مطالب مرتبط:
افزایش میانگین سرانه ماهیانه ایتام زنجانی به 505 هزار تومان
اربعین | پرداخت بیش از 45 میلیارد تومان خسارت به زائرین کربلا
حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود
آخرین مهلت پرداخت جرایم مالیاتی | خوش حساب ها 8 هزار میلیارد تومان بخشودگی گرفتند
شهرداری بروجرد ماهانه هفت میلیارد تومان درآمد دارد
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 21:232019-10-21اقتصادي

افزایش حقوق بازنشستگان با 12 هزار و 700 میلیارد تومان شدنی است


- اکوفارس: محمد اسدی از تدوین فرمول همسان سازی در زمان مرحوم نوربخش خبر می دهد و ابراز امیدواری می کند که قبل از پایان سال، پروسه ی اجرای آن کلید بخورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، یازدهم مهرماه، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در همدان گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در تدارک هستیم از ماه های پایانی سال و به تدریج، همسان سازی حقوق و دستمزد بازنسشتگان درون سازمان تامین اجتماعی با تکیه بر بودجه خود سازمان تا حد مقدور حل و فصل شود و از سال 99 به نتیجه نهایی برسد.

پس از آن، علی اصغر بیات (رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی سراسر کشور) در شرایطی که سازمان از یک طرف مکلف به اجرای همسان سازی با منابع داخلی خود است و این تکلیف در برنامه ششم توسعه به صراحت آمده است و از سوی دیگر نزدیک به 250 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار و 40 هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است، پیشنهادی برای اجرای همسان سازی و تحقق قانون مطرح نمود: ما بحثی روی پولی که باید توسط دولت پرداخت شود، نداریم؛ قولی که وزیر کار و مدیرعامل سازمان داده اند، این است که از اواخر سال، کار را شروع می کنند؛ ما هم می گوییم حتما شروع کنید؛ شما از همه جا طلبکار هستید؛ در این شرایط، با هر عددی که توان دارید کار اجرای همسان سازی را شروع کنید؛ منتها این کار را با حضور نماینده کانون عالی بازنشستگان و با فرمولی که در زمان مرحوم نوربخش به آن رسیدیم، انجام دهید؛ همسان سازی را انجام دهید و احکام حقوقی بازنشستگان را با منظور کردن میزان افزایش همسان سازی، صادر نمایید و به دستِ آنها بدهید؛ بگذارید بازنشسته از شما طلبکار شود.

اما همسان سازی پارادایمی ست که در خود ابهامات بسیار دارد؛ جدا از زمان اجرای آن و این تردید که آیا وعده ی وزیر کار برای اجرای همسان سازی در ماه های پایانی سال، جامه عمل خواهد پوشید یا نه و بدون توجه به منابع لازم برای اجرای این تکلیف قانونی، یک سوال کلیدی دیگر نیز وجود دارد: با اجرای همسان سازی، کدام قشرهای مستمری بگیر منتفع می شوند؛ آیا همسان سازی مورد نظر کانون عالی بازنشستگان، در پیِ افزایش مستمریِ حداقل بگیرها است یا سایر سطوح؟ چرا بازنشستگان این تصور غالب را دارند که اجرای همسان سازی می تواند کارکردِ ناقصِ افزایش عادلانه مستمری ها براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی را جبران کند و به یکباره، معاش بازنشسته را چند پله ارتقا ببخشد؟ همسان سازی با معضلات بسیار روبرو شد محمد اسدی (دبیر کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی سراسر کشور) در رابطه با چند و چون همسان سازی و فرمولی که تهیه شده است، می گوید: بحث همسان سازی حقوق بازنشستگان از اول برنامه ششم مطرح بوده و در متن این برنامه آمده که تامین اجتماعی بایستی با منابع داخلی خودش این تکلیف را به سرانجام برساند که البته این امر در سال های گذشته با معضلات زیادی روبرو شده است.

او معتقد است؛ علاوه بر کمبود منابع، فقدان راهکارها و فرمول ها نیز به عنوان یک مانع عمل کرده است: در چند ساله اخیر در زمان مرحوم نوربخش به نتیجه رسیدند که راهکارها نیست؛ یعنی فرمولی برای این کار نداریم که کارگروهی تشکیل و جلسات زیادی برگزار شد که ما هم از سوی کانون عالی بازنشستگان، از اعضای این کمیته بودیم به یک جمع بندی در رابطه با فرمول اجرای همسان سازی رسیدیم که در این جمع بندی به همه بازنشستگان چه حداقل بگیر و چه سایر سطوح- افزایش مستمری تعلق می گیرد.

به فرمولی رسیدیم که هم حداقل بگیرها و هم سایر سطوح را دربرمی گیرد اسدی ادامه می دهد: در آن زمان، استدلال های تامین اجتمای این بود که ما حداقل ها را هر ساله براساس ماده 96 افزایش چشمگیر می دهیم مثلا امسال 40 درصد زیاد شده اما سایر سطوح معمولاً کمتر افزایش می یابد که اگر به این ترتیب پیش برود، این گروه ها کم کم، حداقل بگیر می شوند و قدرت خرید خود را از دست می دهند درحالیکه این گروه ها در زمان اشتغال، حق بیمه بیشتری پرداخته اند و لذا در اجرای همسان سازی نباید به حداقل بگیرها افزایشی تعلق بگیرد؛ اما در نهایت، به فرمولی رسیدیم که هم حداقل بگیرها و هم سایر سطوح را دربرمی گیرد.

سوال اینجاست که این فرمول چگونه عمل می کند؛ به گفته ی اسدی این فرمول، براساس یک تناسب نسبت به سابقه بیمه پردازی عمل می کند نه براساسِ میزانِ حق بیمه پرداختی.

برای اجرای فرمول، به حداقل 12 هزار و 700 میلیارد تومان منابع مالی نیاز است او تاکید می کند: اما کسانی که حق بیمه اضافی پرداختند و اکنون مستمری بگیرِ سایر سطوح به شمار می روند، در این چند سال قدرت خریدشان کاهش یافته و تقریباً به سطح حداقل بگیرها رسیده اند و به همین دلیل، در فرمول طراحی شده، به اینها یک بخشِ مضاعف داده می شود.

این فرمول ها قطعی شده اما از قرار معلوم، برای اجرای آن، به حداقل 12 هزار و 700 میلیارد تومان منابع مالی نیاز است؛ با این بودجه، جدول طراحی شده را می توان پیاده کرد اما بدون تردید اگر بخواهیم همسان سازی را قوی تر انجام دهیم، بیش از اینها نیاز است.

به گفته ی دبیر کانون عالی بازنشستگان، بعداز طراحی فرمول همسان سازی و جدول مربوطه، تغییراتی در وزارت کار و تامین اجتماعی ایجاد شد ولی کانون عالی بازنشستگان، همچنان پیگیری ها را ادامه داد.

اسدی اضافه می کند: ما بازهم پیگیری کردیم؛ تامین اجتماعی می گوید منابع ندارم؛ با هدف رفع این نقیصه، جلسات بسیاری با کمیسیون اجتماعی و کمیسیون برنامه بودجه مجلس و همچنین با وزیر کار برگزار کردیم که در این جلسات راهکارهایی پیشنهاد کردیم که شاید بشود با استفاده از این راهکارها، همسان سازی را این طرف سال کلید زد.

از مجلس قول گرفتیم که دولت یک بخشی از بدهی سازمان تامین اجتماعی را که به بیش از 200 هزار میلیارد تومان رسیده، بپردازد؛ آنها پذیرفتند منتها منوط به اینکه سازمان پس از گرفتن این مبلغ، شروع به اجرای همسان سازی کند.

تامین اجتماعی با بودجه خودش، همسان سازی را این طرفِ سال کلید بزند اسدی می افزاید: راهکار دیگر این است که تامین اجتماعی پیشنهادی به کمیسیون تلفیق بودجه 99 داشته باشد که بخشی از بدهی های دولت دیده شود تا به این ترتیب، سال آینده منابع مورد نیاز برای همسان سازی تامین شود؛ اگر این اتفاق بیفتد، شاید قولی که به ما دادند عملی شود و تامین اجتماعی با استفاده از بخشی از منابع خودش، همسان سازی را این طرف سال آغاز کند.

این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در پیان تاکید می کند: ما امیدواریم این اتفاق بیفتد یعنی امیدواریم در ماه های باقیمانده تا پایان سال، همسان سازیِ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کلید بخورد؛ ما در کانون عالی بازنشستگان، مطالبه گر حقوق مردمیم و فقط می خواهیم حق این بازنشستگان که متعلق به طبقاتِ فرودست اجتماع هستند، زنده شود.

وظیفه ی ما پیگیریِ اجرای قانون از همه نهادهای ذیربط، از مدیران سازمان گرفته تا دولت و مجلس است و امیدواریم این پیگیری ها، همین امسال به احقاق حق بیانجامد.


کلید واژه ها: همسان سازی - بازنشستگان - سازی - مستمری بگیران تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - میلیارد تومان - اجتماعی - مستمری - وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی - مستمری بگیران - سازمان - افزایش - تعاون کار و رفاه اجتماعی - میلیارد - کانون - تامین - سازمان تامین اجتماعی - محمد اسدی - بازنشسته - عالی - قانون - برنامه ششم توسعه - وزیر کار - حقوق بازنشستگان - همسان سازی حقوق - شروع - برنامه - وزیر - نوربخش - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
زمان اعتراض جاماندگان از دریافت بسته حمایتی اعلام شد

زمان ثبت نام مسکن ملی در شهرهای جدید از اول آذر ماه اعلام شد

دلار کانال عوض کرد/ یورو در مرز 13 هزار تومان

محکومیت ارزی 19 میلیاردی شرکت وارداتی در تبریز

دلار کانال عوض کرد/ یورو در مرز 13 هزار تومان

نحوه ارائه «بسته معیشتی» به زوج های تازه ازدواج کرده

تخفیف 10 تا 30 درصدی فروشگاه های زنجیره ای به مردم

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

ابلاغ دستورالعمل عدم افزایش قیمت کالا و خدمات

نشست های هم اندیشی کارکنان جوان مناطق نفت خیز جنوب آغاز شد

آماده تامین تخم مرغ برای مردم با قیمت مصوب هستیم

اعتراف بانک مرکزی آمریکا به گرفتاری های اقتصاد این کشور

ابطال کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت های فرسوده

بیرانوند برای ویتوریا چقدر آب می خورد؟

انتشار رقم جدید و نجومی ضرر قطعی اینترنت در کشور

سن وسایل نقلیه برای دریافت کارت سوخت اعلام شد

بانک سینا: مراقب پیامک های جعلی رمز پویا باشید

خبرنگاران حوزه کتاب از بانک صادرات ایران تسهیلات دریافت می کنند

استخدام صندوقدار خانم در رستوران پلودیگی

عرضه 10 میلیارد یورویی صادرکنندگان در سامانه نیما

استخدام چرخکار ماهر جهت تولیدی تریکو (تی شرت) در مشهد

گزارش مکتوب... ثروت سرخی که میلیاردی به جیب خارجی ها می ریزد

درخواستهای مردمی برای برپایی راهپیمایی خودجوش

جلب نظر مردم و اقناع آن ها و حمایت نخبگان، مقدمه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بود که مغفول واقع شد

استخدام انباردار جهت یک شرکت معتبر در تهران

افتتاح اولین راه آهن دو خطه کشور

نبود متقاضی برای 12 هزار مسکن مهر خراسان رضوی

اختصاص 150 میلیون دلار به طرح های آبخیزداری کشور

استخدام مکانیک ماهر پراید و تیبا جهت نمایندگی سایپا در تهران

صادرات 9 تن زرشک خشک از تشکل های تعاون روستایی به ترکیه

غیرفعال سازی 50 کارتخوان

افزایش 10هزار تُنی تولید ذرت در خواف

576 هزار مترمربع به فضای ورزش کشور افزوده شد

استخدام انباردار با سابقه کار مفید ساکن شهریارِ تهران

افزوده شدن سه دستگاه آمبولانس به ناوگان 115

دستورالعمل استخراج رمزارزها ابلاغ شد

دستورالعمل استخراج رمزارز ها ابلاغ شد

استخدام صندوقدار خانم جهت شیرینی و آجیل فروشی در تهران

استخدام اپیلاسیون کار حرفه ای تمام و نیمه وقت در تهران

استخدام بردست خانم جهت کار تریکو در محدوده الماس شرقِ مشهد

استخدام کارمند مسلط به زبان انگلیسی، اینترنت و سرچینگ در تهران

کاهش 75 درصدی بارش در گلپایگان

پرداخت کمک حمایت معیشتی دولت به مشمولین تا پایان روز شنبه 2 آذر

ربیعی: مگر می توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می شود؟/ سفره و یخچال خالی بازنشسته ها را درک می کنیم​

دستورالعمل استخراج رمز ارزها ابلاغ شد

یکی از مشکلات بخش کشاورزی، خام فروشی است

50 کارتخوان فعال خارج از کشور مسدود شد

افزایش بی سابقه مصرف گاز با کاهش دما

گرانی تخم مرغ ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد

رشد 15 درصدی قربانیان مونواکسید کربن در اصفهان/ 3 آمبولانس در حوادث اخیر آسیب دیدند

تابلوی بدل مونالیزا نیم میلیون یورو به فروش رسید!

دستور ویژه نوبخت برای سهمیه بنزین معلمان مناطق محروم و روستایی

فیلم| یکی از پشت پرده های افزایش قیمت بنزین

صعود شاخص جهانی دلار پس از ریزش اخیر

برنامه توسعه صادرات برق از شرق ایران به کشورهای افغانستان و پاکستان

قیمت طلا صعود می کند

استخدام جوشکار co2 و مونتاژکار اسکلت فلزی در تهران

استخدام تعدادی جوشکار ماهر و نیمه ماهر درب و پنجره در تهران

احتمال کاهش قیمت نهاده های دام و طیور دوم از انتظار نیست

بارش های کشور از رشدی 29 درصدی برخوردارشد

بازار مازندران زیر ذره بین نظارت

ابطال کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت های فرسوده

اعتراف بانک مرکزی آمریکا به گرفتاری های اقتصاد این کشور

تقلب عامل اصلی هدایت بازار به سمت کالای خارجی است

کاهش نرخ رسمی یورو و 16 ارز دیگر

برداشت سالانه بیش از 100 تن ماهی در خاش 

دلار کانال عوض کرد/ یورو در مرز 13 هزار تومان

ثبات قیمت ها در بازار استان مرکزی 

میزان خسارت اغتشاشگران به واحدهای صنفی در حال بررسی است

دستورالعمل استخراج رمزارزها ابلاغ شد

زمان ثبت نام مسکن ملی در شهرهای جدید اعلام شد

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 29 آبان 98

تاثیر گران شدن بنزین بر کرایه تاکسی های اینترنتی

جزییات جدید از سهمیه بنزین تاکسی اینترنتی، پیک موتوری و موتورسیکلت

انتشار رقم جدید و نجومی ضرر قطعی اینترنت در کشور

روز وحشتناک بورس های جهانی

استخدام کارگر ماهر ریخته گر آلومینیوم در ورامین

استخدام وایرینگ کار مسلط به سیم کشی و مونتاژ تابلوهای برق

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر MDFکار در تهران

پیش بینی بازار مسکن تا پایان سال جاری

روش صنعتی شدن استخراج رمز ارزها مشخص شد

بهره برداری از فاز نخست مینی پالایشگاه پلدختر 

زمان ثبت نام مسکن ملی در شهرهای جدید از اول آذر ماه اعلام شد

3 استان برتر تولید کننده پلاسما در سطح کشور را بشناسید

وزیر نیرو: آب و برق گران نمی شود

جدیدترین قیمت خودرو های پرتیراژ وارداتی امروز 29 آبان ماه

برنامه توسعه صادرات برق از شرق ایران به کشورهای افغانستان و پاکستان

دود اغتشاش در چشم کسب وکار مردم

اختصاص هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرورش ماهی در هرمزگان

بودجه سال 99 از زبان نوبخت

13 روش برای افزایش سرعت کامپیوتر شخصی

مفقود شدن 2 صیاد در خلیج فارس

دستورالعمل استخراج رمزارز ها ابلاغ شد

مصرف گاز کل کشور رکورد زد

استخدام منشی خانم برای یک باشگاه واقع در تهران

استخدام فروشنده پوشاک بچه گانه خانم و آقا با حقوق مکفی در تهران

می ترسند کلاه سرشان برود!

استخدام آشپز فرنگی، کمک آشپز، پیتزا زن و سالن دار در مشهد

استخدام نیروی دیپلمه و کارگر ساده خانم در کارخانه تولید پوشاک

استخدام نیروی فروش و منشی در بازرگانی کاشی و سرامیک زیمانو

افزایش حقوق بازنشستگان با 12 هزار و 700 میلیارد تومان شدنی است

افزایش حقوق بازنشستگان با 12 هزار و 700 میلیارد تومان شدنی است