مطالب مرتبط:
شانس رای آوری کاندیداهای اصولگرا و اصلاح طلب درشهرستان بابل چقدر است!؟
آشفتگی ها و اصلاح طلبی های اجتماعی ایران پس از اسلام
پخش نسخه اصلاح شده فیلم «آدم برفی» در تلویزیون
ویدیو| همسر مرحوم پورحیدری: استقلال هنوز طلب منصور را نداده است
انصاری:جریان اصلاح طلبی با هویت خاص خود پا به عرصه انتخابات می گذارد
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 آبان 1398 ساعت 17:302019-11-08سياسي

«اصلاح طلب اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا»


- بخشی از گفت وگوی حمیدرضا جلایی پور ، با روزنامه ی اعتماد درباره ی تعداد شعار دهندگان اصلاح طلب اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا ، با واکنش های منفی بسیاری روبرو شد که جلایی پور در کانال تلگرامی خود به این انتقادات پاسخ داده است.

تحلیل و انتقادی ارسالی به انصاف نیوز از سوی یکی از دانشجویان دانشگاه تهران، متن پاسخ جلایی پور با تیتر توضیح یک نکته و همچنین نقد یکی از مخاطبان جلایی پور و پاسخ دوباره ی او در ادامه می آید: در بخشی از این گفت وگو، جلایی پور در پاسخ به خبرنگار اعتماد که به شعاری علیه هر دو طیف اصلاح طلب و اصول گرا که در تجمعات داده شده بود اشاره کرده بود گفته بود: اتفاقا معترضین به اصلاحات و اصلاح طلبان حمله ای نکردند.

کمتر از پنجاه نفر از چپ های مارکسیست درباره ی عبور از اصلاحات و اصولگرایان شعار دادند و بعد ده ها بار بی بی سی و من و تو و آمد نیوز آن را پخش کرد.

پنجاه بازی و ریاضی در اردوگاه اصلاح طلبی یادداشت ارسالی یکی از دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه تهران درباره ی اظهارات اخیر جلایی پور: هرودوت در مورد شمارش سربازان در ارتش خشایارشاه می نویسد که فرماندهان به هنگام تحویل نیزه و سپر به رعایا، از هر رعیت می خواستند سنگی داخل کوزه بیاندازد.

پس از پایان لشکرکشی، هنگام تحویل گرفتن اسلحه از رعایا، از داخل کوزه ی بزرگ سنگریزه ای در می آوردند و به رعیت ها می دادند.

سپس تعداد سنگریزه های باقیمانده را می شمردند تا به تعداد کل تلفات برسند.

حمیدرضا جلایی پور نیز کمابیش از همان روش سنتی خشایارشاه استفاده می کند: او نیز نمی خواهد به میان مردم عادی برود، پای حرف هایشان بنشیند و بدین ترتیب میزان پایبندی شان را به جبهه ی خودی بسنجد.

تبعیت مردم عادی از جبهه ی خودی، به نظرش کاملا بدیهی است.

برای او کافی است که فقط تعداد سنگریزه ها را بشمارد.

بنابراین به سادگی آمار دانشجویان بازداشت شده ی دانشگاه تهران (43 نفر) را با تعداد کسانی برابر می گیرد که در اعتراضات دی ماه همزمان علیه اصلاح طلبی و اصول گرایی شعار دادند.

او می گوید تعداد کسانی که شعار دادند اصلاح طلب اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا از پنجاه نفر هم کمتر بود.

اگر بخواهیم از همان منطق بازی و ریاضی جلایی پور تبعیت کنیم، تعدادشان دقیقاً برابر با 43 نفر بود.

اما منطق جنبش های اجتماعی، زمین تا آسمان با بازی و ریاضی های خشایارشاه-جلایی پور تفاوت دارد.

حقیقت آن است که اعتراضات سراسری دی ماه، برای نخستین بار در 20 سال گذشته، جنبشی را در اعماق جامعه ی ایران آشکار ساختند که نه در پی دمکراسی غرب گرایانه ی اصلاح طلبان بود و نه در محدوده ی دلواپسی های اصول گرایان می گنجید.

پس از چندین دهه عقب نشینی در برابر سیاست های سرمایه دارانه ی دولت های اصلاح طلب و اصول گرا، بالاخره توده های فرودست ایران، مسایل معیشتی خود را تا سپهر سیاست فرا بردند.

بدین معنا، وجود اعتراضات دی ماه، بی هیچ چون و چرایی، در حکم فراروی از اصول گرایی و اصلاح طلبی بود.

