مطالب مرتبط:
مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور | از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟
مشخص نیست روحانی درباره چه موضوعی رفراندوم می خواهد/سخنان رییس جمهور فرار رو به جلوست
مشخص نیست روحانی درباره چه موضوعی رفراندوم می خواهد/سخنان رییس جمهور فرار رو به جلوست
امارات 700 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرد/ پشیمانی دولت از لغو دستور دولت احمدی نژاد پس از 6 سال/ کاریکاتور توهین آمیز سعودی ها علیه تیم ملی
تشکر رییس جمهور از خدمات رسانی به زائران حسینی (ع)
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 12:072019-10-21سياسي

مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟


برای دومین بار در سال جاری بحث اختیارات رییس جمهوری بدل به یک جدل در فضای سیاسی شده است.

همه چیز هم با اعتراض و نگرانی حسن روحانی آغاز می شود.

- مناقشه تاریخی "اختیارات رییس جمهور"/از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟ " برای دومین بار در سال جاری بحث اختیارات رییس جمهوری بدل به یک جدل در فضای سیاسی شده است.

همه چیز هم با اعتراض و نگرانی حسن روحانی آغاز می شود.

اما کافی است تا دهان رییس جمهوری به گلایه باز شود تا کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، به سرعت به او واکنش نشان دهد و بگوید که مرجع تفسیر قانون اساسی و برداشت از حد و حدود اختیارات هر شخص و نهاد با ماست.

بعد از آن است که کنش و واکنش ها کل فضای سیاسی و رسانه ای را برای مدتی درگیر می کند بدون اینکه منتج به نتیجه خاصی شود.

برای دومین بار در سال جاری بحث اختیارات رییس جمهوری بدل به یک جدل در فضای سیاسی شده است.

همه چیز هم با اعتراض و نگرانی حسن روحانی آغاز می شود.

اما کافی است تا دهان رییس جمهوری به گلایه باز شود تا کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، به سرعت به او واکنش نشان دهد و بگوید که مرجع تفسیر قانون اساسی و برداشت از حد و حدود اختیارات هر شخص و نهاد با ماست.

بعد از آن است که کنش و واکنش ها کل فضای سیاسی و رسانه ای را برای مدتی درگیر می کند بدون اینکه منتج به نتیجه خاصی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو:حالا علی مطهری در حمایت از روحانی پیشنهاد داده است که تفسیر قانون اساسی به نهادی بالاتر از شورای نگهبان؛ مثلا مجلس مؤسسان یا خبرگان قانون اساسی یا مانند بعضی کشورها دادگاه قانون اساسی ارجاع شود.

او معتقد است شورای نگهبان چون یک نهاد انتصابی است ذی نفع است، بنابراین ممکن است تفسیرهای آن دقیق نباشد و عنصر سیاست در آن دخالت داشته باشد.

حسن روحانی، رییس جمهوری، در چندین نوبت در فصل بهار بحث افزایش اختیارات رییس جمهور را در شرایط جنگ اقتصادی که کشور درگیر آن است مطرح کرد.

روحانی تأکید کرده بود، کشور در شرایط فعلی نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم گیری در مدیریت است.

او گفته بود: در دوران جنگ تحمیلی در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیز در تصمیم گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم .

او می گوید: همان گونه که در جنگ هشت ساله اختیارات ویژه ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم .

مناقشه تاریخی هرچند میزان اختیارات یک رییس جمهور، از آغاز به کار اولین دولت منتخب مردم بعد از پیروزی انقلاب وجود داشته، اما مناقشه برانگیزترین آن در دولت اصلاحات و ماجرای لوایح دوقلو مطرح شد.

در سال 81 سیدمحمد خاتمی لوایح دوقلو را به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

یک لایحه در مورد تبیین (افزایش) اختیارات رییس جمهور و لایحه دیگر در مورد اصلاح قانون انتخابات بود.

این لایحه توسط شورای نگهبان رد شد.

عاقبت لوایح توسط محمد خاتمی بازپس گرفته شد.

این بحث در دوره دولت دهم با استناد مکرر دولت به اصل 113 و تأکید مجلس بر اصل 122 بار دیگر در یادها زنده شد.

اصرار دولت به استفاده از اختیاراتش تا آنجا پیش رفت که رییس ​جمهور هیئت نظارت بر قانون اساسی را که مولود دولت قبل بود احیا کرد.

اما شورای نگهبان چنین هیئتی را غیرقانونی دانست.

نخستین بار اسفند 88 بود که احمدی نژاد در اعتراض به نحوه تصویب لایحه بودجه 89 در مجلس، نامه ای در 14 بند نوشت و به به هم ریخته شدن لایحه ای که به مجلس فرستاده بود اعتراض کرد و درعین حال افزایش بودجه مجلس را زیر سؤال برد.

نامه ای که عنوان اخطار قانون اساسی به خود گرفته بود، با پاسخ قاطع رییس مجلس مواجه شد که این اخطار وجاهت قانونی ندارد.

احمدی نژاد در فاصله 9 ماهه تا پایان دوره ریاست جمهوری اش، به رییس قوه قضاییه هم اخطار قانون اساسی داد.

او که پس از بازداشت علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای اش، عزم بازدید از اوین را کرده بود، در واکنش به نامه خیلی محرمانه رییس قوه قضاییه، با افشای بخش هایی از نامه آیت الله آملی لاریجانی، بازدید از این زندان را در حیطه وظایفش در چارچوب اجرای قانون اساسی برشمرد.

حالا علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، باور دارد که اجرای اصل 113 قانون اساسی به معنی نظارت رییس جمهور بر اجرای قانون اساسی در کشور است که ضامن حقوق ملت است.

او درباره این موضوع گفت: اصل 113 روشن است و ابهامی در آن وجود ندارد و اساسا نیازی نبوده که شورای نگهبان آن را تفسیر کند.

این اصل می گوید رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است.

علت آن این است که رییس جمهور مستقیما از سوی عموم مردم انتخاب می شود و وظیفه دفاع از حقوق مردم را دارد.

رییس جمهور علاوه بر نظارت بر اجرای قانون اساسی در قوه مجریه، در مواردی که در سایر قوا و نهادهای کشور تخلف از قانون اساسی می بیند باید اخطار و تذکر دهد.

تفسیر شورای نگهبان از این اصل در سال 59 همین بوده است.

عجیب است که بعدا تفسیر خود را عوض کرده است.

این امر نشان می دهد که نگاه سیاسی نیز دخالت داشته است.

تفسیر بعدی شورای نگهبان از این اصل اساسا آن را بلااثر کرده و درواقع آن را از قانون اساسی حذف کرده است.

شورای نگهبان به جای آنکه این اصل را تفسیر کند، صورت مسئله را پاک کرده است.

خبرگان قانون اساسی به این موضوع توجه داشته اند که این امکان وجود دارد که بعضی نهادها قانون اساسی را نقض کنند؛ ازاین رو مسئولیت نظارت بر اجرای قانون اساسی را بر دوش رییس جمهور؛ یعنی نماینده مردم گذاشته است .

مطهری اضافه کرد: قانون تعیین حدود اختیارات، وظایف و مسئولیت های ریاست جمهوری که به تأیید شورای نگهبان رسیده است، خود م‍ؤید اختیار رییس جمهور در نظارت بر اجرای قانون اساسی است.

تفسیر شورای نگهبان باید به گونه ای باشد که لااقل مورد قبول اکثر حقوق دانان باشد، نه تفسیری که اکثر قریب به اتفاق حقوق دانان قبول ندارند.

در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هم این مشکل وجود داشت و او مدام به درستی می گفت مسئول اجرای قانون اساسی است؛ اما آن زمان هم شورای نگهبان زیر بار نرفت.

نظارت رییس جمهور بر اجرای قانون اساسی باعث می شود تمام قوا و نهادهای حکومتی حواسشان را جمع کنند تا از حقوق مردم عدول نکنند.

این نظارت به نظر من شامل نهادهای زیرمجموعه رهبری نیز می شود .

او در پایان در پاسخ به این پرسش که چقدر می توان این احتمال را مطرح کرد که روحانی برای توجیه برخی ناکارآمدی ها در اواخر دوران ریاست جمهوری اش این گونه مسائل را مطرح می کند، اظهار کرد: نمی توانیم نیت خوانی کنیم اما به هرحال فردی که سخنی را مطرح می کند، باید به آن پایبند باشد و در مقام عمل نیز اقدام کند؛ بنابراین رییس جمهور باید در جایی که تخلف از قانون اساسی می بیند، اخطار قانون اساسی بدهد و به این وسیله مردم را در جریان قرار بدهد.

نظر مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری شان نیز حق نظارت رییس جمهور بر اجرای قانون اساسی بوده و درصدد تشکیل یک واحد بازرسی بوده اند .

محمد کیانوش راد، عضو حزب اتحاد ملت هم گفته است: شورای نگهبان تفسیر خویش را از عنوان مسئولیت اجرای قانون اساسی به صراحت اعلام کند تا مردم تکلیف خویش را بدانند و بدانند به چه کسی و با چه اختیاراتی قرار است به عنوان رییس جمهور رأی بدهند.

محمد کیانوش راد اظهار کرد: رییس جمهور در آخرین نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به انتقادهایی که درباره عملکرد دولت او شده بود، به اجرایی نشدن اصل113 قانون اساسی و موضوع اختیارات رییس جمهور اشاره کرد.

یکی از بهترین مواضع اخیر روحانی اشاره به رأی مردم به رییس جمهور و اختیارات رییس جمهور طبق قانون اساسی برای اجرایی کردن این خواسته ها بود.

طبق اصل 113 قانون اساسی، پس از مقام رهبری، رییس جمهور، عالی ترین مقام رسمی کشور است.

به این ترتیب، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست قوه قضاییه، رییس مجلس خبرگان، اعضای شورای نگهبان و رییس مجلس شورای اسلامی و.

همه در جایگاهی پس از ریاست جمهور قرار دارند.

او یادآور شد: از جمله اشکالات و ابهامات موجود در قانون اساسی فعلی، یکی این است که تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و راه را برای ارائه تفاسیری هرچند مخالف روح قانون اساسی و اصل محوری حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش می بندد.

کیانوش راد گفت: آنچه به طور مشخص در اصل 113 برای رییس جمهور مستثنا شده است، تنها مربوط به ریاست بر آن بخش از امور اجرایی است که مستقیم قانون اساسی آن را ذیل اختیارات رهبری احصا و تعیین کرده است.

پیشنهاد اخیر رییس جمهور، پیشنهاد درستی است.

او ادامه داد: رییس جمهور بنا به وظیفه تصریح شده در اصل 113 قانون اساسی، به شورای نگهبان ، درباره اجرای قانون اساسی می تواند تذکر دهد و خواستار پاسخ گویی حقوقی آنان باشد، در شرایط کنونی و پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی و در دوران بلوغ انقلاب، هیچ امری بالاتر از رعایت و اجرای قانون اساسی، به عنوان تنها حَکم، برای رفع اختلافات در کشور نیست، ارجاع همه به قانون اساسی و عمل به آن، انقلابی ترین رفتار سیاسی است که همه باید تابع آن باشند.

حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری اخیر خود درباره نظارت شورای نگهبان و عبور داوطلبان انتخابات از فیلتر شورای نگهبان، گفته بود: شورای نگهبان طبق قانون ناظر است، قضاوت کننده نیست، دخالت کننده هم نیست و امیدواریم به این وظایف خود به خوبی عمل کند و دولت هم مجری انتخابات است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در صفحه شخصی خود درباره اختیارات رییس جمهور با بیان اینکه همان طورکه اصل 113 به درستی جایگاه و اختیارات رییس جمهور را معین کرده، اصل 98 نیز تفسیر را بر عهده شورای نگهبان گذاشته است، نوشت: این تفسیر عین قانون اساسی بوده و بر همگان لازم الاجراست .


کلید واژه ها: رییس جمهور - اختیارات - شورای نگهبان - رییس جمهوری - قانون اساسی - روحانی - شورا - شورای - حسن روحانی - رییس - جمهوری - نگهبان - سیاسی - قانون - جنگ اقتصادی - واکنش - تفسیر - احمدی نژاد - تصمیم گیری - اعتراض - مجلس شورای اسلامی - درگیر - شرایط - اقتصادی - برداشت - کشور - تاریخی - تصمیم - احمدی - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
تفکر و منش داعش های جدید بروز پیدا کرد/مانع سوءاستفاده و افزایش خودسرانه قیمت شوید

نشست علمی «تعامل کلینی با راویان واقفی» برگزار شد

ارائه خدمات درمانی به مردم با وقفه مواجه نشد

مراقب باشیم اعتراضات تاثیری بر انتخابات نگذارد

برج آزادی مرمت و بازسازی می شود

اغتشاش های خیابانی صدای اعتراض مدنی را به حاشیه می برد

زندان برای کپی کردن کارت ملی !

امام جمعه اصفهان: کار اغتشاشگران حالت داعشی داشت؛ به هیچ کس رحم نداشتند

مردم ولایتمدار ایلام به ندای رهبری لبیک گفتند

بصیرت افزایی و پیش بَرَندگی اهداف انقلاب، هدف اصلی بسیج

دبیر شورای عالی امنیت ملی در مراسم تشییع شهید ابراهیمی شرکت کرد

تصویب ایجاد منطقه اقتصادی سیستان

راهپیمایی مردم ولایتمدار ایلام در محکومت اغتشاشگران

تبیین ارزش های دفاع مقدس برای دانشجویان گسترش یابد

تجلیل از خادمین موکب اربعین حسینی ، زنجان

کم کاری محیط زیست در جابه جایی آرادکوه

160 عنوان برنامه به مناسبت هفته بسیج در ابهر برگزار می شود

لزوم کار کارشناس برای مرمت برج آزادی

مردم اهواز در حمایت از اقتدار و امنیت کشور راهپیمایی می کنند

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در شوش

خشونت ها و اغتشاش های خیابانی صدای اعتراض مدنی را به حاشیه می برد

تنگ نظری ها مانع رونق تولید است/ مشوق هایی که از تولیدگران دریغ شده

طلبگی وظیفه و رسالت دینی است

اغتشاشگران با سرویس های جاسوسی ارتباط دارند/ آمریکا تنها نفت مردم را می خواهد

شیوه اعزام زائران به عتبات مشکل دارد/ نیازمند طراحی الگوهایی برای کارگزاران هستیم

بیش از نیاز کشور ریل تولید می کنیم

منطقه ویژه اقتصادی مهاباد در مجلس تصویب شد

30 درصد بیمارستان های کشور موقوفه است

باب نقد و اعتراض در جمهوری اسلامی بسته نیست / فصل الخطاب بودن رهبری یک سرمایه بزرگ اجتماعی است

احداث 575 واحد در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

لایحه بودجه 15 آذر به مجلس می رود

زمان ارائه بودجه 99 به مجلس اعلام شد

ثبت نام 92 هزار دیده بان برای پیشگیری از جرایم انتخاباتی

سفر وزیر نیرو به روسیه

«کتاب باز» با «سروش صحت» چه کرده است؛ که اگر از او بخواهند بدون دستمزد هم این برنامه را اجرا می کند

مسئله ای به نام جنگ راهبردی

سومین سفیر زن ایران عازم محل ماموریت خود می شود

دومین همایش بین المللی «تاریخ پزشکی در ایران و اسلام» برگزار می شود

تشییع شهید مدافع امنیت در شوش

نه دیگر به دشمنان انقلاب و نظام

معاون عملیات نزاجا: دستاورد رزمایش ذوالفقار ولایت، امنیت و آرامش است

ثبت نام 92 هزار دیده بان برای پیشگیری از جرایم انتخاباتی

دولت در بحث اصلاح قیمت بنزین و ارائه تسهیلات مصمم است

فتنه اخیر در کشور نتیجه وادادگی است/ توسعه تفکر بسیج؛ ضامن سلامت جامعه

اصلاح نظام بودجه ریزی

آخرین وضعیت مدرسه دارالفنون/ تأمین 22 درصد اعتبارات دارالفنون

دانشجو باید مطالبه گر باشد

70 درصد از مقالات علوم پایه ای است

تنگ نظری ها مانع رونق تولید شده است/ مشوق هایی که از تولیدگران دریغ شده است

اجتماع خودجوش مردمی علیه اغتشاشگران در گلستان برگزار شد

پایه های عادت به مطالعه در خانه شکل می گیرد

ثبت نام 92هزار دیده بان مردمی در سامانه سجاد/احصامصادیق تخلفات و جرایم انتخاباتی

پیکر شهید «رضا صیادی» امروز تشییع می شود

رونمایی از 12 جلد کتاب آموزشی و پژوهشی دوزبانه در جامعهالزهرا(س)

اگر کودک از انجام تکالیف مدرسه اجتناب می کند

از دو کتاب با موضوع دفاع مقدس در کاشان رونمایی شد | اخبار ایران و جهان

گفت وگو| حقوق کارگران در سال آینده چقدر باید افزایش یابد؟

راهپیمایی مردم در حمایت از امنیت ملی , و میثاق با رهبری

مقام افغانستانی روند انتخابات را بحرانی خواند

ششمین همایش بین المللی آموزش مهندسی ایران

از دو کتاب با موضوع دفاع مقدس در کاشان رونمایی شد

استخدام حسابدار خانم با حداقل مدرک لیسانس حسابداری در البرز

یادگار دفاع مقدس به همرزمان شهیدش پیوست

تمدید طرح پاییزه کتاب در سمنان

حقوق کارگران در سال آینده چقدر باید افزایش یابد؟

دعوت به همکاری پزشک عمومی خانم جهت مسئول فنی آزمایشگاه

محدودیتی برای فعالیت های دانشجویان در 16 آذر وجود ندارد

ارائه خدمات درمانی به مردم با وقفه مواجه نشد

حضور شمخانی در مراسم تشییع پیکر یکی از شهدای ناآرامی ها در شهریار (عکس)

آزاداندیش باید همواره دنبال حقیقت باشد/شروط آزاداندیشی

استخدام کارگر آقا با حقوق مکفی جهت تولیدی پوشاک در تهران

استخدام روانشناس با مدرک MMT جهت شیفت عصر در تهران

فرماندار شهریار: عاملان ناآرامی های شناسایی شده اند/ از روز دوشنبه فضای شهر آرام شده است

باهنر:عضویت در شورای عالی امنیت، اختیاراتی به رییس مجلس داده است

اغتشاش صدای اعتراض مدنی را به حاشیه می برد

درهم شکنیِ قانون کار به نفع خواب های شیرین کارفرمایان

16 هزار واحد مسکن مهر در ایلام تکمیل شده است

حقوق سال آینده چقدر باید افزایش یابد؟

تصاویر / گوشه ای از خسارت های واردشده به اموال عمومی

قانون صنایع پایین دستی نفت و گاز به سرعت اجرایی شود

مصباحی مقدم: بررسی پالرمو در مجمع تشخیص کان لم یکن است/ درباره CFT هنوز مهلت پایان نیافته

تاکید چندین باره معاون روحانی: باید محل های غیرحصری برای اعتراضات داشته باشیم 

حمله کاخ سفید به شاهدان پرونده استیضاح ترامپ

بررسی پالرمو در مجمع تشخیص کان لم یکن است/ درباره CFT هنوز مهلت پایان نیافته

مردم با سربلندی از این فتنه هم عبور می کنند + عکس

محدودیتی برای فعالیت های دانشجویان در 16 آذر وجود ندارد

باهنر:عضویت در شورای عالی امنیت، اختیاراتی به رییس مجلس داده است

حمایت رهبر انقلاب اسلامی از تصمیم سران قوا حمایت از قانون حمایت بود

بررسی «پالرمو» در مجمع کنار گذاشته شد

مجموعه خبر های متنوع 29 آبان+ فیلم

سعه صدر لازمه دستیابی به توان مدیریتی در خانواده و جامعه است

تفکر و منش داعش های جدید بروز پیدا کرد/مانع سوءاستفاده و افزایش خودسرانه قیمت شوید

شهرداری برای خدمت رسانی در فصل سرما آمادگی کامل دارد

امنیت کامل در چهارمحال و بختیاری برقرار است

بررسی «مؤلفه های انسانی جامعه موعود در قرآن» در نشستی علمی

بودجه 15 آذر به مجلس ارائه می شود

شهدا دغدغه وفای به عهد داشتند/ حسن فعلی و حسن فاعلی؛ دو بال تقوا

مراسم تشییع پیکر شهید امنیت «مرتضی ابراهیمی»در شهریار برگزار شد

اجرای 2052 عنوان برنامه همزمان با هفته بسیج در چهارمحال و بختیاری

نشست خبری مدیر کل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه آغاز شد

مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟

مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