مطالب مرتبط:
مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور | از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟
مشخص نیست روحانی درباره چه موضوعی رفراندوم می خواهد/سخنان رییس جمهور فرار رو به جلوست
مشخص نیست روحانی درباره چه موضوعی رفراندوم می خواهد/سخنان رییس جمهور فرار رو به جلوست
امارات 700 میلیون دلار از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرد/ پشیمانی دولت از لغو دستور دولت احمدی نژاد پس از 6 سال/ کاریکاتور توهین آمیز سعودی ها علیه تیم ملی
تشکر رییس جمهور از خدمات رسانی به زائران حسینی (ع)
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 12:072019-10-21سياسي

مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟


برای دومین بار در سال جاری بحث اختیارات رییس جمهوری بدل به یک جدل در فضای سیاسی شده است.

همه چیز هم با اعتراض و نگرانی حسن روحانی آغاز می شود.

- مناقشه تاریخی "اختیارات رییس جمهور"/از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟ " برای دومین بار در سال جاری بحث اختیارات رییس جمهوری بدل به یک جدل در فضای سیاسی شده است.

همه چیز هم با اعتراض و نگرانی حسن روحانی آغاز می شود.

اما کافی است تا دهان رییس جمهوری به گلایه باز شود تا کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، به سرعت به او واکنش نشان دهد و بگوید که مرجع تفسیر قانون اساسی و برداشت از حد و حدود اختیارات هر شخص و نهاد با ماست.

بعد از آن است که کنش و واکنش ها کل فضای سیاسی و رسانه ای را برای مدتی درگیر می کند بدون اینکه منتج به نتیجه خاصی شود.

برای دومین بار در سال جاری بحث اختیارات رییس جمهوری بدل به یک جدل در فضای سیاسی شده است.

همه چیز هم با اعتراض و نگرانی حسن روحانی آغاز می شود.

اما کافی است تا دهان رییس جمهوری به گلایه باز شود تا کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، به سرعت به او واکنش نشان دهد و بگوید که مرجع تفسیر قانون اساسی و برداشت از حد و حدود اختیارات هر شخص و نهاد با ماست.

بعد از آن است که کنش و واکنش ها کل فضای سیاسی و رسانه ای را برای مدتی درگیر می کند بدون اینکه منتج به نتیجه خاصی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو:حالا علی مطهری در حمایت از روحانی پیشنهاد داده است که تفسیر قانون اساسی به نهادی بالاتر از شورای نگهبان؛ مثلا مجلس مؤسسان یا خبرگان قانون اساسی یا مانند بعضی کشورها دادگاه قانون اساسی ارجاع شود.

او معتقد است شورای نگهبان چون یک نهاد انتصابی است ذی نفع است، بنابراین ممکن است تفسیرهای آن دقیق نباشد و عنصر سیاست در آن دخالت داشته باشد.

حسن روحانی، رییس جمهوری، در چندین نوبت در فصل بهار بحث افزایش اختیارات رییس جمهور را در شرایط جنگ اقتصادی که کشور درگیر آن است مطرح کرد.

روحانی تأکید کرده بود، کشور در شرایط فعلی نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم گیری در مدیریت است.

او گفته بود: در دوران جنگ تحمیلی در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیز در تصمیم گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم .

او می گوید: همان گونه که در جنگ هشت ساله اختیارات ویژه ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم .

مناقشه تاریخی هرچند میزان اختیارات یک رییس جمهور، از آغاز به کار اولین دولت منتخب مردم بعد از پیروزی انقلاب وجود داشته، اما مناقشه برانگیزترین آن در دولت اصلاحات و ماجرای لوایح دوقلو مطرح شد.

در سال 81 سیدمحمد خاتمی لوایح دوقلو را به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

یک لایحه در مورد تبیین (افزایش) اختیارات رییس جمهور و لایحه دیگر در مورد اصلاح قانون انتخابات بود.

این لایحه توسط شورای نگهبان رد شد.

عاقبت لوایح توسط محمد خاتمی بازپس گرفته شد.

این بحث در دوره دولت دهم با استناد مکرر دولت به اصل 113 و تأکید مجلس بر اصل 122 بار دیگر در یادها زنده شد.

اصرار دولت به استفاده از اختیاراتش تا آنجا پیش رفت که رییس ​جمهور هیئت نظارت بر قانون اساسی را که مولود دولت قبل بود احیا کرد.

اما شورای نگهبان چنین هیئتی را غیرقانونی دانست.

نخستین بار اسفند 88 بود که احمدی نژاد در اعتراض به نحوه تصویب لایحه بودجه 89 در مجلس، نامه ای در 14 بند نوشت و به به هم ریخته شدن لایحه ای که به مجلس فرستاده بود اعتراض کرد و درعین حال افزایش بودجه مجلس را زیر سؤال برد.

نامه ای که عنوان اخطار قانون اساسی به خود گرفته بود، با پاسخ قاطع رییس مجلس مواجه شد که این اخطار وجاهت قانونی ندارد.

احمدی نژاد در فاصله 9 ماهه تا پایان دوره ریاست جمهوری اش، به رییس قوه قضاییه هم اخطار قانون اساسی داد.

او که پس از بازداشت علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای اش، عزم بازدید از اوین را کرده بود، در واکنش به نامه خیلی محرمانه رییس قوه قضاییه، با افشای بخش هایی از نامه آیت الله آملی لاریجانی، بازدید از این زندان را در حیطه وظایفش در چارچوب اجرای قانون اساسی برشمرد.

حالا علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، باور دارد که اجرای اصل 113 قانون اساسی به معنی نظارت رییس جمهور بر اجرای قانون اساسی در کشور است که ضامن حقوق ملت است.

او درباره این موضوع گفت: اصل 113 روشن است و ابهامی در آن وجود ندارد و اساسا نیازی نبوده که شورای نگهبان آن را تفسیر کند.

این اصل می گوید رییس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است.

علت آن این است که رییس جمهور مستقیما از سوی عموم مردم انتخاب می شود و وظیفه دفاع از حقوق مردم را دارد.

رییس جمهور علاوه بر نظارت بر اجرای قانون اساسی در قوه مجریه، در مواردی که در سایر قوا و نهادهای کشور تخلف از قانون اساسی می بیند باید اخطار و تذکر دهد.

تفسیر شورای نگهبان از این اصل در سال 59 همین بوده است.

عجیب است که بعدا تفسیر خود را عوض کرده است.

این امر نشان می دهد که نگاه سیاسی نیز دخالت داشته است.

تفسیر بعدی شورای نگهبان از این اصل اساسا آن را بلااثر کرده و درواقع آن را از قانون اساسی حذف کرده است.

شورای نگهبان به جای آنکه این اصل را تفسیر کند، صورت مسئله را پاک کرده است.

خبرگان قانون اساسی به این موضوع توجه داشته اند که این امکان وجود دارد که بعضی نهادها قانون اساسی را نقض کنند؛ ازاین رو مسئولیت نظارت بر اجرای قانون اساسی را بر دوش رییس جمهور؛ یعنی نماینده مردم گذاشته است .

مطهری اضافه کرد: قانون تعیین حدود اختیارات، وظایف و مسئولیت های ریاست جمهوری که به تأیید شورای نگهبان رسیده است، خود م‍ؤید اختیار رییس جمهور در نظارت بر اجرای قانون اساسی است.

تفسیر شورای نگهبان باید به گونه ای باشد که لااقل مورد قبول اکثر حقوق دانان باشد، نه تفسیری که اکثر قریب به اتفاق حقوق دانان قبول ندارند.

در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هم این مشکل وجود داشت و او مدام به درستی می گفت مسئول اجرای قانون اساسی است؛ اما آن زمان هم شورای نگهبان زیر بار نرفت.

نظارت رییس جمهور بر اجرای قانون اساسی باعث می شود تمام قوا و نهادهای حکومتی حواسشان را جمع کنند تا از حقوق مردم عدول نکنند.

این نظارت به نظر من شامل نهادهای زیرمجموعه رهبری نیز می شود .

او در پایان در پاسخ به این پرسش که چقدر می توان این احتمال را مطرح کرد که روحانی برای توجیه برخی ناکارآمدی ها در اواخر دوران ریاست جمهوری اش این گونه مسائل را مطرح می کند، اظهار کرد: نمی توانیم نیت خوانی کنیم اما به هرحال فردی که سخنی را مطرح می کند، باید به آن پایبند باشد و در مقام عمل نیز اقدام کند؛ بنابراین رییس جمهور باید در جایی که تخلف از قانون اساسی می بیند، اخطار قانون اساسی بدهد و به این وسیله مردم را در جریان قرار بدهد.

نظر مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری شان نیز حق نظارت رییس جمهور بر اجرای قانون اساسی بوده و درصدد تشکیل یک واحد بازرسی بوده اند .

محمد کیانوش راد، عضو حزب اتحاد ملت هم گفته است: شورای نگهبان تفسیر خویش را از عنوان مسئولیت اجرای قانون اساسی به صراحت اعلام کند تا مردم تکلیف خویش را بدانند و بدانند به چه کسی و با چه اختیاراتی قرار است به عنوان رییس جمهور رأی بدهند.

محمد کیانوش راد اظهار کرد: رییس جمهور در آخرین نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به انتقادهایی که درباره عملکرد دولت او شده بود، به اجرایی نشدن اصل113 قانون اساسی و موضوع اختیارات رییس جمهور اشاره کرد.

یکی از بهترین مواضع اخیر روحانی اشاره به رأی مردم به رییس جمهور و اختیارات رییس جمهور طبق قانون اساسی برای اجرایی کردن این خواسته ها بود.

طبق اصل 113 قانون اساسی، پس از مقام رهبری، رییس جمهور، عالی ترین مقام رسمی کشور است.

به این ترتیب، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست قوه قضاییه، رییس مجلس خبرگان، اعضای شورای نگهبان و رییس مجلس شورای اسلامی و.

همه در جایگاهی پس از ریاست جمهور قرار دارند.

او یادآور شد: از جمله اشکالات و ابهامات موجود در قانون اساسی فعلی، یکی این است که تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و راه را برای ارائه تفاسیری هرچند مخالف روح قانون اساسی و اصل محوری حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش می بندد.

کیانوش راد گفت: آنچه به طور مشخص در اصل 113 برای رییس جمهور مستثنا شده است، تنها مربوط به ریاست بر آن بخش از امور اجرایی است که مستقیم قانون اساسی آن را ذیل اختیارات رهبری احصا و تعیین کرده است.

پیشنهاد اخیر رییس جمهور، پیشنهاد درستی است.

او ادامه داد: رییس جمهور بنا به وظیفه تصریح شده در اصل 113 قانون اساسی، به شورای نگهبان ، درباره اجرای قانون اساسی می تواند تذکر دهد و خواستار پاسخ گویی حقوقی آنان باشد، در شرایط کنونی و پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی و در دوران بلوغ انقلاب، هیچ امری بالاتر از رعایت و اجرای قانون اساسی، به عنوان تنها حَکم، برای رفع اختلافات در کشور نیست، ارجاع همه به قانون اساسی و عمل به آن، انقلابی ترین رفتار سیاسی است که همه باید تابع آن باشند.

حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری اخیر خود درباره نظارت شورای نگهبان و عبور داوطلبان انتخابات از فیلتر شورای نگهبان، گفته بود: شورای نگهبان طبق قانون ناظر است، قضاوت کننده نیست، دخالت کننده هم نیست و امیدواریم به این وظایف خود به خوبی عمل کند و دولت هم مجری انتخابات است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در صفحه شخصی خود درباره اختیارات رییس جمهور با بیان اینکه همان طورکه اصل 113 به درستی جایگاه و اختیارات رییس جمهور را معین کرده، اصل 98 نیز تفسیر را بر عهده شورای نگهبان گذاشته است، نوشت: این تفسیر عین قانون اساسی بوده و بر همگان لازم الاجراست .


کلید واژه ها: رییس جمهور - اختیارات - شورای نگهبان - رییس جمهوری - قانون اساسی - روحانی - شورا - شورای - حسن روحانی - رییس - جمهوری - نگهبان - سیاسی - قانون - جنگ اقتصادی - واکنش - تفسیر - احمدی نژاد - تصمیم گیری - اعتراض - مجلس شورای اسلامی - درگیر - شرایط - اقتصادی - برداشت - کشور - تاریخی - تصمیم - احمدی - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
سران قوا تصمیم گرفتند و من حمایت می کنم/ اجرای این طرح به گرانی کالاها منجر نشود/ تخریب، کار مردم نیست کار اشرار است

با اتخاذ تصمیماتی از تورم و ایجاد التهاب در قیمت ها جلوگیری شود

نماینده اراک: مجلس باید به مصوبات مهم ورود پیدا کند

ابلاغ ثبت 6 اثر طبیعی به استاندار مازنداران

موضوع چند همسری چه درست و چه غلط مسئله اصلی کشور ما نیست

ستاری: اقتصاد نفتی به ما یاد می دهد که کارآفرینی با پول خریدنی نیست

من صاحب نظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت میکنم/ مسئولین درباره گرانی کالاها مراقبت کنند

آقایان توکلی و حداد چرا ساکتید؟

رونق تولید ملی غریب آشنا برای مسوولان

سرلشکر باقری: جانشین پروری یکی از مطالبات اصلی رهبر انقلاب است

متن کامل سوال نمایندگان از رییس جمهور درباره بنزین

کنگره شهدا همراه با نوآوری برگزار می شود

آغاز کمپین های انتخاباتی الجزایر/نامزدهای انتخابات برای اولین بار منشور اخلاق امضا کردند

لاریجانی: به انجام اصلاحات و ساماندهی شرایط نیاز داریم

لزوم تعیین فضاها و محل هایی برای تجمعات مردمی

آسفالت ریزی در تبریز را به شکل فنی و زیرساختی انجام می دهیم

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد

رتبه نخست شهرستان شهرکرد در حوزه کتابخوانی

بیانات رهبر انقلاب درباره مسائل پیش آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت

رفع تصرف بیش از 45 هزار متر زمین ملی در نشتارود

جشنواره دانشجویی ققنوس بهمن ماه 98 در زنجان برگزار می شود

لاریجانی: مابه التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع تر به حساب مردم واریز شود

مسئولان برای برون رفت از مشکلات بیانات رهبری را نصب العین قرار دهند

جلسه غیرعلنی مجلس درباره گرانی بنزین برگزار شد

سران قوا تصمیم گرفتند و من حمایت می کنم/ تخریب، کار مردم نیست کار اشرار است

لوریس چکناواریان مهمان این هفته «شوکران»

اجلاس سراسری نماز در گلستان موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

روز قم فرصتی مطلوب برای جذب توریست مذهبی

صباغیان: قانون هدفمند کردن یارانه ها با نظارت مناسب به خوبی اجرا شود

سخنگوی ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم

همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه ساز برگزار می شود

لاریجانی: باید نظارت جدی برای کنترل قیمت ها در بازار صورت بگیرد

توضیحی درباره قطعی اینترنت در شب گذشته

رهبر انقلاب: تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسوولان حفظ امنیت به وظایف خود عمل کنند

لزوم ایجاد فضای آرام برای اجرای تصمیمات درست

پیش بینی بیش از 1000 شغل در منطفه سیل زده آق قلا

تشکیل کانون مجازی قرآن در دانشگاه پیام نور اراک/ سرعت پاسخ به شبهات کُند است

رقابت 240 یزدی در مسابقات قرآن «خانواده های شهدا و ایثارگر»

فیلم/ علم و معرفت؛ برترین عمل از منظر پیامبر(ص)

فیلم/ از سکولار انسان گرای بی خدا تا مسلمان شیعه

مناقشه برای جامعه قرآنی سم کشنده است

آغاز جلسه علنی مجلس/ گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در دستور

بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود

نشست نگرش های فلسفی به جنسیت و خانواده برگزار می شود

عمارت سالار سعید جلوه ای از معماری قاجاری

ویدئو / موضع مقام معظم رهبری درباره قیمت بنزین و اعتراضات

شعر کنایه دار در صفحه مهران احمدی

سخنان مهم رهبر انقلاب: مدیریت مصرف سوخت باید اجرا شود/از تصمیم سران قوا حمایت خواهم کرد/ افزایش قیمت بنزین به افزایش قیمت دیگر کالاها منجر نشود

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد

عباس عبدی: روحانی بدون تنش کناره گیری کند

لاریجانی: مابه التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع تر به حساب مردم واریز شود

آرامش به اصفهان بازگشته است

سلیمان اوغلو؛ از سرگشتگی هویتی تا وارث سامورایی

لاریجانی: برای انجام اصلاحات و ساماندهی شرایط به آرامش نیاز داریم

تشکیل کارگروه مدیریت دانش در میراث فرهنگی

نقش 43 درصدی مردم در شناسایی فساد

ستاری: نفوذ غرب در حال افول است/آمادگی ایران برای به اشتراک گذاشتن توانایی های علمی

ارزانی: انس با کتاب توصیه محوری بیانیه گام دوم انقلاب است

با رییس جمهور جلسه دارم رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

جای خالی بانک اطلاعات جامع شهدا

بررسی افزایش قیمت بنزین در جلسه غیرعلنی مجلس با حضور شمخانی

عملکرد بخش هایی از شهرداری در مواجهه با برف مناسب نبود

محافل قرآنی هفته وحدت در 7 مسجد شهر تهران برگزار شد+تصاویر

اولتیماتوم پلیس به اخلالگران نظم و امنیت/ هیچ مماشاتی نداریم

باید تصمیمات مهم در فضای آرام اتخاذ شود/ نباید برای مردم مشکل ایجاد شود

استخدام چند نفر پیک موتوری جهت آشپزخانه ای در خراسان رضوی

استخدام کارگر ساده جهت برشکاری MDF در البرز

دعوت به همکاری مشاور حرفه ای یا مبتدی در خراسان رضوی

استخدام فروشنده ماهر آشنا به امور کت و شلوار در البرز

استخدام فروشنده جهت کار در محدوده چهارراه طالقانیِ البرز

استخدام کارشناس فروش در شرکت آراد پنجره ایرانیان در تهران

آسیب شناسی قانون انتخابات شوراهای اسلامی در دستور کار امروز مجلس

دستگیری 40 اغتشاشگر در یزد

اولتیماتوم پلیس به اخلالگران نظم و امنیت

حضور «شمخانی» در جلسه غیرعلنی مجلس

بهزاد نبوی: همه مشکلات کشور تقصیر دولت نیست

رونمایی از کاندیدایِ پنهان احمدی نژاد در انتخابات 1400

تقویت ارتباط با نخبگان گردشگری

آغاز جلسه علنی مجلس

اهمیت وحدت و انسجام اسلامی

خواستگاری جالب با طعم کی اف سی! /تصاویر

هشدار پلیس به معترضان گرانی بنزین

پوشش اجباری بیمه سلامت نشان دهنده در اولویت بودن سلامت درکشور است

جلسه علنی امروز مجلس با 20 کرسی خالی آغاز شد

کاریکاتوری در واکنش به سخنان سخنگوی دولت

روایت لاریجانی از جلسه غیرعلنی امروز مجلس درباره بررسی قیمت بنزین

بهزاد نبوی: همه مشکلات کشور تقصیر دولت نیست

نمی شد بنزین را این جوری گران کرد؟

جلسه علنی آغاز شد/ لایحه درآمد پایدار برای شهرداری ها در دستور کار مجلس

افتتاح مسجد خیر ساز با زیربنای 4 هزار مترمربع در یاسوج

سخنان مهم رهبر انقلاب درباره طرح مدیریت مصرف سوخت / گفته بودم سران قوا تصمیم بگیرند و از آن حمایت می کنم

تصمیم سران قوا در خصوص قیمت بنزین باید اجرا شود + فیلم

قیمت خرید مسکن در مناطق جنوب تهران/ جدول

ارزانی: انس با کتاب توصیه محوری بیانیه گام دوم انقلاب است

نقش 43 درصدی مردم در شناسایی فساد

دستور ویژه وزیر راه برای اتمام جاده ورامین-آبباریک/ اختصاص هزار لیتر قیر جهت اتمام جاده ورامین به جوادآباد

برگزاری سلسله جلسات نئولیبرالیسم در دانشگاه شهید بهشتی

سران قوا تصمیم گرفتند و من حمایت می کنم/ تخریب، کار مردم نیست کار اشرار است

تمهیدات لازم برای برف روز گذشته صورت نگرفته بود

متن کامل سوال نمایندگان از رییس جمهور درباره افزایش قیمت بنزین

مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟

مناقشه تاریخی اختیارات رییس جمهور /از خاتمی و احمدی نژاد تا روحانی؛ دعوای دولت و شورای نگهبان بر سر چیست؟