مطالب مرتبط:
قرآن بی ولایت قابل فهم و درک نیست
فهم و درک قرآن بالاترین مقصد تعالیم الهی است
پایان چهارمین دوره مسابقات قرآن بانوان دبی
حب قرآن و اهل بیت(ع) مبنای وحدت جامعه اسلامی است
پایان ناتوانی روخوانی قرآن در میان باسوادان تا سال 99
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 آبان 1398 ساعت 20:152019-11-08سياسي

قرآن بی ولایت قابل فهم و درک نیست


آیت الله فاضل لنکرانی با بیان مسئله وراثت قرآن، وجود تالی تلو معصوم را رد کرد و از لزوم کار اجتهادی در روایات اعتقادی و پرهیز از اسباب اختلاف بین مسلمین سخن گفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی، عضو جامعه مدرسین و استاد عالی حوزه علمیه قم در جمع طلاب مرکز تطبیقی مذاهب اسلامی واقع در مشهد با قرآئت آیه 32 سوره فاطر به بیان وراثت قرآن پرداخت.

وراثت قرآن آیت الله فاضل لنکرانی با قرائت ثُمَ أَوْرَثْنَا الْکِتَابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِنَفْسِهِ وَ مِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَ مِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَیْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذٰلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْکَبِیرُ بیان داشت: مسئله وحی کتاب به پیامبر در قرآن بارها مطرح شده اما در این آیه 32 سوره فاطر مسئله بعد از آن یعنی وراثت کتاب را بیان کرده است.

وی افزود: یک مسئله نزول وحی و قرآن، و دیگری مسئله وراثت کتاب را داریم که البته اختصاص به قرآن ندارد بلکه در همین قرآن وراثت کتاب در دیگر امم مطرح شده است مثل آیه 53 سوره غافر که می فرماید وَلَقَدْ آتَیْنَا مُوسَی الْهُدَی‏ وَأَوْرَثْنَا بَنِی إِسْرَآئِیلَ الْکِتَابَ‏ وارثان قرآن عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: خداوند با نزول قرآن مسئله را خاتمه نمی دهد بلکه در آیه 31 به بیان نزول وحی و در ادامه یعنی آیه 32 به وراثت آن پرداخته است که تا روز قیامت این جریان ادامه دارد و این کتاب ارث به همه بشریت بعد نزول آن رسیده است.

وی افزود: این آیه شریفه در مقام بیان وارثان کتاب است آنهایی را نام می برد که انتخاب و برگزیده از سوی خدا هستند.

می فرماید وارثان کسانی که از میان بندگانمان هستند که ما آنها را برگزیدیم الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا یا خصوص ائمه معصومین علیهم السلام هستند که برخی از روایات هم شاید این را دلالت کنند یا همه ائمه معصومین و عالمان و هرکسی که این کتاب را به وراثت اخذ کرده باشد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم بیان داشت: بحث است که بین اصطفا و اختیار فرق است یا نه؟ که خیلی از لغتیین می گویند فرق ندارد و برخی هم می گویند اصطفا اخذ شی من بین الاشیاء است منتهی آن، بهترین اشیاء است.

وی ادامه داد: قرآن می گوید کتاب را به ارث گذاشتیم وارث چه کسانی هستند الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا این وارثین کتاب سه گروه هستند یک گروه ظالم به نفس هستند یک گروه مقتصد ویک گروه سابق بالخیرات به اذن الله هستند.

وی افزود: اگر ضمیر فمنهم به همین مصطفون(برگزیدگان از میان بندگان) برگردد یعنی هرکسی که قران برای او به ارث رسیده این برگزیده از عباد خداست که این احتمال روشن است که همه امت پیامبر برگزیده های از عباد خدا هستند و این یک افتخاری برای ما و امت پیامبر است که خدای تبارک و تعالی برگزیده است.

ظاهر آیه همین است که این قرآن را امت های گذشته قابلیتش را نداشتند تا با این عظمت و جامعیت و ابعاد گسترده درک کنند فقط امت پیامبر قابلیت تحمل آن را دارند.

