مطالب مرتبط:
شماره 44 فصلنامه «فلسفه دین» منتشر شد
شماره 44 فصلنامه «فلسفه دین» منتشر شد + عکس
شماره 85 فصلنامه «علوم سیاسی» منتشر شد
شماره 38 فصلنامه «پژوهش های فقهی» منتشر شد
شماره 85 فصلنامه «علوم سیاسی» منتشر شد
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 17:122019-10-21دانش

شماره 44 فصلنامه «فلسفه دین» منتشر شد


پژوهشی «فلسفه دین» به صاحب امتیازی پردیس فارابی دانشگاه تهران با مدیرمسؤولی علیرضا محمدرضایی و سردبیری محمد محمدرضایی ویژه پاییز 98 منتشر شد.

- چهل و چهارمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی فلسفه دین به صاحب امتیازی پردیس فارابی دانشگاه تهران با مدیرمسؤولی علیرضا محمدرضایی و سردبیری محمد محمدرضایی ویژه پاییز 98 منتشر شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری رسا"، چهل و چهارمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی فلسفه دین به صاحب امتیازی پردیس فارابی دانشگاه تهران با مدیر مسؤولی علیرضا محمدرضایی و سردبیری محمد محمدرضایی ویژه پاییز 98 منتشر شد.

این فصلنامه در 8 مقاله و در 542 صفحه منتشر شده که عناوین، نام نویسندگان و چکیده مقالات مذکور به شرح ذیل است: وحدت در ابن عربی و ارتباط آن با مسئله دیگری حامده راستایی و محمدرضا اسدی چکیده: هر چند موضوع دیگری ، در بین اندیشمندان مسلمان به عنوان یک مسئله مستقل مطرح نبوده است لکن ظرفیت طرح این بحث بین همه نحله های فکری در جهان اسلام، به ویژه در عرفان وجود دارد.

بر این اساس می توان برای نمونه پرسش از دیگری را به آثار ابن عربی به عنوان نماینده عرفان اسلامی عرضه و مبانی فکری او را در این زمینه جست وجو کرد.

وحدت وجود به عنوان مهم ترین مبنای جهان بینی ابن عربی در جای جای نظام عرفانی او به چشم می خورد و از مهم ترین اصول تعیین کننده راهبرد رفتاری او در قبال دیگری است.

در مباحث مربوط به هستی شناسی، حق و خلق، حقیقتی واحدند که چنانچه جهت وحدت آن لحاظ شود، حق است و اگر به جنبه کثرت آن توجه شود، خلق است؛ لکن جامع ترین نگاه به عالم هستی، ملاحظه هر دو جهت وحدت و کثرت است.

نگاه جامعی که با وجود پذیرش کثرت، با ملاحظه وحدتی ورای کثرات، زمینه را برای پذیرش دیگری ، با همه تضادها و اختلاف ها فراهم می کند.

این نگرش با تسری یافتن به حوزه معرفت شناسی، رویکرد ویژه ابن عربی در مواجهه با تقابل های معرفتی را نیز روشن خواهد کرد.

تأملی بر چیستی اختیار از منظر سازگارباوری رضا گندمی نصرآبادی و محمدرضا زارع بیدکی چکیده: در حالی که بعضی از فیلسوفان به عدم امکان اختیاری بودن افعال موجب معتقدند، عده دیگری چنین امری را ممکن می دانند.

گروه اول ناسازگارباور و گروه دوم سازگارباور نامیده می شوند.

سازگارباوران باید بتوانند علاوه بر رد ادله ای که بر ناسازگاری ارائه شده است، نظریه ای در مورد چیستی اختیار ارائه بدهند که با موجبیت سازگار باشد.

آنها معیارهای مختلفی برای اختیاری بودن فعل ارائه داده اند.

نگارنده در این مقاله بر آن است تا پس از تعیین مراد خود از اختیار و موجبیت، این معیارها را در قالب شش عنوان دسته بندی و ارزیابی کند.

داشتن قابلیت و نبود مانع، توانایی خودارزیابی تأملی، قابلیت انتخاب بر طبق نظام ارزشگذاری خود، قابلیت درک حقیقت و خیر، دارا بودن کنترل رهنمودی و داشتن تاریخچه مناسب، معیارهایی هستند که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

در نهایت نتیجه این شد که تنها نظریه ای که شامل همه این معیارها باشد، شاید نظریه مناسبی در مورد اختیار از منظر سازگارباوری محسوب شود.

پژوهشی در مسئله تصور و تصدیق خدا سیدمجتبی میردامادی چکیده: از لحاظ نظری لاادری گرایان مدعی هستند که هیچ تصوری از خدا نداریم بمانند آنچه منون فیلسوف قرون وسطی در مناظره اش با سقراط گفته است، انسان راجع به آنچه دانایی و تصوری از آن ندارد، نمی تواند تحقیق یا جست وجو کند و اگر هم یافت، معلوم نیست همانی باشد که به دنبالش بوده است، لذا بنا بر قضیه مقبول و بدیهی اگر چیزی غیرقابل تصور تلقی گردد، بی تردید تصدیق آن غیرممکن خواهد بود نتیجه گرفته اند که خدایِ تصور ناپذیر، قابلِ تصدیق و اثبات نیست.

در این جستار با واکاوی و بررسی مفهوم تصور و تصدیق و تعریف به رسم برای خدا با صفات ثبوتیه ای که لازم ذات است، تصور و سپس تصدیق خدا به واسطه علم حصولی بررسی و اثبات خواهد شد.

تأملی بر نقش معنویت در حل بحران محیط زیست از دیدگاه سیدحسین نصر و ارزیابی آن سیدحمیدرضا میرعظیمی، ماریه سیدقریشی و علی احمدپور چکیده: نقشی که معنویت در حل بحران زیست محیطی ایفا می کند، یکی از مهم ترین مسائلی است که سنت گرایان و از جمله سید حسین نصر بر آن تأکید کرده اند.

پرسش اصلی تحقیق این است که از دیدگاه نصر، معنویت چه نقشی در حل بحران محیط زیست دارد؟ هدف اصلی این پژوهش، تبیین مدعای فوق و پاسخ به آن بوده که با روش تحلیل محتوا در تبیین داده ها صورت گرفته است.

یافته های تحقیق نشان می دهد که از دیدگاه نصر، بحران ارتباط انسان و طبیعت در غرب، محصول عقل گرایی، علم گرایی محض و انسان مداری مطلق است.

برای حل این بحران، چاره ای جز رجوع به دین، معنویت و تدوین اصول اخلاقی در چارچوب دین درباره محیط زیست نیست و توجه انسان به خلیفه بودنش از طرف خدا و مسئول بودن در قبال طبیعت، نقش اساسی در حل این بحران دارد.

واکاوی معرفت شناسانه اسکان حضرت آدم(ع) در بهشت برزخی و هبوط از آن، از منظر حکمای نوصدرایی محمدعلی اکبری و نفیسه فیاض بخش چکیده: این پژوهش به بررسی آرا و آثار حکمای نوصدرایی مبتنی بر نصوص دینی در خصوص ضرورت اسکان اولیه آدم(ع) در بهشت اختصاص دارد.

پژوهش از نوع استنادی و شیوه آن تحلیل و تبیین محتواست.

دیدگاه این حکما چنین بوده که آدمیت باید سیر خود را از مقام برزخ نزولی آغاز و لزوماً با عبور از کثرت عالم ماده، زندگی تکاملی و حرکت صعودی را با اراده و اختیار خود به سوی وحدت عالم عقل آغاز کند لذا طبق بیان قرآن، حضرت آدم(ع) سیر زمینی شدن خود را از بهشت برزخی آغاز کرد، در آن موقف بهشتی؛ تعلیمات اولیه از قبیل اسمای الهی، حقیقت مقام خلیفه اللهی و مسجود فرشتگان شدن را برای زندگی زمینی آموخت؛ همچنین با وساوس شیطانی و دشمنی سرسخت ابلیس با مقام انسانیت آشنا شد؛ آنگاه با این آموختگی و دارایی به زمین هبوط داده شد.

پس حضور آدم در بهشت، بنا به مصلحتی کمالی و عظیم است که باید در موطن ملکوت این عالم مستقر و سپس هبوط داده شود.

این حکایت، چیزی جز تفسیر مقام انسانیت نیست و آن شامل مقام آدمیت و لازمه انسانیت در تمام انسان هاست، نه شخص حضرت آدم(ع) و بهشت برای آدم نوعی خودیابی بوده و تنزل از آن، قرار گرفتن در ریل تکامل است، چرا که لازمه هر صعودی، هبوط خواهد بود.

