مطالب مرتبط:
افزایش میانگین سرانه ماهیانه ایتام زنجانی به 505 هزار تومان
اربعین | پرداخت بیش از 45 میلیارد تومان خسارت به زائرین کربلا
حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود
آخرین مهلت پرداخت جرایم مالیاتی | خوش حساب ها 8 هزار میلیارد تومان بخشودگی گرفتند
شهرداری بروجرد ماهانه هفت میلیارد تومان درآمد دارد
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 21:232019-10-21اقتصادي

افزایش حقوق بازنشستگان با 12 هزار و 700 میلیارد تومان شدنی است


- اکوفارس: محمد اسدی از تدوین فرمول همسان سازی در زمان مرحوم نوربخش خبر می دهد و ابراز امیدواری می کند که قبل از پایان سال، پروسه ی اجرای آن کلید بخورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، یازدهم مهرماه، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در همدان گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در تدارک هستیم از ماه های پایانی سال و به تدریج، همسان سازی حقوق و دستمزد بازنسشتگان درون سازمان تامین اجتماعی با تکیه بر بودجه خود سازمان تا حد مقدور حل و فصل شود و از سال 99 به نتیجه نهایی برسد.

پس از آن، علی اصغر بیات (رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی سراسر کشور) در شرایطی که سازمان از یک طرف مکلف به اجرای همسان سازی با منابع داخلی خود است و این تکلیف در برنامه ششم توسعه به صراحت آمده است و از سوی دیگر نزدیک به 250 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار و 40 هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است، پیشنهادی برای اجرای همسان سازی و تحقق قانون مطرح نمود: ما بحثی روی پولی که باید توسط دولت پرداخت شود، نداریم؛ قولی که وزیر کار و مدیرعامل سازمان داده اند، این است که از اواخر سال، کار را شروع می کنند؛ ما هم می گوییم حتما شروع کنید؛ شما از همه جا طلبکار هستید؛ در این شرایط، با هر عددی که توان دارید کار اجرای همسان سازی را شروع کنید؛ منتها این کار را با حضور نماینده کانون عالی بازنشستگان و با فرمولی که در زمان مرحوم نوربخش به آن رسیدیم، انجام دهید؛ همسان سازی را انجام دهید و احکام حقوقی بازنشستگان را با منظور کردن میزان افزایش همسان سازی، صادر نمایید و به دستِ آنها بدهید؛ بگذارید بازنشسته از شما طلبکار شود.

اما همسان سازی پارادایمی ست که در خود ابهامات بسیار دارد؛ جدا از زمان اجرای آن و این تردید که آیا وعده ی وزیر کار برای اجرای همسان سازی در ماه های پایانی سال، جامه عمل خواهد پوشید یا نه و بدون توجه به منابع لازم برای اجرای این تکلیف قانونی، یک سوال کلیدی دیگر نیز وجود دارد: با اجرای همسان سازی، کدام قشرهای مستمری بگیر منتفع می شوند؛ آیا همسان سازی مورد نظر کانون عالی بازنشستگان، در پیِ افزایش مستمریِ حداقل بگیرها است یا سایر سطوح؟ چرا بازنشستگان این تصور غالب را دارند که اجرای همسان سازی می تواند کارکردِ ناقصِ افزایش عادلانه مستمری ها براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی را جبران کند و به یکباره، معاش بازنشسته را چند پله ارتقا ببخشد؟ همسان سازی با معضلات بسیار روبرو شد محمد اسدی (دبیر کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی سراسر کشور) در رابطه با چند و چون همسان سازی و فرمولی که تهیه شده است، می گوید: بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان از اول برنامه ششم مطرح بوده و در متن این برنامه آمده که تامین اجتماعی بایستی با منابع داخلی خودش این تکلیف را به سرانجام برساند که البته این امر در سال های گذشته با معضلات زیادی روبرو شده است.

او معتقد است؛ علاوه بر کمبود منابع، فقدان راهکارها و فرمول ها نیز به عنوان یک مانع عمل کرده است: در چند ساله اخیر در زمان مرحوم نوربخش به نتیجه رسیدند که راهکارها نیست؛ یعنی فرمولی برای این کار نداریم که کارگروهی تشکیل و جلسات زیادی برگزار شد که ما هم از سوی کانون عالی بازنشستگان، از اعضای این کمیته بودیم به یک جمع بندی در رابطه با فرمول اجرای همسان سازی رسیدیم که در این جمع بندی به همه بازنشستگان چه حداقل بگیر و چه سایر سطوح- افزایش مستمری تعلق می گیرد.

به فرمولی رسیدیم که هم حداقل بگیرها و هم سایر سطوح را دربرمی گیرد اسدی ادامه می دهد: در آن زمان، استدلال های تامین اجتمای این بود که ما حداقل ها را هر ساله براساس ماده 96 افزایش چشمگیر می دهیم مثلا امسال 40 درصد زیاد شده اما سایر سطوح معمولاً کمتر افزایش می یابد که اگر به این ترتیب پیش برود، این گروه ها کم کم، حداقل بگیر می شوند و قدرت خرید خود را از دست می دهند درحالیکه این گروه ها در زمان اشتغال، حق بیمه بیشتری پرداخته اند و لذا در اجرای همسان سازی نباید به حداقل بگیرها افزایشی تعلق بگیرد؛ اما در نهایت، به فرمولی رسیدیم که هم حداقل بگیرها و هم سایر سطوح را دربرمی گیرد.

سوال اینجاست که این فرمول چگونه عمل می کند؛ به گفته ی اسدی این فرمول، براساس یک تناسب نسبت به سابقه بیمه پردازی عمل می کند نه براساسِ میزانِ حق بیمه پرداختی.

برای اجرای فرمول، به حداقل 12 هزار و 700 میلیارد تومان منابع مالی نیاز است او تاکید می کند: اما کسانی که حق بیمه اضافی پرداختند و اکنون مستمری بگیرِ سایر سطوح به شمار می روند، در این چند سال قدرت خریدشان کاهش یافته و تقریباً به سطح حداقل بگیرها رسیده اند و به همین دلیل، در فرمول طراحی شده، به اینها یک بخشِ مضاعف داده می شود.

این فرمول ها قطعی شده اما از قرار معلوم، برای اجرای آن، به حداقل 12 هزار و 700 میلیارد تومان منابع مالی نیاز است؛ با این بودجه، جدول طراحی شده را می توان پیاده کرد اما بدون تردید اگر بخواهیم همسان سازی را قوی تر انجام دهیم، بیش از اینها نیاز است.

به گفته ی دبیر کانون عالی بازنشستگان، بعداز طراحی فرمول همسان سازی و جدول مربوطه، تغییراتی در وزارت کار و تامین اجتماعی ایجاد شد ولی کانون عالی بازنشستگان، همچنان پیگیری ها را ادامه داد.

اسدی اضافه می کند: ما بازهم پیگیری کردیم؛ تامین اجتماعی می گوید منابع ندارم؛ با هدف رفع این نقیصه، جلسات بسیاری با کمیسیون اجتماعی و کمیسیون برنامه بودجه مجلس و همچنین با وزیر کار برگزار کردیم که در این جلسات راهکارهایی پیشنهاد کردیم که شاید بشود با استفاده از این راهکارها، همسان سازی را این طرف سال کلید زد.

از مجلس قول گرفتیم که دولت یک بخشی از بدهی سازمان تامین اجتماعی را که به بیش از 200 هزار میلیارد تومان رسیده، بپردازد؛ آنها پذیرفتند منتها منوط به اینکه سازمان پس از گرفتن این مبلغ، شروع به اجرای همسان سازی کند.

تامین اجتماعی با بودجه خودش، همسان سازی را این طرفِ سال کلید بزند اسدی می افزاید: راهکار دیگر این است که تامین اجتماعی پیشنهادی به کمیسیون تلفیق بودجه 99 داشته باشد که بخشی از بدهی های دولت دیده شود تا به این ترتیب، سال آینده منابع مورد نیاز برای همسان سازی تامین شود؛ اگر این اتفاق بیفتد، شاید قولی که به ما دادند عملی شود و تامین اجتماعی با استفاده از بخشی از منابع خودش، همسان سازی را این طرف سال آغاز کند.

این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در پیان تاکید می کند: ما امیدواریم این اتفاق بیفتد یعنی امیدواریم در ماه های باقیمانده تا پایان سال، همسان سازیِ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کلید بخورد؛ ما در کانون عالی بازنشستگان، مطالبه گر حقوق مردمیم و فقط می خواهیم حق این بازنشستگان که متعلق به طبقاتِ فرودست اجتماع هستند، زنده شود.

وظیفه ی ما پیگیریِ اجرای قانون از همه نهادهای ذیربط، از مدیران سازمان گرفته تا دولت و مجلس است و امیدواریم این پیگیری ها، همین امسال به احقاق حق بیانجامد.


کلید واژه ها: همسان سازی - بازنشستگان - سازی - مستمری بگیران تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - میلیارد تومان - اجتماعی - مستمری - وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی - مستمری بگیران - سازمان - افزایش - تعاون کار و رفاه اجتماعی - میلیارد - کانون - تامین - سازمان تامین اجتماعی - محمد اسدی - بازنشسته - عالی - قانون - برنامه ششم توسعه - وزیر کار - حقوق بازنشستگان - همسان سازی حقوق - شروع - برنامه - وزیر - نوربخش - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تعدادی اتوکار و بسته بند در تهران

استخدام آشپز خانم جهت کار در رستوران هتل در تهران

استخدام کارگر ساده ظرفشور جهت کار در تهران

استخدام فرکار ماهر جهت فست فود در تهران

استخدام زیگزالگ دوز و وسط کار خانم جهت تریکو

استخدام سالادزن جهت کار در کافه رستوران در تهران

استخدام چرخکار خطی یا تکمیلی یا دائمی در تهران

استخدام کانتردار تمام وقت جهت رستوران در تهران

استخدام همکار آقا جوان جهت کار در کارگاه صحافی در تهران

استخدام ترکار حرفه ای و وردست حرفه ای در قنادی - تهران

استخدام روانشناس با مدرک MMT در تهران

استخدام تخته کار ماهر ساکن شرق تهران

استخدام کمک حسابدار خانم بدون بیمه در تهران

استخدام تعدادی خیاط مانتودوز در تهران

روند صعودی قیمت نفت اوپک همچنان ادامه دارد

نظارت بر قیمت‎ها رمز موفقیت طرح 2 نرخی شدن بنزین است

پیشنهاد افزایش دو برابری سهم دولت در صندوق بیمه کشاورزی

کاهش نرخ بیکاری در آذربایجان غربی

تشدید نظارت بر بازار در شهرستان اردل + فیلم

امشب 20 میلیون نفر دیگر کمک حمایتی می گیرند

پایانِ کلیه فروشی

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولان تا پایان روز شنبه

هشدار وزارت تعاون درباره پیامک های جعلی یارانه

مصرف گاز کل کشور رکورد زد

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

حذف قبوض کاغذی گاز از آذر 98

کاهش چشمگیر مصرف بنزین در آذربایجان شرقی

حمایت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از دولت

تخصیص اعتبار برای تقویت زیرساخت های آموزش مجازی

ساخت تایرهایی که شرایط نامساعد جاده را به خودروهای دیگر هشدار می دهند!

تحریم ها شوخی بردار نیست /راه نجات اقتصادی کشور کالای ایرانی است

حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+جدول

آتش زدن 80 فروشگاه زنجیره ای در اغتشاشات بنزینی/ 170 میلیارد تومان خسارت وارد شد

گفت وگوی علمی دانشجویان درباره افزایش قیمت بنزین و انتقاد به شیوه اجرای طرح

استخدام کارگر ساده جهت انبار پوشاک زنانه در تهران

آب و برق تا پایان سال گران نمی شود

استخدام سالن کار تمام وقت جهت رستوران در تهران

استخدام نیروی جوان آقا جهت کار نظافت در خوابگاه پسرانه

نظر مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش در مورد سهمیه بندی بنزین

استخدام یک نفر ساندویچ زن جهت همکاری در آبیک

جزییات صدور کارت بلیت برای سربازان

استخدام حسابدار آقا دارای مدرک لیسانس حسابداری در تهران

زمان برگزاری یازدهمین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان تغییر کرد

استخدام پیتزا زن حرفه ای جهت رستوران ایتالیایی بوریتو در تهران

استخدام نیروی خدمات خانم جهت کار در مطب در تهران

استخدام حسابدار خانم تسلط کامل به نرم افزار هلو - تهران

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

استخدام کمک آشپز ماهر آقا جهت رستوران در تهران

استخدام فروشنده حرفه ای خانم جهت فروش لباس مجلسی در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک با سابقه کار در تهران

استخدام تعدادی ناخن کار و طراح و پدیکوریست در تهران

ستاد طرح حمایت معیشتی اطلاعیه جدید صادر کرد

استقبال خوب کشاورزان خراسان شمالی از خریدحمایتی زعفران

سهمیه سوخت آبان سوخت نمی شود

سالانه 300 هزار متر مربع از معابر خاش آسفالت می شوند

برپایی نمایشگاه خانه مدرن در زاهدان

آغاز ثبت نام مسکن ملی در مازندران

داوری 35 اثر صنایع دستی خراسان شمالی برای نشان ملی مرغوبیت

برگزاری جشنواره پسته زرندی بزودی

فعالیت تعزیرات حکومتی در بازرسی های میدانی برای جلوگیری از قیمت ها افزایش یابد

خسارت 170 میلیاردی در اغتشاشات بنزینی / 80 فروشگاه زنجیره ای به آتش کشیده شد

قیمت خودرو چهارشنبه 98/08/29 +جدول

نحوه پیگیری طرح حمایت معیشتی

امید به روزهای بهتر برای بازار صادراتی محصولات سبزی و صیفی/ آیا نگرانی کشاورزان از بی مشتری ماندن محصولات مرتفع خواهد شد؟

چند درصد از خانوارها خودرو شخصی ندارند؟

حذف قبوض کاغذی گاز از آذر 98 اجرایی می شود

بدل «مونالیزا» پیش بینی ها را بهم زد

زندگی مسئولان شبیه زندگی مردم است/ سفره خالی و یخچال خالی بازنشسته را درک می کنیم

لعیا جنیدی: باید محل های امن غیرحصری برای اعتراضات داشته باشیم

تعیین سهم بانک ها از مبلغ کل تسهیلات در نظر گرفته شده به طرح های پیشران

امکان بارش پراکنده برف در چهارمحال و بختیاری/دمای هوا باز هم کاهش خواهد یافت

سالانه بیش از 100 تن ماهی در خاش برداشت می شود

کارگران اگر شکایت کنند بیکار خواهند شد

124 میلیون تراکنش با وجود قطعی اینترنت

اعلام زمان اعتراض جاماندگان از دریافت بسته حمایتی

330 هزار گیلانی مشمول عضویت در صندوق بیمه روستایی هستند

70 درصد جامعه مشمول دریافت کمک معیشتی دولت هستند رسانه 7 | اخبار ارز و سکه

25 درصد محصولات باغی کردستان ارگانیک است

پیگیریی مشکلات افزایش ترافیک شهری و کمبود توقفگاه در شهرکرد + فیلم

بخش خبری 20 بیست و هشتم آبان 98 + فیلم

رکود اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ آسیا

نبود متقاضی برای 12 هزار مسکن مهر خراسان رضوی

ضرورت تخصیص سهمیه بنزین به تاکسی های تک سوز در هرمزگان

نظارت بیشتر بر قیمت ها در سیستان و بلوچستان

افزایش 2 برابری ابتلا به سرطان مقعد در آمریکا

سفرای کشور های خارجی از سرمایه گذاری در کیش استقبال کردند

مصرف گاز کل کشور به مرز 700 میلیون مترمکعب رسید

آغاز ثبت نام مسکن ملی در شهرهای جدید از اول آذر ماه/ آمادگی برای واگذاری 40 هزار میلیارد پروژه عمرانی به بخش خصوصی

پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران با حضور بانک صادرات ایران آغاز به کار کرد

امشب 20 میلیون نفر یارانه می گیرند

چهارشنبه 29 آبان | افزایش قیمت جهانی طلا

آتش زدن 80 فروشگاه زنجیره ای در اغتشاشات بنزینی/ 170 میلیارد تومان خسارت وارد شد

حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+جدول

حمایت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از دولت

حمایت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از تصمیم سهمیه بندی بنزین

تحریم ها شوخی بردار نیست /راه نجات اقتصادی کشور استفاده از کالای ایرانی است

دلار صعودی شد

روز وحشتناک بورس های جهانی

رکود مسکن تا پایان امسال ماندگار خواهد بود

سهمیه بنزین سرویس های مدارس واریز می شود

افزایش حقوق بازنشستگان با 12 هزار و 700 میلیارد تومان شدنی است

افزایش حقوق بازنشستگان با 12 هزار و 700 میلیارد تومان شدنی است