فضل کبیر/ پاسخگویی قرآن در هر زمان آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: خدا می فرماید اینها سه گروهند یک گروه ظالم بنفسه هستند به حسب روان معنا کنیم یک عده آنهایی هستند که به خودشان ظلم کردند و این سرمایه بسیار عظیمی که در اختیار ما بود را مورد توجه قرار نداده و به آن عمل نکردند که این ظلم به خودشان است.

گروهی دیگر که راه میانه را پیش گرفتند و مقداری به آن عمل کردند.

اما گروه سوم تا توانستند به قرآن عمل کردند و به اذن خدا از بقیه بشریت سبقت گرفتند.

وی افزود: بعد فضل کبیر را مطرح می کند که در همین قران خداوند می فرماید فضل من شامل یک عده خاصی می شود اینجا تعبیر می کند این فضل، فضل کبیر است یعنی کسانی که به قرآن عمل می کنند و وجودشان را قرانی می کنند و قرآن را در هر زمانی برای همان زمان برای مقابله با افکار باطل استفاده می کنند.

وی ادامه داد: به عبارتی دیگر در هر زمانی نحله ها و فرقه ها و مذاهب که دارای افکار باطلند وجود دارند و این از قدرت و هنرنمایی قران است که در هر زمانی هر فکری مطرح شود با آن مقابله می کند.

پس در هر زمانی هر مشکل و فتنه ای ایجاد شود انسان خدمت قران برود.

سابقون در خیرات/ قرآن بی ولایت قابل فهم و درک نیست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: فرد اعلی سابق بالخیرات ائمه معصومین علیهم السلام هستند اما این احتمال وجود دارد که عالمان دین هم سابق بالخیرات باشند باید قرآن را نصب العین خودشان قرار بدهند.

وی افزود: کسی که قرآن را توجه نمی کند ظالم بنفسه است مثل وارثی که ارثی به او می رسد آن را در یک جایی قرار می دهد و ذره ای هم استفاده نمی کند.

خدا قران را برای امت پیامبر به عنوان ارث قرار داده است و همین شاید یک وجه شرافت امت پیامبر بر امت های گذشته است که برخی از آیات هم این را تایید می کند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد هر انسان خدمت قران برسد و از آن بهره برداری کند البته نه قرآن بدون ولایت ائمه معصومین! که قابل فهم و عمل نیست بلکه قرآن با ولایت راهگشاست وکلید حل مشلات را به انسان می دهد.

افکاری با لباس دین علیه دین/ تالی تلو معصوم نداریم آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: می توانیم افکاری که در هرزمانی به وجود می آید که گاهی برای مقابله با دین است و گاهی در لباس دین، افکاری که ممکن است برخلاف دین ایجاد شود را به برکت قرآن حل کرد.

وی افزود: یکی از افترائات از قدیم بود و کم و بیش الان نیز وجود دارد این است که برخی می گویند، بعضی از عرفا تمام مقامات ائمه معصومین را دارند! اگر این درست باشد باید آنها هم در کنار قرآن ثقل دیگر باشند پس چرا ائمه فقط به این عنوان معرفی شدند؟ خود قرآن آیاتی دارد که در مورد ائمه می فرماید علم الکتاب در نزد اینها است غیرآنها چه کسی علم الکتاب دارد؟ وی ادامه داد؟ تعبیر تالی تلو معصوم غیر دقیق و غیر صحیح است معصوم تالی تلو ندارد.

هزاران فقیه، فیلسوف و عارف را کنار هم بگذارند نمی توانند مدعی علم عَشری از این کتاب باشند حتی اگر دقیق مطرح کنیم هیچ کسی باطن یک آیه ای را نمی تواند درک کند مگر از طریق ائمه معصومین علیهم السلام و هر آیه بواطنی دارد و تنها گروهی که علم به بواطن دارند ائمه هستند.

علم الکتاب و مرزبندی قرآن استاد درس خارج حوزه علمیه قم بیان داشت: کدام فقیه مدعی این است که علم الکتاب دارد اصلا امکان ندارد وقتی به قرآن مراجعه کنیم و معیار قرار دهیم آن زمان مرز میان معصوم و غیره معصوم برای ما روشن می شود دیگر نگوییم اینها کنار معصومین هستند.