تجربه زندگی از منظر ملاصدرا و دیلتای علی صادقی نژاد و مهدی منفرد چکیده: دیلتای یکی از فیلسوفان زندگی است که متن حیات را بررسی کرده است.

نگاه وی به تجربه زندگی قرابت های بسیاری با اندیشه حیات و زندگی در حکمت متعالیه ملاصدرا دارد.

مقصود این نوشتار از تجربه زندگی اصطلاح تجربه زیسته در فلسفه دیلتای نیست، بلکه مقصود هر نوع نگاه زمانی به زندگی است که فعالیت های انسان را در طول زمان بررسی می کند.

بررسی اهداف و سیر کلی این دو فیلسوف و ویژگی های تجربه زندگی، نشان دهنده نوعی قرابت و همداستانی در این مسئله است که می توان میان اندیشه این دو متفکر، تطبیق کرد.

تاریخ و زمانمندی، احساس، تجربه و نحوه ادراک، اموری هستند که در این نوشتار به آنها پرداخته خواهد شد.

سیلان زندگی، درک فعالانه، مشترک و بی واسطه از زندگی، مهم ترین نقاط همسویی این دو فیلسوف شناخته می شوند؛ یعنی نفس در طی حرکت و سیلان در زندگی، با نوعی سرشاری از ارزش ها همراه است که با عمل ارادی خود، برای تکامل خود را تعیین و بدن مثالی خود را متعین می کند.

از وحدت عددی تا وحدت حقه حقیقیه خداوند متعال مهدی عبداللهی چکیده: در این مقاله پس از مفهوم شناسی وحدت، توحید و اشاره به اقسام واحد، دیدگاه فیلسوفان اسلامی و مفاد متون دینی درباره توحید ذاتی را تبیین خواهیم کرد.

همه فیلسوفان اسلامی واجب بالذات را منحصر در یک مصداق می دانند و معتقدند مصداق دیگری برای واجب الوجود ممکن نیست.

اما دیدگاه ایشان درباره مصادیق فرضی واجب تطور داشته و از وحدت عددی واجب به وحدت حقه حقیقیه رسیده اند و به این ترتیب به وحدت شخصی عرفانی نزدیک شده اند.

در روایات اسلامی نیز وحدت عددی خداوند، به صراحت نفی شده است.

قرآن کریم نیز با توصیف وحدت خداوند متعال به قهاریت، بیان می کند که وحدت خداوند متعال به گونه ای است که مجالی برای فرض غیر باقی نمی گذارد.

بررسی رابطه اختیار و تقدیر در هستی از منظر علامه طباطبایی محمدحسین مروی و حوران اکبرزاده چکیده: باور به اختیارمندی انسان از سویی؛ و حاکمیت قضا و قدر بر زندگی انسان از سوی دیگر متعارض یا متناقض نما به نظر می رسد.

لذا ظاهراً یا باید با حاکمیت ضرورت تقدیر، از قدرت اختیار آدمی چشم پوشی کنیم یا با در نظر گرفتن اراده برای انسان در عالم امکان، مخالف هرگونه ضرورتی در هستی شویم.

برای رفع تعارض فوق، تبیین و تحلیل معنای تقدیر، ضرورت و قاعده مندی و ارتباط آن با بحث عالم امر و مسئله علم حق تعالی نسبت به افعال و اختیاراتِ انسان از سویی؛ و معنای آزادی، اختیار و انتخاب آدمی نسبت به سعادت و شقاوت، و بررسی بحث طینت و سرشت انسان از سوی دیگر، ضروری به نظر می رسد و نقش اساسی در فهم و درک پرسش مذکور دارد.

علامه طباطبایی با نگرش هستی شناسانه و انسان شناسانه اش، معتقد است که از یک منظر، آدمی در ظرف دنیا و عالم خلق، از روی اختیار مرتکب اعمالِ خیر یا شر شده و با حرکت جوهریِ نفس، هویت و شاکله خویش را رقم می زند و از منظر دیگر، خداوند در عالم امر که عالم ثبات و فعلیت محض است، به علم ازلی (علم فرازمانی و سرمدی) از قضا و حکم زندگی سعادت آمیز یا شقاوت آمیز انسان ها آگاه بوده، اما در تقدیر عالم، انسان را مختار مقدر کرده است.

این سخن، به ظاهر تناقض آمیزمی آید، اما تلاش نگارنده در پژوهش حاضر بر آن است که با توجه به آثار علامه بزرگوار، این معضل را گشوده و تناقض ظاهری را رفع کند.

/822/ن 602/ش
کلید واژه ها: محمد - دانشگاه تهران - فلسفه دین - فصلنامه - منتشر - دانشگاه - فلسفه - وحدت - پاییز 98 - فارابی - پژوهشی - عربی - پاییز - پردیس - عرفان - تهران - مدیر - مقاله - نویسندگان - توان - فکری - علمی - خبرگزاری - جهان - خبرنگار - نماینده - مقالات - اسلامی - ارتباط - مسلمان

آخرین اخبار سرویس:
چارچوب نظری و پیشینه پژوهش مشروطی

مبانی نظری ارزیابی امکان استفاده از بودجه ریزی عملیاتی در دانشگاه

پیشرفت کارهای پژوهشی یک جور شعبده بازی است

پیشرفت کارهای پژوهشی یک جور شعبده بازی است

شناسایی معیارهای ارزیابی عملکرد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

پرسشنامه استرس شغلی HSE

وجود قرص در کیک و کلوچه به کرمان هم رسید

پرسشنامه امکان سنجی اجرای بودجه ریزی عملیاتی

ارزیابی اثرات ساختار سازمانی بر رضایت شغلی پرسنل

هیچ موردی از وجود قرص در کیک در استان قزوین گزارش نشده است 

سجاد مروتی هجدهمین کنگره آسمانی عروج

هجدهمین کنگره آسمانی عروج با شعار شهدای دانشجو افتخار دانشگاه برگزار شد

مبانی نظری و پیشینه تحقیق شرطی سازی ارزشی 56 صفحه

«بهشت خاکی» روایتگر تلاش های دانشجویان جهادگر می شود

هجدهمین کنگره آسمانی عروج با شعار شهدای دانشجو افتخار دانشگاه برگزار شد

بیستمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان

تاثیر گوش دادن موسیقی و نواختن آن در کاهش اضطراب با تاکید بر موسیقی پاپ در دانشجویان ابهر

«بهشت خاکی» روایتگر تلاش های دانشجویان جهادگر می شود

پرسشنامه تاثیر فرهنگ سازمانی بر عملکرد شغلی

پرسشنامه ارزیابی نگرش دانشجویان بومی در برابر غیر بومی ها و اثرات آن بر میزان اعتماد اجتماعی در دانشگاه

ساخت فناوری که ضریب اطمینان پرتاب ماهواره را افزایش می دهد

انتخاب موضوع تحقیق دانشگاهی و استدلالهای حاکم بر آن

از مهارت تا کارآفرینی

کارگاه آموزش خبرنگاری در یاسوج برگزار شد

کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری

کارگاه آموزش خبرنگاری در یاسوج برگزار شد

ابعاد «روز دانشجو» در نهاوند بررسی می شود/ اعزام تیم بازرسی

اعزام تیم بازرسی به نهاوند با هدف بررسی ابعاد «روز دانشجو»

مسن ترین دانشجوی تحصیلات تکمیلی کشور +عکس

ثبت نام 130 هزار نفر در کنکور ارشد

اجلاس سراسری «نماز»

نوارهای عجیب بر قمر یخی چگونه تشکیل شده است؟

فعالیت 95 هسته فناور در دانشگاه محقق اردبیلی

عکس جنجالی بهرام رادان در کنار بازیگر زن معروف+بیوگرافی و تصاویر

بودجه دانشگاه فنی و حرفه ای پاسخگوی هزینه ها نیست

ثبت نام ازدواج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز تا 30 دی ماه ادامه دارد

اجلاسیه سراسری نماز

مراسم بزرگداشت روز دانشجو در پردیس بین الملل صنعتی شریف در کیش

برگزاری آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

فعالیت 95 هسته فناور در دانشگاه محقق اردبیلی

عکس جنجالی بهرام رادان در کنار بازیگر زن معروف+بیوگرافی و تصاویر

ثبت نام 130 هزار نفر در کنکور ارشد

جدیدترین ماهواره هند راه اندازی شد

هجدهمین کنگره «آسمانی عروج» در معراج الشهدا دانشگاه آزاد اسلامی یزد برگزار شد

اعلام برنامه های هفته پژوهش در واحد علوم و تحقیقات

برنامه های هفته پژوهش واحد علوم و تحقیقات تهران اعلام شد

برنامه های هفته پژوهش واحد علوم و تحقیقات تهران اعلام شد

تجلیل از 83 دانش آموز پژوهشگر استان همدان

برنامه هفته پژوهش در دانشکده مدیریت علوم و تحقیقات اعلام شد

پروپوزال ارزیابی اثرات شبکه های اجتماعی مجازی بر هویت جمعی دانشجویان

دو پژوهشگر ایرانی در جمع یک درصد پژوهشگران برتر جهان

پرسشنامه سبک های تفکر استرنبرگ و واگنر 1992 با نمره گذاری، روایی و پایایی

فردا؛ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر

دو پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران یک درصد برتر جهان

نام 2 پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران یک درصد برتر جهان

25هزار دانشجوی پیام نور محل آزمون پایان ترم خود را تغییر دادند

بهره مندی80دانشجوی دانشگاه دامغان از بورس تحصیلی خیریه دکتر عالمی

سن ورودی های دانشگاه علمی کاربردی کاهش یافت

برگزاری دومین نمایشگاه «تستا»/ ارایه نیازهای فناورانه صنایع مختلف

جشنواره تجلیل از پژوهش گران و فناوران برگزار می شود

کاهش سن ورودی های دانشگاه علمی کاربردی

وضعیت اخلاق ورزی و توزیع نظام های اخلاقی دینی و دنیوی در میان نخبگان علمی و عوامل موثر بر آن

130هزار نفر در کنکور ارشد 99 ثبت نام کرده اند/ 25 آذر آخرین فرصت

دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد باید از ترم آینده مقاله چاپ کنند

قانون جدید دانشگاه ها برای تجمعات دانشجویی

کاهش سن ورودی های دانشگاه علمی کاربردی

مرکز نوآوری شتاب دهی خدمات شهری راه اندازی می شود

پرسشنامه بررسی عوامل موثر بین سرمایه اجتماعی و مدیریت دانش در سازمان

رونمایی از 4 دستاورد پژوهشی در زمینه صنایع غذایی

ایران در تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا رتبه نخست را دارد

جزییات حذف 100 درصدی سهمیه های کنکور

امروز آخرین مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

قهرمانی البرز در مسابقات مناظرات دانشجویی دانشگاه های علمی کاربردی

130هزار نفر در کنکور ارشد 99 ثبت نام کرده اند/ 25 آذر آخرین فرصت

رتبه نخست ایران در تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا

رتبه نخست ایران در تولید محصولات زیست فناوری غرب آسیا

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری خراسان شمالی

شایعه خودکشی تعدادی از دانشجویان دانشگاه چمران اهواز

رتبه نخست ایران در تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا

گاز 2 دانشجو را در شیراز خفه کرد

موسسات آمورش عالی در یک هماهنگی اکوسیستمی ماموریت گرا می شوند

راز رگه های ببری انسلادوس فاش شد

رتبه نخست ایران در تولید محصولات زیست فناوری غرب آسیا

جزوه فارسی پیش دانشگاهی و فارسی عمومی - دانشگاه آزاد اسلامی

پژوهش های مسئله محور می تواند به بهبود فرآیندهای تولید کمک کنند

الزام دانشجویان دکتری به چاپ مقاله در مجلات دانشگاه از ترم آینده

امروز آخرین مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

الزام دانشجویان دکتری به چاپ مقاله در مجلات دانشگاه از ترم آینده | اخبار ایران و جهان

شاخصه بالندگی یک دانشگاه وجود کرسی آزاداندیشی است

دانشجویان دکتری از ترم آینده ملزم به چاپ مقاله در مجلات دانشگاه می شوند

امشب آخرین مهلت ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی برای نقل و انتقال

امشب آخرین مهلت ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی برای نقل و انتقال

برگزاری نخستین رویداد معرفی نیازهای فناورانه در استان فارس

محققان هزاران حفره عجیب در اعماق اقیانوس کشف کردند

بررسی رابطه عزت نفس با پیشرفت تحصیلی دختران دبیرستانی شهر ری

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت علمی پژوهشی ضامن سلامتی

جزوه ریاضی پیشرفته (تبدیل انرژی)

مرگ 2 دانشجو در شیراز به دلیل گازگرفتگی

25هزار دانشجوی پیام نور محل آزمون پایان ترم خود را تغییر دادند

25هزار دانشجوی پیام نور محل آزمون پایان ترم خود را تغییر دادند

شماره 44 فصلنامه «فلسفه دین» منتشر شد

شماره 44 فصلنامه «فلسفه دین» منتشر شد