مطالب مرتبط:
کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی
برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان در هفته کتاب
برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان در هفته کتاب
کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/ سنگینی سایه شوم سیاست بر فضای فرهنگی
کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/ سنگینی سایه شوم سیاست بر فضای فرهنگی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 18:382019-11-12سياسي

کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی


- ایسنا/سمنان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان معتقد است که تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در حوزه کتاب و کتابخوانی بعید به نظر می رسد.

حسین شاکردی در آستانه هفته کتابخوانی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان سمنان اظهار کرد: براساس تکالیف برنامه ششم باید تا پایان این برنامه بسترهای لازم برای عضویت 35 درصد از جمعیت کشور در کتابخانه های عمومی فراهم شود و این در حالی است که در حال حاضر این رقم در استان سمنان تنها 8.

5 درصد است و تا افق 1404 فاصله زیادی دارد.

وی به حجم بالای تکالیف برنامه ششم و توان کم نهاد کتابخانه های عمومی پرداخت و تصریح کرد: در حقیقت، شانه های ضعیف نهاد کتابخانه های عمومی توان و یارای برنامه ها و تکالیف برنامه پنج ساله ششم را ندارد.

وی وضعیت کتابخوانی در کشور را نامساعد خواند و افزود: براساس آمار میزان مطالعه مفید در ایران به ازای هر نفر 9 دقیقه است اگرچه در برخی پژوهش ها این رقم تا 13 دقیقه هم اعلام شده اما به هر حال این رقم به هیچ عنوان نه تنها با کشورهای توسعه یافته اروپایی که با برخی کشورهای آسیایی همچون ژاپن که میزان مطالعه در آن 70 دقیقه است، قابل مقایسه نیست.

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی استان در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی اقبال کم به کتاب در کشور و استان خاطرنشان کرد: این عدم اقبال دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها به شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و برخی به مسائل زیرساختی و حتی دلایل تاریخی برمی گردد.

شاکری از غلبه فرهنگ شفاهی بر فرهنگ مکتوب به عنوان یکی از دلایل این مهم نام برد و گفت: فرهنگ در ایران بیشتر شفاهی و سینه به سینه نقل و منتقل شده و عدم اقبال به فرهنگ مکتوب در حقیقت ریشه های تاریخی دارد.

وی از شرایط نامساعد اقتصادی در کشورمان به عنوان عامل موثر دیگری نام برد و اظهار کرد: وضعیت اقتصادی مردم نقش مهم و تعیین کننده ای در حوزه های فرهنگی و از جمله فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد.

از کسی که دغدغه نان دارد نمی توان انتظار خرید کتاب داشت وی با اذعان به اینکه از کسی که دغدغه نان دارد نمی توان انتظار خرید و مطالعه کتاب داشت تصریح کرد: البته این مولفه نیز به تنهایی عامل موثر نیست چرا که کشورهایی در دنیا وجود دارد که از نظر اقتصادی شرایط دشوارتری از ما دارند اما میزان مطالعه در آنها بسیار بالاتر از کشور ما است همچنانکه در دوره هایی که کشور ما از نظر شرایط اقتصادی وضعیت بهتری داشته، مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی نیز همچنان پابرجا بوده و میزان مطالعه در ایران نیز پایین بوده است.

این مدیر فرهنگی گرانی کتاب را عامل موثر دیگری در عدم اقبال مناسب به کتابخوانی ارزیابی و خاطرنشان کرد: اگرچه قیمت یک کتاب 140 صفحه ای 40 تا 50 هزار تومان است و خرید آن برای برخی سخت به نظر می رسد اما واقعیت این است که با این وجود قیمت کتاب در ایران به نسبت بسیاری از کشورها قیمت چندان زیادی نیست و پایین تر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان از وجود تکنولوژی به عنوان عامل موثر دیگری در اقبال مردم به کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: نامساعد بودن فضای چاپ و نشر در ایران نیز می تواند عامل موثر دیگری باشد که تا حدودی این بخش را از خود متاثر می کند به هرحال در کشور ما میزان تیراژ کتاب ها بسیار پایین است.

سنگینی سایه شوم سیاست بر فضای فرهنگ و کتاب شاکری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص عدم وجود تازه های نشر و بسیاری از کتب پرمخاطب در کتابخانه های عمومی و وجود برخی ممیزی ها در راه یافتن برخی کتاب ها به قفسه کتابخانه های عمومی گفت: این مهم نیز می تواند یکی از دلایل موثر در اقبال کم مردم به کتاب و کتابخوانی باشد چرا که این فرآیند سبب می شود که کتابخانه های عمومی گاه نتوانند نیازهای مراجعه کنندگان را مرتفع کنند.