وی افزود: گاهی ممکن است طلبه یا شخصی را با تعابیرجذاب مثل چشم برزخی و طی الارض و غیره به ائمه نزدیک کنند در حالی که این کارها را برخی مرتاضین نیز می توانند انجام دهند اما این علم الکتاب را از طریق کدام سیروسلوک می توان به آن رسید؟ ظاهر قرآن را با ریاضت می توان حفظ کرد مثل کربلایی کاظم معروف اما، علم الکتاب فقط به ائمه عنایت شده ما به برکت قرآن می توانیم مرز بین ائمه و غیر آنها را در همه ابعاد جدا کنیم.

وی ادامه داد؟ فقه نزد ائمه است نه ابوحنیفه و دیگران، این را صریحا بیان می کنیم.

اخلاق را باید از این خاندان آموخت و عرفان را آن مقداری که قابل قبول است از آنها درس گرفت.

عرفانی که بشر می خواهد بسازد اگر آموزگارش علی بن ابی طالب(ع) است قبول می کنیم اما از غیر او نمی پذیریم.

تخصص در مذاهب با غور در قرآن حاصل می شود آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: فضل بزرگ این راهی که من و شما در آن قرار گرفتیم است برای عبور از مقتصد و رسیدن به گروه سابق الخیرات است مخصوصا این مجموعه مبارک که به همت حجت الاسلام والمسلمین آقای افضل آبادی تاسیس شد که از عنایات امام هشتم است مجموعه ای منظم و مفید با برنامه های بسیارخوب و آینده امیدوار کننده ان شالله.

وی افزود: اگر شما می خواهید متخصص مذاهب الهی شوید هرچه در قرآن غور کنید در این راه موفق تر خواهید شد گاهی یک آیه کلید جواب و برخورد با صد فرقه است با قرآن انس داشته باشید و فتنه ها و مذاهب را که هر روز جدید تر می شود رصد کنید از قرآن و کلام خدا بهره بردارید تا پاسخ بدهید.

از اسباب نزاع و اختلاف بین مسلمین پرهیز شود عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: هر آنچه سبب اختلاف و نزاع بین مسلمین شود باید از آن اجتناب کرد اصل مسئله امامت باید به آن بها داد و دشمنی با دشمنان اهل بیت و دوستی با دوستداران ایشان را باید بها داد.

یکی از دعاهامان این باشد که خدایا حب ائمه را در قلب ما زیاد کن و حب دوستداران آنها را در دل ما قرار بده.

وی افزود: در مقابلش کسانی که حق ائمه را نادیده گرفتند و مورد لعن پیامبر واقع شدند را نیز داریم.

منتهی نباید کاری صورت گیرد که دیگر فرقه ها و گروه های اسلامی تحریک شوند بهانه نباید دستن دشمن داد از این سواستفاده می کند و دنبال این قضیه است.

وی ادامه داد: حقائق و علم به آن نزد ائمه است یعنی در همین علوم الهی در مورد معرفت خدا و صفات و شناخت از خدا هیچ راهی غیر آنکه قرآن و اهل بیت بیان کرده نداریم.

بله شبهات غربی ها زیاد مطرح شده و آنها باید در این مراکز اینچنینی مطرح شود و در آیات و روایات جواب آن پیدا و پاسخ داده شود.

لزوم کار اجتهادی در روایات اعتقادی آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: نمی شود شُبه ای باشد که قرآن و روایت در موردش نباشد درمسائل اعتقادی، قران عزیز و روایات همتشان این بوده که هیچ نقطه ابهامی وجود نداشته باشد منتهی باید دنبالش برویم.

روایات اعتقادی زیاد داریم اما کار اجتهادی صورت نگرفته یعنی ما قواعد اعتقادی را از این روایات در بیاوریم همانطور که قواعد فقه را در آوردیم آن وقت می توانیم بسیاری از شبهات روز را پاسخ بدهیم.

وی افزود: باید آخرین شبهات را دانست اما جواب اصلی اش در فلسفه فلان فیلسوف یا عرفان فلان عارف نیست بلکه در قرآن و روایات است این تارکم فیکم الثقلین یعنی هرچه شما نیاز داشته باشید اینجاست نه جای دیگر و این گروه ها که مقابل اهل بیت دکان و دستگاه زدند برای از اعتبار انداختن بیان پیامبر بود.

زیارت عبدالعظیم نباید در عرض زیارت اربعین قرار بگیرد استاد درس خارج حوزه علمیه قم در پایان نسبت به پرسش یکی از طلاب از برابری ثواب عبدالعظیم حسنی با امام حسین(ع) بیان داشت: نمی شود به صورت مطلق رد یا تایید کرد عبدالعظیم یک مقامی دارد و زیارتش ثوابی دارد اما اگر بخواهد در عرض زیارت اربعین قرار بگیرد قبول نداریم فرهنگ اهل بیت هم این را قبول ندارد.

مثل زیارت امام رضا و یک مرجع تقلید که قابل مقایسه نیست.

وی افزود: این غلط است که، زیارت کسی که از نجف پیاده می رود کربلا با زیارت عبدالعظیم ثوابش یکی باشد خیر این غلط است.

القاء این به مردم و جامعه درست نیست اگر بگوییم حالا که دستمان از کربلا کوتاه است جای آن امام زاده یا حتی مرجع تقلید زنده را ببینیم در جای خودش ارزش دارد نه به اندازه آن و این روایت زیارت عبدالعظیم تنزیلی است که عمومیت ندارد.

از آن استفاده نمی شود که هر قدمی از زیارتش مثل زیارت امام حسین حج و عمره ای پاداش دارد.

وی ادامه داد: کسی که نتوانست آنجا برود تفضلا این زیارت را به آن اندازه ثواب می دهند اما نمی توان گفت دعا در حرم عبدالعظیم مثل دعا در زیر قبه حسینی است یا نماز در این حرم مثل نماز در حرم امام حسین است به اصطلاح فنی، تنزیل در اقل مراتب و بعض موارد است از آن عموم استفاده نمی شود برفرض که اصل روایت هم معتبر باشد.

/933/پ202/ب1
کلید واژه ها: قرآن - حوزه علمیه قم - کتاب - حوزه علمیه - جامعه مدرسین حوزه علمیه قم - جامعه مدرسین - آیت الله - حوزه - روایات - سوره - مذاهب اسلامی - جامعه - ادامه دارد - روز قیامت - آیه شریفه - خبرگزاری - مشهد - خبرنگار - برگزیده - عالمان - پیامبر - اختصاص - خداوند - انتخاب - اسلامی - بهترین - ولایت - گزارش - محمد - عالی

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از اغتشاشگران

اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات اخیر

رمزگشایی از اظهارات کم سابقه سرلشگر رشید | آیا کشور با تهدید نظامی مواجه است؟

فیلم| فرمانده سپاه امام سجاد (ع) استان هرمزگان و ناحیه بندرعباس به تشریح برنامه های هفته بسیج پرداختند

فیلم| حجج اسلام عبادی و صداقت هفته بسیج را تبریک گفتند

بی واسطه با مردم پای میز خدمت

امیر صباحی فرد: هر پهپادی وارد منطقه رزمایش شد، لاشه آن بر زمین باقی ماند

جاسوسی ماکروسافت برای صهیونیست ها

فرمانده سپاه امام سجاد (ع) استان هرمزگان به تشریح برنامه های هفته بسیج پرداخت

روایت سردار آبنوش از برنامه اغتشاشاگران بعد از افزایش قیمت بنزین

سرمایه های غنی فرهنگی و علمی گیلان معرف تمدن غنی ایران هستند

تربیت 30 کارشناس تدوینگر متون درسی در جامعه الزهرا

دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر | بازداشتی ها به کدام گروه ها وابستگی داشتند؟

اندیشه های علمی استاد «جعفری لنگرودی» ترویج شود | اخبار ایران و جهان

قدردانی رییس جمهور پاکستان از مواضع رهبر معظم انقلاب در خصوص کشمیر

حکم مشاهده ویدئوهای جنسی برای زن و شوهر

دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات

توجه به کتاب و کتابخوانی زمینه ساز توسعه

دستگیری 100 نفر از لیدر های اغتشاشات/ اختصاص بازپرسان ویژه برای بررسی پرونده متهمان

پناهیان، تصمیم سران قوا درباره قیمت بنزین را زیرسوال برد/ما حزب اللهی ها، اصولگرا نیستیم/کلاش ها و زبان بازها نباید مسئول شوند

فال روزانه شنبه 2 اذر 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/9/2

دادستان تهران خبر داد: اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات اخیر

دولت و مجلس مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید شوند

برگزاری هفته فرهنگی تبریز در باکو

حضور 4 ساعته نمایندگان ویژه رییس قوه قضاییه در بازداشتگاه های محل نگهداری متهمان اغتشاشات اخیر

مصون سازی اقتصاد از تحریم ها با حمایت همه قوا از تولیدکنندگان داخلی

حجج اسلام عبادی و صداقت هفته بسیج را تبریک گفتند

به خدا قسم او یک لحظه خدا را نافرمانی نکرده است !

رییس جمهور به زودی عازم ایلام می شود

نسخه الکترونیکی کتاب «روش های توان افزایی در سختی ها» منتشر شد + عکس

تجمع خودجوش مردم آبدانان علیه اغتشاشگران امنیت کشور+تصاویر

عضو حزب موتلفه: همه طیف های اصولگرا در شورای وحدت نیستند/ باید دید نقص کار کجاست که عده ای به ائتلاف تن نمی دهند

سومین نشست کتابداران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت دومین سالگرد مرحوم فقیه سبزواری در قم

100 نفر از لیدرهای اغتشاشات دستگیر شدند/رسیدگی به پرونده متهمان با بازپرسان ویژه

پناهیان: معلوم نیست چه کسی بنزین را گران کرد

عضو حزب موتلفه: همه طیف های اصولگرا در شورای وحدت نیستند/ باید دید نقص کار کجاست که عده ای به ائتلاف تن نمی دهند

تقدیر نماینده ولی فقیه در هرمزگان از اقدام برخواسته از بصیرت مردم

دادستان تهران: اختصاص بازپرسان ویژه برای بازجویی از متهمان خاص اغتشاشات اخیر

بیانیه مجلس خبرگان درباره ناآرامی های بعد از افزایش قیمت بنزین /چه کسانی از آشوبگران حمایت

رییس جمهور به زودی عازم ایلام می شود

تعداد زیادی از بازداشت شده ها آزاد شدند

ما مردم جایی برای فریاد می خواهیم!

وزیر کشور: هراس نظام اهریمنی سلطه از بسیج به خاطر حضور آن در قلوب انسان هاست

وضعیت متهمان بازداشت شده در اغتشاشات اخیر

سخنگوی قوه قضاییه: تعداد زیادی از بازداشت شده ها آزاد شدند

مواضع آیت الله سیستانی درباره تحولات عراق/ جریان های سیاسی به مطالبات برحق تظاهرکنندگان رسیدگی کنند

سخنگوی قوه قضاییه خبرداد:افراد بی تقصیر وکم تقصیرند باید سریعا تعیین تکلیف و آزاد شوند/ دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر

رییس جمهوری پاکستان: روابط با ایران اولویت سیاست خارجی ما است

100 نفر از سردسته های اغتشاشات دستگیر شدند

دولت و مجلس ،مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید شوند

بازدید استاندار آذربایجان غربی از مناطق زلزله زده میانه

پیکر سردار حاجی محمدزاده تشییع شد

اختصاص بازپرسان ویژه برای تحقیقات از اغتشاش گران بازداشتی رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

اسماعیلی: دستگیری 100 نفر از لیدرها و عوامل اصلی اغتشاشات اخیر در نقاط مختلف کشور/ القاصی: اختصاص بازپرسان ویژه و تمام وقت برای انجام تحقیقات همه جانبه