بیایید خود را نفریبیم: اتحاد ناگهانی دو جناح در بازه ی مزبور (که به ابتکار اصلاح طلبان صورت گرفت) گویاتر از هر استدلالی بر ادعای فوق، مهر تأیید می زند.

اما جلایی پور چنین ادعایی را با تأیید خشونت های کور افسارگسیخته یکسان تلقی می کند.

او می نویسد: من تعجب کردم که چطور ما یکدفعه برگشتیم به دوره ی قبل از 76؟ چون 76 برای همه ی ما یک دوره ی کارآموزی بود که خشونت را نفی کنیم … این فقط حکومت نیست که خشونت اعمال می کند؛ فقط حکومت نیست که مخالف دموکراسی است، اپوزیسیون ما هم متاسفانه در این چرخه افتاده است.

(به نقل از کانال تلگرام جلایی پور) تو گویی هرگونه سیاست مستقل از جانب توده های ستمدیده، بدون درآویختن به یکی از دو جناحین موجود، لاجرم مساوی است با خشونت کور.

جلایی پور با این قسم برخوردها، در واقع مشغول مشروعیت تراشی برای سرکوب سیاست مردمی است.

او هر چقدر هم که از اصول دمکراسی غربی داد سخن سر دهد، نمی تواند این واقعیت را پنهان کند که نامیدن معترضان به نام مارکسیست افراطی در حقیقت به معنای توجیه سرکوب آنان است.

توضیح یک نکته تحمل شنیدن خبر واقعی یکی از پیش شرط های همزیستی و دموکراسی است در مصاحبه من با روزنامه اعتماد و نشست ارزیابی نظرسنجی های اعتراضات اخیر در مرکز بررسی های استراتژیک جمله ای از من در خبرها آمده است که با توجه به پرسش تعدادی از دوستان و خارج شدن از زمینه ی بحث دچار سوء برداشت شده است.

آنجا در بخشی از کامنت کوتاهم گفته بودم که شعار اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا در تهران توسط کمتر از 50 نفر مارکسیست سر داده شد ولی در بی بی سی و وی -او -ای ده ها بار پخش و اصطلاحا بولد شد.

فکر می کردم منظور واضح است ولی بی فایده نیست چند توضیح درباره ی منظورم را بدهم: 1- مارکسیست در نظر من توصیفی تحقیرآمیز نیست.

اینکه دانشجویان چپ گرا و مارکسیست این شعار را داده بودند، تحقیر مارکسیست ها نیست- ذکر یک خبر است.

2- به محتوای این شعار نقد دارم ولی همیشه از حق دیگران برای اعتراض و از جمله دادن چنین شعاری دفاع کرده ام.

از قضا همین دو ماه پیش در برنامه ی زنده ی تلویوزیون شاید برای اولین بار در تلویزیون جمهوری اسلامی صراحتا از حق دانشجویان سکولار چپ برای داشتن تشکل و مطلوبیت فعالیت شان در دانشگاه دفاع کردم.

در همین اعتراضات اخیر هم مکررا از حق اعتراض معترضان دفاع کرده ام و خواستار آزادی سریع تر زندانیان بوده ام، در عین انتقاد به خشونت گرایی اقلیتی از معترضان.

3- صرفا درباره ی همین یک شعار در تهران عدد شعاردهندگان را کمتر از 50 برآورد کردم و روشن است که بر اساس داده ها معترضان تجمع های اخیر را جمعیتی بیش از 100 هزارنفر می دانم و همه ی آن ها و حتی همه ی معترضان چپ گرا را به این 50 نفری که در ویدیوی مذکور در تهران این شعار را دادند فرونمی کاهم.

در خود فیلمی که از این شعار منتشر شده است هم واضح است که تعداد کسانی که این شعار را در دانشگاه تهران می دهند کمتر از 50 نفر است ولی بر خلاف بقیه ی شعارها ده ها بار در بی بی سی و وی -او -ای منتشر می شود.

بیش از 100 هزار نفر در شهرها و تجمع های دیگر شعارهای دیگری دادند.

بقیه ی ویدیوها و همچنین نظرسنجی ها نشان می دهد که طیف شعارها بسیار وسیع بوده است و هزاران معترض در بیش از 80 شهر اغلب شعارهای اقتصادی یا ساختارشکنانه ی دیگری داده اند.

حق شان بوده است اعتراض کنند و حق منتقدان هم هست که پاره ای از این شعارها را نقد کنند.

بارها گفته ام که ضروری است هم حاکمان صدای این اعتراضات را بشنوند و هم اصلاح طلبان، و هر دو برای پاسخ به مطالبات بکوشند.

نقد یکی از کاربران به تعداد شعار دهندگان عبور : بنده به عنوان یک شاهد عینی و نه یک تحلیلگر عرض می کنم, در همان روز برای خرید کتاب به میدان انقلاب رفته بودم.

شعار اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا اصلی ترین و پر تکرارترین شعار بود و تعداد افرادی که این شعار را می دادند در مواقعی زیاد و گاهی کم می شد، هسته ی اصلی پایدار حدود 100 نفر یا کمی بیشتر بودند اما گاهی افراد دیگری هم به آنها می پیوستند و تعداد بالاتر می رفت، طبیعی است که در هر اعتراضی چپ ها هم حضور داشته باشند و این قبل از انقلاب و در حین انقلاب هم بوده، اما این شعار دهندگان، چپ نبودند.

من حداقل با ده نفر از آنها همان جا صحبت کردم و حرف های رد و بدل شده بین آنها را می شنیدم.

تضعیف روزبه روز پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان و بی اعتمادی مردم به آنها و بخشی از بدنه ی حکومت دانستن اصلاح طلبان که مردم در حال حاضر به آن بی اعتماد شده اند را نمی شود کتمان کرد.

پاسخ جلایی پور به نقد یکی از کاربران کانال خود: اما لب پاسخ من چیست؟ پس از اعتراضات برای عده ای (حتی تحلیل گران) این شعار اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا برجسته شد.

من بحثم این بود که اگر بررسی میدانی بکنیم نشان می دهد که نباید جوگیر شد.

در میان اعتراضات در هشتاد شهر این شعار عبور از اصلاحات بیشتر شعار یک روز و آن هم شعار عده ای روبروی دانشگاه تهران با تعداد کمتر از پنجاه نفر از شهروندان چپ مارکسیست بوده که حالا کاربر محترم ما می گوید هسته ی آنها حدود صد نفر بوده است.

خب قبول.

این یعنی از آن بیش از صدهزار معترض در کل کشور، این شعار عبور روی دوش پنجاه الی صد نفر یا یک مقدار بیشتر بوده است.

حالا چرا این شعار به وجه ممیزه ی شعارهای این اعتراضات تبدیل شده است؟ پاسخ این هست که این معجزه تکرار و جوسازی در شبکه های من و تو، بی بی سی، صدای آمریکا و آمد نیوز و ناشی از علاقه عبوری ها از ساختار در این رسانه ها است.

اینجا است که می گویم این همان گنجشک را به جای بلبل فروختن است.

و یک تحلیل گر باید حواسش جمع باشد، و بی جهت چیزی را غیر مستند قبول نکند.

اما برای سنجش وضعیت نارضایتی ها در جامعه از شاخص شعارها و تعداد شعار دهندگان در دیماه 96 بهتر نتایج نظر سنجی های سراسری اخیر است.

برابر نظر سنجی ایسپا شصت درصد مردم همچنان به اصلاح امور باور دارند و سی درصد از اصلاح امور نا امید هستند.

( چه بسا حکومت چند اقدام مثبت یا منفی در آینده انجام بدهد همین آمار هم تغییر می کند، ما در اینجا با یک وضع متصلب روبرو نیستیم).

لذا معنای این سی درصد مردم ناامید این است که لزوما مردم از اصلاح طلبان ناامید نشدند بلکه بنحوی از رژیم سیاسی ناامید شدند.

و همین نکته ی اخیر هم به معنای ظهور شرایط انقلابی نیست بلکه نشان از شرایط نارضایتی است.

لذا این سی درصد به هسته ی اصلی حکومت هشدار می دهند که شایسته هست تن به تغییر بدهد نه اینکه اصلاح طلبان بجای اصلاح طلبی فکر دیگری بکنند، مثلا انقلابی و ضد ساختار عمل کنند.

خلاصه جان مایه ی بحث من این بود که گفته شد.

حالا اگر خطا می کنم مخاطبان محترم تصحیحش بکنند.

قسمت پایانی یادداشت ارسالی یکی از دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه تهران در واکنش به اظهارات جلایی پور، هنگام انتشار از قلم افتاده بود.

این قسمت از یادداشت در ادامه می آید: اما آقای جلایی پور باید بداند که واقعیت یک چیز است و بازی و ریاضی حاکمانه چیزی دیگر.

واقعیت این است که اکثریت 43 نفر دانشجوی بازداشتی، صرفاً فعالان صنفی بودند؛ یعنی گروهی از دانشجویان که مسایل معیشتی و اقتصادی خود را مستقل از دو جناح قدرت پی می گرفتند.

همین کافی است تا جلایی پور آنان را افراط گرا بنامد.

منطق بازی و ریاضی جلایی پور ساده است.

از آنجا که 50=50 او نتیجه می گیرد که اعتراضات اقتصادی مستقل=مارکسیسم افراطی [کذا].

اما ایشان باید بیاموزند که دنیا از عدد ساخته نشده است.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح - دانشگاه تهران - حمیدرضا جلایی پور - دانشجویان - دانشگاه - اصلاح طلبان - اردوگاه اصلاح طلبی - اعتراضات - ماجرا - تهران - ریاضی - اجتماعی - حمیدرضا - اصلاحات - اعتماد - بازی - علوم اجتماعی - اصولگرایان - باقیمانده - فرماندهان - نیوز - مردم - عادی - خودی - جبهه - کوزه - انتقادات - آمد نیوز - اردوگاه

آخرین اخبار سرویس:
زمان احتمالی جدایی ری از تهران اعلام شد

ملت تا سرکوبی مزدوران داخلی از پای نخواهند نشست/ مطالبات به حق مردم نباید به فراموشی سپرده شود

برگزاری انتخابات نمایندگان سمن ها در میبد

توسعه همه جانبه در سایه امنیت پایدار

رقابت بیش از 24 هزار نفر در استان کرمان

تکذیب مشاجره روحانی و پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

کسب رتبه اول کشوری کردستان در همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی

آتش زدن نه کار مردم که کار اشرار است/ راهپیمایی محکومیت اغتشاشات در شاهرود و سمنان برگزار میشود

حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در بندرعباس

آسمان کشور خط قرمز ماست/شبیه سازی خلیج فارس و تنگه هرمز در رزمایش

نظام حکمرانی ناظر بر تحول اقتصاد دیجیتال در کشور وجود نداشته است

زیبایی مسجد شیخ لطف الله خدشه دار شد

نباید در حکومت اسلامی به فردی که سوء سابقه دارد مسئولیت بدهند

مجازات سخت مخلان نظم و امنیت

صبح شنبه؛ راهپیمایی مردم بوشهر در محکومیت اقدامات اغتشاشگران

یادی از شهدای روحانی شمال سیستان و بلوچستان

حضور گسترده کهگیلویه و بویراحمدی ها در راهپیمایی دفاع از امنیت

سرافرازی ایران اسلامی حاصل خون شهدا و درایت رهبری است

راهپیمایی میثاق با ولایت مردم سمیرم

حمایت رهبری از اصلاح نرخ بنزین، هزینه کردن برای دولت نیست

رقابت 9601نفر در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

اعترافات «فاطمه کاراته» به نقش ضدانقلاب در خرابکاری های اخیر

انتقال تجارب چهل سال مقاومت به سایر ملت های مسلمان با فیلم های آموزشی

استخدام نیروی چرخکار خانم و آقا در امامزاده حسن تهران

مردم خواستار برقراری آرامش هستند

آغاز کار بنیاد کارآفرینی بلاکچین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء

فیلم/ «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

خبر مشاجره در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی معتبر نیست

استخدام پیتزا زن و ساندویچ زن با بیمه و حقوق در تهران

حمایت رهبری از تصمیم سران قوا برای استحکام درونی نظام بود/ تشریح اشکالات تصمیم بنزینی مسئولان

نباید در حکومت اسلامی به فردی که سوء سابقه دارد مسئولیت بدهند

ماجرای خبر کشته شدن فرمانده تیپ 55 هوابرد شیراز در اغتشاشات اخیر!

استخدام صندوقدار و فروشنده خانم جهت نمایندگی نان سحر در تهران

استخدام کباب پز جهت یک رستوران در تهران

دستگیری سرشاخه های اغتشاشگران توسط اطلاعات سپاه|ردپای سلطنت طلبان در آشوبها

مذاکره با وزارت علوم برای رفع قطعی اینترنت

پنج چیز که نباید با دیگران به اشتراک گذاشت

برگزاری همایش نهج البلاغه خوانی در قزوین

خبر مشاجره در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی معتبر نیست

ویدئو/ «آیت الله مایک» پشت اغتشاشات اخیر ایران

پشت سر رهبری از ارزش های انقلاب دفاع می کنیم

نسرین عابدیان پور خروش مردم یاسوج در حمایت از اقتدار کشور و محکومیت اغتشاشات اخیر

ماجرای درگیری لفظی روحانی و رحیم پور ازغدی چه بود؟

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش: آسمان کشور خط قرمز ماست

فستیوال بزرگ بالن های عجیب و غریب در مکزیک

مردم خواستار برقراری آرامش هستند | اخبار ایران و جهان

نظام حکمرانی ناظر بر تحول اقتصاد دیجیتال در کشور وجود نداشته است رسانه 7 | اخبار اقتصاد

خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

ارایه 10 مقاله در همایش نقش نخبگان در تسریع پیشرفت جامعه

برنامه های سیما در روز های آخر هفته

توسعه مناسبات با همسایه ها از اولویت های آذربایجان شرقی

آزمون استخدامی دستگاههای دولتی در قم

کسب رتبه اول کشوری در همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی دوره پیش دبستانی

خبرگزاری دولت: برخی زنان برای آشوب به ایران آمد ه اند!

راهپیمایی حمایت از اقتدار و امنیت در شیرازبرگزار شد/ خروش مردم علیه اغتشاشگران

با واریز یارانه اقشار آسیب پذیر، فضا مدیریت شده است/ به نظر می رسد از روز جمعه گشایشی را در زمینه اینترنت شاهد باشیم

بسیج دانش آموزی ظرفیت ارزشمندی برای کاهش آسیب های اجتماعی است

انتقال ستاد فرماندهی نداجا به بندرعباس

ورود به فضای آسمان ایران جز خفت و خواری برای دشمنان دستاوردی ندارد

مردم صف خود را از اغتشاشگران جدا کرده اند!

تمام آزادگان جهان علیه استکبار جهانی متحد باشند

تاثیر برگزاری اجلاس نماز در قشرهای مختلف باید قابل درک باشد

معاون استاندار: سکوت گردشگری همدان شکسته شد

استخدام نیروی خدماتی جهت مرکز نگهداری معلولین در خراسان رضوی

رقابت 9601 نفر در آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی

استخدام فروشنده خانم جهت مزون عروس در خراسان رضوی

120 برنامه هفته بسیج در خلخال اجرا می شود

لزوم به کارگیری فناوری های جدید در معادن

رییس سازمان سنجش: امنیت کامل در برگزاری آزمون استخدامی/قطعی اینترنت اختلالی ایجاد نکرد

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر بصورت نیمه وقت در محدوده غربِ تهران

تاکید ایران و ازبکستان بر توسعه روابط

اخلاق و معنویت؛ رکن اصلی فرهنگ بسیجی

هشدار جدی به دشمنان ایران/آسمان کشور خط قرمز ماست

مساجد البرز؛ میزبان شنبه های با کتاب

شرایط امروز کشور نیازمند داشتن روحیه بسیجی است

خبرگزاری دولت: زنان برای آشوب به ایران آمد ه اند!

اینترنت کی وصل می شود؟

استخدام منشی خانم جهت دفتر تولیدی در تهران

بصیرت سلاح برنده مردم ایران

دادستان کرمانشاه: خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

امیر صباحی فرد: آسمان کشور خط قرمز ماست

پیش بینی 200 شعبه اخذ رأی انتخابات در دماوند

خبر مشاجره در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی معتبر نیست

آسمان کشور خط قرمز ماست/ شبیه سازی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز در رزمایش مدافعان آسمان ولایت 98

«رادیکال ها، انقلابی ها، و تروریست ها» راهی بازار شد

کار عناصر فریب خورده در تخریب اموال عمومی بخشودنی نیست

حیاتی بودن نفت در اقتصاد به سیاست اشتباه در کشور باز می گردد

نظام حکمرانی ناظر برتحول اقتصاددیجیتال درکشور وجود نداشته/سهم ناچیز ایران از بازار آی تی دنیا

واکنش باهنر به برخی ادعاها: حمایت رهبری از اصلاح نرخ بنزین، هزینه کردن برای دولت نیست

رنگ هویت جدید بر پیکر قم

روحانی درگذشت پروفسور فضل الله رضا را تسلیت گفت

باهنر: ظرف 4، 5 روز آینده اینترنت وصل می شود

فتنه دشمن با اشاره رهبر انقلاب خنثی شد + عکس

حمایت رهبری از اصلاح نرخ بنزین، هزینه کردن برای دولت نیست

پنس از اغتشاشگران در ایران حمایت کرد

قطعی اینترنت و مشکلات آن در دانشگاه ها

پرداخت 30 میلیون وام خوداشتغالی به سربازان با مهارت

مردم پشتیبانی خود را از نظام اسلامی به نمایش گذاشتند

اختتامیه همایش الگوی مفهومی عفاف جنسی در قم

پیش بینی 8 هزار صندوق رای برای انتخابات مجلس در شیراز

«اصلاح طلب اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا»

«اصلاح طلب اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا»