مطالب مرتبط:
کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی
برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان در هفته کتاب
برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان در هفته کتاب
کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/ سنگینی سایه شوم سیاست بر فضای فرهنگی
کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/ سنگینی سایه شوم سیاست بر فضای فرهنگی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آبان 1398 ساعت 18:382019-11-12سياسي

کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی


- ایسنا/سمنان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان معتقد است که تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در حوزه کتاب و کتابخوانی بعید به نظر می رسد.

حسین شاکردی در آستانه هفته کتابخوانی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان سمنان اظهار کرد: براساس تکالیف برنامه ششم باید تا پایان این برنامه بسترهای لازم برای عضویت 35 درصد از جمعیت کشور در کتابخانه های عمومی فراهم شود و این در حالی است که در حال حاضر این رقم در استان سمنان تنها 8.

5 درصد است و تا افق 1404 فاصله زیادی دارد.

وی به حجم بالای تکالیف برنامه ششم و توان کم نهاد کتابخانه های عمومی پرداخت و تصریح کرد: در حقیقت، شانه های ضعیف نهاد کتابخانه های عمومی توان و یارای برنامه ها و تکالیف برنامه پنج ساله ششم را ندارد.

وی وضعیت کتابخوانی در کشور را نامساعد خواند و افزود: براساس آمار میزان مطالعه مفید در ایران به ازای هر نفر 9 دقیقه است اگرچه در برخی پژوهش ها این رقم تا 13 دقیقه هم اعلام شده اما به هر حال این رقم به هیچ عنوان نه تنها با کشورهای توسعه یافته اروپایی که با برخی کشورهای آسیایی همچون ژاپن که میزان مطالعه در آن 70 دقیقه است، قابل مقایسه نیست.

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی استان در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی اقبال کم به کتاب در کشور و استان خاطرنشان کرد: این عدم اقبال دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها به شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و برخی به مسائل زیرساختی و حتی دلایل تاریخی برمی گردد.

شاکری از غلبه فرهنگ شفاهی بر فرهنگ مکتوب به عنوان یکی از دلایل این مهم نام برد و گفت: فرهنگ در ایران بیشتر شفاهی و سینه به سینه نقل و منتقل شده و عدم اقبال به فرهنگ مکتوب در حقیقت ریشه های تاریخی دارد.

وی از شرایط نامساعد اقتصادی در کشورمان به عنوان عامل موثر دیگری نام برد و اظهار کرد: وضعیت اقتصادی مردم نقش مهم و تعیین کننده ای در حوزه های فرهنگی و از جمله فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد.

از کسی که دغدغه نان دارد نمی توان انتظار خرید کتاب داشت وی با اذعان به اینکه از کسی که دغدغه نان دارد نمی توان انتظار خرید و مطالعه کتاب داشت تصریح کرد: البته این مولفه نیز به تنهایی عامل موثر نیست چرا که کشورهایی در دنیا وجود دارد که از نظر اقتصادی شرایط دشوارتری از ما دارند اما میزان مطالعه در آنها بسیار بالاتر از کشور ما است همچنانکه در دوره هایی که کشور ما از نظر شرایط اقتصادی وضعیت بهتری داشته، مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی نیز همچنان پابرجا بوده و میزان مطالعه در ایران نیز پایین بوده است.

این مدیر فرهنگی گرانی کتاب را عامل موثر دیگری در عدم اقبال مناسب به کتابخوانی ارزیابی و خاطرنشان کرد: اگرچه قیمت یک کتاب 140 صفحه ای 40 تا 50 هزار تومان است و خرید آن برای برخی سخت به نظر می رسد اما واقعیت این است که با این وجود قیمت کتاب در ایران به نسبت بسیاری از کشورها قیمت چندان زیادی نیست و پایین تر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان از وجود تکنولوژی به عنوان عامل موثر دیگری در اقبال مردم به کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: نامساعد بودن فضای چاپ و نشر در ایران نیز می تواند عامل موثر دیگری باشد که تا حدودی این بخش را از خود متاثر می کند به هرحال در کشور ما میزان تیراژ کتاب ها بسیار پایین است.

سنگینی سایه شوم سیاست بر فضای فرهنگ و کتاب شاکری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص عدم وجود تازه های نشر و بسیاری از کتب پرمخاطب در کتابخانه های عمومی و وجود برخی ممیزی ها در راه یافتن برخی کتاب ها به قفسه کتابخانه های عمومی گفت: این مهم نیز می تواند یکی از دلایل موثر در اقبال کم مردم به کتاب و کتابخوانی باشد چرا که این فرآیند سبب می شود که کتابخانه های عمومی گاه نتوانند نیازهای مراجعه کنندگان را مرتفع کنند.

وی با بیان اینکه در گذشته خرید کتاب به صورت متمرکز در نهاد کتابخانه های عمومی در کشور انجام و کتاب ها بدون هیچگونه نیازسنجی به کتابخانه های عمومی رسال می شد افزود: خوشبختانه چند سالی است که یک نیازسنجی در کتابخانه های عمومی شهرها و روستاها انجام و نیازها از سوی کتابداران کتابخانه ها اعلام و سپس فرآیند خرید و ارسال کتاب صورت می گیرد اگرچه با توجه به وجود ممیزی ها، همه این کتاب های اعلام شده، نمی تواند به کتابخانه ها راه بیابد.

وی با بیان اینکه همیشه سایه شوم سیاست بر سر فضای فرهنگ و کتاب بوده ادامه داد: امیدواریم که با برداشتن این سایه، فضای فرهنگی به دور از سیاسی کاری ها به امور فرهنگی بپردازد.

حال "یار مهربان" ناجور است شاکری با اشاره به عدم اختصاص وقت مناسب از سوی خانواده ها به کتاب گفت: وضعیت نامساعد صنعت چاپ و نشر، تیراژ بسیار پایین کتاب ها در کشورمان، نبود کالای فرهنگی و کتاب در سبد خانوارها، عدم اختصاص وقت مناسب به کتاب در خانواده ها، مدارس، دانشگاه ها و…همه و همه گویای این واقعیت است که وضعیت مطالعه و کتاب "ناجور" است.

وی از وجود برخی نارسایی ها در کتابخانه های عمومی خبر داد و با اشاره به حال و روز کتابخانه های عمومی در این استان گفت: وضعیت استان سمنان از نظر تعدد کتابخانه های عمومی به نسبت جمعیت استان وضعیت خوبی است اما از نظر تجهیزات کتابخانه ای شرایط چندان خوبی نداریم.

اجرای 500 عنوان برنامه در هفته کتابخوانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان با اشاره به در پیش بودن هفته کتابخوانی از پیش بینی بیش از 500 عنوان برنامه برای اجرا در کتابخانه های عمومی این استان خبر داد و افزود: برگزاری برنامه های رونمایی کتاب، نقد کتاب، معرفی کتاب، عضوگیری رایگان، تجلیل از کتابداران و فعالان کتاب و…از جمله این برنامه ها هستند.

شاکری از دو برنامه لیگ کتابخوانی دانش آموزی و لیگ کتابخوانی ویژه دستگاه های اجرایی به عنوان دو برنامه شاخص هفته کتاب در استان نام برد و اضافه کرد: لیگ کتابخوانی دانش آموزی که از دیروز با همکاری آموزش و پرورش استان در استان آغاز شده در چهار شهرستان سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار برگزار می شود.

وی از رقابت 96 گروه دانش آموزی در لیگ کتابخوانی دانش آموزی استان سمنان خبر داد و گفت: شعار لیگ کتابخوانی دانش آموزی استان "رونق اقتصادی" است و در آن گروه های مختلف دانش آموزی با هم به رقابت می پردازند.

کهن آباد تنها شهر فاقد کتابخانه عمومی استاناین مدیر استانی با اشاره به ضرب الاجل دو ماهه معاون سیاسی استاندار در خصوص راه اندازی کتابخانه در کهن آباد آرادان گفت: کهن آباد تنها شهر فاقد کتابخانه عمومی استان است و چنانچه یک ساختمان در اختیار اداره کل کتابخانه های عمومی قرار گیرد در اسرع وقت این کتابخانه دائر خواهد شد.

وی با اشاره به فرصت دو ماهه داده شده برای تعیین تکلیف این کتابخانه افزود: اداره کل کتابخانه ها وظیفه ای در حوزه ساخت کتابخانه ندارد و ما بهره بردار هستیم لذا چنانچه این کتابخانه در اختیار ما قرار گیرد تجهیزات و نیروی انسانی آن را تامین خواهیم کرد.

وی ادامه داد: فرماندار آرادان و بخشدار کهن آباد موظف شدند که پس از بررسی های لازم یا یک ساختمان که قابلیت تبدیل به کتابخانه عمومی را داشته باشد در اختیار ما قرار دهند و یا یک زمین مناسب برای ساخت کتابخانه تعیین کنند تا بعد از آن ساخت و ساز کتابخانه آغاز شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان از وجود 71 کتابخانه عمومی در سطح استان خبر داد و گفت: 20 باب از این کتابخانه ها در روستاهای استان واقع شدند.

وی از عضویت بیش از 59 هزار نفر در کتابخانه های عمومی استان خبر داد و افزود: این کتابخانه ها در مجموع بیش از یک میلیون و 100 عنوان کتاب دارند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کتابخانه های عمومی - کتاب - کتابخانه - کتابخوانی - نهاد کتابخانه های عمومی - برنامه - فرهنگ - کشور - اقتصادی - استان سمنان - مطالعه - عمومی - استان - شرایط اقتصادی - شرایط - سمنان - میزان - فرهنگی - کشورهای توسعه یافته - توان - وضعیت - ایران - برنامه ششم توسعه - کشورهای آسیایی - وضعیت اقتصادی - تاریخی - هایی - حوزه - انتظار - اصحاب رسانه

آخرین اخبار سرویس:
آبراه کهن با نمای نو در سمنان

تغییر وضعیت استخدامی آموزشیاران یک دغدغه اساسی است

یک میلیون و 600 هزار نفر شاکی خدمات ارزش افزوده هستند

مراسم دومین سالگرد آیت الله حائری شیرازی برگزار می شود

حکیمی پور: دست از تخریب یکدیگر برداریم/ حکمرانی حزبی، مساوی با احزاب پاسخگو است

توضیحات نماینده مجلس درباره جزییات طرح تشکیل استان تهران غربی

تأمین امنیت انتخابات برعهده ماست/ اجازه عرض اندام به اراذل و اوباش نمی دهیم

نقش نیروی انتظامی در بررسی صلاحیت ها و برگزاری انتخابات تعیین کننده است

تعیین تکلیف نیروهای بدون ابلاغ شوراهای حل اختلاف | استخدام کارکنان شورا ظرف 3 سال

45 مدرسه در جنوب استان بوشهر در حال ساخت است

ارزیابی عملکرد و رتبه بندی دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران

نسبت عجیب شهدا به مجروحین در شرق اصفهان

سیاست خارجی کشور دچار انسداد شده است

وضعیت پرونده شبنم نعمت زاده | او همچنان در بازداشت موقت است؟

استانداران سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از پایانه مرزی میلک شهرستان هیرمند بازدید کردند

محمد جواد خاکپور گردهمایی بزرگ معلولان در شهر جهانی یزد

فارس من| «زائر محوری»، اصلی در حرم مطهر رضوی/ حجاب در حرم مطهر براساس عرف شرعی است

انتخابات و آنچه آقای «علم الهدی» نمی داند

ویدئو / نگاهی کوتاه به اخموترین طنزنویس ایران!

کم توجهی به حوزه علم و پژوهش برای حل معضلات شهری

آخرین خبرها از پرونده «شبنم نعمت زاده»

اعطای عالی ترین نشان مسلمانان روسیه به سفیر ایران

عمر البشیر به 10 سال حبس محکوم شد

تدوین سند ارتقای وضعیت زنان در همدان/ 30 درصد مدیران باید زنان باشند

معرفی مددجویان واجدالشرایط به عنوان آموزشیار از سوی کمیته امداد

اسپیس ایکس با ماریجوانا به فضا می رود!

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی و کارمند آی تی در تهران

طرح عدلیه - علمیه در دادگستری یزد اجرا می شود

رتبه اول البرز در جذب اعتبارات تبصره 18

استخدام مونتاژ کار آقا با تحصیلات دیپلم در شرقِ تهران

روز پژوهش در دانشکده خبر

استخدام چند نفر جهت مونتاژ کاری تشک بادی در تهران

استخدام تعدادی خانم جهت امور منزل و سالمند در تهران

شهدای مدافع حرم الگوی فداکاری برای نسل جوان هستند

برگزاری دوره توانمند سازی آموزش یاران شهرستان دنا

50 نام گذاری جدید برای خیابان های پایتخت

عضو مجلس خبرگان: اگر می خواهیم این نظام مقدس بماند، حقوق مردم را رعایت کنیم

استخدام چرخکار، وردست کار و اتوکار خانم در زنجان

استخدام نظافتچی کاربلد خانم و آقا در تهران محدوده بهشتی

استایل کافه ای علی ضیا + عکس

ممانعت از تخریب بافت تاریخی میبد نیازمند مشارکت جمعی است

استخدام برشکار ماهر در محدوده چهاردانگه تهران

استخدام تعدادی کارگر ساده خانم و آقا جهت کار در صحافی - تهران

ساختار جذب طلاب به حوزه های علمیه باید اصلاح شود

آخرین خبرها از پرونده «شبنم نعمت زاده»

مهم ترین رسالت حوزویان در عصر حاضر، تولید علوم اسلامی انسانی برای تحقق تمدن نوین اسلامی است

نفی استفاده از تحریم در موضوعات بشردوستانه و زیست محیطی تصویب شد

جاسازی قرص در کیک ، در فرایند تولید امکانپذیر نیست

ماجرای مسعود سلیمانی و استقلال دستگاه قضایی آمریکا

در سالروز پیروزی عراق بر تروریسم چه گذشت؟

یکی از داوطلبان انتخابات در بروجرد انصراف داد

اعلام حکم عمرالبشیر به اتهام فساد مالی

معایب پنجره واحد سرمایه گذاری باید 10 روزه برطرف شود

راه اندازی یگان حفاظت دریایی کیش تا یک ماه آینده

انعقاد تفاهم نامه بسیج سازندگی با صندوق کار آفرینی امید

رییس مجلس وارد فرودگاه ترکیه شد

حسین عرب سرخی درگذشت

المان های نوروزی به سمت ماندگاری هدایت شود

 نشست جایگاه موسیقی در نظام تعلیم و تربیت با سخنرانی انوار و نفر

راه اندازی مسیر پروازی باکو-مشهد-باکو از دوشنبه 25 آذر

همایش «نخبگان ایران و جهان عرب» در قم برگزار می شود

«رفیق مثل رسول» در سالگرد شهادت قهرمان کتاب به چاپ پنجم رسید

عضو فراکسیون امید: مجلس دهم جزو انقلابی ترین مجلس ها بود

عضو مجلس خبرگان: اگر می خواهیم این نظام مقدس بماند، حقوق مردم را رعایت کنیم | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

مقتدی صدر مؤسسات شهید صدر را یک سال تعطیل کرد

کدام چهره های شاخص داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شدند؟

شهر صنعتی ؛ از منابع آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت

بررسی آخرین جزییات احداث پلاسکو در جلسه مشترک رییس بنیاد مستضعفان و شهردار تهران

برگزاری نخستین دوره لیگ کشتی نوجوانان بسیج خراسان رضوی

1006 روستای کردستان به آب شرب سالم و بهداشتی دسترسی دارند

27 پروژه صنعت آب و برق با حضور وزیر نیرو افتتاح و کلنگ زنی می شود

نمادهای نوروزی شهر همدان به سمت ماندگاری هدایت شود

«رفیق مثل رسول» در سالگرد شهادت قهرمان کتاب به چاپ پنجم رسید

عضو فراکسیون امید: مجلس دهم جزو انقلابی ترین مجلس ها بود

«عباس کرمی» سرپرست جدید شهرداری قصرشیرین شد

نقدها نباید فقط شامل قوه مجریه شود

اجرای طرح هر مسجد، یک حقوقدان در زنجان با هدف کاهش پرونده های قضایی

المان های نوروزی به سمت ماندگاری هدایت شود

همایش «نخبگان ایران و جهان عرب» در قم برگزار می شود

اشتری: دشمنان در حوادث اخیر پروژه کشته سازی را پیش گرفتند

پیشنهادات بودجه ای برای افزایش سهم آموزش های مهارتی/مربیان فنی و حرفه ای رتبه بندی شوند

استخدام آبدارچی در محدوده مرزدارانِ تهران

سرنوشت های عجیب 3 زن ایدزی در ایران

استخدام فروشنده با تجربه ومبتدی در نمایشگاه چادر مشکی عاقبتی

پرونده شبنم نعمت زاده در مرحله انشاء رای است

راه اندازی مسیر پروازی باکو-مشهد-باکو از دوشنبه 25 آذر | اخبار ایران و جهان

دادگاه اطفال به چه جرائمی رسیدگی می کند؟

5128 قمی در آزمون قرآن وزارت ارشاد ثبت نام کردند

استخدام کارشناس بازاریابی و روابط عمومی خانم در خراسان رضوی

استخدام نیروی آشنا به فتوشاپ جهت یک شرکت تولیدی در فارس

فعالیت های شهرداری اردکان شدت می گیرد

استخدام نیروی باطری ساز و مکانیک ماهر در زنجان

استخدام چهار ردیف شغلی در هتل حافظ شیراز

استخدام شاگرد و نصاب جهت یک کابینت سازی در سیرجان

معاون وزیر کشور: بازخوانی شهرها به پژوهش نیاز دارد

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک زنانه در زنجان

استخدام فروشنده خانم جهت مغازه لوازم آرایشی در خراسان رضوی

دومین سال پیروزی بسیج مردمی علیه گروه تروریستی داعش

استخدام مدیر ارشد بازاریابی و تبلیغات در خراسان رضوی

استخدام نیروی حسابدار جهت مصالح ساختمانی فروشی در فارس

کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی

کسی که غم نان دارد کتاب نمی خواند/سنگینی برنامه ششم بر شانه نحیف کتابخانه های عمومی