مسیر نفوذ دشمن باید سد شود

نخستین شعبه فروشگاه صنایع ‎دستی شرکت تعاونی حامیان در تهران افتتاح شد

حسین مرصادی شلیک سامانه 15 خرداد در رزمایش مشترک پدافند هوایی 98

سفارت ایران از شبکه های معاند فارسی زبان در انگلیس شکایت کرد

رییس جمهور به زودی به ایلام می آید

حضور حداکثری مردم در انتخابات با ارتقای خدمات رسانی

برگزاری راهپیمایی حمایت از اقتدار و امنیت کشور در خواف و فریمان

رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98 پایان یافت

مجلس خبرگان رهبری: دولت و مجلس مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید شوند

فیلم | سیاست خارجی ایران، فعال و متوازن است

اختصاص بازپرسان ویژه برای تحقیقات از اغتشاش گران بازداشتی

سیاست خارجی ایران فعال و متوازن است

نامه تورگردانان ایران به شورای عالی امنیت ملی؛ ارتباط با توریست ها و آژانس ها قطع شده

شماره 10 فصلنامه «اسلام پژوهان» منتشر شد

زمان برگزاری اولین دوره جشنواره بین المللی کتاب «ایثار و شهادت» + عکس

دستگیری 100 نفر از سردسته های اغتشاشات

مدافعان آسمان

اهمیت نعمت رهبری در جریانات اخیر به خوبی برای همگان نمایان شد

نامه تورگردانان ایران به شورای عالی امنیت ملی؛ ارتباط با توریست ها و آژانس ها قطع شده

سپاه پاسداران در حوزه امنیت با کسی شوخی ندارد

دستگیری 100 نفر از لیدرهای اغتشاشات/ اختصاص بازپرسان ویژه برای بررسی پرونده متهمان

امضای تفاهم نامه مشترک برای تبادل تجربه بین شهرداری تبریز و باکو

100 نفر از لیدرهای اغتشاشات اخیر توسط سپاه دستگیر شدند

100 نفر از سردسته های اغتشاشات دستگیر شدند

یادواره شهدای والامقام روستای آقجه کندی

سپاه پاسداران در حوزه امنیت با کسی شوخی ندارد

100 نفر از لیدرهای اغتشاشات اخیر توسط سپاه دستگیر شدند/شناسایی صدها نفر توسط وزارت اطلاعات

کلاش ها و زبان بازها نباید مسئول شوند

وزیر کشور: هراس نظام اهریمنی سلطه از بسیج به خاطر حضور آن در قلوب انسان هاست

بازداشت 100 نفر از سردسته های اغتشاشات

پناهیان، تصمیم سران قوا درباره قیمت بنزین را زیرسوال برد/ما حزب اللهی ها، اصولگرا نیستیم

نسخه الکترونیکی کتاب «روش های توان افزایی در سختی ها» منتشر شد

رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98 پایان یافت

مجلس خبرگان رهبری خطاب به مجلس و دولت :مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید شوید

فیلم/ خروش مردم مشهد در محکومیت اغتشاشات

معاون سپاه ولیعصر: صف مردم از آشوب طلبان مسلح جداست

100 نفر از لیدرهای اغتشاشات اخیرتوسط سپاه دستگیر شدند/شناسایی صدها نفرتوسط وزارت اطلاعات

برگزاری یادواره روحانی شهید در دیشموک

برگزاری نشست صمیمی نویسندگان طرقبه شاندیز

امام جمعه فسا خواستار رفع نقطه حادثه خیز جاده فسا - داراب شد

مردم با هوشیاری دشمنان را ناکام گذاشتند

پایان رزمایش گردان های بیت المقدس در بهاباد

استمرار در نظارت های جدی، مستمر و موثر

دستگیری 100 نفر از لیدرهای اغتشاشات/ اختصاص بازپرسان ویژه برای بررسی پرونده متهمان

بازداشت 100 نفر از سردسته های اصلی اغتشاشات

قرآن بی ولایت قابل فهم و درک نیست

قرآن بی ولایت قابل فهم و درک نیست