجرمانه در قانون شرکتهای سهامی خاص جرم انگاری شده است و هیچ یک از اقدامات موکلم در قانون مزبور جرم تلقی نمی شود.

وکیل متهم ابوالحسنی با تاکید بر اینکه هیچ اقدام مجرمانه ای از سوی موکلش انجام نشده است، افزود: تقاضای صدور حکم برائت از عناوین جرم انتسابی را برای موکلم خواستارم.

وکیل متهم ابوالحسنی اظهار کرد: قرارداد امرالد و فالتکس موضوعیت دارد و درباره صادرات، واردات صحبت کرده است.

نماینده دادستان گفت: کدام قرارداد است که به صورت کلی درباره صادرات و واردات صحبت می کند و موضوع سرمایه گذاری آن به صورت کلی است هیچ جای دنیا چنین قرادادی امضا نمی شود.

قهرمانی گفت: حسب مقررات بانک مرکزی تسهیلات و سرمایه گذاری باید زیر نظر بانک باشد.

می گویید که پول از کشور خارج نشده اما اگر به این صورت بود دیوان دری در پژوهشکده بانک مرکزی برای پولدار کردن کشور برنامه ریزی نمی کرد.

وی ادامه داد: شاکی اقرار کرده که شرکت امرالد تسویه کرده اما این شرکت بر اساس انتقال مطالبات تسویه را انجام داده است و بانک پارسیان باید آخرین وصول را گزارش دهد و باید مشخص شود که برای 116 میلیون درهم آیا فعالیت تراستی صورت گرفته است یا خیر.

116 میلیون درهم در این جا صرف شده است که مشخص نیست مربوط به فعالیت های تراستی بوده یا سایر فعالیت ها .

قهرمانی با اشاره به مهر شرکت امرالد اظهار کرد: ما نمی خواهیم بگوییم که شما از مهر استفاده کردید اما در قرارداد با فلاحتیان از مهر شرکت امرالد استفاده شده است و متاسفانه اینجا هیچکس واقعیت را نمی گوید ما می گوییم چقدر این شرکت بی در و پیکر بوده که از مهر آن این گونه استفاده می شده است.

وی درباره گزارشاتی که آقای ابوالحسنی هر 15 روز یکبار به بانک پارسیان ارائه کرده است گفت: البته این گزارشات هم کلی و کذب بوده اند جون آنجا گفته شده پول در تحت قرار داد کارگزاری است اما چرا درباره سرمایه گذاری صحبتی نکرده اید شما پول را وارد ریسک کرده اید و آن را به نابودی کشانده اید.

نماینده دادستان ادامه داد: بر اساس مصوبه 8 تیر سال 93 اشخاص حقیقی به کمیته ارسال می شدند تا احراز صلاحیت آنها انجام شود موکل شما در بانک پارسیان متهم است و فعالیت تراستی انجام می داده.

قهرمانی گفت: شرکت داریس و پارسیس محتوای یکی داشتند که در شرکت داریس آقای سعادتی و دیوان دری عضو بودند اما در پارسیس عضویتی نداشتند.

این پول قرار بوده برای عملیات خرج شود نه اینکه پول را بدهیم به فلاحتیان و سپس دنبال او بدویم و بگوییم که تو رو به خدا پول را پس بده.

در ادامه جلسه قاضی موحد خطاب به متهم ابوالحسنی پرسید توسط چه کسی به بانک ملت رفتید؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: دیواندری مرا به بانک برد.

قاضی موحد پرسید پیش از آن کجا حضور داشتید؟ متهم ابوالحسنی گفت: مدیر یکی از شرکت های بنیان مستضعفان بودم و تابستان سال 89 به بانک ملت رفتم و تا تیر 93 در آنجا حضور داشتم.

قاضی موحد پرسید: چگونه به شرکت پارسیس کیش رفتید؟ متهم ابوالحسنی گفت: دیواندری مرا به آقای شمس عالم که قائم مقام بانک بود معرفی کرد و سپس مدیر عامل شرکت شدم.

قاضی موحد با اشاره به پول ریخته شده به حساب سعادتی و مختاری از متهم پرسید که آیا از طریق شرکت شما وجوهی به حساب این آقایان واریز شده است یا خیر؟ متهم ابوالحسنی گفت: در بهمن سال 94، 36 میلیون دلار واریز شد که از نظر اجرایی بنده دستور دادم و آقای دستغیب آن را امضا کرد و پس از آن قرار شد که مالک کشتی شوند اما به دلیل آنکه من مقاومت کردم شکایت مرا به دیوان دری برد و دیوان دری به من گفت چون کارها انجام شده پول را به او پرداخت کنید.

قاضی موحد پرسید: آیا دستور شفاهی برای انجام این کار داشتید و وثیقه دریافت کردید؟ متهم ابوالحسنی گفت: بله دستور شفاهی آقای دیوان دری بود و طی دو مرحله 150 میلیون دلار و 23 میلیون دلار بابت قرارداد به عنوان وثیقه به همراه سه فقره وثیقه ملکی 22 هزار متری در لواسان اخذ شد.

در ادامه مستشار دادگاه از متهم پرسید: آیا زمان امضای قرارداد سمت دستغیب و زارعی را احراز کردید؟متهم ابوالحسنی پاسخ داد: شرکت سم شیپ، امرالد و کنگو متعلق به آقای آندریاس بیرر است و ایشان اقرار کرده دارای سمت است.

مستشار دادگاه از متهم پرسید: آیا شرکت سم شیپ برای دریافت 36 میلیون دلار حساب معرفی کرد.

متهم ابوالحسنی گفت: دستغیب موضوع را به سعادتی ارجاع داد، زیرا حساب ها دست سعادتی بود.

ضمن اینکه شهادت مدیران وقت و اقرارنامه محضری مبنی بر واریز وجوه وجود دارد.

مستشار دادگاه خطاب به متهم گفت: بیشتر اقدامات شما شفاهی انجام شده است و این رویه محکمه پسند نیست.

قاضی موحد پرسید: قرارداد با شرکت سم شیپ است، چرا از این شرکت شماره حساب نگرفتید تا وجوه را به حساب آن واریز کنید.

متهم ابوالحسنی گفت: فرض کنید این کار را نکردم، اما بعدا شرکت سم شیپ دریافت وجه را تأیید کرده است، ضمن اینکه حتی اگر شرکت سم شیپ حساب معرفی می کرد هم پول نمی دادیم، چون شماره حساب باید برای فروشنده کشتی باشد.

قاضی موحد گفت: دستغیب را چه کسی به شما معرفی کرد؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: با دستغیب در جریان تصریح عملیات انتقال پول به ترکمنستان بابت فروش گاز به ایران در دفتر دیواندری آشنا شدم.

قاضی موحد گفت: چه دلیلی دارید برای اینکه این تسهیلات یا وام ها را ابتدا پرداخت و سپس قرارداد می بستید و بعد تنفیذ می کردید؛ چرا از ابتدا مقررات را رعایت نمی کردید؟ وی ادامه داد: آیا در پرداخت ها فوریت وجود داشت؟ آیا فرصت نبود مصوبه هیات مدیرعامل گرفته شود؟ متهم ابوالحسنی گفت: هر پنج نفر اعضای هیات مدیره در جریان بودند.

قاضی موحد گفت: اعضای هیأت مدیرعامل درباره پرداخت به فلاحتیان و 36 میلیون دلار بابت کشتی می گویند در جریان نبودند، البته درباره 36 میلیون دلار اظهاراتی به نفع شما وجود دارد.

متهم ابوالحسنی گفت: آن ها خلاف واقع گفتند و من حلال نمی کنم.

قاضی موحد پرسید: وقتی اعضای هیأت مدیره مخالف بودند اگر منافعی نداشتید، چرا بدون مصوبه هیأت مدیره اصرار به پرداخت می کردید؟ متهم ابوالحسنی پاسخ داد: بخشی از امور اجرایی دست من نبود و به اصرار آقای دستغیب پرداخت شد.

قاضی موحد پرسید: آیا در مورد پرداخت 36 میلیون دلار بابت کشتی درخواست کتبی داشتید؟ متهم ابوالحسنی گفت: آقای دستغیب به من درخواست دادند و آقای دیواندری گفت اگر قرارداد امضا و کشتی تحویل شده است، انجام دهید.

قاضی موحد ختم جلسه رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد و گفت: نهمین جلسه شنبه 25 آبان ماه ساعت 8:30 برگزار می شود.


کلید واژه ها: متهم - تسهیلات - پرونده - اخلال در نظام اقتصادی کشور - پرداخت - دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی - علی دیواندری - اقتصادی - بانک - اخلال در نظام اقتصادی - اتهامات علی دیواندری - اعتبار - مجمع عمومی سالیانه - قاضی - پارسیان - مفاسد اقتصادی - وزارت اطلاعات - سعادتی - رسیدگی - مالی - دادگاه - سرمایه گذاری - بانک پارسیان - اعتبار سنجی - تایید - خرید و فروش - کلاهبرداری - کارگزاران - نمایندگان - قاضی موحد

آخرین اخبار سرویس:
کنگره دو حزب اصلاح طلب برگزار شد/ نمایندگانی که از عضویت در احزاب اجتناب می کنند

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز شنبه

نظر رهبری درباره «تخت جمشید»

«مجلس» و «دولت» در اختیار روحانی/ دولتمردان نقشه مجلس یازدهم را می کشند

در مقابل تهاجم حداکثری دشمنان باید به بسیج حداکثری امکانات و نیرو های خود اقدام کنیم

چه کسانی در بهشت به بهشتیان ملحق می شوند؟

فارس من| کمیته ویژه رسیدگی به شکایات مردمی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد

انجام نمازی جهت حفظ مال

حدیث روز | عملی محبوب ‏تر از هزار رکعت نماز

اصلاح طلبان به خاطر حمایت از روحانی باید از مردم عذرخواهی کنند

کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری در اصفهان برگزار شد

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

توصیه های قرآنی در مورد خوردن شام

افزایش سرانه روستایی به 340 هزار تومان

انصارالله: سخنان مقام های سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن واقعیت ندارد

محمد علی الحوثی: سعودی ها هیچ گام مثبتی برنداشته اند

جنگ قدرت موجب زوال جمهوری اسلامی می شود و متاسفم که بگویم ...

فیلم | جلسات شورای نگهبان کجاست و چگونه اداره می شود؟

عارف: مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/ روحانی هیچ گاه نگفته اصلاح طلب است/ مجلس هیچ اطلاعی از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت بنزین نداشت

یک حقوقدان: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

فحاشی های ضداسلامی نماینده حزب برگزیت انگلیس برملا شد

چه راهکارهایی برای حفاظت از بافت تاریخی وجود دارد؟

انتقاد از بی بی سی به سبب عدم گزارش اسلام هراسی در حزب محافظه کار انگلیس

نعمت احمدی: بازنگری در «قانون اساسی» فعلا ممکن نیست/ فصل «حقوق ملت» را اجرا کنیم

اعتماد متقابل میان مبلّغ و مردم از طریق خوش رفتاری تقویت شود

چرا ابراهیم بن مالک اشتر از مختار ثقفی جدا شد؟

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم

ماجرای انتشار یک اطلاعیه علیه کارگران افغان در کاشان

انواع تعبیر خواب روغن به روایت بزرگان

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مسئولیت حمایت از دولت را بپذیریم/کابینه باید ارتباط خوبی با دانشگاه ها داشته باشد

مجلس انقلابی دولتی قوی را تشکیل می دهد| مشارکت بالای مردم؛ ضامن اقتدار کشور

سلیمی: کاندیداهای انتخابات به جای تخریب جریانات مقابل صادقانه با مردم صحبت کنند

بودجه سال آتی دانشگاه شهید باهنر کرمان 2.260.488 میلیون ریال برآورد شد

علیرضا قربانی در شهرستان ها به صحنه می رود

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

چرا این قدر ناراحتم؟ | این 9 علت را نادیده نگیرید

اظهار تعجب سفیر ترکیه از غلبه کتاب های ترجمه بر تالیف در ایران

شهید صدر از نظر علمی نمونه بود

فرمانده نیروی دریایی سپاه: شاخص ما خائنانی نیستند که روی خون شهدا ایستاده اند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

هنرمندی که خودش را هیچ می داند!

آیا سرنوشت 30 ساله سهمیه ها تغییر می کند؟

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

مجلس جای نماینده کاخ نشین نیست| گرانی ها کمر مردم را شکسته است

پیکر شهید سید علی رضوی در بیرجند تشییع می شود | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تبدیل بیانیه گام دوم به گفتمان غالب رسالت امروز روحانیت است

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت ها نهایت دقت نظر را اعمال کند

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

نگاه اصلاح طلبان به پدیده انتخابات

شهید مفتح از منادیان پیشگام در وحدت حوزه و دانشگاه بود

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

آگاهی و بصیرت لازمه حرکت مردم در عرصه های سیاسی است

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

تاکید مرجعیت عراق برممنوعیت فعالیت گروه های مسلحانه خارج از دولت

بعیدی نژاد: پیگیری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روزنامه رویش ملت : شنبه 23 آذر 1398

چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به کار خود پایان داد

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس آمریکا

روزنامه آرمان ملی : شنبه 23 آذر 1398

ردیابی روابط تهران- لندن در عصر جانسون

با نماز، جان را پالایش و از گناه دوری کنیم

گزارش شمخانی از اعتراضات آبان ماه

خروج چوب فساد از چرخ تولید پس از تأکید 42روزه «رییسی»

غبارآلودی میان آنچه باید باشد و نیست/گزارش ایسنا به مناسبت هفته ای که پژوهش نام دارد

از مجروحیت تهران تا وجه فانتزیک آن

در شرایط سخت اقتصادی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی سنا

عکس یادگاری خانم مجری با شتر!

آموزش مهارت های زندگی، پیش نیاز تحکیم بنیان خانواده است

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد | اخبار ایران و جهان

عکسی از واکنش مجری طنزپرداز به بازگشت رضا رشیدپور به تلویزیون

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

یکی از ویژگی های شهید صدر تئوریسین بودن او بود

دولت به جای برجام به اقتصاد مقاومتی بپردازد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 23 آذر 98

«عبدالمجید تبون» رییس جمهور الجزایر شد

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

از بازی جدید اصلاح طلبان تا توهم آقای «تَکرار می کنم»

در برابر استکبار و غربزدگان مقاومت کنیم تحریم ها از بین خواهد رفت

رییس جمهور منتخب الجزایر گفتگوی جدی در این کشور را خواستار شد

ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است

بررسی تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

ادامه اعتصابات گسترده در فرانسه در نهمین روز متوالی

آشنایی با احکام هبه و شناخت انواع و شروط هبه

عشق نوازی گروه کوبه ای ورساقی با همراهی ملودی مهر و ماه

غلامرضا شمس ناتری مشارکت بسیج سازندگی در امر نهالکاری

واکنش امام جمعه اصفهان به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان»

ترامپ: استیضاح به خاطر «یک تماس تلفنی فوق العاده»، وحشتناک است

ماجرای اطلاعیه ای که در کاشان علیه کارگران افغان منتشر شد

کارت هوشمند غذا با سهمیه 60 قاشق در ماه!

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

1300 کودک زنجانی حامی ندارند

برگزیدگان نخستین جشنواره خانواده رضوی تجلیل شدند

پای«شبنم نعمت زاده» به پرونده دیواندری باز شد

پای«شبنم نعمت زاده» به پرونده دیواندری باز شد