وی با بیان اینکه در گذشته خرید کتاب به صورت متمرکز در نهاد کتابخانه های عمومی در کشور انجام و کتاب ها بدون هیچگونه نیازسنجی به کتابخانه های عمومی رسال می شد افزود: خوشبختانه چند سالی است که یک نیازسنجی در کتابخانه های عمومی شهرها و روستاها انجام و نیازها از سوی کتابداران کتابخانه ها اعلام و سپس فرآیند خرید و ارسال کتاب صورت می گیرد اگرچه با توجه به وجود ممیزی ها، همه این کتاب های اعلام شده، نمی تواند به کتابخانه ها راه بیابد.

وی با بیان اینکه همیشه سایه شوم سیاست بر سر فضای فرهنگ و کتاب بوده ادامه داد: امیدواریم که با برداشتن این سایه، فضای فرهنگی به دور از سیاسی کاری ها به امور فرهنگی بپردازد.

حال "یار مهربان" ناجور است شاکری با اشاره به عدم اختصاص وقت مناسب از سوی خانواده ها به کتاب گفت: وضعیت نامساعد صنعت چاپ و نشر، تیراژ بسیار پایین کتاب ها در کشورمان، نبود کالای فرهنگی و کتاب در سبد خانوارها، عدم اختصاص وقت مناسب به کتاب در خانواده ها، مدارس، دانشگاه ها و…همه و همه گویای این واقعیت است که وضعیت مطالعه و کتاب "ناجور" است.

وی از وجود برخی نارسایی ها در کتابخانه های عمومی خبر داد و با اشاره به حال و روز کتابخانه های عمومی در این استان گفت: وضعیت استان سمنان از نظر تعدد کتابخانه های عمومی به نسبت جمعیت استان وضعیت خوبی است اما از نظر تجهیزات کتابخانه ای شرایط چندان خوبی نداریم.

اجرای 500 عنوان برنامه در هفته کتابخوانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان با اشاره به در پیش بودن هفته کتابخوانی از پیش بینی بیش از 500 عنوان برنامه برای اجرا در کتابخانه های عمومی این استان خبر داد و افزود: برگزاری برنامه های رونمایی کتاب، نقد کتاب، معرفی کتاب، عضوگیری رایگان، تجلیل از کتابداران و فعالان کتاب و…از جمله این برنامه ها هستند.

شاکری از دو برنامه لیگ کتابخوانی دانش آموزی و لیگ کتابخوانی ویژه دستگاه های اجرایی به عنوان دو برنامه شاخص هفته کتاب در استان نام برد و اضافه کرد: لیگ کتابخوانی دانش آموزی که از دیروز با همکاری آموزش و پرورش استان در استان آغاز شده در چهار شهرستان سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار برگزار می شود.

وی از رقابت 96 گروه دانش آموزی در لیگ کتابخوانی دانش آموزی استان سمنان خبر داد و گفت: شعار لیگ کتابخوانی دانش آموزی استان "رونق اقتصادی" است و در آن گروه های مختلف دانش آموزی با هم به رقابت می پردازند.

کهن آباد تنها شهر فاقد کتابخانه عمومی استاناین مدیر استانی با اشاره به ضرب الاجل دو ماهه معاون سیاسی استاندار در خصوص راه اندازی کتابخانه در کهن آباد آرادان گفت: کهن آباد تنها شهر فاقد کتابخانه عمومی استان است و چنانچه یک ساختمان در اختیار اداره کل کتابخانه های عمومی قرار گیرد در اسرع وقت این کتابخانه دائر خواهد شد.

وی با اشاره به فرصت دو ماهه داده شده برای تعیین تکلیف این کتابخانه افزود: اداره کل کتابخانه ها وظیفه ای در حوزه ساخت کتابخانه ندارد و ما بهره بردار هستیم لذا چنانچه این کتابخانه در اختیار ما قرار گیرد تجهیزات و نیروی انسانی آن را تامین خواهیم کرد.

وی ادامه داد: فرماندار آرادان و بخشدار کهن آباد موظف شدند که پس از بررسی های لازم یا یک ساختمان که قابلیت تبدیل به کتابخانه عمومی را داشته باشد در اختیار ما قرار دهند و یا یک زمین مناسب برای ساخت کتابخانه تعیین کنند تا بعد از آن ساخت و ساز کتابخانه آغاز شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان از وجود 71 کتابخانه عمومی در سطح استان خبر داد و گفت: 20 باب از این کتابخانه ها در روستاهای استان واقع شدند.

وی از عضویت بیش از 59 هزار نفر در کتابخانه های عمومی استان خبر داد و افزود: این کتابخانه ها در مجموع بیش از یک میلیون و 100 عنوان کتاب دارند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کتابخانه های عمومی - کتاب - کتابخانه - کتابخوانی - نهاد کتابخانه های عمومی - برنامه - فرهنگ - کشور - اقتصادی - استان سمنان - مطالعه - عمومی - استان - شرایط اقتصادی - شرایط - سمنان - میزان - فرهنگی - کشورهای توسعه یافته - توان - وضعیت - ایران - برنامه ششم توسعه - کشورهای آسیایی - وضعیت اقتصادی - تاریخی - هایی - حوزه - انتظار - اصحاب رسانه

آخرین اخبار سرویس:
حجّ بزرگترین کنگره وحدت، مودت و برادری است

هشدار نسبت به وضعیت نقدینگیِ داروخانه ها/ بیمه سلامت مطالبات 97 را بپردازد

روزنامه آرمان ملی : یکشنبه 17 آذر 1398

استخدام کارمند تلفنی آقا جهت همکاری در اصفهان

فلسفه و هدف مجازات اشخاص حقوقی و ضمانت اجراهای کیفری آن

ثبت نام 522 نفر از آذربایجان غربی برای رسیدن به مجلس

حدیث در گام دوم

اسامی داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس یازدهم+جدول

پشت پرده دروغ پردازی انجمن اسلامی دانشگاه اراک چه بود؟

قوامی مطرح کرد فرار مالیاتی 30 هزار میلیاردی در کشور

رعایت قانون بهترین راه جذب مشارکت مردم در انتخابات است

استخدام پزشک جهت مسئول فنی یک کلینیک ترک اعتیاد در رشت

پشت پرده دروغ پردازی انجمن اسلامی دانشگاه اراک چه بود؟

آخرین روز انتخابات مجلس چه کسانی برای ثبت نام آمدند؟

استخدام تکنسین شبکه در انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران

رخ نمایی همه داوطلبان کسب کرسی های نمایندگی ایلام

از بین رفتن بیش از 100 هکتار باغ در تهران

پاسخ حجت الاسلام والمسلمین موسویان به شبهات درباره طرح جدید بانکداری

نقش دانشجویان در رفع مشکلات جامعه

علم الهدی: کدخدای مشهد نیستم/ آنچه در کنسرت ها رخ می دهد ابتذال است/ دوچرخه سواری بانوان نباید محرک مردها باشد/من هیچ اطرافیانی ندارم

آغاز احداث خط انتقال اضطراری فاضلاب مسکن مهر پردیسان

ثبت نام 324داوطلب نمایندگی انتخابات یازدهم در استان اردبیل

دو چیز ارزشمند که در بیشتر مواقع به آن بی توجه هستیم

کار اصلاح طلبان به وحشت از اسم «جوان» رسید

خواهران منصوریان در یک مراسم خصوصی/ عکس

استخدام کارشناس حقوق خانم در در یک مجموعه در تهران

ثبت نام 324داوطلب نمایندگی انتخابات یازدهم در استان اردبیل

تحویل اطلاعات بوی نامطبوع به ستاد بحران / بررسی انتقادات پلیس در فضای کارشناسی

استخدام رییس رسانه و ارتباطات در یک شرکت مهندسی در تهران

استفاده از وکیل جزیی از تحول قضایی است/تعرفه حق الوکاله ها به روز می شود

ثبت نام 370 نفر در استان البرز برای حضور در انتخابات مجلس

ماجرای ثبت نام خانم مجری در انتخابات این دوره مجلس/ عکس

شفاف سازی موجب رضایت مردم می شود

ویدئو/ پاسخ زاکانی به سوال یک خبرنگار برای نام بردن از محله های واقع در بافت فرسوده قم: التماس دعا!

افزایش 800 تنی ظرفیت کارخانه کمپوست شهرداری رشت

توهین اصلاح طلبان به شعور مردم

ماجرای ثبت نام خانم مجری در انتخابات این دوره مجلس/ عکس

شهردار کرمانشاه درگذشت صحبت پورافشار را تسلیت گفت

کار دانشجو پیگیری عدالت و مطالبه گری در کنار کسب علم و دانش است

موسوی: دانشجو ناقد است، نه ناظر

آغاز بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس از امروز/30 نفر در نور و محمودآباد داوطلب مجلس شدند

10 مدرسه حجّ در مناطق سنی نشین کشور راه اندازی می شود

فارس من| منابع شهرداری برای تملک همه املاک کافی نیست

شکری: کشور باید از تمرکز بر اقتصاد نفتی جدا شود

مدارس حج برخی شبهات در خصوص الزام حج را از بین می برد

نام نویسی 775 داوطلب انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی/ افزایش 24 درصدی داوطلبان

کدخدایی: افرادی بی محابا برای انتخابات ثبت نام کرده اند

استخدام فروشنده جهت کار در لوازم خیاطی در یزد

استخدام نیروی فنی آقا جهت همکاری در سیرجان

روز پررفت و آمد فرمانداری ارومیه

آغاز مذاکرات ایران و عربستان درباره حج سال آینده

کدخدایی: افرادی بی محابا برای انتخابات ثبت نام کرده اند

آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 17 آذر 98

مردم سختی های معیشتی را تحمل می کنند اما فساد را بر نمی تابند

ولی فقیه زعیم جامعه اسلامی در عصر غیبت است

خیز 34 داوطلب گیلانی برای تصاحب یک کرسی مجلس/ غیبت سیاسیون بنام گیلان در نام نویسی مجلس یازدهم

همایش دی در مسیر تعالی برگزار شد

ثبت نام 278 داوطلب انتخابات مجلس یازدهم در کردستان

نزدیک به 14 هزار تشنه خدمت!

کدخدایی: برخی افراد بدون آگاهی در انتخابات مجلس ثبت نام کردند

ذوالقدر: کسی که با پول وارد مجلس می شود، نماینده مردم نیست

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 17 آذر 98

خیز 34 داوطلب گیلانی برای تساحب یک کرسی مجلس/ غیبت داوطلبان بنام گیلان در نام نویسی مجلس یازدهم

برنامه ریزی برای حراست از آثار فرهنگی و تمدنی ضروری است

احیای 1200 هکتار باغ در پایتخت با لغو مصوبه برج باغ

355 نفر برای انتخابات مجلس در سیستان و بلوچستان ثبت نام کردند

توصیه کمند امیرسلیمانی به همه مردم ایران/ عکس

فعالیت 3300 مبلغ در نقاط محروم کشور

توضیح کدخدایی درباره بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس

عباس موسوی: دانشجو ناقد است، نه ناظر

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

دانشجویان سطح آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهند | اخبار ایران و جهان

صف آرایی 411 داوطلب در گلستان برای کسب کرسی های مجلس

فیلم/ رییسی: هیچ پرونده ای در قوه قضاییه زیر میز نخواهد ماند

مجهز شدن قوی ترین ضد زره ایرانی به فیوزهای لیزری/ موشک «دهلاویه» به جنگ بالگردها و پهپادها می رود +عکس

توصیه کمند امیرسلیمانی به همه مردم ایران/ عکس

سخنگوی ستاد بودجه کشور تعیین شد

تصاویر حاشیه و متن آخرین روز ثبت نام انتخابات مجلس یازدهم | چهره های مطرحی که آمدند

نزدیک به 14 هزار تشنه خدمت!

استخدام اپراتور دستگاه لیزر در اصفهان

تصویر/ دانه های بزرگ تگرگ در بوشهر!

چهل و شش کاندیدا وارد کارزار انتخابات حوزه نوشهر، چالوس و کلاردشت شدند

قصه دوبله کارتون های دهه 60| از صداپیشگی جان کوچولو تا کاپیتان لینچ و تنسی تاکسیدو

بامدژ، نقطه حساس و آسیب پذیر اهواز است

بسیاری از مشکلات جامعه مربوط به ضعف مجلس است

حوادث اخیر نشان داد راه درست برای اصلاح امور کنش های مدنی است

هیجان جامعه باید به هوش هیجانی تبدیل شود/ برای حل مشکلات کشور باید به نخبگان معمولی جامعه بازگردیم

راند پایانی ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس/ نام نویسی 13896 نفر

ولی فقیه زعیم جامعه اسلامی در عصر غیبت است

نامزدهای شاخص انتخابات مجلس در خراسان جنوبی را بشناسید+جدول

از پیشنهاد واشنگتن به دانشمند ایرانی تا خاطره سلیمانی از عصبانیت زندانبانان و قضات آمریکایی

مبانی نظری نقش خودکارآمدی بر قصد کارآفرینانه

دانشجویان سطح آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهند

درگذشتگی یکسال!گزارش، یادداشت و گفت و گو

برخورد قانونی با مصادیق تشویق مردم به تحریم انتخابات | اخبار ایران و جهان

آرامگاه کمال الملک به روایت تصویر

گفت و شنود/ خودکُشی!

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

صف آرایی 411 داوطلب در گلستان برای کسب کرسی های مجلس

کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی

کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی