مطالب مرتبط:
جای خالی آیت الله در بین اصولگرایان 5 ساله شد /ناطق نوری نخ تسبیح وحدت می شود؟
جای خالی آیت الله در بین اصولگرایان 5 ساله شد /ناطق نوری نخ تسبیح وحدت می شود؟
جای خالی آیت الله در بین اصولگرایان 5 ساله شد /ناطق نوری نخ تسبیح وحدت می شود؟
کلاف سردرگم اصولگرایان پس از درگذشت آیت الله
کلاف سردرگم اصولگرایان پس از درگذشت آیت الله
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 11:522019-10-21سياسي

جای خالی آیت الله در بین اصولگرایان 5 ساله شد /ناطق نوری نخ تسبیح وحدت می شود؟


29 مهر 1393 نه تنها برای یک تشکل سیاسی روحانی قدیمی بلکه برای سیاست ایرانی یک نقطه عطف به حساب می آید.

روزی که آیت الله محمدرضا مهدوی کنی پس از شش ماه کما، - دار فانی را وداع گفت تا جناح راست یکی از بزرگان خود و سیاست ایران یکی از وزنه های خود را از دست بدهد.

پنج سال از آن روز گذشته اما خلاء شیوخی چون مهدوی کنی همچنان در سیاست ایرانی به خصوص در میان اصولگرایان به چشم می آید.

29 مهر 1393 نه تنها برای یک تشکل سیاسی روحانی قدیمی بلکه برای سیاست ایرانی یک نقطه عطف به حساب می آید.

روزی که آیت الله محمدرضا مهدوی کنی پس از شش ماه کما، دار فانی را وداع گفت تا جناح راست یکی از بزرگان خود و سیاست ایران یکی از وزنه های خود را از دست بدهد.

پنج سال از آن روز گذشته اما خلاء شیوخی چون مهدوی کنی همچنان در سیاست ایرانی به خصوص در میان اصولگرایان به چشم می آید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :اگر زمانی بزرگانی چون هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی و موسوی خویینی ها نقش پدرخوانده های جریانات سیاسی کشور را بر عهده داشتند و نظراتشان برای راست و چپ و میانه حجت به حساب می آمد با شکل گیری جریانات تندرو در دل اصلاح طلبان و اصولگرایان و شورش نسل جدید سیاستمداران علیه پیران قوم به نظر می رسد دوران شیخوخیت و ریش سفیدی در سیاست ایران رو به افول است.

به خصوص که سایه سنگین مرگ بر سر نسل اول انقلابیون سنگینی می کند و تا کنون شیوخ و ریش سفیدانی چون هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی و حبیب الله عسگراولادی را از صحنه خارج کرده است.

از دهه 70 به بعد در جناح راست بزرگانی مثل آیت الله محمدرضا مهدوی کنی به عنوان رییس دانشگاه امام صادق (ع) - که بسیاری از مسئولان نظام از دل آن بیرون می آمدند - و حبیب الله عسگراولادی به عنوان دبیرکل قدیمی ترین حزب سیاسی ایران - یعنی موتلفه اسلامی - و رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری، نقش مهمی در به وحدت رساندن جناح راست ایفا می کردند.

از طرفی دو تشکل روحانی یعنی جامعه روحانیت مبارز تهران به دبیر کلی مهدوی کنی و جامعه مدرسین و محققین حوزه علمیه قم که به جامعتین معروفند به چتری برای وحدت میان اصولگرایان بدل شدند و شخصیت هایی مثل هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری نفوذ و تأثیرگذاری بالایی در میان محافظه کاران داشتند.

در دهه 80 اما اوضاع دگرگون شد.

درست است که انتخابات ریاست جمهوری 1384 ظاهرا با پیروزی یک کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان به انجام رسید، اما ظهور پدیده احمدی نژاد در واقع افول جریان شیخوخیت در میان اصولگرایان بود.

محمود احمدی نژاد دروازه ای را در سیاست ایرانی گشود که پس از او خیلی ها تلاش کردند از آن دروازه عبور کنند و آن هم کنار زدن نسل انقلابیون اولیه و شوریدن بر بزرگان برای مطرح شدن بود.

شکل گیری برخی تشکل های تندرو با اظهارات و اقدامات عجیب، دنباله روی از احمدی نژادیسیمی بود که اتفاقا شیوخی چون مهدوی کنی و ناطق نوری و عسگراولادی با چراغ سبز اولیه برای حضور این نیروی به ظاهر اصولگرا باعث پیدایی اش شده بودند.

تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری 1384 تأثیرگذاری پدرخوانده های میانه رو و دلسوز در جناح راست روال عادی خود را طی می کرد، اما این انتخابات نشان داد که ساز و کار گذشته دیگر چندان کارآمد نیست.

اصولگرایان که با تعدد کاندیدا مواجه بودند تلاش کردند با ایجاد شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی به رهبری ناطق نوری به کاندیدای واحدی برسند، اما محمود احمدی نژاد این بازی را بر هم زد و به عنوان پدیده انتخابات نه تنها علی لاریجانی را که کاندیدای مورد حمایت شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی بود، کنار زد بلکه توانست بر همه کاندیداها غلبه کند و به ریاست جمهوری برسد.

افتراقات میان جریان اصولگرا پس از انتخابات 84 نشان داد که امثال مهدوی کنی و عسگراولادی هم دیگر آن برش گذشته را ندارند و حتی جوان ترهای جریان اصولگرا نقش گذشته جامعتین را هم برنمی تابند و تنها در حرف، جامعتین را زعیم قوم می دانند ولی در عمل هر کسی راه خود را می رود.

پس از شروع تنش ها در میان اصولگرایان که از 84 آغاز شده بود، انتخابات 88 نقطه عطف دیگری بود که باعث شد برخی از چهره ها که روزگاری به عنوان وزنه و محل رجوع جناح راست به حساب می آمدند از این جناح فاصله بگیرند.

هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و حسن روحانی بعد از مناظره های جنجالی 88 دیگر در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نکردند تا جناح راست چند مهره تأثیرگذار خود را از دست بدهد.

علی لاریجانی هم که در سال 84 کاندیدای رسمی شورای هماهنگی نیروهای انقلاب بود کم کم خود را به جریان جدیدی که به زعامت هاشمی رفسنجانی شکل می گرفت یعنی اعتدال، نزدیک تر کرد.

از طرفی درگذشت آیت الله مهدوی کنی که هنوز نقطه وصلی برای همه گروه های اصولگرا به حساب می آمد در مهر 93 و همچنین فوت حبیب الله عسگراولادی که سابقه سیاسی او احترام خاصی را برایش میان همه جناح ها به وجود آورده بود در آبان 92 باعث شد تا اصولگرایان عملاً با بحران داشتن ریش سفیدی که مورد وثوق همه گروه ها و احزاب اصولگرا باشد مواجه شوند.

در 11 آذر 93 و کمتر از دو ماه پس از درگذشت مهدوی کنی اعضای جامعه روحانیت مبارز آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی را به جانشینی او برگزیدند.

اتفاقی که امید به احیای این تشکل پس از کمای مهدوی کنی را زنده کرد و حتی طرحی در میان اصولگرایان با عنوان شورای فقهای ثلاث با حضور موحدی کرمانی، مصباح یزدی و محمد یزدی مطرح شد، اما انتخابات ریاست جمهوری 96 و شکل گیری جمنا و بی توجهی به جامعتین و این شورای فقها نشان داد که در جریان اصولگرا هر کسی ساز خود را کوک می کند.

از طرفی حضور مصباح یزدی در شورای فقهای ثلاث عملا به میدان دادن به جبهه پایداری که مصباح پدر معنوی آن به حساب می آید منجر شد و عایدی چندانی برای اصولگرایان میانه رو نداشت.

در این میان نیروهایی مثل محمدرضا باهنر که پس از عسگراولادی به ریاست جبهه پیروان خط امام و رهبری رسیده بود تلاش کردند بر بانگ وحدت بکوبند ولی نهایتا شکست در دو انتخابات 94 و 96 مشخص کرد که اصولگرایان همچنان از ریش سفیدی که در نهایت حرف آخر را بزند رنج می برند.

در این پنج سال پس از درگذشت مهدوی کنی، جامعه روحانیت مبارز تلاش کرده تا نقش گذشته خود را بازیابی کند و حتی با تغییر اساسنامه از یک تشکل منحصر به تهران به تشکلی کشوری بدل شده است.

از 8 خرداد 1397 طبق اساسنامه جدید، موحدی کرمانی به ریاست شورای مرکزی رسیده و نیروهای جوان تری مثل سیدرضا تقوی قائم مقام رییس و دبیر شورای مرکزی، مصطفی پورمحمدی دبیر عالی و غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز شده اند تا از ظرفیت های خود برای به کرسی رساندن خواسته های این تشکل سیاسی قدیمی در جناح راست استفاده کنند.

درست است که گفته شد ناطق نوری با دعوت موحدی کرمانی در یکی از جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت کرده است اما شاید سابقه دوستی دیرینه پورمحمدی با ناطق نوری یکی از این ظرفیت ها باشد که باعث شد شیخ نور پس از 10 سال قهر با تشکلی که روزگاری او و هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی زیر چتر دبیر کلی مهدوی کنی صحنه گردانان اصلی آن بودند در جلسه هشتم مهر جامعه روحانیت مبارز شرکت کند.

مناظره های انتخابات بحث برانگیز 1388 و شورش احمدی نژاد علیه زعمای قوم و حمایت نکردن این تشکل از یکی از اعضای تاثیرگذار خود و جمع شدن پشت سر احمدی نژاد به قهر ناطق از حضور در جسات جامعه روحانیت انجامید، اما حالا خبر حضور ناطق در یکی از جلسات جامعه روحانیت مبارز این امید را در میان برخی اصولگرایان میانه رو ایجاد کرده تا شیخ نور شاید برای حضور مستمر در جلسات جامعه روحانیت مبارز و به دنبال آن جلسات هفتگی وحدت میان اصولگرایان که تاکنون نتیجه خاصی هم نداشته اند چراغ سبزی نشان داده باشد و جناح راست را از این سردرگمی و همچنین یکه تازی برخی گروه های تندرو نجات دهد.

اظهار امیدواری برخی قدیمی های جناح راست برای بازگشت ناطق به سیاست آن هم از دل جامعه روحانیت در این روزها نشان داد که هنوز هم شیخ نور می تواند به حمایت بخش قابل توجهی از دوستان قدیمی اش امیدوار باشد.

در همین زمینه احمد توکلی در 18 مهر، گفت: از قرائن موجود به نظر می رسد که آقای ناطق نوری تصمیم گرفته است دوباره به صحنه سیاسی بازگردد.

یکی از نشانه های آن هم حضور ایشان در دو جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت است.

آقای ناطق نوری فردی پرسابقه و توانا هستند که به دلیل بعضی دلخوری ها چند سالی از عرصه سیاست کناره گیری کردند و به امور علمی پرداختند.

ضمن آن که رویکرد ایشان قابل تقدیر است اما بر اساس هویت سیاسی برجسته ای که دارند ضرورت دارد که دوباره به سیاست بیایند، زیرا حیف است که از چنین ظرفیتی استفاده نشود.

در آخرین گفت وگویم با آقای ناطق به ایشان توصیه کردم که فرصت خدمت را بیش از این از دست ندهید و به ناملایمات احتمالی هم توجه نکنید که ایشان مثبت برخورد کردند.

واقعیت این است که تعداد افراد استواری مانند آقای ناطق محدود است و بعد از مرحوم آیت الله مهدوی کنی و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور آقای ناطق در جامعه روحانیت مبارز مغتنم است.

توکلی در پاسخ به این پرسش که در صورت حضور ناطق نوری در عرصه سیاست، چه نیروهایی علیه او فعالیت می کنند، اظهار کرد: تصور نمی کنم که فرد یا گروهی علیه آقای ناطق اقدام خاصی انجام دهد یا سخنی بگوید، اما ممکن است برخی خوشحال نشوند که چندان مهم هم نیست؛ زیرا آقای ناطق اگر بخواهد به صورت جدی فعالیت کند، تمام این ملاحظات را در نظر می گیرد و سپس می آید که فکر می کنم ان شاءالله خواهد آمد.

البته این صحبت توکلی در حالی مطرح شد که زمزمه های بازگشت ناطق با مخالف خوانی هایی در میان برخی اصولگرایان که از قضا به تندروی مشهورند و رگه هایی از احمدی نژادیسم هم در آنها دیده می شود مواجه شد.

به نظر می رسد حضور بیشتر و البته دادن آزادی عمل به امثال ناطق نوری در جامعه روحانیت مبارز شاید بتواند نخ تسبیحی برای اصولگرایان باشد تا دانه های پراکنده جناح راست را همانند دوران اقتدار مهدوی کنی حول یک محور و به دور از هیاهو و تندروی جمع کند.

اتفاقی که به این آسانی و با حضور در یکی دو جلسه خاص امکان پذیر نیست، ولی نشانه هایی از وقوع آن در اعمال و گفتار برخی از اصولگرایان بانفوذ دیده می شود و اگر جناح راست از این فرصت استفاده نکند شاید همان ها که از روز انتشار خبر حضور ناطق در جلسه جامعه روحانیت شروع به تبلیغات علیه او کرده اند رشته تسبیح اصولگرایان را به دست گیرند و مانند سال 84 معجزه دیگری را به کشور تحمیل کنند.


کلید واژه ها: سیاست ایران - آیت الله محمدرضا مهدوی کنی - اصولگرایان - مهدوی کنی - ایران - سیاست - هاشمی رفسنجانی - مهدوی - حبیب الله عسگراولادی - آیت الله - ایرانی - رفسنجانی - روحانی - سیاسی - عسگراولادی - انتخابات ریاست جمهوری - احمدی نژاد - جامعه روحانیت مبارز - ناطق نوری - حبیب الله - هاشمی - محمود احمدی نژاد - قدیمی - نقطه عطف - روحانیت مبارز - موتلفه اسلامی - حوزه علمیه قم - وحدت - ریاست جمهوری - جامعه مدرسین

آخرین اخبار سرویس:
سردار سلامی: در دفاع از امت اسلامی جغرافیای جهان اسلام را در نظر داریم

سروش صحت: اگر بخواهند بدون دستمزد هم برای «کتاب باز» کار می کنم

حساب معترضان از اشرار جداست/طراحی دشمن با هوشیاری مردم ناکام ماند

نشست «بیانیه گام دوم انقلاب و الزامات ارتباطی آن» برگزار می شود

علت افزایش شکایت از کارهای زیبایی در پزشکی

یارانه و تخفیف خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان و اساتید

اول آذر آخرین مهلت ثبت نام آزمون علوم پایه و پیش کارورزی پزشکی

حضور پرشور مردم شهریار در تشییع پیکر شهدای امنیت

راهپیمایی تقویت امنیت برگزار شد/ انزجار لرستانی ها از آشوبگران

لزوم توجه به چرخه اقتصاد فرهنگ و هنر کشور

آب دریای عمان در راه 17 استان

تسریع در تکمیل کتابخانه عمومی مطالبه جدی مردم آبدان است

استخدام صندوقدار و کانترکار خانم در فست فود ویل برگر

بازیگر آقای رییس جمهور: تهدید به ترور شدم! +عکس

روحانی: از ملت ایران تشکر می کنم

استخدام فتوشاپ کار و عکاس در آتلیه خورشید

اجتماع 10هزار نفری بسیجیان دربندرعباس برگزار می شود

جنتی: همه آن هایی که اعتراض کردند و به خیابان ها آمدند از اشرار نبودند

استخدام چرخکار خانم، راسته دوز، سردوز و میاندوزکار در مشهد

آیت الله جنتی: حساب معترضان از اشرار جداست

استخدام فروشنده به صورت تمام وقت در محدوده 17 شهریور مشهد

کسانی دلسوز مردم ایران شده اند که بدترین ظلم ها را به آنها کردند

استخدام چرخکار ماهر و دست دوز در محدوده ولنجکِ تهران

استخدام صندوقدار برای رستوران کودک در تهران

استخدام تحصیلدار جهت همکاری در محدوده ونک تهران

استخدام چرخکار ماهر زنانه دوز در محدوده قاسم آبادِ مشهد

آیت الله جنتی با اشاره به ناآرامی های اخیر: دشمن از قبل طراحی کرده بود

کتابخانه ها از شکل قرائت خانه خارج شود/ ایجاد مرکز بیرجند شناسی

فعالیت سربازان در بخش های تولیدی و صنعتی از اهداف ارتش است

سروش صحت: اگر بخواهند بدون دستمزد هم برای «کتاب باز» کار می کنم

سردار سلامی: در دفاع از امت اسلامی جغرافیای جهان اسلام را در نظر داریم

آسیب های موجود از ولنگاری خودی ها است/ ترس از فتنه ها نداریم

باهنر: برخی شعار پوپولیستی می دهند که مردم باید از همه چیز باخبر باشند/ دخالت نمایندگان درکارها همیشه درراستای منافع ملی نیست

نظارت بر بازار مقطعی نباشد/ صف مردم از اغتشاشگران جداست

مسابقه عکاسی دو کوهه ویژه زائران راهیان نور

راهپیمایی مردم اهواز در حمایت از اقتدار و امنیت کشور

زمان بررسی لایحه پالرمو به پایان رسیده است/ FATF به نفع کشور نیست

حل مشکلات معیشتی مردم دغدغه مسئولان باشد

راهپیمایی تقویت امنیت و وحدت جامعه برگزار شد/اعلام انزجار لرستانی ها از آشوبگران

برگزاری همایشی با محوریت علامه طباطبایی

تحلیل آیت الله جنتی از اعتراضات بعد از افزایش قیمت بنزین و حمایت خاندان پهلوی

برج آزادی بازسازی می شود

مردم، سرنخ تحرکات اخیر را تشخیص دادند/ رد پای منافقان در اغتشاشات

3518 کتابخانه عمومی در کشور وجود دارد

نباید اجازه داد پروژه ها با منافع افراد خاص گره بخورد

امروز اتحاد همه ارکان برای مقابله با فتنه امری ضروری است

شبکه گسترده ستاد همکاریها نیازمند رسانه پویا و فعال است

تجمع بزرگ 10هزار نفری بسیجیان دربندرعباس برگزار می شود

مردم استان قزوین با آگاهی از آشوب ها عبور کردند

پیام همایش عفاف اخلاق ورزی و برخورد عالمانه با تمایلات درونی است

نشست مسوولان پلیس بین الملل ناجا با کارشناسان وزارت خارجه

انتخاب دکتر ولایتی به عنوان نمایندگان شورا در کمیته تجدید نظر وزارت بهداشت

ثبت جهانی مانع از تخریب هیرکانی نشد / یونسکو می تواند سازمان محیط زیست را مواخذه کند

راهپیمایی مردم سیستان و بلوچستان در حمایت از امنیت و اقتدار کشور

تحلیل آیت الله جنتی از اعتراضات بعد از افزایش قیمت بنزین و حمایت خاندان پهلوی

سرپرست مرکز خدمات حوزه علمیه هرمزگان منصوب شد

مسئولان باید برای این جراحی مهم از مدت ها پیش افکار عمومی را آماده می کردند/ همه آن هایی که به خیابان ها آمدند از اشرار نبودند

بیرجند نیازمند تاسیس یک بنیاد فرهنگی است

پیکر مطهر دو شهید مدافع امنیت در ملارد و شهریار+عکس و فیلم

مشاجره بنزینی روحانی و رحیم پورازغدی در نشست شورای عالی انقلاب

تصویب نهایی لایحه حمایت از کودکان در اولویت قرار گیرد

آیت الله جنتی با اشاره به ناآرامی های اخیر: دشمن از قبل طراحی کرده بود

زیرساخت های حوزه کتاب متناسب با سابقه فرهنگی خراسان جنوبی باشد

آیت الله میرعمادی: مسیر مردم جدای از آشوبگران است

سخنگوی دولت: اغتشاش صدای اعتراض مدنی را به حاشیه می برد

مشاجره لفظی روحانی و رحیم پورازغدی در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بنزین

حساب معترضان از اشرار جداست/طراحی دشمن با هوشیاری مردم ناکام ماند | اخبار ایران و جهان

استخدام تعدادی سردوز کار و راسته دوز خانم در خراسان رضوی

استخدام مدیر مالی مسلط به نرم افزار سپیدار در تهران

استخدام مرکز سالمندان امام رضا

حضور پرشور مردم ولایتمدار استان مرکزی در راهپیمایی میثاق با ولایت و انقلاب

استخدام صافکار اتومیبل جهت مرکز تعمیرگاهی در تهران

راهپیمایی خودجوش مردم بم دردفاع از اقتدار و امنیت کشور

استخدام صندوقدار دارای کارت پایان خدمت در تهران

استخدام نیروی کار ساده خانم جهت کارگاه خیاطی در مشهد

بسیج معجزه ای برای تضمین انقلاب

مردم، سرنخ تحرکات اخیر را تشخیص دادند/ رد پای منافقان در اغشاشات

بایسته های مرزبندی میان اعتراض و اغتشاش

استخدام آشپز خانم جهت رستوران هتلی در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک خانم با روابط عمومی بالا در تهران

گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی سرلوحه کار ماست

راهپیمایی مطالبه گری در دزفول برگزار شد

عفو و تخفیف مجازات 422 محکوم تعزیراتی با موافقت رهبری

حجت الاسلام سیداحمد خاتمی؛ خطیب جمعه این هفته تهران/ مصلی؛ میزبان نمازگزاران

عوامل آشوب در کردستان، مردم کرد نبودند

اهداء هزار جلد کتاب دینی به کتابخانه عمومی قلعه رییسی

مردم نمی گذارند آب به آسیاب دشمن ریخته شود

فعالیت سربازان در بخش های تولیدی و صنعتی کشور از اهداف ارتش است

برگزاری همایشی با محوریت علامه طباطبایی

بهزاد علیپور «تجمع مردمی دفاع از اقتدار و امنیت»در همدان

برج آزادی بازسازی می شود

آیت الله جنتی با اشاره به ناآرامی های اخیر: دشمن از قبل طراحی کرده بود

استخدام کباب زن حرفه ای جهت رستورانی در تهران

استاندار لرستان مطرح کرد: تمایز معترض از اغتشاشگر

انقلاب اسلامی حوزه علمیه را از حالت بن بستی در آورد| منبری جامع کم داریم

زاهدی: دولت شش سال است که با فرهنگیان بازی می کند

مشاجره لفظی روحانی و رحیم پورازغدی در نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بنزین

مرمت برج آزادی آغاز می شود

رضا خان بابایی مردم اردبیل حماسه آفریدند

ارتباط عکسان و خیرین در نمایشگاه عکس«بنیاد جهانی حرکت انسانی»

جای خالی آیت الله در بین اصولگرایان 5 ساله شد /ناطق نوری نخ تسبیح وحدت می شود؟

جای خالی آیت الله در بین اصولگرایان 5 ساله شد /ناطق نوری نخ تسبیح وحدت می شود؟